Rusia a introdus restrictii temporare pentru porcii vii si pentru produsele de porc din Romania

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 3 august 2017, 8:02 Actualitate | Esenţial

Porci
Foto: pixabay.com

Reprezentantii Serviciului Federal Veterinar si de Supraveghere Fitosanitara (Rosselkhoznasor) au introdus miercuri noaptea o serie de restrictii temporare pentru livrarea de porci vii, precum si pentru importarea de produse bazate pe carne din Romania, dupa descoperirea unui focar de pesta porcina africana la Satu Mare, transmite TASS.

Aceste restrictii temporare se aplica pentru toate produsele pe baza de porc, cu exceptia suplimentelor alimentare, a organismelor modificate genetic, a furajelor care au trecut prin tratamentul caldurii si a echipamentului utilizate pentru gazduirea si sacrificarea porcilor din Romania.

De asemenea, produsele care incalca aceste restrictii vor fi intorse de catre autoritatile veterinare din Rusia.

Rosselkhoznadsor restrictioneaza si tranzitul pe teritoriul rus a porcilor vii din Romania.

Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) a activat marti planul de contingenta al Romaniei pentru situatii de pesta porcina, in conditiile in care in tara noastra a fost confirmat primul focar de pesta porcina africana la Satu Mare.

In acest sens, primul focar de pesta porcina africana a fost confirmat la porci dintr-o gopodarie de la periferia municipiului Satu Mare, iar virusul ar fi fost introdus in tara prin intermediul unor produse de origine animala provenite din Ucraina.

"Din primele investigatii facute la fata locului de catre echipa de inspectori ai DSVSA Satu Mare a reiesit ca virusul bolii a fost introdus in tara prin intermediul unor produse de origine animala contaminate provenite din Ucraina, dar ancheta epidemiologica este in desfasurare", precizeaza reprezentantii ANSVSA, potrivit news.ro.
























4666 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Mi se pare corect (Joi, 3 august 2017, 8:47)

    MaQ [utilizator]

    Nici noi nu lasam porcul lor sa intre...
  • +1 (1 vot)    
    Bha ha ha ha!! (Joi, 3 august 2017, 9:05)

    dandra [utilizator]

    Porcul la porc trage!
    multumim rogozine.
    cu dragoste si dedicatie iti uram alu pigus etern.
  • +1 (1 vot)    
    Porcii (Joi, 3 august 2017, 9:13)

    Gheorghitza [utilizator]

    Dragilor,
    Nu ati spus din ce tara e acel serviciu federal. E din Rusia.
    Romania nu a exportat porci/carne de porc in Rusia in acest secol.
    Din 2014, Rusia a impus interdictii la porcii vii si carnea de p[orc din UE. E litigiu la WTO.
  • +1 (1 vot)    
    :)))))) (Joi, 3 august 2017, 9:31)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    rusii se hranesc cu pufoaica ... Carnea e manipulata de agenturile straine. Sa nu uit : Soros e de vina !
  • +1 (1 vot)    
    o problema foarte "serioasa" (Joi, 3 august 2017, 9:45)

    taro [utilizator]

    avand in vedere ca Romania nu exporta porci in Rusia. De fapt Romania exporta putina carne de porc si majoritatea exporturilor sunt in Uniunea europeana.

    Schimburile comerciale Romania-Rusia sunt mici dar sunt net in favoarea Romaniei. Da, Romania vinde mai mult in Rusia decat cumpara.

    Se importa petrol, gaz, otel si alte materii prime si se exporta produse finite: utilaje/masini, piese de schimb, cauciucuri, medicamente, cosmetice, produse finite in general.

    Rusia arata ca o tara africana din 1950, exporta materie prima si importa produse finite.
  • +21 (23 voturi)    
    ehe (Joi, 3 august 2017, 10:01)

    Captain Obvious [utilizator]

    nici noi nu am primit porcul viu saptamana trecuta!
    • +2 (2 voturi)    
      pfiu! (Joi, 3 august 2017, 10:25)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Asa mai merge!
      Bine ca nu mai lovesc cu mesaje pe twitter ca aia chiar durea rau!
    • +1 (1 vot)    
      Si uite asa Rusia isi da arama pe fata (Joi, 3 august 2017, 11:43)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Pentru cei care nu s-au lamurit inca, Rusia asa procedeaza. Au provocat deliberat incidentul cu Rogozin pentru a verifica curajul autoritatilor de la Bucuresti. Acum isi pun in practica SANTAJUL.

      DISPRET!

      Si aviz amatorilor: Evitati contractele cu Rusia, chiar daca Dragnea-PSD le promoveaza.
  • +1 (1 vot)    
    Cu siguranta are legatura si cu (Joi, 3 august 2017, 10:10)

    bancher [utilizator]

    amenintarile lui Dimitri Rogozin la adresa Romaniei....dar, daca Rusia va mentine restrictiile la carnea de porc si dupa ce focarul de pesta va fi eradicat, isi face singura rau. La ce foame si nevoie de produse alimentare este in Rusia, trebuie sa fii nebun sa restictionezi importurile de carne de porc.
    Poate voi nu va amintiti de celelalte timpuri, insa peste 90% din productia de carne a Romaniei mergea le export in URSS. Noi faceam foamea in timp ce productia record de carne a lui Ceausescu mergea la export in URSS (mai ales Comtim-ul).
    acum, daca rusii vor restictiona in continuare importurile de carne din Romania, inseamna ca au o problema si le place sa faca foamea.
  • +10 (12 voturi)    
    Aha! (Joi, 3 august 2017, 10:20)

    Heruvim [utilizator]

    Deci nu mai vor porci vii. No problem daddy! Le dam porci morti!
  • +1 (1 vot)    
    pesta si rusii (Joi, 3 august 2017, 10:25)

    Gheorghitza [utilizator]

    Dupa Aderare, Romania nu a exportat in Rusia porci vii sau carne de porc in Rusia.
    Carnea de porc si porcii vi din toata UE sunt supuse interdictiilor de cand a aparut prima data pesta porcina africana in UE, la inceputul lui 2014 (in Polonia si Lituania). E un dosar la OMC intre UE si Rusia pe chestia asta.
    Din vara lui 2104, Rusia aplica o interdictie la toate alimentele din UE (total food ban) ca raspuns la scanctiunile introduse de UE dupa cadrea avionului malaysian. Asa ca decizia rusilor nu are implicatii practice.
  • +9 (9 voturi)    
    dedicatie (Joi, 3 august 2017, 10:28)

    tusnami [utilizator]

    pentru dragnea.
    • +1 (1 vot)    
      ferma de porci (Joi, 3 august 2017, 11:47)

      Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui tusnami

      Chiar este o mare lovitura pentru ferma de porci cu actiuni la purtator din Teleorman.
  • +7 (7 voturi)    
    Corect Porc contra porc (Joi, 3 august 2017, 10:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nici porcul lor nu zboara deasupra noastra nici porcii nostri nu sunt mancat de mujici. Cine pierde? Porcusorul zburator si mujicii mancatori de porc ce au sanse mai mari acum sa se faca manga de la vodka mai rapid.
  • -5 (13 voturi)    
    UE ne a restrictionat de ne am saturat (Joi, 3 august 2017, 10:53)

    jackalphonse [utilizator]

    Si o vor face din nou pentru o pesta africana. Daca asta nu este un fel de razboi biologic pe front economic, nu stiu ce sa zic.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce vorbesti Ivane? (Joi, 3 august 2017, 12:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Romania NU exporta porci in rusia! asa ca sanctiunea e la mintea porcusorului mujic adica zero. Vezi aici nea postacul: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-21936407-restrictiile-temporare-ale-rusiei-pentru-porcii-vii-pentru-produsele-porc-din-romania-cad-gol-datele-statistice-oficiale-arata-nu-sunt-inregistrate-exporturi-catre-federatia-rusa-codul-0103-animale-vi.htm
      • 0 (2 voturi)    
        Practicile se gasesc si cei mai "democrati (Joi, 3 august 2017, 14:20)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        capitalisti", ca sa zic asa.
        Te faci ca nu pricepi ce am vrut sa spun?
        Adica ne -o trag chiar aliatii...
  • +9 (9 voturi)    
    Raspuns simetric (Joi, 3 august 2017, 10:57)

    CloudRider [utilizator]

    Daca tot nu am primit porcul lor, ei nu primesc porcii nostri. Fair.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu vad problema (Joi, 3 august 2017, 11:00)

    Emiliom [utilizator]

    Cred ca numai fiul lui Dragnea isi exporta porcii in Rusia.
  • +11 (11 voturi)    
    reciprocitate (Joi, 3 august 2017, 11:08)

    mihai2013 [utilizator]

    Noi l-am interzis pe Rogozin, ei ne interzic porcii. Reciprocitate ! :))
  • +10 (10 voturi)    
    normal, (Joi, 3 august 2017, 11:20)

    nahir [utilizator]

    le e suficient rogozin.
  • +6 (6 voturi)    
    No problem (Joi, 3 august 2017, 11:25)

    GlorieMielului [utilizator]

    Le trimitem un batalion de oi conduse de ministrul Daea sa-l bage in sperieti pe Putin.
  • 0 (0 voturi)    
    Serban Nicolae (Joi, 3 august 2017, 17:51)

    Cetatean002 [utilizator]

    Se aude? s-a terminat cu vacanta in Rusia