Rogozin anunta ca se va intalni cu Dodon in Iran, la investirea presedintelui Rohani: Desigur, vom avea o discutie serioasa, avem nevoie de garantii

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 30 iulie 2017, 9:33 Actualitate | Esenţial

Dmitri Rogozin si Igor Dodon
Foto: Captura YouTube
Presedintele Republicii Moldova, Igor Dodon, se va intalni cu Dmitri Rogozin, la investirea presedintelui iranian, Hassan Rohani, care va avea loc pe 5 august la Teherana anuntat vicepremierul rus  a postul de televiziune "Rossia-24", potrivit Agora.md.

"Impreuna vom fi la inaugurarea noului presedinte iranian Rohani in Teheran, unde este programata intalnirea noastra pe marginea evenimentului. Desigur, vom avea o discutie serioasa, avem nevoie de garantii. Nu mai putem sa ne punem rabdarea la incercare, si nici nu mai avem incredere in garantiile acestor nationalisti marginiti. Avem nevoie de garantii clare, care pot asigura un dialog normal", a spus Rogozin.  

Cei doi trebuiau sa se intalneasca in weekend la Tighina la aniversarea de 25 de ani a "pacificatorilor" rusi de dincolo de Nistru, dar Rogozin nu a putut ajunge pentru ca Romania nu a permis avionului in care se afla vicepremierul rus sa ii tranziteze teritoriul.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4685 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    O poza cat 1000 de cuvine. (Duminică, 30 iulie 2017, 9:46)

    clint [utilizator]

    Uitati-va la poza, ce fete au astia doi.
    • +13 (13 voturi)    
      2 crai (Duminică, 30 iulie 2017, 10:21)

      Hell [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Prca este o scena din "las fierbinti"
      • +9 (9 voturi)    
        Aleșii diplomației mondiale (Duminică, 30 iulie 2017, 12:22)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Hell

        Se întâlnesc în buricul pământului, Iran. Cine mai participă la discuții, Libia,Coasta de Fildeș, Coreea de Nord ?
    • +12 (12 voturi)    
      Papagalii (Duminică, 30 iulie 2017, 10:21)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui clint

      din "Angry Birds".
    • +13 (13 voturi)    
      de brigadieri stahanovisti. (Duminică, 30 iulie 2017, 10:58)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui clint

      sau de komisari politici in kgb.
    • +6 (6 voturi)    
      Totusi e neclar (Duminică, 30 iulie 2017, 13:39)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Care e colonel si care e general?
  • +25 (25 voturi)    
    Agenda (Duminică, 30 iulie 2017, 10:00)

    Godzillagrrr [utilizator]

    I-a facut deci rusul program Presedintelui Republicii Super-Independente.
  • +19 (19 voturi)    
    smecheri re-esapati (Duminică, 30 iulie 2017, 10:03)

    mnicku [utilizator]

    ..."discutii serioase" ......... ram-pam-pam
  • +1 (9 voturi)    
    Dacă nimeni nu le dă acces către Moldova (Duminică, 30 iulie 2017, 10:46)

    Con_stan_tin [utilizator]

    rușii mai au o soluție, să-și facă ei propriul drum de acces.
  • +8 (8 voturi)    
    Untermensch (Duminică, 30 iulie 2017, 10:53)

    Landser [utilizator]

    Bre ,ce rau imi pare ca nu i a impuscat bunicu' pe parintii astora cand a fost pe frontul de est!Impuscara si germanii la ei dar se pare ca nu suficient!
    • +9 (9 voturi)    
      Bunica-miu a plâns și înainte să moară (Duminică, 30 iulie 2017, 12:25)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      Că a lăsat rușii sa rupă frontul la cotul Donului. A zis că s-a dus la război alături de germani sa scape lumea de ciumă și mi-a cerut scuze pentru viitorul negru care l-a adus nepoților.
  • +15 (15 voturi)    
    doua gunoaie (Duminică, 30 iulie 2017, 10:56)

    om simplu din multime [utilizator]

    din lada de gunoi a bolsevismului sovietic.
  • +15 (15 voturi)    
    Tare de tot (Duminică, 30 iulie 2017, 10:59)

    Reticentul [utilizator]

    Deci Rogozin anunta intreaga lume ca asa nu se mai poate, Rusia se sufoca daca nu obtine garantii serioase din partea Moldovei... Eu ziceam ca nu i-ar strica sa ceara intarirea acestor garantii de catre judetul Vaslui. Ma gandesc ca e putin probabil sa existe vreun rus de rand mai prost decat vicepremierul, ceea ce nu-i rau.
  • +14 (16 voturi)    
    Fundamentalisti bolsevici alaturi de barbosi (Duminică, 30 iulie 2017, 11:16)

    un domn [utilizator]

    Inseamna Familia Traditionala
  • +12 (12 voturi)    
    Pai, nu aveti deja armata a 14-a (Duminică, 30 iulie 2017, 11:33)

    MagdalenaValentinaFeru [utilizator]

    garantie ca Moldova e ocupata de rusi?
    Sau vi s-a facut dor de o deportare sanatoasa a elementelor nationaliste? Si de 1-2 inchisori pentru reeducare?
  • -12 (16 voturi)    
    Gafă de proporții (Duminică, 30 iulie 2017, 12:50)

    zizin [utilizator]

    Teribila gafă a autorităților de la București în incidentul cu avionul civil cursă regulată în care călătorea vice-premierul rus Dmitri Rogozin alături de alți 160 pasageri iese la lumină. Oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe au declarat vineri pentru AGERPRES că ”motivele deciziei nu pot fi detaliate”. De ce? Foarte simplu: pentru că același MAE într-un comunicat oficial declara, clar și răspicat, cu doar 7 luni în urmă, citez:

    ”Precizări de presă referitoare la traversarea spaţiului aerian al României de către Dmitri Rogozin.
    Data: 23.12.2016.
    În legătură cu informaţiile referitoare la traversarea spaţiului aerian al României de către Dmitri Rogozin, Ministerul Afacerilor Externe face următoarele precizări: Regimul sancționator instituit la nivelul UE prin Decizia 2014/145/PESC a Consiliului din 17 martie 2014 privind măsuri restrictive în raport cu acțiunile care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei nu interzice survolul prin spațiul aerian al statelor membre UE al persoanelor care figurează pe lista de sancțiuni, care călătoresc la bordul unor aeronave care efectuează zboruri regulate. Instituirea unei astfel de sancțiuni ar fi contrară dreptului internațional public, în mod deosebit dispozițiilor Convenţiei privind aviaţia civilă internaţională, semnată la Chicago, la 7 decembrie 1944. Pe cale de consecință, în situația semnalată nu se aplică regimul de sancțiuni instituit la nivelul UE, cursa AEROFLOT fiind o cursă civilă, regulată.”
    Sursa: www.mae.ro/node/39776

    Așadar, prin decizia cretină de acum două zile, România a încălcat flagrant ”prevederi ale dreptului internațional public, în mod deosebit dispozițiile Convenţiei privind aviaţia civilă internaţională, semnată la Chicago, la 7 decembrie 1944.”
    • +9 (9 voturi)    
      ca era avion aeroflot (Duminică, 30 iulie 2017, 13:07)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      nu inseamna cursa regulata.
      putea sa fi fost un charter, un avion inchiriat pt. delegatia rogozeneasca.
      • -9 (9 voturi)    
        S7 Airlines (Duminică, 30 iulie 2017, 13:56)

        zizin [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        În avionul companiei S7 Airlines, care în 28 iulie efectua zborul Moscova-Chișinău, se aflau 165 de persoane, inclusiv 11 copii.

        S7 Airlines (website: www.s7.ru) este, potrivit Wiki:

        S7 Airlines, legally PJSC Siberia Airlines, is an airline headquartered in Ob, Novosibirsk Oblast, Russia, with offices in Moscow. As of 2008, it was Russia's biggest domestic airline. Its main bases are Domodedovo International Airport and Tolmachevo Airport.
        • +3 (3 voturi)    
          Intalnirea cu buk ul (Duminică, 30 iulie 2017, 18:04)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui zizin

          Poate fi data viitoare
        • +2 (2 voturi)    
          Inclusiv Rogozin... (Duminică, 30 iulie 2017, 18:24)

          Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui zizin

          Inclusiv Rogozin ;-)
    • +12 (12 voturi)    
      i-auzi neamule gafă de proporții (Duminică, 30 iulie 2017, 13:41)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      asta după logica ta pe dos de tip ”Mazeta” sau ”Victor Viorel”. Trebuia ca MAE să se k....pe el și să-l lase pe Rogozin să aterizeze la Chișinău? Asta e comportament de stat independent, suveran și membru NATO? Uite aici probă de comportament demn, nu cum sugerezi tu Iudă plătită cu 30 de arginți cu chipul țarului Putka pe ei: ”Carol I retras cu armata în Oltenia in 1878 răspunde la cererea cancelarului Gorceakov de dezarmare a armatei române: «O armată care a luptat la Plevna în faţa Împăratului Alexandru al II-lea poate să se bată până va fi nimicită, dar nu se va lăsa să fie dezarmat㻓”
    • +3 (3 voturi)    
      Da, si?! (Duminică, 30 iulie 2017, 22:29)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Da, bun. Sa zicem. E o gafa, o greseala catastrofica, ce sa mai, e rau de tot.

      Si voi ce ne puteti face?! Cum ne pedepsiti? Ne luati caii de la bicicleta? Tu nu vezi ca orice tara UE sau NATO, cat de mica ar fi, va poate lua la rost? Sunteti zero. Nimic. Si mai rau de-atat. In prabusire libera. Vai de mama voastra! Ati amenintat pe toata lumea, ati atacat tari dupa bunul plac, si-acuma iata. Nimeni nu se mai teme de voi. Toti stim ca sunteti blocati financiar, industrial, tehnologic. Si mai ales alimentar. Faceti foamea la greu.

      V-a nenorocit pe toti politica lui Putin. Faliment scrie pe voi. Data trecuta, in anii '90, v-a ajutat Europa si SUA. De data asta taticu, ajutorul vine numai dupa ce acceptati administrarea internationala a Rusiei. Altfel nu pupati nici un euro si nici un dolar.
  • +5 (7 voturi)    
    Ce fete (Duminică, 30 iulie 2017, 13:08)

    Costin1968 [utilizator]

    Aouleuuu...ce fete de betivi ordinari...il prefer pe Tanase...
  • +6 (6 voturi)    
    Bai mancurtilor bolsevici (Duminică, 30 iulie 2017, 15:07)

    Rescator [utilizator]

    Dece nu va intalniti pe Luna unde,americanii au descoperit apa. Sau voua nu va place apa?
  • +1 (1 vot)    
    Apropo Rogozin. (Duminică, 30 iulie 2017, 17:03)

    asavreau [utilizator]

    Zi-i lui Dodon să vină în Iran și cu"pacificatorii"din Transnistria.Faceți acolo o ceremonie.Vedeți că în Iran băutura este interzisă,așa că fără vin și rachiu poate nu mai aveți mințile înfierbântate.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce-au fost si ce-au ajuns rusii! (Duminică, 30 iulie 2017, 22:48)

    Daniels22026 [utilizator]

    Marea putere mondiala, Rusia, nu mai are pe unde sa zboare sa se intalneasca cu maretul Dodon. Si nici nu pot opri Moldova si Ucraina sa-si controleze propriile granite. La cateva zeci de kilometri de Transnistria, rusii crapa de oftica ca nu mai au resurse, si nici curaj, sa atace la Odessa, ca sa scoata Transnistria din incercuire. E amuzant. Cand te gandesti ca rusii puteau face in Ucraina orice, ca la ei acasa.

    Daca-r putea, Putin ar desfiinta Romania. Dar si alte tari europene, inca si mai mici decat Romania, care vor sfida cat de curand Rusia. Caci asta e cel mai greu de indurat la Kremlin. Sa te sfideze tarile mici. Imperiul rus e ca si destramat. Moscova nu mai are ce guverna. Si de data asta, nu va mai primi ajutoare. Duca-se pe pustie sa se duca de imperiu!