Ministrul Apararii anunta noi achizitii militare: Sisteme americane de rachete sol-sol HIMARS, inca 36 de avioane F-16 pana in 2022 si camioane noi pentru transportul trupelor

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 26 iulie 2017, 14:59 Actualitate | Esenţial

Sistemul de rachete HIMARS
Foto: Wikipedia
Romania va cumpara sisteme mobile americane de artilerie cu rachete HIMARS si va achizitiona inca 36 de avioane de vanatoare F-16 pana in 2022, a anuntat miercuri ministrul Apararii, Adrian Tutuianu. Ministrul a precizat ca ministerul cauta sa achizitioneze cat mai repede si camioane noi pentru transportul trupelor. "173 de bucati ne-am propus intr-o prima etapa", a spus Tutuianu.

"Pe langa achizitia rachetelor #Patriot, o sa incepem procedurile pentru achizitia sistemului de rachete HIMARS, cu precizarea ca ele nu vor fi achizitionate in acest an si nu vom face plati.", a declarat Tutuianu.

Conform planului de achizitii MApN aprobat de Parlament in primavara Romania are in vedere achizitionarea unui sistem Lansator Multiplu de Rachete cu bataie mare. Mai exact, 3 sisteme a 18 instalatii de lansare (54 instalatii de lansare) cu o valoare estimata la circa 700 de milioane de euro.

Pe langa aceasta noua achizitie, Tutuianu a mai precizat ca Romania va cumpara alte 36 de avioane de vanatoare multirol pana in 2022. Viitoarele avioane vin sa completeze flota actuala de F-16 - 9 intrate deja in dotare si 3 care vor veni in acest an din Portugalia.

Tutuianu a mai precizat ca MApN va achitiona 30 de autobuze si 72 de microbuze si va decide asupra unei achizitii de camioane pentru transportul trupelor.

"Vom decide si daca putem face o achizitie directa de camioane pentru transportul trupelor sau daca vom proceda la o achizitie publica intr-o procedura simplificata. (...) 173 de bucati ne-am propus intr-o prima etapa", a spus Tutuianu.

Dispozitivul lansator de rachete cu inalta mobilitate (HIMARS) este un sistem de artilerie reactiva, cu lansatoarele montate pe camioane, cu cate sase rachete de 227mm M270 sau cu o singura racheta MGM-140 ATACMS.

Sistemul a intrat in dotarea fortelor ameriacane in 2005 si de atunci a mai fost achizitionat de Singapore, Iordania si Emiratele Arabe Unite.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

12223 vizualizari

  • +23 (37 voturi)    
    Aoleu (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:09)

    omezu [utilizator]

    Pai nu "e" bune astea, boss! Apa de ploaie, scumpe, proaste, bani aruncati, netestate, colonie, imperialistii! Dati banii la popor, salarii pensii, spitale, rusia e cu noi, etc, stim placa.
    • -12 (18 voturi)    
      se castiga bine sa scrii prostii? (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:00)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      un ban in plus de vara mi ar trebui si mie
      • +12 (14 voturi)    
        E ok (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:33)

        omezu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Se castiga decent. Soros a bagat banii la timp luna asta.
      • +3 (3 voturi)    
        s-ar putea (Miercuri, 26 iulie 2017, 19:42)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        dar e obligatoriu sa pui si cratima unde trebuie.
        putin cum plateste? in ruble nu cred ca e convenabil. actiuni la gazprom?
    • -9 (15 voturi)    
      Himars = Katiusa dar cost 5.1 mil. $ camionul gol! (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:25)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      HIMARS este un lansator de rachete tip Katiusa. Prețul unui camion gol (fără rachete în tuburi) se cifrează la 5.1 mil. dolari. Asta este jaf. Un camion universal, adaptat pentru orice teren, nu depășește 150 mii dolari. In plus avem deja nenumărate astfel de lansatoare. Nu avem ce face cu HIMARS-ul.

      Vezi date despre HIMARS aici: https://en.wikipedia.org/wiki/HIMARS
      • +12 (18 voturi)    
        Alo, tavarisi troli ! (Miercuri, 26 iulie 2017, 17:28)

        Sufleu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        HIMARS bate la peste 400 km, adica din Constanta pana in Crimeea. Asta e buba la voi? Pai face toti banii atunci!

        Arata-mi o tigaie Katiusha care trage asa de mult.
        • 0 (6 voturi)    
          Atenție: 480 km e autonomia camionului! (Miercuri, 26 iulie 2017, 21:09)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Sufleu

          Nu mai induceți lumea în eroare. 480 km este autonomia camionului HIMARS nu bătaia rachetelor de pe el care sunt Katiusa obișnuite.

          Exista posibilitatea sa se monteze o singura racheta mare cu bătaia de pana la 300 km dar nu în configurația asta ni se vinde noua ci cu rachete multiple care nu bat la mai mult de 32 km.

          Noi îl vom cumpăra ca lansator ordinar de tip Katiusa din care avem deja mai multe decât ne trebuie.
      • +1 (7 voturi)    
        Prostii (Joi, 27 iulie 2017, 0:43)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        M-am documentat, ca banuiam ca scrii tampenii la comanda. BM-27 Uragan este echivalentul rusesc modern Himars-ului american. Iti dau doar un indiciu: distanta la care trage BM-ul este 35 km. Distanta la care trage Himars-ul intre 200-300 de km. Daca nu crezi du-te pe internet si documenteaza-te. Stii ce inseamna asta? Ca rusii se pot c*** pe sistemul lor.
        • 0 (4 voturi)    
          Nu primim Himars cu racheta de 2-300 km! (Joi, 27 iulie 2017, 8:06)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Racheta aceea pe care o trage camionul sistemului HIMARS la 2-300 km este una singura însa nu în configurația asta ni se vinde noua ci ca lansator Katiusa obișnuit. Avem deja LAROM-ul, ca un exemplu.
  • -30 (44 voturi)    
    Din ce bani?! Pariu ca facem imprumut FMI? (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:09)

    jackalphonse [utilizator]

    4 miliarde pe Patriot si se anunta alte achizitii pana in 2022, adica in 5 ani. Din ce bani facem noi achizitiile astea? Este asa de mare ala 2%?
    Si daca tot am ajuns la 2%, nu era mai bine sa l cheltuim mai cu cap, cu o licitatie, doua?
    By default toti 2% se dau americanilor fara licitatii, fara alti parteneri care sa i concureze?
    • +9 (17 voturi)    
      SUA iti dau ceva ce NIMENI nu iti ofera (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:47)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Anume GARANTII efective de securitate.
      Daca SUA spun ca "protejam Romania", toata lumea ii crede si se fereste sa atace Romania, stiind ca raspunsul SUA va fi imediat, efectiv si pe multiple planuri(militar, politic, economic).

      Daca Franta spune acelasi lucru, nimeni (Rusia cu atat mai putin) nu ii crede. Acelasi lucru si cu Germania. Pur si simplu nu sunt credibili. Nu au forta si nici istoricul necesare pentru a fi credibilli. Ce sa ai vorbim de Suedia (ca fac si ei avioane) sau Italia.

      Astea fiind stabilite, chiar presupunand ca vom cumpara echipamente din alta parte si SUA nu se supara, cand vei avea nevoie de echipamente, in caz de Doamne fereste, tot la SUA te duci sa iti dea. Iar ei iti vor da echipamente militare americane pentru care nu vei avea expertiza, training, etc, caci tu ai luat rachete de la franceczi si avioane de la suedezi. Las la op parte ca in cateva zeci de ani(daca nu mai devreme) si din Franta, si din Suedia, pentru a lua echipamente militare va trebui sa te rogi la Mecca.
    • +7 (13 voturi)    
      Nato (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:49)

      Albion [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Si cine iti asigura securitatea sua sau caciosii din europa? Sa nu-mi zici de rusi ca ma apuca rasu plansului. Pe voi chiar va plateste la post sau la calitatea continutului unui mesaj de propaganda putinist?
      • -9 (11 voturi)    
        De ce avem nevoie de securitate ? (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:43)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Albion

        Cine ne ataca pe noi ?
    • +6 (12 voturi)    
      ... (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:54)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Hai sa fim seriosi, aici conteaza doar interesele strategice. Parca rachetele cumparate in anii 60 de la rusi le-am folosit vreodata?
      Rolul rachetelor e in principal de imagine. Daca vrei sa fii respectat trebuie sa ai ce arata: ca ai bani, ca ai prieteni, ca ai vointa, ca ai un cuvant de spus. Alfel nu te ia nimeni in seama.
      Cat despre performante, sa fim seriosi, nu poti face o comparatie dupa un articol de pe Wikipedia sau din pliante de prezentare. Nu sunt facute pe vapor, sunt testate in conditii reale, le luam de la un aliat strategic, restul nu conteaza.
      Ne-am asumat ca suntem pilonul american in zona, mergem inainte. Rachetele probabil nu le vom folosi niciodata, dar de americani sigur vom avea nevoie.
      • 0 (0 voturi)    
        95% din stocul de armament (Joi, 27 iulie 2017, 23:06)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        la nivel mondial nu este folosit si rugati-va la ce de sus sa nu fie vreodata!!

        Rolul lui este insa de ceea ce se numeste "deterrence" adica descurajare. Iar asta este o realitate a lumii in care traim, n-o putem noi ignora sau sa ne prefacem ca nu exista.

        Nu trebuie sa te atace nimeni, trebuie doar sa stie ca se va lasa cu multi dinti scosi daca o face.
    • +8 (14 voturi)    
      Investitiile in aparare (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:05)

      Numele [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Cand suntem sub umbrela americanilor, suntem considerati o tara mai sigura pentru investitii. Da, cheltuim bani pe arme, dar pe de alta parte, castigam din investitiile straine. Castigurile pe termen lung depasesc cu siguranta cheltuielile.
    • +7 (11 voturi)    
      din cei 2% PIB buget al apararii (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      1. bugetul apararii pina in 2022 cind zice tutuianu ca se achizitioneaza toate celea e de 3.5 mld eur/an *5-6 ani. Bugetul estimat pe anul asta e de ~175-180 mld eur ( http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buget/executii/Anexa2_BCG062017.pdf )
      2. in general ministrii PSD vorbesc doar ca sa se auda, deci gradul de credibilitate al declaratiilor astora e de maxim 10-15% (si asta de pe vremea cind Sova prezenta saptaminal cite o foaei A4 cu varianta finala de sistem de autostrazi)
      3. Cind stii ca oricind pot aparea niste omuleti verzi care iti ocupa teriotirul in 2 saptamini si singurii care te pot apara de ei momentan sunt americanii, e bine sa nu-i superi prea tare cumparand de la europeni. Ca la cita minte are Trump, ar putea oricind sa te trimita la menti si suedezi sa te apere de rusi .
    • +5 (9 voturi)    
      E o investitie folositoare (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:07)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Pentru a apara independenta fata de rusia.
      • -9 (11 voturi)    
        Doar atat BogdanXXX (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:12)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Talentul tau de p(r)ostac n a mai scos nicio inventie retorica?
        Sa mai zica cineva ca psd-ul n ar fi proUSA. Uite ce achizitii belicoase pentru Ro si avantajoase pentru USA se fac.
        Daca stau bine si ma gandesc si Nascase ne a facut cadou Bechtelul si NATO, nu Base (base ne a facut cadou imprumutul gigant de la FMI de 20 mld - de neintrecut in darnicie).
        • 0 (0 voturi)    
          ai vazut macar (Joi, 27 iulie 2017, 23:03)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          vreun glonte cumparat? in afara de cele 9 avioane care... sa fim seriosi: suntem penibili si cu ele DAR ce eram fara!
          stai linistit ca tatuca tradiceanu lucreaza impreuna cu bosii lui si ai sa vezi blocaj si ... scoli si spitale in locul armamentului, ca panselutele.

          PS: ultima propozitie e ironica.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu, ii dam direct rusilor ca taxa de protectie (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:22)

      Brici [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Te faci ca nu sti din ce bani?
      PIB estimat 2017 - 177 mld eur (206 mld $).
      PIB estimat 2022 - 220 mld eur (255 mld $).
      Media 230 mld $ x (2%) x 6 ani = 27.6 mld $
      Deci 27 miliarde
    • +1 (1 vot)    
      chiar si cu licitatie (Joi, 27 iulie 2017, 12:34)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      chiar si cu licitatie in cadrul NATO nu castiga altcineva in afara de americani. chiar daca mai mai scapa un finmecanica in fata - sigur e Northrop sau Lockheed in spate furnizor. 2% este taxa de protectie americana. exact ca la raketii rusi.
      Si acum haideti cu minusurile ca voi le stiti pe toate...
  • -31 (45 voturi)    
    hehe (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:24)

    Mazeta [utilizator]

    Anul trecut era musai să cumpărm Corvetele lui Coloș. Strategii lui pește prăjit explicau savant ce importante sunt în dispozitivul NATO.

    Anul ăsta s-a schimbat schimbarea. După îndelungi cercetări, s-a decis că România trebuie să se apere cu gioarse americane, nu europene.
    • +8 (12 voturi)    
      Hai lasa... (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:33)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca deocamdata speranta apararii sta la americani si englezi, nu al ...europenii tai? Care europeni, nemtii si frantujii care se scarpina pe burta cu rusii? Sau italienii care se stiu la macaroane?
      Totul trebuie luat de la americani.
    • +10 (12 voturi)    
      A, dar Mazeta... (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:39)

      Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      A, dar daca zice Mazeta, acest strateg al lui peste prajit, bun la toate, care comenteaza tot ce misca, ca corvetele nu erau bune, atunci e clar tata, nu erau bune...
      Si vezi ca te cam contrazici. In prima fraza iei la misti corvetele europene, in a doua zici ca americanismele sunt gioarse...
      Mai bune sunt alea sovietice, nu?
      Fratilor, pana una alta, americanii sunt cei mai tari din lume in ultimii 50 de ani cel putin, in tegnologie militara si voi o dati inainte cu aberatiile.
      De unde vreti sa cumpere, din Zimbabwe?
      Acolo cred ca sunt mai ieftine, ca in loc de rachete, aia arunca cu pietre si tarana.... eficienta, frate...
    • +8 (12 voturi)    
      Gazeta (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:50)

      Albion [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca alea americane sau europene nu sunt bune atunci de la cine ai vrea sa cumperi? De la patronii tai din rusia?
    • +10 (14 voturi)    
      Si va ofticati mujicilor? (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:07)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La fiecare achizitie a armatei va vaitati de bani, buget, spitale, gradinite. E fumata tema asta de propaganda rusnaca. Veniti cu ceva nou sa va castigati rublele de vodka. Romania are nevoie de tehnologie si parteneri de aparare pentru a bloca apetitul de ocupatie al imperiului mujic.
    • +9 (13 voturi)    
      davai mazeta (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:10)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mai cu viata.
      hai ca poti!
      explica-ne cum e cu ocupatia, cu imperialistii si ce dulce era viata daca eram parte din uniunea vamala cu kazahstan si rusia desigur
    • +8 (12 voturi)    
      Achizitii (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:16)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt chiar bucuros ca se investeste in achizitia tehnica militara moderna. Pacat ca nu se poate face printr-un contract offset dar si asa mai bine dam mai multi bani si poti sta un pic mai linistit ca avem cu ce sa ne aparam.
      PS chiar as vrea sa te cunosc, eu unul cred ca postezi doar ca sa creezi "flame" uri. sincer nu imi pot imagina ca exista persoane cu o gandire ca a ta.. si vorba aia si eu sunt un pic salbatic..
      Si DA navele sunt importante si chiar imi pare rau ca nu s-a facut achizitia
    • -7 (13 voturi)    
      Nu pot sa nu ii dau dreptate Mazetei (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:27)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      El este o Mazeta dar aici cam are dreptate.
      Se vede clar orientarea riguroasa plina de haos a armatei nostre.
      Anul trecut luam corvete , anul asta luam sisteme de artilerie.
      Pe de alta parte, avem nevoie ca de aer de sisteme de aparare antiaeriana cum ar fi Patriot.
      Dar 4 miliarde de euro/dolari, bugetul de aparare pe doi ani????? Realizeaza cineva gogomania?
      In plus luam si sisteme de artilerie si mai luam si inca 24 de F 16. Necesare si astea dar, noi avem nevoie si de blindate, si de corvete si de fregate..
      Mi-e teama ca la anul in ianuarie se va anunta ca armata nostra o sa achizitioneze un submarin nuclear de 10 miliarde.
  • -6 (8 voturi)    
    bag de seama ca... (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:25)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Astia vor sa faca Romania o putere regionala...
  • -9 (13 voturi)    
    mda... (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:30)

    liviu_ [utilizator]

    F16 avioane din generatia veche... adica orice tara mai acatarii care se respecta ne rade in nas cand vede ce am cumparat
  • -9 (13 voturi)    
    Baba si mitraliera (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:38)

    galeo [utilizator]

    Lumea moare de foame, nu au oamenii canalizare, dar bagam miliarde de euro in armament pe care nici macar nu il producem in Romania...
  • -10 (14 voturi)    
    Iohannis in SUA (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:48)

    galeo [utilizator]

    Acum intelegem de ce a fost primit Iohannis atat de calduros in SUA,is all about money.
    Asa se fac afaceri intre partenerii "strategici"
  • -9 (13 voturi)    
    Allien versus Predator. (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:52)

    tahomir [utilizator]

    E o miscare buna, In felul asta ne putem apara de rachetele Patriot. Sau invers, ne aparam cu rachetele Patriot de HIMARS. Totul depinde de amplasament.
    Pui Patriotii in Oltenia si HIMARSii in Moldova si in felul asta ai o sansa sa nu produca romanashii vreo paguba masiva cand se imbata sau cand sunt suparati ca nu au prins promotie la tigai si bormasini.
  • -6 (14 voturi)    
    Taxa de protectie (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:00)

    galeo [utilizator]

    Mai bine ar da o lege in parlament de genul: 5% din PIB taxa de protectie catre americani, si cu asta basta
  • +3 (9 voturi)    
    Tare (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:13)

    redy [utilizator]

    Cati inteleg ca un HIMARS cu MGM-140 ATACMS este echivalentul la Iskanderul rusesc.
    Ai Larom 20 km si 45 km apoi Himars pana la 150 si atacms 160-300 km.
    Frumos ce bine merg astea cu patriotul care tocmai de genul asta de rachete se ocupa, plus atele mai tari.
  • -4 (14 voturi)    
    Devine ... (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:17)

    Gigi Kent [utilizator]

    Devine din ce in ce mai evident ca insistentele americanilor pentru alocarea a 2% din PIB nu au nimic (sau foarte putin) de-a face cu amenintarea Rusiei sau macar cu o repartizare echitabila a cheltuielilor si sarcinilor in cadrul NATO. Are de-a face cu incercarea americanilor de a-si echilibra balanta comerciala prin exporturi de armament. As fi preferat ca 2% sa mearga la fabricile romanesti preponderent sau sa se deschida noi capacitati de productie in Romania. Asa e ca si cum ne-am cumpara plasme si excursii exotice pe credit.

    PS Daca se intreba cineva de ce se agita americanii pe toata planeta, incercand sa faca pe jandarmul mondial, iata de ce. Pentru a sustine propria industrie de aparare. Asa intelegem si de ce o uraste sincer Trump pe Merkel. Pai americanii cumpara masini nemtesti intro veselie (cu tot cu taxele vamale foarte mari) dar Merkel nu vrea sa cumpere bombardelele lui Trump :) Pana la urma "industria pacii" pare a fi mai profitabila decat cea de razboi.
    • 0 (0 voturi)    
      Ete na, te-ai trezit (Joi, 27 iulie 2017, 11:03)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Vezi ca astia de au trait sub influenta sovietica inca mai sunt in viata. Mai asteapta si tu inca vreo 20 de ani. Poate atunci prinde vrajeala.

      Evident ca americanii vor return on investment. Au si ei contrubuabilii lor. Dar macar dau valoare si au influenta reala.
  • -2 (6 voturi)    
    Ceva nu se potriveste. (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:48)

    redy [utilizator]

    Din aticol cu lansatoarele montate pe camioane, cu cate sase rachete de 227mm M270 pai m270 are 12 rahete sau 2 atacms ,m143 e cel cu 6 ,ceva nu pusca in articol.
    Stiati ca MGM-140 ATACMS este considerate racheta balistica de distanta scurta si este ghidata GPS?
    Romania si rachete balistice ce tare, tot inainte.
    Hai Romania.
  • -1 (9 voturi)    
    Ce popor naiv.... (Miercuri, 26 iulie 2017, 17:13)

    area51rmc [utilizator]

    Acest popor crede ca vreun producator de armament de pe lumea asta, american, european, asiatic, rus etc. isi pune la dispozitie patentele ... Oameni buni, nu este nimeni nebun sa va puna la dispozitie o tehnologie pe care o puteti folosi impotriva lor!
    Ce vi se pune la dispozitie este o marfa controlobila de vanzator, fie prin achizitia unui produs militar a carui intretinere/mentenanta este sub controlul sau, fie prin vanzarea unui produs militar care este anihilabil prin mijloace militare superioare tehnologic.
    Asa incat nu mai visati ca producatorii de inalte tehnologii militare vor fi atat de tampiti incat sa lase poporul roman sa produca tehnologia sau sa-i asigure mentenanta. Aceeasi situatie in cazul in care tehnica ar fi achizitionata din Rusia, China sau din oricare alta parte a lumii care detine patent pe un anumit produs militar.
    Cat priveste "industria de aparare" a Romaniei ea nu numai ca nu a inovat niciodata in materie de tehnica militara si nu a construit decat imitatii bazate pe ce facea directia din fosta securitate comunista condusa de Pacepa, ea a fost doar consumatoare de materie prima, de energie si de costuri financiare. Prin urmare, uitati sa mai visati la clasa muncitoare din maretele fabrici si uzine din "industria de aparare" dac vreti sa aveti sansa unui buget de stat echilibrat.
    Cel mai bine este ca poporul roman sa inteleaga ca o adevarata investitie in "industria militara" este aceea ca oamenii de afaceri sa constituie un fond sau fonduri pentru cercetare in domeniul tehnologiei si tehnicii militare, asa incat sa apara oameni de stiinta si ingineri cu cunostinte exceptionale care sa creeze si sa inoveze in asa ceva, iar apoi sa protejeze patentele. Azi un eventual conflict militar s-ar putea purta pe pamant, pe apa, sub apa, in aer, in spatiu, in ciberspatiu sau financiar, iar asta inseamna o cercetare extraordinar de vasta.
    Acum cateva zile pe HotNews am citit stirea asta: http://mobile.hotnews.ro/stire/21911364
  • -3 (7 voturi)    
    Ce popor naiv... (continuare) (Miercuri, 26 iulie 2017, 17:27)

    area51rmc [utilizator]

    Stiti ce inseamna aceasta stire?
    Inseamna ca au fost descoperite si create tehnologii care sunt extrem de eficiente iar costurile exploatrii lor sunt extraordinar de mici... Deci, din perspectiva costurilor unui eventual razboi, unele state isi fac inclusiv socoteli economice si financiare... Are poporul roman putinta de a intelege aceste chestii simple?

    Oameni buni, in urma cu 72 de ani a fost construita arma nucleara, iar in aproape 1 secol aceasta arma e detinuta de cateva state din cele cca 220 existente pe pamant. Stiti ce inseamna asta?
    Asta inseamna ca restul statelor nu au capacitatatea intelectuala si nici potentialul economic de a le produce, ceea ce demonstreaza ca exista o diferenta clara intre stiinta, ingineria si inteligenta popoarelor care pot dezvolta tehnologii nucleare si cele care nu pot face asta singure, fiind in situatia de a apela la importuri de tehnologie, asa cum a facut Romania cu centrala de la Cernavoda, cu care se mandreste din epoca de aur a lui Ceausescu si pe care nu o poate pune in integralitate in functiune pentru simplul fapt ca nimeni nu mai vrea sa-i puna la dispozitie tehnologia de care ar mai avea nevoie.

    Si tineti minte: statele detinatoare de tehnologii nucleare au ajuns la un grad de cunoastere atat de avansat incat nu se mai multumesc cu ceea ce le ofera aceasta planeta, ci au trecut deja la crearea de tehnologii pentru cercetarea, explorarea si exploatarea spatiului cosmic. Azi a fost stire ca pe luna exista apa nu doar in calotele polare, ci si in straturile scoartei lunare.

    Deci, oameni buni, cand veti iesi din obisnuitul zilnic in care va sculati, mergeti la serviciu, va intoarceti, va uitati la tv, apoi va culcati si a doua zi o luati de la capat, abia atunci sa comentati cum e cu rachetele americane si cu pustile sovietice... pana atunci va doresc sa aveti parte "de implinirea tutulor dorintilor", asa cum va ura un vajnic carmaci...
  • -2 (4 voturi)    
    Ce popor naiv ... (continuare 2) (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:11)

    area51rmc [utilizator]

    Ar mai trebui totusi spus inca ceva... Faptul ca exista o relatie stransa intre cunosintele si aptitudinile unei persoane, pe care le dobandeste in scoala si prin studiu intens, si punerea acestor cunostinte in practica, adica crearea si inovarea de metode, tehnici si obiecte necesare si utile pentru cresterea gradului de civilizatie, inclusiv a gradului de protectie si siguranta.
    Mai simplu spus, daca mergi la scoala, chestia asta trebuie sa iti permita sa acumulezi cunostinte (nu note bune si nici hartii pe care sa le agati de perete si cu care nu ai ce face), iar apoi mintea sa-ti permita sa asamblezi aceste cunostinte in asemenea fel incat sa creezi ceva util si semnificativ... Asta se poate intampla numai daca exista minte si putinta de a crea. Insa pentru asta societatile umane trebuie sa permita si sa sustina aptitudinea fiintelor de a inova si de a crea.
    Ori asta se traduce in viata reala in "diferente de clase" sociale, pentru ca, de cand e creata lumea, oamenii nu au cum sa fie la fel si implicit nu pot avea aceleasi aptitudini. Iar oamenii care nu sunt la fel sunt vesnic invidiati de "mase" si de aici si pana la grozavii de genul "ce avere are", "nu e in rand cu lumea", "de ce el are si noi nu avem" si altele nu e decat un pas.
    In societatea romaneasca scoala nu are misiunea de a asigura dobandirea de cunostinte si cultivarea de caractere creatoare, ci are misiunea de a uniformiza ceea ce e imposibil de uniformizat ... scoala romaneasca vrea sa-ti umfle copii de note si cu hartii cu care nu au ce face in viitor. Daca pui un invatator, un profesor sau un universitar sa-ti creeze ceva sau sa inoveze ceva in domeniul in care este "specializat" s-a terminat totul... nu vor sti decat sa-ti recite formule, leme, teoreme sau sloganuri, insa nu vor sti sa creeze nimic cu ele.
    Prin urmare, acest popor ar cam trebui sa se trezeasca din naivitate si sa inceapa sa gandeasca pe baza de cunoastere si de rationamente fondate pe realitate.
  • -5 (7 voturi)    
    100 de euro... (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:37)

    Barjou [utilizator]

    Noroc ca le-au dat rusi 100 de euro cu ocazia Cuminteniei Pamantului, ca nu aveau 12 milioane sa cumpere un lucru furat de statul romian, pardon roman. Nu de alta, dar asa s-au gasit miliardele pentru rachetute, ca altfel nu se ... aia de foame. Securistii astia de 2 bani si criminali isi bat joc de noi cu afacerile lor dubioase cu americanii.Cine stie ce comisioane ascunde aceasta tranzactie (geopolitica), si de ce romianii, pardon romanii trebuie sa le dea atatia bani.
  • -7 (7 voturi)    
    vine razbelul ? (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:49)

    nedumeritul [utilizator]

    Vine razboiul ? Cu ce se deosebeste soarta invingatorilor de cea a invinsilor ?
    Pe vremea romanilor invinsii plateau biruri
    Romanii de rand nu se bucurau de aceste biruri.
    Pe vremea imperiului Otoman invinsii plateau biruri
    Pe vremea ocupatiei germane plateam petrol
    Pe vremea ocupatiei ruse plateam uraniu
    Procentul din PIB care mergea la invingatori acum este insusit de coruptii nostri. Poporul nu se bucura de el.
    In coditiile astea eu voi fura ce si cat voi putea de la oricine.