Un TAB 77 al Armatei Romane s-a scufundat in Dunare in timpul unui exercitiu militar sustinut duminica. Cei trei militari din vehicul s-au salvat

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 19 iulie 2017, 12:30 Actualitate | Esenţial

TAB 77 in Dunare
Foto: MApN
Un Transportor Amfibiu Blindat (TAB) tip 77 s-a scufundat duminica in Dunare, in timpul exercitiului de trecere fortata a bratului Borcea, un exercitiu in cadrul seriei Saber Guardian 17, anunta Digi 24. Cei trei militari din TAB s-au salvat la timp si au fost adusi pe mal de o barca ce se afla in zona. Scufundarea TAB-ului in Dunare aduce din nou in prim plan pregatirea tehnica precara a Armatei Romane, dupa ce la inceputul lunii un vechi camion militar s-a rasturnat in judetul Arges, trei soldati pierzandu-si viata.

Incidentul s-a petrecut la scurt timp dupa ce TAB-ul 77 a intrat in apa in cadrul exercitiului de traversare a Dunarii. Militarii din TAB s-au salvat si au fost preluati de o ambarcatiune in apropiere. TAB-ul scufundat va fi scos la suprafata vineri, potrivit unor surse din Armata.

TAB-ul 77, vehicul blindat de productie autohtona, este unul dintre blindatele cele mai raspandite in dotarea fortelor armate Romane, dar care a ajuns la limita uzurii morale si fizice. Armata are in plan inlocuirea TAB-urilor vechi, insa pana in prezent s-a reusit achizitionarea doar a catorva zeci de transportoare blindate Piranha IIIC care sunt in dotarea brigazii de la Craiova.

Pentru restul de TAB-uri de inlocuit, circa 600 conform nevoilor detaliate ale MApN-ului, statul roman a semnat o intelegere cu nemtii de la Rheinnmetal pentru producerea de transportoare blindate moderne la uzina de la Moreni. Deocamdata, insa, nu s-a formulat o comanda ferma din partea MApN.

Scufundarea TAB-ului in Dunare aduce din nou in prim plan pregatirea tehnica precara a Armatei Romane, dupa ce in urma cu aproximativ o luna un camion militar avand la bord 13 militari din cadrul Batalionului 30 Vanatori de Munte s-a rasturnat intr-o prapastie in judetul Arges, accidentul soldandu-se cu trei morti.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

19450 vizualizari

  • +20 (32 voturi)    
    Cum scufunzi un amfibiu romanesc? (Miercuri, 19 iulie 2017, 12:36)

    JestersTear [utilizator]

    Il pui in apa.
    • +18 (24 voturi)    
      nu fi trol (Miercuri, 19 iulie 2017, 13:14)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      pot fi cauze multiple.
      Si nici in articol nu spune ca celebrul Piranha III nu este superior nici ca armament si nici ca protectie la o vechitura de TAB77.

      Acum ar fi interesant de intrebat MApN (aia de la achizitie), guvernele si mai ales palavramentul de ce nu au comandat nici un SAUR sau versiunea mai moderna SAUR2 de la UM Moreni?
      Solutia exista deja in casa, dar este mai usor sa vorbesti decat sa incepi sa achizitionezi ceva fara comision, spaga sau UTI (astia-s bagati peste tot in fata).

      In loc sa comande alea 90+ de Piranha mai bine comandau niste SAUR2 si UM Moreni putea sa-si dezvolte singura SAUR3 care acum a ramas doar un vis.
      • +3 (3 voturi)    
        Este lobby la TAB-uri Rheinnmetal (Miercuri, 19 iulie 2017, 16:57)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        S-a infiltrat apa în acel TAB 77. Nu este nimic deosebit. Asemenea incidente se întâmplă la toate armatele din lume. Nu mai încercați sa va luați de toate nimicurile pentru a baga României pe gat niște TAB-uri străine de care nu avem nevoie.

        vezi:
        https://www.agerpres.ro/social/2017/07/19/mapn-infiltrarea-apei-in-transportor-motivul-scufundarii-tab-77-la-bordusani-15-08-24
    • +15 (15 voturi)    
      Am dat plus desi e gluma neagra... (Miercuri, 19 iulie 2017, 13:25)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Bine ca nu au fost victime... Amfibiile trebuie sa aiba si veste de salvare?
  • +14 (18 voturi)    
    Pentru postacii putinieni! (Miercuri, 19 iulie 2017, 13:04)

    Rescator [utilizator]

    Puteti intreba pentru starea tehnica actuala a Armatei
    pe cei doi rusofili corupti si inraiti -Dragneev si Tradiceanu.Taburile astea sunt din anii 70'.Mai are cineva din Romania vreo DACIE din 1970?Daca
    rusofilii (din pacate tot mai multi si mai violenti) pot sa raspunda la aceasta intrebare vor avea de la mine cate trei ruble in plus ,fata de cele doua pe care le da
    angajatorul KGB/FSB.
  • -1 (17 voturi)    
    sa fim patrioti! (Miercuri, 19 iulie 2017, 13:59)

    tahomir [utilizator]

    daca TABul era dotat cu rachete Patriot nu se scufunda. Mai ales daca erau gonflabile.
  • +6 (6 voturi)    
    evident, din cauza ca (Miercuri, 19 iulie 2017, 14:39)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    nu a avea oaie
  • +2 (4 voturi)    
    pompa de santina (Miercuri, 19 iulie 2017, 14:46)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    infundata !? :)
  • -1 (5 voturi)    
    suntem cunoscatori in toate... (Miercuri, 19 iulie 2017, 14:51)

    andreiu [utilizator]

    e Amfibiu ! cine zice ca trebuie sa pluteasca??
    Broastele nu au voie sa stea la fundul apei ?? Asa si TAB-ul ... poate sa stea la fund.. dar soldati de productie romaneasca nu pot ...
  • -1 (5 voturi)    
    eu le-as baga pe toate alea vechi la fund (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:00)

    stefan2008 [utilizator]

    Asa macar stim sigur ca vor cumpara altele noi.
    • +1 (5 voturi)    
      valeu (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:16)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Si iti incap toate?
      • +1 (1 vot)    
        incap incap (Joi, 20 iulie 2017, 15:11)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        tu cum crezi ca ti-ai facut mucii flenduri?
  • +2 (4 voturi)    
    "Furnizori de securitate" (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:14)

    CICEROnescu [utilizator]

    :))))))))))))))))))))))))))