Presedintele Romaniei, exclus din procedura numirii sefului DNA, DIICOT si Procurorului General

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 23 august 2017, 11:36 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Presedintele Romaniei isi va pierde prerogativa de a numi sefii DNA, DIICOT si Parchetului General, potrivit unei propuneri facute publice miercuri de ministrul Justitiei, Tudorel Toader. Toader a spus ca viitori procurori-sefi vor fi numiti de Sectia de Procurori a CSM, la propunerea ministrului Justitiei. El a motivat modificarea radicala printr-o cerere a Comisiei Europene, prin MCV. Tudorel Toader a mai spus ca presedintele Inaltei Curti va ramane numit de presedintele Romaniei, la propunerea Sectiei de Judecatori a CSM (in locul plenului CSM, ca in prezent).

Cele mai importante declaratii Tudorel Toader:
  • Sectia pt procurori de la CSM sa decida in privinta carierei procurorilor, sectia pentru judecatori sa decida in privinta carierei profesionale a judecatorilor, ramanand CSM competenta pe care azi o are de a asigura independenta justitiei, de a desfasura celelalte activitati specifice
  • Redimensionarea schemei de conducere la Inalta Curte. Are o un vicepresedinte, are un volum de activitate foarte diversificat si bogat, activitati administrative, asigura practica unitara. Se considera ca e necesar un al doilea vicepresedinte.
  • Procedura de numire in functii la Inalta Curte. Se modifica partial. Se pastreaza in sensul ca presedintele Inaltei Curti se numeste de presedintele tarii, fapt care e si in prezent Se modifica in sensul ca propunerea sa nu o mai faca plenul CSM, ci sectia pentru judecatori, raspunzand cerintei de mai sus.
  • Ministerul Public: toate functiile, sefi DNA si DIICOT, procuror general: sa decida sectia pentru procurori din CSM, la propunerea Ministrului Justitiei, pe baza unei proceduri transparente. Procurori cu minim 10 ani vechime ca procuror. Modificarea e ca decide sectia pentru procurori, propunerea vine de la Ministrul Justitie. Fac referrire la una dintre cerintele MCV, care recomanda o procedura transparenta pentru numirea procurorilor-sefi si neamestecul factorului policitc. Sigur, se va spune: de ce presedintlee ICCJ e numit de presedintele tarii, dar nu si procurorii-sefi? Raspunsul deriva din statutul special al fiecaruia. Procurorii sunt subordonati ierarhiv, judecatorii nu. Procurorii se bucura de stabilitate, judecatorii se bucura de inamovibilitate.

Citeste si:

LIVE TEXT Tudorel Toader a anuntat propunerile de modificare a legilor justitiei

Magistratii penali scapa de DNA: ei vor fi urmariti penal de o directie noua din Parchetul General, separata de DNA si DIICOT

Modificare cu impact major in Justitiei: procurorii si judecatorii vor raspunde material pentru erorile judiciare

Tudorel Toader propune subordonarea politica a Inspectiei Judiciare, care ar urma sa treaca de la CSM la Ministerul Justitiei

Viitori sefi al DNA, DIICOT si Parchetului General vor avea mandate de 4 ani, in loc de 3 ani. Kovesi si Augustin Lazar nu vor beneficia - proiectul lui Tudorel Toader

Schimbare radicala la intrarea in magistratura: nu vor mai exista procurori si judecatori sub 30 de ani. Tudorel Toader: Tara nu are nevoie numai de procurori si judecatori, ci si de consilieri juridici, notari, avocati, executori


Procurorii si judecatorii, conditii mai stricte si vechime mai mare pentru promovare. Cine poate ajunge judecator la Inalta Curte - proiectul lui Tudorel Toader
























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

15067 vizualizari

  • +47 (55 voturi)    
    Ne vedem in strada (Miercuri, 23 august 2017, 11:40)

    voxpopulix [utilizator]

    Adica viitorii sefi o sa fie numiti astfel incat sa nu-i mai deranjeze pe Dragnea, Sova, Puiu Popoviciu, Basescu 1, Basescu 2, Udrea, Tariceanu si toti restul de pe lunga lista care au facut praf tara asta.
    • +1 (7 voturi)    
      nu bre (Miercuri, 23 august 2017, 12:11)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      sa nu mai fie numiti de dracnea, in caz ca ajunge presh la cotorcesti.
      sa nu mai aiba...recunostinta fatza de politrucieni.
      ar mai trebui inca ceva, ministrul justitiei sa nu fie membru de partid, sa fie universitar si sa fie propus in guvern de catre csm. si, obligatoriu, sa nu fie palavramentar.
      de fapt, niciun ministru nu ar trebui sa fie si palavramentar.
      • -6 (10 voturi)    
        si daca iesea ponta presedinte? (Miercuri, 23 august 2017, 12:50)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        atunci era bine daca era eliminat presedintele din acest algoritm?
        vreau doar sa va reamintesc ca forma asta este cea stabilita de comun acord cu UE in cadrul negocierilor de aderare.
        ulterior procedura a fost schimbata de macovei si basescu pentru ca basescu sa numeasca procurorii sefi.
        haideti sa nu ne gandim doar la persoane - este perfect normal ca decizia propunerii sa fie la CSM si nu la mana unui om care poate fi basescu, iliescu, ponta iohanis sau mai stiu eu care.
        • +1 (3 voturi)    
          Modificarea are in vedere faptul ca PSD (Miercuri, 23 august 2017, 14:23)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          si-a luat gandul de la Presedintia Romaniei pt ca a realizat ca nu va mai putea sa-i pacaleasca pe prostii de penelisti cum i-a pacalit la modificarea alegerilor locale si deci, ramanand alegerile prezidentiale in doua tururi, au inceput sa goleasca de continut institutia Presedintelui Romaniei !

          PS. Daca ar avea convingerea ca se poate ar lucra la Constitutie ar face din Romania o republica parlamentara, cu presedinte ales de Parlament.
    • -6 (8 voturi)    
      Ce vorbesti? (Miercuri, 23 august 2017, 12:22)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      De unde ai dedus tu asta?
    • +17 (21 voturi)    
      In strada, e singura solutie! (Miercuri, 23 august 2017, 12:23)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      De data asta pana la capat! Scos acest partid de penali, borfasi si comunisti mascati din viata politica a Romaniei pentru totdeauna! Altfel, suntem terminati ca natie.
      Un partid votat doar de batrani comunisti, idiotizati de Antena 3, Romania TV si mai nou B1, de fosti securisti si nomeclaturisti, de interlopi si asistati sociali, nu are ce cauta intr-o Romanie, membra NATO si UE.
    • +3 (3 voturi)    
      Propunerea de a-l elimina pe presedinte (Miercuri, 23 august 2017, 14:36)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      este aberanta! Sefii DIICOT, DNA, si seful Parchetului General reprezinta interesele statului roman, deci cel indicat sa-i numeasca, cel care poarta raspunderea, este cel mai inalt reprezentant al statului, adica presedintele.
      Chiar daca ei sunt procurori, aici nu e un concurs profesional sau sindical, ei reprezinta interesele breslei doar indirect.
      A fi numiti de ministrul Justitiei este si mai aberant. Sa ne amintim cat de repede cad guvernele si ce ministri ai Justitiei s-au perindat. Ce-ar fi fost daca facea numirile dl Alta Intrebare!
  • +34 (40 voturi)    
    Banditii fac legile !? (Miercuri, 23 august 2017, 11:41)

    Idealistu [utilizator]

    Asta a ajuns sa fie Romania.
    • -11 (15 voturi)    
      Să nu ucizi. (Miercuri, 23 august 2017, 12:03)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Cine crezi că a făcut legea asta, un criminal sau unul care n-a ucis nici măcar o muscă? De când e lumea bandiții fac legea cu condiția să aibă conștiință.
    • -1 (1 vot)    
      Și mai este un argument (Miercuri, 23 august 2017, 20:01)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      care demonstrează că bandiții fac legea. Ce s-ar întâmpla cu un criminal sau cu un hoț dacă n-ar fi o lege care i-ar condamna?
  • +29 (41 voturi)    
    Mda (Miercuri, 23 august 2017, 11:45)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Am ales degeaba presedinte, ne spune unu numit min. justitiei si care reprezinta un penal!

    Pai daca Parlamentul face absolut tot, ce ne mai chinuim cu institutia Presidintiei? Ce ne mai trebuie Justitie? Sau executiv?

    PS: Votul electronic este singura modalitate de evitare a unui razboi civil in RO!
    • -4 (12 voturi)    
      gandeste ca (Miercuri, 23 august 2017, 12:17)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      si ilici a fost presedinte, si milu, si base si acum herr primar.
      in care din astia crezi ca merita sa'ti pui speranta ca este incoruptibil, drept intre drepti.
      in care a fost comunist, are mai multe case, avere mai mare ?!
      si bombonel putea fi presh, cum si vadim.
      sau...jiji becali...

      csm este format din magistrati cu experienta, si este organ colectiv, mult mai selectiv si ia decizii prin vot. ar trebui ca numirile de procurori si judecatori sa fie luate prin consens, in csm. iar catindatii ar trebui sa treaca mai intai printr'un concurs de competenta.
      • 0 (0 voturi)    
        OK (Miercuri, 23 august 2017, 13:00)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        OK propunerea ta, dar să dispară ministrul Justiției din ecuația asta! Astfel încât să fie concurs, fără interferențe politice ale ministrului și desigur ale șefilor partidelor din guvernare..
      • +2 (2 voturi)    
        Faci misto? (Miercuri, 23 august 2017, 13:29)

        DanielSurpateanu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        TOTUL e la PROPUNEREA ministrului justitiei! CSM doar aproba (poate nici atat). Adica un om POLITIC hotaraste cine va fi sef in JUSTITIE? Rodica Stanoiu iti spune ceva numele asta?
        • 0 (4 voturi)    
          pai si pana acum (Miercuri, 23 august 2017, 15:44)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

          era la propunerea ministrului justitiei.
          asa a fost pro-pusa si kiovesi, de pm si ministru al justitiei interimar, doktor in dreptu', excelenta sa dr. tonta di catania.

          de acord cu concursul de competente si cu vechimea de 8 ani pt. posturile de conducere in procuratura.
          deasemenea, prin lege, ministrul justitiei sa nu fie membru de partid, sa fie universitar si sa fie acceptat de csm inainte de numirea in guvern.
  • +23 (29 voturi)    
    o mare decizie (Miercuri, 23 august 2017, 11:46)

    Xorciser [utilizator]

    Acu duceti-va si trageti apa. Ca miroase.
  • +29 (39 voturi)    
    Incercarea lui Tudorel! (Miercuri, 23 august 2017, 11:47)

    trem [utilizator]

    Du-te si te ia de mana cu Iordache...ca sunteti amandoi de la aceeasi sursa. Esti incredibil cu propunerile astea. Nu stiti cum sa mai faceti sa ii dati jos pe cei de la DNA si Parchet.

    Tata Dragnea te pupa cu mult drag!
  • +30 (38 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 august 2017, 11:49)

    Sarmis [utilizator]

    In strada........

    In Romania hotii o sa aiba justitie, aparare si ordine publica privata.
  • +35 (41 voturi)    
    Adica unul ca Ciordache poate numi seful DNA (Miercuri, 23 august 2017, 11:49)

    banel [utilizator]

    Asta e cu capul? Nu vede ce infractori s-au perindat pe la Ministerul Justitiei? Cum poti lasa o numire strategica in lupta impotriva coruptiei pe mana unui reprezentant de seama al coruptiei din Romania?
    • -19 (23 voturi)    
      rezista (Miercuri, 23 august 2017, 12:01)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui banel

      #insist sa #rezisti in strada javra platita de politicieni
      • +6 (10 voturi)    
        O sa mori de foame (Miercuri, 23 august 2017, 12:32)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

        Cand veti ramane in tara doar voi, astia asistati.
      • +1 (1 vot)    
        :( (Miercuri, 23 august 2017, 13:01)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

        Asta să-ți spui în oglindă!
    • -4 (8 voturi)    
      Tu esti cu capul (Miercuri, 23 august 2017, 12:28)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Te referi si la Raluca Pruna,cea care a propus-o ultima data pe Kovesi?
      Sefa DNA a fost mereu numita la propunerea Ministrului Justitiei (asa este procedura). Presedintele a numit-o in final. Daca trece aceasta lege, numirea va fi facuta de CSM, adica de unii care se pricep la justitie mai bine decât presedintele, care este tot un om politic.
    • -1 (3 voturi)    
      Ciordache presedinte (Miercuri, 23 august 2017, 13:52)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Si daca Ciordache iese presedinte in 2019?? Sa nu uitam ce aproape a fost geona (daca nu chiar a si fost)...

      Prefer numirea sa fie facuta de un grup decat de un singur om.
  • +24 (28 voturi)    
    asta va duce la politizarea justitiei (Miercuri, 23 august 2017, 11:52)

    pestalotiu [utilizator]

    Prin natura functiei sale ,Presedintele României este apolitic.In schimb, ministrul justitiei este afiliat politic la un anumit partid.
    De aceea, desemnarea sefilor procurorilor trebuie sa ramana prerogativa Presedintelui .Procurorii nu trebuie sa revina sub comanda sefilor paridului de guvernamant ca pe vremea lui Adrian Nastase si Rodica Stănoiu
    • -1 (11 voturi)    
      Doar teoretic (Miercuri, 23 august 2017, 12:33)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui pestalotiu

      Spune-mi tu un presedinte care, de la Revolutie încoace, a fost apolitic!
      Iliescu? Emil Constantinescu? Basescu? Johannis?
      De unde ai scos tu ca procurorii revin sub comanda sefilor partidului? Ai iesit sa manipulezi?
      Cred ca cei din CSM, care ar urma sa aprobe propunerea Min. Justitiei, se pricep mai bine decât presedintele în a alege niste procurori intr-o functie de conducere.
      • +2 (2 voturi)    
        Greșești (Miercuri, 23 august 2017, 13:07)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        Cinstit ar fi ca cei de la CSM să propună ei pe cine vor, fără ingerințe clar politice de la vreun ministru. Altfel se poate ajunge în situația absolut ridicolă ca CSM-ul propune iar ministrul refuză până primește propunerea pe care o vrea. Măcar în terorie președintele e apolitic. La miniștri nu există această cerință, nici măcar teoretic.
  • +22 (22 voturi)    
    Cred ca in propunerea.... (Miercuri, 23 august 2017, 11:52)

    gigiN [utilizator]

    ...tudorelului pesedist-propunere care pare a-i apartine lui dragnea si nu Comisiei Europene-va aparea in final urmatoarea... mentiune : "Cu exceptia cazului in care presedinte al Romaniei va fi ales un pesedel"!!!!
  • +24 (26 voturi)    
    mdea (Miercuri, 23 august 2017, 11:53)

    eu_eu [utilizator]

    Sa inteleg ca s-a prins PSD-ul ca nu o sa mai aiba un presedinte de-al lor in urmatorii 200 de ani si au decis sa faca ceva pe tema asta? :)))
  • +23 (25 voturi)    
    Ce rol mai are Presedintele? (Miercuri, 23 august 2017, 11:55)

    Kindred [utilizator]

    Doar sa promulge legi facute de hoti fara sa se poata impotrivi?
  • -22 (30 voturi)    
    curaj (Miercuri, 23 august 2017, 11:56)

    bobyrou [utilizator]

    bravo pentru curaj. Romania a mers prost 27 de ani, pentru ca Presedintele facea numirile in justitie etc. si asa practic se politiza justitia. Stiu ca sunt multi de dreapta care nu inteleg dar vor intelege cand vor prinde mai multa experienta in viata. Toader ai 10 de la mine pentru Justitie.
    • +9 (13 voturi)    
      Ca ai tai PSDisti (Miercuri, 23 august 2017, 12:11)

      ChakaLoo [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Sunt curati ca lacrima si nu politizeaza nimic. Ai si tu de la mine un 10. Dar la IQ...
      • -4 (4 voturi)    
        Sugestie? (Miercuri, 23 august 2017, 12:47)

        Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui ChakaLoo

        Ia spune tu un partid care a fost la guvernare si a fost curat ca lacrima!
        • +2 (2 voturi)    
          Aiurea! (Miercuri, 23 august 2017, 13:09)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

          Și asta înseamnă că sunt TOȚI LA FEL DE CORUPȚI? Asta înseamnă manipulare, cred că e prin manualele de specialitate, așa-i?
          În niciun alt partid nu mai e corupția la fel de mare și generalizată ca în p$d. Ceea ce înseamnă că orice alt partid ar fi de preferat.
    • +8 (10 voturi)    
      Hai la parnaie ! (Miercuri, 23 august 2017, 12:16)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Ca si restul psd-istilor.
    • +10 (14 voturi)    
      Prostii (Miercuri, 23 august 2017, 12:17)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Amice, ești suferind de lipsă de logică! Președintele iese din politică în momentul în care e ales, el nu mai e membru de partid. Poate avea vederile lui, dar nu mai e membru. Spre deosebire de Miniștri și de Prim-miniștri. deci numire politică vrea TT-l acum, nu exista înainte!
      • -3 (5 voturi)    
        Tot prostii (Miercuri, 23 august 2017, 12:49)

        Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        Presedintele iese din politica doar teoretic. Practic sustine formatiunea politica ce l-a propus sa ajunga in functia de presedinte.
        • +2 (2 voturi)    
          Mai mari prostii (Miercuri, 23 august 2017, 13:25)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

          ȘI care crezi că e mai imparțial, un Președinte care măcar aparent nu are voie să favorizeze un partid sau un ministru care nici măcar nu trebuie să mimeze independența față de partid?
          Ghici ciupercă...
      • 0 (4 voturi)    
        pe bune (Miercuri, 23 august 2017, 14:42)

        bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        esti normal la cap? Iti place sa te minti singur? Cand Presedintele a fost, in realitate, apolitic?
        • +1 (1 vot)    
          Măcar (Miercuri, 23 august 2017, 15:38)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

          Măcar trebuie să pară apolitic ceea ce impune moderație chiar dacă ar avea intenții necurate, ministrului de justiție nu i se cere nici măcar să PARĂ corect.
    • +6 (8 voturi)    
      Pai ministrul justitiei nu enumir politic! (Miercuri, 23 august 2017, 12:30)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Tu te auzi ce zici? Pai presedintele este apolitic pe cand ministrul justitiei este este numic politic! Deci politicul va desemna procurorii!
      • -2 (4 voturi)    
        Presedinte apolitic :-))) (Miercuri, 23 august 2017, 12:57)

        Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        Nu va mai saturati pe aici sa sustineti vrajeala cu presedintele care este apolitic. Tu te auzi ce spui?
        Orice presedinte din România a ajuns presedinte fiind sustinut de un partid.
        La fel si Tudorel Toader a ajuns ministru cu sustinerea unui partid. Insa nu este membru PSD.
        In cazul de fatza, ministrul este ~la fel de apolitic ca si presedintele.
        Ministrul justitiei propune numirea unui procuror sef. Asa a fost si pâna acum. Doar ca nu presedintele va face numirea celui propus, ci CSM-ul.
        Cred ca CSM-ul este mai apolitic decât presedintele. Deci aceasta lege, daca ar fi aprobata, ar depolitiza un pic numirea procurorilor sefi (DNA/DIICOT).
        • +2 (2 voturi)    
          Greșești, iar! (Miercuri, 23 august 2017, 13:26)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

          Ministrul răspunde la comandă politică! Pe el îl poate remania (indirect) șeful partidului care a dat guvernul, deci e șantajabil.
          În cazul președintelui situația e cu totul alta! Să-ți detaliez?
        • 0 (0 voturi)    
          bai sa fie! (Vineri, 25 august 2017, 9:05)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

          auzi nenea?,
          eu apreciez sincer ca, comparativ cu gloata de imbecili gen newlook sau demagogu, discurusul tau este unul mai rafinat, mai logic oarecum si determina raspunsuri la subiect si nu la persoana.
          Dar daca tu afirmi ca "ministrul este la fel de apolitic ca si presedintele", iti dai singur cu cratita in cap. BIG TIME!
          Acesta este un forum, nu un consilier on-line juridic, nu un eseu de facultate. Este un forum in care parerile si impresiile comentatorilor sunt ancorate in realitatea pe care o traim nu cea din carti. Intoarce-te grabnic la zona de replici pertinente altfel vei ajunge cu succes in cocina specimenelor deja marcate cu tag-ul de "postaci psd-ei"
      • -2 (4 voturi)    
        pai (Miercuri, 23 august 2017, 13:13)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        si pana la anuntul lui toderica, propunerea o facea tot politic, pm al guvenului.
        ex. kotrutza fura propusa de dottore in drept si prim minicinos al romaniei...
        csm este apolitic, magistratii nu au voie sa fie incadrati politic. ca in sufletul lor au simpatii..
        si prsehul nostru de la cotrocesti are simpatii, viseaza la guvernul sau...
        sa nu mai vorbim ce'ar fi in cazul unui presh pesdizd, cum ar fost bombonel, dottore di catania, dracnea teldrumeanu, etc.
        • +2 (2 voturi)    
          Concluzie (Miercuri, 23 august 2017, 15:39)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Concurs, iar apoi CSM numește procurorii. Eliminăm politica din schemă. Cel mai cinstit.
  • +16 (22 voturi)    
    Nota! (Miercuri, 23 august 2017, 11:57)

    Sani [utilizator]

    Fratilor, unii dintre voi n-ati fost la vot.

    Va puteti repara greseala (partial) venind in strada!
    • -2 (2 voturi)    
      Ce propunere! Uau! (Miercuri, 23 august 2017, 12:59)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Ce-ti mai place tie democratia! Nu iese votul pe placul tau, hai sa iasa lumea în strada.
      • 0 (2 voturi)    
        Hm (Miercuri, 23 august 2017, 15:33)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        Nu-mi aduc aminte să fi votat pentru distrugerea DNA...
  • +21 (21 voturi)    
    E simplu (Miercuri, 23 august 2017, 12:01)

    CezarN [utilizator]

    Stdiu de caz:

    Aranjamentul lui Dorel ala mic(fiul ministrului, valabil si pentru fiul lui Dragnea) de la Iasi. Inainte ca dosarul sa ajunga la judecatori (numiti de presedinte) el este instrumentat de procurorii numiti de ministrul Iordache/Dorel/Chiuariu/Mona/etc. Daca astia, procurorii, dau NUP, nu mai exista caz de abuz in serviciu sau trafic de influenta. E simplu!
    La judecatori ajung doar dosarele pe care procurorii lui Iordache sau Dorel le trimit.
  • +16 (22 voturi)    
    Deseara in strada? (Miercuri, 23 august 2017, 12:04)

    Cristian_Ionut [utilizator]

    iar imi strica zilele talharii astia
    • +7 (9 voturi)    
      IN STRADA (Miercuri, 23 august 2017, 12:09)

      UnOarecareRoman [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_Ionut

      Da, in Piata Victoriei!
      Ce nesuferiti !
    • -4 (6 voturi)    
      Tu esti de vina (Miercuri, 23 august 2017, 12:36)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_Ionut

      Daca te lasi manipulat sau nu întelegi, ce sa-ti fac?
  • +12 (12 voturi)    
    o sa fie interesant (Miercuri, 23 august 2017, 12:05)

    subcultura [utilizator]

    Raportul MCV:
    Successive CVM reports have highlighted that even if there has been a trend towards more
    merit-based and transparent appointments, the law on appointments of top prosecutors and
    the practice of its implementation is not sufficiently robust in terms of avoiding excessive
    political discretion in the appointments. From past experience, this can result in doubts being
    cast on the independence of a candidate, create delays in appointments due to political
    deadlock, or even lead to the appointment of magistrates who may later prove to have
    integrity issues. Within Europe, there are different legal traditions with regard to the
    appointments to the position of Prosecutor General (or similar top prosecution posts), and
    this is recognised by the Venice Commission. But the key is to ensure appropriate safeguards
    in terms of transparency and checks and balances, even in cases where the final decision
    would remain with the political level.
     Recommendation: Put in place a robust and independent system of appointing top
    prosecutors, based on clear and transparent criteria, drawing on the support of the Venice
    Commission.

    Daca aveti chef sa cititi compilatia de opinii si rapoarte ale comisiei de la Venetia
    http://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL-PI%282015%29009-e

    Ideea e ca selectia si numirea trebuiesc facute pe principii de transparenta si meritocratie, iar politicul trebuie sa fie cat mai absent din selectie.

    Se pare (conform comisiei de la Venetia) ca sistemul propunere ministrul Justitiei si numire sectie procurori CSM, nu prea exista in nici un stat.
    • +2 (2 voturi)    
      Deci (Miercuri, 23 august 2017, 13:11)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Deci ce a făcut TT-l nu are legătură cu ce scrie în MCV, ba chiar e puțin cam împotriva celor scrise în MCV.
      Cam dă cu virgulă în ce privește ”checks and balances”.
    • +1 (1 vot)    
      Ganduri frumoase, dar pentru o tara normala (Miercuri, 23 august 2017, 17:46)

      Cristi777 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Intr-o tara normala, infractorii sunt exclusi rapid din politica si administratie si de aceea nu este nevoie de masuri speciale pentru protectia justitiei. Problema cu infractorii politici ai PSD e ca nu se multumesc doar sa fure, ci le trebuie neaparat sa si minta, sa strice ceva, sa omoare pe cineva ca Iliescu si minerii sai ca sa-si dovedeasca maretia. Insa toate regimurile infractionale se termina din lipsa de bani, ori cu frumosul ori altfel.
  • +17 (19 voturi)    
    Desfiintarea functiei prezindentiale! (Miercuri, 23 august 2017, 12:07)

    Johanis [utilizator]

    Atata timp cat Presedintele nu este de la PSD, aceasta functie ar trebui sa nu existe!
    Asa cred ei, bolsevicii!
    • -3 (5 voturi)    
      Nu are legatura (Miercuri, 23 august 2017, 12:38)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Presedintele nu a fost de la PSD în ultimii >11 ani.
      De unde ai scos prostiile astea?
      • +4 (4 voturi)    
        Încă una (Miercuri, 23 august 2017, 12:57)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        Păi tocmai, dacă nu au avut președinte și se pare că nici nu vor avea vor să nu dea ocazia altui președinte să numească procurorii șefi! Ce nu ai înțeles?
        • -1 (1 vot)    
          In 11 ani... (Miercuri, 23 august 2017, 13:04)

          Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

          Daca PSD-istii ar fi fost atât de deranjati de asta, ar fi facut schimbarea aceasta cu mult timp în urma, de pe vremea lui Basescu. Doar au mai avut majoritate in Parlament.
      • 0 (2 voturi)    
        Scuze... (Miercuri, 23 august 2017, 13:04)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        Sa lasam presedintele fara nicio putere!
        De ca sa numeasca el pe cineva care sa ne ancheteze?!
        Sa numim noi anchetatorul si daca se poate sa dam o lege astfel incat sa-l numim procuror sef peste DNA si DIICOT pe marele Ciorbea! Cu mandat pe viata!
        Vacaroiu si Ilie Sarbu la Curtea de Conturi si...da-i bataie la ciordeala!
        Ce handicapati!
        Vor institutie proprie pentru anchetarea magistratilor!
        Da ce, astia au patru perechi de co..ie?!
  • +6 (6 voturi)    
    asa i trebuie! (Miercuri, 23 august 2017, 12:08)

    bancheru83 [utilizator]

    pe viitor presedintele va avea rol simbolic in stat.parlamentul va prelua controlul absolut!un presedinte limitat intr o tara limitata.
    • -8 (8 voturi)    
      Si? (Miercuri, 23 august 2017, 12:44)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Ce rol are presedintele in Germania? Ti se pare ca poate face mai multe decât cel din România?
      Poate acum esti multumit cu Johannis, dar gândeste-te ca am avut presedinti ca Iliescu si Basescu. Ai fi vrut sa aiba mai multa putere?
      • +1 (3 voturi)    
        Aaa (Miercuri, 23 august 2017, 13:13)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        Păi când voi trăi la fel de bine ca nemții mă voi mulțumi cu un rol de absent al președintelui, așa ca în Germania. Până atunci poți să taci!
      • 0 (0 voturi)    
        mere cu pere (Joi, 24 august 2017, 11:10)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        Germania este stat federal cu o bogata istorie de organizare administrativa cu cancelari. Germania insasi a "existat" in cea mai mare parte a istoriei ei ca o comunitate de state mici cu populatie germanica. Nu are nicio relevanta comparatia cu statul roman.

        Da, este de recomandat trecerea la o republica prezidentiala daca n-am reusit ca monarhie.
        Iar daca votam un presedinte incapabil si jegos, ne purtam crucea!
  • +10 (12 voturi)    
    exclus!!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 23 august 2017, 12:10)

    geo_p21 [utilizator]

    Inceputul sfarsitului pentru acest individ duplicitar........
  • +12 (16 voturi)    
    Asta nu e reforma ci RESTAURATIE ! (Miercuri, 23 august 2017, 12:13)

    Susufler0 [utilizator]

    "In sfarsit", Tudorel a inceput sa raspunda din plin comenzilor iar prima dovada este propunerea de POLITIZARE a justitiei !

    PS. E bine-asa, Livache ? Nu te mai nemultumeste ministrul, nu ?
  • +12 (16 voturi)    
    politie politica (Miercuri, 23 august 2017, 12:21)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Vorbea PSD-ul de politie politica.
    Acum sa vedeti ce inseamna adevarata politie politica dragi tovarasi.

    Ceausescu ar fi avut o groaza de invatat de la profesionistii astia. Toti dictatorii ar avea multe de invatat de la ei ...
  • +6 (10 voturi)    
    TelDrumul ... (Miercuri, 23 august 2017, 12:54)

    Celbland [utilizator]

    Drumul lent către dictatură ... parcă a mai fost în Germania pe la începutul anilor 30.
  • +2 (2 voturi)    
    Mama voastra de mafioti! (Miercuri, 23 august 2017, 21:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Guvernul, parlamentul si majoritatea bugetarilor, sunt in stare sa ne ucida pe toti, ca sa ramana mafia la putere.

    Huoooooooooooooo!
    Jos mafia! Nenorocitilor!
  • +1 (3 voturi)    
    Pe prostu' asta de Tudorel (Joi, 24 august 2017, 6:12)

    John M. [utilizator]

    nu-l ducea capul sa faca asta de unu' singur. A fost pus de marsavul de Tariceanu si de penalul Dragnea, dupa ce tentativa lui Serban Nicolae a esuat in iarna.
  • +1 (1 vot)    
    asta este ultimul cantec de lebada a cinstei in Ro (Joi, 24 august 2017, 12:55)

    Ghita2016 [utilizator]

    Cu asa Guvern,ministru de doi lei,sclav pesedist-convins,nu poti avea lege si ordine in tara,ci doar sa sprijini talharii,rechinii