Romania cumpara rachete Patriot: platim prima rata in noiembrie, dupa ce trece prin Parlament o lege speciala (Ministerul Apararii)

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 26 iulie 2017, 13:53 Actualitate | Esenţial

Lansatoare de rachete Patriot
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Romania se canalizeaza doar pe oferta de achizitie a sistemului american de rachete antiaeriene Patriot si ca in Parlament va fi promovata o lege speciala pentru aceasta achizitie, iar prima rata platita ar putea fi in luna noiembrie, a declarat miercuri ministrul Apararii, Adrian Tutuianu. Declaratia vine in contextul in care in competitia pentru achizitia unui sistem de aparare antiaeriana consortiul european MBDA a facut o oferta prin care sa fie realizata si o colaborare industriala si transfer de tehnologie in Romania. Achizitia de rachete Patriot de catre Romania a fost aprobata de Departamentul de Stat American, insa fara optiunea realizarii unui off-set, desi achizitia se va ridica la 3,9 miliarde de dolari.

Ministerul Apararii va promova o lege speciala in Parlament doar pentru a putea achizitiona sistemele Patriot, iar o prima plata ar putea fi facuta icna din luna noiembrie.

Ministrul Apararii, Adrian Tutuianu, a declarat miercuri, raspunzand la intrebarile jurnalistului TVR Adelin Petrisor, ca Romania ia in calcul doar achizitia de rachete Patriot si nu mai analizeaza alte oferte.

"Nu suntem la faza unor negocieri de detaliu pe conditiile financiare si conditiile legate de capabilitatile tehnice complete", a mai declarat Tutuianu, precizand ca prima rata pentru Patriot ar putea fi platita de Romania in acest an, in luna noiembrie.

Precizarea ministrului este prima confirmare a unui oficial ca Romania a stabilit definitiv ce sistem antiaerian va achizitiona.

Declaratia vine in contextul in care pe masa ministerului Apararii se gasea si oferta grupului european MEADS pentru sistemul SAMP/T cu rachete Aster 30, oferta ce presupunea si o componenta de off-set - de cooperare industriala si trasfer de tehnologie. 

In cazul sistemului de rachete Patriot, Departamentul de Stat a aprobat vanzarea acestora catre Romania pentru 3,9 miliarde de dolari, insa achizitia nu are o componenta de off-set.

Cu toate acestea, Tutuianu a declarat miercuri ca este avuta in vedere si o cooperare industriala de pe urma achizitiei rachetelor Patriot.

 Programul Patriot are si o componenta de comuniune a tuturor tarilor implicate si suntem interesati pentru dezvoltarea in Romania a unor facilitati de productie a unor componente ale acestui sistem atat pentru nevoile noastre, cat si pentru export, insa suntem prea devreme pentru a intra in detalii", a spus Tutuianu.

Tutuianu a subliniat ca Romania urmareste achizitionarea celei mai moderne configuratii a sistemului Patriot, respectiv PAC 3 Plus, cu o perioada estimata de utilizare in serviciu de 30 de ani. Ministrul a subliniat si ca se are in vedere achizitionarea acestui sistem in contextul Parteneriatului cu SUA si al riscurilor si amenintarilor din spatiul aerian al Romaniei.

"Sistemele de rachete sol-aer aflate in prezent in dotarea Romaniei cu bataie mica si medie sunt in mare parte depasite fizic si moral, cea mai mare parte dintre ele sunt de productie sovietica si resursele de functionare tehnica sunt spre limita maxima cu posibilitati reduse si nesustenabile de modernizare", a adaugat Adrian Tutuianu.

Tutuianu a precizat ca vor exista un acord intre Guvernul Romaniei si cel al SUA si o lege speciala in Parlament pentru achizitia de sisteme Patriot.

"Avem aprobarea Departamentului de Stat, suntem intr-o faza intermediara. Este nevoie de aprobarea Congresului SUA. Este nevoie ca echipele tehnice sa detalieze exact ce se cumpara. Va fi un acord intre Guvernul Romaniei si Guvernul SUA. Vom promova o lege speciala in Parlament pentru achizitia acestui sistem si apreciem ca daca lucrurile merg asa cum sunt planificate, undeva la sfarsitul lunii octombrie sa putem sa avem un rezultat final pe care sa-l comunicam opiniei publice. Legat de buget, estimam ca am putea in luna noiembrie sa facem o plata in contul acestei achizitii necesare inzestrarii militare.

---

Pe 12 iulie Defense Security Cooperation Agency a anuntat ca Guvernul Romaniei a solicitat vanzarea a sapte sisteme Patriot, in solicitare fiind incluse, printre altele, echipamentul de comunicatii, instrumente si echipamente de testare, echipamente de suport, generatoare, documentatie tehnica, echipamente de antrenament, piese de schimb, instruirea personalului, servicii de suport tehnic si logistic, valoarea totala a programului fiind de 3,9 miliarde de dolari, fara sa exista acorduri pentru off-set.

Principalii contractori vor fi Raytheon Corporation din Andover, Massachusetts, si Lockheed-Martin din Dallas, Texas.

Conform planului de inzestrare intocmit de catre MApN si aprobat in Parlament in primavara acestui an, Romania va cheltui peste 6 miliarde de euro pentru sisteme de aparare antiaeriana - circa 4 miliarde de euro pentru sisteme de rachete sol-aer cu bataie lunga - 7 baterii pentru Fortele Terestre si cele Aeriene, dar si 2,1 miliarde de euro pentru sisteme antiaeriene pe raza scurta (SHORAD) si foarte scurta (VSHORAD).


Citeste mai multe despre   






















6347 vizualizari

  • -18 (32 voturi)    
    Bush ne-a bagat pe gat (Miercuri, 26 iulie 2017, 14:05)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    cea mai scumpa autostrada, care nu e gata si a carui contract nu se mai gaseste. Toate astea pentru a intra in NATO. Cine nu vede ca autostrada fantoma a fost pretul pentru intrarea in NATO.
    Trump ne vinde cu 4 miliarde sistemul Patriot. Inca nu stim pentru ce, probabil pentru a nu ne da afara din NATO :), dar sper ca astea sa fie toate, sa functioneze si sa nu li se ude fitilele la prima ploaie.
    • +9 (11 voturi)    
      da da sigur. (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:04)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      NAstase (PSD) furau ca in codru, de vina sunt americanii, NATO, EU.
  • -12 (28 voturi)    
    Tributul se plateste (Miercuri, 26 iulie 2017, 14:15)

    echidistantul_ [utilizator]

    Ca daca nu-l platesti, merge altul la inalta poarta si-ti sufla tronul...
    Ghiaurii platesc acuma cu bani... maine cu fete si ficiori, ca asa au facut de la Irimia Movila pana la Carol
  • -10 (28 voturi)    
    mda (Miercuri, 26 iulie 2017, 14:27)

    SoulSearcher [utilizator]

    oare cat a fost spaga pentru cei de la mapn ?

    avand in vedere ca Patriot este un sistem vechi, scump si depasit tehnic

    iar alternativa europeana de la francezi este mai ieftina, mai eficienta, se integreaza si productia romana in ea... etc

    sunt singur ca in cativa ani iese si buboiul asta la suprafata... cum a fost si cu Bechtel
  • -16 (30 voturi)    
    ha (Miercuri, 26 iulie 2017, 14:45)

    Mazeta [utilizator]

    Cred că expresia românească „a lua țeapă” se va schimba în „a lua Patriot”.
    • +7 (11 voturi)    
      se compenseaza cu Sultanul Erdogan (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      care a luat S 400, le va avedea nu cum urca ...ci....invers..coboara spre Imperiul Otoman !
    • +7 (11 voturi)    
      Exact :) (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:44)

      Brici [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      se va schimba, de-acum incolo o sa ziceti la Moskva: "am luat teapa de la valahi pana la urma, syka blyat, daca pe aia lui Vlad Tepes n-am prins-o" :)
  • -9 (25 voturi)    
    Hai mai baieti (Miercuri, 26 iulie 2017, 14:45)

    JustinCase [utilizator]

    Hai mai baieti, ca se poate si cu un act secret, ca in contractul Bechtel.
  • +24 (34 voturi)    
    stirea asta (Miercuri, 26 iulie 2017, 14:46)

    un oarecare [utilizator]

    fara postacii eterni pro rusi, este lipsita de savoare.
    Mazeta, nu dezamagi, te rog!
  • -17 (31 voturi)    
    Cand spuneam ca se plateste in rate, aplaudacii (Miercuri, 26 iulie 2017, 14:53)

    jackalphonse [utilizator]

    ...faceau mistouri cu "programul prima racheta".

    Ei, uite ca, nu numai ca platim in rate, evident, cu comisioanele aferente, nu numai ca nu a fost supusa unei licitatii cu modele echivalente europene, dar se creeaza o lege pentru achizitia asta.
    Evident, totul va fi top secert in contractul asta ca si la Bechtel si Rosia Montana (alta lege cu dedicatie).
    Banuiesc ca rachetele vor fi atat de scumpe ca trebuie sa faci imprumut la FMI ca sa faci o "tragere" de exercitiu.
    4 miliarde printr-o lege speciala in timp de Cantacuzino zace neutilizat pentru 5 milioane care ar trebui alocate. Misto, nu-i asa?
  • -15 (27 voturi)    
    Coruptie la nivel inalt (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:00)

    Kosmos [utilizator]

    Pretul platit pe baterii 2nd hand este de fapt mult mai mic, restul se imparte frateste
    • +4 (12 voturi)    
      :)))) (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:05)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      daca cumapram S400 rusesti plesneai de fericire tovarase?
      Rachetele astea nu pot fi second hand, ca sunt de unica folosinta :) ...dar tu zi mai departe...
      • -4 (6 voturi)    
        curva cu 3 fete (Miercuri, 26 iulie 2017, 20:03)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        La ce mai suntem in UE atunci? Pune pe hartie si vezi cate investitii are SUA in Romania si cate are UE .
        • +5 (5 voturi)    
          UE este doar o uniune economica (Miercuri, 26 iulie 2017, 21:29)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          adica am devenit piata de desfacere si de investitii, un avantaj economic reciproc. Asta nu garanteaza absolut nimic din punct de vedere militar.
          Singura garantie militara reala este cea americana.
          • -2 (4 voturi)    
            u serios? (Miercuri, 26 iulie 2017, 22:34)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

            Cum sa te bazezi pe altii pe securitate?
            Istoria a dovedit ca aliantele se schimba permanent si foarte des.
            Sistemul de racheta propus de europeni implica schimb de tehnologie ceea ce este f important pe viitor ca noi sa si producem ceva
            • +1 (1 vot)    
              foarte serios (Joi, 3 august 2017, 12:27)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              Doar aiuritii de moldoveni se cred capabili sa se apere singuri si se pretind "neutri". La ce le-a folosit? Au teritoriul ocupat de rusi, rusii continua sa-i indobitoceasca (vezi pe cine au votat presedinte) si sunt cel mai retardat stat din Europa.
              Asa ca... da, uite-asa sa te bazezi pe americani pentru securitate cand ai rusii agresori langa tine si europenii curve ce te-ar vinde cu chiloti cu tat pentru petrol si gaz rusesti.

              Spre dezamagirea trolleasca, alianta cu americanii va dura mai mult decat credeti voi. Sa iti amintesc cum am intrat noi in Pactul de la Varsovia? Cu rusii nimeni nu se aliaza de bunavoie. In realitate rusii nu au aliati. Ei au doar tari ocupate.

              Sistemul de racheta propus de europeni nu exista. Deci tu vorbesti de schimb de tehnologie care nu exista?
      • -3 (5 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 26 iulie 2017, 21:22)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Bechtelul a fost intermediat de Elan Scwartznberg si semnat cand Netaniahu a vizitat Romania. Elan a fugit din Romania la adapost si s-a vorbit de un comision de 200 mil dolari
        Vizita recenta a lui Dragnea in Israel la acelasi intermediar nu ma face decat sa deduc cine sunt tradatorii, intermediarii si valoarea sagii
    • 0 (2 voturi)    
      Baterii second hand, eh? (Joi, 27 iulie 2017, 9:43)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Rachete recuperate dupa ce au fost trase, hm?
      Comentariile trolilor sovietici au trecere in R Moldova sau in Bulgaria, dar aici nu.
      • -1 (3 voturi)    
        pana si bulgarii (Joi, 27 iulie 2017, 14:25)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Au spus raspicat ca ei nu cumpara avioane 2nd hand..la noi merge..nu degeaba exporta vesticii gunoaie in Romania
        • +1 (1 vot)    
          Raspicat. (Marţi, 1 august 2017, 11:18)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Spatiul lor aerian e patrulat de americani cu F16 si de italieni cu Eurofighter, dar ei cumpara de la suedezi. Nu vad ce alte comentarii se mai pot face aici.
          • +2 (2 voturi)    
            pentru unii realitatea nu este suficienta... (Miercuri, 2 august 2017, 20:42)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            ...pentru a le opri aberatiile.
            Vede ca americanii sunt singurii care fac ceva pentru flancul estic al UE in privinta apararii (si chiar al independentei energetice), dar ei "batman, batman"...
  • -14 (28 voturi)    
    macar Ceausescu (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:03)

    Kosmos [utilizator]

    Cand s-a imprumutat a facut industrie. Hotii astia ne indatoreaza pana'n gat pentru niste artificii.
    • +5 (5 voturi)    
      ce-a facut ma? (Miercuri, 26 iulie 2017, 22:54)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Combinate facute aiurea, fara nicio strategie? Blocuri triste? Arhitectura distrusa? Un simbol-monstru al Romaniei - Casa Poporului - unde isi are acum cuibul cea mai mare mafie din tara - Parlamentul?
    • +4 (4 voturi)    
      ce-a facut ma? (2) (Miercuri, 26 iulie 2017, 23:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      A bagat toti banii in consum si in investitii tampite. Cand i-a venit scadenta ciuciu bani de platit fiindca investitiile lui erau in gaura cronica inca din start. Iar cand aia de-i dadusera banii i-au spus ca fara ceva reforme nu va reusi niciodata sa scoata bani, boul a hotarat sa ne infometeze ca sa plateasca mizilicurile alea de datorii.
      Daca esti asa mare admirator de nea Nicu fugi pana in Coreea de Nord ca si acolo e un mare strateg si economist, fiul intregii natiuni dar mai ales a lu tacsu care era fiisu lu bunicsu,etc
      • 0 (2 voturi)    
        tot asa racneati (Joi, 27 iulie 2017, 14:23)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Cand era vorba de Rosia Montana..intrenbarea mea este ce beneficiu iti aduc bateriile astea la care altii au renuntat.
        Au fost aduse pe teren recent la exercitii si n-au tras o salva sa vedem eficienta
  • +19 (31 voturi)    
    mi se pare normal (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:05)

    stefan2008 [utilizator]

    Ati vazut vreo alta tara care sa ne garanteze securitatea? Nu? Si atunci de ce am cumpara de la europeni?
    • -8 (12 voturi)    
      Da, am vazut (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:42)

      Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Clauza de aparare mutuala din cadrul UE e mai puternica decat garantia NATO. Google articolul 42-7 din Tratatul UE.
      Dar deh, lumea nu prea a auzit de chestia asta.
      • +4 (6 voturi)    
        pana una alta... (Miercuri, 26 iulie 2017, 21:22)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

        ....jumatate de Europa ia gaz de la inamic prin north stream in timp ce au sabotat proiectul independent Nabucco.

        Daca nici macar economic nu fac o politica externa comuna, tu te astepti sa o faca militar?
      • +3 (5 voturi)    
        sa mori tu Satana? (Miercuri, 26 iulie 2017, 23:41)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

        si cu ce ne apara UE? cu armata Germaniei care se antreneaza cu cozi de maturi? Sau vin francezii cu salupele pe care trebuiau sa le vanda Rusiei? Sau poate glorioasa armata italiana care nu poate opri niste barci gonflabile. Sau ne bazam pe bulgari si unguri? + armatele de buzunar ale Cehiei si Slovaciei?
        Dar articolul ala e puternic rau de tot, cred ca Putin sare pagina aia cu totul cand citeste Tratatul UE!
      • +1 (1 vot)    
        Am vazut (Miercuri, 9 august 2017, 12:30)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

        cum apara Europa alte tari europene atacate. Am auzit de Polonia si Cehoslovacia. Am auzit de Romania, Bulgaria, Ungaria si de baltici. Am auzit de Finlanda. Am vazut cum apara europenii Georgia, Ucraina si R. Mlodova.
        Sunt satul de garantiile europenilor.
    • -10 (12 voturi)    
      Dar... (Miercuri, 26 iulie 2017, 16:33)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      trebuia sa ajungem sa ne garanteze alta natie securitatea? Pai ce suntem noi ca natie? O natie de trogloditi, cocosati si handicapati? Nu mai avem demnitate, oameni buni,! Nu mai avem sange de barbati adevarati! Majoritatea barbatilor din tara poarta fuste , nu pantaloni! Rusine, natie romana!
      • +6 (8 voturi)    
        gaseste un sanatoriu meserias pe undeva (Miercuri, 26 iulie 2017, 21:26)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui tenismenul

        ...iti dau aia tratamente de zici ca esti in concediu.

        Pai contra unui agresor ca Rusia ce a facut natia ta glorioasa pana acum? Sa-ti amintesc ce a facut in '44 in loc sa reziste ca finlandezii?

        Sau otravirea fantanilor si ascunderea pe unde poti ti se pare mare barbatie?
  • +13 (17 voturi)    
    adevaratele PATRIOATE !)))) (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:06)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    intr-adevar, MANDRE ca sunt in ROMANIA.))))
  • -8 (10 voturi)    
    Smecherii de la butoane (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:35)

    Toni_Romania [utilizator]

    Smecherii de la butoane semneaza orice.
    Ce, e banul lor?
  • +10 (10 voturi)    
    As usual rusnacii nu se dezmint (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:44)

    Wanheda [utilizator]

    Uita la in cazul Behtel, Nascase a fost tartotru afacerii, in dosarul Flota, Vodcaroiu a fost magistrul cu semnatura suprema, and so on.
  • -8 (12 voturi)    
    Mandru ca sunt american! (Miercuri, 26 iulie 2017, 15:48)

    tahomir [utilizator]

    Deci aia de sperau sa ne jefuiasca nesfarsitele rezervede prostie pe care este construita aceasta tara si din care isi trage seva acest popor sa-si puna pofta in cui!
    Acum avem rachete Patriot si nici cu gandul altii nu pot visa sa ajunga la fel de batuti in cap ca noi!
    In sfarsit putem declara ca suntem mandri ca suntem americani, daca locuim in America. Ca iar s-au gasit niste mega fraieri.
    • +6 (6 voturi)    
      seva si mandria (Miercuri, 26 iulie 2017, 22:56)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ceausescu romania!

      ... ha ha, spune drept, le mai canti inca pe ascuns, nu-i asa?
  • +11 (15 voturi)    
    ce-i baieti nu mai e Romania (Miercuri, 26 iulie 2017, 17:09)

    yellowdog [utilizator]

    o tinta usoara a bombardierelor lui rogozin?
  • +8 (8 voturi)    
    Cum vad o stire cu caracter militar ... (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:29)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cum trec sa citesc comentariile rusnace. Intotdeauna ma distreaza copios! As avea un usor repros sa-i fac lui Mazeta ca sef, sa-i intruiasca mai bine pe trolli: spre exemplu azi nu s-a spus nimic de institutul Cantacuzino vs rachete sau de spitale/rachete. Rusinica!
  • -1 (1 vot)    
    amuzant (Vineri, 28 iulie 2017, 9:58)

    Toni_Romania [utilizator]

    In vremea Razboiului Rece occidentalii ce faceau manifestatii contra cursei inarmarilor erau catalogati de guverne drept "comunisti".
    In Urss, cei ce comentau de inarmarea sovieticilor erau considerati "agenti americani".
    • +1 (1 vot)    
      da ma, da trolli ca voi (Sâmbătă, 5 august 2017, 2:07)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      nu au fost de cand ii lumea ;-)