OFICIAL Bucurestiul a interzis aeronavei in care se afla Dmitri Rogozin sa survoleze Romania - Avionul S7 s-a intors din Ungaria si se indreapta spre Minsk

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 iulie 2017, 14:42 Actualitate | Esenţial

Traseul aeronavei in care se afla Rogozin
Foto: flightradar24.com
Romania a interzis survolarea spatiului sau aerian pentru avionul in care se afla vicepremierul rus Dmitrii Rogozin, a confirmat, pentru HotNews.ro, purtatorul de cuvant al Ministerului Afacerilor Externe. Aeronava s-a invartit o perioada deasupra Ungariei dupa care s-a indreptat spre Minsk, pentru realimentare. In decembrie, Romania a permis survolul pentru o cursa comerciala in care se afla Dmitri Rogozin.

Rogozin se afla pe liste persoanelor sanctionate de UE in urma anexarii peninsulei Crimeea de catre Rusia si a sprijinului pe care Moscova il acorda rebelilor separatisti din estul Ucrainei.

Initial, informatia fusese anuntata pe surse de ziarul din Republica Moldova deschide.md.

UPDATE 17:30
Rogozin afirma, potrivit AFP, ca i s-a refuzat dreptul de escala si in Ungaria, astfel incat aeronava in care se afla a fost nevoita sa aterizeze la  Minsk.

UPDATE 15:30
FlightRadar precizeaza ca avionul S7 se indreapta spre aeroportul din Minsk, pentru realimentare.

UPDATE 15:25
Ministerul roman al Afacerilor Externe a confirmat oficial, pentru HotNews.ro, ca autoritatile de la Bucuresti nu au fost de acord ca aeronava in care se afla Rogozin sa survoleze spatiul national (purtator de cuvant)

UPDATE 15:20
Potrivit site-ului aeroportului din Chisinau, citat de deschide.md, cursa a fost redirectionata spre Minsk, Belarus.

UPDATE 15:00 Traseul aeronavei monitorizat de FlightRadar arata ca aeronava se afla acum in Polonia si se intoarce spre Belarus, ocolind Ucraina.

Traseul aeronavei poate fi urmarit LIVE aici:

Site-ul specializat FlightRadar precizeaza, pe contul sau de Twitter, ca "aeronava S7 cu zborul #S7157 de la Moscova la Chisinau, Moldova este blocata in apropierea granitei romanesti".


"Nu avem o confirmare dar probabil s-a interzis intrarea deoarece in avion se afla vicepremierul rus Dmitri Rogozin".


Vom reveni cu amanunte























38273 vizualizari

  • +44 (60 voturi)    
    In regula! (Vineri, 28 iulie 2017, 14:46)

    Martinezu [utilizator]

    Mentine plafonul si directia!
    Anunta-ne cand termini combustibilul sa evacuam cetatenii din raza localitatii respective.
    • +3 (11 voturi)    
      Traiectorie avion GLP157 al lui Rogozin: (Vineri, 28 iulie 2017, 15:39)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Traiectoria avionului aici:

      https://www.flightradar24.com/GLP157/e42783c

      Intr-adevăr, la ora când scriu aeronava se îndreaptă spre Minsk fiind foarte aproape de acest oraș.
      • -20 (36 voturi)    
        pe aici nu se trece (Vineri, 28 iulie 2017, 15:50)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Uraa! Am învins!
  • +14 (14 voturi)    
    vedeti aici.. (Vineri, 28 iulie 2017, 14:47)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    https://www.flightradar24.com/GLP157/e42783c
  • +25 (31 voturi)    
    Ingrasati pamantul cu Landrace Rogojina (Vineri, 28 iulie 2017, 14:47)

    un domn [utilizator]

    dar in prealabil flambati l cu pufoiaka in exces !
  • -11 (17 voturi)    
    părere (Vineri, 28 iulie 2017, 14:49)

    Arl [utilizator]

    De ce umblati dupa surse, deschideti flightradar si vedeti ce si cum.
  • +16 (16 voturi)    
    flightradar24.com (Vineri, 28 iulie 2017, 14:54)

    tr0uble [utilizator]

    va arata exact cum se intoarce avionul spre Moscova:
    GLP157
    • +13 (13 voturi)    
      sa vina cu motocicleta (Vineri, 28 iulie 2017, 15:09)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui tr0uble

      i-a costat pe Siberia Airlines o groaza de bani - o groaza de bani!
      • +17 (17 voturi)    
        data viitoare... (Vineri, 28 iulie 2017, 16:08)

        mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        ...sa-l catapulteze dintr-un tun de la Moscova, daca vrea sa ajunga la Chisinau.
  • -63 (67 voturi)    
    asta e foarte grav (Vineri, 28 iulie 2017, 14:56)

    xanti [utilizator]

    A pus in pericol o aterizare ,f f grav.
    • +43 (45 voturi)    
      Ha ha ha (Vineri, 28 iulie 2017, 15:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cum asta? Poate sa aterizeze la Budapesta, la Minsk, poate trece si pe deasupra Ucrainei - cine stie poate au mai ramas ceva rachete. Carcalete rusnac e pus pe provocari si nerespectarea normelor internationale. Dar fricos nu a avut curajul sa incerce sa intre in spatiul aerian Romanesc. Si inca nu avem Patriot.
    • +16 (18 voturi)    
      Zau? (Vineri, 28 iulie 2017, 15:06)

      meseriasu001 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sa mori tu?
    • +20 (22 voturi)    
      induiosator (Vineri, 28 iulie 2017, 15:06)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cine-ar fi crezut ca esti atat de inocent
    • +24 (24 voturi)    
      Haha (Vineri, 28 iulie 2017, 15:13)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ai glume in program ... Nu cumva pitecantropul asta zicea ca vine cu tupolevuri blackjack in Romania?
    • +3 (3 voturi)    
      Un nesimtit acest Rogozin..... (Vineri, 28 iulie 2017, 22:23)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dupa ce se urca in avion stiind ca n-are voie (ca orice derbedeu de carier) la sfarsit tot el acuza romanii ca nu l-au lasat sa aterizeze si a pus in pericol vieti omenesti. Pai tu ai pus in pericol acele vieti, in momentul in care te-ai urcat in avion, desi cunosteai consecintele.
  • +36 (38 voturi)    
    ha-ha-ha (Vineri, 28 iulie 2017, 15:01)

    Jaj [utilizator]

    Moldova are doar 2 granite, Ucraina si Romania. Daca cele doua state nu permit intrarea, sunt izolati de mama rusie :)
    • -16 (24 voturi)    
      mmm (Vineri, 28 iulie 2017, 15:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jaj

      Cu armata a 14-a se dezizoleaza in 2 zile, ba mai si alipesc Moldova la Transnistria.
      • +11 (11 voturi)    
        seriööös?! (Vineri, 28 iulie 2017, 17:42)

        eTati [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        hArmata a paispea tremura sa nu li se uite ucrainienii ceva mai adanc in ochi. Si, daca nu ma insel eu, si baietii nostri impreuna cu amicii de la Deveselu, i-ar trimite cu mare drag acolo de unde au venit, adanc in muma Rusie.

        Oricum, oamenii aia fara de tara sunt prinsi intre Moldova si Ucraina.
        • 0 (0 voturi)    
          Lasa amicii de la Deveselu (Luni, 31 iulie 2017, 16:27)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eTati

          Ca amicii de la deveselu nu se baga daca n-au interes. Aici vorbim de armata a 14-a versus armata Moldovei. Ucrainienii tocmai ce au fost deposedati de Crimeea si neoficial si de zona de est, tinuta intr-un conflict inghetat care oricind poate fi reaprins. Iar SUA nu se pot baga fara motiv extrem de serios si sa riste un conflict frontal cu Rusia.
      • +7 (7 voturi)    
        Armata a 14-a (Vineri, 28 iulie 2017, 19:04)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        E ruginita rau de tot. Si ii costa pe rusnaci o avere. Daca le pun embargou ucrainienii, mor toti de foame in 2 saptamani.
        • -3 (3 voturi)    
          Armata a 14-a vs. Armata Română (Vineri, 28 iulie 2017, 21:28)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Nu aș fi deloc sigur pe victoria celei din urmă.
          • +3 (3 voturi)    
            Victorie?! (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 1:28)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Vrei sa spui predare. Armata a XIV-a nu mai are nici o sansa sa scape decat prin predare. Chiar daca nu incepe razboiul, tot trebuie sa se predea de foame. Pentru cine si ce sa lupte baietii aia? Cine ii poate ajuta? Nimeni. La prima miscare ruseasca spre Odessa, NATO elibereaza Crimeea din mana rusilor. Flota ruseasca din Crimeea e complet descoperita. Romania a pregatit aeroporturi la greu, oficial si neoficial. Ucrainienii astepta si ei atacul la Odessa. Rusii nu mai pot lua pe nimeni prin surprindere. O scanteie mai lipseste. Atat. Rusii s-au intins mult mai mult decat le permite plapuma. Iar NATO se intareste militar in fiecare zi.

            Cred ca ai glumit despre nefericitii din armata a XIV-a. O armata pierduta dinainte de a incepe ostilitatile. Nici macar nu putem numi victorie asta. Ci prostie ruseasca. Lacomie. Strategie zero. Propaganda, atat le-a mai ramas rusilor. Sa ne lamureasca din vorbe sa ne predam. Comentarii din astea convingatoare. Ca ale tale. :)
      • +2 (2 voturi)    
        aia nu e armata a 14-a (Vineri, 28 iulie 2017, 21:15)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        sunt ramasitele armatei a 14-a. Daca erau smecheri alipeau Moldova Rusiei in '92. Acum sunt mai mult sperietoare de ciori.
    • 0 (0 voturi)    
      Da,Au gresit (Vineri, 28 iulie 2017, 23:07)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Jaj

      Stalin a gresit ca a dat iesirea la mare Ucrainei. Pe atunci erau frati
  • +31 (31 voturi)    
    Rogojina (Vineri, 28 iulie 2017, 15:02)

    Sati [utilizator]

    Si F 16 ce zicea ?
  • +34 (34 voturi)    
    S-a intors deja avionul. (Vineri, 28 iulie 2017, 15:02)

    LoBa [utilizator]

    A ajuns deasupra Belarusului, ca nici Ucraina nu-i lasa sa survoleze.
  • +31 (31 voturi)    
    Se intoarce la Moscova (Vineri, 28 iulie 2017, 15:03)

    Heruvim [utilizator]

    Asa pare din traseul de zbor. Ocoleste si Ucraina.
    • +16 (16 voturi)    
      PRECIS l a sunat Cracanatul (Vineri, 28 iulie 2017, 15:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      si a facut misto de Rogojina; cursa nu e incheiat la mintea Landraceului Rogojina va veni ocolind Ucraina si ..peste Marea Neagra, motiv pentru care Il Asteptam nu niste "taifun" !
  • +36 (36 voturi)    
    alo, tovarasi.. (Vineri, 28 iulie 2017, 15:03)

    averageJoe [utilizator]

    cand mai vreti sa dati o raita pe aici.. mai aduceti cate un procent din tezaur.. a.. sau nu veniti cu avioane asa mari.. Hmm. PA.
  • -12 (20 voturi)    
    mare greseala (Vineri, 28 iulie 2017, 15:22)

    Adri4n [utilizator]

    trebuia permis survoul la dus... si interzis la intors
  • +31 (31 voturi)    
    Sa aflam de ce (Vineri, 28 iulie 2017, 15:23)

    mitg [utilizator]

    Ungaria, Polonia et al. au permis accesul in spatiul aerian.
    • +5 (5 voturi)    
      ce drac să facă Polonia... (Vineri, 28 iulie 2017, 18:09)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      dacă nu-l lăsau să se ducă spre Bielorusia și-l trimiteau spre Ucraina ăia puteau să-l doboare sau sa-i ceară să aterizeze și să-l țină la carceră vreo 48 de ore pe idiot până ii iese toată votka din sînge. Ar fi ieșit un scandal internațional monstru...
  • +36 (36 voturi)    
    spectacol ieftin (Vineri, 28 iulie 2017, 15:25)

    gorky.park [utilizator]

    autoritatile ruse stiu foarte bine ca accesul lui rogozin este intersiz in UE. ciudat este ca polonia și alți aliați le-au permis zborul.......
    • +12 (26 voturi)    
      hehe (Vineri, 28 iulie 2017, 15:56)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      Rogozin e folosit ca momeală să vadă pescarul pe unde mușcă bibanii.
      • +3 (3 voturi)    
        Macao (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 2:01)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Oricare tara europeana, oricat de mica, poate sfida lejer Rusia, fara probleme. V-ati facut de macao. Ati ajuns sa va trimiteti vicepremierii drept momeala. Macar, daca aveati tupeu, intrati in spatiul nostru aerian. De ce n-a riscat Rogozin? Cam fricos pescarul asta al tau. N-avea parasuta la el? :)
      • 0 (0 voturi)    
        Pagadi mujicus (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 7:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Un scenariu terestru este de dorit in 2017 La Kremlin- zero dark thirty MosCow, sa nu spui ca nu ai fost informat
  • +26 (26 voturi)    
    foarte frumos (Vineri, 28 iulie 2017, 15:39)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Anterior s-a dat cocos, acum n-are decat sa ramana la Minsk

    "Totusi, indiferent de sanctiuni, am ajuns in UE. Atunci cand vremea se va imbunatati, vom zbura la Chisinau pentru a ne intalni cu presedintele MD Dodon", a scris pe Rogozin pe Twitter, potrivit News.ro.

    Na ca te-au prins din urma, balaurule. Ramai la tine la ma-ta Rusie acasa.
  • +28 (28 voturi)    
    Saracu rogojina, tre sa ocoleasca pamantul (Vineri, 28 iulie 2017, 15:39)

    Wanheda [utilizator]

    ca sa ajunga acasa.....ce iubiti mai sunt rusii astia.
  • +22 (28 voturi)    
    perfect! (Vineri, 28 iulie 2017, 15:40)

    levierul [utilizator]

    Acum chiar sunt mandru de Romania. As vrea insa ca televiziunile sa ii ceara si parerea lui iliescu despre asta. De ce nu, si a lui nastase, gay-ul nu Ilie. Desi nici Ilie nu e prea departe
    • -23 (29 voturi)    
      Sa te vad in transee (Vineri, 28 iulie 2017, 15:53)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Atunci sa te vad pe tine in transee in razboi cu rusii.
      • +17 (21 voturi)    
        oricand prietene (Vineri, 28 iulie 2017, 16:11)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Daca mai tii minte, moldovenii s-au cam batut cu rusii in 92. Doar nu crezi ca s-au batut cu transnistreni?
        Repet. ORICAND.
      • +6 (6 voturi)    
        In transee in razboi cu rusii? (Vineri, 28 iulie 2017, 18:17)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Tu unde o sa fii?
        In transeele rusilor?
      • +2 (2 voturi)    
        In transee?! (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 2:31)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Nici macar rusii nu ne-ar astepta in transee. Or fi ei tampiti, dar nici chiar asa.
  • +24 (26 voturi)    
    Transnistria (Vineri, 28 iulie 2017, 15:41)

    Xorciser [utilizator]

    Foarte bine ca le-a taiat accesul. Rogozin se ducea in Transnistria sa sarbatoreasca cu armata XIV rusa.
  • -28 (36 voturi)    
    Deci, ungurii au fost prieteni, romanii, dusmani. (Vineri, 28 iulie 2017, 15:42)

    D-or [utilizator]

    Nu e prea linistitoare situatia asta.

    Sa nu se intoarca cu bombardierele.
    • +16 (30 voturi)    
      Pasol na turbinca (Vineri, 28 iulie 2017, 15:54)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Hai taraste-te inapoi in vizuina ta din Rusia. Amenintarile astea cu bombardierele nu tin.

      SUNTEM O TARA NATO. Panimaiesi? Nu apuca sa intre bombardierele pe teritoriul Romaniei ca sunt deja facute confetti.
      • -12 (18 voturi)    
        Germania s-a reunificat pasnic. (Vineri, 28 iulie 2017, 16:11)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        Noi cautam musai razboi.

        Cind unirea era posibila, nici Ion Iliescu, nici vreunul dintre parlamentari, n-au miscat un deget.

        De va fi razboi, primele gloante ar trebui trase in ei, cei care nu au fructificat pacea.

        P.S. Nu am nicio tangenta sau afinitate cu rusii, e ridicola acuza asta absurda.

        Dar, orice pozitionare intr-o tabara adversa cu Ungaria, pune in discuitie Ardealul. Un risc inutil, pentru ca ne putem lua Moldova si fara asta.
        • +13 (13 voturi)    
          Noi nu cautam nimic! (Vineri, 28 iulie 2017, 16:56)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Suntem membri NATO si UE. Daca UE a votat in unanimitate interdictia ca maimuta asta sa intre pe teritoriul UE (inclusiv aerian) atunci maimuta asta nu are ce cauta in avioane care survoleaza UE.

          Punct.

          Noi nu instigam cu nimic. Respectam tratate - ceva despre care rusii n-au auzit in veci. Auzi cum sa respecti tratate, legi, promisiuni?
        • +4 (8 voturi)    
          te faci ca nu sti? (Vineri, 28 iulie 2017, 17:50)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          au murit 1100 de romani pt agentu kgb ilici, nici urma de terorisit, mama voastra de deziformatori, ucideti cu sange rece si pe urma e vina noastra criminalilor?
        • +5 (7 voturi)    
          Ce logica de soarece ai (Vineri, 28 iulie 2017, 19:08)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Deci capul plecat, sabia nu-l taie, asa-i? Asculta la mine, amice. Il taie oricum. Deci tu stai in genunchi, asteptand.
        • -1 (5 voturi)    
          Da cine cere Moldova ? (Vineri, 28 iulie 2017, 19:46)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          V-a spus dvs Moldova ca vrea la Patria muma ? Mie , nu ...Daca nu ati observat tarile nu sunt terenuri, ci entitati spatiale locuite de cetateni ...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e nevoie sa se deranjeze ca ne (Vineri, 28 iulie 2017, 19:41)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      bombardeaza psdalde !! Ei vin doar la starans recolta !!
  • -39 (43 voturi)    
    Urât gest! (Vineri, 28 iulie 2017, 15:48)

    Gray51 [utilizator]

    Așa ceva nu se face. Curând veți vedea pe cerul Bucureștiului bombardiere rusești. S a întâmplat și la case mai mari.
    • +26 (30 voturi)    
      Aceti ordin pe unitate (Vineri, 28 iulie 2017, 15:54)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Sa dati comentariile astea cu bombardierele? Bine. Hai ca iti zic si tie:

      Hai taraste-te inapoi in vizuina ta din Rusia. Amenintarile astea cu bombardierele nu tin.

      SUNTEM O TARA NATO. Panimaiesi? Nu apuca sa intre bombardierele pe teritoriul Romaniei ca sunt deja facute confetti.
      • -16 (20 voturi)    
        Sa nu dam prosteste Pacea pe Razboi (Vineri, 28 iulie 2017, 16:23)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        Ce ne-ar aduce un razboi? Care-i miza noastra?

        Ardealul il avem, Moldova o putem recupera prin referendum (daca facem inainte niste investitii si promisiuni rezonabile populatiei), Bucovina e blocata la o tara - prietena.

        Credeti ca daca ajutam Ucraina sa-si recupereze Crimeea, ne va da inapoi Bucovina si Sudul Basarabiei? Tot neam de rusi sunt si ei...
        • +8 (10 voturi)    
          nu prea esti in toate mintile mai Aliosa (Vineri, 28 iulie 2017, 18:22)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Cine vorbeste de razboi in afara rusilor. Cine a anexat parti din tarile vecine cu exceptia rusilor? Cine intretine focare de conflict in Georgia, Ucraina, Moldova?
          Noi am respectat o decizie UE si cu asta basta. Faptul ca ungurii nu au respectat-o e problema lor dar trebuie sa tinem minte ca Rogozin zbura catre Moldova iar Moldova a fost teritoriu romensc nu maghiar.
          Iar faptul ca ai tupeul sa vorbesti de Ardeal si o eventuala pierdere te plaseaza fara dubii in zona trolisorilor post-sovietici.
          • 0 (0 voturi)    
            Este si trol prost sovietic (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 7:32)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            URSS foloseste educatia doar pentru spatiul cosmic,in rest, dovezile sunt aici
    • +25 (25 voturi)    
      urat zici (Vineri, 28 iulie 2017, 15:55)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      deci daca vine unu la tine in casa, si sa zicem ca are inerdictie, potrivit legii. u zici asa, sa il las sa intre, ca alfel vine si ma bate. sa fii sanatos, carpa ce esti
      • -17 (19 voturi)    
        Era diplomat (Vineri, 28 iulie 2017, 16:20)

        Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui ati

        Și era în avion civil.
        • +17 (19 voturi)    
          si intamplator avea interdictie (Vineri, 28 iulie 2017, 16:24)

          ati [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          si faptul ca nu tine cont de asta e cu atat mai grav, mai ales ca e diplomat.
          • +4 (8 voturi)    
            . (Vineri, 28 iulie 2017, 17:10)

            Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui ati

            Aș putea să aflu și eu de când viceprim-ministrul responsabil de sectorul militar e diplomat?
        • +6 (6 voturi)    
          Avea interdictie (Vineri, 28 iulie 2017, 19:09)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          Bai ignorantule!
      • -14 (16 voturi)    
        Potrivit legii internationale (Vineri, 28 iulie 2017, 16:33)

        Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui ati

        Interdicția asta e ilegală. Și în plus, gestul ăsta va trimite mesaj că anexarea Crimeei a fost un gest f potrivit. Și mesaj către Transnistria că e nevoie de Ucraina de Est.
        • +12 (14 voturi)    
          Ai nu zi zau? (Vineri, 28 iulie 2017, 16:57)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          Potrivit carei legi internationale? Legea inventata ad hoc de mujici. Conform legislatiei internationale o tara, respectiv UE are ORICE drept de a interzice accesul cetatenilor straini.
        • +11 (13 voturi)    
          dar sa dobarati avioane civile (Vineri, 28 iulie 2017, 17:55)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          sa omoratati civili e in lege? sau va este permis orice mujicilor?
        • +9 (9 voturi)    
          interdictia e ilegala? (Vineri, 28 iulie 2017, 18:24)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          Dar ramanerea Armatei 14 in Transnistria e legala? Dar anexarea Crimeei? Dar razboiul din Donetsk?
          Ne lasi mai rusnacel? Iti put vorbele a Rossia Today de la o posta.
    • +20 (26 voturi)    
      amice, esti dobitoc (Vineri, 28 iulie 2017, 15:58)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Rusia trebuie sa se conformeze democratiei. Populatia rusiei traiseste izolata din cauza politicii inexplicabile in orice fel ai lua-o, in afara de schizofrenia comunista
      • -16 (16 voturi)    
        Moldova a votat altfel (Vineri, 28 iulie 2017, 16:25)

        Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Moldova a votat un guvern clar pro Rusia. Asta nu e democrație? Moldova nu vrea cu România. Un gest nediplomatic și provocator. Că sa câștigi ce? Orgoliu? UE nici măcar nu are armata. UK iese, Trump tot amenință că și retrage sprijinul, Turcia e extrem de frustrată și chiar duală.
        • +9 (9 voturi)    
          si daca ai fi rus, tot dobitoc ramai (Vineri, 28 iulie 2017, 17:14)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          sustii prostiile astea?
          Adica cel mai mare exercitiu NATO din toate timpurile crezi ca a fost degeaba, ori tocmai asta e problema ta? NATO si USA vor investi tot mai mult in stabilitatea zonei.
          Rusia incearca prin orice mijloace, mai ales prin plata unor politruci, postaci si politicieni corupti, sa submineze orice investitie in securitate in zona. De ce? Ne ofera Rusia securitate? Este demna de toata increderea politica Rusiei in domeniu asta.
        • +7 (7 voturi)    
          presedinte pro-Rusia (Vineri, 28 iulie 2017, 18:26)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          guvernul nu se voteaza, Parlamentul se voteaza.
          Dar pentru postacii rusi e acelasi lucru.
          • +2 (2 voturi)    
            Acum se potriveste o scandare (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 7:35)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            La ambasada URSS: kozmine ieshi afara javra ordinara, doar sa ne organizam, duminica la ambasada Mujiciei apoi dam binetze si la slugile lor de laP$D, ca deh, sunt vecini
    • +19 (25 voturi)    
      Haha :) (Vineri, 28 iulie 2017, 15:58)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Crede-ma, nici un bombardier rusesc nu are curajul sa se apropie de coasta romana mai mult de 20km.

      Daca nu ma crezi, fa o plimbare pana la Kogalniceanu si convinge-te cu ochii tai ce e stationat acolo.
      • -23 (23 voturi)    
        Nu zău! (Vineri, 28 iulie 2017, 16:18)

        Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

        Fă tu o plimbare până în estul Ucrainei, vezi ce găsești pe acolo.
        • +12 (12 voturi)    
          . (Vineri, 28 iulie 2017, 17:12)

          Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

          O mlaștină care suge ultimul dolar din visteria și așa goală a rușilor. Ai alte informații?
      • -1 (13 voturi)    
        Asa sa fie! Dar, DE CE sa verificam? (Vineri, 28 iulie 2017, 16:34)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

        Din pura curiozitate sau din pura prostie?

        Ca o miza concreta nu vad.
        • -10 (10 voturi)    
          Să vezi că pe ucraineni nu i a ajutat nimeni (Vineri, 28 iulie 2017, 17:07)

          Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Nici măcar Ucraina. Bine, nu erau în NATO!
          • +6 (6 voturi)    
            . (Vineri, 28 iulie 2017, 18:06)

            Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

            Și sute de milioana de dolari pe care le alocă americanii anual pentru ajutor militar ucarinenilor unde dispar? Echipametul primit din Europa? Apropo, cartușe ucrainenii de unde primesc? Probabil le fură de la ruși. Ei doar nu au fabrici de cartușe și dacă tot nu-i ajută nimeni, probabil. reușesc să dobândească muniții doar din raidurile asupra bazelor rusești din Rostov. Nu?

            Dacă tot faci propagandă aici, puțină documentare băiete.
          • +3 (5 voturi)    
            Ucrainienii (Vineri, 28 iulie 2017, 19:11)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

            Pina una alta tin frontul de est. In pofida a 600000 de mii de soldati rusi in civil stationati in estul ucrainei cu armanent greu.
    • +17 (19 voturi)    
      asa ceva nu se face (Vineri, 28 iulie 2017, 16:01)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Sa invadezi tari vecine, sa le distrugi, sa omori mii sau zeci de mii de oameni si sa le modifici granitele dupa cum vrea muschiul tau chiar nu se face. Iar criminalul asta mai este si nesimtit.
    • +21 (21 voturi)    
      Vai domnul Gri (Vineri, 28 iulie 2017, 16:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Si care case mai mari erau alea?
      Ce-ti mai plac amenintarile! ca si lui nen-tu Rogozin!
    • +14 (16 voturi)    
      urat... curat murdar (Vineri, 28 iulie 2017, 16:15)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      te pomeni ca o fi frumos jestul rusnagului care forteaza interdictiile nu ? Nea Costel drojdier.. ia zi una pentru Dimitri
    • +7 (7 voturi)    
      urati si misei sunteti voi care dezinformati (Vineri, 28 iulie 2017, 17:53)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      ...
  • -8 (20 voturi)    
    PSD a interzis survolare ruseasca si cumpara (Vineri, 28 iulie 2017, 15:51)

    jackalphonse [utilizator]

    arme americanesti.
    sa mai zica cineva ca psd este prorus:D
    • -18 (18 voturi)    
      Cumpără (Vineri, 28 iulie 2017, 16:28)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Să se familiarizeze cu tehnologia. Iar interzicerea survolării e la derută.
      • +5 (7 voturi)    
        deci psd-ul e prorus da? (Vineri, 28 iulie 2017, 17:57)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

        hai spuneti-o cu gura tare la unison, sa auda toti aia care se cred romani si voteaza ca oile
    • +9 (11 voturi)    
      ba zic (Vineri, 28 iulie 2017, 16:50)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      eu. cu toata gura.
      mark my words: PSD e plin de soparle pro-ruse sau infiltrati RUSI. bag mama, ambele picioare si 2 ochi in foc.

      sa vad armele in Romania fizic. dupa aia mai vorbim
      psd-ul nu este o entitate umana gen ceausescu care face si desface tot ce mista in Ro... oricata harababura e in tara asta tot mai sunt cat de cat niste reguli si responsabili de una-alta.
    • 0 (2 voturi)    
      ha ha, ce misto (Vineri, 28 iulie 2017, 21:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Aripa voiculesciana(Securitatea aia veche) da la gioale discret PSD-ului pe motive ca ar fi prea pro-american!
      Intervine aripa KGB-ista si o da la intors si ne spune ca PSD-ul e cu rusii pe bune!
      Intarata-i drace!
  • +11 (17 voturi)    
    Po land (Vineri, 28 iulie 2017, 15:58)

    Eugen_ [utilizator]

    Vad ca se intreaba de ce Polonia i-a permis accesul, desi e interzis in UE... Pai nu e chiar in zilele astea Polonia trasa de urechi de catre UE pe tema noilor legi?

    Despre Ungaria chiar n-are rost, stim toti ca ei sunt anti-UE si pro-rusi. Pacat e ca suntem inconjurati de pro-rusi si de slavi, noi fiind aici o exceptie intre Ucraina, Ungaria, Serbia, Bulgaria...
    • -13 (15 voturi)    
      Daca ar fi existat vreo interdictie (Vineri, 28 iulie 2017, 16:04)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

      Daca ar fi existat vreo interdictie, aceasta ar fi fost semnalata in aceasta stire a hotnews
      • +12 (12 voturi)    
        Exista (Vineri, 28 iulie 2017, 17:42)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        http://www.drorpilot.com/Notam/notam94w53q0r37w.htm

        Inca din mai 2014 si are efect permanent se pare:

        (A0990/14 NOTAMN Q) LRBB/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/4455N02524E999
        A) LRBB B) 1405091748 C) PERM E) IT IS NOT PERMITTED TO OVERFLY ROMANIAN AIRSPACE WITH AIRCRAFT CARRYING ON BOARD PERSONS LISTED TO THE EUROPEAN UNION COUNCIL DECISION NO. 2014/145/CFSP OF 17 MARCH 2014, EUROPEAN UNION COUNCIL DECISION NO. 2014/151/CFSP OF 21 MARCH 2014, COUNCIL REGULATION (EU) NO. 269/2014 OF 17 MARCH 2014 AND COUNCIL REGULATION (EU) NO. 284/2014 OF 21 MARCH 2014.)
  • +16 (18 voturi)    
    regiunea "separatista" creata pe model enclava (Vineri, 28 iulie 2017, 15:59)

    Razvan_M [utilizator]

    Toata lumea stie deja modelul consacrat de rusi cu "regiuni separatiste". Marlanul rus nu trebuie tratat ca domn pt. ca isi da in stamba. Georgia, Ukraina, Romania/Moldova etc. Este interesant ca teroristi si ucigasi dintr-astia se arata mirati ca sunt priviti cu ostilitate.
  • +12 (12 voturi)    
    La noi (Vineri, 28 iulie 2017, 16:23)

    takada [utilizator]

    Porcarul de Rogojina vroia sa traverseze teritoriul Romaniei,este o distanta cam mare pana la Chisinau.
    Cine stie ce agenti si echipamente militare parasuta pe teritoriul nostru.Asa ca mars inapoi la Moskva.

    Ipotetic vorbind,daca forta teritoriul nostru la mare inaltime cu ce il atingeam?De aceea un Patriot nu strica la casa omului.

    Sa ii lasam pe pretenii lui unguri,care spioneaza UE si Nato pentru rusi,sa-l desfete cu frumusetile locale si nu numai.
    • +5 (5 voturi)    
      Era avion comercial (Vineri, 28 iulie 2017, 20:18)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui takada

      Compania ar fi fost investigata pentru incalcarea interdictiilor de zbor si probabil:

      a) O amenda usturatoare sau si mai rau
      b) Interdictie de a mai survola UE

      Nu zic ca nu se poate intampla si asa. Este de datoria companiei sa previna imarcarea persoanelor care au interdictii.
  • +17 (19 voturi)    
    Din Chisinau (Vineri, 28 iulie 2017, 16:24)

    CloudRider [utilizator]

    Iti multumesc Romania. Te iubesc. <3
  • +23 (23 voturi)    
    clarificari elegante si diplomate din Romania (Vineri, 28 iulie 2017, 16:59)

    gwolf [utilizator]

    hai sa terminam cu balcanismele astea de a ne da cu parerea ca e bine sau rau, si sa ne asumam si noi putin un concept ceva mai vestic, european: se numeste responsabilitatea respectarii regulilor.

    Maimuta avea interzis prin decret international. CE PLM atata dezbatere ca a fost bine sau nu, sar de cur in sus postacii ca suparam Rusia si etc... Bai baieti nostalgici dupa perioada fanariota: VOI de respectarea regulilor internationale ati auzit?

    Maimuta a pus in pericol echipajul, cand stiind ca are interzis, decide totusi sa incerce marea cu degetul. si apoi grohaie ca un porc bolsevic frustrat ca altii sunt de vina si ca punem echipajul in pericol. FMM**-lui de soarece libidinos.
    Bai postaci panicati: daca le aveti cu chirilicele, dati-i mesajul meu intocmai tovarasului. cu bezele de diplomatie romaneasca
    • +13 (13 voturi)    
      . (Vineri, 28 iulie 2017, 17:18)

      Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      Ce nu pot eu înțelege - de unde, în 2017, frica asta de ruși pe care o tot văd pe forumuri și în comentarii. Repetă toți ca o mantră - ”Mama Rusie-Mama Rusie”. Care mamă măi? Cu excepția unor orașe, FR e un stat african cu arme nucleare (și ale moștenite de la comuniști). Dacă ați vedea în ce rahat trăiesc rușii, ați spune că cel mai distrus sat de țigani din România e capitală culturală.
      • +3 (3 voturi)    
        Exact, ditamai tara pe doua continente... (Vineri, 28 iulie 2017, 22:41)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Jora_Kamaz

        si are un PIB doar de cateva ori mai mare decat Romania. Rusia nu poate sustine nici un razboi de lunga durata. Sau castiga in runda intai sau mananca bataie ca nu duce 2 runde. De-aia isi baga potcoava in manusa. Sa-si tranteasca adversarul din prima. Daca nu, s-a terminat cu ei........ Nu ca ar fi rau, ar afla si rusii de rand ce este aia viata de om. Acum sunt tratati aidoma animalelor....
        • 0 (0 voturi)    
          . (Luni, 31 iulie 2017, 8:40)

          Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Iar dacă e să te uiți pe cap de locuitor, suntem aproape la același nivel. În 2017 avem toate șansele să avem un PIB pe cap de locuitor mai mare ca a rușilor.
  • -7 (7 voturi)    
    bun, si ce a demonstrat... (Vineri, 28 iulie 2017, 19:13)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    colonia UE care raspunde la numele de Romania prin acest act?!...exces de zel tipic unui sclav credincios fara niciun pic de verticalitate. Ce a castigat?...absolut nimic...ca de fiecare data
  • +5 (5 voturi)    
    De ce survola Romania daca destinatia era Chisinau (Vineri, 28 iulie 2017, 19:25)

    Ochiana [utilizator]

    ?
    Interdictie i-au dat si Ucraina si Ungaria si asta pentru ca Rogozin e pe lista persoanelor sanctionate de UE
    Asa ca autoritatile romane au reactionat corect ca si alte state europene
    Nu are nici o treaba cu R Moldova...
    • +2 (2 voturi)    
      . (Vineri, 28 iulie 2017, 21:36)

      Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Spațiul aerian ucrainean e închis pentru aeronavele rusești de orice tip din 2015
  • +1 (1 vot)    
    Cursa GLP157 A decolat din Minsk.... (Vineri, 28 iulie 2017, 19:54)

    bipedalis [utilizator]

    la ora locala 18.51 cu destinatia Chisinau la ora estimata 20.54. Cursa a intrat iarasi in spatiul aerian polonez si urmeaza cursul catre Ungaria trecand peste Slovacia. La aceasta ora tocmai ce paraseste spatiul polonez la altitudinea de 35.000ft/10.000m. Devine interesant.
  • +3 (3 voturi)    
    Avionul a decolat de la Minsk ... (Vineri, 28 iulie 2017, 20:07)

    johndoe1980 [utilizator]

    ... si se indreapta spre Chisinau.

    Oare Rogozin mai e la bord?
  • 0 (2 voturi)    
    GLP152 (Vineri, 28 iulie 2017, 20:08)

    bipedalis [utilizator]

    Tocmai ce a intrat in spatiul aerian romanesc ceva mai sus de Carei.
  • +1 (1 vot)    
    Alo, redactia HotNews? (Vineri, 28 iulie 2017, 20:29)

    johndoe1980 [utilizator]

    Ne-ati putea lamuri si pe noi daca "interzisul" se mai afla la bordul avionului?

    MAE ce zice?
    • 0 (0 voturi)    
      . (Vineri, 28 iulie 2017, 21:23)

      Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui johndoe1980

      Atât timp au intrat în spațiul aerian românesc - nu mai este
    • +2 (2 voturi)    
      Probabil nu (Vineri, 28 iulie 2017, 22:53)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui johndoe1980

      Daca era inca la bord, compania aeriana probabil va primi o amenda sau ii va fi interzis sa mai survoleze spatiul UE.

      Este de datoria companiilor aeriene sa previna imbarcarea persoanelor cu interdictii. Daca o mai si face in deplina cunostinta de cauza (si slobozin era la bord) aproape garantat primeste interdictie pe spatiul aerian UE. Un pret cam piperat nu crezi? O fi ea Siberia Airlines da nici sinucigasi nu cred ca sunt...
  • -1 (1 vot)    
    Tov. Rogozin (Vineri, 28 iulie 2017, 20:33)

    sonashi [utilizator]

    tov. rogozin mai are putin si iese din spatiul aerian romnaesc cu destinatia chisinau. cum mama dracului a intrat in spatiul aerian romanesc?
    • +2 (2 voturi)    
      . (Vineri, 28 iulie 2017, 21:22)

      Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui sonashi

      Nicicum. Cursa respectivă e una regulată. S-a întors la Minsk, Rogozin a coborât. Au alimentat și avionul și-a reluat cursa normală - Moscova - Chișinău
    • +3 (5 voturi)    
      n-a intrat (Vineri, 28 iulie 2017, 21:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sonashi

      https://www.news.ro/politic-extern/protest-oficial-al-moscovei-fata-de-interdictia-impusa-de-autoritatile-romane-avionului-in-care-se-afla-rogozin-o-provocare-deliberata-care-afecteaza-grav-relatiile-bilaterale-1922403228412017072117115502?source=biziday
      zboara spre Moscova dobitocul
  • +2 (8 voturi)    
    sa mai luam o baterie de Patriot (Vineri, 28 iulie 2017, 22:01)

    N.S. [utilizator]

    ca poate se intoarce narodul si iar nu vrea sa plateasca taxa sau spaga de trecere! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Deci, (Vineri, 28 iulie 2017, 22:19)

    DT34 [utilizator]

    Aceasta e o cursa de linie? Acesta este traseul normal? Daca da, traseul normal de la Moscova la Chisinau trece prin Ucraina? Sau ocoloeste si trece prin Belarus, Polonia, Ungaria, Romania? Vorbesc depsre traseul normal.
    • +4 (4 voturi)    
      Tot ce pleaca din URSS (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 7:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Este anormal
      • 0 (0 voturi)    
        . (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 18:15)

        Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        R. Moldova tot pleacă din URSS. La fel ca și sutele de mii de români care trec Prutul pentru a se stabili sau a studia aici.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Sâmbătă, 29 iulie 2017, 18:14)

      Jora_Kamaz [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      E cursa de linie. Spațiul aerian ucrainean e închis pentru aeronavele rusești din 2015. Traseul respectiv e singurul traseu disponibil pentru companiile aeriene din Rusia care vor să ajungă la Chișinău.