Ministrul de Interne, dupa moartea politistului din Suceava: Vom avea patrule de cate patru lucratori

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 24 iulie 2017, 18:11 Actualitate | Esenţial

Carmen Daniela Dan
Foto: Facebook
Ministrul Afacerilor de Interne, Carmen Dan, a declarat, luni, ca patrularile nu vor mai fi facute de un singur om, ci de patru, iar Capitala este una dintre zonele in care exista un deficit de politisti. 

“Patrularile nu vor mai fi facute de un singur om”, a anuntat Carmen Dan, care a subliniat ca in perioada urmatoare va avea in vedere acoperirea zonelor cu deficit.

“Este important sa identificam zonele in care nevoia prezentei politistilor este mai pregnanta, acolo unde se gaseste astfel de cazuri, in colaborare cu jandarmeria, vom avea patrule de cate patru lucratori”, a declarat Ministrul de Interne.

Potrivit acesteia, Capitala este una dintre zonele In care exista un deficit de politisti

“Sunt 1.700 de posturi lipsa”, a mai spus aceasta.



Luni, sindicalistii din politie s-au intalnit cu premierul Mihai Tudose si cu Carmen Dan pentru a discuta despre drepturile si obligatiile politistilor in vederea luarii unor masuri care sa conduca la evitarea situatiilor de genul celei petrecuta la Suceava.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2051 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Mai bine de cite 8 (Luni, 24 iulie 2017, 18:23)

    bogdan1477 [utilizator]

    Inteleg tragedia, dar asta se poate intimpla oricind, oricit de multi politisti ar patrula impreuna. Descreieratul ala poate aborda un politist sa-l intrebe cit e ora si sa-l injunghie pina intervin ceilalti.

    Facind patrulele de cite 4 politisti acoperi jumatate din suprafata cu patrule generind pericol pentru cetateni in mod constant.

    Doar o secretara de scoala poate reactiona atit de pompieristic.
    • +5 (5 voturi)    
      Binar (Luni, 24 iulie 2017, 18:34)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Dar de ce nu din 0 politisti?
    • +7 (7 voturi)    
      plus masini de 7-8 locuri la interventii (Luni, 24 iulie 2017, 18:36)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      cum sa incapa 4 polisti intr-un VW din ala mic, Polo???
      • 0 (0 voturi)    
        cu carlig si remorca. (Marţi, 25 iulie 2017, 10:44)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

        .
    • +2 (2 voturi)    
      De fapt (Luni, 24 iulie 2017, 20:58)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      De fapt problema este in zonele rurale sarace, unde probabil este lipsa de politisti pentru ca niciunulnu vrea sa merga in rural. Dar de la lipsa de politisti in rural, unde de fapt nu vor sa mearga, pana la a angaja 1700 de rubedenii in Capitala este cale lunga. Votati Partidul Pensionarilor!
  • +7 (7 voturi)    
    psd = incompetenta (Luni, 24 iulie 2017, 18:42)

    Kosmos [utilizator]

    Nu 2 ca-n alte tari ci 4. Problema Politiei sunt recrutarile facute din ultimii 20 de ani dar..Multi politisti sparg seminte prin statii de tren, nu par vigilenti si nici capabili de a reactiona rapid.
    Jandarmii au o imagine mult mai buna si se simte un aer de securitate in preajma lor.
  • +1 (3 voturi)    
    As merge pe echipe de 3 persoane (Luni, 24 iulie 2017, 18:58)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Asa am vazut in Germania si in Franta. Nu doi, nu patru. Trei. Nu vad nimic rau in a copia aceasta practica.
  • +6 (6 voturi)    
    Fa, (Luni, 24 iulie 2017, 19:02)

    rutger [utilizator]

    in vremurile imemoriale ale epocii de oro, patrulele erau formate din 2 (doi) curcanei: un plotoner burtos si un soldatel vanjos de la arma secu' !! Tu vii acum si plusezi cu 4 (patru) ?? De unde ? Ca burtoshii de militieni stau la birou si-nvart fitzuici !! Patrula ar trebui sa fie alcatuita din 2 jandarmi, ca-s mai seriosi decat militzienii matale !!
    • +6 (6 voturi)    
      Mananca acelasi rahat pe care l-a mancat (Luni, 24 iulie 2017, 20:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      si Tudose !

      Deci Politia nu e capabila sa asigure patrule suficiente ca numar, formate din 2 politisti si Papusha anunta ca patrulele vor fi compuse din 4 lucratori de politie !

      Tot astfel Primul ministru il asigura astazi pe un sef de sindicat din Politia romana ca aceasta institutie nu va primi doar cat e necesarul acum in politie, de 10.000. de masini si 4.000. de politisti ci "poate chiar mai mult de atat."

      PS. Pariu ca nu vor primi nici pe sfert ? Dar ce spun eu pe sfert, nici macar o zecime de cat este necesarul !
      • +4 (4 voturi)    
        Merci ca ai observat absurditatea (Luni, 24 iulie 2017, 22:26)

        BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        din discursul acestei femei desprins de realitate.

        Daca n-au oameni sa faca patrule de cate 2, de unde vor face patrule de 4?

        Suna ca un banc cu Bula:
        -Dle ministru Bula, avem informatii ca nu aveti suficienti agenti pentru patrule de cate 2 oameni, ce veti face?
        -Voi face patrule de 4 oameni, cate una pentru fiecare oras.
  • +2 (4 voturi)    
    patrule de cate patru lucratori (Luni, 24 iulie 2017, 19:17)

    zicsieu [utilizator]

    agricoli? silvici? de unde madam vei reusi sa suplinezi aceste posturi? 75% din ei nu pot alerga 50m. chipament de care iei? faci combinatie si iei chinezarii? dezvolti o mica industrie? prea multe necunoscute cand se iau astfel de hotarari. ai grija sa nu faca gasti si sa-si ocupe timpul cu altceva. si inca ceva: politistul dpdv al indoctrinarii are o anume mentalitate (sa protejeze cetateanul, legea etc). cum naiba sa ma simt eu cetateanul cand stiu ca 50% din patrula e formata de niste ciumegari care poarta cea mai de jos uniforma, cea de jandarm. am pretentia ca cetatean sa ne incredintam siguranta cuiva care o poate asigura cum trebuie. trebuie o noua generatie de politisti mai energici, mai muncitori si dornici de adevar. visez.
  • +2 (4 voturi)    
    moartea politistului, (Luni, 24 iulie 2017, 19:26)

    mos ion roata [utilizator]

    Dumnezeu sa-l ierte a provocat o mare tragedie in familie si printre colegii sai.Dar ceea ce se intamatapla in mass media este de o nesimtire fara limita,parvenitii din sistem au inceput sa arunce cifre astronomice de genul 20000 de noi angajati (cate 500 in fiecare judet)-10000 de masini (cate una pentru fiecare salariat) salarii astronomice pentru eventualii Pristanda.Oameni buni,treziti-va,omul acela era ucis chiar daca se plimba inafara orelor de servici (fara nici o legatura cu patrula).Angajarile care s-au facut in ultima vreme in politie nu sunt de durata-incompetentii angajati pe baza de rudenie trebuie sa plece mai curand sau mai tarziu.Mai bine cautati metode de ridicare a eficientei in activitate si de reducere drastica a numarului de salariati din politie.Poporul nu poate sa duca un numar atat de mare de frecatores.
  • +6 (6 voturi)    
    Unul la Primarie,unul la Prefectura,Guvern..... (Luni, 24 iulie 2017, 19:41)

    Plagarus [utilizator]

    .........+ la tuta l'u Pandele,la poarta.
  • +3 (5 voturi)    
    Madam Carmen, (Luni, 24 iulie 2017, 20:05)

    asavreau [utilizator]

    De ce nu ne spui de ce era acel polițist singur?Trebuie că te simți vinovată dacă ai mai găsit trei polițiști să faci patrulă.De fapt patru că unul a murit și nu știm cine la trimis la moarte.Ce zici Carmen,putem afla?
    • 0 (0 voturi)    
      Mai in concre, dna Carmen (Marţi, 25 iulie 2017, 9:45)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ar trebui sa ne precizeze nu numai dince motive a intervenit singur decedatul, ci si modul in care a facut-o, adresare - echipare - interventia in sine. oricum poate ni se va face mai tarziu prin presa.
      Si de vazut cum stam "pe bune" cu necesarul de politisti - cei de la locale sunt sau nu luati in analiza? sau fac o "alta caprarie" - a primarilor nu a internelor?