Chirurgul Gheorghe Burnei, acuzat ca facea experimente pe copii cu dispozitive neomologate, cere sa se intoarca sa profeseze la "Marie Curie", pentru ca nu are cu ce sa se intretina

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 18 iulie 2017, 14:25 Actualitate | Esenţial

Gheorghe Burnei
Foto: Agerpres
Doctorul ortoped Gheorghe Burnei, acuzat de mai multe fapte de luare de mita si experimente pe copii cu folosirea unor dispozitive neomologate, a cerut, marti, in fata judecatorilor de la Curtea de Apel Bucuresti sa se intoarca la vechiul loc de munca, Spitalul "Marie Curie", pentru ca nu are cu ce sa se intretina. Potrivit acestuia, s-ar duse sa lucreze in spitale private, dar acolo nu sunt conditii.

"Puteam sa ma duc in sistemul privat sau in strainatate si n-am facut-o. Acum m-am trezit cu o avalansa de procese. Am adus economii la Casa de Asigurari de Sanatate de milioane de euro. De 7 luni nu am tinut cursuri pentru studenti. Nu mai am activitate, nu pot sa ma mai intretin. N-am gasit un loc unde sa-mi desfasor activitatea. De trei saptamani mi s-a dat voie sa lucrez in spitale private, dar acolo nu sunt conditii", a spus Burnei, potrivit News.ro, aflat sub control judiciar.

Judecatorul George Matei a ramas in pronuntare pe cererea lui Burnei, iar decizia Curtii de Apel Bucuresti ar urma sa fie definitiva.

Medicul Gheorghe Burnei a fost retinut pe 10 decembrie de procurorii Parchetului Tribunalului Bucuresti, care au cerut instantei arestarea preventiva a acestuia pentru 15 fapte de luare de mita. Tribunalul Bucuresti a respins, in 11 decembrie, arestarea preventiva a lui Burnei, medicul fiind plasat atunci in arest la domiciliu.

Procurorii Parchetului Tribunalului Bucuresti au aratat, in referatul cu propunerea de arestare preventiva, ca, in perioada 26 octombrie - 24 noiembrie, medicul Gheorghe Burnei a pretins si a primit de 15 ori mita de la parintii unor copii internati la Spitalul "Marie Curie", pe care i-a operat sau doar i-a consultat. Mita pe care ar fi luat-o Gheorghe Burnei varia intre 50 de lei si 1.350 de euro.

Anchetatorii sustin ca Gheorghe Burnei ii obliga pe parintii copiilor operati de el sa cumpere proteze de la firma Argonmed, care in schimb ii platea vacantele cu familia in strainatate si deplasarile la congrese. Burnei folosea atat proteze omologate, cat si dispozitive medicale pe care le folosea in experimente pe copii, ce erau confectionate artizanal de cunostinte ale medicului de la Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Mecatronica si Tehnica Masurarii, potrivit procurorilor.

"In categoria experimentelor pe copii sunt incluse si interventiile chirurgicale efectuate cu oase de vita fierte sau cu filtre de tanc sau cu BVC", au mai scris procurorii in referatul cu propunerea de arestare a medicului Gheorghe Burnei.

Potrivit procurorilor, Gheorghe Burnei preleva de la copiii pe care ii opera tesut osos si ligamente, fara a cere acordul parintilor, si le tinea in congelatorul unui frigider din unitatea sanitara, in care erau pastrate alimente si bauturi alcoolice. Tesuturile, desi au fost pastrate in conditii improprii si nu au fost verificate bacteriologic si viral, au fost transplantate altor copii, iar cele gasite la perchezitii urmau sa fie folosite la alte interventii chirurgicale.

Conform anchetatorilor, exista indicii ca Gheorghe Burnei ar fi savarsit infractiuni contra vietii si integritatii corporale sau sanatatii, in care victimele sunt minori aflati anterior intr-o stare de sanatate precara, "stare pe care inculpatul prin actiunile sale intentionate a agravat-o".




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7151 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Initial mi s-a facut mila si vroiam sa-i dau (Marţi, 18 iulie 2017, 14:31)

    artistul000 [utilizator]

    dreptate... apoi am citit articolul si am aflat cine este si ce a facut acest "medic". Dupa mine nici la privat nu ar mai trebui sa fie lasat sa profeseze in medicina. Nu merita, este un mare .... .

    Sa se reprofileze, sa-si caute alte meserii ca sa se intretina. Sa zica mersi ca a ramas in lbertate.
    • +3 (3 voturi)    
      Sa-l trimiteti la Discoteca, nu la spital! (Marţi, 18 iulie 2017, 15:55)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Sa-l trimiteti la BOX, dupa cat a batut acest individ medicii rezidenti din spital care ajungeau la el... poate sa se intretina si ca bodyguard la Discoteca!
      • +1 (3 voturi)    
        poate ca e vinovat, poate nu (Marţi, 18 iulie 2017, 17:31)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        eu am invatat sa am indoieli serioase la "campaniile de presa". A fost condamnat pt vreuna din acuzatii?
  • +12 (16 voturi)    
    monstrul asta e inca liber? (Marţi, 18 iulie 2017, 14:38)

    ouyang [utilizator]

    pai bai parinti de 2 lei cum puteti sa ii permiteti jegosului sa va nenoroceasca copiii? mai e cineva sanatos la cap in tara asta? sau v-a luat PSD mintile tuturor?
    • +1 (7 voturi)    
      cei 2 minusaci va rog mergeti cu incredere (Marţi, 18 iulie 2017, 15:39)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      si lasati-va copii pe mana animalului. sa le lungeasca sau scurteze membrele dupa mintea lui de mengele. unele maimute chiar trebuie sa dispara sa putem evolua ca specie. succesuri.
      • -1 (1 vot)    
        dacă diferența dintre (Marţi, 18 iulie 2017, 16:11)

        popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        voturi și scor e 2, avem un singur minusac (guess who), nu 2.
  • +10 (14 voturi)    
    acelasi principiu (Marţi, 18 iulie 2017, 14:46)

    Francisc 1 [utilizator]

    putem aplica si unui hot , " lasa-ma don judecator sa fur ca nu am ce manca!" adica ce a facut imbecilul asta nu e tot faradelege? eu zic ca are circumstante agravante dat fiind ca stia ( sau nu ) ce face!
  • +5 (9 voturi)    
    Auzi, cica... (Marţi, 18 iulie 2017, 14:56)

    JustinCase [utilizator]

    Cica la privat nu sunt conditii...!?! Ahahahahahah! Ce fel de conditii, de primit mita?
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Marţi, 18 iulie 2017, 16:11)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      Asta a vrut sa zica..la privat nu prea se da mita..si nu prea poti face experimente de capu' tau..ca esti mai controlat de cat la stat..de catre sefi ma refer,care nu vor sa riste reputatia spitalelor ..la stat..nu intereseaza pe nimeni..
  • +8 (10 voturi)    
    Clar (Marţi, 18 iulie 2017, 15:18)

    gigicel [utilizator]

    "De trei saptamani mi s-a dat voie sa lucrez in spitale private, dar acolo nu sunt conditii".
    Clar, la privati spaga e aproape inexistenta, nasoale conditii, ce dreacu.
  • +6 (8 voturi)    
    nu (Marţi, 18 iulie 2017, 15:20)

    Remarque [utilizator]

    Pana nu se clarifica situatia si pana cand justitia nu are un verdict final NU ar trebui lasat sa profeseze ca medic, nici macar ca mana a doua in operatie, stiut fiind ca ar fi o tehnica mascata si tot el ar opera.

    Dar, tot in urma unei decizii judecatoresti, ar putea avea activitati pur teoretice, gen cursuri la facultate sau ceva similar. FARA sa aiba voie sa atinga vreun copil.
    Nu stiu cum de i s-a permis sa profeseze in sistem privat.
  • +6 (8 voturi)    
    sa iasa (Marţi, 18 iulie 2017, 15:22)

    nahir [utilizator]

    in pensie.
    la 65 ani poate sa se pensioneze linistit si va avea in acest fel bani sa traiasca.
    aaaaa, poate ca vrea sa traiasca pe picior mare. sa-si puna pofta-n cui. si eu vreau sa castig la loto milionul de euro.
  • -1 (3 voturi)    
    Să chibzuim înainte de-a vorbi (Marţi, 18 iulie 2017, 19:41)

    popescu_dtru [utilizator]

    Doctorul nostru:

    1) Lua șpagă

    E foarte urât că lua șpagă, dar asta n-are legătură cu caliatea lui de medic bun sau slab.

    2) Impunea pacienților cumpărarea unor proteze de la firma Argonmed

    Vedeți prieteni-dumneavoastră, protezele medicale nu-s totuna cu pixurile sau cu aifoanele; ele sunt produse puternic customizate în funcție de anatomia pacienților. De-a lungul timpului, probabil că doctorul s-a convins de calitatea lor, și de aceea le recomanda. Excursiile plătitle de firma respectivă au fost probabil urmarea, și nu cauza utilizării lor.

    3) Experimentul face parte din evoluția profesională, mai ales în cazul unui medic care practică marea chirurgie

    4) Țesuturi de animale se folosesc de multă vreme în chirurgie (v. valvele de porc)

    5) Faptul că doctorul opera cazuri complicate în România a deranjat probabil firmele de turism medical și mafia CNSAS

    #thinkabout #besmart
    • -2 (2 voturi)    
      soros? (Marţi, 18 iulie 2017, 23:31)

      Miruna77 [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      cineva i-a pus gand gand rau. toti acei parinti au mintit. Casa Jurnalistului este la mana ocultilor. Parintii au fost platiti sa declare ca cerea spaga. Exact aceeasi metoda ca la Dragnea, Voiculescu - caruia i s-au furat 3 ani din viata pe nedrept. #besmart, my ass