Ministrul Educatiei, despre “Dosarul de licenta fara studii” de la Arad: Informatii circulau in spatiul public, dar eu nu credeam ca mai exista in secolul asta astfel de profesori

de N.O     HotNews.ro
Miercuri, 26 iulie 2017, 9:47 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Captura Digi 24
Ministerul Educatiei, Liviu Pop, a declarat, miercuri, la Antena 3, despre perchezitiile universitatile "Vasile Goldis" si "Aurel Vlaicu", unde mai multi profesori au cerut si primit bani cu ocazia sustinerii de catre studenti a examenelor la diferite discipline si de licenta, ca situatia este o palma data mediului universitar si ca existau in spatiul public informatii cu privire promovari frauduloase, nu credea ca mai exista in secolul asta astfel de profesori. 

Liviu Pop a declarat ca deocamdata nu are mai multe informatii decat cele furnizate de catre anchetatori si asteapta finzalizarea anchetelor. 

"Nu putem fi nepasatori la ce se intampla" arunca o palma data mediului universitar", a spus ministrul care a recunoscut ca informatii in sensul fraudarii examenelor existau.

"Informatii circulau,(...) am comunicat foarte clar sa se respecte codul deontologic", a mai spus Pop, care a adaugat ca "la nivelul Ministerului nu am avut date, circulau in spatiul public. Eu nu credeam ca mai exista in secolul acesta astfel profesori care sa se comporte astfel(...). Nu isi dau seama de consecintele comportamentelor lor in tot mediul universitar (...). Eu mi-as dori sa fie un caz izolat".
Potrivit procurorilor, mai multe cadre didactice din cadrul celor doua institutii de invatamant au cerut si primit bani si bunuri cu ocazia organizarii si sustinerii de catre studenti a examenelor la diferite discipline (sustinute chiar in afara perioadei de examinare) si/sau cu ocazia sustinerii examenelor de licenta.

Unii studenti straini, inscrisi la grupe ce urmeaza cursurile in limba romana, nu cunosc/nu inteleg limba romana si totusi sunt promovati, in schimbul unor sume de bani, la toate examenele anuale, spun procurorii.

Conform acestora, in urma cercetarilor s-a stabilit ca in schimbul unor sume de bani studentii primeau in timpul examenelor sustinute on-line raspunsurile corecte la testele grile, acestea fiindu-le trimise pe telefoanele mobile de catre informaticienii institutiei de invatamant, prin mesaje text (SMS). 

De asemenea, era modificata nota de examen in sensul maririi acesteia, prin accesarea ilegala de catre informaticienii din respectivele institutii a softului creat pentru evidenta situatiilor scolare, avand drept consecinta promovarea. Procurorii spun ca informaticienii intrau in contul electronic al studentului si modificau raspunsurilede la examen in testul on-line astfel incat studentul sa fie declarat promovat de catedra.

Anchetatorii ridica mai multe documente si computere de la toate sediile celor doua universitati din Arad, relateaza News.ro. Potrivit unor surse judiciare, printre cei vizati de perchezitii ar fi si medicul timisorean Emil Urtila, profesor la Universitatea Vasile Goldis, din Arad, perchezitiile in cazul sau avand loc atat la locuinta, cat si la clinica sa. Profesorul Emil Urtila este medic in specialitatea cranio-maxilo-faciale.

Perchezitii au loc si in campusuri, dar si la profesori si studenti din judetele Timis, Hunedoara si Caras-Severin.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8314 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Un ipocrit. (Miercuri, 26 iulie 2017, 9:54)

    Andradda [utilizator]

    Acest individ nu ar merita sa fie nici macar gradinar la o scoala primara.
    Dupa ce a facut mizeriile pe care le/a facut ca sa il scape pe Ponta de plagiat, acum se arata indignat de situatia invatamantului romanesc.
    O sluga penibila!
    • +3 (3 voturi)    
      da ... (Miercuri, 26 iulie 2017, 11:36)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Sinecurist ... scurt . Is buni numai in fake !
    • +2 (2 voturi)    
      Dovleacu care a desfiintat comisiile... (Miercuri, 26 iulie 2017, 19:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      care l-au dovedit plagiator pe Ponta se mira. Pai el insusi, cu faptele lui face parte din acest grup de profesori. Uitati-va si ce au devenit cei 11 ticalosi din comisia infiintata de Pop (intr-o noapte) care a inlocuit prima comisie, constituita legal. Toti au fost rasplatiti cu sinecuri (deputati, rectori, decani, consilieri in minister, etc) pentru ticalosia lor. Traiasca P$D, are grija ca toti derbedeii care-l servesc sa fie rasplatiti.
  • +17 (21 voturi)    
    Ce-a zis asta? (Miercuri, 26 iulie 2017, 9:58)

    delavrancea [utilizator]

    "...nu credea ca mai exista in secolul asta astfel de profesori. "

    Domnule ministru, daca taceai...faceai mai bine.Toata lumea crede ,banuie si multi stiu ca-s trecuti prin mocirla asta, numai dumneata "nu crezi".

    Ei, acum daca si stii, SA TE VEDEM CE FACI!
  • +5 (5 voturi)    
    ,,Eu nu credeam ca mai exista (Miercuri, 26 iulie 2017, 10:09)

    Rahan5 [utilizator]

    in secolul acesta astfel profesori care sa se comporte astfel(...). Nu isi dau seama de consecintele comportamentelor lor in tot mediul universitar (...).

    Nici restul lumii, nu crede ca un asemenea om imoral, ca Liviu Pop- (dupa scandalul plagiatului lui Ponta), poate sa mai ajunga din nou Ministru al Educatiei, in acest secol !
    Revenirea lui ca ministru, este cea mai rusinoasa revenire pe un post de ministru, de dupa '89 !
    • +3 (3 voturi)    
      Tov. Pop, despre fabricile de diplome din (Miercuri, 26 iulie 2017, 19:12)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Alexandria cand discutam ??? Exista reclamatii scrise si semnate si bagate la pastrare - de organele statului P$D-ist. Cum o sa dam in familia lui lider maximus ?????
  • +5 (5 voturi)    
    Hahahahaha (Miercuri, 26 iulie 2017, 10:25)

    Porcurorul General [utilizator]

    Asta se intampla cand ministerul merge dupa credinta si nu dupa fapte si dovezi.

    Pai domnule ministru, examenele sa fie promovate tot cum credeti Dvs, la fel si titlurile academice sa fie tot dupa cum crede profesorul. La ce ne mai trebuie subiecte, bareme si alte bazaconii.

    "Eu mi-as dori sa fie un caz izolat." Deci nu anchete, nu evaluari, nu verificari periodice. Nuuu. Dorinta si credinta.

    Si eu mi-as dori - chiar mai mult decat dvs - niste oameni capabili in conducere si cu gura conectata la creier nu la alte organe.
  • +7 (7 voturi)    
    Cand l ai salvat pe Poanta de plagiat, era ok? (Miercuri, 26 iulie 2017, 10:37)

    jackalphonse [utilizator]

    Nu credeai pentru ca faci parte din ei. Un om care miroase urat nu mai simte celelalte murdarii.
  • -2 (4 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 26 iulie 2017, 10:40)

    razeshu [utilizator]

    asa ceva nu se poate intampla in Ardeal, acolo s doar oameni onesti. Cu siguranta toti cei implicati erau Moldoveni. sau au cel putin o ruda, cat de indepartata in arbore, din Regat si cu siguranta asta e cauza caracterului lor. Sau mai degraba a lipsei caracterului si onestitatii.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce mincinos? (Miercuri, 26 iulie 2017, 10:44)

    asavreau [utilizator]

    Liviu Pop este susținător înverșunat al celor cu diplome pe bani.Să ne amintim cum a desființat comisii,a schimbat membri,numai să nu se ancheteze falsurile privind diploma de doctor a lui Ponta și a altor fruntași PSD.
  • +5 (5 voturi)    
    Completare (Miercuri, 26 iulie 2017, 11:01)

    OviCti [utilizator]

    "...nu credeam ca mai exista in secolul asta astfel de profesori" ... ci ca au ajuns toti ministrii sau macar "salariati" prin ministere.
  • +6 (6 voturi)    
    toata societatea noastra e asa (Miercuri, 26 iulie 2017, 11:04)

    nedumeritul [utilizator]

    alt exemplu: braconierii pescuiesc cu plase pe un rau.
    Un cetatean indignat da telefon la politie. Politia da telefon la braconieri si le spune: "vedeti ca venim".
    Politia ajunge la fata locului, braconierii stau pe mal linistiti si fumeaza. Politia intreaba : " ati vazut pe unii cu plase pe aici ?"
    Nu am vazut vine raspunsul.Politia pleaca multumita ca a efectuat interventia.
    Mai trebuie eliminata Laura Kovesi si sa punem in locul ei pe Hrebenciuc sau Nicolicea.
  • +6 (6 voturi)    
    Afara cu asta! (Miercuri, 26 iulie 2017, 11:06)

    Pac-pac [utilizator]

    Un clovn de ministru.
  • +5 (5 voturi)    
    promovare frauduloasa (Miercuri, 26 iulie 2017, 11:17)

    revo [utilizator]

    Daaa, mare supriza! Ca Vanghelie-care-este si alti ciumeti din gasca voastra or fi luat diploma pe bune...

    Banuiesc ca surprinderea distinsului si eruditului domn' ministru vine de la faptul ca privilegiul obtinerii unui carton pe care scrie diploma de absolvire sau doctorat nu s-a aplicat cu strictete doar favoritilor partidului.
  • +3 (5 voturi)    
    si ce daca nu crede (Miercuri, 26 iulie 2017, 11:17)

    andrei1232000 [utilizator]

    Ar trebui sa mai treaca si prin UPB, sa vada cum trec studenti cu note date de secretare.
  • +7 (7 voturi)    
    dovleak (Miercuri, 26 iulie 2017, 11:35)

    TRABI [utilizator]

    Dovleac asta , are stiinta de toate ilegalitatile facute pana acum in Romania . Sta de multa vreme in cloaca politica . N-ARE CE SA NE SPUNA ! Nu el trebuie sa fie acela !
  • +3 (3 voturi)    
    o alta hahalera umflata cu pompa (Miercuri, 26 iulie 2017, 17:38)

    yellowdog [utilizator]

    ce isi da cu parerea
  • +2 (2 voturi)    
    El cum a primit diploma de la Goldis? (Miercuri, 26 iulie 2017, 19:10)

    eu2012 [utilizator]

    Univ Goldis din Arada a avut filiala si la Baia Mare si in localitati mai mici. Sediul din Baia Mare era (sau poate mai este) langa liceul unde Pop era profesor. Asa s-a dus in vecini si a studiat.

    Nu are diploma doar de aici, ci de la diverse. Din doi in doi ani dlui Pop i se deschidea pofta de studii intr-un nou domeniu. IN CV-ul lui e un amalgam de specializari:
    Perioada 2015
    Numele şi tipul instituţiei de învăţământ Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”
    Calificarea / diploma obţinuta Program postuniversitar – Managementul Afacerilor Interne
    Perioada 2007 - 2009
    Numele şi tipul instituţiei de învăţământ Universitatea de Nord, Baia Mare
    Calificarea / diploma obţinuta Curs postuniversitar - specializarea informatică
    Perioada 2005 – 2006
    Numele şi tipul instituţiei de învăţământ Universitatea „Vasile Goldiş” Arad, Facultatea de Ştiinţe Economice
    Calificarea / diploma obţinută Masterat Management educaţional
    Perioada 1992 – 1996
    Numele şi tipul instituţiei de învăţământ Universitatea Babeş - Bolyai din Cluj Napoca, Facultatea de Matematică şi
    Informatică
    Calificarea / diploma obţinută Licenţă matematică