Mihai Tudose: Lega Vaccinarii ar putea fi adoptata in sedinta de guvern de joi

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 august 2017, 20:35 Actualitate | Esenţial

Premierul Mihai Tudose a declarat, intr-un interviu pentru Agerpres, ca legea Vaccinarii ar putea fi adoptata joi, in sedinta de Guvern, daca va avea toate vaccinele, si ca statul "e dator sa intervina" atunci cand un parinte isi "condamna practic" la suferinta atat copilul cat si "comunitatea din care face parte".

"S-ar putea chiar joi, daca are toate avizele si toti ceilalti colegi - fiindca are si componenta juridica - sunt de acord, o vom promova joi", a precizat Tudose, intrebat despre legea vaccinarii.

Acesta a afirmat ca nu poate intelege cum s-a ajuns sa existe "250.000 de copii nevaccinati".

Primul ministru a mentionat ca exista si alte tari care incearca "sa impuna vaccinarea obligatorie".

"Cred ca in momentul in care epuizam tot ce se poate pe partea buna, cu binele, de constientizare a populatiei despre riscurile pe care le are copilul nevaccinat - (n.r. parintele) care-si condamna practic copilul la suferinta si nu numai copilul, chiar si comunitatea din care face parte. Statul e dator sa intervina. Fiindca nu copilul a decis, decide altcineva pentru copil. Si apoi, el trebuie sa-si asume greseala parintilor? Deci, daca statul protejeaza si intervine peste parinti atunci cand el este prost tratat de o gripa sau de altceva, iertati-ma, aici chiar va trebui sa fim mult mai activi", a mai spus Mihai Tudose.























1046 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    de abia astept (Marţi, 1 august 2017, 20:58)

    intruderul [utilizator]

    sa nu fie stoc de vaccinuri!
    • -12 (18 voturi)    
      Taxă de protecție (Miercuri, 2 august 2017, 8:53)

      altVasile [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

      Despre ce este vorba? Este vorba despre impunerea, fără niciun pic de rușine și în dispreț total față de prevederile constituției și a tratatului de la Nurenberg, a unei TAXE DE PROTECȚIE de către industria farmaceutică prin intermediul clasei politice și a tagmei medicale corupte. Plătești taxa de protecție, ești recunoscut că exiști. Nu plătești - nu exiști! Va trebuie să plătești amenzi cocoșante, te vor stresa în mod permanent cu chemările la comisiile de reeducare și spălare pe creier (așa numitele Comisii de Vaccinare Județene sau a municipiului București), vei fi hărțuit de către Barnavernetul românesc (”sărmanii” trebuie și ei să câștige cumva o bucată de pâine unsă cu unt pe ambele părți), vei fi turnat de către medici cointeresați financiar la diversele instanțe însărcinate cu reeducarea și spălarea ta pe creier, dreptul copilului tău la educație va fi anulat (chiar dacă acel drept este câștigat de tine prin taxele și impozitele pe care le plătești).
      • +12 (16 voturi)    
        Ia-ti pastilele (Miercuri, 2 august 2017, 15:28)

        caliostro [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

        ca iar incepi sa delirezi.
        • -8 (8 voturi)    
          Ceva la subiect pot să spui? (Miercuri, 2 august 2017, 15:48)

          altVasile [utilizator] i-a raspuns lui caliostro

          Sau tot ceea ce pot să facă cățelușii este să atace, mișelește, pe la spate?!
  • -13 (19 voturi)    
    Nu este corect!! (Marţi, 1 august 2017, 23:38)

    Iudaroz [utilizator]

    Sub presiunea WHO ori a altor organisme internationale si fara a avea garantia unui sistem credibil de control asupra medicamentelor , aceasta lege nu trebuie adoptata. Avem nevoie de un Institut Cantacuzino care sa isi reia activitatea si care sa garanteze ca viata cetatenilor nu va fi pusa in pericol. Miltitarizarea sistemului de sanatate publica este o greseala!!!!
    • +13 (13 voturi)    
      CE ? (Miercuri, 2 august 2017, 15:31)

      caliostro [utilizator] i-a raspuns lui Iudaroz

      "Fara a avea garantia unui sistem credibil de control asupra medicamentelor ?"
      Dar tu cum crezi ca se produc vaccinurile alea, pe vapor intre Taiwan si China ?
      • -8 (8 voturi)    
        se produc la fel (Miercuri, 2 august 2017, 18:11)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui caliostro

        ca dezinfectantii...
        • +5 (7 voturi)    
          Nu, nu se produc la fel (Miercuri, 2 august 2017, 22:41)

          radu23 [utilizator] i-a raspuns lui ACP

          ca dezinfectantii. Se testeaza ani de zile pana sa fie omologat un vaccin.
  • -13 (21 voturi)    
    CINE PLATESTE DACA (Marţi, 1 august 2017, 23:46)

    dincannes [utilizator]

    ... se descopera ca sistemul imunitar va suferi in urma vaccinarilor? (Prin definitie au in ele otrava; mercur, aluminium!)
    Boli rare inainte, vor deveni poate frecvente dupa vaccinare.
    Controlezi o boala cu vaccinul, dar curios, creste apoi numarul autistilor...(sa zicem).
    Eu cred ca trebuie canalizate inainte de vaccinare, toate scolile si satele! Sintem ultimii in Europa la acest capitol!
    Sa se spele tot omul pe miini, inainte de a minca!
    • +12 (16 voturi)    
      Dar cine garanteaza ca aspirina (Miercuri, 2 august 2017, 15:33)

      caliostro [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      nu va ucide oameni in viitor ? Pana una alta nevaccinarea ucide oameni, nu vaccinarea.
      • -7 (7 voturi)    
        nu esti obligat sa io iei (Miercuri, 2 august 2017, 18:12)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui caliostro

        unii chiar au interzis la aspirina
        • +5 (5 voturi)    
          Copiii nu mor daca nu iau aspirina (Joi, 3 august 2017, 14:25)

          sofia.c [utilizator] i-a raspuns lui ACP

          dar pot sa moara daca nu sunt vaccinati.
  • -13 (19 voturi)    
    eu cred ca e o mare greseala (Miercuri, 2 august 2017, 1:28)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa se faca o lege in care societatea nu e implicata in discutii mai ales ca discutam de copii. parinti sint cei in masura sa decida ptr minori si nu pot fi decazuti din acest drept orisicum. as vrea sa stiu care este responsabilitatea celor care produc vaccinul, distribuitori si nu in ultimul rind a statului in cazul in care se produc tragedii? exista un fond de rambursare si care e cuantumul? de asemenea cine decide ce contine vaccinul si care sint exceptiile de la comercializare? cine verifica daca vaccinurile sint conforme cu standardele ptr romania? care sint conditiile de depozitare/pastrare, inregistrare/tinere evidenta? cred ca educatia populatiei trebuie inceputa inca din faza discutarii acestor 'legi' si ar trebui sa stim cine le redacteaza in vederea stabilirii responsabilitatii
    • +7 (9 voturi)    
      Ce are de ales un parinte ? (Miercuri, 2 august 2017, 15:54)

      uncle.sam [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Intre a-si proteja copilul vaccinandu-l sau a-l condamna potential la moarte ? Dramele imaginare de care vorbesti cati copii au ucis pana acum ? Compara-le cu victimele neimunizate..
      • -8 (8 voturi)    
        Ridicol (Miercuri, 2 august 2017, 18:18)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui uncle.sam

        cum de s-a ajuns la moarte? Adica voi chiar credeti ca daca un copil nu e vaccinat impotriva a tot felul de boli care sunt pana la urma normale, va muri? Pai daca e asa da-i imediat antibiotice cum ii curge nasul... Habar nu aveti si va dati cu parerea. Nici nu stiti ce contine un vaccin, cum se fabrica, ce conditii de pastrare are si ce sa intampla daca nu sunt indeplinite... Sunt copii ramasi paralizati de la vaccinul impotriva poliomelitei, un patogen cu care poate nu s-ar fi intalnit in toata viata. Acest guvern procedeaza ca unul nazist. Sigur au ceva "beneficii" de pe urma masurii asteia. Se stie foarte bine cum opereaza industria farma. Si daca cumva aveti nesansa sa ca o persoana sa aiba complicatii la ani buni dupa vaccin incercati sa dati in judecata pe cineva daca aveti cu ce... Oricum statul la noi se spala pe maini de orice legat de sistemul medical...
        • +6 (6 voturi)    
          Spune asta parintilor cu copii morti (Joi, 3 august 2017, 14:06)

          kaligra [utilizator] i-a raspuns lui ACP

          Numarul total de cazuri confirmate cu rujeola in Romania pana la data de 07.04.2017 este 4793, din care 21 de decese

          http://cnscbt.ro/index.php/informari-saptamanale/rujeola-1/671-situatia-rujeolei-in-romania-la-data-de-14-04-2017/file
    • -8 (8 voturi)    
      Exact (Miercuri, 2 august 2017, 18:22)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Daca copilul dezvolta o problema ca urmare a vaccinarii imi da statul 1M euro sa il faca bine pe afara? Sau daca ramane handicapat in vreun fel. Ca e simplu sa obligi dar sa iti asumi raspunderea e mai greu. Si la ce e bun vaccinul anti hepatita B? Cum se ia boala asta de la alt copil?
      • +7 (7 voturi)    
        Da, statul iti da bani (Miercuri, 2 august 2017, 22:37)

        radu23 [utilizator] i-a raspuns lui ACP

        Parintii vor primi despagubiri daca apar reactii adverse in urma vaccinarii.

        http://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/parintii-vor-primi-despagubiri-daca-apar-reactii-adverse-in-urma-vaccinarii-ce-vor-pati-medicii-care-se-opun-vaccinurilor.html
  • -12 (14 voturi)    
    Nu e bine. (Miercuri, 2 august 2017, 10:21)

    Hexadanus [utilizator]

    Oirunde isi baga statul "coada" se strica lucrurile.
    • -8 (8 voturi)    
      Le iese ceva (Miercuri, 2 august 2017, 18:19)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

      de aia isi baga coada... Lor li se rupe de fapt dar daca pica de ce sa nu facem ceva bani de pe prosti...