Sorin Cozma, sef al directiei anti-tero din SRI pana saptamana trecuta: Valurile de emigranti vor lovi si Romania. E Romania pregatita sa primeasca 500.000 de musulmani? Avem o lipsa de forta munca acuta. Suntem pregatiti sa facem switch-ul?

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 august 2017, 13:25 Actualitate | Esenţial

Sorin Gabriel Cozma, fostul sef al directiei anti-tero din SRI
Foto: Facebook / Festivalul de Film si Istorii Rasnov
Generalul Sorin Gabriel Cozma, fostul sef al Directiei Generale Prevenire si Combatere Terorism din cadrul SRI, trecut in rezerva de Klaus Iohannis saptamana trecuta, a declarat ca valurile de emigranti vor lovi si Romania si a sugerat ca acestia ar putea fi solutia pentru criza fortei de munca.

Generalul in rezerva a facut declaratiile in cadrul unui panel despre "Globalizarea terorismului"  ce a avut loc in penultima zi a Festivalului de Film si Istorii Rasnov, dupa proiectia unui documentar despre istoria ISIS. In public se afla si procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar.

"Valurile de emigranti vor lovi si Romania. E Romania pregatita sa primeasca 500.000 de musulmani? Vorbim de femei, copii, oameni normali care au patimit foarte mult in tarile lor. Vom fi sau nu pregatiti? Va trebui sa dam un raspuns la problema aceasta. Avem o lipsa de forta munca acuta. Istoric, Romania nu s-a mai confruntat cu asemenea (...). Suntem pregatiti sa facem switch-ul?", a spus fostul sef din SRI potrivit paginii de Facebook a Festivalului.

Cozma a fost intrebat din public si in privinta oportunitatii construirii unei mari moschei in Romania

"Daca factorul politic considera ca are nevoie de informatii pe subiectul construirii moscheii, le vom oferi. Greu de spus daca e bine sau e rau sa se construiasca o mare moschee in Bucuresti. Factorul politic, el trebuie sa adune toate informatiile necesare unei decizii. Nu exista bine sau rau. Un lucru poate fi de bine acum, de rau peste 10 ani. Stiti ca noi construim o biserica ortodoxa in Turcia? V-ati gandit si la riscul refuzului de a construi o moschee?", a raspuns el.

In ce priveste problema terorismului acesta a explicat ca nu putem spune ca nu suntem afectati, pentru ca "mor cetateni romani in atentate, arestam suspecti de terorism in Romania, nu ne putem plasa intr-o pozitie de neutralitate."

Pe de alta parte, el a amintit ca "Romania e una dintre foarte putinele, tari europene care nu are cetateni inregimentati in teatrele jihadiste din Siria si Irak alaturi de DAESH. E bine!"

El i-a criticat pe cei care sustin "la televizor" ca nu exista cooperare intre organismele statului in privinta anti-terorismului: "Ma intreb de unde stiu ei cum cooperam. In fapt, cooperam foarte bine, aspect care a condus la intreprinderea unor masuri de prevenire mediatizate, inclusiv arestari."

El a declarat si ca problema nu este ca nu ar fi solutii de lupta antitero, ci ca este nevoie si de o legislatie care sa sustina aceste eforturi.

"Si aici ma refer mai ales la resursa juridica. Daca si resursa juridica ne va ajuta, putem schimba, diminua trendul atentatelor teroriste. Desi ne-am miscat greu in Europa, e multa birocratie, avem totusi un trend in crestere din punct de vedere a gasirii solutiilor juridice care sa ne ajute. Si nu vorbesc sub nici o forma de legislatie care sa restranga libertatile fundamentele, drepturile omului", a continuat el.

Pe de alta parte, Cozma a fost intrebat din public daca s-a intamplat vreodata ca factorul politic sa nu ia in considerare informarile SRI.

"As vrea, in prealabil, sa reamintesc ca SRI are ca prima sarcina sa ofere decidentului politic sau militar informatii pe baza carora acesta sa ia decizii. Prin urmare, eu nu pot spune ca decidentul politic ia sau nu o decizie buna. Decizia ii apartine decidentului politic. Nu e menirea unui serviciu sa caracterizeze intr-un fel sau altul decizia politica. Desigur ca ne-am dori o reactie mai rapida la informarile noastre. Factorul politic ia in considerare ceea ce crede necesar din informarile SRI", a raspuns Cozma, potrivit sursei citate. 







Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

21152 vizualizari

  • +43 (49 voturi)    
    .... (Duminică, 6 august 2017, 13:30)

    tirolez [utilizator]

    Poate avem o lene acuta, nu o lipsa de forta de munca. Atat timp cat exista (multe) persoane care nu muncesc inseamna fie ca nu au unde, fie nu vor. Deci nu avem lipsa de forta de munca.
    Sau ce propune domnul? Toti romanii verzi sa se angajeze bugetari si imigrantii in mina.
    • -2 (54 voturi)    
      hahaha (Duminică, 6 august 2017, 15:15)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Pesemne ca nenea asta n-a auzit ca "Islamul este o religie a pacii". Atunci de ce ar aduce in discutie imigratia musulmana intr-o conferinta despre terorism?!?!?!
      Acum vorbind serios, colapsul demografic al populatiei albe din Europa combinat cu tsunamiul demografic musulmano-african va duce la distrugerea civilizatiei europene.
      • +9 (41 voturi)    
        Germania nu reuseste sa angajeze refugiatii (Duminică, 6 august 2017, 19:57)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui john70

        germani se chinuie sa angajeze cateva sute din cei 1 milion de refugiati pe care i-a primit. Si in Germania sunt 700.000 de slujbe disponibile

        articol Reuters: Top 30 companies can point to just 63 confirmed hires'

        http://www.reuters.com/article/europe-migrants-germany-companies-idUSL8N1BP49T
        • -1 (29 voturi)    
          Unde (Duminică, 6 august 2017, 20:57)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          ii cazezi? Unde ii inveti romana si in cat timp? Ce le dai sa manance? Ce le dai sa lucreze? De unde ajutoare sociale? Unde ii califici sa faca o meserie? Intrebari foarte simple...
          • -1 (21 voturi)    
            prea multe intrebari pentru niste.. (Luni, 7 august 2017, 0:15)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

            Minti asa de mici - prea-luminata Carmen Dan este cel mai bun exemplu - va rugam sa le adresati pe rand si asteptati-va si la zicerea ajunsa celebra #urmatoarea intrebare...

            Cred ca domnul general are informatii ca acestia vin cu toate acestea de acasa - ei stiu totul despre Ro, au invatat limba romana, au oarece hrana la pachet si bani la ciorap, romaniji de abia asteapta sa vada infasuratele si consortii lor si iubirea nemarginita fata de Evropa ii indeamna la acest maret dar sacru sacrificiu... Bleah!

            Mai bina ca a ajuns dansul in rezerva dar teama imi este ca asta va continua sa faca oarece lobby, din off, pentru gandurile si simtirile sale...
          • -2 (22 voturi)    
            i-auzi (Luni, 7 august 2017, 0:28)

            Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

            "Greu de spus daca e bine sau e rau sa se construiasca o mare moschee in Bucuresti... Nu exista bine sau rau"

            Zau ?? Daca raul cel mai rau inca nu a ajuns la noi asta nu inseamna ca nu exista. Cu asemenea caractere in pozitiile cheie o sa fie vai de capul nostru
            • +1 (1 vot)    
              500.000 de refugiati someri in Germania (Joi, 10 august 2017, 0:45)

              Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

              cifre de luna trecuta: aproape 500.000 de refugiati sunt someri in germania desi germania are 700.000 de slujbe disponibile

              asta ca sa terminam si cu propaganda SRI
          • -4 (6 voturi)    
            unde ii cazezi (Luni, 7 august 2017, 12:29)

            Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

            spatiul locativ e suficient. Fiecare ghiolban de ilfov si nu numai, si-a construit cate o casa de 2-3-400mp nefolositi in care incap lejer cateva familii de musulmani.
            • -1 (5 voturi)    
              Da, da... (Luni, 7 august 2017, 20:04)

              Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

              Suta la suta, ghiolbani sau nu, cei care s-au spetit sa aiba o casa pe pamant mai spatioasa, precis au construit-o cu gandul ca cum sa faca ei sa aiba o casa cat mai mare ca sa primeasca cati mai multi musulmani... Sa-ti fie rusine!
        • +5 (29 voturi)    
          Vezi ca sondajul (Duminică, 6 august 2017, 21:27)

          big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          e pe un esantion de 30 de firme, nu pe toate firmele din Germania. Datele de la sfarsitul lui 2016 aratau ca 34.000 de refugiati si-au gasit de munca.
          https://www.thelocal.de/20161219/so-far-only-34000-refugees-have-found-jobs

          Un sondaj arata ca aprox. 13% au gasit loc de munca
          http://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-germany-survey-idUSKBN13A22F

          In ciuda imigratiei masive somajul in Germani scade. De ce ? Pentru ca puternica economie germana creeaza mai multe locuri de munca decat numarul celor care ies la pensie.
          https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-18/german-jobless-mystery-explained-as-refugees-hide-in-statistics

          In articolul de mai sus se observa si motivul acestei politici de acceptare a imigrantilor. Fara ei populatia Germanei ar scadea cu 12 milioane pana in 2060, diminuand rolul Germaniei in politica europeana si mondiala.
          • +2 (30 voturi)    
            si pentru asta.. (Luni, 7 august 2017, 0:19)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

            Ii aduci pe acestia la tine in tara???

            rezultatele migratiei se vor vedea in curand in cresterea infractionalitatii, a terorrismului bazat frumos in Germania ( pana acum era Franta, si mai ieri era Bruxelles-ul, Belgia, dar acum...)

            Scaderea demografica poate sa fie si altfel gestionata. Imbatranirea populatiei - iarasi are alternativa dar sa ii aduci pe astia sa iti imaginezi ca ei vor raspunde nevoilor de pe piata muncii actuale din germania este o utopie fara de margini.

            Timpul va demonstra sau infirma daca ceea ce se intampla acum in germania este de bine sau nu prea... Io ma pronunt pentru nu prea!
            • -3 (15 voturi)    
              corect (Luni, 7 august 2017, 8:07)

              IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

              Astia nu vin in Europa sa munceasca ci sa stea, ca si pina acum, la umbra palmierului si sa manince citeva curmale ca apoi sa se scarpine pe burta.
              In desert nu se face agricultura, iar camilele nu necesita service-uri auto.
              • -5 (11 voturi)    
                pai se vede si la noi (Luni, 7 august 2017, 10:34)

                Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

                in mall-uri prin Bucuresti e plin deja de musulmani. Ei cand invadeaza o fac unde e traiul bun, nu unde e de munca grea.

                O sa se intample fenomenul invers, ei or sa ocupe orasele mari, cu salarii peste media UE, cum e Bucurestiul de exemplu, si romanii se vor retrage la sat la munca campului.
                • +1 (5 voturi)    
                  Refugiatii musulmani (Luni, 7 august 2017, 15:16)

                  big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

                  din Romania ii cauti cu lupa si tu vezi mall-urile pline cu ei. Probabil isi cheltuie ajutorul social. Se stie ca in Romania e mai mare decat in Germania. S-au imbogatit.
              • -1 (9 voturi)    
                Ce spui tu (Luni, 7 august 2017, 15:12)

                big.chief [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

                e din categoria copiii spun lucruri traznite. Uite ce construiesc salbaticii aia:

                https://3.bp.blogspot.com/-HHupwZOnr1Y/Uvs1BXLaQ8I/AAAAAAAAbOw/Pqmlye_hFIA/s1600/Burj+Al+Arab+Hotel+Wallpapers+(1).jpg

                https://2.bp.blogspot.com/-vNVH-hEINQI/TcUGZasojrI/AAAAAAAAAXs/JyHpwd0a1dk/s1600/Palm+Jebel+Ali.jpg
                • +1 (7 voturi)    
                  bai propagandistule (Luni, 7 august 2017, 20:33)

                  Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

                  vezi ca tocmai au condamnat o romanca la inchisoare pt ca a facut sex si nu era maritata. Daca se intampla la noi, dadeati foc la biserici, ipocritilor care va ziceti si progresisti atunci cand va convine.

                  Doar fiindca s-au nascut pe munti de petrol, si si-au permis sa plateasca ingineri si arhitecti europeni nu-i face mai buni, nu-i face mai inteligenti.
                  La fel ca burtosii negriciosi cu lanturi de aur, salbe la gat si palate cu turnulete si BMW-uri scumpe de pe la noi.
                  Astia sunt modelele tale, manelistule?
                  • 0 (4 voturi)    
                    Si astea (Marţi, 8 august 2017, 11:22)

                    big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

                    sunt facute de arhitectii europeni platiti cu banii din petrol ?

                    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Great_Mosque_of_Kairouan_Panorama_-_Grande_Mosqu%C3%A9e_de_Kairouan_Panorama.jpg

                    https://3.bp.blogspot.com/-bciEGBQMuV0/T3K03Gwgq4I/AAAAAAAAACs/PUEJB_llNrM/s1600/4134892634_63f92dfc7c_o.jpg

                    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Night_View_of_Badshahi_Mosque_%28King%E2%80%99s_Mosque%29.jpg


                    http://www.wsllpaper.com/wp-content/uploads/2014/03/preview-white-mosque-hd-desktop-wallpaper.jpg
            • +3 (7 voturi)    
              Deocamdata nu i-a adus nimeni (Luni, 7 august 2017, 15:05)

              big.chief [utilizator] i-a raspuns lui ..13

              in tara. Terorismul nu are legatura cu refugiatii care parasesc zonele de conflict, terorismul are legatura cu ISIS, Al-Qaeda.

              Iar Germania deja a integrat milioane de imigranti pana acum, deci are experienta.
          • -2 (18 voturi)    
            inca o data (Luni, 7 august 2017, 8:32)

            Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

            "Fara ei populatia Germanei ar scadea cu 12 milioane pana in 2060"

            Identitatea unei tari este data de locuitorii ei si nu de pozitionarea ei pe glob.

            Populatia germana pana in 2060 va scadea cu 12 milioane. Punct!

            Populatia Germaniei probabil va ramane la fel sau va creste pana in 2060.

            Pana in 2060 germanii vor fi minoritari in "tara lor" care in acel moment va fi o tara cu majoritate musulmana.
            • +1 (7 voturi)    
              Germanii nu vor fi minoritari (Luni, 7 august 2017, 15:18)

              big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

              nici acum nu sunt. Iar fara forta de munca proaspata si fara un spor de natalitate populatia Germaniei va scadea.
          • -3 (11 voturi)    
            34.000 din 1.000.000 e foarte putin (Luni, 7 august 2017, 11:15)

            Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

            si aia 34.000 zau fost angajati dupa presiuni uriase din partea SPD si a guvernului Merkel.

            exista firme in germania care au angajat special doar refugiati ca sa demonstreze ca ei pot si integrati. dar si asa numarul e extrem de redus


            dupa 1 an doar 34.000 au gasit ceva locuri de munca din care 22% sunt temporare si toate locurile de munca sunt de muncitori necalificati
            • 0 (8 voturi)    
              Integrarea va dura ani de zile (Luni, 7 august 2017, 15:21)

              big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

              nu se face intr-un singur an. Angajarile se fac in functie de necesitatile economice, nu la ordinele SPD, cred ca confunzi Germania cu Rusia lui Putin.

              Germania are deja un numar insemnat de imigranti si reuseste sa tina somajul la cote reduse, semn ca ei se integreaza si muncesc.
              • +1 (1 vot)    
                Germania recunoaste ca importa SOMERI (Joi, 10 august 2017, 0:31)

                Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

                FT: cel putin 3/4 dintre refugiati NU vor fi angajati nici peste 5 ANI.


                https://www.ft.com/content/022de0a4-54f4-11e7-9fed-c19e2700005f
        • -3 (13 voturi)    
          nu ''reuseste'' (Luni, 7 august 2017, 9:22)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          sa angajeze?ma fratilor,voi traiti in minciuna?
          in primul rand nu sunt refugiati ci linge blide care vin la ajutoarele sociale cele mai mari,cazare si intretinere asigurate de stat.astia nu au nici o treaba cu tara care-i gazduieste,banu' sa iasa
          acum,ca dl general,fara indoiala avand toate datele,se face avocatul construirii moscheiei si aducerea de muslimi pe plaiurile mioritice,motivand cu lipsa fortei de munca,ma face sa rad si cu dosul
          • +1 (7 voturi)    
            E fals ce spui tu (Luni, 7 august 2017, 15:23)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Point

            Germania nu acorda ajutoare sociale pe viata celor care nu vor sa munceasca. Germania are milioane de imigranti si somaj redus, semn ca majoritatea muncesc.
          • +1 (1 vot)    
            tu probabil n-ai inteles ce-am spus (Joi, 10 august 2017, 0:33)

            Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Point

            Germania incearca sa-i angajeze dar acest fapt nu contrazice ceea ce pretinzi tu ca ei NU VOR sa se angajeze!

            nici macar cei cativa dintre ei care ar vrea sa lucreze nu se pot angaja chiar si cu suportul guvernului, intelegi?
      • 0 (2 voturi)    
        Uite cine vorbeste (Luni, 7 august 2017, 13:17)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Marele patriot pensionat ca sa prinda pensie mare facuta pe jmechelie.Vorba lui nu are valoare.Este un speculant.Dezinformeaza.
    • +23 (27 voturi)    
      Lol (Duminică, 6 august 2017, 15:43)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Forta de munca calificata e pe afara, iar cea necalificata nu munceste pe 1000 de lei pe luna, ceea ce mi se pare perfect normal.
      • -17 (29 voturi)    
        hei (Duminică, 6 august 2017, 15:56)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Deci deschiderea granitzelor si reducerea drastica a inflatiei vor fi dus la disparitia poporului roman?
        • -6 (8 voturi)    
          tu (Luni, 7 august 2017, 12:22)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui john70

          stii ce e aia ''deschiderea granitelor''?
          realizezi ce vorbesti?
      • -9 (25 voturi)    
        Sorin Cozma lucreaza pt PSD, face sondaj de opinie (Duminică, 6 august 2017, 16:33)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui HP

        "Valurile de emigranti vor lovi si Romania." ???

        doar daca guvernul PSD va accepta ca UE sa impua COTE OBLIGATORII ANUALE de musulmani
      • +3 (9 voturi)    
        am fost in acest weekend la mine la tara (Luni, 7 august 2017, 9:44)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui HP

        am cautat un om sa imi taie iarba din curte si gradina...am motocositoare, doar sa vina sa dea cu ea si sa taie iarba. Pe bani, bineinteles, ca nu iti face nimeni gratis. Nu am gasit pe nimeni: unii erau beti si nu se mai trezeau din betie, altii ca nu fac ei din astea, altii ca e pre cald...asa ca am muncit eu in soare (38grade) de la 10.30 dimineata la 14. Simteam ca imi ia capul foc, dar pana la urma am terminat treaba.
        Asta e oameni buni cu romanii: nu avem deficit de forta de munca, avem lene acuta. Ajutoarele sociale prea mari au lenevit romanul de tot...cand ai ajutor social de 700-800 ron/luna nu mai ai chef de munca, mai bine mergi la terasa si bei banii. Inainte mai vedeam oamenii la sapa pe soare, oameni plecati la munca campului....puah...acum jumate au afaceri, jumate asteapta ajutoare de la primarie.
        • -4 (8 voturi)    
          acolo e alt fenomen (Luni, 7 august 2017, 10:22)

          Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          a migrat lumea de la sat la oras, unde sunt locuri de munca. Sa nu se gandeasca insa cineva ca golul de la sat va fi umplut cu imigranti. Astia cand vin, vin unde e trai bun, nu la tara.

          Daca ma uit deja prin malluri e plin de imbrobodite musulmane, dar pe la tara una n-am vazut
        • -5 (11 voturi)    
          Lol (Luni, 7 august 2017, 10:38)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Du-te bre inapoi de unde ai venit cu legendele astea cu oamenii pe care nu ii gasesti sa munceasca, desi le dai o avere.

          E o vrajeala cat china, care se tot repeta.

          Ca sa iti taie iarba din toata gradina, o munca de jumatate de zi, la 38 de grade, cati bani ai oferit ?

          Ca pentru mai putin de 500 de lei ti-as fi ras in nas.

          Asa ca mai da-te dreq cu dreptacii tai cu tot si cu pretentiile nesimtite.
        • -2 (12 voturi)    
          in Germania cu salariul minim platesti chirie (Luni, 7 august 2017, 11:20)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          in Romania cu salariul minim nu platesti chiria.

          tu crezi ca vine musulmanu cu 5 copii si nevasta sa-ti taie tie iarba pt 50 RON ? si in restul zilelor moare de foame.


          sunt slujbe in Romania dar sunt pt INGINERI si MEDIIC
    • +7 (41 voturi)    
      Dar de ce trebuie dusi special musulmani ??? (Duminică, 6 august 2017, 16:30)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      si fostul de la SRI foloseste aceiasi propaganda mincinoasaca mare parte din media: 'Vorbim de femei, copii' cand de fapt 70% din cei care ajung in Europa sunt barbati iar femeile musulmane nu prea se ocupa cu MUNCA ci cu crescutul celor 4-5 copii

      PS fota de munca disponibila exista si in India, se pot da permise de munca temporare, nu e nevoie sa-si aduca si cei 10 membri ai familiei cu ei
      • +2 (34 voturi)    
        Daca majoritatea sunt barbati (Duminică, 6 august 2017, 19:23)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        inseamna ca sunt tocmai buni de munca. Diferenta dintre indieni si migranti este ca indienii nu sunt constransi sa munceasca pe bani putini, pe cand migrantii trebuie sa munceasca ca sa supravietuiasca. Pe indian trebuie sa-l convingi sa vina aici, migrantul e deja aici si trebuie sa munceasca ca sa se intretina.
        • -1 (29 voturi)    
          sunt buni de munca dar nu sunt calificati (Duminică, 6 august 2017, 21:04)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          sunt buni de munca dar NU AU FCALIFICARI si NU STIU SA VORBEASCA LIMBA
          • -2 (32 voturi)    
            Pornesti de la premise false (Duminică, 6 august 2017, 21:58)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

            anume ca toti sunt necalificati, ceea ce este fals. Unii au avut locuri de munca in tarile de unde au plecat din cauza razboiului. Nimeni nu zice ca se vor integra intr-un an, ce imigrantii din SUA stiau toti limba si erau toti super calificati ? Putina intelegere fata de niste oameni disperati, nu mai aruncati cu atata ura.
            • 0 (26 voturi)    
              pentru cine sa plang mai tare??? (Luni, 7 august 2017, 0:26)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              Pentru romanii mei care nu au locuri de munca sau pentru cei care vin aici adusi uneori de cu totul alte lucruri decat cele care privesc gasirea unor sanse mai bune de viata.

              stie tot prostul ca marea lor majoritate se grabesc sa ajunga in germania si nu in RO - de ce ne pierdem timpul cu chestii aiurea???

              cei care aleg sa vina in RO au in marea lor majoritate alte preocupari - pot sa vad zilnic ce se intampla in zona in care locuiesc. Le este greu pana prind niscava radacini dupe care sa te tii ...

              Toleranta are niste limite - interesul intotdeauna ar trebui sa ne poarte fesul, in limite decente, daca, evident, ne intelegem interesul...
              • +3 (13 voturi)    
                Pui carul inaintea boilor (Luni, 7 august 2017, 11:58)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                Nu avem picior de refugiat in Romania si tu deja te plangi ca refugiatii fura locurile de munca ale romanilor. Paranoia asta devine ridicola, seamana cu "invazia" romanilor in UK. Stateau politicienii aia ca prostii la vama in UK sa vada "invazia" si cand colo a venit un singur roman.
            • +4 (22 voturi)    
              dar cum adica avem "deficit" ? (Luni, 7 august 2017, 0:32)

              Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              e un nonsens. Ce, avem un target de angajati, impus de cineva? Cati suntem aia suntem si gata. Sunt tari cu 2,3, 5, 100 de milioane de oameni. Sunt total impotriva primirii de imigranti musulmani. Cine le da drumul e un tradator, si tradatorii au o singura soarta. O spune istoria.
              • +3 (13 voturi)    
                Deficitul e in functie (Luni, 7 august 2017, 12:00)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

                de nevoile agentilor economici, daca au posturi neocupate e deficit. In afara de prejudecati iti poti argumenta ideile ? Prejudecatile nu tin loc de argumente.
              • 0 (0 voturi)    
                Polonia aduce muncitori din Ucraina (Joi, 10 august 2017, 0:36)

                Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

                Polonia aduce muncitori din Ucraina la munca, in Romania PSD vrea sa aduca musulmani din afirca si asia ca vecinii nu-s buni
            • 0 (0 voturi)    
              Nu toti dar majoritatea nu sunt calificati (Joi, 10 august 2017, 0:35)

              Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              ideea e ca nu poti aduce 100.000 de musulmani in Romania si dupa aia ii intrebi daca au calificari, asa cum lasa sa se inteleaga SRI-istu

              el amesteca refugiati, cu imigranti ilegali, cu forta de munca.
        • -5 (13 voturi)    
          nu stii de situatia celor din Braila? (Luni, 7 august 2017, 9:54)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          care au primit un job si salariu de 1200 ron/luna? Migrantii au zis ca ce, asta e salariu? Sa ia mai putin decat in Siria? Si peste cateva zile au trecut granita in Ungaria..
          • +2 (10 voturi)    
            Nu stiu (Luni, 7 august 2017, 12:01)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            care situatie ?
    • +26 (28 voturi)    
      Pai daca se pensioneaza pe banda rulanta (Duminică, 6 august 2017, 17:04)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      cum sa nu vorbim de deficit de forta de munca ?!
      Deficit de 13.000 de oameni in sanatate, asa spunea Voiculescu pe cand era ministru anul trecut...ministra de intere vorbeste de un defcit de 4000 de oameni.
      Poate o legislatie care sa reglementeze lucrurile astea ar fi buna...
      In Mapn si MAI cresterea varstei de pensionare macar la 50 de ani, deblocarea posturilor din sanatate si da, o legislatie care sa faciliteze si angajarea imigrantilor acolo unde chiar nu avem pe cine
      • +4 (36 voturi)    
        el vorbeste de refugiati, nu de MEDICI specialisti (Duminică, 6 august 2017, 19:53)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

        poti fi sigur ca aia care vin cu barcile in Europa nu sunt MEDICI sau INGINERI, adica specialistii care ne lipsesc noua ci vanzatori de saorma


        el a zis ca "Valurile de emigranti vor lovi si Romania." n-a zis ca mergem noi in niste tari si selectam doar medici si ingineri cum crezi tu
        • -4 (34 voturi)    
          Tu de ce esti atat de sigur (Duminică, 6 august 2017, 22:00)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          ca toti cei veniti erau vanzatori de saorme ? Nu e asta on cliseu folosit pentru a a lipi etichete denigratoare fata de niste oameni care-si cauta si ei siguranta si viitorul pe continentul celor "civilizati" ?
          • -2 (18 voturi)    
            refugiatii cu barca (Luni, 7 august 2017, 8:13)

            IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            nu au calificari inalte.Astia sint doar balast.
            Medicii si inginerii au luat din prima avionul si fi sigur ca au obtinut vize si foarte repede inca.
            • +3 (13 voturi)    
              Astea sunt doar etichetari sterile (Luni, 7 august 2017, 12:04)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

              datele arata ca dintre migranti nascuti in tari non-UE o treime au 8 clase, o treime au liceu si o treime au studii superioare. Siria inainte de razboi era o tara destul de dezvoltata, avea si persoane calificate si cu studii.

              http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Migrant_integration_statistics_-_education
              • 0 (0 voturi)    
                Deci 2/3 trebuie deportati (Joi, 10 august 2017, 0:38)

                Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                selectia celor 1/3 necesari trebuie facuta acolo la ei, nu dupa ce-i aduci aici.
        • -3 (15 voturi)    
          vinzatori de saorme in cel mai fericit caz (Luni, 7 august 2017, 8:11)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          dar multi sint doar conductori de camile.
          Si sa vezi apoi program de munca adaptat la 5 rugaciuni zilnice...
          • +1 (13 voturi)    
            Tu ai o viziune infantila (Luni, 7 august 2017, 12:06)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

            asupra refugiatilor, ce stii tu despre ei e din filme si din ce urla ploticienii xenofobi. Tu ai ramas inca la imaginea idilica a crescatorilor de camile :) Gandire de copil de 12 ani.
            • +1 (1 vot)    
              rusine (Vineri, 11 august 2017, 14:16)

              Albion [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              Iancu ,eu ma intreb pe cine servesti.Se pare ca mai sunt "organizatii" de troli platiti sa posteze pro islam asa cum fac cei care fac propaganda rusiei. Vreti sa implantati si in Romania fenomenul de abrambureala politicaly corect creat in Europe de vest ?
    • +6 (30 voturi)    
      avem milioane de romani plecati (Duminică, 6 august 2017, 17:52)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ar trebui atrasi inapoi romanii din Spania si Italia si abia pe urma sa discutam de musulmani la gramada
      • +9 (29 voturi)    
        S-o crezi tu (Duminică, 6 august 2017, 20:35)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui MG

        Ca se mai intoarce vreunul. Acolo oamenii aia platesc taxe, lucreaza intr-un sistem functional care rasplateste eforturile celor care muncesc.
        • -1 (13 voturi)    
          Da cum sa nu... (Luni, 7 august 2017, 2:06)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          Ai vazut reportajele cu romancele din ferme siciliene?
      • +3 (3 voturi)    
        Sistemul kaghebisto-borfasesc rromanesc nu-i vrea! (Luni, 7 august 2017, 9:31)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui MG

        Kaghebistii bolsevici post iliisti (agent kgb) vor pune permanent piedici dezvoltarii Romaniei si de aceea vor lovi patura de origine romana cea mai activa: cei cu libera initiativa si intelectualii. De aceea in cloaca rromanistan intotdeauna vor avea succes jegurile si de aceea este nevoie de sclavi disperati, nu de oameni muncitori civilizati si instruiti.
        Priviti la retorica kaghebistilor de la putere acum si vedeti ca ei discuta doar cu oligofrenii.
        Vor slugi oligofrene, cei care au inteles ca tara va fi permanent Iad au fugit deja, deci migrantii sunt bineveniti.
      • 0 (0 voturi)    
        dar de ce musulmani si nu UCRAINIENI (Joi, 10 august 2017, 0:38)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui MG

        avem tari vecine ca Ucraina si noi vorbim de africani
    • -6 (20 voturi)    
      Oare cum va fi? (Duminică, 6 august 2017, 22:37)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      PSD vede un singur lucru: numarul. Singurul lor gand este "opaaaa! voturi gratis!".

      Mica analiza:
      http://revista22online.ro/70252938/candidatii-au-inceput-batalia-electorala-pe-moschee-de-la-orban-si-firea-la-basescu.html

      Apropo:
      http://evz.ro/primar-obligat-de-justitie-sa-autorizeze-deschiderea-unei-moschei.html

      iar aici viitorul nostru:
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20883945-cum-ajuns-micuta-belgie-tara-europeana-cel-mai-mare-numar-teroristi-jihadisti-istorie-despre-politici-publice-facute-dupa-ureche.htm

      http://adevarul.ro/locale/timisoara/atentate-bruxelles-marturia-unui-roman-locuit-molenbeek-cartierul-general-jihadistilor-bruxelles-cei-mai-musulmani-stau-ajutoare-sociale-s-au-batut-politia-bate-1_56f1338c5ab6550cb81bd414/index.html

      Snippet: "Cei mai mullţi musulmani stau pe ajutoare sociale”
      • +3 (17 voturi)    
        Blana ursului din padure (Luni, 7 august 2017, 0:18)

        gremlin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Ca sa se ajunga la scenariul asta catastrofic Romania trebuie sa aiba refugiati musulmani, numai ca astia lipsesc si nici nu vor veni in viitorul apropiat in Romania. Apoi ar trebui ca sa se faca cateva greseli fundamentale, insa avand exemplul negativ al belgienilor, cine ar indrazni sa le faca ?

        Moelenbeeck este un exemplu negativ, insa avem si exemple pozitive de integrare si convietuire cu musulmanii din Europa, Romania de pilda.
        • -3 (11 voturi)    
          Adevarat (Luni, 7 august 2017, 2:38)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gremlin

          Problema mea nu sunt ei, cat este (sau ar fi) relatia de manipulare a scumpilor nostri conducatori.

          Deja tiparele incep:

          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21931374-circa-40-refugiati-incropit-tabara-corturi-langa-timisoara.htm

          Pentru moment au fost pe faza sa nu lase situatia sa scape de sub control, dar la ce hemoragii in urma pensiilor au fost (si daca vor fi inlocuiti cu incompetenti) mi-e cam teama.

          Problema mea nu sunt ei. Din punctl meu de vedere, pot veni, pot sta, pot face ce vor ei cu urmatoarele conditii: sa stie ca sunt in Romania, nu in Tunisia, Siria, Iran sau mai stiu eu ce. Sunt in Europa, nu intr-o tara musulmana. Daca o fata umbla in bikini, nu trebuie injunghiata. Daca eu nu sunt religios, nu inseamna ca trebuie sa fiu decapitat. Si mai mult de atat, daca cineva spune lucrurile astea, nu trebuie ca politia PC sa vina sa cenzureze libera exprimare.

          Cu alte cuvinte: daca respecta regulile noastre, pentru ca totusi sunt la noi, atunci nu e problema. Vad doar ca prin alte parti au preferat sa faca pe victimele si sa joace rolul "minoritatilor" ca apoi sa se impuna lucruri (vezi cazul cand primarul a fost obligat sa faca moschee). La noi acum situatia e asemanatoare. Nu avem spitale si clinici, dar manastiri si biserici se tot fac din banii statului, lucru pentru care eu nu mi-am dat acordul (totusi sunt banii mei cotizati).

          Observ ca politiia PC a preferat sa imi dea minusuri decat sa gandeasca obiectiv.
  • +34 (52 voturi)    
    Sigur vor lucra.... (Duminică, 6 august 2017, 13:34)

    nick24 [utilizator]

    au masa, casa, diurnă asigurate, la oraș lângă moscheia mântuirii neamului.
    Dar ei vor refuza toate astea și vor popula satele și casele părăsite și se vor apuca de agricultură sau vor lucra în industria textilă pe jumătate din venitul garantat ca refugiat sau poate or fi sudori calificați?
    • -4 (28 voturi)    
      Cu siguranta nu! (Duminică, 6 august 2017, 16:11)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      E exact la fel ca in tarile din vest. Din cauza managementului defectuos, multe companii incearca sa reduca costurile, cel mai adesea angajand oameni mai ieftini din est. Din pacate, asta e o metoda disperata si inutila pentru ca in cateva luni, esticii isi dau seama ca nu sunt platiti ca lumea si pleaca la randul lor. Daca un roman nu poate trai cu 1000 RON pe luna, de ce ar putea un african?
  • +18 (50 voturi)    
    traitor sau trantor (Duminică, 6 august 2017, 13:34)

    Kosmos [utilizator]

    Cand Europa isi pune intrebari ce sa faca cu oamenii ramasi fara joburi in urma automatizarii , se trezeste cate unu de asta la noi si ne explica cum sta treaba cu apa calda.

    P.S Cozile de topor nu vor avea liniste pana ce nu vor scoate Romania din UE. Asa va fi mai usor de jefuit
    • +12 (50 voturi)    
      Exact (Duminică, 6 august 2017, 14:41)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Pe de o parte aud discursul cu deficitul fortei de munca pe de alta cu ce-o sa facem cu persoanele inlocuite de automatizare.
      Cand vorbim de deficit de forta de munca, vorbim de deficit de forta de munca calificat, nu are nimeni nevoie de oameni care stiu doar versete din Coran aia intra doar la problema ce e de facut cu persoanele devenite inutile.
      • -4 (26 voturi)    
        Dupa cum vezi (Duminică, 6 august 2017, 19:09)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Ai luat cateva minusuri din partea celor care adora "religia pacii", dar care nu au curajul sa si comenteze. Probabil ca nu intra in atributiile de servici, nu?:) Am observat ca fenomenul asta s-a intensificat din martie incoace...Interesant....
      • +6 (24 voturi)    
        Aha (Duminică, 6 august 2017, 19:13)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Deci nu exista musulman calificat?
        • +2 (20 voturi)    
          Ba da, unii sunt doctori și alții luptători (Duminică, 6 august 2017, 20:37)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

          Deci exact vor acoperi necesarul de doctori, iar luptătorii ( se pare , dar nu e sigur ISIS) vor intra în poliție

          Restul sunt specialiști în agricultură, câ tot s-au depopulat satele noastre.
          • -2 (28 voturi)    
            tu crezi cas musulmanii vor sa traiasca la SAT ? (Duminică, 6 august 2017, 21:05)

            Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui nick24

            e clar ca nu stii nimic despre oamenii astia, ei de la sat pleaca, vor la oras
            • +2 (30 voturi)    
              Dar tu de unde stii atatea despre ei (Duminică, 6 august 2017, 22:02)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

              Ti-ai luat doctoratul in refugiologie ? Sau crezi ca ei trebuie sa se incadreze in imaginea ta deformata, ca altfel nu da bine ?
              • 0 (0 voturi)    
                deci tu esti propagandist pro musulman (Joi, 10 august 2017, 0:39)

                Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                am inteles, esti de la SRI?
          • +5 (21 voturi)    
            Luptatorii au ramas in Siria (Duminică, 6 august 2017, 21:36)

            big.chief [utilizator] i-a raspuns lui nick24

            Civilii au ajuns in Europa.
            • -2 (16 voturi)    
              sa mori tu (Luni, 7 august 2017, 8:40)

              Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

              Ai vazut poze cu valurile de refugiati?

              80% dintre ei sunt barbati.

              Nu exista batrani.
              Copii extrem de putini, 0.01% si aceia sunt sub 5 ani.

              Cine a ramas sa lupte in Siria? Femeile? Copii? Batranii?

              Asta se aplica doar daca ne uitam la 30% din "refugiati", Restul vin din Pakistan, Iran, Afganistan, Irak, Libia si tot nordul africii.

              Hard times create strong men.
              Strong men create good times.
              Good times create weak men.
              Weak men create hard times.
              • +3 (9 voturi)    
                Tu te-ai uitat la niste poze (Luni, 7 august 2017, 15:35)

                big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

                si asa ti-ai dat seama care e luptator ? Si ai vazut pozele tuturor ca sa-ti faci o parere ? Din cei 4 milioane de refugiati sirieni, ONU are date asupra a jumatate din ei. Repartitia barbatilor si femeilor este aprox. egala, 50-50.

                Dintre cei ajunsi in Europa in 2015, 62% sunt barbati, 22% copii si 16% sunt femei.

                http://time.com/4122186/syrian-refugees-donald-trump-young-men/
            • 0 (0 voturi)    
              ai uitat de atentatele din Europa? (Joi, 10 august 2017, 0:40)

              Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

              MII de COMBATANTI din Siria s-au intors in Europa, lasa propganda asta mincinoasa pt ca oricum adevarul te contrazice

              trebuie doar sa te uiti cate atentate teroriste au fost in europa in 2015-2016-2017
      • +9 (19 voturi)    
        Deficitul de forta de munca (Duminică, 6 august 2017, 21:35)

        big.chief [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        nu se rezuma doar la forta de munca calificata. Sunt multe posturi de joasa calificare care raman neocupate, iar altele care necesita calificare pot fi ocupate si de refugiati. Sau tu crezi ca toata competenta apartine exclusiv europenilor ?

        Sunt oameni pregatiti si printre musulmani, cei care au fugit de razboi nu erau toti recitatori din Coran, sunt si medici, profesori, ingineri printre ei. Sau crezi ca toata populatia din Siria era formata din cizmari ?
        • +10 (14 voturi)    
          confirm (Luni, 7 august 2017, 7:19)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          doar pentru sirieni, am intalnit cativa in Dubai si oamenii sunt calificati foarte bine pe domeniul lor, muncesc si au dedicatie pentru ce fac. Spre deosebire de alti musulmani din golf, egiptenii (foarte lenesi, iar daca muncesc, fac patratica lor si nu ii intereseaza de altceva), localnicii arabi la fel, cam 90% vin la munca doar pt ca trebuie, il am pe unu care doarme pe canapea in lobby toata ziua cu castile in urechi.

          iar restul - india, afganistan, bangladesh, pakistan: la ora 13, 16 si 19 isi pun presul oriunde ar fi si incepe rugaciunea.

          Nu uitati ca sirieni si irakieni sunt cativa medici dentisti foarte buni in Romania, cat si in alte domenii medicale.

          Daca tot se vrea asta, ar trebui sa se faca verificari la sange cu cine intra in tara , ce relatii au si cu cine, etc. Monitorizare 3 ani de zile, in fiecare luna sa te prezinti la imigrari sa dai cu subsemnatul.

          Nu uitati ca sirienii refugiati sunt 50% crestini, asta daca vorbim doar de refugiati din Siria, unde este razboi, nu imigranti economici din toata africa si india.
        • -6 (8 voturi)    
          da, confirm (Luni, 7 august 2017, 10:25)

          Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          sunt si oameni pregatiti printre ei, dar pe aia ii ia Germania si-i triaza. Noua ne repartizeaza doar scursurile
        • 0 (0 voturi)    
          Nu apartine competenta europenilor dar (Marţi, 8 august 2017, 11:42)

          serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          Oamenii aia calificati au plecat de mult din Siria, nu au asteptat razboiul. Si daca sunt medici de ce ar veni in Romania si nu ar alege Germania sau Vestul? De ce s-ar martiriza si ar veni in Romania daca sunt specialisti intr-un domeniu?
        • 0 (0 voturi)    
          Trebuie si ei sa vrea locurile alea de munca (Joi, 10 august 2017, 0:42)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

          de ce crezi ca romanii le refuza? pt ca sunt grele si platite prost.

          eu stiu ca voi acolo la SRI planutiti sa umpleti romania de musulmani dar nu se poate
  • +21 (67 voturi)    
    Nu. (Duminică, 6 august 2017, 13:40)

    Vade Retro [utilizator]

    In numele "fortei de munca" si al sfântului profit, indivizii astia sunt gata sa dea România gratis pe mana musulmanilor (care au o demografie exploziva, va reamintesc)
    • +7 (41 voturi)    
      De acord - NU! (Duminică, 6 august 2017, 14:08)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      Sa dea salarii mai mari sa vada cum dintr-odata apare si forta de munca. NU, NU, NU!

      La 100.000 de musulmani cade guvernul si tot establishmentul - AVETI GRIJA!!! La 500.000 iese revolutie.
  • +37 (83 voturi)    
    Greseala MASIVA a d-lui Cosma (Duminică, 6 august 2017, 13:41)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    E ca musulmanii NU iubesc munca (uitati-va la tarile lor...), ei considera o umilinta sa munceasca pt crestin si ca NU vin la munca, de aceea tintesc tari cu sisteme sociale generoase gen Germania, tarile scandinave, Franta sau UK. Ei vin la colonizare, unde primesc gratuit casa si mancare si pot sa faca copii si sa leneveasca in continuare.
    Ei evita tarile gen Ungaria, Romania, Rusia unde nu sunt bine primiti sau pusi la munca.
    Foarte putini vin radicalizati, radicalizarea se petrece DUPA ce sunt categorizati drept putori. Asta se petrece mai ales la a doua generatie, unde tanarul invatat sa nu faca nimic ia rezultate proaste la scoala, nu primeste ca si parintii ajutoare sociale si trebuie sa munceasca, nu isi gaseste identitatea, isi doreste castiguri egale cu locanicii de generatia sa, este ocolit de locanicii de sex opus etc. Atunci este dezradacinat, revoltat, in cautarea unei identitati si deci f usor de radicalizat.
    • -2 (56 voturi)    
      Iubesc munca mai mult decat romanii de exemplu (Duminică, 6 august 2017, 14:54)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      De vreun an jumatate sunt traitor in Germania. Am colegi si nemti, si musulmani (din Maroc pana in Afghanistan), si romani, si basarabeni. Majoritatea musulmanilor isi spala "pacatul" de a munci pentru "pagani" cu cate o rugaciune in vestiar (cu tot cu "Allahu akbar"-ul de rigoare), dupa care pleaca linistiti acasa. Si chiar muncesc! Romanii in schimb m-au intrebat daca se poate face blatul pe autobuz si daca le pot recomanda unde pot (scuzati citatul) "ciocani ceva". Iar basarabeanul mi-a declarat textual ca el "nu se strica la matze" muncind cat nemtii.
      • 0 (40 voturi)    
        Comentariul tau miroase de la 2000 km. (Duminică, 6 august 2017, 17:16)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        a manipulare ieftina. Daca locuiesti si muncesti intr-o tara civilizata, asa cum afirmi, ar trebui sa stii ca sistemul de transport in comun, in occident e facut nu numai de asemenea natura ca iti ofera sanse 0 sa calatoresti cu blatul, ce pur si simplu exclude din start aceasta posibilitate. A doua minciuna e ca intr-o fabrica nu exista pauze de masa pt. cei cu rugaciunile la ora fixa si pt restul. Un patron nu-si permite sa piarda bani grei pe o zi de lucru formata din mai multe pauze. A treia minciuna ar fi sa acuzi un roman ca nu e muncitor pt. ca a intrebat unde e casa de toleranta. Macar el daca nu mai poate, e decent si plateste, nu agreseaza femeile pe strazi ca pasnicii tai pupatori de moaste. Pot sa-i acuzi pe romani ca se mananca intre ei ca si cainii, dar nu poti sa-i acuzi ca nu sunt muncitori, pt ca te bate Dumnezeu sa faci asemenea afirmatii. Am calatorit f. mult si am intalnit romani in cele mai neasteptate colturi ale lumii. Daca nu ar fi muncitori cum spui tu, nu ar fi asa deasa prezenta lor in cele mai diverse ramuri ale economiilor occidentale. Ii intalnesti peste tot. Nu zic ca toti romanii suntem arieni si perfecti, iar aici nu mai e nevoie sa repet proverbul cu padurea si uscaturile, dar cand vrei sa caracterizezi o natie lasa statisticile sa vorbeasca nu propriile tale pareri sau experiente de 2- 3 zile.
        • +7 (29 voturi)    
          ...ei considera o umilinta sa munceasca pt crestin (Duminică, 6 august 2017, 18:30)

          MiBo [utilizator] i-a raspuns lui gayon

          Fals. Un musulman poate foarte bine sa munceasca pentru un ne-musulman pentru ca poate sa-si plateasca impozitul (zakāt) pe veniturile realizate direct la moschee sau la un colector autorizat. Deci chiar daca angajatorul nu colecteaza zakāt, musulmanul o poate face el insusi.
          • -11 (23 voturi)    
            Ce kkt de zakat plătesc Emiratele... (Duminică, 6 august 2017, 20:17)

            ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui MiBo

            daca amărâții lor tot la noi la masa ajung?
            Tu confunzi pe cei cu educație islamica cu cei care practică islamul. Tinerii nu dau doi bani pe religie, dar prind bine partea aia cu creștinul care trebuie omorât sau violat.
            • +5 (25 voturi)    
              Poti sa-mi dai citatul (Duminică, 6 august 2017, 21:37)

              big.chief [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

              exact din Coran in care se spune ca crestinul trebuie omorat sau violat ?
              • -2 (12 voturi)    
                cauta si singur (Luni, 7 august 2017, 10:26)

                Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui big.chief

                e la fiecare 5 pagini.
                • +2 (10 voturi)    
                  Am cautat si n-am gasit (Luni, 7 august 2017, 15:36)

                  big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

                  speram sa ma ajuti tu, dar cred ca ai mintit.
                • -3 (7 voturi)    
                  Primesti 4 minusuri de la cine-i da (Luni, 7 august 2017, 16:38)

                  Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

                  + lui ala cu cea mai mare logoree pe forum (nr, de cuvinte, linkuri, postari, energie, salturi mortale, jonglerii). Sa fie FSB?
                • +1 (7 voturi)    
                  "...creștinul care trebuie omorât sau violat" (Luni, 7 august 2017, 19:23)

                  MiBo [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

                  ...este o altă inepție care se vehiculează pe Internet de către semidocți și trolls. Pe trolls îi înțeleg: cîștigă și ei o pîine.
            • +8 (24 voturi)    
              NoiVorbimNuGindim (Duminică, 6 august 2017, 22:36)

              MiBo [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

              1. Ce-au de-a face Emiratele (banuiesc ca la UAE te referi) cu refugiatii?
              "Amaritii" lor o duc mai bine decit noi si nici nu au nevoie de vize ca sa viziteze UE.

              2. Am trait aproape 15 ani in diferite parti din Orientul Mijlociu si stiu destul de bine despre ce vorbesc. Ce sustii in comentarii despre musulmani si Islam sunt niste opinii la nivel de birt satesc.
              • +7 (17 voturi)    
                haha (Luni, 7 august 2017, 7:25)

                toxx [utilizator] i-a raspuns lui MiBo

                ai dreptate, omul manipuleaza sau e doar prost. eu stau in Emirate de 2 ani si ceva, cred ca la ora asta e cea mai sigura tara din lume, plus ca au acord cu Schengen iar localnicii lor pot sta 90 de zile in UE la fiecare 180 de zile cum putem si noi la fel in EAU. Plus ca 90% din emiratezii la a doua varsta (40+) au toti scolile prin UK si vorbesc perfect engleza, ii duce si capul. Ei au probleme mari cu tineretul <25 de ani, se incearca acum emiratizarea si scolirea locala a tinerilor ca sa le introduca simtul muncii. (avand in vedere ca la 18 ani primesti un teren gratis de la guvern, sau iti cu casa pe el, casa pe care o platesti in rate la banca cu o dobanda infima, cred ca 1%...) . Plus ca ei nu platesc curentul si apa la fel ca expatii, e mai ieftin pentru ei, si au foarte multe facilitati . Am un amic localnic care a fost in Romania si s-a dus la Otopeni sa inchirieze masina (porsche cayenne) si astia aveau modelul din 2009. Anul asta si-a pus masina pe avion si a facut vacanta in RO cu masina lui. (ca sa vedeti cat de amarati sunt) haha
                • -6 (10 voturi)    
                  Exact asta spuneam, mersi de confirmare (Luni, 7 august 2017, 10:27)

                  ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui toxx

                  Desi un stat bogat, Emiratele nu accepta "refugiați". Nici nu vrea să audă de ei sau sa ii ajute din "zakatul" ala al lor. Ce știu ei și nu știm noi?
                  • +3 (7 voturi)    
                    Emiratele accepta refugiati (Luni, 7 august 2017, 15:42)

                    big.chief [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

                    https://www.thenational.ae/uae/uae-to-welcome-15-000-refugees-from-syria-1.231435
                  • +1 (5 voturi)    
                    "Emiratele nu accepta "refugiați" (Luni, 7 august 2017, 19:28)

                    MiBo [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

                    Altă afirmație falsă.
                    Meme-le nu sunt surse de informații.
                    Dar, deh, e de muncă și aici.
                    ABetterWorldWithoutTrolls
                • 0 (0 voturi)    
                  Cu banii de avion (Luni, 7 august 2017, 10:56)

                  marius0203 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

                  Cu banii de avion isi putea lua masina!
                  • +1 (1 vot)    
                    nu cred (Marţi, 8 august 2017, 9:10)

                    toxx [utilizator] i-a raspuns lui marius0203

                    l-a costat 10 mii aed (12mii de lei) transportul, si a venit cu un Ford F150 Raptor .

                    Or accepta ei oficial refugiati, dar nu vine nimeni aici, pentru ca oficial nu exista programe de refugiati. La cat costa chiria .., plus ca piata muncii e destul de dubioasa, sotia mea abia dupa 2 ani si-a gasit de munca , pe o pozitie mult mai proasta decat avea in Romania (customer care->receptie la showroom auto fata de director de sucursala in RO).

                    Pentru ca indian mafia, in orice banca, in orice companie, indienii conduc UAE-ul, sunt rai, perfizi, razbunatori si se ajuta intre ei, pe ceilalti ii sapa.
        • +8 (28 voturi)    
          Ba este o EXPERIENTA traita la 2000 km (Duminică, 6 august 2017, 18:57)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui gayon

          Asta le spuneam si eu, ca NU se poate face blatul. Biletul se cumpara de la sofer sau se taxeaza fix sub nasul soferului. Plus ca exista si controale. In orice caz, eu stiam asta, ei nu.

          Pauzele de masa sunt de 30 de minute, impartite in cate doua intervale de 15 minute, pe durata celor opt ore de stat la serviciu (7,5 ore de lucrat efectiv, cum e trecut si in contract). Iar inainte de job si la finalul lucrului poti sta in vestiar fara probleme inca 10-15 minute sau cat o dura rugaciunea catre Mecca.

          Daca romanii m-ar fi intrebat ce materiale se folosesc si care sunt procedurile, asa cum de altfel faceau multi dintre arabi, n-as fi avut nici o problema. Dar ei se interesau in primul rand de Puff, ba ma mai si intrebau daca ar avea sanse sa "se bage peste" o colega nemtoaica. Evident, raspunsul meu a fost negativ. Concluzia: pe arabi ii mai vad si acum prin sectie. Pe acei romani, insa, nu i-am mai vazut de multa vreme.

          Iar basarabeanul (tot din zona ortodoxa) isi calcula munca in ore, nu in eficienta ("nu mă stric eu la mațe să muncesc mai repede de atât", spunea el asezand produsele in dorul lelii).

          Cu pupatorii de moaste ai gresit adresa: asta ii defineste pe ortodocsi, in nici un caz pe musulmani.

          Asadar, cine manipuleaza? Eu vorbesc din proprie experienta, fie ea si limitata la un an juma' (in nici un caz 2-3 zile) si la un singur oras. Dar tu? Din ce experienta vorbesti?
          • -10 (24 voturi)    
            Peste 2 decenii petrecute afara. (Duminică, 6 august 2017, 23:31)

            gayon [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            -Asta e raspunsul la ultima ta intrebare. Iar despre disparitia romanilor din fabrica, poate ai avut tu grija sa sapi sub ei, ceva caracteristic la persoanele cu acelasi perfil psihologic ca tine, tipul responsabil cu barfele si minciunile, lingaul clasic care vede in colegii lui compatrioti, potentialul pericol in pierderea locului de munca. Am intalnit aproape peste tot tipul asta de lingau. Crezi ca daca aplici politica strutului( eu sunt din Romania dar nu sunt ca ceilalti) nu o sa fii privit cu dispret, crezind ca Lingaii au parte de un tratament diferit. Te inseli amice. Eu zic sa-ti vezi de munca si sa nu mai fii preocupat de ceilalti. Daca in doi ani nu ai avut timp sa vezi ca muncitorul german e preocupat doar de munca si nu de ceea ce fac colegii lor dupa orele de program, ai pierdut timpul degeaba in Germania. Dute de unde ai venit, pt. ca nu esti mai presus de cocalarul care face Romania de ras.
            • +12 (12 voturi)    
              Ce spun eu, ce intelegi tu... (Luni, 7 august 2017, 2:22)

              Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui gayon

              In primul rand, nici n-am spus ca au disparut din fabrica. Poate sunt pe alt schimb ori in alta sectie, poate au plecat de tot, de voie sau de nevoie, nu sunt preocupat de ce fac ceilalti. Apropo, daca voiam sa sap pe altii si sa pup funduri sus-puse, ramaneam in Romania. Asa, am renuntat la o profesie practicata 15-20 de ani si m-am reorientat profesional, intr-o tara ca Germania, tocmai pentru a scapa de oameni precum cei pe care ii descrii in postarea ta. Si pentru a scapa de oameni care lipesc etichete pe fruntea unor necunoscuti, cum faci tu.

              Revin la ideea postarii mele initiale, pe care n-ai avut cum s-o combati, ca altfel n-ai fi recurs exclusiv la argumentum ad personam: sunt o multime de musulmani apreciati (de toti, nu numai de catre mine) pentru cum muncesc si care se integreaza in societatea occidentala. Si exista si destui estici (crestini, ortodocsi, "romani verzi", zi-le cum vrei) fara chef de munca, care isi atrag dispretul celorlalti sau chiar se autoelimina.

              Iar daca ii pui la socoteala si pe membrii altei etnii, dar si ei posesori de pasaport romanesc, care isi impun comportamentul specific intr-un intreg cartier dintr-un oras german (e vorba de vreo 1200 de indivizi, apropo), atunci vei avea o imagine complet diferita de cea pe care incerci sa o impui aruncand cu jigniri in cei care te contrazic cu argumente.
              • -2 (4 voturi)    
                Tu chiar ai tupeu. (Luni, 7 august 2017, 19:50)

                gayon [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

                Tu intalnesti sau inventezi o pereche de aurolaci si compari toata natia ta cu mamelucii aia. Dupa asta ma acuzi pe mine ca te jignesc.
                Daca milioanele de romani care au iesit la munca, acum 10-20-30 de ani erau asa cum vrei tu sa-i descrii, nu stiu daca mai gaseai tu postul de munca despre care vorbesti, chiar daca erai ,,closca cu oua de aur". Nu sunt destui sa ne denigreze, mai trebuie s-o facem si noi, ca deee... asa e la moda si da bine. Unul iti citeste comentariul, vine si el din Romania sau din alta parte, la acelasi loc de munca cu tine si dupa aia o sa fii surprins de ce te evita si are retineri sa intre in contact cu tine, el o sa creada ca esti unul caruia munca ii face rau la intestine sau vreun psihopat sexual, ca cel descris de tine. Si s-ar putea ca experienta si ajutorul lui sa-ti fie de folos in viitor, dar tu cu mana ta ai evitat norocul. Sper ca exemplul sa fi fost destul de educativ. Iar statul pana la ore tarzii pe forum, diminueaza drastic randamentul muncii.
        • 0 (0 voturi)    
          nu prea ai calatorit, (Luni, 7 august 2017, 19:38)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui gayon

          in Canada se roaga, altfel cum?
          in UK fac copii pe banda rulanta si incaseaza beneficiile de la stat...
    • 0 (46 voturi)    
      E o impresie gresita (Duminică, 6 august 2017, 17:19)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      ca muslmanii nu iubesc munca. Uita-te pe statistici, daca scoti tarile ravasite de razboi, multe tari majoritar musulmane au rate foarte mici ale somajului.

      Tajikistan 2.4%, Turkmenistan 3%, Kazakhstan 4.9%, Azerbaijian 5.1%, Malaezia 3.5%, Indonezia 5.3%, Bangladesh 4.9%, Pakistan 6.7%, Niger 5.1, Brunei 6.9%, Kuweit 3%, Bahrein 4.1%, Emiratele Arabe Unite 3.7%, Arabia Saudita 5.7%.

      Media ratei somajului in UE este de 9 %. Dubai are cea mai mica rata a somajului din lume 0.3%.

      Sincer, nu vad cum toate aceste elemente demonstreaza lenea musulmanilor, este mai degraba o prejudecata.

      Va plangeti ca vesticii ii caracterizeaza pe romani pe baza unor prejudecati sau pe baza impresiei lasate de unii conationali, insa procedati la fel cand vine vorba de imigrantii musulmani.

      Una e sa critici pertinent si cu totul altceva sa repeti aceleasi clisee cu care sunt ponegriti romanii: lenesi, hoti, au venit sa profite de protectia sociala, etc.

      P.S. E chiar comic sa afirmi ca in Germania imigrantii vor trai in puf din ajutoare sociale si in Romania vor fi pusi la munca. E pe dos, acolo vor fi pusi la munca pentru ca exista un deficit de forta de munca, pentru ca exista un cult al muncii si pentru ca rata mica a somajului demonstreaza toate acestea.

      In Romania vor incasa ajutor social si vor deveni votanti PSD.
      • -1 (31 voturi)    
        Rata somajului este rata a somajului (Duminică, 6 august 2017, 19:14)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Peste tot in lume, rata somajului se calculeaza strict pe baza persoanelor care beneficiaza de ajutor de somaj. Dupa ce nu mai beneficiaza de acest ajutor, ies din toate statisticile oficiale. Nici persoanele care nu au muncit vreodata nu sunt incluse in "rata somajului".
        • +3 (27 voturi)    
          Daca sunt lenesi (Duminică, 6 august 2017, 22:05)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          nu muncesc si daca nu muncesc apar la somaj, daca nu apar inseamna ca muncesc. Tu ce dovezi ai ca ei nu muncesc ? Cum isi castiga banii pentru supravietuire ?
          • -2 (22 voturi)    
            Ajutoare sociale si munca la negru (Luni, 7 august 2017, 0:32)

            Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Ti se par cunoscute cuvintele de mai sus? Ia fa o vizita intr-o zi de luni prin satele din Romania...Crasma plina ochi, pe camp, doar 2-3 batrani, obisnuiti cu munca...
            • +3 (11 voturi)    
              Musulmanii sunt lenesi (Luni, 7 august 2017, 12:08)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

              pentru ca romanii sunt lenesi ? Care e legatura ? Munca la negru tot munca e, nu demonstreaza lenea. E caraghios cum incerci sa demonstrezi inferioritatea altora invocand inferioritatea propriului popor.
              • -2 (8 voturi)    
                Alte fix 4 voturi pozitive, o constanta (Luni, 7 august 2017, 16:39)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                nu esti destul de suPtil.
                • +2 (6 voturi)    
                  Noi sorosistii (Luni, 7 august 2017, 18:04)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                  actionam in grup. Unde-s multi puterea creste.
              • +1 (1 vot)    
                Milka (Vineri, 11 august 2017, 14:07)

                Albion [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                milka,tu esti rupt de realitate in era informationala. Cauta pe net si o sa vezi ca majoritatea musulmanilor mai ales din tarile bogate in petrol primesc bani de la stat ca sa o frece la rece si munca fizica este facuta in proportie de 99% de oameni adusi din tari ca India ,Pakistan etc si tratati ca niste sclavi.
        • +9 (15 voturi)    
          ghici ce (Luni, 7 august 2017, 7:32)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

          cel putin in Dubai nu exista somaj si ajutor de somaj, si nu pentru expati. te-au dat afara, viza iti este anulata si ai 30 de zile sa te cari la tine in tara. (si cam asa e si in Saudi, Kuweit, Qatar si Bahrain). Cred ca 0.3% ala este procentul de tineri care nu muncesc si ii vezi toata ziua prin mall-uri, tineri localnici, evident.

          In alta ordine de idei, pana si la politia din Dubai, agentii care fac "teren" in Toyota land cruiser sau bmw seria 5 sunt yemeniti, nu localnici, pt ca nu va sta niciun localnic 8 ore intr-o masina de patrula :) cam acelasi lucru in Romania, pune in roman normal sa lucreze pe masina de gunoi ... deci exista uscaturi oriunde.
      • -5 (13 voturi)    
        Uită-te și la GDP per capita al țărilor respective (Luni, 7 august 2017, 10:29)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Și la ce produc ele, dacă produc. Ce naiba,începem să dezvoltăm acum că țările musulmane sunt de fapt cele mai avansate din lume?
        • +2 (10 voturi)    
          Ce legatura are GDP (Luni, 7 august 2017, 12:10)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

          cu somajul, cu lenea invocata a musulmanilor ? Aia muncesc, nu sunt lenesi asa cum ai invocat tu.
      • 0 (0 voturi)    
        Femeile, tovarase (Marţi, 8 august 2017, 0:44)

        Tulth [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Speedy, in societatiile musulmane fac si femeile parte din forta de munca? Ele unde se adauga? La someri? La oameni muncitori? La copii?
  • +24 (60 voturi)    
    Suntem varza !!! (Duminică, 6 august 2017, 13:43)

    polonyca [utilizator]

    Noi nu suntem in stare sa gestionam situatia cetatenilor nostri. Pe plan intern e jale.....daca mai vin peste noi si 500.000 de musulmani......disparem ca natie !!! Efectiv ne dezintegram....eu asa zic !!! Vremurile ne-au prins din pacate fara conducatori !!! Diletantii si hotii , nu au nimic in comun cu notiunea de "Natiune" . Punct.
    • -5 (13 voturi)    
      pai cu toti arabeetii prin functii de conducere.. (Luni, 7 august 2017, 0:35)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      vezi shhaideh si altii. Astia se aduc unii pe altii, pai shaideh are toti banii tarii pe mana, face si desface in tara asta, o sa-si aduca toti sirieinii aici. Credeti ca a fost intamplatoare desemnarea ei?
  • +40 (70 voturi)    
    Hooopa! (Duminică, 6 august 2017, 13:44)

    ber [utilizator]

    Incepe pregatirea mentala a populatiei!
    Cat despre lipsa fortei de munca, adusa aici ca argument, exista si un contra argument. Forta de munca este, dar pleaca din tara datorita lipsei de incredere in cei ce conduc tara. Aspectul asta de ce nu-l analizati?
  • +20 (60 voturi)    
    vai de noi (Duminică, 6 august 2017, 13:46)

    Albion [utilizator]

    Adica sa experimentam si noi nenorocirile care se intampla acum in tarile din vest? Isi asuma cineva vinovatia pt eventualele victimie ale violurilor,violentelor si atacuri teroriste care vor avea loc in Romania?
    Se cere cam mult sa fim toleranti cu intolerantii.
    • +5 (33 voturi)    
      In curand (Duminică, 6 august 2017, 19:16)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Albion

      va avea si Romania o lege care va interzice publicare oricaror stiri negative legate de musulmani, asa cum se intampla in marele stat islamic numit Germania....
      • +3 (25 voturi)    
        Spune-mi si mie (Duminică, 6 august 2017, 21:42)

        big.chief [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        care e legea aia din Germania care interzice publicarea stirilor negative despre musulmani. Cred ca faci o confuzie, s-au adoptat legi care combat hate speech, adica instigarea la ura pe criterii religioase si legi care combat raspandirea stirilor false, adica ceea ce faci tu acum.
  • +18 (60 voturi)    
    Asa zici matale? (Duminică, 6 august 2017, 13:46)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Putem lua exemplul american: inchisi la puscarie pana se decide punctual fiecare caz.
    Ai deficit de forta de munca? Mareste salariile, la asta nu te-ai gandit?
    In loc sa te ocupi de drenarea banilor publici prin conturi off-shore si nerealizarea unei infrastructuri decente, (Tel drum iti spune ceva?) matale delirezi gratios despre primirea cu bratele deschise a unor indivizi diferiti total de civilizatia europeana.
    • +2 (40 voturi)    
      hei (Duminică, 6 august 2017, 15:18)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Omul fiind din servicii poate ca a primit misiunea sa lanseze un "trial baloon", sa se vada cam cum reactioneaza lumea.
    • +3 (27 voturi)    
      CE ? (Duminică, 6 august 2017, 19:25)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      "Putem lua exemplul american: inchisi la puscarie pana se decide punctual fiecare caz."

      Americanii nu inchid migrantii la puscarie si apoi selecteaza ce au nevoie, probabil te-ai uitat la un film prost.
      • -1 (31 voturi)    
        Da? (Duminică, 6 august 2017, 20:53)

        Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Daca ai intrat ilegal, incalci legea. Incalcand legea, intrii la puscarie. E indeajuns de clar penru matale?
        • +3 (25 voturi)    
          Sunt milioane de ilegali (Duminică, 6 august 2017, 22:07)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

          in SUA care nu sunt la puscarie, ci muncesc si trimit bani la familie, la fel cum s-a intamplat si cu ilegalii romani inainte de aderarea la UE.

          Solutia ta e sa arestam 1 milion de oameni ?
          • -3 (19 voturi)    
            Nu arestati (Luni, 7 august 2017, 0:36)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Ci expluzati inapoi in tarile de origine.

            Ulterior, pot solicita in mod legal sa revina in SUA, Daca societatea americana are intr-adevar nevoie de ei si considera ca merita, ii va primi. Legal, prin aeroport, nu ca noaptea ca niste contrabandisti prin padurile si prin muntii de la granita.
            • +3 (11 voturi)    
              Solutii nerealiste (Luni, 7 august 2017, 12:15)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              Cum naiba sa expulzezi 11 milioane de emigranti ilegali din SUA. Astia muncesc, platesc chirii, cumpara produse, servicii, isi ajuta familiile, crezi ca pocnesti din degete si ai rezolvat situatia ?

              Solutia asta e la fel de SFca aia cu arestarea. Ce s-ar fi intampolat daca UE expulza toti muncitorii romani care munceau ilegal acolo inainte de integrare ?
  • +16 (56 voturi)    
    De ce musulmani ? (Duminică, 6 august 2017, 13:51)

    galeo [utilizator]

    De ce musulmani si nu vietnamezi, indieni sau chinezi ?
    • -3 (43 voturi)    
      Daca era razboi (Duminică, 6 august 2017, 14:18)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      prin asia de sud est si aia dadeau cu bombe si faceau atentate acum ziceai nu budistilor?
    • -11 (27 voturi)    
      exact (Duminică, 6 august 2017, 14:51)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      asta voiam sa spun si eu. Dar probabil camaradul general a primit ceva sponsorizari pe linia baba utecista, mos jungher, macrou.
    • -12 (20 voturi)    
      hei (Duminică, 6 august 2017, 15:19)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Sau nord-coreeni.
    • -12 (22 voturi)    
      optiune (Duminică, 6 august 2017, 15:57)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Sau albi din Africa de Sud:

      https://www.youtube.com/watch?v=Yvv7sNPx5Ts
  • +17 (49 voturi)    
    ... (Duminică, 6 august 2017, 14:03)

    cartograful [utilizator]

    mda...deci nenea asta e de la SRI...si mai e si general...ai di capu' nostru...
    • -12 (34 voturi)    
      Individul treabuie cercetat (Duminică, 6 august 2017, 14:14)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Daca a luat bani de la Steinmetz, Bibi , Popovici,Tender or Adamescu

      P.s nu l-am mai pus pe Voiculescu pt ca are bani doar din reclama la medicamente
  • +12 (44 voturi)    
    individu' asta (Duminică, 6 august 2017, 14:04)

    Stapanu [utilizator]

    chiar a ocupat functia amintita & e general?!!! mie mi se pare ca are retard...
    • +3 (41 voturi)    
      Cod rosu (Duminică, 6 august 2017, 14:52)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      Pentru binele lui, sa speram totusi ca este vorba doar de o pierdere temporara a judecatii, sub efectul caniculei din ultimele zile. Pe o asemenea vreme (si vremuri) medicii recomanda dusurile cu apa la 25-30 de grade (deci usor reci), care, pe langa racorire, au uneori si efectul de a trezi pe cei care traiesc rupti de realitate, intr-un turn de fildes.

      Acum vorbind serios, sa pui un filo-musulman sef la anti-tero este ca si cum ai pune lupul paznic la oi. Bine ca a trecut in rezerva !
  • +13 (47 voturi)    
    . (Duminică, 6 august 2017, 14:04)

    theo667 [utilizator]

    Da asa este, musulmanii din Libia, Irak, Somalia, Afganistan abia asteapta sa munceasca la stransul recoltei, in IT, sa faca operatii pe cord deschis, sa programeze supravegheze liniile de productie din fabricile auto... sa-i intampinam cu un ceai cald
    • +20 (32 voturi)    
      mda (Duminică, 6 august 2017, 14:29)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      da si nu....
      pai, mult stimatul secretar de stat, inventatorul smurdului nu'i musliman ?!
      sau shaideha, fina lui nicu dracnea ?!
      pe vremea armatei am avut un camard de grupa, nurri chespedin, tatar dobrogean si judecator stagiar la constanta...
      si ei sunt oameni. oameni si oameni.
      daca vin pe persoana fizica (termen pesedist, al partidului la putere), se incadreaza si's utiili.
      daca vin in valuri de imigrare, in programe ioropene sau oricare, daca sunt luati la gramada, nu cred ca e bine.
      americanii lucreaza imigrarea pe persoana fizica, si la ei este o industrie a imigrarii, poate cea mai veche din vremurile contemporane. a fost si este, inca, unul din motoarele dezvoltarii.
  • +17 (49 voturi)    
    Platit cu pensie speciala ? (Duminică, 6 august 2017, 14:15)

    galeo [utilizator]

    Asta e SRI-sit din ala special pe care il platim cu pensie speciala ?
  • -2 (50 voturi)    
    Ati primit ordine de Macron y Merkel ? (Duminică, 6 august 2017, 14:16)

    Vlad-I [utilizator]

    De ce nu aduceti chinezi ,indieni hindusi , crestini din egipt din orientul mijlociu, crestini ortodocsi din etiopia ?
    • +8 (34 voturi)    
      Aduceti?! (Duminică, 6 august 2017, 14:20)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      ca parca sunt pe piata ca produsele, nu fug ei din zonele de conflict sau din cauza saraciei. Nu mai aveti portocale, de ce nu aduceti?
    • +2 (34 voturi)    
      hei (Duminică, 6 august 2017, 15:20)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      De ce nu fac in asa fel sa faca romanii copii?
      • +7 (9 voturi)    
        Adaugire (Duminică, 6 august 2017, 17:06)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Sa faca romanii copii iar copiii minunati pe care ii avem sa nu mai plece din tara de indata ce termina liceul cu note mari! Sa nu mai plece din tara toti cei care au chef de munca si vor sa munceasca cu profit, nu la limita supravietuirii! Politicieni, sociologi si diversi "analisti", puneti mintea la contributie si dati solutii cinstite, nu solutii hotesti!
    • +2 (30 voturi)    
      Nimeni nu-i aduce (Duminică, 6 august 2017, 18:42)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      pleaca de acolo din cauza razboiului, sirieni, irakieni, afgani.
      • -3 (27 voturi)    
        sa plece (Duminică, 6 august 2017, 19:53)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Sa plece dar sa nu vina in europa sa se duca la fratii lor musulmani, aici nu stiu sa se integreze.
        • +6 (20 voturi)    
          Fratii lor musulmani (Duminică, 6 august 2017, 22:11)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

          turcii deja gazduiesc mai multi refugiati decat europenii si mai sunt si alte state musulmane care au grija de ei. Intoleranta ta e bizara avand in vedere ca vii dintr-un neam care a luat calea pribegiei si a fost intampinat de multe ori similar cum faci tu acum cu acesti refugiati.
          • -5 (19 voturi)    
            Rolul "fratilor" turci (Duminică, 6 august 2017, 23:48)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Turcii au contribuit in mod direct la prelungirea razboiului civil din Siria, prin sprijinul acordat factiunilor rebele al-Nusra (aripa al-Qaeda) alaturi de Arabia Saudita si Qatar.
            Tot turcii au finantat in mod indirect Statul Islamic cumparand de la acesta petrol ieftin, in conditiile in care nimeni altcineva nu voia sa aiba de a face cu el.
            Si tot turcii au sabotat sistematic efortul de razboi al kurzilor din nordul Siriei, adversari al Statului Islamic si singura factiune care a combatut cu succes Daesh-ul.

            Asadar, in privinta migrantilor ilegali sirieni, turcii au cazut in groapa pe care si-au sapat-o singuri.
            • +9 (9 voturi)    
              Turcia a sustinut ISIS sper sa le rasara (Luni, 7 august 2017, 0:38)

              Maniu [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              un stat kurd in coaste.
            • +3 (19 voturi)    
              Simplifici o situatie mult (Luni, 7 august 2017, 0:53)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              mai complicata. Acolo se duce un razboi prin proxy in care sunt implicate si Iran, Rusia, China. Fiecare a contribuit la razboiul civil din Siria, ba chiar si europenii si americanii prin ezitarile lor.

              Dar nu asta era discutia, ci cum tarile musulmane nu au grija de refugiati, ci doar europenii, ceea ce este fals.
            • +7 (11 voturi)    
              Iordanul (Luni, 7 august 2017, 7:36)

              toxx [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              are cateva sute de mii de refugiati ... si aia nu au vreun interes in razboiul sirian.
              • +2 (12 voturi)    
                Asa e (Luni, 7 august 2017, 12:17)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

                Si mai e si Libanul care are refugiati pe teritoriul sau, foarte multi raportat la populatia sa.
                • -2 (6 voturi)    
                  Fix patru voturi pozitive (Luni, 7 august 2017, 16:42)

                  Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                  mai multe nu poti sa-ti dai? Capacitate redusa de atac.
                  • +2 (6 voturi)    
                    Asteapta (Luni, 7 august 2017, 18:07)

                    speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                    pana se intorc diseara prietenii mei, atunci o sa mai iau plusuri :)
              • -1 (5 voturi)    
                Iordanul e un rau (Luni, 7 august 2017, 16:41)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui toxx

                bre. Cum se zice bre in rusa? dar in araba?
          • -3 (19 voturi)    
            Cata abnegatie! Vrei si tu 4 neveste? (Luni, 7 august 2017, 0:37)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            bravo, asteptam noi pledoarii in favoarea islamului .
            • +2 (14 voturi)    
              Nu fac pledoarii (Luni, 7 august 2017, 12:22)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              in favoarea islamului, ci impotriva islamofobiei acute care-i caracterizeaza pe unii. E ilogica acuzatia ta, e ca si cum te-as acuza pe tine ca esti nazist.
      • -2 (26 voturi)    
        Marocani, libieni, algerieni,tunesieni (Duminică, 6 august 2017, 20:33)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        pakistanezi,egipteni,iranieni,da nene, razboi peste tot.
        • +4 (22 voturi)    
          Romani, bulgari, polonezi (Duminică, 6 august 2017, 22:12)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          italieni si lista poate continua. Daca te uiti la pondere vezi ca sirienii, afganii, irakienii, libienii sunt cei mai multi.
          • -3 (15 voturi)    
            Vorbeai de razboi (Luni, 7 august 2017, 1:17)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            si te contrazici singur, ca argumente n-ai....
            • +2 (12 voturi)    
              Nu ma contrazic deloc (Luni, 7 august 2017, 12:23)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              Majoritatea refugiatilor sunt din zone de razboi, dar nu toti, sunt migranti si din tari UE.
              • -1 (7 voturi)    
                Cata obiectivitate! (Luni, 7 august 2017, 16:43)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                Sa -i bagi pe romani - EUROPENI - in aceeasi ciorba cu unii care n-au nici in clin nici in mineca cu acest continent. Varza de Bruxelles cu picioare de porc.
                • +2 (6 voturi)    
                  Citeste aici ignorantule (Luni, 7 august 2017, 18:20)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                  "The contribution of Muslim Spain to the preservation of classical learning during the Dark Ages, and to the first flowerings of the Renaissance, has long been recognised. But Islamic Spain was much more than a mere larder where Hellenistic knowledge was kept for later consumption by the emerging modern Western world. Not only did Muslim Spain gather and preserve the intellectual content of ancient Greek and Roman civilisation, it also interpreted and expanded upon that civilisation, and made a vital contribution of its own in so many fields of human endeavour - in science, astronomy, mathematics, algebra (itself an Arabic word), law, history, medicine, pharmacology, optics, agriculture, architecture, theology, music.

                  Islam nurtured and preserved the quest for learning. In the words of the tradition, 'the ink of the scholar is more sacred than the blood of the martyr'. Cordoba in the 10th century was by far the most civilised city of Europe. We know of lending libraries in Spain at the time King Alfred was making terrible blunders with the culinary arts in this country. It is said that the 400,000 volumes in its ruler's library amounted to more books than all the libraries of the rest of Europe put together. That was made possible because the Muslim world acquired from China the skill of making paper more than 400 years before the rest of non-Muslim Europe. Many of the traits on which modern Europe prides itself came to it from Muslim Spain. Diplomacy, free trade, open borders, the techniques of academic research, of anthropology, etiquette, fashion, various types of medicine, hospitals, all came from this great city of cities.

                  Medieval Islam was a religion of remarkable tolerance for its time, allowing Jews and Christians the right to practise their inherited beliefs, and setting an example which was not, unfortunately, copied for many centuries in the West."

                  http://www.twf.org/Library/Renaissance.html
  • +4 (46 voturi)    
    Rusine, tradatorilor! (Duminică, 6 august 2017, 14:18)

    Adri70 [utilizator]

    Am fost in weekend la Castelul Peles. Ce am vazut acolo, m-a frapat... Zona era plina de sirieni, libanezi, magrebieni etc., Erau extrem de galagiosi, nu respectau nicio regula a bunului simt. Am avut imaginea unor invadatori veniti dintr-o cu totul alta cultura, sa ne pangareasca prin comportamentul lor locurile sfinte. Pareau cu totii foarte bucurosi, ca si cum ar fi descoperit "tara fagaduintei". Oameni buni, pentru generatiile viitoare, nu pentru noi, va trebui sa ne mobilizam pentru a respinge aceasta invazie. Onoare conducatorilor "Grupului de la Visegrad" care au luat decizia istorica de a se opune islamizarii tarilor lor. Tot dispretul pentru ai nostri, care se fac pres in fata occidentului si accepta aceasta nenorocire care ne-a fost impusa. Rusine, tradatorilor!
    • +6 (30 voturi)    
      WHAT ??? (Duminică, 6 august 2017, 17:25)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      "Am fost in weekend la Castelul Peles. Ce am vazut acolo, m-a frapat... Zona era plina de sirieni, libanezi, magrebieni etc., Erau extrem de galagiosi, nu respectau nicio regula a bunului simt."

      Ai zice ca sunt romani plecati pe afara :) Macar asteapta sa vina imigranti in Romania inainte sa sari cu postarile alarmiste, altfel risti sa nu te creada nimeni. Magrebienii de la Peles....ha..hahha
      • -2 (28 voturi)    
        Din partea cui esti musulman? (Duminică, 6 august 2017, 21:26)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        o simpla intrebare. Prea postezi pro islam .
        • +3 (23 voturi)    
          Sunt crestin (Duminică, 6 august 2017, 22:13)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          nu musulman si nu postez pro-islam, ci anti islamofobie.
          • -2 (20 voturi)    
            Nu, tu nu esti crestin, poate botezat (Luni, 7 august 2017, 1:18)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            din greseala. Niciun crestin nu posteaza asa mizerii, asta e clar!
            • +2 (16 voturi)    
              Botezat din greseala ? (Luni, 7 august 2017, 12:25)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              Dar ce sunt si criterii eliminatorii la botez ? A apara oameni de acuzatii nefondate e foarte crestin, insa a-i ponegri cum faci tu nu este deloc crestin.
              • -1 (13 voturi)    
                Fondate,nefondate (Luni, 7 august 2017, 12:32)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                cine clasifica asta, activistii din trupa voastra de la Onanoriu?
    • +6 (28 voturi)    
      magrabieni zici? (Duminică, 6 august 2017, 17:37)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      si cum i-ai identificat tu ca sunt magrabieni? Tu arunci pastile din astea ca esti un simplu homofob sau ai ochii albastri si-i tii rangul generalului?
      • -8 (20 voturi)    
        Va spun sigur (Duminică, 6 august 2017, 18:53)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        ca au accent. Vorbesc franceza intr-un anumit fel, majoritatea. Vu exceptia celor care au fost la licee foarte bune
  • +10 (28 voturi)    
    ... (Duminică, 6 august 2017, 14:22)

    dragos234 [utilizator]

    Imigrantii nu vor in Romania. Scopul lor e sa ajunga in Germania.
    • -3 (37 voturi)    
      alo (Duminică, 6 august 2017, 15:22)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Scopul in Islam este instaurarea unui Califat global. Adica tu crezi ca dupa ce termina cu Vestul, se vor opri din bun-simt la Viena?
      • +16 (18 voturi)    
        Prozelitismul (Duminică, 6 august 2017, 19:21)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui john70

        E prezent la orice religie. De fapt e una din condiții ca religia sa supravetuiasca timpului.
      • +4 (28 voturi)    
        Astia care vin in Europa (Duminică, 6 august 2017, 20:46)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui john70

        sunt multumiti ca au scapat de popii aia nebuni si tu crezi ca prima lor grija e sa instaureze califatul mondial ? Poate in filmele cu prosti. Astia beau vin, mananca porc si se f..t in draci. Ultimalor grija e cum sa renunte la toate astea si sa se intoarca la vremurile cand tremurau de frica popilor dementi.

        Astia n-o sa scape de teroristi pana nu scapa de popii razboinici care conduc de fapt statele alea. Pana nu se separa religia de stat nu va fi pace. Regimul lor e un fel de combinatie PSD+Inchizitia, coruptie, dictatura si violenta. Dar musulmanii sunt bucurosi daca ar scapa de teroarea ayatolahilor.
  • +10 (34 voturi)    
    Politica (Duminică, 6 august 2017, 14:33)

    Celbland [utilizator]

    Guvernul duce o politică împotriva muncii, pentru stimularea asistaților sociali, a pensiilor speciale la 40 de ani și expulzarea tuturor tinerilor inteligenți și educați. Totul ca o grupare de analfabeți, puși pe furat și jefuit, să se mențină la putere.

    Asta generează o cerere masivă de forță de muncă, care ca veni din Asia.

    Politica premeditată a guvernului și a alegătorilor lor este să-i decimeze pe români și să populeze țara cu asiatici, eventual din Bangladesh.
    • -13 (19 voturi)    
      ha (Duminică, 6 august 2017, 15:23)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Aia din Bangladesh sunt musulmani, am inteles.
  • +3 (55 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 6 august 2017, 14:36)

    AnderT [utilizator]

    Chiar daca risc minusuri, va spun ce vad eu astazi in RO:

    Premiza: locuiesc in diaspora de 15 ani..

    Imigranti au fost si vor fi, cei ce scriu aici au citit prea putin din istoria lumii; au venit, au ramas, au trecut. De cand ne stim ca omenire tot timpul au fost fluxuri migratorii.
    "Romanii" din aceste zile sunt speriati, le e frica, dar aceasta frica nu se datoreaza imigrantilor ci incapacitatii politico-economica si culturala de a se dezvolta. Intr-o tara unde coruptia tine inca primele pagini, unde baronii si oamenii de "afaceri" sunt respectati si tinuti la cald nu ai ce sa ceri, e firesc. Saracia face ravagii in toate capitolele societatii romanesti. VINA apartine romanilor, nu clasei politice, politicii fac ce li se permite!!! Noi suntem cei lenesi, inainte de altii, deobicei imigrantii din zonele de razboi au studii peste medie, nu confundati cu cei din zonele economice.

    Eu la 6 luni ma intorc in Ro si vad foarte putini tineri, o raza de speranta am vazut cu mini "revolta" din iarna dar... prea putini prea putini.
    Va place sa analizati fara un temei de logica sau informatii, cati dintre voi au rude/prieteni in diaspora? in zece ani cati muncitori vom mai avea? sunteti siguri ca nu avem nevoie de o schimbare? 500.000 sunt foarte multi pentru Ro, dar e o metafora si in aceste conditii daca nu se schimba nimic acesta metafora macar pe jumatate ne va fi vitala.

    Politica guvernului de astazi este una care distruge restul economiei in maxim 5 ani !!!

    Atunci sa va vad !!!!

    Numai de bine
    • +11 (47 voturi)    
      Vinzi ieftin (Duminică, 6 august 2017, 14:51)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      "deobicei imigrantii din zonele de razboi au studii peste medie"

      Unde?

      Chiar nenea Sigmar Gabriel zicea ca 80% din refugiatii din zonele de razboi nu au absolut nici o educatie formala (nici scoala primara) sau sunt efectiv analfabeti inclusiv in limba lor nativa.

      Nenea Sigmar e chiar ala cu refugees welcome, nu Nigel Farage.

      Ce gogosi vinzi, ca vinzi ieftin ..
      • +3 (31 voturi)    
        Datele statistice arata (Duminică, 6 august 2017, 18:03)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        ca o treime din migrantii nascuti in tari non-UE cu varste intre 25-54 ani au cel putin 8 clase, aprox o treime au liceu la baza si aprox o treime au studii superioare.

        http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Migrant_integration_statistics_-_education
        • +3 (33 voturi)    
          Da da (Duminică, 6 august 2017, 19:07)

          mitg [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          O statistica manipulatoare si mincinoasa, care ia in considerare inclusiv imigrantii de a doua generatie. Sa nu mai spunem ca se refera la imigrantii care au venit legal si au primit drept de sedere deja. Nimic de sutele de mii din hoardele recente, alea nu-s trecute la imigranti.

          Chiar si autorii "statisticilor" zic:
          "recently arrived migrants — this group of migrants is missing from the sampling frame in every host Member State, which results in under-coverage of the actual migrant population for EU-LFS statistics; "

          Ca de obicei, cei care o dau cu "statisticile" mint si manipuleaza de ingheata apele.

          Minciuni sfruntate.
          • +3 (29 voturi)    
            Statisticile sunt nasoale (Duminică, 6 august 2017, 22:18)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

            cand te contrazic, insa declaratiile oficialilor germani (pe care de altfel ii injuri mereu cand e vorba de refugiati) sunt litera de aur.

            Acum incepi sa crosetezi printre argumente. Pai daca astia la a doua generatie au studii arata tocmai ca s-au integrat, ceea ce anuleaza una din sustinerile tale.

            Tocmai aceste statistici sunt importante pentru ca ne arata ca imigrantii din trecut au trecut printr-un proces similar cu cei de acum, ai invatat limba, s-au perfectionat, s-au angajat, s-au integrat. Va dura ani, dar statisticile ne arata ca
            • -4 (12 voturi)    
              Manipulari peste manipulari (Luni, 7 august 2017, 11:23)

              mitg [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              Nu m-am apucat sa fac pe deconstructivistul, dar prin "migranti" statistica ia in considerare doar descendentii migrantilor care au ajuns aici cu viza de munca in calitate de TCNS. Scrie inclusiv in raportul OECD folosit de Eurostat pentru a defini categoriile relevante, chiar aici: http://www.oecd.org/migration/indicators-of-immigrant-integration-2015-settling-in-9789264234024-en.htm

              Indivizii pe care i-au adus autoritatile germane (sau oricine a ajuns aici cu altceva decat viza de munca) n-au nimic de-a face cu statisticile respective.
              • +3 (11 voturi)    
                Nu (Luni, 7 august 2017, 13:58)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

                Studiul are in vedere toti imigrantii, TCN si descendentii imigrantilor sunt doar o parte din ei.

                Studiul este relevant pentru ca arata ca imigrantii se integreaza in ciuda faptului ca exista bariere initiale de limba, cultura, obiceiuri. Cu cat trece timpul cu atat se integreaza mai bine.

                Si mai arata ca imigrantii nu sunt toti niste coate goale fara studii. Unii au calificari si studii, iar altii capata educatie si calificari in timp.

                Parerile tale sunt bazate pe antipatia fata de muslmani, nu pe statistici.
        • -3 (25 voturi)    
          Ce de mina-n lupta? Vrei sa se islamizeze (Duminică, 6 august 2017, 21:39)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          Romania? Nu esti destul de calm baiete, faci exces de zel.
          • +2 (26 voturi)    
            Islamizarea Romaniei ? (Luni, 7 august 2017, 0:55)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Unde sunt milioanele alea de musulmani care sa islamizeze Romania ? Doar in mintea ta.
    • -7 (39 voturi)    
      Esti un tradator de neam! (Duminică, 6 august 2017, 15:06)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Fa un bine Romaniei si nu mai intra pe siteurile romanesti! Daca tot ti-e asa de bine in vest, ce mai stai la discutii aici cu noi. Tinerii aia care au iesit in strada asta iarna sint asa de spalati pe creieri ca i-ar primi cu bratele deschise pe toti musulmanii astia. Dar pe voi va doare undeva, v-ati luat catrafusele si criticati de pe margine...
      • 0 (46 voturi)    
        care neam? (Duminică, 6 august 2017, 16:13)

        AnderT [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        dacic? roman ? ungur? tatar? turc? grecesc? rus? german? polonez? israelian? indian?

        Ti-am enumerat doar cateva neamuri prezente de sute de ani pe teritoriul nostru!!!

        Bai naivilor... inca mai credeti in neamul stramosesc... suntem toti la fel. Nu tin musai cu un imigrant sau cu altul, dar o politica de inchidere nu aduce nimic bun si ceea ce este foarte grav este ca suntem in plin picaj demografic fara nici o politica care sa promoveze schimbul generational al "neamului"
        • -11 (25 voturi)    
          Daca tu ai abandonat lupta ca un las... (Duminică, 6 august 2017, 16:39)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

          Asta nu inseamna ca si noi ceilalti vom face la fel.

          Si stii foarte bine la ce neam ma refer.

          Si asta ti-o scrie cineva care a lucrat in strainatate aproape 10 ani de zile si s-a intors. Romani ca tine am intilnit o gramada in diaspora, care ziceau si de fata cu strainii cum isi vor lua cetatenia franceza/britanica, ei vor renunta la aia romana pt ca nu le foloseste la nimic, ba unii ziceau ca mai mult i-a tras inapoi acest pasaport romanesc. Mai zic si ca isi vor schimba numele de familie, George in loc de Georgescu, ca sa para mai de-ai locului. Tot la straini declara ca ei nu mai pot denumi Romania ca 'home' Ci Londra e acasa pentru ei acum. Asta in timp ce imi zic ca ei urmeaza sa isi ia bilet de avion sa mearga 'acasa' la Cluj, sa-si vada familia si sa se distreze si ei la Untold. Tot pe ei ii auzi dup-aia cum declara la straini cu o mindrie penibila ce frumoasa e Romania. Pai hotariti-va fratilor, ori o uriti de moarte ori o iubiti asa cum este, cu bune si cu rele.
          • -1 (13 voturi)    
            Tinerii din iarna -suntem anticoruptie nu (Duminică, 6 august 2017, 21:42)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            pro islam. Ma miram de tine sa nu bagi vreun serpe (sic).
            • -2 (4 voturi)    
              Ai sa fii surprins.. (Luni, 7 august 2017, 2:12)

              cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              Citi pro-islam si pro-lgbt sint. Numai din facebookul meu ce-am vazut.
        • -3 (21 voturi)    
          Si poporul francez (Duminică, 6 august 2017, 18:56)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

          e format din franci, romani, normanzi ( adica vikingi), basci, evrei, urmasi ai diversilor "pied- noirs", altii noir cu torul, ca sa nu mai vorbim de cei care nu sunt in hexagon. Si nu-si pun problema ca nu sunt francezi.
      • +2 (4 voturi)    
        Ti-am dat plus din greseala! Ma si miram (Duminică, 6 august 2017, 21:41)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        ca binecunoscuta rusofila sa aiba pozitie de bun simt...Deh, titlu inselator...
    • 0 (32 voturi)    
      Incapacitatea de dezvoltare. (Duminică, 6 august 2017, 15:21)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Nu te poți dezvolta prin tine însuți, nici la nivel de individ nici la nivel de societate. Ai nevoie de un un switch extern pentru a declanșa dezolvatarea,
      la nivel de individ sexul opus, la nivel de societate evident tot ceva de "sex opus", cum ar fi musulmanii.
      • +3 (27 voturi)    
        Americanii au inteles asta (Duminică, 6 august 2017, 18:40)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        de aceea au beneficiat de aportul imigrantilor in istorie, de la job-urile cele mai marunte pana la cele high tech.
        • +1 (29 voturi)    
          Da mai speedy, musulmanii au ridicat (Duminică, 6 august 2017, 20:35)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

          America.
          Asta spune tot despre calitatea comentariilor tale.
          • +3 (23 voturi)    
            N-am spus asta (Duminică, 6 august 2017, 22:22)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            nu rastalmaci. Insa printre imigranti au fost si musulmani, deci si-au adus si ei aportul. Insa ideea era cea de primenire a societatii prin integrarea unor oameni din alte culturi, iar SUA este exemplul perfect impotriva viziunilor izolationiste de puritate etnica promovate de apologetii urii.
            • -3 (21 voturi)    
              Schimbarea doar de dragul schimbarii (Duminică, 6 august 2017, 23:53)

              motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              Un lucru il schimbi atunci cand nu mai esti multumit de el.
              Ce nu iti place la societatea americana, si admiri la cea islamica, pentru a dori sa o "primenesti" pe prima prin transfer de la a doua?
              • +2 (20 voturi)    
                N-ai inteles contextul discutiei (Luni, 7 august 2017, 1:01)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

                Imperiile au fost deseori colorate, diverse. Imperiul american este un amalgam de rase, etnii, fiecare cu aportul sau cultural. De aceea nu este o drama contactul cu alta cultura, ci prilej de evolutie. Americanii nu sunt mari pentru ca s-au izolat in enclava propriei lor culturi si rase, ci pentru ca i-au acceptat pe altii diferiti de ei si impreuna au creat visul american.
                • -2 (16 voturi)    
                  Pericolul faramitarii (Luni, 7 august 2017, 7:20)

                  motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                  Niciodata in decursul istoriei diversitatea nu a intarit imperiile. Din contra, le-a subrezit din interior.

                  Imperiul habsburgic sau cel otoman au fost state multi-etnice, iar tendintele divergente ale populatiilor constituente au fost cauza esentiala a decaderii si apoi a destramarii lor. In timpul primului razboi mondial, de exemplu, era notoriu non-combatul diviziilor formate din cehi sau slovaci (acestia in mod evident nu se identificau cu politica imperiului habsburgic din care faceau parte).

                  La fel si cu imperiul roman. Decaderea acestuia a inceput odata cu edictul imparatului Caracalla din anul 212, prin care a acordat cetatenie romana tuturor locuitorilor non-sclavi din provincii. Consecinta a fost ca italienii, care formasera pana atunci baza legiunilor, si-au pierdut rapid interesul de a lupta pentru un stat care nu mai era al lor.

                  Cateva zeci de ani mai tarziu, imperiul era deja muribund, iar istoricii se lamentau ca din toate provinciile la un loc nu se reuseste strangerea unui numar de militari voluntari cel putin egal cu cel care inainte se strangea doar din peninsula Italica...
                  • +2 (12 voturi)    
                    Din contra (Luni, 7 august 2017, 13:05)

                    speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

                    imperiile mentionate de tine s-au creat si dezvoltat ca structuri multi etnice, iar colapsul lor are cauze complexe, nu diversitatea lor. Asta e o explicatie simplista si falsa, care ignora cauze politice, economice, sociale.

                    Cei care au incercat enclavizarea etnica (nazistii) au provocat tragedii cumplite.

                    SUA este cea mai puternica tara de pe planeta si diversitatea sa sta la baza succesului sau.

                    UE este un alt exemplu potrivit al conceptului unitate in diversitate. Lumea tinde sa devina globala si diversa, nu nationalista si etnicista.
                    • -1 (7 voturi)    
                      Musulmanii aduc inegalitate (Luni, 7 august 2017, 16:49)

                      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                      negi dreptul dreptcredinciosilor la 4 neveste si la fetite? ia zi?
                      • +2 (6 voturi)    
                        Care drept la fetite ? (Luni, 7 august 2017, 18:22)

                        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                        Te faci de ras.
              • 0 (8 voturi)    
                Super postare (Luni, 7 august 2017, 16:48)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

                postacul caruia ii raspunzi dipsune constant de 3 voturi plus de-al lui cu care -si da + si minuseaza...dar e ciudat tot ce face aici pe forum.
                • +2 (6 voturi)    
                  O sa-i rog (Luni, 7 august 2017, 18:23)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                  pe tovarasii mei sa-ti dea si tie niste plusuri numai sa nu te mai aud plangandu-te.
            • -2 (20 voturi)    
              A urii? (Luni, 7 august 2017, 1:04)

              potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              Pai mai baiatule, n-am cum sa urasc primatele alea, ca nu sunt valoare de a fi urati.
              Dispretuiesc insa din adacul inimii activistii de teapa ta, care stateau 2015 in gara cu flori si primeau noivenitii cu lacrimi in ochi.Care fac munca voluntara in mediterana pentru a distruge pe termen lung societatea si cultura europeana.
              Aceeasi fraieri a calor femei au fost violate in Köln si care se consolauca " da, a fost violata, dar doar de trei ori".
              Sunteti niste fiinte de dispretuit.
              • +3 (11 voturi)    
                Tu nu-i urasti (Luni, 7 august 2017, 13:08)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                dar ii consideri primate. Un alt exemplu de iubire crestina. Ca de altfel si generalizarea. Societatea va fi distrusa cand politicieni care gandesc ca tine vor ajunge la conducerea Europei.

                Atunci Europa pe care o cunoastem, a tolerantei, a diversitatii, a integrarii, va inceta sa existe.
              • 0 (6 voturi)    
                E activist de forum, n-are pareri proprii (Luni, 7 august 2017, 16:50)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                il innobilezi cu o naivitate/ credulitate pe care o mimeaza enervant.
                • +1 (7 voturi)    
                  Activistii (Luni, 7 august 2017, 18:26)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

                  prin definitie actioneaza pe baza unor convingeri ferme, deci ce spui tu e ilogic.
            • -3 (13 voturi)    
              Pai redam doar ce-i postat, (Luni, 7 august 2017, 1:20)

              potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              gata cu argumentele inexistente?
              • +3 (11 voturi)    
                Nu, tu doar (Luni, 7 august 2017, 13:09)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                ai rastalmacit.
      • -6 (14 voturi)    
        Ai nevoie de terorism inegalitar (Duminică, 6 august 2017, 21:43)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        ce fumati, ceva idiotizant?
    • -8 (24 voturi)    
      Stimabile... (Duminică, 6 august 2017, 17:23)

      Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Stimabile, strecori adevaruri printre analize cu iz de sofism... Ai dreptate cand spui ca guvernul actual va distruge si ce a mai ramas din economie, dar in ceea ce-i priveste pe imigranti, te rog, abtine-te. Adevarul este ca pentru generatiile viitoare (care vor ramane in RO) acestia vor fi o adevarata nenorocire. Un blestem adus in Europe de indivizi debilizati precum Holande, Merkel si cei din conducerea UE. Pe acesti nemernici nu-i intereseaza decat sa aiba cat mai repede o masa cat mai mare de votanti pentru ei si pentru partidele lor. Viitorul ne este deloc roz... nici in RO nici in EU :(
      • 0 (4 voturi)    
        Blestem da, dar nu adus de Merkel ci de (Duminică, 6 august 2017, 21:44)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

        lasitatea celor care n-au oprit nenorocirea din Siria cand trebuia.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai (Luni, 7 august 2017, 18:22)

          Adri70 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          sunt tot aia :)
  • -11 (29 voturi)    
    rama... (Duminică, 6 august 2017, 14:46)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in fata lui Merkron!

    ce diferenta de atitudine, orgoliu si, pe fond, lupta pentru interesul national, fata de clubul Vishegrad!
  • +8 (52 voturi)    
    Insallah (Duminică, 6 august 2017, 14:47)

    mitg [utilizator]

    Ori e prost, ori e prost.

    I se pare ca musulmanii din Suedia, Germania, Belgia, Olanda et al. vin sa munceasca?

    La noi nu vin ca nu-s ajutoare.

    Cum a ajuns acest cretin general?
    • +1 (39 voturi)    
      hei (Duminică, 6 august 2017, 15:25)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Bietul om, a primit si el o misiune sa lanseze un "trial baloon", sa vada cum reactioneaza lumea, si acum ii dati toti in cap.
    • +2 (38 voturi)    
      Islamofobia e la fel ca romanofobia (Duminică, 6 august 2017, 18:12)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "I se pare ca musulmanii din Suedia, Germania, Belgia, Olanda et al. vin sa munceasca?"
      Sigur ca nu. Ei vin sa puna bombe ! La fel cum romanii se duc sa fraudeze sistemul de asistenta sociala, sa fure si sa insele. Nu asta-i discursul standard al xenofobilor europeni ? E nasol cand e folosit impotriva romanilor, dar e grozav cand pleznesti musulmani cu el, nu-i asa draga islamofobule ?
      • +4 (34 voturi)    
        Pozitia ta imi face greata (Duminică, 6 august 2017, 20:30)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        te faci ca nu intelegi ce-nseamna Alahu Akkbar rostit chiar azi sub Turnul Eiffel intr-o tentativa de injunghiere, te faci ca nu stii ca Islamul este o religie militanta si absorbanta, primitiva, te faci ca nu-ntelegi ca Islamul statueaza inegalitatea intre barbati si femei, intre musulmani si necredinciosi, te faci ca nu-ntelegi ... Asta nu e corectitudine politica e orbire interesata si gretoasa.
        • +2 (32 voturi)    
          Sunt cativa activisti de stanga (Duminică, 6 august 2017, 20:55)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          care sparg in ultima vreme forumul.
          Nu-s de luat in serios, e propaganda curata.
          • -3 (7 voturi)    
            Nu vad, sincer ce-are stanga, laica prin (Duminică, 6 august 2017, 21:54)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            definitie, cu propaganda islamica, islamo-fascista cum bine s-a spus! Nu exista niciun fel de principii democratice in Islam, spre dsb de crestinism care chair a fost acuzat ca a stat la baza comunismului,
          • +2 (26 voturi)    
            Gresesti (Duminică, 6 august 2017, 22:29)

            speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            eu sunt un liberal, n-am treaba cu stanga sau cu propaganda.
            • -3 (17 voturi)    
              cred ca nu stii ce inseamna liberal (Luni, 7 august 2017, 10:18)

              andipetre [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

              un liberal nu primeste asistati social din tari straine doar pentru a se simti el bine ideologic.
              • +2 (14 voturi)    
                Si cine face asta ? (Luni, 7 august 2017, 13:11)

                speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

                Unde am zis eu asta ? Poate ca urmareai alta discutie.
        • +5 (25 voturi)    
          Iti recomand (Duminică, 6 august 2017, 22:28)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          o lectura interesanta privind islamul "primitiv".

          https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_world_contributions_to_Medieval_Europe
  • +2 (48 voturi)    
    S-a trezit don gheneral (Duminică, 6 august 2017, 14:49)

    KostasP [utilizator]

    Care n-a mai pus mana pe-o carte din scoala post-liceala, probabil. Bai mosule, esti ramas rau in urma. Pai ai vazut tu musulmani sa munceasca si sa se integreze intr-o societate crestina (si ortodoxa), mai ametitule. Uita-te in Vest ce se intampla, tampitule.
    • +3 (33 voturi)    
      Imigrantii musulmani (Duminică, 6 august 2017, 18:38)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      nu numai ca muncesc, dar deseori au job-uri cu mult sub calificarea si nivelul lor de studii. Imigrantii in general se confrunta cu dificultatea gasirii unui loc de munca din cauza discrminarii, a barierelor de limba, cultura. Viata de imigrant nu a fost usoara pentru nici un imigrant de pe planeta asta insa uite unde a ajuns SUA, o natie de imigranti din toate colturile lumii.
      • -1 (29 voturi)    
        Fals (Duminică, 6 august 2017, 20:12)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        EEUU a ajuns aja pt. ca nucleul dur al emigrantilor care au fondat tara a fost european si in special, din europa de nord. Daca veneau somalezi sau subsaharieni, nu era o poveste de succes. Cheia a fost emigratia de calitate.
        • +3 (23 voturi)    
          Migratia de calitate (Duminică, 6 august 2017, 22:32)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

          si cine stabileste asta ? SUA a stabilit ce inseamna migratie de calitate ? SUA a primit pe oricine dorea libertate, dezvoltare personala, progres, democratie, sansa la o viata mai buna. N-a stat cu sublerul dupa imigranti sa le masoare calitatea.
          • -2 (18 voturi)    
            Obiectivele imigrantilor (Luni, 7 august 2017, 0:27)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Vrei sa spui ca imigrantii musulmani din Europa isi doresc "libertate, dezvoltare personala, progres, democratie, sansa la o viata mai buna" ?

            Stii cati din turcii din diaspora au votat la referendumul din aprilie 2017 ca sustin intarirea puterilor regimului autocratic al lui Erdogan? 63% din turcii din Germania, 73% din cei din Austria si 75% din cei din Belgia !!!

            Asadar, nu simpatia pentru valorile democratice, nici setea de libertate nu au fost motivele pentru care acesti musulmani au emigrat ! Ei profita pur si simplu de idealismul naiv al vest-europenilor...
            • -1 (11 voturi)    
              total adevarat (Luni, 7 august 2017, 7:53)

              dan.c [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              scuze dat minus din gresala
            • +3 (15 voturi)    
              Fals (Luni, 7 august 2017, 13:17)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              83% of Muslims are proud to be a British citizen, compared to 79% of the general public.

              77% of Muslims strongly identify with Britain while only 50% of the wider population do.

              86.4% of Muslims feel they belong in Britain, slightly more than the 85.9% of Christians.

              82% of Muslims want to live in diverse and mixed neighbourhoods compared to 63% of non-Muslim Britons.

              90% of Pakistanis feel a strong sense of belonging in Britain compared to 84% of white people.

              https://www.theguardian.com/commentisfree/belief/2012/jul/03/muslims-integrated-britain

              Nu confunda optiunile politice de moment cu parerile lor despre democratie. Si romanii au votat masiv cu PSD, asta inseamna ca sunt hoti, mincinosi si vor distrugerea justitiei ?
      • -1 (31 voturi)    
        Tu din ce experienta vorbesti? (Duminică, 6 august 2017, 20:39)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Ai trait ceva vreme pe afara? Nu.

        Ai avut direct de-a face cu multiubitii tai musulmani? Nu.

        Dar bagi mare cu statistici si cifre frumoase .
        Nu crede mai baiatule nici o statistica care nu-i falsificata de tine.

        Povestile asta cu musulmanii suporacalificati se auzisera si-n toamna fierbinte a anului 2015, vorba aia, vin doctori si ingineri. In marea majoritate au venit analfabeti si oameni cu o calificare neexistenta in Europa.
        • +2 (26 voturi)    
          Tu centrezi (Duminică, 6 august 2017, 22:35)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          tu dai cu capul. In afara de cifre inventate alte dovezi care sa te sustina mai ai ? Ia si studiaza:

          http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Migrant_integration_statistics_-_education
          • -2 (18 voturi)    
            Mai pruncule, eu daca n-am copii (Luni, 7 august 2017, 0:52)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            nu vorbesc de educatia lor. Asta faci tu permanent, proclamezi o chestie de care n-ai habar. Dar de loc.
            • +3 (11 voturi)    
              Nu trebuie sa ia copii (Luni, 7 august 2017, 13:19)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              ca sa citesti si sa intelegi o statistica. E absurd ceea ce sustii.
              • +3 (7 voturi)    
                Nu mai nene, absurd e felul in (Luni, 7 august 2017, 15:59)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                care abordezi tu toata discutia. In tot ceea ce spui se oglindeaza ideea New World Order. Hai sa ne iubim si sa ne acceptam toti in lumea asta mare. Eu n-am cum sa iubesc si sa accept o rasa a carei integrare in societatea europeana a esuat compet ( vezi turcii, marocanii) si asta in a 3-a sau chiar a 4-a generatie. Tu spui asa duios ceva de statistici si articole din ziare, dar n-ai nici cea mai mica experienta personala facuta in directia asta. Citeaza tu statistici pana ti se umfla glanda, ca de schimbat n-ai sa schimbi nimic. Din fericre.
                • 0 (8 voturi)    
                  Realitatea te contrazice (Luni, 7 august 2017, 18:28)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                  Turcii s-au integrat bine in Germania. Parerile personale sunt apa de ploaie.
                  • +1 (7 voturi)    
                    Serios? (Luni, 7 august 2017, 19:58)

                    potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                    E pe departe minoritatea cu cea mai mare rata de somaj(26%). Si aici vorbim doar de cei care inca nu au cetatenia germana, ca aia nu mai apar in statistici ca turci :)

                    Ti-am mai spus, plimba ursul, esti un habarnist ignorant si mincinos.
                    • -1 (1 vot)    
                      Ultimele cifre pe care (Marţi, 8 august 2017, 0:06)

                      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                      le-ai pomenit erau false, acum revii din nou ? Nici nu te intreb de unde ai cifra aia, sa zicem ca e reala, ce dovedeste ea ? Uite-te si la imigrantii rusi si ucrainieni si o sa vezi rate mari ale somajului. Ce demonstreaza asta ? Spania a avut 25% somaj. Ce demonstreaza asta ? Toti sunt lenesi ?

                      Poti citi si asa, 74% muncesc ceea ce contrazice cliseul cu lenea musulmanilor, iar restul este explicabil prin diversi factori care n-au legatura cu lenea.
                      • +1 (1 vot)    
                        Somajul pe Germania (Marţi, 8 august 2017, 2:30)

                        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                        e la sub 5%.
                        Repet, minoritatea cu cea mai mare rata sunt turcii, cu rata de 5 ori mai mare ca media. Cifrele fiind deja cizelate, turcii cu cetatenie germana neintrand in statistica. Nu era vorba ca turcii sunt bine integrati, tampenie spusa de tine?
                        Eu nu vorbeam de Spania sau alte tari.
                        O dai ca de obicei la intors.Neavand argumente obiective.
                        • -1 (1 vot)    
                          Nu mai vezi padurea (Marţi, 8 august 2017, 22:18)

                          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                          din cauza copacilor. S-a vorbit de incompatibilitatea musulmanilor cu cultura europeana, lenea lor, apetenta pentru ajutoare, imposibilitatea integrarii.

                          Acestea se bazeaza mai mult pe prejudecati decat pe fapte obiective. Musulmanii nu sunt o masa omogena, asa cum nici crestinii nu sunt. Sunt deosebiri intre diverse regiuni si popoare. Unii sunt suniti, alti siiti, unii sunt arabi, unii sunt din Africa, altii din Asia. E greu sa zici ca musulmanii sunt intr-un anumit fel cand in realitate vorbim de grupuri eterogene.

                          Iar statisticile contrazic aceste prejudecati. Avem unele tari musulmane cu somaj scazut, majoritatea musulmanilor din Germania muncesc, nu stau pe ajutoare, majoritatea nu comit infractiuni. Cate atentate s-au intamplat in Germania inainte de ISIS ?

                          Orice statistica, indiferent de tara, arata ca imigrantii de orice etnie sau religie sunt mai putin integrati decat nativii, au rate mai mari de somaj, salarii mai mici, dar asta nu demonstreaza lenea sau imposibilitatea integrarii, ci tine de alti factori. Nu numai musulmanii sunt afectati, rusii, ucrainienii si asiaticii din Germania au si ei rate mari ale somajului.

                          Faptul ca majoritatea musulmanilor din Germnania este angrenata in campul muncii, faptul ca Germania are o economie puternica care creste de decenii si faptul ca reuseste sa mentina un somaj scazut, sub media UE, demonstreaza ca Germania are capacitatea de a-i integra si ca ei sunt integrabili.

                          Somajul din Spania si din Grecia in randul tinerilor ajunge la 30-45% . Si aia sunt lenesi si nu se pot integra ?
                          • +1 (1 vot)    
                            Tu mai stii de ce se discuta (Miercuri, 9 august 2017, 1:56)

                            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                            in forum la subiectul asta sau esti orbit in felul tau prostesc de a incerca sa manipulezi?
                            Uita-te despre ce se vorbea si nu mai umplea forumul de reciclabile cerebrale.
                            Vorbesti si tu ca sa nu taci.
                            Si esti doar bizar in incearcarea disperata de a convinge ca ai cunostinte despre subiect. Nu ai.
          • -3 (15 voturi)    
            Statistici sunt cat China (Luni, 7 august 2017, 0:54)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            https://groups.google.com/forum/#!topic/de.soc.politik.misc/daGE4TFVAH0
            • +3 (11 voturi)    
              Statisticile alea provin (Luni, 7 august 2017, 13:23)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              dintr-o carte nu dintr-un studiu, iar cartea a fost criticata pe baza multiplelor erori metodologice.

              De exemplu Corea de Sud era in anii '50 in randul tarilor africane ca nivel de dezvoltare. Conform teoriei lor doar un salt in IQ a facut posibila dezvoltarea, insa nu cunoastem nici o modalitate miraculosa de crestere a IQ-ului peste noapte.

              De fapt dezvoltarea tine de modelul economic ales, de reforme, de educatie, iar inteligenta nu s-a strans toata doar la unii, este distribuita relativ uniform.
              • 0 (8 voturi)    
                Inteligenta e distribuita uniform? (Luni, 7 august 2017, 16:00)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                Tu cati ani ai, 10?
                Termina mai copile cu tampeniile....
                • +2 (6 voturi)    
                  Inteligenta nu apartine exclusiv (Luni, 7 august 2017, 18:46)

                  speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                  europenilor, asta am vrut sa spun. Au creat civilizatii si chinezii, arabii, indienii, fenicienii, asirienii, evreii.
                  Nu s-a strans inteligenta la unii si prostia la altii.
              • -1 (7 voturi)    
                esti agramat - vezi ce-ai scris (Luni, 7 august 2017, 16:51)

                Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

                si cum.
      • +1 (7 voturi)    
        Nu emigrantii musulmani (Luni, 7 august 2017, 18:06)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Au pus bazele USA, ignorantule!!!
        • 0 (8 voturi)    
          Si unde am scris eu asta ? (Luni, 7 august 2017, 18:59)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Eu am zis ca SUA este o natiune bazata masiv pe imigratie si ca succesul ei s-a cladit pe diversitatea oamenilor, nu pe izolatie sau pe interzicerea imigratiei. Imigratia a avut un efect pozitiv.
          • -2 (6 voturi)    
            Ai spus mai sus (Luni, 7 august 2017, 19:42)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Dar ai pus atatea comentarii idioate incat nici nu mai stii ce-ai scris. Cati ani ai tu, baietzel, 18-20? Mai multi nu pot sa-ti dau din felul in care vezi lumea. Bati campii cu o ignoranta copilareasca.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu am scris mai sus (Marţi, 8 august 2017, 0:07)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

              Ai mintit ca altfel nu scapai ocazia sa-mi arati.
          • -1 (5 voturi)    
            Diversitate, da (Luni, 7 august 2017, 19:44)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Adica englezi, irlandezi, italieni, ucrainieni, greci, chinezi, indieni, etc. Informeaza-te cand au inceput musulmanii sa emigreze masiv in USA. O sa ai o surpriza.
            • -1 (1 vot)    
              Diversitate, da (Marţi, 8 august 2017, 0:09)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

              dar fara musulmani :) O diversitate mai micuta, mai originala, ca democratia lui Iliescu.
  • -13 (27 voturi)    
    oare (Duminică, 6 august 2017, 14:53)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    un gard de tip orban cit o costa, chiar daca-l face pdsr-ul. Orban ne va acorda sigur expertiza gratis.
  • +17 (19 voturi)    
    pensia le zdruncina creierul la unii (Duminică, 6 august 2017, 14:59)

    torna_fratre [utilizator]

    Deci avem aprox. 5milioane angajati.Avem somaj de 5%(care inseamna 500.000 din populatia activa).
    Acum eu sa iau o decizie ar fi asta:
    -cei care sunt apti de munca dar refuza 2 oferte sa li se taie orice alta finantare de la stat gen ajutor somaj,social etc.In constitutie nu scrie ca statul trebuie sa te tina pe banii platiti de fraierii care muncesc.
    -amenzi de 100.000 euro pentru fiecare angajat la negru gasit si desfiintarea firmei si amenda penala de 10.000 euro pentru cel care prins ca lucreaza la negru.
    -controale riguroase si nemiloase pentru aplicarea celor 2 puncte
    si sa vezi atunci cum brusc ne creste forta de munca,deficitul resursei umane se reduce,investitorii vor veni intrucat au parghii pentru securizarea investitiei din punct de vedere resursa umana.
    Dar cum oligofrenii care conduc tara nu si-au luat medicamentele nu au de unde sa aplice reguli simple...o dau cu pensii si indemnizatii.
    Apropos la ce deficit de forta de munca avem cum vor suplini plecarile voluntare din sistem(pensionari la 45 ani) ca banuiesc ca nu vor angaja musulmani in politie si armata cum vrea SRI-stul lui peste prajit.
  • +2 (36 voturi)    
    Ce switch vorbesti nene?? (Duminică, 6 august 2017, 15:00)

    cititoare [utilizator]

    Daca si alti SRI-isti gindesc ca tine, e vai de viitorul Romaniei! Numai slugi scrie pe voi!
  • +7 (45 voturi)    
    In plantatiile din Europa occidentala si nordica, (Duminică, 6 august 2017, 15:01)

    gayon [utilizator]

    nu gasiti si nu o sa vedeti niciodata muncind asa zisii refugiati sau emigranti. Ei au la dispozitie o suma de bani care sa le asigure un trai decent, cursuri gratuite de integrare, de limba oficiala, cursuri de calificare, etc, si bineinteles o locuinta cu toate necesitatile pt. un trai decent. La plantatii, lucreaza sclavii moderni al secolului nostru, est- europenii, din care un procent de 80-85% sunt romani, care pt 4 euro pe ora si conditii de cazare inumane chiar si pt. perioda sclavagismului, muncesc intre 12 si 16 ore pe zi si culmea nesimtirii, mai sunt si tinta atacurilor ironice si insultatoare a mass mediei si a opiniei publice pt conditiile infioratoare in care sunt obligati sa traiasca, fiind catalogati ca neadaptabili si ca scursuri si marginatii Europei civilizate. Nu pot sa cred ca acest Sorin Cozma nu cunoaste acesta realitate dura a conationalilor sai, dar eu nu pot sa-mi imaginez cum poate cineva sa fie atat de naiv ca sa mai creada ca poate sa convinga pe cineva cu ideea, ca Romania are nevoie acuta de forta de munca, cand tu ca stat prin propriile actiuni ai alungat in toate colturile lumii mai bine de 6 milioane de concetateni. Iar acesti refugiati, care refuza muncile de jos in tarile unde salariul minim pe economie e de 5-6 ori mai mare decat la noi, or sa ocupe, plini de mandrie si elan tovarasesc, locurile de munca disponibile pe incantatoarele plaiuri mioritice, acolo unde abunda peste tot laptele si mierea.
    • -13 (27 voturi)    
      F bine punctat. (Duminică, 6 august 2017, 16:09)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      Ti-as fi dat 10 plusuri!
    • -1 (35 voturi)    
      Asta e ca in filmele de propaganda sovietice (Duminică, 6 august 2017, 18:32)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui gayon

      Cu productii record la hectar, cu muncitori lucrand in fabrici in haine impecabil de curate si cu cetateni comunisti fericiti cu gura pana la urechi.

      Avem musulmanii cei rai care traiesc decent din ajutoarele sociale, fac cursuri, au locuinta si romanii cei buni care trag ca sclavii pe plantatiile exploatatorilor din vest. Romanii sunt tinta insultelor mass media, in timp ce musulmanii sunt iubiti de toata lumea.
      In ce univers alternativ traiesti ?

      Worrying 'climate of xenophobia' in Europe: UN refugee chief
      http://www.al-monitor.com/pulse/afp/2016/06/europe-migrants-un-diplomacy-iran.html

      EU report finds rampant racism, xenophobia in Hungary
      http://www.dw.com/en/eu-report-finds-rampant-racism-xenophobia-in-hungary/a-18505689

      Worrying 'climate of xenophobia' in Europe: UN refugee chief
      http://www.al-monitor.com/pulse/afp/2016/06/europe-migrants-un-diplomacy-iran.html

      EU report finds rampant racism, xenophobia in Hungary
      http://www.dw.com/en/eu-report-finds-rampant-racism-xenophobia-in-hungary/a-18505689
      • -3 (25 voturi)    
        Ia zi, de ce vrei musulmani in Romania? (Duminică, 6 august 2017, 21:46)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        ce iti place la religia lor/ta, incat vrei sa aduci aici toxina asta?
        • +2 (20 voturi)    
          Ramai la obsesiile tale (Luni, 7 august 2017, 1:03)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          discutia rationala cu tine este inutila. Musulmanii sunt rai. End of story.
          • -2 (8 voturi)    
            Pentru tine musulmanii sunt buni (Luni, 7 august 2017, 16:53)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            de ce? de ce ii vrei in tara noastra? Inivita-i la tine acasa si o sa zbori primul din ea. Decat daca nu cumva, cum am zis, esti de-al lor, macar dupa unul din parinti (mama).
            • +2 (6 voturi)    
              Eu nu fac judecati (Luni, 7 august 2017, 18:49)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              generalizatoare, nu sunt exclusiv buni sau exclusiv rai asa cum crezi tu. Tu ai opinii in alb si negru. Unii au ceva cu tiganii, altii cu evreii, tu ai ceva cu musulmanii. Esti islamofob.
      • -7 (21 voturi)    
        Energic mai esti postacule. (Duminică, 6 august 2017, 23:50)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        (Cred ca merita sa topai ca un circar pe forum.)
        Ultimul caz din Spania cu romanii care traiau si munceau ca sclavii, intr-o tara in care somajul a atins cote record, fara tendinte de revenire. Si nu pt ca spaniolul nu vrea sa munceasca, vrea orice, dar nu pe gratis. Asa ca aducem romanii, astia nu au nici mama nici tata, numai tradatori si cozi de topor ca tine.
        Sunt dispus sa ma intalnesc cu tine si sa te conduc la toate plantatiile mai sus amintite din Europa. Dar cu conditia ca in fiecare dintre ele sa lucrezi o zi cot la cot cu amaratii aia, pe ploi torentiale, pe arsita, pe ger. Si sa dormi si sa mananinci cu ei. In fiecare zi la alta plantatie bufonule. De transport ma ocup eu. Ce zici? Incerci sau numai bati din falci ca un dulau de camera, ca sa primesti si tu un oscior.
        • +1 (21 voturi)    
          Usurel, nu te aprinde (Luni, 7 august 2017, 1:10)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui gayon

          Probabil esti unul din cei care cred ca esecul lor in viata se datoreaza altora sau poate ma insel. E absurd sa afirmi ca romanii sunt victimele prin excelenta, asta-i nationalism ieftin. Toti imigrantii au trecut prin experiente dificile, si bulgarii si polonezii si musulmanii.

          Ce deranjant la tine e modul maniheist in care prezinti realitatea, romanii victime, exploatati si urati si musulmanii protejati, favorizati si iubiti.
          Asta e manipulare. Musulmanii au acum o imagine mai negativa in Europa decat romanii.
          • 0 (2 voturi)    
            Uau! cunosti religia iraniana pre (Luni, 7 august 2017, 16:54)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            ciuma.
  • +1 (39 voturi)    
    Cu furca la hotar (Duminică, 6 august 2017, 15:15)

    aniod [utilizator]

    Sunteti platit din banii nostrii ca sa aparati tara de invadatori. Sunt 4 milioane de romani in afara granitei Romaniei. Ei sunt forta de munca alungata si gata sa se intoarca intr-un climat economic favorabil.
    NU dam din banii munciti de noi pentru aclimatizarea musulmanilor in Romania. Iar dumneavoastra, ca general al fortelor armate romane avetii datoria sa parati tara in fata invaziilor, NU SA MOTIVATI INVAZIA.
    De unde va luati salariul?
    • +5 (29 voturi)    
      Stai calm ca-ti pocneste vena (Duminică, 6 august 2017, 17:34)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      nu vine nimeni in tara ta. Nu au stat ei din Grecia si Ungaria, tari mai dezvoltate ca Romania.
  • +2 (40 voturi)    
    Rusine, in orica caz (Duminică, 6 august 2017, 15:16)

    aniod [utilizator]

    Ca un general anti-tero, in loc sa apaere tara, ne spune ca avem nevoie de teroristi. NU MAI ALUNGATI ROMANII DIN ROMANIA.
    • -18 (26 voturi)    
      agentii Mossad (Duminică, 6 august 2017, 15:58)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Sunt foarte activi in SRI.
      • +8 (12 voturi)    
        Esti tareee inteligent, Mossadul vrea Islam? (Duminică, 6 august 2017, 21:47)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        beeei, traznesti de dastept.
    • -12 (26 voturi)    
      Terorismul a fost inventat (Duminică, 6 august 2017, 16:06)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Pentru acces usor ls resurse si teritorii dar si pt a tine industria de armament in dezvoltare.Problema reala este cresterea populatiei musulmane atat in Rusia cat si in restul Europei ce poate schimba compozitia etnica in cateva decenii
    • +2 (30 voturi)    
      Unde zice generalul (Duminică, 6 august 2017, 18:34)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ca avem nevoie de teroristi ? Tu macar ai citit articolul ?
  • -4 (28 voturi)    
    SA DEA SALARIUL INAPOI (Duminică, 6 august 2017, 15:17)

    aniod [utilizator]

    acest tradator de general. Nu si-l merita.
    • +10 (18 voturi)    
      Exagerezi (Duminică, 6 august 2017, 20:48)

      gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Si-a spus si omul parerea, buna, rea, dar asta nu-l face tradator.
  • +11 (37 voturi)    
    Forta de munca (Duminică, 6 august 2017, 15:17)

    Take [utilizator]

    e analizata de proaspatul pensionar "special". Mare tupeu.
    • +6 (6 voturi)    
      Right on the money! (Duminică, 6 august 2017, 21:48)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Take

      excelent!
  • +26 (32 voturi)    
    Cifra aia (Duminică, 6 august 2017, 15:20)

    starlink [utilizator]

    de 500.000 e scoasa din burta. Romania nu are capacitatea sa asimileze atatia imigranti si nici ei nu vor veni intr-o tara pe care proprii cetateni si-o parasesc in cautarea unei vieti mai bune.

    Romania e o tara a contrastelor, pe de o parte ai o forta de munca care e platita prost si care paraseste tara, pe de alta ai si oameni care prefera sa-si toace banii din asistenta sociala prin birturi decat sa munceasca. Clientii PSD-ului care ii tine in starea asta de dependenta, precum iobagii legati de pamant. Aceiasi care priveau soldatii cum le salveaza casele la inundatii.

    Asa ca nu vad cum vor da ei iama in Romania cu sutele de mii, decat poate in tranzit spre zari mai calde. O declaratie bombastica menita sa atraga atentia. Omul a ramas fara job si se plictiseste.
  • +3 (17 voturi)    
    dureroasa plecarea? (Duminică, 6 august 2017, 15:39)

    splinty [utilizator]

    ... nu ai stare ...
  • +5 (17 voturi)    
    Amatori la fearmongering (Duminică, 6 august 2017, 16:42)

    Anonym [utilizator]

    Stii ca ceva e in neregula cand se avanseaza ideea a 500 de mii!!! de refugiati. De unde frate? Nu trebuie sa fii un geniu sa iti dai seama ca Europa nu poate asimila atatia oameni de alta cultura, obiceiuri, religie.

    Si faza cu nevoia de forta de munca ...haha
    Alte articole liberale au alta componenta de fearmongering: robotii si AI care ne iau joburile.
    Va hotarati o data? Ori avem nevoie de oameni ori ne iau robotii joburile?!
  • -3 (27 voturi)    
    ce au musulmanii cu munca? (Duminică, 6 august 2017, 16:46)

    srpc [utilizator]

    se vede clar in Occdident ce vor acesti "sarmani": bani moca si dreptul de a face ce au ei chef
    • -4 (22 voturi)    
      Ambasada Turciei minuseaza la greu tot ce e (Duminică, 6 august 2017, 21:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      anti musulmani.
      • -1 (1 vot)    
        Observ ca am ghicit! (Luni, 7 august 2017, 16:54)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        uraaa!
  • +3 (21 voturi)    
    Interesant (Duminică, 6 august 2017, 17:49)

    Alexos [utilizator]

    Am aflat zilele astea cat de multi generali au fost in SRI. Si toti au intors spatele sloganului "Patria a priori" si s-au pus pe ei "a priori", fugind la pensie. Sa le fie rusine!
  • +2 (30 voturi)    
    Povestea deficitului fortei de munca si integrarea (Duminică, 6 august 2017, 17:54)

    Rogue [utilizator]

    Acoperirea deficitului de forta de munca prin imigratie (mai ales musulmana) este o poveste:
    1. Nu prea exista. Este o problema artificiala creata de salariile foarte mici care fac ca muncitorii romanii sa prefere plecarea in Europa sau sa nu accepte oferta angajatorului;

    2. Cum salariile sunt mici cine isi inchipuie ca musulmanii vor veni sa munceasca in Romania?. Cei putini din ei care vor sa munceasca, fiind grupul social cu cel mai mare somaj, se vor orienta spre tari din vest unde vor primi mult mai multi bani.

    3. Sa admitem propaganda si sa zicem ca vor sa munceasca aici, efectul va fi scaderea salariului muncitorilor datorita ofertei mai mari pe piata avand drept consecinte:
    -scaderea nivelui de trai. Romanii angajati la firme vor ramane cu salarii mici sau si mai mici, recuperarea decalajelor de prosperitate fata de vest va fi nesemificativa sau foarte redusa;
    -cum nivelul de trai se va mentine scazut sau va scadea romanii vor pleca in numar si mai mare in vest. Care va trebui compensat cu si mai multi imigranti.
    Asa se distruge o tara ca sa se imbogateasca unii.

    Integrarea imigrantilor musulmani este aproape imposibila din mai multe motive dar mai ales datoritata actiuni unor forte (se poate citi si state) care doresc si urmaresc radicalizarea lor si folosirea in diferite scopuri. Din pacate devin mase de manevra.
    Alt motiv important este incopatibilitatea culturala.

    In privinta moscheei construita de altii nu avem nevoie.

    Trebuie sa spunem hotarat nu la aducerea a zeci sau sute de mi de imigranti musulmani. Nu avem sa le oferim (oricum nici cu ce primesc in occident nu sunt multumiti dar la noi).
    • +3 (29 voturi)    
      Incepusei bine (Duminică, 6 august 2017, 19:09)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Rogue

      Salariile nu vor scadea pentru ca oricum sunt job-uri pe care nu le lua nimeni. De ce reducerea decalajelor va fi minima ? Tu ai idee ce mari proiecte pe lume asta s-a facut cu forta de munca ieftina ? E o cale de dezvoltare. China s-a ridicat pe export masiv bazat pe forta de munca ieftina.

      E nevoie de muncitori la poduri, drumuri, pasaje, cladiri, investitii sa fie.

      Gresesti si in privinta integrarii.Poti sa zici ca e dificila, dar asta e valabil in cazul oricarui imigrant, dar nu imposibila. Nu la fel s-a spus si inca se mai spune despre romani ? Musulmanii s-au integat bine in Romania, in UK, in Germania, au contribuit la economiile acelor tari. De ce zici ca e imposibil ?

      La fel si cu moscheea, daca la Isatnbul se construieste o biserica, de ce e rau sa se faca si la noi o moschee pe baza de reciprocitate ? Ar creste prestigiul Romaniei in randul tarilor musulmane, mai ales ca noi avem relatii vechi cu lumea araba.

      Insa discutia e fara rost, nu vine nici dracu la noi.
      • -5 (19 voturi)    
        Nu, nu avem nevoie! sa dea Sf. Sofia inapoi! (Duminică, 6 august 2017, 21:51)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Noi nu ne ducem sa ne rugam acolo cu miile, ce manipulator ieftin esti. Speculezi credulitatea si bunavointa si pe urma, pac, scoti Alahu Akbar.
        • +3 (21 voturi)    
          O sa vorbesc cu Erdogan sa-ti dea Sf Sofia (Luni, 7 august 2017, 1:12)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          inapoi. Marti poti sa vii s-o iei ?
          • 0 (8 voturi)    
            Esti o prezenta bizara pe acest forum (Luni, 7 august 2017, 16:33)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            .
            • 0 (6 voturi)    
              Nu sunt eu ciudatul (Luni, 7 august 2017, 18:51)

              speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              care se apuca sa numere voturile si crede ca ambsada Turciei da minusuri la greu.
      • +2 (2 voturi)    
        Imigratia scade salariile (Luni, 7 august 2017, 14:58)

        Rogue [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

        Salariile vor scade sau vor ramane cam acelasi, asa s-a intamplat peste tot asa se va intampla si in Romania. Sunt acelasi mecanisme economice nu poti sa inventezi altele:

        Bank of England report:
        “mas immigration has driven down the wages of British-born workers in low-skilled jobs”

        Sau poate preferi Jeremy Corbyn : “What we wouldn't allow is this practice by agencies, who are quite disgraceful they way they do it - recruit a workforce, low paid - and bring them here in order to dismiss an existing workforce in the construction industry, then pay them low wages. It's appalling. (foarte importnata) And the only people who benefit are the companies.”

        Bank of England report: “Net migration at over 300,000 per year is preventing wages rising in line with inflation for native, British workers.
        “With wages being compressed, this impacts the disposable incomes of many low skilled workers, which in effect, hinders our economy on a local and national scale.

        Iar piata de munca si economia din UK este de cateva ori mai mare decat Romania. Daca ar fi sa credem propagadanda ca imigrantii vor veni sa munceasca, chair si cateva zeci de mii vor tine salariile cam la acealsi nivel iar 500 000 le vor prabusi.

        Cum sa creasca nivelul de trai si sa fie recuperate decalajele cand slariile vor fi cam acelasi?.

        Nu se poate, singuri care vor avea de castigata sunt patroni de firme mari care folosesc multa forta de munca, de suferit sufera toata lumea indiferent unde si ce lucrezi (“With wages being compressed, this impacts the disposable incomes of many low skilled workers, which in effect, hinders our economy on a local and national scale).

        Nu gasesc oameni caci nu vor sa plateasca mai bine astfel incat romanii sa nu mai prefere sa plece (multi se vor multumi cu mult mai putin, ca afara, numai sa ramana). Din aceasta cauza nu vor veni imigranti aici sa munceasca ci din alte motive.
        • +3 (9 voturi)    
          Motoarele dezvoltarii difera (Luni, 7 august 2017, 16:22)

          speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Rogue

          de la o economie la alta. Salariile mici nu sunt totdeauna un criteriu al lipsei de performanta economica, China e un exemplu.

          Performanta economica depinde de mai multi factori, de acea imigratia din UK a contribuit la cresterea economiei si nu la scaderea sa.

          Raportul mentioneaza un impact infim de 0.5%, iar o crestere de 10% a imigratiei prevede un impact mic de 1.9% asupra salariilor celor cu calificare scazuta.

          Oricum discutia este inutila in cazul UK care a ales sa paraseasca UE, iar Germania se confrunta cu un deficit de forta de munca si conditiile sunt diferite. Romania nu se va confrunta prea curand cu 500.000 de refugiati, cifra este complet nerealista.
          • 0 (0 voturi)    
            Precizari (Marţi, 8 august 2017, 16:27)

            Rogue [utilizator] i-a raspuns lui speedy1

            Discutia a pornit de la nivelul de trai si recuperarea decalajelor. Salariile mici nu insemana neaparat saracie dar doar cand populatia consuma, preponderat, bunuri produse in acea economie.

            China nu prea poate fi un ex. caci nu producem si consumam intern cat si cum fac ei. Noi importam foarte mult or in acest caz costurile sunt cele de unde importam nu cele care ar fi rezultat din productia in tara. Importi bunuri facute de muncitori cu salari mai sa le cumperea cineva cu salarii mici rezultatul fiind o putere de cumparare scazuta.

            Vrei salarii mici si nivel de trai bun trebuie sa fabrici si sa cumperi produse din Romania.

            Eu nu sunt pt. o crestre semnificativa a salarilor caci nu iti mai vin sau chiar pleaca investiorii ci o oarecare crestre a lor in functie de necesitati.

            Problema integrarii celor care cred in islam este ca pleci de aici:
            Allahu Akbar - Allah este CEL mai mare, nimeni si nimic nu este nici macar egalul lui iar consecinta este ca tot ce vine de la el, inclusiv religia, doctrina cultura nu au egal. Toate celelante sunt inferioare deci cum sa se integreze in ceva inferior?.

            Sigur ca nu toti musulmanii “aplica” 100% la acest concept sau la ce scrie in Coran (cum nu o fac nici crestinii cu Biblia), acestia s-a putea integra dar radicali nu se pot si tot ce doresc este sa determine si pe ceilanti sa fie ca ei. Lucrurile se complica cand diferite forte si ideologii ii ajuta pe radicali sa isi impuna viziunea lor, abuzand de multiculturalism.

            Ar fi mult de scris de ce nu este oportuna construirea unei moschei (ex: cu cat este mai mare cu atat atrage mai multi radicali) dar poti cauta scandalurile din Olanda, Franta, Germania sau Austria.
  • +3 (29 voturi)    
    un idiot...platit de statul roman (Duminică, 6 august 2017, 18:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    astia ne aparata tara si ies la pensie 'anticipat'? un alt asistat si sluga a unui sistem defect. ma mir ca SRI nu se delimiteaza imediat de afirmatiile acestui individ. romani bagati la cap, in tara voastra nimeni nu va apara interesele, totul e de vinzare -- capitalism inventat a la bechtel.
    • +5 (23 voturi)    
      Un dobitoc (Duminică, 6 august 2017, 18:36)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Din pacate ideile astuia sunt de fapt ale altora. Faptul ca a fost trecut in rezerva nu face decat sa ma bucure. Singura treaba nasoala este ca ii platim o pensie de lux...
  • +12 (12 voturi)    
    Un nebun arunca o piatra (Duminică, 6 august 2017, 19:53)

    bdbd [utilizator]

    in apa si nici 10 intelepti nu stiu s-o scoata. M-am lamurit si cu SRI-ul, la fel ca restul tarii, multi de la varf sunt praf de-a binelea.
  • +11 (21 voturi)    
    Declaratia asta (Duminică, 6 august 2017, 20:57)

    gaby.n [utilizator]

    e pe principiul: generalul arunca bomba, elefantul isi rupe...trompa. Un fel de test sa vada cati sar la fenta, si vai cati au sarit. Invazie, revolutie, dispare natia, dispare civilizatia...o frica tocmai buna de exploatat. Ce-ar fi acum PSD sa vina si sa pluseze, UE vrea de fapt sa bage pe gat Romaniei un milion de refugiati ! Trebuie sa luptam, sa ne impotrivim, si dai si lupta, si uite asa devine PSD erou national si UE sustinatorul invadatorilor.

    Creierelor infierbantate, nu mai inghititi toate gogosile umflate cu pompa ! Mult calm si multa bere rece !
  • -6 (20 voturi)    
    Bine (Duminică, 6 august 2017, 22:55)

    wintershadow [utilizator]

    ca ne sunt bagati pe gat 500000 de salbatici necivilizati dar noi nu facem nimic sa aducem inapoi milioanele de romani plecati.
  • +12 (22 voturi)    
    Epilog (Duminică, 6 august 2017, 23:36)

    geo.lex [utilizator]

    Duminica, 6 august, ora 23. Generalul Cosma sta intins pe scaunul generos al biroului savurand un pahar de coniac. Ii trece prin minte dictonul: din Servicii nu esti decat cu picioarele inainte ! Adevarat, isi zise, zambind larg.

    Deodata telefonul zbarnaie in linistea noptii. Domnule g-ral Cozama, se aude o voce precipitata din receptor. Zi mai Ovidiule. D-le general avem reactiile experimentului. Te ascult, zise generalul lasand paharul din mana si indreptandu-si spatele.

    D-le general au muscat-o, e panica mare. Bravo ma, zise generalul razand. Acum treceti la urmatoarea etapa, bagati-o p-aia cu Soros fratele secret al lui Khomeini.
  • +3 (3 voturi)    
    daca politica pentru emigratie nu este... (Luni, 7 august 2017, 0:30)

    ..13 [utilizator]

    Nimic nu este!

    Sa faca gubernantii, daca pot, oarece gandiri si numai dupe sa sorteze pe cei care vor, daca vor, sa vina in RO.

    Nu este o rusine sa iti sortezi oamenii care vor sa vina in tara ta - vezi ce se intampla si cu mai vechii nostri prieteni de alta etnie care parca nu mai vor sa sarbatoreasca cenatarul Romaniei MAri.

    Rusinica!
    Si unora si altora!

    Tara fara de directie - condusa de trogloditi ametiti!
    Rusinica!
  • +15 (15 voturi)    
    Se pare ca SRI a luat-o inaintea (Luni, 7 august 2017, 1:49)

    narub [utilizator]

    japonezilor. Deja a inlocuit oamenii cu roboti. Numai ca seria Cozma da rateuri, in loc sa se comporte ca un computer cuantic, se comporta ca un 486. Dati-l la casat ca mananca curentul degeaba.
  • -1 (15 voturi)    
    interesant (Luni, 7 august 2017, 8:58)

    Razvan_M [utilizator]

    "Generalul" asta este gata sa se declare invins, desi nu ne-au atacat cei 500k musulmani inca. Sanchi, "forta de munca". Oare de unde le vin asemenea idei liderilor nostri si europeni? Prea este o sincronizare in declaratii pentru aducerea de musulmani in Europa.
  • +3 (11 voturi)    
    mai oameni buni! (Luni, 7 august 2017, 9:10)

    Crioan [utilizator]

    Ce rost are intrebarea retorica despre switchiuri si routere, ca migrantii aia nu vin aici ca sa munceasca, ci ca sa stea pe ajutoare sociale, ca in Germania?!

    Pedesereul vrea sa isi creasca bazinul electoral, si cateva atentate aici-colo nu o sa ii deranjeze prea mult!

    Dimpotriva, "serviciile" se vor bucura de pretext pentru a cere fonduri sumplimentare si putere mai mare!
  • -1 (13 voturi)    
    Fisa postului? (Luni, 7 august 2017, 10:16)

    jolian [utilizator]

    Ce treaba are nenea asta cu forta de munca si criza sau necriza ei? De unde si pana unde sa ne loveascaa valul de migranti? Cumva testeaza terenul cu tema asta? Testul tocmai a picat. Avem destule probleme pentru a ne pricopsi cu inca una. Sper ca nu are pretentia nenea asta sa credem ca "valul" de migratie este intr-adevar din cauza razboiului si ca nu a facut nimeni nici o "chemare" la munca.
  • +7 (7 voturi)    
    Genial (Luni, 7 august 2017, 10:40)

    JustinCase [utilizator]

    S-a gasit unul pensionat la 45 de ani sa se planga de lipsa fortei de munca in Romania? Unii chiar nu au simtul ridicolului...
  • +2 (10 voturi)    
    lipsa de forta de munca?! (Luni, 7 august 2017, 10:53)

    liviu_ [utilizator]

    cu 4-5 mil de oameni care muncesc din 19 mil - batrani si copii... eu zic ca nu avem nici o lipsa de forta de munca... 2-4 mil se mai gasesc... dar nu vor

    also... musulmanii aia o sa munceasca unde?! sunt calificati?! sau ii bagam in mine?! vor vrea sa munceasca?! si cel mai imporetant o sa se integrese sau ne asteptam si noi la chestii care sa bubuie pe aici?! (sau violuri, scandaluri etc)?!
  • -6 (8 voturi)    
    :)))))))))))))))))) (Luni, 7 august 2017, 11:59)

    tizul [utilizator]

    Deci.
    Noi suntem cea mai cea sursă de migranţi în UE, după sirieni, care măcar au scuza răzbelului, dar moş Teacă se teme de arăbeţi.
    Un singur telefon la ăia, de se ocupă cu migranţii, l-ar lămuri că marea problemă este că noi le oferim azil şi ei se încăpăţânează să fugă spre vest...