Suceava: 12% dintre parinti au semnat ca refuza vaccinarea impotriva rujeolei, iar 30% au refuzat mascat imunizarea copiilor lor

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 8 august 2017, 15:45 Actualitate | Esenţial

Vaccin
Foto: MorgueFile.com
In judetul Suceava, 12% din numarul total al parintilor care au copiii inscrisi la medicii de familie au semnat ca refuza vaccinarea impotriva rujeolei, iar 30% "au refuzat mascat" imunizarea, a declarat marti, intr-o conferinta de presa, directorul Directiei de Sanatate Publica (DSP), medicul epidemiolog Catalina Zorescu, in baza unei statistici realizate de institutie, transmite Agerpres.

Potrivit Catalinei Zorescu, in iulie s-a raportat vaccinarea a 2.006 copii, cifra apreciata ca multumitoare si in "crestere remarcabila" fata de luna precedenta, dar se inregistreaza inca foarte multi copii restantieri, motiv pentru care autoritatile sanitare si medicii de familie trebuie sa actioneze "mai sustinut" pentru cresterea acoperirii vaccinale. 

Directorul DSP Suceava a subliniat ca numarul cel mai mare de restantieri se inregistreaza la grupa de varsta 5-9 ani, constatandu-se ca sunt parinti care au refuzat "consecvent" vaccinarile. "

Mai exista o categorie mare de copii care sunt plecati in strainatate, dar si cei care, desi sunt anuntati, nu se prezinta la vaccinare, fapt pe care noi il consideram tot un refuz mascat al vaccinarii. 

Adica, parintele nici nu-si asuma prin semnatura refuzul vaccinarii, dar nici nu se prezinta la medicul de familie pentru a vaccina copiii", a spus Catalina Zorescu, precizand ca pentru aproximativ o treime dintre copiii inscrisi la medicii de familie exista un "refuz mascat" al parintilor de a-si imuniza antirujeolic copiii. 

Conform aceleiasi surse, in judetul Suceava exista suficiente doze de vaccin ROR distribuite medicilor de familie, care ar trebui sa se mobilizeze si sa deruleze o campanie activa de vaccinare. 

"La grupa de varsta 5-9 ani sunt copii care nu au nicio doza de vaccin ROR administrata, iar aici merge cel mai greu vaccinarea. Sunt parinti care refuza consecvent vaccinarea copiilor de la nastere. In cursul lunii iulie s-au vaccinat impotriva rujeolei doar 173 de copii din aceasta categorie de varsta, care nu aveau nicio doza de vaccin in antecedente", a spus Zorescu. 

In Suceava sunt si aproximativ 1.200 de copii cu varste cuprinse intre 5 si 9 ani, inscrisi pe listele medicilor de familie, care nu au administrata nicio doza de vaccin ROR, iar la aceeasi categorie de varsta mai sunt si copii care au doar o doza de vaccin in antecedente. 

La administrarea vaccinului ROR se inregistreaza cel mai mare procent de refuz al imunizarii copiilor, subliniind ca, in general, in maternitati sunt administrate vaccinurile in procent de peste 90%.

Amintim ca la sfarsitul lunii trecute DSP Suceava a reclamat un medic la Colegiul Medicilor si a solicitat ridicarea dreptului de libera practica, dupa ce acesta s-ar fi exprimat impotriva vaccinarii, a declarat intr-o conferinta de presa, marti, adjunctul institutiei, medicul epidemiolog Catalina Zorescu, citat de Agerpres.

Potrivit acesteia, medicul stomatolog Mircea Puscasu a fost reclamat pentru ca se exprima public impotriva administrarii vaccinurilor, sustinand ca ''sunt nocive, omoara copiii''. 

Zorescu a spus ca medicul in cauza a facut afirmatiile ''cu mare putere de convingere'', dar cu ''false argumente stiintifice'', in cadrul unei emisiuni televizate.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

8442 vizualizari

  • -39 (75 voturi)    
    Mi se pare normal ! (Marţi, 8 august 2017, 15:52)

    CezarN [utilizator]

    Nu poti obliga pe cineva sa faca ceva fara sa-ti asumi nicio raspundere. Altfel, este Coreea de Nord.

    De altfel, pun pariu ca nordcoreenii sunt mai vaccinati decat noi, dar nu sunt mai liberi. Dobitocii care subordoneaza totul sanatatii, inclusiv libertatea, sa ia aminte la asta.

    Sunt provaccin, dar anti-obligativitatea vaccinarii.
    • -13 (45 voturi)    
      da (Marţi, 8 august 2017, 16:31)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Asta este atitudinea normala. Nu poti obliga pe cineva sa-si introduca substante in propriul corp sau in corpul copilului. oricat de ciudat nu ar suna dar asa este. Eu mi-am vaccinat fata. Am analizat riscurile pentru ambele situatii si am ajuns, EU, la concluzia MEA, ca e bine sa o vaccinez. Altfel, suntem la un pas de 1984 si exact de la ignorarea unor principii de baza ajungem sa alunecam spre extreme.
      • +14 (34 voturi)    
        Si cine e responsabil pentru cei morti? (Marţi, 8 august 2017, 19:57)

        Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        Si ce se intampla cu copii care mor din cauza ca altii au refuzat vaccinarea? Intra la crima cu premeditare? Doar suntem o societate libera si fiecare e responsabil pentru ce face. A murit un copil nevacinat, a luat de la un altul care ar fi trebuit sa fie dar nu s-a vacinat? Cam cata puscarie ar trebui sa faca parintii pentru asta?
        • -14 (28 voturi)    
          ce dovezi ai (Marţi, 8 august 2017, 20:56)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

          Ca cei care au murit aveau un sistem imunitar bun?
          Putem admite ca si copii vaccinati mor? Astfel de statistici nu apar.
          Incidenta cazurilor de rujeola , relatate au fost la familii nomade. Vaccinarea copiilor in zonele unde apar doar 1-2 cazuri cum este di cazul Vasluiului nu se justifica.
          • +11 (17 voturi)    
            dovezi exista (Miercuri, 9 august 2017, 3:06)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            au murit copii care inca nu implinisera varsta de vaccinare pentru ca au intrat in contact cu alti copii bolnavi.

            si aia cu sistemul imunitar este o aberatie totala. daca esti consecvent cu principiul asta inseamna ca nu ar trebui sa mai apelezi la un medic cand te imbolnavesti, indiferent de cauza. daca mori, mori.. nu ai avut un sistem imunitar bun si asta este..
            • -6 (8 voturi)    
              Sistemul imunitar este o aberație (Miercuri, 9 august 2017, 11:26)

              altVasile [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              doar în mintea omului cu gândire magică, care își închipuie că dacă alege să creadă cu tărie în Dogma Vaccinării, atunci toate problemele (bacterii, viruși) vor aluneca pe lângă el precum alunecă apa pe penele raței - nimic nu-l va atinge.

              Nu, omule, sistemul imunitar nu este deloc o aberație. Dimpotriva acesta este UNICA ta apărare împotriva agenților patogeni care te pot ataca. Nu ai alternative la sistemul tău imunitar.
              Dacă acesta este robust și puternic, atunci vei trece cu brio peste orice încercare. În caz contrar, vei da colțul și nici vacinul vaccinurilor nu te va scăpa.

              Informându-te atent, luând măsurile necesare cu bătaie pe termen lung, alimentându-te în baza principiilor nutritive cele mai sănătoase (din fericire există astfel de informații din belșug, după cum există și studii care arată foarte clar care sunt acele alimente care îți maximizează șansele de a evita bolile crunte cu care se confruntă foarte multă lume care trăiește în Vest) atunci vei putea să ajungi în situația în care să poți trăi liniștit și în pace (convins de faptul că sistemul tău imunitar te va apăra și mâine, după cum te apărat și în totate zilele vieții tale de până acum).

              Alții însă, furați de magia vaccinurilor, își închipuie că pot să procedeze cu propriul lor sistem imunitar la fel cu a procedat țiganul cu calul său (pe care și-a propus să-l învețe ca să nu mai mănânce).

              Vă dați seama ce economie ar fi făcut țiganul dacă își învăța calul să nu mai mănânce?!

              In prima zi nu a observat nicio schimbare la el, a doua zi, la fel.
              Bucuros din cale afară, țiganul nu l-a hrănit nici a treia zi.
              A patra zi însă, calul și-a dat duhul.

              Țiganul supărat:
              - Al dracului cal, când l-am învățat să nu mai mănânce, a pierit!

              Cam la fel procedează și oamenii de multe ori, de aiuritor de multe ori aș îndrăzni să subliniez eu, cu sistemul lor imunitar. Apoi se înbolnăvesc? Și cine sunt de vină? Ei sunt?! Nicidecum! Alții sunt întotdeauna de vină!
              • +2 (4 voturi)    
                Magice cuvinte graiesti. (Miercuri, 9 august 2017, 12:51)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

                "Sistemul imunitar trebuie hranit.... etc... nutritionale" atat a trebuit pentru a intelege cat de grav te-a ocolit educatia.
                • -3 (5 voturi)    
                  Sistemul imunitar nu este o aberație (Miercuri, 9 august 2017, 16:15)

                  altVasile [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  Sistemul imunitar este o aberație este doar în mintea omului cu gândire magică, care își închipuie că dacă alege să creadă cu tărie în Dogma Vaccinării, atunci toate problemele (bacterii, viruși) vor aluneca pe lângă el precum alunecă apa pe penele raței - nimic nu-l va atinge.

                  Nu, omule, sistemul imunitar nu este deloc o aberație. Dimpotriva acesta este UNICA ta apărare împotriva agenților patogeni care te pot ataca. Nu ai alternative la sistemul tău imunitar.
                  Dacă acesta este robust și puternic, atunci vei trece cu brio peste orice încercare. În caz contrar, vei da colțul și nici vacinul vaccinurilor nu te va scăpa.

                  Informându-te atent, luând măsurile necesare cu bătaie pe termen lung, alimentându-te în baza principiilor nutritive cele mai sănătoase (din fericire există astfel de informații din belșug, după cum există și studii care arată foarte clar care sunt acele alimente care îți maximizează șansele de a evita bolile crunte cu care se confruntă foarte multă lume care trăiește în Vest) atunci vei putea să ajungi în situația în care să poți trăi liniștit și în pace (convins de faptul că sistemul tău imunitar te va apăra și mâine, după cum te apărat și în totate zilele vieții tale de până acum).

                  Alții însă, furați de magia vaccinurilor, își închipuie că pot să procedeze cu propriul lor sistem imunitar la fel cu a procedat țiganul cu calul său (pe care și-a propus să-l învețe ca să nu mai mănânce).

                  Vă dați seama ce economie ar fi făcut țiganul dacă își învăța calul să nu mai mănânce?!

                  In prima zi nu a observat nicio schimbare la el, a doua zi, la fel.
                  Bucuros din cale afară, țiganul nu l-a hrănit nici a treia zi.
                  A patra zi însă, calul și-a dat duhul.

                  Țiganul supărat:
                  - Al dracului cal, când l-am învățat să nu mai mănânce, a pierit!

                  Cam la fel procedează și oamenii de multe ori, de aiuritor de multe ori aș îndrăzni să subliniez eu, cu sistemul lor imunitar. Apoi se înbolnăvesc? Și cine sunt de vină? Ei sunt?! Nicidecum! Alții sunt întotdeauna de vină!
              • +3 (3 voturi)    
                doua observatii (Miercuri, 9 august 2017, 16:24)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

                1. ai ratat contextul.. nu am zis ca sistemul imunitar in sine este o aberatie. citete mai atent
                2. mor copii care inca sunt hraniti cu laptele mamei. la aia nu prea mai merge teoria ta cu informarea atenta si nutritia echilibrata.
                • -1 (1 vot)    
                  ”Mor copii care inca sunt ... (Miercuri, 9 august 2017, 17:14)

                  altVasile [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  hraniti cu laptele mamei. la aia nu prea mai merge teoria ta cu informarea atenta si nutritia echilibrata.”

                  De ce nu merge?! Sugaciul sigur nu poate să se informeze! Însă ce o împiedică pe mama lui să facă acest lucru?!

                  Laptele matern (în cazul în care este vorba de o femeie sănătoasă a cărei sistem imunitar călit în luptă) conține în el tot ceea ce are nevoie un copil (inclusiv anticorpii care să-l apere de diverse boli).

                  Nu același lucru însă se poate spune de mamele care s-au supus ritualului vaccinării. Așa cum apa se scurge prin ciur, tot așa se fac nevăzuți și anticorpii din corpul femeii vaccinate. Dacă imunitatea capătată prin înfruntarea bolii este, de regulă, pe viață, nu același lucru se poate spune de imunitatea (care este oricum discutabilă) care se capătă prin vaccinare. După doar câțiva ani, în foarte multe cazuri, numărul de anticorpi din sângele femeii vaccinate scade puternic. Cu ce rezultat? Copiii care sug de la sânul maternal nu se mai pot bucura de protecția necesară chiar și împotriva unor boli precum rujeola (peste care marea majoritate a oamenilor sănătoși trece fără mari dificultăți).
                  • +1 (1 vot)    
                    de pe alta planeta.. (Miercuri, 9 august 2017, 23:05)

                    pehash [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

                    deci mama prin vaccinare pierde anticorpi? :))
                    sa admitem ca ai putea avea dreptate. poti sa-mi indici un studiu stiintific pe tema asta? ceva indexat de google scholar, de la o universitate cunoscuta.
      • +11 (17 voturi)    
        De acord (Marţi, 8 august 2017, 21:08)

        Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        Dar, ăștia nevaccinați ne pot obliga pe noi sa i acceptăm printre noi?
        • +10 (16 voturi)    
          ramane de vazut (Miercuri, 9 august 2017, 3:11)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          in principiu copiii nevaccinati nu ar trebui sa fie primiti in gradinite si scoli.. Constitutia Romaniei, prin articolele 34 si 35, permite acest lucru.

          invatamantul este gratuit, dar nu te obliga nimeni sa il urmezi daca nu esti dispus sa accepti regulile.
      • +10 (14 voturi)    
        Normal .... dar sa plateasca. (Marţi, 8 august 2017, 21:24)

        Googlescu [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        Bine , nu-i poti obliga !
        Dar este normal sa le pui o taxa in acest caz, de ex. 500 ... 1000 lei, pentru riscul sa se imbolnaveasca si sa contamineze pe altii !!!
        Plus ca in cazul in care copilul se va imbolnavii de boala pentru care parintele a refuzat imunizarera SA PLATEASCA TOATE INGRIJIRILE MEDICALE !!! Cand copilul va deveni major sa poata opta sa faca vaccinul, sau daca nu in continuare sa plateasca daca se va imbolnavii .
        Astfel :
        1. Se respecta dreptul celor care nu vor vaccinul.
        2. NU este normal sa se plateasca de la buget si asigurari de sanatate pentru boli de care sunt raspunzatori pacientii sau parintii acestora !!!
        • -1 (1 vot)    
          De acord cu tine! (Miercuri, 9 august 2017, 11:06)

          Bka [utilizator] i-a raspuns lui Googlescu

          Dar sa nu imi mai opreasca contributia la sanatat. ma duc eu la privat
          • +3 (3 voturi)    
            de acord (Miercuri, 9 august 2017, 12:13)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bka

            Si eu as vrea asta, dar inca nu am gasit un privat dispus sa-mi faca un abonament / asigurare completa. Daca ai un accident, tot la spitalul de urgente de stat ajungi.
    • +9 (19 voturi)    
      total de acord... (Marţi, 8 august 2017, 16:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      dar unde e rasponsabilitate pentru parintii care NU isi imunizeaza parintii?!
      sau doar medicu e responsabil si parintii au drept de viata si de moarte asupra copilului lor (si copii cu care acesta intra in contact)?!
      • -1 (7 voturi)    
        Pai e logic (Marţi, 8 august 2017, 18:41)

        Arh. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Parintii care nu-si imunizeaza patintii? :)))))

        Dar am inteles.
        Inainte de vaccinarea copilului, medicul da o declaratie in care-si asuma consecintele in cazul in care copilul moare sau se imbolnaveste in urma vaccinarii. Si atunci parintele accepta sa-si- vaccineze copilul. Deci parintele este responsabil, totul e ok, nu?
        • +4 (8 voturi)    
          ce consecinte sa-si asume? (Miercuri, 9 august 2017, 3:21)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

          sa zicem ca propui tu o lege in acest sens. care ar fi consecinta daca dupa o campanie de vaccinare, din 300.000 de copii 3 au o reactie alergica severa, eventual unul moare?

          sunt curios.. care este pretul? bani? sau poate vrei sa pedepsesti medicul?.. 10 lovituri de bici?..
      • -3 (17 voturi)    
        ok (Marţi, 8 august 2017, 19:25)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Unde e responsabilitatea pentru un vaccin administrat gresit sau pastrat in conditii necorespunzatoare?

        Sunt 100% pentru vaccinare, dar in conditii (mai) sigure.
        • 0 (0 voturi)    
          LA MEDIC (Vineri, 11 august 2017, 19:44)

          GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          acolo este ;) .. dar aici nu se pune problema despre vaccinul facut in glezna in loc de vena sau vaccinul tinut la fereastra " ca sa ia lumina" ..
    • +2 (12 voturi)    
      vad ca tu esti un geniu liber (Marţi, 8 august 2017, 17:00)

      GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      nici asta nu-i poti obliga pe oameni ( ma refer la a fi un geniu )
    • +6 (10 voturi)    
      foarte bine ... (Marţi, 8 august 2017, 19:16)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      sa nu beneficieze pe viata de servicii medicale...
    • +8 (18 voturi)    
      parintii (Marţi, 8 august 2017, 19:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      tai au fost obligati sa te vaccineze, d-aia poti tu acuma sa-ti expui toate bazaconiile, chipurile pro democratice.
  • +23 (51 voturi)    
    se rezolva foarte simplu (Marţi, 8 august 2017, 16:28)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    -nu iti faccinezi copilul iei din .I. bani pe concediul de maternitate...
    - nu iti vaccinezi copilul,, il poti educa in grajd si sa iei alocatie tot de la coada vacii....
    -. .... 0 ajotor soceal ..
    s
    a
    m
    d
    • +5 (23 voturi)    
      corect (Marţi, 8 august 2017, 17:45)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

      si daca fumezi si faci cancer sa-ti platesti spitalizarea.pe acelasi principiu,daca esti alcoolic platesti.Nu porti centura,nu mai conduci niciodata etc. etc.Cum ma afecteaza pe mine pasiunile tale? Simplu,cotizez pentru tine.
      • +5 (15 voturi)    
        serios? (Marţi, 8 august 2017, 19:50)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

        Cand ai platit ultima data acciza pe tigari?
      • +1 (5 voturi)    
        cancerul nu e contagios (Miercuri, 9 august 2017, 9:29)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

        si 80% din pretul tigarilor se duce la stat, care oricum ii foloseste pentru altceva decat sanatate (aici frustrarea ta e justificata, dar trebuie sa o expui altcuiva, nu mie)
        • 0 (4 voturi)    
          Dar (Miercuri, 9 august 2017, 11:08)

          Bka [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Se trateaza din banii mei!
          • -2 (2 voturi)    
            daca esti fumator, (Miercuri, 9 august 2017, 13:02)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Bka

            atunci da, poti spune asta

            Si de diferenta pana la 80% sunt tratati cei care nu vor sa se vaccineze
          • +1 (1 vot)    
            poate invers (Vineri, 11 august 2017, 7:58)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bka

            tu esti tratat(a) din banii fumatorilor, la cati bani se colecteaza din accize tigari.
    • +4 (6 voturi)    
      prietene (Marţi, 8 august 2017, 19:25)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

      pe tine, cu ce te-au vaccinat:) da-i in judecata!
  • -6 (32 voturi)    
    Afaceri cu vaccinuri (Marţi, 8 august 2017, 16:57)

    marktoli [utilizator]

    Parintii refuza sa-si transforme copiii in cobia pentru firmele ce aduc in tara tot felul de vaccinuri neomologate,putin testate sau aduse prin contracte cu spagi de milioane.
    • +6 (8 voturi)    
      Asta e cu totul alta discutie! (Marţi, 8 august 2017, 18:59)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui marktoli

      Sa nu iti dai seama de asta? Evident ca pentru a fi sigur ca vaccinurile (de fapt TOATE MEDICAMENTELE) sunt bune trebuie de facut ceva. Dar asta e alta poveste.
    • +8 (18 voturi)    
      ti-a zis (Marţi, 8 august 2017, 19:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui marktoli

      tie olivia steer ca asa sunt vaccinurile? neomologate? teste pe populatie? wow.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai inteles afacerea (Miercuri, 9 august 2017, 13:00)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui marktoli

      De fapt sunt vandute vaccinurile in afara la preturi nesubventionate. Pentru ca nu este cerere.
  • +12 (24 voturi)    
    astia sunt pesedistii (Marţi, 8 august 2017, 17:52)

    tahomir [utilizator]

    Ei deja sunt infectati de virusii de la Haznaua3 asa ca nu au cum sa gandeasca. Le-a zis Gadea ca vaccinarea nu e buna si ei isi lasa copiii sa moara.
    Atata ii duce capul pe pesedisti. Asa ca nu va mirati.
    • +5 (5 voturi)    
      Daca (Marţi, 8 august 2017, 19:56)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ar fi numai pesedesti,ar fi bine...
  • +4 (22 voturi)    
    Selectia naturala, in curand in actiune (Marţi, 8 august 2017, 18:13)

    MinDepous [utilizator]

    Noua nu ne mai e teama de-a muri, nu ne mai e teama de bolile care ne mutilau / omorau pe capete, pe vremuri.

    Asta e. O sa avem nevoie, probabil, de cateva generatii sacrificate in numele prostiei si-a cretinismului. In mod practic, subpopulatia anti-vaccinare va avea randament reproductiv scazut - pentru ca le vor muri copiii pe capete. In esenta, se vor imputina pana dispar. Selectia naturala, la lucru. They'll weed themselves out, on their own.

    Singura problema e ca vor lua dupa ei si alti nevinovati, care nu se pot vaccina, fiind fie prea tineri, imuno-compromisi sau ce alte exceptii mai pot fi. Astia anti-vaccinare ar trebui acuzati de tentativa de omor / omor calificat, atunci cand ei sau copiii lor (nevaccinati si bolnavi, care au dat boala altora nevinovati) aproape sau chiar omoara pe altcineva. Sa infunde puscaria, la regim solitar - ca sa nu infecteze si alti puscariasi.

    Cui are urechi s-asculte, le explic cum functioneaza vaccinurile, de ce ne vaccinam si cum se comporta bolile contra carora ne vaccinam. Cui nu are vointa asta, asta e. Nu-mi mai bat gura degeaba. Cale batuta!
  • -5 (13 voturi)    
    Chiar credeti ca Vaccinurile Romanesti sunt bune? (Marţi, 8 august 2017, 18:20)

    Miky60 [utilizator]

    Intr-o tara condusa de psd-ciuma rosie cum poti sa ai incredere in ceva? Mai ales sa risti si viata copilului tau cu vaccinuri romanesti si mai ales administrate dupa planul de vaccinari romane!
    Eu sunt pro-ideea de vaccinare, dar anti-vaccinarea in Romania si cu vaccinuri contractate pe spagi imense de psd-ciuma rosie! Nu voi lasa ca copilul meu sa sufere din cauza psd-ciuma rosie!
    • +2 (4 voturi)    
      Si cele importate de mafia psdciumarosie sunt ok? (Marţi, 8 august 2017, 21:13)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Adica tu ne spui ca nu ai incredere ca un guvern cum e asta ar produce vaccinuri bune, dar stii ca va importa in mod precis vaccinuri de calitate?

      Nu iti dai seama ca te contrazici? Regula de aur e sa nu crezi niciun guvern si sa nu ii dai mecanisme prin care sa poata sa abuzeze. Cand el importa toate vaccinurile si ele sunt obligatorii, va abuza. Daca poti sa le alegi, sa selectezi tu producatorul si calitatea, mafia va fi pusa in dificultate.
  • +12 (12 voturi)    
    iesi (Marţi, 8 august 2017, 18:35)

    harapalb [utilizator]

    Unde naiba sunt vaccinurile pe care tot mancati din gura sa le facem? Copilului meu nu i-a fost facut decat un vaccin saptamana trecuta, dupa ce s-a nascut. Celalalt evident nu deoarece nu exista in tara.

    Ia fiti domnule vocali si in privinta lipsului de vaccine. Ipocritilor!
  • +6 (14 voturi)    
    Nu inteleg de ce atatea discutii (Marţi, 8 august 2017, 19:03)

    LiviuX [utilizator]

    Dupa mine problema e simpla: pe de o parte e dreptul oricui sa refuze vaccinarea, la modul general ORICE tratament medical/medicamentos. Dar si daca te prezinti la medic fara sa faci dovada vaccinarii, a asigurarii de sanatate, trebuie sa platesti corespunzator. La fel ca la masina: daca nu ai asigurare, iti platesti singur reparatiile.
    • -6 (14 voturi)    
      Analogie tampa (Marţi, 8 august 2017, 21:05)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Ai auzit de reactii adverse la asigurarea de masina?
      Istoricul vaccinarii polio scoate la iveala compusi cangerigeni care au fost administrate la zeci de milioane de copii in anii '60.
      Media nu raporteaza litigiile dintre companiile Pharma si cei afectati de vaccinuri, Pharma a fost obligata sa plateasca despagubiri de miliarde (este un fapt)
      Dar hey, la noi nu exista informare iar justitia livreaza injustitie si apoi cine are bani sa se lupte in justitie cu acesti colosi?
      • +2 (2 voturi)    
        sursa (Miercuri, 9 august 2017, 7:57)

        ovidiu2 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        O sursa credibila a acestei informatii se poate? Eventual un articol aparut intr-o publicatie recunoscuta. Multumesc!
        • -2 (6 voturi)    
          Caută după virusul SV40 (Miercuri, 9 august 2017, 13:18)

          altVasile [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu2

          Vei găsi tone de informație. Au fost infectați zeci de milioane de oameni cu virusul cancerigen SV40, care provine de la maimuțe. Oficial însă informația nu s-a lăsat ieșită la suprafață decât după vreo 50 de ani de la ”accident”, atunci când a fost desecretizată arhiva. De ce au mușamalizat totul? De ce nu au lăsat informația liberă, astfel încât oamenii să știe care este adevărul gol-goluț? De ce??? Păi altfel business-ul cu vaccinuri risca să intre, definitiv și irevocabil, în faliment. Or așa ceva este de-a dreptul inadmisibil. Business-ul cu vaccinuri trebuie protejat cu orice cost. Nu s-a dat legi în SUA care prin care companiile farmaceutice sunt protejate de acțiunile în justiție ale victemelor? În orice caz, ce încredere ai mai putea avea într-o industrie care a infectat zeci de milioane de oameni cu un virus cancerigen?!
      • +4 (6 voturi)    
        nici nu se compara (Miercuri, 9 august 2017, 9:02)

        ileana-carmen [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Pune in balanta reactiile adverse cu imbolnavirea, chiar cu moartea si cu un real si periculos focar de infectie pentru cei din jur. Nici nu se compara. Despre faptul ca sunt raspunzatori pentru imbolnavirea si chiar moartea celor din jur nici nu se pune problema, nu-i asa? De aia suntem pe un rusinos loc I in Europa la rujeola. Pentru ca ceilalti sunt educati si civilizati si noi stam doar sa filozofam daca exista reactii adverse. Reactiile adverse nu au omorat pe nimeni dar lipsa vaccinului da.
        Iar in privinta lipsei vaccinurilor pe piata in primul rand trebuie sa isi ceara drepturile cei care au copii mici si care trebuie sa le faca, pentru ca nu stau ceilalti la colt de strada sa -i intrebe daca au facut sau nu vaccinul. Cu siguranta ii va sustine si majoritatea populatiei, care este vaccinata, in aceasta problema.
        • -3 (5 voturi)    
          ”Reactiile adverse nu au omorat pe nimeni (Miercuri, 9 august 2017, 13:30)

          altVasile [utilizator] i-a raspuns lui ileana-carmen

          , dar lipsa vaccinului da.” Spune acest lucru părinților îndurerați care și-au văzut copilul fără suflare, la doar câteva ore după ce și-au dat copilul pe mâna sutanelor în haine albe (care l-au ”botezat” cu acul vaccinului în secta religiei alopate de rit neo-vaccinal). Crezi că aceștia îți vor ”cumpăra” propaganda dumitale ieftină?!

          Vrei/nu vrei dumneata să recunoști însă există părinți care și-au pierdut copiii în urma actului vaccinării. Fapt care a fost recunoscut și în instanțele de judecată.
          • +4 (4 voturi)    
            pentru altVasile (Miercuri, 9 august 2017, 13:51)

            ileana-carmen [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

            Nu e vorba de nici o probaganda si nici de alte conspiratii ascunse. Nu jigni. Jignirea nu tine loc de argument. Asta este parerea mea si am dreptul sa o spun aici ca toti ceilalti. Eu am facut toate vaccinurile in copilarie si fac anual vaccin contra gripei. Normal ca trebuie sa te uiti la tara de provenienta a vaccinului! Si sa fie omologat / acceptat in Romania (cel care a fost cu probleme era parca din Kazahstan si nu era omologat pentru Europa si Romania... ). Pentru gripa am facut doar vaccinuri din Franta. In anii in care nu fac vaccin fac sigur gripa si ma chinuiesc 1-2 saptamani. Am scris aici din experienta personala. In mare, vaccinarea a adus mai multe foloase comunitatilor decat invers, Adica nevaccinarea a adus mai multe cazuri de deces si complicatii. Am mai dat boala si la altii, in Europa devenind si focar ... cool, nu? Dar ce ne pasa noua de cei din jurul nostru, nu-i asa? In concluzie mie nu-mi plac teoriile conspirative bazate pe inoculare de cine stie ce virusi sau alte prostii. Normal ca vaccinul trebuie sa fie autorizat si de calitate. Cam asta. Va doresc multa sanatate tuturor.
            • -3 (5 voturi)    
              Fiecare religie cu adepții săi... (Miercuri, 9 august 2017, 14:57)

              altVasile [utilizator] i-a raspuns lui ileana-carmen

              ”Eu am facut toate vaccinurile in copilarie si fac anual vaccin contra gripei.” Fiecare religie are adepții săi fervenți, iar religia alopată de rit neo-vaccinal nu este o excepție.

              ”Normal ca trebuie sa te uiti la tara de provenienta a vaccinului!” Sigur! Însă doar dacă crezi în Dogma Vaccinării. Unul care nu crede în Dogma Vaccinării de ce ar trebui să se uite la proveniența vaccinurilor, dacă vaccinurile nu-l interezează din capul locului?!

              ”In anii in care nu fac vaccin fac sigur gripa si ma chinuiesc 1-2 saptamani. Am scris aici din experienta personala.”
              Nu vă contest experiența. Însă dacă tot vorbim de experiență, nici eu, nici soția mea, nici copilul nostru nu ne vaccinăm contra gripei în niciun an. ”Vaccinul” nostru stă într-o bogăție de fructe și legume, nuci și semințe, cereale integrale și leguminoase. Iar răcelile ne cam ocolesc. Cel mult se mai întâmplă să ne curgă nasul 2-3 zile, însă alte neplăceri (dureri de cap, febră, nevoia de stat culcat în pat) nu întâmpinăm. Cu experiența aceasta ce faceți?! Ce vreau eu să spun? Astăzi, pentru a fi sănătos, cu bogația de informație la care avem acces, nu este deloc obligatoriu să plătești TAXA DE PROTECȚIE către companiile farmaceutice.

              ”In mare, vaccinarea a adus mai multe foloase comunitatilor decat invers, Adica nevaccinarea a adus mai multe cazuri de deces si complicatii.”
              Nu sunt deloc de aceeași părere. Am investit o cantitate deloc neglijabilă de timp pentru a vedea care este povestea din spatele vaccinării (luna nu are doar o parte luminoasă, mai are și o parte întunecată). Ceea ce am descoperit mi-a zdruncinat, definitiv și irevocabil - cred eu! - credința în Dogma Vaccinării. Ce am găsit? Principii filozofice medicale ce țin de noaptea minții (semeni boală și culegi sănătate), manipulare nerușinată a informației, ascundere cu premeditare a adevărului, jonglarea nesimțită cu sentimentele de frică ale oamenilor și, nu în ultimul rând, o lăcomie fără margini după bani.
      • -1 (5 voturi)    
        "in anii '60" (Miercuri, 9 august 2017, 10:00)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Pe la inceputul secolului trecut era la moda radiul, pana s-a descoperit ca e nociv

        De atunci, unii au mai evoluat. Nu toti.
        • 0 (0 voturi)    
          Ai uitat si de telefoanele celulare (Vineri, 11 august 2017, 1:28)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Si astea erau foarte nocive intr-o vreme, desi nu am auzit ca cineva sa fi murit din cauza lor. Evident nu ma refer la explozii, folosire ca detonatoare la bombe...
      • 0 (0 voturi)    
        DA, pentru unii e greu de priceput,,, (Miercuri, 9 august 2017, 17:00)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Adica cei care refuza vaccinarea stiu deja ca IN MOD SIGUR vor exista reactii adverse??? Iar exemplul cu masina e DOAR un exemplu, cu o exagerare doar doar or pricepe si unii mai redusi putin... In ce priveste acel caz cu vaccinarea polio, recunosc ca nu am auzit ca "zeci de milioane" de copii sa moara din cauza lui. Poate prezinti o susrsa demna de incredere, cu o cifra a mortilor? Ca altfel, doar reactiile adverse nu intra in discutie pentru ca astea pot exista si la medicamente existente la liber pe rafturile farmaciilor. Sau ar trebui eliminate si astea? Iar in final, nu am spus NICAIERI ca nu trebuie sa ai dreptul sa refuzi vaccinarea. Poate mai citesti o data...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu esti coerent (Miercuri, 9 august 2017, 11:11)

      Bka [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      La masina faci asigurarea daca vrei. La sanatate cotizezi obligatoriu. Nu imi mai lua banii cu japca pe sanatate eu ma duc cotizez la un privat si atunci e corect ce spui tu. Ca in SUA frate
      • 0 (0 voturi)    
        Iarasi amestecati subiectele. (Miercuri, 9 august 2017, 17:04)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Bka

        Asta e iarasi alta discutie, care NU FACE OBIECTUL articolului. Iar ca idee, exista si la masina asigurare OBLIGATORIE, daca nu ai auzit.