Observatorul Prahovean: Politia a demarat o ancheta dupa ce patronul unei fabrici de textile a fost filmat cum isi injura anagajatii si a postat pe Facebook simboluri naziste

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 9 august 2017, 19:08 Actualitate | Esenţial

Eleftherios Vanellis
Foto: Facebook
Politia Prahova a declansat o ancheta in urma publicarii inregistrarii video in care patronul strain al unei firme de confectii din localitatea Paulesti, judetul Prahova, isi injura si isi umileste angajatii, dupa ce acestia i-au reprosat intarzirea platii salariilor. Totoata, politistii ancheteaza si continutul profilului de Facebook al patronului, care ar fi distribuit simboluri naziste, potrivit observatorulph.ro.

"Pana la acest moment, nu au fost depuse plangeri cu privire la incidentul filmat, care face obiectul materialului de presa, si se efectueaza verificari in vederea lamuririi starii de fapt, urmand ca, in functie de rezultatul acestora, sa se dispuna masurile care cad in competenta politiei. De asemenea, ne-am sesizat si cu privire la continutul profilului de pe reteaua de socializare si am demarat cercetarile sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute de art 107/2006.", a declarat, pentru observatorulph.ro, Marian Popescu, purtator de cuvant al IJP Prahova. 


Potrivit sursei citate, in data de 16 iunie 2017 Eleftherios Vanellis, patronul Unique Clothing din Prahova, si-a injurat, umilit si amenintat angajatii care au cerut sa-si primeasca salariile la timp.
























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2399 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Miercuri, 9 august 2017, 19:29)

    MoemBius [utilizator]

    pentru Purtatorul de cuvant
    Simpla postare a acelui clip pe internet e considerata ....ce ....ofranda adusa unuia care il injura pe cel care a facut postarea?
    era cel care a postat clipul bucuros ca a primit injuraturile?
    Daca nu ma inseala memoria acum ceva timp unu oarecare care a facut o postare pe facebook injurioasa la adresa politiei de nu stiu unde a primit oarece cadou de la politie o amenda
    autosesizarea se face numai in sensul in care se aduc injurii politiei?
    daca politia vede injuriile adresate unei mase de oameni la gramada are nevoie de plangere?
    in scris?
    sau
    aveti si ceva formular ti(m)pizat dle Popescu?
    • 0 (0 voturi)    
      precizari (Joi, 10 august 2017, 8:45)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      politia este o ramura speciala a societatii si cercetari recente au scos la iveala ca nu au vreun stramos comun nici cu oamenii nici cu maimutele. ei se trag dintr-un bastonopod cu buzunar circular si girofar. nepoti de militieni, varful evolutiei in domeniu. ei nu se sesizeaza din oficiu, ei pur si simplu nu sesizeaza nimic din ce ar putea interesa societatea deoarece sunt atenti la rezultatele admiterii godiniene si cota pensiilor speciale. asta e singurul lor tel. deci cu politisti esti offtopic complect.
      cei care l-au amendat pe amaratul ala pe net sunt politisti locali. o complect alta ramura evolutiva. ei sunt indivizii cu cel mai albastru sange de pe planeta. voronetul a imprumutat o picatura din sangele lor ca sa-si picteze faimoasele fresce. astia sunt adevaratii printi de wales si duci de cambrige, ei sunt fratii din umbra ai regelui mihai iar sa-i injuri e crima de les majestate. amaratul ala a fost iertat cu acea amenda. conform uzuantelor aristocratiei politiei locale el trebuia ghilotinat
      domnul patron nu a injurat in mod repetat politia locala ci a injurat deodata toti sclavii. cea ce e mare diferenta.
      in final nu se impune nici o autosesizare. pt ca nu e legal intreaba pe carmen dan si nici constitutional intreaba pe ccr daca nu crezi,
  • -3 (5 voturi)    
    ! (Miercuri, 9 august 2017, 19:33)

    tudorr [utilizator]

    Ar fi interesant de ascultat si parerea lui, si angajati romani in Romania sunt lenesi si hoti in destul de multe cazuri, atentie, am specificat ca in Romania, ca daca se angajeaza in afara sunt spirt si cei mai harnici... o vreme :)))))) Vorbim de forma de munca cu calificare si educatie minimala...
  • +1 (1 vot)    
    Da,iata filmuletul (Miercuri, 9 august 2017, 20:14)

    intruderul [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=MSrlfZBapwg

    Patron cipriot,educatie zero.Intre timp,firmulita a intrat in insolventa.
    • +2 (2 voturi)    
      Pura ............"coincidenta" (Joi, 10 august 2017, 1:27)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      poate si a dat seama de ce prostie a facut
      poate nu
      oricum ar trebui ca organele abilitate sa faca dreptate
      nu inseamna ca daca e cetatean strain are voie sa vorbeasca asa cu angajatii
      nu l-a obligat nimeni sa faca investitiile alea asa cum zice el si mai ales cum traduce ....madama cu pricina
      modul in care traduce e umilitor si nu cred ca legea din Romania ii permite ei sau lui sa se comporte asa...decat poate la usa (daca poate fi numita asa) cortului
      de rahat
      Unde sint ziaristii aia yenglezi sa ia in discutie subiectu cu pricina?
      Daca in alte tari are angajati (asa cum zice) care in iunie asteapta salariile din decembrie de la Craciun e treaba lor.....nu a angajatilor romani.
      Angajatii care se complac sa nu fie platiti 6 luni sint asa cum sint.
      Nimeni nu ii permite unui angajator (in lumea civilizata) sa se comporte in asa hal.
      Angajatii lui nu sint SLUGILE LUI
      Tzarani auzi (not to mention the f word)
      il jucam in picioare
      poa sa l faca tzaran pe tasu
  • +1 (1 vot)    
    cipriot my ass (Miercuri, 9 august 2017, 21:37)

    Kosmos [utilizator]

    Britanic get beget
    • 0 (2 voturi)    
      dupa accent (Joi, 10 august 2017, 1:20)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ai dreptate
      dar asta nu inseamna ca e yenglez
      ca gentleman e .out of discussion
  • +1 (1 vot)    
    Din Datele de la ANAF (Joi, 10 august 2017, 1:35)

    MoemBius [utilizator]

    Firma cu pricina avea declarat profit
    la finele 2016 :208.733 RON
    la finele 2015 : 228.533 RON
    capital social .....50 de EURO 200 RON


    profit 50.000 de EURO pe an nu e chiar nimic
    asa ca baiatu maninca un baton maro solid lichid asa cu un miros nasol
    dupa ce ca 350 de angajati iti aduc un profit de 50.000 Euro pe an .....tu ii tratezi in halu asta si ii f.....k si ii beshtelesti cum iti vine la gura
    si cel mai nasol nu intervine nimeni din cei abilitati sa intervina
    eu unu l-as lasa cu buza umflata si ar trebui sa achite 5.000.000 de euro amenda pentru un astfel de comportament sa i invete minte si pe altii
  • +2 (2 voturi)    
    confirmare (Joi, 10 august 2017, 1:39)

    MoemBius [utilizator]

    https://www.thesun.co.uk/news/4207734/british-factory-owner-filmed-swearing-workers-unique-clothing-romania/

    Eleftherios Vanellis – believed to hold dual Cypriot and British citizenship