Iohannis, discurs pentru maghiari: Autonomia pe criterii etnice nu este de dorit, inhiba dezvoltarea

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 18 iulie 2017, 12:25 Actualitate | Esenţial

"Autonomia locala si regionala, asa cum tocmai le-am descris, ajuta, dar autonomia pe criterii etnice nu este de dorit, fiindca ar inhiba dezvoltarea. La aceste concluzii s-a ajuns la nivel european, unde chiar se recomanda ca, in cazul unei regionalizari, sa nu se realizeze delimitarea regionala pe linia de delimitare etnica", a declarat marti la Miercurea Ciuc presedintele Klaus Iohannis in fata a trei sute de primari maghiari.

"Romania are mare nevoie de crestere economica si de modernizarea administratiei. In lumina acestor obiective, cred ca descentralizarea este obligatorie, fiindca alesii locali stiu cel mai bine de ce are nevoie comunitatea si trebuie sa dispuna de instrumentele necesare pentru a actiona in interes local. Regionalizarea este de dorit, dar numai daca se face in asa fel incat sa duca la modernizarea administratiei, pentru a fi mai eficienta in interesul cetateanului, si daca duce la crearea de noi locuri de munca prin crestere economica", a mai declarat Iohannis la dezbaterea ''Coerenta si transparenta - exemple de bune practici la nivelul judetelor Harghita si Covasna".

Iohannis a vorbit si despre tinerii din secuime care nu vorbesc limba romana: "Ma ingrijoreaza soarta tinerilor din zona care nu vorbesc bine limba romana. Este o problema care trebuie depasita, pentru ca doar astfel putem convietui in armonie, dar si pentru ca doar asa le putem asigura acestor tineri un viitor. Maghiarii bine educati au dreptul la sansa de a-si construi o cariera, fiind capabili sa lucreze si aici, dar si la Bucuresti sau in orice alta parte a tarii. De aceea, reprezentantii comunitatii maghiare si ai Ministerului Educatiei trebuie sa se aseze la masa dialogului si sa gaseasca urgent solutiile cele mai bune. Sa nu ii privam pe copiii si pe tinerii maghiari de aceste oportunitati, sa nu le limitam viitorul din cauza unor conceptii care tin uneori prea mult de politicianism si prea putin de oameni", a mai spus Iohannis in fata primarilor maghiari.























4981 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    Nici regionalizarea si descentralizarea nu sunt de (Marţi, 18 iulie 2017, 12:55)

    D-or [utilizator]

    dorit.

    Cind si sub ce forma si-a exprimat populatia acordul pentru acestea?
  • +13 (13 voturi)    
    Impartasesc opinia Dlui. Presedinte (Marţi, 18 iulie 2017, 12:58)

    Venier [utilizator]

    CORECT
  • +15 (19 voturi)    
    tinerii maghiari (Marţi, 18 iulie 2017, 13:30)

    grongobar [utilizator]

    Nenorocirea tinerilor maghiari care isi fac un titlu de glorie din necunoasterea limbii romane e ca isi limiteaza singuri sansele de a gasi un loc de munca bine platit si de a evolua.Stiind doar limba maghiara ai sanse doar in Har-Cov si in Ungaria.Problema cu Ungaria e ca acolo secuii sunt priviti ca niste cetateni de rangul 2 deci nu e o solutie,asa ca le raman 2 judete,din pacate foarte sarace si aflate sub biciul mafiei forestiere a lui "Kerestoy,drujba lui D-zeu",adica un fel de Teleorman secuiesc.
    • -2 (8 voturi)    
      exact (Marţi, 18 iulie 2017, 14:14)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      ca doar de aia se duc tinerii romani prin italia, spania, anglia, de multitudine de sanse ce le ofera statul roman :))
    • +1 (1 vot)    
      Nestiind limba romana viitorul lor e in Ungaria (Marţi, 18 iulie 2017, 16:44)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Asta se si intampla in practica. Multi tineri pleaca in Ungaria sau continua agricultura de subzistenta in HarCov. Astfel UDMR-ul cade in propria capcana pentru ca izoland comunitatea maghiara acestia au oportunitati mai ales in Ungaria si nu in Romania, deci pleaca sau raman saraci. Este insa adevarat ca in ultimii ani rata de emigrare a maghiarilor a scazut sub media nationala si este cam la acelasi nivel cu cea a romanilor din Transilvania.
  • +5 (9 voturi)    
    Avantaje (Marţi, 18 iulie 2017, 14:28)

    Dedalus [utilizator]

    Mie mi se pare foarte bine sa avem minoritate maghiara. Este un foarte mare avantaj, putem sa ne bazam pe diversitate, putem sa ne conectam cu Ungaria dar si cu alte state pe aceasta baza.

    Mi-ar parea foarte rau ca tinerii maghiari sa se izoleze intr-o zona unde sa vorbeasca doar limba maghiara.

    Daca vor sa invete romana, e foarte bine. Care e problema cunoasterii unei limbi? Daca eu vorbesc engleza, sunt englez? Sau daca am chef sa invat limba swahili ma transform in african (luati ce tara doriti din Africa de Vest) ?!

    Trebuie sprijiniti sa-si pastreze limba si cultura, e greu cand esti minoritate. Enclavizarea nu i-ar ajuta insa cu nimic, ba chiar i-ar incurca si pe ei si pe romani.

    E grozav sa ai acces la o alta cultura prin cetatenii tai! E o mare valoare. Dar ar scadea mult aceasta valoare daca ei nu ar invata romana. Nu le-as face vreo vina din asta, dar am pierde cu totii.

    Si ce am castiga?! Nimic. Doar ca maghiarii "s-ar da destepti" ca nu stiu romana si romanii i-ar ridiculiza ca nu o stiu. Ce e bun in asa ceva?!
  • +4 (4 voturi)    
    Domnul Presedinte (Marţi, 18 iulie 2017, 17:28)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Domnul Presedinte are perfecta dreptate.

    E cu adevarat un noroc pentru România ca un asemenea om ocupa cea mai inalta functie in stat.