Cum functiona "Banca Romana de Comert Corcodel" a camatarilor de la Baza de Administrare a Jandarmeriei

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 august 2017, 15:53 Actualitate | Esenţial

Marian Corcodel, acuzat de camatarie
Foto: Jandarmeria Romana
DIICOT a dispus retinerea lui Daniel Iancu Preoteasa, prim-adjunct al comandantului Bazei de Administrare a Jandarmeriei Romane cu gradul de maior si seful parcului auto), suspectat ca a aderat la grupul infractional organizat initiat de Corcodel Marian, comandantul Bazei, arestat preventiv pentru camatarie.

In baza Jandarmeriei era raspandita expresia "are cardul la Corcodel" (la propriu) pentru a ilustra o persoana indatorata financiar, iar cu privire la persoana acestuia se folosea informal "Banca Romana de Comert Corcodel", se arata intr-un comunicat al DIICOT.

In urma cercetarilor efectuate in cauza s-a retinut ca "beneficiarii" imprumuturilor cu dobanda, acordate in afara cadrului legal erau, in general, subordonati ai lui Corcodel Marian si ai lui Preoteasa Iancu Daniel sau persoane din cercul relational. 

Sumele imprumutate erau cuprinse intre cateva sute de euro si cateva mii, uneori chiar si zeci de mii de euro, la care a perceput dobanzi cuprinse intre 10 si 20% din valoare, iar in cazul in care debitorii ajungeau in imposibilitatea de a achita camata, acestia erau ulterior executati silit. 

Astfel, in situatia cand sumele imprumutate erau mai mici de 1.000 euro, cardul de salariu al debitorului sau al intermediarului (existau situatii in care intermedierea imprumuturilor se facea de catre angajati MAI, chiar daca imprumutatul nu era din sistem) care garanta pentru imprumut era retinut de catre Corcodel Marian, care proceda la retragerea sumelor de bani in numerar intrucat i se comunica si codul pin, arata sursa citata.

Retragerile erau facute fie de acesta personal, fie de catre interpusi. 

In situatia in care imprumuturile depaseau suma de 1.000 euro, pentru a-si asigura achitarea debitelor si a dobanzilor aferente, inculpatul Corcodel Marian solicita punerea la dispozitie a unor garantii mobiliare sau imobiliare si / sau incheierea unor contracte de imprumut, in care era trecuta suma totala datorata (adica imprumutul plus dobanda aferenta), fiind disimulate activitatile de camatarie.

Ca garantii mobiliare, Corcodel Marian prefera autoturisme sau imobiliare - case, apartamente, suprafete de teren - cu o valoare de minim 2-3 ori fata de cea a imprumutului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9418 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Corcodel ar fi primit pensie speciala (Joi, 10 august 2017, 16:02)

    CezarN [utilizator]

    Si nici macar nu este sigur a nu va primi. Si cati mai sunt ca el.
    Si ganditi-va ca subordonatii sai care stiau de operatiunile sale sunt platiti sa [ce] apere si sa aplice legea in Romania.
    • -3 (9 voturi)    
      mi se pare o gluma (Joi, 10 august 2017, 21:43)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Daca s-ar lua politicienii la puricat sau bancherii in frunte cu Isarescu s-ar descoperi lucruri interesante.camatarii sunt peste tot
      • +6 (6 voturi)    
        La pariu că nu pățește nimic? (Joi, 10 august 2017, 22:31)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        " M-ați popit voi, dar de mă voi îndrepta, pre mulți am să popesc și eu! "
        Pe câți o avea la mână...
  • +6 (14 voturi)    
    Si cati or mai fi ca astia (Joi, 10 august 2017, 17:28)

    holinessdani [utilizator]

    Ocupati sa prindem rechini gen Dragnea&Co. actiune in care sunt ocupate 90% din resursele din justitie (politie, diverse procuraturi, tribunale etc) lasam sa-si faca de cap astfel de carteluri mafiote care actioneaza in toate sferele societatii si in toate domenile, uite chiar si in interiorul unor institutii militarizate!!!
    Ce sa mai vorbim de domenii precum sanatatea, invatamantul sau domeniile private?
    Binenteles ca n-ar fi rau ca Dragnea&Co. sa plateasca pentru ce-au facut dar in timpul asta societatea este roasa pe dinauntru de sobalani in genul celor din articol.
  • +8 (12 voturi)    
    Disolutia statului Roman.. (Joi, 10 august 2017, 18:20)

    floriniulian [utilizator]

    Romania este o tara care a intrat in ultima faza de disolutie.

    Toate institutiile acestui stat mafiot sunt praf de coruptie fie ca vorbim de Parchet/diicot/dna/sri,etc.

    De altfel statul Roman nu a mai existat dupa 89.

    A fost preluat de intelopi si fosti/actuali securisti care l-au jefuit pina la sapa de lemn.

    Pentru nici un om zdravan la cap acest lucru nu este o surpriza.

    Cu totii stiam ca Romania este un stat mafiot,condus de interlopi si mafia securisto-politica.

    Altfel,nu avea cum sa fie cea mai subdezvoltata,corupta si furata tara din Europa.
    • +1 (7 voturi)    
      Dar inainte (Joi, 10 august 2017, 21:02)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      "De altfel statul Roman nu a mai existat dupa 89.

      Cu totii stiam ca Romania este un stat mafiot,condus de interlopi si mafia securisto-politica."

      Dar te intreb: acei securisti au fost formati in ce perioada? Si atunci de ce statul nu mai exista dupa 89 si nu pui un an anterior?
  • +10 (12 voturi)    
    Stimata redactie Hotnews. (Joi, 10 august 2017, 18:26)

    gayon [utilizator]

    Voi sigur ati confundat pozele de la articolul cu Corcodel. Eu am vazut poza asta intr-o revista de specialitate cu fizica cuantica. E imposibil ca aceasta figura sa fie un camatar si pe deasupra si seful jendarilor. Imposibil. Imposibil e si faptul sa ajungi jandarm cu o inteligenta de nivelul unui asistat social dintr-un sat uitat pe harta sa faci imprumuturi pt ce? Destul de rau ca nu se da si examen din aritmetica la militie.
  • +5 (7 voturi)    
    what?? (Joi, 10 august 2017, 18:45)

    john06 [utilizator]

    Corcodel?:))))) cum sa te cheme Corcodel?:-p
    e ca numele ala ciudat al unui copil dintr-un sat,Buca Ionut
  • +8 (10 voturi)    
    Problema e (Joi, 10 august 2017, 18:57)

    ddanescu [utilizator]

    Ca Dragnea&Co sunt varful piramidei. Daca la cap nu ar fii imputzita treaba mirosul de la picoare ar iesii usor in evidenta. Dar cat timp pe capul nu-l preocupa mirosul, normal ca se impute totul...
  • +6 (8 voturi)    
    gustati in uniforma (Joi, 10 august 2017, 19:03)

    Walking_dead [utilizator]

    Mai merita astia pensii si salarii de mii de euro?
  • +8 (10 voturi)    
    camatarie disimulata (Joi, 10 august 2017, 19:48)

    dan.c [utilizator]

    Ce nu inteleg eu e de ce contractul de imprumut al lui Corcodel care aduna dobanda la principal e camatarie disimulata, dar contractele din 2005-2009 ale bancilor cu comisioane ascunse, formula nespecificata de actualizare a dobanzii etc etc nu erau camatarie disimulata...
    Voi fi foarte curios sa aflu capetele de acuzare...
  • +8 (10 voturi)    
    10-20% dobanda? (Joi, 10 august 2017, 20:53)

    edi.h [utilizator]

    Eu ma asteptam sa ia dobanzi de cateva mii la suta, asa cum iau IFN-urile alea de care zicea Isarescu ca nu are ce sa le faca.
    Pai 10-20% luau si bancile obsinuite pana acum cativa ani
    • +4 (4 voturi)    
      DAE (Vineri, 11 august 2017, 0:10)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui edi.h

      Dobanda ANUALA Efectiva, nu LUNARA
      la 10% iti rezulta DAE 185%, platest aproape triplu ANUAL
      si daca nu platesti, continua sa creasca
      artimetica asta......:)

      am dat + pentru analogia cu IFN-urile
      • 0 (0 voturi)    
        Astia de la Jandarmerie (Vineri, 11 august 2017, 14:19)

        edi.h [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        percepeau 10-20 pe luna? Nu prea rezulta asa din articol, dar pare mai probabil decat pe an ...
  • +2 (6 voturi)    
    corcodel (Vineri, 11 august 2017, 1:09)

    nalbaroiu [utilizator]

    cum sa te cheme corcodel si sa ajungi asa de sus in ierarhia astora ? va dati seama ce mizerie e in spate ? cine a facut armata stie.....e doar pentru cunoscatori.....
  • +3 (3 voturi)    
    sa returneze salariul pe perioada in care (Vineri, 11 august 2017, 9:34)

    N.S. [utilizator]

    s-a ocupat de alte indeletniciri! MAI cautati, si ceva mai cu spor, ca sigur mai sunt multe specimene asemanatoare prin ograda!
  • +3 (3 voturi)    
    se cunoaste fenomenul infractional (Vineri, 11 august 2017, 9:48)

    pb80tm [utilizator]

    din jandarmerie la toate nivelele. nu exista unitate de jandarmi in tara fara ca vre unu de acolo sa nu fie bagat intr-o invarteala cu camatarii, hotii de buzunare si spargatorii de masini. majoritatea racanilor tac pt ca le convine postul, cei care nu mai rezista pleaca catre security privat, alta zona puternic controlata de fortele de ordine pensionate sau ocrotite de mai... si in diicot sefii sunt conectati la politic pt protectii si la infractori pt bani. nu exista o unitate fara vreun bad apple.da si astia va protejeaza la rezist oug13. cine a tras in noi 16-22 ? armata. cine sunt trupele de ordine? bodyguarzi politicienilor infractori. a-ti vazut filmul/ cartea frma animalelor de george orwell?
    sunt cativa cinstiti pe ici pe colo gen godina. dar ei tac si sunt complici morali la asasinarea natiei la fel ca aia care nu se duc la vot. insa cand vine vorba de mariri si pomeni toti sunt prezenti.