Germania sustine ca Bruxelles-ul trebuie sa ia contramasuri impotriva SUA din cauza noilor sanctiuni la adresa Rusiei. Berlinul este suparat fiindca ii sunt afectate proiectele energetice

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 31 iulie 2017, 12:28 Actualitate | Esenţial

Brigitte Zypries
Foto: Wikimedia Commons
Noile sanctiuni impotriva Rusiei propuse de congresmanii americani ce ar putea afecta firme europene incalca legile internationale, iar Comisia Europeana ar trebui sa propuna contramasuri, a declarat luni ministrul german al economiei, potrivit Reuters.  
“Consideram aceasta chestiune ca fiind pur si simplu contra legilor internationale”, a declarat Brigitte Zypries pentru reteaua media Funke Mediengruppe.

“Bineinteles ca nu vrem un razboi comercial. Dar este important ca reprezentantii Comisiei Europene sa caute contramasuri”, a adaugat ea.  

Guvernul si patronatele din Germania au spus noile sanctiuni votate luna aceasta de Camera Reprezentantilor din SUA ar putea impiedica firmele germane sa lucreze la proiectele de conducte despre care afirma ca sunt esentiale pentru securitatea energetica a Germaniei.


Citeste mai multe despre   






















5947 vizualizari

  • -5 (53 voturi)    
    I-auzi (Luni, 31 iulie 2017, 12:32)

    mitg [utilizator]

    Pactul Molotov loveste din nou.

    Pe langa rapefugiati, mai vor si o mica ocupatie ruseasca?
    • -9 (43 voturi)    
      aham (Luni, 31 iulie 2017, 15:14)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      deutschland unter alles.

      In loc sa vada motivul pentru care americanii ii sanctioneaza, germanii se simt lezati deoarece sanctionatii rusi nu vor mai presta pentru Germani la potential.
      Ce atita bataie de cap cu Ucraina, Crimeea si amestec in treburile interne a "n" state printre care si U.S.?

      Daca Brigitte vrea economie sanatoasa cu rusii asa trebuie sa fie. Ce mai conteaza restul?
  • -18 (52 voturi)    
    Resentimentele fata de rusi (Luni, 31 iulie 2017, 12:42)

    galeo [utilizator]

    Trebuie sa intelegem ca vecinii nostri in Europa sunt Germania, Rusia si nu SUA. Cu ei trebuie sa ne intelegem si sa colaboram.

    SUA incearca sa destabilizeze Eurupa pentru a-i slabi puterea economica.

    O Europa unita din care si Rusia ar face parte, ar reprezenta cea mai mare putere economica si militara de pe glob, ceea ce deranjeaza SUA.

    Ca de obicei Romania se pisa iar contra vantului.
    • 0 (38 voturi)    
      Decat ca rusii nu-s europenii (Luni, 31 iulie 2017, 16:04)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Is niste barbari betivi de stepa cu care nu te poti asocia, decat in dauna celorlalti si ulterior chiar a ta. Asta fac nemtii....ceea ce au mai si facut dealtfel.
      • +17 (23 voturi)    
        Si americanii colaboreaza cu rusii (Luni, 31 iulie 2017, 16:39)

        gremlin [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Exxon are proiecte comune cu Rosneft in Marea Neagra si a cerut derogare de la sanctiuni. Avand in vedere ca diplomatia este condusa de fostul sef Exxon, s-at putea s-o obtina.

        https://www.nytimes.com/2017/04/19/business/energy-environment/exxon-mobil-russia-sanctions-waiver-oil.html

        E o diferenta totusi, americanii se descurca si fara petrolul si gazul rusilor, nemtii nu prea.
        • -3 (19 voturi)    
          pai de ce... (Luni, 31 iulie 2017, 18:20)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gremlin

          ...nu sanctioneaza nemtii Exxon?

          Si de ce nu au sustinut Nabucco daca voiau sa se descurce si fara petrolul si gazul rusesc?
  • +21 (29 voturi)    
    Aici nu are dreptate Germania (Luni, 31 iulie 2017, 12:52)

    Habermas [utilizator]

    Si cred ca si ei stiu foarte bine asta. De aceea nici nu vor insista prea tare. Vor face galagie, mai ales cei implicati in proiectele cu Rusii, dar per ansamblu nu-i bai.

    Germania poate foarte usor sa-si re-orienteze politica energetica. Deja o face - si va continua sa o faca - prin tranzitia la economia bazata pe emisii scazute de CO2 - asa-numita Energiewende. Doar ca ii este convenabil dpdv economic ca "intre timp" sa ia gaz ieftin de la "Rusii cei disperati de scaderea preturilor la Petrol-gaze". Sau mai precis, le este mai convenabil unor mari companii energetice. Alte firme din Germania, se bucura, pentru ca "a venit randul lor" in matematica lobby-ului :)

    Nu-mi fac griji pentru Germania. Aceasta "lovitura" din partea SUA le va face de fapt bine, pentru ca:
    1. va accelera Energiewende, si va stimula firmele si tehnologiile legate de energia din alte surse (eoliene, solare, etc); si
    2. le va evita viitoarele disensiuni cu tarile din Europa Centrala-Est din UE. Mai ales ca Germania nu vrea disensiuni cu aceste tari.
  • -10 (40 voturi)    
    Asa e, s-a suparat KGB-ul (Luni, 31 iulie 2017, 13:10)

    Idealistu [utilizator]

    Iar reprezentantii acestuia din guvernul German, trebuie sa reactionam.
    Ce faci cu legile internationale, in cazul Crimeei ? Ca dupa aceasta logica Hitler era bine mersi.
  • -6 (44 voturi)    
    Germania contramasuri impotriva SUA (Luni, 31 iulie 2017, 13:11)

    Texana [utilizator]

    Se afirma, deseori, ca Romania e cu "fundul in doua luntri" ! Eu credeam ca, atunci cand este vorba de agresiva Rusie, Germania este in aceeasi luntre cu SUA.Ce naiv mai sunt ! Si culmea, va cere Brusselului sa adopte masuri de retorsiune ale UE impotriva SUA.Polonia, sigur, va sprijini cu entuziasm masuri economice de retorsiune impotriva americanilor ca multumire pentru conductele de gaz ruso-germane care o ocolesc ! Si Romania va trebui sa sprijine, cu acelasi entuziasm ca polonezii, aceste masuri cerute de Germania ca multumire pentru "sprijinul" pe care ni-l acorda in UE pentru constructia conductelor care ar trebui sa duca gazul din Marea Neagra spre Europa Centrala !
  • -7 (41 voturi)    
    pai, (Luni, 31 iulie 2017, 13:37)

    Cezy [utilizator]

    Germany first, no? Da-i incolo de ucraineni...
  • -12 (32 voturi)    
    haha (Luni, 31 iulie 2017, 13:41)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    UE=dictatul Germania. In ce hal am ajuns!
  • -14 (26 voturi)    
    previzibilul acord China/Rusia/Germania (Luni, 31 iulie 2017, 13:41)

    zizin [utilizator]

    Pepe Escobar: "Imperial Folly Brings Russia and Germany Together"

    A possible Germany-Russia alliance rounds up the China/Russia/Germany entente capable of reorganizing the entire Eurasian land mass.

    https://sptnkne.ws/faKs
    • -8 (18 voturi)    
      Trump le-a aratat pisica la chineji deja (Luni, 31 iulie 2017, 16:06)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      pe aia Neagra.....asa ca dream on.
  • -6 (44 voturi)    
    impotriva legilor internationale (Luni, 31 iulie 2017, 14:05)

    andrei1245 [utilizator]

    a fost anexarea crimeei , va dati seama cum ne apara UE de imperialismul rusesc?
  • -7 (45 voturi)    
    ce duplicitari sunt nemtii, (Luni, 31 iulie 2017, 14:06)

    bancher [utilizator]

    pe de o parte ne acuza pe noi ca suntem curve si i-am trdat in al doilea razboi mondial, dar ei ce fac?? Instituie niste masuri de asa zis embargou contra Rusiei, si in rest nimic. Cand in sfarsit americanii vin cu masuri care chiar ar putea afecta economia Rusiei (in special Gazprom), hopa nemtii o dau inapoi cum ca masurile sunt exagerate, ca nu se impun....ca e suficient embargoul european etc.
    Astia sunt ei, strict pe interes economic. Sunt prea mici sa deranjeze Rusia.
    • +8 (44 voturi)    
      Americnaii au adoptat acele sanctiuni unilateral (Luni, 31 iulie 2017, 14:25)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Americanii ar fi trebuit sa se consulte cu UE daca avea pretentia ca acele sanctiuni sa fie acceptate de UE.
    • -9 (27 voturi)    
      Noi i-am tradat pe germani? (Luni, 31 iulie 2017, 15:51)

      Radius [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Dar ei ce au facut cand au semnat pactul cu Molotov? Fara sa se consulte si cu "aliatii"...
      • +12 (22 voturi)    
        Aia erau nazisti (Luni, 31 iulie 2017, 16:34)

        gremlin [utilizator] i-a raspuns lui Radius

        Germania de azi e cu totul alta tara. Nu amesteca lucrurile.
        • -5 (19 voturi)    
          din nefericire are aceleasi apucaturi... (Luni, 31 iulie 2017, 18:26)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gremlin

          ...de politica externa ce sacrifica aliatii pentru relatii privilegiate cu inamicul.
          Germania face bani cu Rusia in defavoarea restului UE (in special in defavoarea flancului estic) exact in stilul pactului Ribbentrop - Molotov.

          Acum intelegeti de ce rachete Patriot? Pai pe cine sa contezi in Europa in privinta apararii colective? Fara americani putem sa ne luam pamantul si sa-l punem in Atlantic, ca alta solutie de securitate nu vad.
        • -4 (18 voturi)    
          Pai atunci nici "noi" nu i-am tradat pe ei... (Luni, 31 iulie 2017, 18:47)

          Radius [utilizator] i-a raspuns lui gremlin

          I-a tradat Romania regala - viitor comunista, care azi nu mai exista. Iar germanii nici macar nu si-au platit datoriile.

          Nu amestec eu lucrurile, ei le amesteca...
  • -9 (31 voturi)    
    "securitatea energetica a Germaniei" (Luni, 31 iulie 2017, 15:13)

    un-buburuz [utilizator]

    Pai, draga coana Germania, securitatea energetica a lu' mata se rezolva foarte usor, pe cont propriu, daca renunti la UE. Nu ne baga pe gat Rusia din cauza ca te preocupa exclusiv securitatea energetica. La fel, prin 1939 te preocupa "spatiul vital" de unde si pactul Ribbentrop-Molotov (altfel spus, pactul Germania-Rusia). Se pare ca incepi sa uiti cum s-a terminat. Altfel, ce sa zic, tare frumos mai zici despre unitate, convergenta si solidaritate in UE. Ma uit pe strazi si e plin de VW.
  • -10 (18 voturi)    
    Intrebare (Luni, 31 iulie 2017, 15:53)

    Radius [utilizator]

    A meritat Germania planul Marshall?
  • +14 (26 voturi)    
    Daca UE lua masuri similare (Luni, 31 iulie 2017, 16:02)

    georgy23 [utilizator]

    si impootriva intereselor SUA, aceasta din urma aplauda sau avea reactia Germaniei ? Sa nu fim naivi aici vorbim de stabilitatea economiei, de preturi, de somaj, de reactii sociale. Masurile astea nu se iau fara consultare, dar de la o vreme SUA parca considera UE un dusman, cam de la venirea lui Trump.

    Dependenta de gazul rusesc nu e benefica, insa schimbarile nu se pot face peste noapte. Plateste SUA muncitorii care intra in somaj sau plateste SUA pierderile economice ?

    Lipsa cooperarii aduce numai necazuri.
    • +11 (19 voturi)    
      Corect (Luni, 31 iulie 2017, 16:44)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui georgy23

      Cum ar reactiona americanii daca UE ar impune sanctiuni Arabei Saudite pentru nerespectarea drepturilor omului ?
      Ar fi oare fericiti ?
    • +2 (10 voturi)    
      Germania a luat deja "masuri similare" ... (Luni, 31 iulie 2017, 17:08)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui georgy23

      prin aprobarea unilaterala a proiectelor de colaborare energetica cu Rusii, in ciuda protestelor altor tari din Europa Centrala-Est (Polonia, Tarile Baltice, Romania, etc) si in ciuda protestelor SUA (si a altor membri NATO).

      Si SUA a reactionat.
      • +10 (14 voturi)    
        Germania e un mamut economic (Luni, 31 iulie 2017, 18:31)

        georgy23 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        daca stranuta se cutremura lumea. Germania are nevoie sa-si asigure stabilitatea economica si securitatea energetica. Proiectele de transport sunt incepute intr-o vreme cand relatiile Rusiei cu Occidentul nu erau tensionate, iar cand au devenit deja era prea tarziu sa mai dea inapoi.

        Se mai adauga si frustrarea din cauza disputelor ruso-ucrainiene care ii lasau fara gaz pe nemti. Acum nemtii au gaz ieftin care le mentine economia competitiva, dar se simt inghesuiti de rusi. Exista cateva proiecte de diversificare a rutelor, unele din spatiul fost sovietic, altele din Orientul Mijlociu, dar astea dureaza.

        Pana atunci Germania nu-si poate pune in pericol securitatea enegetica si stabilitatea economica. Orice tara ar face la fel. SUA au proiecte comune cu rusii, iau petrol si de la Arabia Saudita, care are un trecut in finantarea unor grupari radicale.

        Sunt interese de stat care trebuie tratate cu grija, de aceea cred ca SUA si UE trebuie sa colaboreze mai mult si sa se informeze reciproc. Nu avem nevoi acum de un razboi comercial unii cu altii.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ți-e și cu stângiștii ăștia... (Marţi, 1 august 2017, 9:26)

    Tescovin [utilizator]

    Au bătut apa în piuă de s-a crăpat piua cum că Trumpe e omul rușilor, pus la Casa Albă de rușii care s-au amestecat masiv în alegeri, etc., etc... Vine Congresul și-l pune la punct pe Trump, care-i omul rușilor, nu-i așa, și votează niște sancțiuni adevărate (nu ca alea ale lui Obama, nici ca alea ale UE), că dacă era după Trump, ăla sigur ne vindea la bucată rușilor, prietenii lui.
    Dar stai ! Sancțiunile cu care Congresul a vrut să-i dea o lecție binemeritată nemernicului de Trump ne încurcă de fapt foarte tare, pentru că nu mai putem NOI să facem afaceri cu rușii ! Aaaaa, păi tot nu e bine !