Un cioban din Hunedoara, transportat la Targu Mures cu un elicopter SMURD dupa ce a fost atacat de un urs in Retezat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 iulie 2017, 16:42 Actualitate | Esenţial

Un cioban in varsta de 17 ani din judetul Hunedoara a fost transportat de urgenta, sambata, la Targu Mures, cu un elicopter SMURD, dupa ce a fost atacat si ranit de un urs, incidentul petrecandu-se la o stana aflata la peste 2.000 de metri altitudine, in Muntii Retezat, anunta News.ro.

Potrivit reprezentantilor Serviciului Salvamont Hunedoara, tanarul cioban ar fi incercat, sambata dimineata, sa alunge un urs care s-a apropiat de stana de oi la care acesta lucra, iar animalul l-a atacat si l-a ranit la piciorul drept. Colegii ciobanului au cerut ajutor si o echipa de salvamontisti s-a deplasat in zona si i-a acordat primul ajutor, iar apoi a fost solicitata interventia unui elicopter SMURD pentru preluarea ranitului din cauza zonei muntoase greu accesibile.

Tanarul a fost preluat de elicopterul SMURD si transportat la Spitalul Judetean Targu Mures, unde a primit ingrijiri medicale, insa, potrivit medicilor care l-au tratat, starea sa nu este grava, el fiind ranit usor.

In ultima perioada, in zonele muntoase s-au inmultit atacurile ursilor care coboara foarte aproape de asezarile umane. Cele mai multe cazuri au fost inregistrate in judetul Harghita.























4566 vizualizari

  • +5 (25 voturi)    
    Nu plangeti (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 16:58)

    BartSimpson [utilizator]

    Cand javrele lor ataca turistii si ei se uita doar si rad .. cum e ?
    • +6 (16 voturi)    
      crezi ca asta este solutia??? (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:47)

      l000 [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      trebuie luate masuri in ambele situatii...nu este normal ca turisti sa fie muscati de caini dar nici oameni omorati de urs....
      • +3 (5 voturi)    
        cine? (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 23:11)

        rrat [utilizator] i-a raspuns lui l000

        cine a fost omorat?
    • +5 (7 voturi)    
      Numar nelimitat de ursi (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 22:46)

      adrianv [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Ciobanii sunt nevoiti sa aiba caini de paza din cauza ursilor,lupilor. Pe de alta parte in Retezat n-ar trebui sa fie stani, e rezervatie.

      Nemtii or fi mai muuuult mai prosti ca noi de au zero ursi, nu sunt in stare sa le aprecieze valoarea.
  • -12 (20 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 17:09)

    moka [utilizator]

    Io v-am zis k nu mai e de gluma...
    • +3 (9 voturi)    
      In cE liMba? (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:09)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Ai zIs sI nE ziCi?
    • +7 (17 voturi)    
      clar (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui moka

      nici ursii din rezervatie nu mai sunt ce-au fost.. mai ales dupa ce idiotii au ras padurile din jur.

      oare cum de majoritatea stirilor sunt despre ursi care ataca doar ciobani? va dati seama ca sunt zeci de mii de turisti in Retezat in perioada asta?..
      • -6 (8 voturi)    
        Cineva (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 19:10)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        a abndonat un caine de vanatoare la fosta mea stana.Era frumos...Noaptea l-au mancat lupii.
        Sa fie de sufletul tau!
      • 0 (8 voturi)    
        Maaaa, (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 19:25)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ursul adult mananca carne,maaa!
        Toamna,cand nenoracitii aia de ciobani coboara stanile din munte,ii urmeaza si ursul pana in sate.
      • -3 (5 voturi)    
        Ursii astia ataca "doar" ciobanii (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 23:00)

        adrianv [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Mai las-o cu padurile ca nu tine. Cati ursi sunt in Germania sau si-au taiat toate padurile saracii de ei? Dau in schimb reguli pentru estici sa interzica vanatoarea ursilor.

        HN n-a dat deloc stirea din state cu turistu care s-a trezit cand ursul care l-a tras din cort si incerca sa-i sparga craniul.
        • +1 (7 voturi)    
          "stirea din state"?.. (Duminică, 16 iulie 2017, 9:06)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrianv

          nu stiu despre ce stire vorbesti tu, dar niste indivizi dubiosi cer sa fie impuscati sute de ursi in Romania, nu in alte tari. deci intrebarea este simpla: de ce ataca ursii nostri doar ciobanii?
          • -1 (3 voturi)    
            Ursii de peste tot (Duminică, 16 iulie 2017, 12:13)

            adrianv [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            stirea cu turistu tras de urs din cort de cap a fost acu cateva zile mai peste tot pe net, nu si aici. Daca vrei o gasesti usor.

            si pe hotnews au fost stiri cu culegatori de ciuperci etc atacati de ursi luna trecuta in Romania. Chestia cu ursii ataca doar ciobanii e o aberatie totala.
            • +1 (3 voturi)    
              aceeasi ciorba reincalzita.. (Duminică, 16 iulie 2017, 15:54)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui adrianv

              fals. intentionat?
              arata-mi stirea. a fost unul la cules de ciuperici atacat de o ursoaica cu pui anul trecut pentru ca isi apara puii.

              in realitate sunt 3-4 atacuri pe an. pentru asta vor sa impuste cateva sute de ursi. mult mai multi sunt atacati de caini si nimeni nu cere permis sa impuste cainii de prin curti.
  • +2 (4 voturi)    
    si unde e (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 17:42)

    CosminGeorge [anonim]

    poza cu ursul?:)
  • +13 (17 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 17:54)

    7cats [utilizator]

    Nu mai au spațiu animalele sălbatice !
    Tăiem pădurile ,etc!
    • -1 (7 voturi)    
      Taierea (Duminică, 16 iulie 2017, 8:34)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui 7cats

      padurilor e una,iar inmultirea peste masura a salbaticiunilor e alta.
      Exista o densitate optima pe hectar....
      Caprioare nu mai avem,da' avem ursi, lupi si porci mistreti,
      Ne vom trezi,poate, cand vor ocupa salbaticiunile si Bucurestiul.
      Constat ca nu mai are niciun rost sa vorbesc cu voi.
  • +7 (15 voturi)    
    Oribil monent! (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:17)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In rromania nu exista traseu in care sa te bucuri de frumusetea naturii. Peste tot ai 50% sanse sa fii mancat de cainii nu stiu carui cioban.
    • -5 (15 voturi)    
      totusi (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 19:04)

      l000 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      decat in gura unui urs mai bine muscat decat un caine...dar ma gandesc la un alt aspect ce s-ar putea intampla in viitor: sa gasesti branza cu tot felul de aditivi in magazin iar branza cu adevarat bio sa o cumperi cu preturi foarte mari, asa cum fac si occidentalii...
    • -7 (15 voturi)    
      Tocmai (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 19:30)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      pentru ca padurile patriei sunt pline de salbaticiuni,proprietarii de oi hranesc zeci de caini de paza.Alfel,ar creste porci.

      P.S.Desi am avut si eu ,la un moment dat,12 caini de paza,am o frica animalica de caini.
    • +4 (10 voturi)    
      Cainii (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 21:34)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      sunt ai proprietarilor de oi, vaci si cai.
      Exista o regula venita peste vremuri ,ca sa scapi de plata animalului ucis de salbaticiuni,sa aduci proprietarului un semn:o ureche,un corn,o copita etc.
      Aceasta regula nenorocita se asociaza si cu mandria de cioban ca a scos un semn de la urs.

      Intre caini de paza la o stana exista si una,doua femele care sa asigure numericul de caini mancati de lupi sau ucisi de urs.
      O femela poate naste in jurul a 9 catei si nu-i poti pastra pe toti.
      Ii muti din culcusul de fatare,cateaua ii aduce inapoi,iar tu ii pastrezi doar pe primii...
      Nu mai spun de macelul de Pasti.

      Cam asa se face branza in muntii patriei.

      Eu am sters-o...
      • -1 (3 voturi)    
        daunele sunt platite de noi toti (Duminică, 16 iulie 2017, 9:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        ministerul mediului si administratorii fondurilor cinegetice platesc daunele cauzate in agricultura de animalele salbatice.
        lasati scuzele ieftine. ursul nu ataca oile in miezul zilei pe pasune, cu toti cainii in jur. daca in 2017 nu sunt in stare sa-si faca la stana un gard prin care sa nu mai treaca ursul noaptea, poate ca ar trebui sa se lase de oierit..
        • -1 (5 voturi)    
          Domnule, (Duminică, 16 iulie 2017, 10:48)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          nu poti sa faci gard stabil la stana,din doua motive:
          1.Ursul e o forta a naturii-rupe ,se catara ...
          2.Nu poti sa tii oile intr-un singur loc mai mult de 3-4 zile pentru ca se mudaresc de balegar si-ti iese branza maro.
          Exista garduri electrice cu impulsuri-tensiune mare,intensitate mica-alimentate de la acumulatori.Astea merg la turme mici si cu garduri interioare din latzi,ca atunci cand se sperie oile sa nu rupa gardul electric.
          La turmele mari,gardul e facut din caini legati in jurul oilor, cu ciobani dormind in cojoace printre ei.
          Ursul n-are ce manca in padurea-padure unde nu creste nici buruiana.Asa ca iese in luminisuri,pe pasuni,la cotetele oamenilor din sate,la tomberoane in orase.

          Daca scapi o data ursul in oi,prinde curaj si nu mai scapi de el toata vara,cu toti cainii tai si n-ai timp sa mergi la ministrul tau Daia.Practic,esti distrus,n-are cine sa te despagubeasca.
          Domnule,de-asta tara asta merge asa prost,pentru ca toti nepriceputii sunt priceputi.
          Si cu asta,basta!
          • +2 (4 voturi)    
            practic?.. (Duminică, 16 iulie 2017, 15:51)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Jar

            deci tu spui ca ciobanii nu primesc despagubiri?.. deja suntem pe culmile penibilului. cum sta bietul de el singurel pe culmile retezatului, izolat de lume, aparand oile (care nu mai incap in staul de balegar..)?..

            lacrimogenele astea merg la fraieri care vad o stana doar la tembelizor. restul stim ca nu e ciobanul stapan peste turmele alea si, asa cum au timp sa ceara subventiile, cer si daunele.
            • -1 (3 voturi)    
              D-le, (Duminică, 16 iulie 2017, 16:46)

              Jar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              fara ura si razbunare,pentru ca am pierdut atata timp sa-ti prezint o realitate romaneasca care mie mi-a bagat degetele in ochi,te invit la fosta mea stana.
              Ar putea fi simplu sa ne vedem daca pehash...
  • -12 (24 voturi)    
    oare pana cand??? (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:17)

    l000 [utilizator]

    nu stiu pana cand vor fi mai importanti ursii decat oamenii....sunt legi date doar in favoarea hotilor, si a animalelor salbatice....oare cati oameni trebuie sa mai moara ??? Nu este nimeni care sa raspunda??? Oare in Germania Franta si alte tari occidentale de ce nu exista nici un urs?
    • +14 (22 voturi)    
      poate (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:33)

      Albion [utilizator] i-a raspuns lui l000

      Hai sa omoram tot si eventual sa taiem si toti copacii ca sa nu mai pice in cap la oameni
      • +5 (7 voturi)    
        Da, sa nu cada pe SUV-ul (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 21:46)

        parol_monsher [utilizator] i-a raspuns lui Albion

        vreunui vanator.

        Tara asta a ajuns o rusine sub PSD.
      • -1 (7 voturi)    
        sunt animale carnivore (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 23:13)

        l000 [utilizator] i-a raspuns lui Albion

        dupa ce simte gustul de carne nu o sa mai mearga in padurea lui unde gaseste doar radacini sau fructe in cel mai fericit caz...Cine este dispus sa plateasca pagubele??? Daca nu ati vazut urs decat la gradina zoologica ar fi bine sa va abtineti...
    • +17 (21 voturi)    
      @Iooo (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:44)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui l000

      Fiinca "vinatori"... Ca fapt divers...citi oameni AU MURIT in Romania ca au fost atacati de animale in ultimii 30 de ani si cite au fost BRACONATE in aceeasi perioada?

      Cu cit s-a redus habitatul lor natural?
    • 0 (0 voturi)    
      simplu (Duminică, 16 iulie 2017, 3:24)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui l000

      fiindca sunt idioti
  • -14 (22 voturi)    
    observatie (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 18:57)

    Walking_dead [utilizator]

    in HR si CV se intimpla saptaminal, dar se pare ca e interesant doar cind e vorba de romani :)
    • +3 (3 voturi)    
      Afirmatie (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 22:48)

      CristiGex [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Locuitorii din HR si CV tot romani sunt chiar daca ei se identifica dupa etnie.
    • 0 (0 voturi)    
      asta pentru (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 23:11)

      vagabond [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      ca udmr-ul n-a cooptat inca ursii :))
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e mentionata in articol etnia (Duminică, 16 iulie 2017, 1:27)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      asa ca observatia nu-si are rostul
  • -1 (9 voturi)    
    Lucrurile sunt de o simplitate dezarmanta (Sâmbătă, 15 iulie 2017, 22:37)

    ultimul_mohican [utilizator]

    Cum ? Daca n-ar mai exista niciun fel de pradatori in muntii Romaniei , nici ciobanii n-ar mai avea nevoie de caini iar turistii ar fi in deplina siguranta orisiunde . Ba n-ar mai fi nevoie nici de ciobani care sa pazeasca oile sau vacile . Cine nu crede sa se duca in Elvetia si sa vada cum pasc linistite vacile elvetiene la peste 2000 m altitudine , fara a fi pazite de ciobani si fara sa le ameninte vreun pericol . Oi in Scotia si Irlanda , la fel , nici tipenie de cioban , doar gard electric de imprejmuire . Desigur , noi stim cit de crunt sufera elvetienii ca nu mai au nici lupi , nici ursi si sunt nevoiti sa traiasca doar pe spinarea turistilor . Durerea lor e asa de mare incit daca noi le-am oferi pe gratis ursi si lupi ca sa-si repopuleze padurile , ne-ar refuza cu lacrimi in ochi .