Boc, sustinator al lui Erdogan la Cluj. I-a amendat pe organizatorii Festivalului Turcesc pentru ca asa i-ar fi cerut Consulatul Onorific al Turciei

de Cosmina Fernoaga     Actual de Cluj
Marţi, 18 iulie 2017, 12:29 Actualitate | Esenţial

Emil Boc
Foto: Agerpres
Primarul Emil Boc a ținut să se laude printr-un comunicat de presă că i-a amendat pe organizatorii Festivalului Turcesc – eveniment care s-a desfășurat la Cluj Napoca weekendul trecut – pentru că au distribuit gratuit ziarul Zaman, singura publicație de opoziție care exista în Turcia, în urmă cu doi ani, înainte de a fi confiscată de statul președintelui turc Recep Tayyip-Erdogan.

Primarul Clujului se încurcă printre legi, când vine vorba să justifice pe ce bază i-a sancționat pe organizatori. Legea pe care o invocă șeful Poliției Locale nu speficifică nicăieri că ar fi interzisă distribuția de ziare. Chestionat de jurnaliștii Actual de Cluj în privința interzicerii unui drept democratic – în România încă perfect legal – Boc a răspuns că ar fi fost sesizat de Consulatul și de Ambasada Turciei, despre ziarul care face propagandă politică în cadrul evenimentului pe care Primăria Cluj îl autorizase în scop cultural.

Consulul Onorific al Turciei în Cluj, Vasile Vita, îl contrazice pe Boc, negând că a trimis vreo sesizare. Din partea Ambasadei Turciei la București, reprezentantul biroului de presă, Eunice Cociorvan, a subliniat că “au fost informați despre acest subiect”, dar că nu dorește să comenteze în vreun fel. E cam greu de justificat, așadar, zelul primarului Boc de a amenda un ziar potrivinc politicii lui Erdogan, mai cu seamă că organizatorii Festivalului Turcesc nu au încălcat nicio Lege.


Citeste tot articolul pe Actual de Cluj























3646 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Alt dobitoc ! (Marţi, 18 iulie 2017, 12:37)

    Idealistu [utilizator]

    Politicienii nostri au cel mult un neuron si numai aia mai destepti !
  • +9 (13 voturi)    
    cluj (Marţi, 18 iulie 2017, 12:44)

    bugeacvera [utilizator]

    Niciunul din cei care vindeau produse nu avea casa de marcat. Bine ca se dau amenzi pentru ca s-au distribuit ziare. :)
  • -1 (9 voturi)    
    in primul rand... (Marţi, 18 iulie 2017, 12:46)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    ce cauta un festival turcesc la cluj?!...vad ca ne-am pricopsit cu o puzderie de festivaluri turcesti si arabesti in ultima perioada...cam la interval de trei saptamani unul...am ajuns o colonie turceasca sau arabeasca cumva si nu stiu eu?...vad ca festivalurile de cultura europeana si/sau romaneasca incep sa dispara, luandu-le locul festivaluri care promoveaza manelismul, arabismul, turcismul si tot ce tine de religia islamica in general...in acelasi timp ctot ce tine de cultura poporului roman este pus la zid de catre presa aservita pro-marxista si pro-islamica...nu este putin cam mult, avand in vedere faptul ca noi ca popor nu avem nicio tangenta cu cultura sau traditiile turcesti, arabe sau islamice?...
    • -1 (3 voturi)    
      ,,Noi" ca popor ? De cand tu, cu (Marţi, 18 iulie 2017, 20:26)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      trolii tai rusi, va considerati ,,noi" cu Poporul Roman ?
      Iti spun eu de cand.
      Din 1812, cand ati inceput sa navaliti in grupuri mai mari in Basarabia !
  • +11 (13 voturi)    
    erdogan (Marţi, 18 iulie 2017, 12:53)

    hamurabi [utilizator]

    Pacat, ma asteptam la mai mult din partea lui Boc !
  • +9 (13 voturi)    
    gafa !!!????? (Marţi, 18 iulie 2017, 12:56)

    asada [utilizator]

    "Felicitari " primare !!!!!! Si uite asa calcam in strachini fara sa gandim prea mult !!!! Spera sa il invite satrapul turc impreuna cu Ponta la o baclava si la sarutat paucii Sictir efendi !!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    dle boc, ne provocati sa va facem inventarul ! (Marţi, 18 iulie 2017, 13:44)

    deval [utilizator]

    Daca facea asta prefectul , asta era , intelegeam dar dvs , ca primar si organizator puteati raspunde ca nu ati finantat si nici organizat aceasta distribuire si ca in Romania opozitia exercitata prin opinii exprimate intr-un ziar , nu sunt delicte ! Sau nu e asa ?!
    Publicatia daca e confiscata nu mai poate exprima nimic daunator sultanului,,,
    Ati anticipat o posibila reactie a Sultanului si alegati sa dati un pupic la papucel ?!! De profesie slugoi, mic si la propriu si la figurat ....
  • +3 (3 voturi)    
    :))))) (Marţi, 18 iulie 2017, 13:56)

    Nevermind [utilizator]

    Ghiocelul, tot ghiocel. Macar este consecvent in unghiul inclinarii la condur, indiferent de cine-l poarta :D
  • +5 (5 voturi)    
    Tocmai un profesor de drept constitutional??? (Marţi, 18 iulie 2017, 14:06)

    Maniu [utilizator]

    Freedom of speech ceva, tovarasul Boc? Daca mai aveti mobilul ala dinainte sa fiti prim ministru, va pregatesc un sms!
  • +1 (1 vot)    
    Aceeasi masura (Marţi, 18 iulie 2017, 14:36)

    Setalcott [utilizator]

    Cam aceiasi indivizi faceau scandal ca vor demiterea lui Tene ca facea propaganda pentru PRU. Pai hotarati-va, vreti politica in administratie sau nu vreti?
  • +4 (4 voturi)    
    O gafa. (Marţi, 18 iulie 2017, 17:33)

    Godzillagrrr [utilizator]

    O gafa. O regretabila gafa.