Tudorel Toader despre pragul la abuzul in serviciu: Vom decide una din variante, in sensul acelui prag rezonabil despre care v-am vorbit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 2 august 2017, 12:27 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, miercuri, ca va propune o varianta pentru redefinirea abuzului in serviciu in urma celor patru dezbateri publice care au avut loc pe aceasta tema si ca a explicat Comisiei Europene intentiile Guvernului in ceea ce priveste ridicarea Mecanismului de Verificare si Cooperare (MCV), potrivit News.ro.

"Cert este ca am avut o intalnire cu prim-vicepresedintele Comisiei Europene, cu domnul Timmermans, am vorbit pe indelete despre masurile pe care le-am luat in vederea indeplinirii recomandarilor din MCV.  Am vorbit despre legile justitiei, despre posibile modificari la proiectul de lege privind gratierea, care a trecut de Senat si din toamna se afla la Camera Deputatilor, am vorbit despre necesitatea modificarii Codului Penal in acord cu deciziile CCR, inclusiv despre posibile modificari la abuzul in serviciu, la neglijenta in serviciu. Am plecat de acolo cu convingerea unei comunicari corecte, oneste si a unei acceptari a solutiilor pe care le-am avansat.(...) Vom decide una din variantele pe care le vom considera, in sensul acelui prag rezonabil despre care v-am vorbit", a afirmat Tudorel Toader.

Pe 3 iulie, reprezentantii sistemului judiciar, ai asociatiilor profesionale ale magistratilor si ai mediului academic si profesiilor juridice liberale prezenti la dezbaterea organizata de Ministerul Justitiei privind modificarea dispozitiilor din Codul penal referitoare la abuzul in serviciu au sustinut ca este necesara impunerea unui prag valoric privind aceasta infractiune pentru a aduce o predictibilitate legii, insa trebuie pus un prag redus pentru a nu incuraja incalcarea legii. Ei au mai spus ca trebuie stabilita si gravitatea faptei, dar si ca noua reglementare trebuie sa precizeze ca pragul a fost atins inclusiv prin cumul de infractiuni.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5292 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Prag rezonabil.... (Miercuri, 2 august 2017, 12:43)

    Andradda [utilizator]

    Atata vreme cat nimeni nu anunta ce inseamna un prag rezonabil, totul este o labareala ieftina.
    Nimeni nu stie nici macar limitele acelui prag. O fi intre 1000 si 10.000 de lei, o fi intre 10.000 si 200.000 de lei, numai ei stiu.
    Dar o dau inainte cu marlania lor cu prag rezonabil.
    • +5 (9 voturi)    
      pragul rezonabil (Miercuri, 2 august 2017, 14:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      trebuie sa fie 0 (zero) lei. altfel te pomenesti ca ce este sub acel prag (ooooof, dragneo, cat vrei tu un 200.000 lei) sau nu poate fi cuantificat financiar nu mai este abuz.
      • -1 (13 voturi)    
        Vai de capul tau (Miercuri, 2 august 2017, 15:43)

        Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Nu ai înteles nimic din importanta introducerii pragului la abuzul in serviciu.
        "Pragul" defineste daca fapta de abuz in serviciu este de natura penala, sau nu.
        Daca pragul ar fi stabilit la 100RON, ar însemna ca de la o paguba ce depaseste 100 RON se face si puscarie. In orice caz, sub prag, sau peste prag, prejudiciul tot trebuie recuperat. "Infractorul" nu scapa nepedepsit, asa cum vehiculeaza unii.
        Un prag zero este o prostie. Se vede ca nu ai inteles nimic.
        • +1 (7 voturi)    
          i in care tara exista limita de furt ? (Miercuri, 2 august 2017, 18:32)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

          poti da un exemplu ?
          p.s. cu citate din legile tarrilor respective, ca pe auzite....
        • +2 (2 voturi)    
          poate... (Miercuri, 2 august 2017, 20:50)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

          POATE daca traiai in alta tara puteai sa sa mergi pe ''logica '' asta..dar la noi,unde nici de pe urma faptelor penale nu se recupereaza prejudiciile,cum si cat de rapid crezi ca vor fi recuperate prejudiciile astea ..pe fapte care nu sunt penale?
          si apoi..cum au dreptul bugetarii sa fure atat timp cat prejudiciul nu depaseste un prag,dar restul populatiei nu?
          si de ce altul sa aiaba''dreptul'' sa fure de exemplu 100 ron fara sa fie trimis in judecata si condamnat pe penal,cand altul face puscarie pentru o gaina ...care coste 10 ron ?
        • +2 (4 voturi)    
          NICI DUMNEAVOASTRA (Joi, 3 august 2017, 0:34)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

          ... nu sunteti "o lumina"!
          Daca se pune un prag de 10000 de lei, o afacere de 100000 de lei, se va impartii in 10 de 10000 de lei si hotul... "negustor cinstit", scapa de inchisoare!
      • +3 (7 voturi)    
        Pragul împiedică. (Miercuri, 2 august 2017, 17:44)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Nu se recomandă praguri pentru-că se pot produce accidente.În justiție,la fel,nu trebuie să existe praguri pentru pedepsirea infractorilor.De ce să-i permiți infractorului să fure ceva fără a fi pedepsit?Mâine va cere mai mult.Tudorel Toader,ești om serios?
    • +2 (2 voturi)    
      PORUNCA A 8-a (Joi, 3 august 2017, 0:28)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ...impune simplu: "Să nu furi."
      • 0 (0 voturi)    
        Dar tu? (Joi, 3 august 2017, 22:05)

        Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Tu esti fara de pacat?
  • +11 (13 voturi)    
    Omul asta..... (Miercuri, 2 august 2017, 12:46)

    polonyca [utilizator]

    ....testeaza terenul , sa vada eventuale reactii !!! Nu va e clar ce urmeaza..????
    • 0 (4 voturi)    
      Normal (Miercuri, 2 august 2017, 13:34)

      ZaibarPanduru [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Lumea e in concedii, e momentul perfect. Nu mai e noaptea, e vara ca hotii. Mai erau unii prin State parca, niste hoti care se uitau pe facebook cand pleaca oamenii in concedii si atunci dadeau lovitura.
  • +12 (12 voturi)    
    Tratarea cu blandete a abuzurilor (Miercuri, 2 august 2017, 12:47)

    jackalphonse [utilizator]

    Asta este obiectivul psd si seconsuma timp pretios doar cu asta.
  • +6 (6 voturi)    
    ai grija sa nu iti lovesti frontalul tigvei (Miercuri, 2 august 2017, 12:50)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    de pragul de sus pentru a fi nevoit sa-l vezi pe cel de jos, neica 'oderica !))))
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 august 2017, 12:51)

    mihai_mi [utilizator]

    O suma modica, sa zicem: 200000 RON....


    Rusine!!!
  • +10 (16 voturi)    
    1 leu (Miercuri, 2 august 2017, 12:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Da, cumetre, prag sa fie, ca prea trageti toti in directia asta. Dar de un leu sa fie pragul ala.
  • +10 (16 voturi)    
    Zero ! (Miercuri, 2 august 2017, 13:00)

    lp [utilizator]

    Asta este singurul prag rezonabil.
    • -4 (10 voturi)    
      Propunere.... (Miercuri, 2 august 2017, 14:03)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Eu propun ca astia care sustin prag zero sa fie condmanati la 20 de ani de inchisoare daca depasesc viteza maxim legal admisa cu un kilometru. Ete asa, d'al dracu!
      • +1 (3 voturi)    
        Gigele.. (Miercuri, 2 august 2017, 20:52)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Atat timp cat unii fac puscarie pentru o gaina care sa zicem costa 20 ron...ce logica are pragul ?
        • 0 (2 voturi)    
          sa-i scape de parnaie sefii (Joi, 3 august 2017, 11:02)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          vrei sa ramana somer, cand altceva nu stie sa faca?
  • +8 (12 voturi)    
    "... una din variante"??? (Miercuri, 2 august 2017, 13:12)

    EuSiCuMine [utilizator]

    La discutiile cu societatea civila si cu institutiile din justitie si asociatiile magistratilor s-a sustinut fie fara prag sau prag 1 leu, fie un prag de valoare mica.
    La care "variante" se refera domnul Ministru? Mai are si altele?
    • -1 (7 voturi)    
      Sigur ca mai are. (Miercuri, 2 august 2017, 14:15)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Poate ca se refera la pargul "inalt"recomandat de Comisia de la Venetia. Pe care se pare ca nimeni din societate civila nu vrea sa-l discute.
      Un lucru cu atat mai straniu, fiind vorba de o institutie infiinta special pt a oferi consultanta pe drept constitutional statelor est europene.
  • -2 (6 voturi)    
    Nu te juca (Miercuri, 2 august 2017, 13:36)

    batmanss [utilizator]

    cu focul , Viorele !
  • +2 (4 voturi)    
    La cat fura ei (Miercuri, 2 august 2017, 13:49)

    Martinezu [utilizator]

    un prag la 150- 200000 euro e ridicol.
    Ce vreti sa puna prag sa intre la puscarie pt un bax de sticle de vin vechi sau un ceas elvetian?
  • +1 (7 voturi)    
    Prag rezonabil (Miercuri, 2 august 2017, 13:59)

    Andradda [utilizator]

    Poate ca pt un ministru care semneaza acte si contracte in valoare de zeci de milioane de euro, un prag rezonabil ar fi la 10.000 de euro.
    Dar pt un simplu functionar de la o primarie mica si care semneaza note de plata de cateva de mii de euro, un prag de 10.000 de euro este de-a dreptul aberant.
    Pragul rezonabil nu poate fi stabilt decat in procente, fata de suma semnata.
    Astfel nu se ajunge nicaieri.
  • +6 (8 voturi)    
    E rezonabil sa furi bani publici??? (Miercuri, 2 august 2017, 14:14)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Cine poate spune cat este rezonabil sa furi din banul public???Despre ce vorbim aici???Nici macar un leu nu e rezonabil la furt!!!Si la prejudicii mici sunt alte instrumente decat scoaterea in afara penalului prin introducerea pragului, pe oportunitate procurorul poate renunta la urmarirea penala...Vorbim de fapte de coruptie, cum sa spui ca fapta unui functionar public care cu intentie sustrage prin diverse metode bani publici nu e infractiune??? Unde in lumea asta s-a mai pomenit asa ceva? Romania a semnat si tratate/conventii pe linie de combatere coruptiei, nu le poate incalca asa cum vor politicienii penali cu sprijinul wccr...
    • -6 (8 voturi)    
      Abuzul in serviciu (Miercuri, 2 august 2017, 15:51)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      In articol se discuta despre abuzul in serviciu.
      Abuzul in serviciu NU este furt.
      Abuzul in serviciu NU este infractiune de coruptie.
      Sunt lucruri diferite si ar fi bine sa fie tratate ca atare.
      • +6 (8 voturi)    
        Lg 78/2000 (Miercuri, 2 august 2017, 17:29)

        Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        Abuz in serviciu art.13/2 din Lg. 78/2000 este fapta asimilata infractiunilor de coruptie...Si pana la urma tot furt e, prin incalcarea atributiilor de serviciu, se fraudeaza bani publici, prin diverse metode, in special incalcarea legislatiei privind achizitiile publice. Deci abuzul 13/2 din Lg. 78/2000 e o fapta mult mai grava decat un simplu furt, la care nu exista prag....deci e culmea sa intruduci prag la fapta mai grava de coruptie, sa incurajezi practic fraudarea banului public, mai ales ca astfel de fapte sunt foarte raspandite, sunt o cangrena a administratiei publice din Romania...
  • +6 (12 voturi)    
    smecheria (Miercuri, 2 august 2017, 14:29)

    nahir [utilizator]

    cum ca CCR a hotarat existenta unui prag financiar de la care sa fie considerat abuz, e neconstitutionala.
    CCR a zis doar ca e treaba parlamentului sa hotarasca sau nu existenta unui prag, iar voi, pupincuristii sefului suprem, dar si acolitii lui, ati sarit de buci in sus ca CCR a hotarat ca trebuie sa existe acel prag.
    numai niste jeguri de oameni aburcati in parlamentul tarii pe spinarea galetii de plastic si pe absenteismul nesimtit al alegatorilor, se pot ocupa numai si numai de albirea hotilor lor de sefi. cand nu o sa mai fie nimic de jupuit si de furat, ce o sa faceti?
  • +5 (7 voturi)    
    rugam 3 praguri (Miercuri, 2 august 2017, 14:31)

    splinty [utilizator]

    abuz simplu
    abuz in serviciu
    abuz in serviciu in stare agravata