Seful Politiei judetene Salaj s-a pensionat la 49 de ani

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 august 2017, 16:12 Actualitate | Esenţial

Ovidiu Dosa
Foto: sj.politiaromana.ro
Seful Inspectoratului de Politie Judetean (IPJ) Salaj, Ovidiu Dosa, s-a pensionat marti, la varsta de 49 de ani, alti 22 de politisti din judet alegand in acest an incetarea raporturilor de serviciu, prin pensionare.

"Sefului IPJ Salaj, Ovidiu Dosa, i-au incetat raporturile de serviciu, prin pensionare, incepand cu data de 15 august", a declarat miercuri pentru Agerpres Maria Cristea, purtator de cuvant al IPJ Salaj.

In varsta de 49 de ani, Ovidiu Dosa este casatorit si are doi copii, el lucrand in Politie din 1993, dupa ce a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti.

Acesta se afla la conducerea IPJ Salaj din ianuarie 2016, dupa ce fostul sef, Iosif Ghiurca, se pensionase la cerere. Interimatul la conducerea IPJ Salaj a fost preluat acum de adjunctul Aurel Stirb.

Alaturi de seful IPJ Salaj, alti 22 de politisti din judet au ales sa renunte la uniforma militara in acest an, in vreme ce 32 de politisti se pregatesc, de asemenea, de pensionare.

"In perioada 1 ianuarie-15 august s-au mai pensionat inca 22 de politisti, dintre care trei ofiteri si 19 agenti, iar in prezent, la Serviciul Resurse Umane, au mai depus rapoarte pentru pensionare 32 de politisti, respectiv sase ofiteri si 25 de agenti de politie", a precizat sursa citata.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2704 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Chiar asa? (Miercuri, 16 august 2017, 16:23)

    mitg [utilizator]

    "Alaturi de seful IPJ Salaj, alti 22 de politisti din judet au ales sa renunte la uniforma militara in acest an¨

    Politistii au uniforma militara?

    Nu mai sunt militari asa cam din 2002 (Legea 360/2002).
  • +18 (18 voturi)    
    Pentru a putea sustine atatea pensii speciale ... (Miercuri, 16 august 2017, 16:24)

    CezarN [utilizator]

    In curand cetatenii de rand, randasii bugetarilor, vor trebui sa iasa la penie la 82 de ani sau sa nu mai primeasca deloc pensie, contributiile lor nefiind suficiente nici macar pentru acoperirea pensiilor speciale, ce sa mai vorbim de a mai consuma si ei bani din cea au platit ca si contributii.

    Ar trebui sa se termine odata cu dezmatul acesta al pensiilor speciale. Sa aiba pensii speciale doar cei care au lucrat in operativ sau au luptat in teatrele de lupta unde Romania este angajata si numai proportional cu perioada in care au activat raportat la o "norma" (ex. la 7 ani in operativ sau pe campul de lupta primesti pensie speciala intreaga, la 3 1/2 ani primesti jumatate, etc).
    Nu orice birocrat de la birou care invarte 3 stapile si isi face cumparaturile in timpul programului sa primeasca pensie speciala.
    Oricum, pentru rigorile specifice vistii militare ei primesc tot felul de sporuri in timpul activitatii lor.
    • +2 (2 voturi)    
      pai daca o sa fie tot P$D (Miercuri, 16 august 2017, 17:41)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      cetatenii obisnuiti o sa poata iesi la pensie la 102 ani

      P$D poate iesi la peni(s)ie la pastele cailor
      partid de culoare MARO dens
  • +9 (11 voturi)    
    Nu cred ca... (Miercuri, 16 august 2017, 16:40)

    mos ion roata [utilizator]

    se poate gasi o munca mai putin stresanta cu mai putine riscuri si cu mai putine imbolnaviri profesionale decat cea de politist.Daca comparam cu munca de vatman sau sofer, in politie nu poate fi vorba se stress sau accidente de munca.Comparand munca de politist (sef) cu orice alta munca de conducere vom constata ca in politie este relaxare totala. Totusi politistii se pensioneaza la varste foarte fragede .Ar fi cazul ca politicienii sa se trezesca si sa intrerupa aceasta bataie de joc. Se bate apa in piua cu cateva exceptii care se mai intalnesc la politisti fara sa se tina seama de faptul ca in celelalte meserii acestea sunt regula.
  • +2 (2 voturi)    
    binenteles (Miercuri, 16 august 2017, 18:57)

    nahir [utilizator]

    ca in cel mai scurt timp, datorita marii experiente acumulata in cei 24 ani de activitate pe tarlaua muncii, va fi angajat consilier pe un salariu corespunzator.
  • +3 (3 voturi)    
    UN ADEVARAT PATRIOT (Miercuri, 16 august 2017, 20:26)

    dincannes [utilizator]

    ... acest individ!
    Dar eu intreb mereu: o cerere de pensionare se poate respinge sau nu?
    Superiorul lui, daca a aprobat cererea, inseamna ca se va descurca si fara el, nu?
    Si daca se doreste corectarea acestei anomalii de pensionare, de ce nu se voteaza un nou IMPOZIT, care sa anuleze posibilitatea de a avea o pensie de 20 de ori mai mare decit o pensie minima?
    • +2 (2 voturi)    
      pai si cine sa voteze legea aia (Miercuri, 16 august 2017, 22:30)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      P$D u?
      sau eu si cu tine (pw............imea)?
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui o lege noua (Joi, 17 august 2017, 8:04)

    BEDE [utilizator]

    Cumva o lege ca nimeni sub 60 de ani sa nu poata avea pensie decat daca se dovedeste a fi suferind de boli care il impiedica sa presteze vreo munca.
    Normal ca militarii si politistii ajung, de la o anumita varsta, sa nu mai aiba capacitatile fizice pentru ceea ce cere meseria. Dar asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa munceasca deloc., ci doar ca trebuie sa se presteze alta munca. Asa este in USA. Si nici in alte tari ale UE nu stiu este mult altfel.