EXCLUSIV Proprietatea imobiliara propusa pentru a gazdui Agentia Europeana a Medicamentului este detinuta de Netron Investment SRL, firma controlata de Ioannis Papalekas, cel care detine si Cathedral Plaza

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 1 august 2017, 15:37 Actualitate | Esenţial

Ioannis Papalekas
Foto: Hotnews
Guvernul a propus sa gazduiasca Agentiei Europene pentru Medicamente pe o proprietate aflata in zona de nord a Bucurestiului, chiar in spatele statiei de metrou Pipera, in cea mai aglomerata zona de birouri din Capitala. Proprietatea este detinuta de Netron Investment SRL, firma controlata de Ioannis Papalekas, cunoscut ca fiind cel mai mare dezvoltator imobiliar local, potrivit informatiilor obtinute de HotNews.ro. Netron Investments SRL este controlată de omul de afaceri grec Ioannis Papalekas prin compania Globalworth. Papalekas mai detine in Romania, prin alte companii, si Cathedral Plaza.

Reamintim ca Guvernul a anuntat luni ca a depus, la sediul Comisiei Europene, dosarul de candidatura pentru relocarea la Bucuresti a Agentiei Europene pentru Medicamente, in contextul Brexit. Fara a preciza clar locul ales pentru gazduirea Agentiei, Guvernul a spus ca locatia propusa "se afla in zona de nord a Bucurestiului, chiar in spatele statiei de metrou Pipera". "Agentia Europeana pentru Medicamente ar urma sa fie gazduita de o cladire noua, va avea o suprafata de aproximativ 27.000 de metri patrati, un centru de conferinte ce poate gazdui 720 de participanti si o excelenta infrastructura IT&C", a mai aratat Guvernul.\

Cathedral Plaza ar trebui demolata in urma unei decizii definitive si irevocabile din 2013, insa Primaria Capitalei tergiverseaza acest lucru, invocand o serie de motive.

Vom reveni cu amanunte


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5796 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    cat se intoarce "parandarat" la P$D ? (Marţi, 1 august 2017, 15:41)

    un domn [utilizator]

    10 % era putzin pe vrea lu Adrian N Case, acum pe vremea Hamsterului de Teleorman 50 % ?mai mult ?
    • +5 (7 voturi)    
      E clar, pica din start (Marţi, 1 august 2017, 19:31)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Li se face scarba europenilor de asemenea capitalism ruso-bulgaresc, adica bosi locali cu terenuri cumparate pentru a pescui proiecte d-astea.
  • +16 (20 voturi)    
    si totusi ? (Marţi, 1 august 2017, 15:58)

    mmmircea [utilizator]

    cand punem in aplicare hotararea judecatoreasca definitiva si daram mizeria aia de catedral plaza ?
    • -9 (17 voturi)    
      si daca ramine in picioare, ce are? (Marţi, 1 august 2017, 20:26)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      se imbolnavesc popii de oftica ca nu le-a dat si lor dijma? Se prabuseste biserica din cauza umvrei?
      Ce asta se darima? https://www.colourbox.com/image/church-in-front-of-a-skyscraper-new-york-city-image-3622071
      • +3 (3 voturi)    
        Este vroba de Lege! (Miercuri, 2 august 2017, 9:57)

        CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Nu, nu se imbolnavesc de oftica, este vroba de aplicarea Legii: exista o hotarare judecatoreasca definitiva, iar magaoia Dvs. este din start ilegala, nu a avut avizel necesare!
      • +4 (4 voturi)    
        rock (Miercuri, 2 august 2017, 10:17)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        se respecta legea ...atat
  • +9 (11 voturi)    
    o ocazie buna (Marţi, 1 august 2017, 16:08)

    pardalian [utilizator]

    pt Firea sa calce in strachini. DNA/ Sa vina sa va ia.
  • +9 (11 voturi)    
    De aia a fost Dragnea in Grecia? (Marţi, 1 august 2017, 16:24)

    LiviuIordache [utilizator]

    Extrem de virulent, Predoiu l-a somat pe Liviu Dragnea sa spuna de ce a fost, in vacanta, vezi doamne, in Grecia, ca altfel spune el. Ete de-aia, de fapt de asta!

    Pentru cine nu stie, Predoiu este avocat, de succes, de firme, poate avea informatii din piata grupa mare!
  • +11 (13 voturi)    
    asta e o afacere PSD-ista 100% (Marţi, 1 august 2017, 16:53)

    Gryphus [utilizator]

    cladirea propusa de PSD NU EXISTA astazi!

    ea trebuie construita de un privat pe banii lui (UE nu va da niciun euro pt cladire) iar apoi trebuie contractata de GUVERNUL PSD si oferita agentiei...

    oricum agentia aia nu are cum sa ajunga vreodata in Romania pt ca noi nu avem infrastructura necesara pt asa ceva
    • -1 (7 voturi)    
      infrastructura e... (Marţi, 1 august 2017, 20:31)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ...milioanele de bolnavi, mii de farmacii si consum anapoda de medicamente scumpe.
      Deci se justifica...
  • +3 (5 voturi)    
    catedral platza si presidentia UE 2019 (Marţi, 1 august 2017, 16:55)

    vigni [utilizator]

    mai bine ii dadea direct catedral platza si facea acolo un centru de institutii ale comisiei eropene, tot luam in 2019 presidentia 6 luni si majoritatea fiind catolici aveau si biserica alaturi sa se roage si castiga toata lumea- si tara si biserica si capitala
    • 0 (4 voturi)    
      Asta e o idee buna (Marţi, 1 august 2017, 20:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      Cred ca Parintele Robu va fi incantat!
  • +9 (9 voturi)    
    De ce nu o cladire in proprietatea statului? (Marţi, 1 august 2017, 16:58)

    Gryphus [utilizator]

    pe Splaiul Independentei exista o cladire in paragina de pa vremea lui Ceausescu: https://www.google.ro/maps/place/44%C2%B026'12.4%22N+26%C2%B004'25.3%22E/@44.436781,26.0715163,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d44.436781!4d26.073705
    • +2 (2 voturi)    
      Comprima linkurile (Marţi, 1 august 2017, 19:58)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Cu goo.gl Ce ai trimis tu e un bloc in alt oras pentru ca linkul e trunchiat de Hotnews.
      • +1 (1 vot)    
        E vorba de CASA RADIO (Miercuri, 2 august 2017, 9:44)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        cu google maps gasesti CASA RADIO in Bucuresti
        • 0 (2 voturi)    
          Alta Idee Buna + e langa un Spital (Miercuri, 2 august 2017, 11:11)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          armonizam si cu "vecinatatea" foarte Buna Ideea !
    • +1 (3 voturi)    
      nu iese ciubucul, bre... (Marţi, 1 august 2017, 20:27)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      .
  • +5 (7 voturi)    
    se stie (Marţi, 1 august 2017, 18:18)

    zicsieu [utilizator]

    de cine e legat personajul. http://recorder.ro/sfintii-primari/
  • +1 (3 voturi)    
    acesti smenari, acesti tradatori (Marţi, 1 august 2017, 19:05)

    yellowdog [utilizator]

    de tara, acesti cinici au un nume: psd
  • +4 (6 voturi)    
    Vrabia... (Marţi, 1 august 2017, 19:09)

    mimo [utilizator]

    Vrabia malai viseaza - nu vine nici o agentie in RO! Asezati-va linistiti!
    • +1 (3 voturi)    
      Poate ca da! (Miercuri, 2 august 2017, 10:00)

      CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui mimo

      Ai dreptate, o agentie EUROPEANA nu prea are ce cauta in Romnaia lui Dracnea.

      Dar, tinand cont de orientarea spre Rasarit a pedesereului, poate vine la noi ceva agentii asiatice!
  • +4 (6 voturi)    
    Grozav. (Marţi, 1 august 2017, 19:43)

    ouyang [utilizator]

    Deci vom plati din bani publici chirie acestui bandit imobiliar sa gazduim un sediu european? Pai de ce nu-i mutam direct in sediul Antenei 3? Parca era al statului. Ani de zile am platit chiria sediului primariei, susta lui oprescu cu titlul ca de fapt se cumpara cladirea. Porcul e liber, banii s-au dus. Acum amicul 'doctorului' infractor isi recupereaza banii din cathedral plaza din chiria astalalta? Bai, sunteti tampiti? Credeti ca nu se vede manareala?
    • +2 (2 voturi)    
      stai mai linistit (Miercuri, 2 august 2017, 8:56)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      ca nu va plati nimic la nimeni... nu are nicio sansa Bucurestiul in fata Barcelonei sau a Amsterdamului...
  • +4 (4 voturi)    
    18 orase in competitie (Miercuri, 2 august 2017, 1:52)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Intre care Amsterdam, Barcelona, Copenhaga, Lille... chiar crede cineva ca vine Agentia la Bucuresti? :-)
    • 0 (2 voturi)    
      Să nu vină, drum bun (Miercuri, 2 august 2017, 8:31)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Nu sună nimic a afacere pentru România. Un institut de făcut vaccinuri nu ar vrea să vină?
  • +1 (1 vot)    
    Waaaw ce stire HN?! (Miercuri, 2 august 2017, 8:16)

    Hans Metter [utilizator]

    1. Papalekas are jumatate din cladirile de birouri din Bucuresti
    2. Ce legatura are Cathedral Plaza cu AEM ? si cel mai important
    3. Sansele Romaniei sunt practic 0 sa aducem aceasta agentie aici.
  • -1 (1 vot)    
    Da ce agenție e asta fără sediu? (Miercuri, 2 august 2017, 8:29)

    Gray51 [utilizator]

    Cine **** i a dat autorizație de funcționare dacă n are sediu. Să fie desființată până se pune la punct.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu (Miercuri, 2 august 2017, 9:18)

    lumira [utilizator]

    Intr-una din clădirile luate de la Voiculescu? Nu ar mai plăti nicio chirie.
  • +2 (2 voturi)    
    multi vorbiti degeaba pe acest subiect (Miercuri, 2 august 2017, 11:10)

    kata_m [utilizator]

    1. Nu se specifica ce fel de cladire este pretabila pentru aceasta agentie si daca cea aleasa este cea mai buna optiune din piata.
    2. Nu se specifica cine plateste chiria - probabil se plateste din bugetul UE nu din bugetul RO.
    3. Sediul agentiei vine din UK (asa am inteles) - unde nu cred ca stateau "in proprietate" iar chiriile sunt incomparabil mai mici in RO.
    4. Nu cred ca guvernantii nostri au ceva de comentat in ceea ce priveste alegerea sediului.
    5. Cladirile lui Voiculescu, fara investitii in amenajare sunt bune de tinut in "vitrina cu amintiri".
    • 0 (2 voturi)    
      nu e totul despre bani (Miercuri, 2 august 2017, 12:36)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui kata_m

      cine vine in groapa asta de bucuresti sa faca sa functioneze agentia? te uiti numai la nivelul de trai si la accesul la servicii si o iei la fuga. functionarii trebuie sa aiba senzatia ca s-au mutat intr-un oras cel putin prietenos, daca nu la nivelul Londrei, nu in voluntaristanul lui firea care mai e si o bomba cu ceas din cauza cutremurelor.