Politia Rutiera Bucuresti: Marti dimineata au fost retinute 7 permise de conducere pentru depasirea coloanei de masini oprite la semafor

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 11 iulie 2017, 12:04 Actualitate | Esenţial

In aceasta dimineata, politistii Brigazii Rutiere au actionat pe principalele artere ale Municipiului Bucuresti in vederea reducerii riscului rutier in randul participantilor la trafic, informeaza un comunicat de presa.

A fost urmarita intreaga plaja de abateri de la normele rutiere, cu preponderenta depistarea conducatorilor auto care depasesc coloana de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului.

In numai doua ore au fost retinute 11 permise de conducere, din care 7 pentru depasirea coloanei de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului.

Depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului se sanctioneaza contraventional cu 4-5 puncte amenda (un punct amenda 1450 lei) si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile. 

Au fost aplicate 64 sanctiuni contraventionale, in valoare de aproximativ 18.560 lei.


Citeste mai multe despre   





















6766 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    ca idee (Marţi, 11 iulie 2017, 12:15)

    DanIonita1 [anonim]

    La intersectia Bld. Ferdinand cu Bld Mihai Bravu (mai ales cei care circula pe Mihai Bravu), toata ziua se practica aproape continuu aceasta "strategie". E ditamai coloana pozitionata pentru mers inainte si vine cate 1/2 smecheri pe culoarul ramas liber pentru stanga si se baga in fata tuturor (cu 1/2 de masina pe trecerea de pietoni). Daca ar fi si aici politie ar da amenzi continuu si s-ar mai cumintii nesimtitii.
    • +3 (5 voturi)    
      3 lucruri cretine la romani: (Marţi, 11 iulie 2017, 14:54)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      A) pentru nesimtitii care nu sufera de inghesuiala in coloana cu noi, trebuie lasati fara permis!

      B) Nu sunt locuri de parcare pentru toata lumea, dar daca primaria mi-a inchiriat doar mie un loc, trebuie aparat chiar cu pretul vietii, sunt stapanul locului anul asta, am platit!

      C) Cine sta pe sezlong la mare, trebuie sa aibe o poztie mai avantajoasa fata de saracul care n-are bani de sezlong!

      Lista poate continua!
      • +2 (2 voturi)    
        cred ca.... (Marţi, 11 iulie 2017, 15:58)

        DanIonita1 [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ...nu iti ajung literele de la alfabet :)
    • +1 (1 vot)    
      s-ar putea rezolva mai simplu (Miercuri, 12 iulie 2017, 18:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      camere de filmat si amenda automata la posta. daca nu ai girofar, nu ai ce cauta pe portiunea aia. exista legislatie, exista tehnologie, trebuie doar un pic de bunavointa.
      si daca punctul de amenda ar fi cat scrie in articol, probabil ca multi si-ar vinde masina ca sa plateasca.. :)
  • +18 (18 voturi)    
    ai verde cand e rosu (Marţi, 11 iulie 2017, 12:18)

    cunoscatoru' [utilizator]

    De-a dreptul jignitor sa spui ca ai suspendat doar 7 permise, cand tot bucurestiul (intentionat b mic) merge pe linia de tramvai.
    • +14 (14 voturi)    
      Jenant (Marţi, 11 iulie 2017, 12:47)

      ANDY2012 [utilizator] i-a raspuns lui cunoscatoru'

      Corect, este chiar JENANT dar asta se intampla cand la 10 agenti de circulatie sunt 20 de ofiteri care freaca menta in birouri ! Multi in birou, putini pe strada. In plus, ca sa arate incompetenta totala, aceste masuri sunt anuntate din timp la radio/tv sa vada lumea ca ei muncesc! Nu-si dau seama ca exact invers demonstreaza - ca actiunile lor sunt atat de rare incat se anunta in massmedia ca un eveniment . Rusineee
    • +7 (9 voturi)    
      Este corecta luarea permiselor. Dar ce nu am vazut (Marţi, 11 iulie 2017, 12:52)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui cunoscatoru'

      Este corecta luarea permiselor. Dar ce nu am vazut pana acum este prezenta agentilor pentru FLUIDIZAREA TRAFICULUI! Stau la pomana cate 3-4..
    • +6 (6 voturi)    
      Exact (Marţi, 11 iulie 2017, 14:04)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui cunoscatoru'

      7 permise ? Daca ati fi ridicat 7.000 de permise in Bucuresti intr-o zi si tot as fi zis ca sunt putine, tinand cont ca in acest oras sunt ~1 milion de masini !

      Bd Vasile Milea, nu se depaseste coloana de masini mergand pe linia de tramvai, pe linie de tramva deja e o coada si apar jmecherii la puterea a doua care depasesc coloana de masini de pe sina de tramvai pe sina de tramva de pe sensul opus !


      Rusine Politia Romana, voi sunteti vinovati de toti cei care mor pe strazile si trotuarele din Romania, omorati de bizonii de care nu v-ati deranjat sa le dati amenzi sau sa le ridicati permisele !
  • +12 (12 voturi)    
    Mai des (Marţi, 11 iulie 2017, 12:22)

    Adriana_10 [utilizator]

    Trebuie facute mai multe astfel de actiuni ale politiei, nu doar astazi.
    Nu prea vad politia oprind manelistii din trafic (fie cei care depasesc coloana pe linia de tranvai, fie cei care opresc pe banda intai cu avariile puse si raman acolo, de parca daca au pus avariile, gata, pot sa opreasca si in mijlocul strazii, fie cei care se baga pe banda pe care e marcat cu vopsea ca este doar pt. viraj la dreapta/stanga si ei de fapt cand se pune verde la semafor ei merg inainte, etc).
    Numai asa, arzandu-i la buzunar se va mai disciplina traficul in Bucuresti.
  • +8 (8 voturi)    
    un punct amenda = 145 lei (Marţi, 11 iulie 2017, 12:25)

    ttavi [utilizator]

    un punct amenda = 145 lei
    • +3 (3 voturi)    
      Chiar ma miram!! (Marţi, 11 iulie 2017, 12:40)

      Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui ttavi

      Sa fi crescut amenzile asa mult!
      • +2 (2 voturi)    
        Intr-adevar (Marţi, 11 iulie 2017, 13:11)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

        Desi nu ar fi o idee rea.
  • +4 (4 voturi)    
    NU se poate! (Marţi, 11 iulie 2017, 12:27)

    Martinezu [utilizator]

    Unde ? La noi in tara?
    Nu pot sa cred.
    Banuiesc ca nu tine mult , maxim pana in Septembrie cand se aplica din nou legea dupa cum vrea muschiul fiecaruia.
  • +15 (15 voturi)    
    Bun asa, dar... (Marţi, 11 iulie 2017, 12:37)

    mihg [utilizator]

    Doar 7??? Pai 7 se pot retine in 10 minute intr-o intersectie aglomerata.
    • +11 (11 voturi)    
      exact (Marţi, 11 iulie 2017, 13:02)

      I [utilizator] i-a raspuns lui mihg

      au stat 10 minute in intersesctie si gata, si-au facut planul cincinal. Inapoi la birou.
  • +10 (12 voturi)    
    Prea putin (Marţi, 11 iulie 2017, 12:50)

    M. G. [utilizator]

    Erau la intersectie Sos. Giurgiului cu Calea Serban Voda azi. Dar 7 contravenienti prindeau in 10 minute, fara probleme.
    Le recomand sa foloseasca sistemul de camere existent in intersectii sau sa ceara instalarea unor astfel de camere. Cum exista pentru rovignete asa ar trebui si pentru astfel de situatii. Ai fost filmat ca ai depasit coloana la semafor sau, mai rau, refugiul de tramvai prin stanga, iti vine frumos amenda acasa, impreuna cu notificarea sa predai permisul pentru 30 de zile.
    Toti suntem grabiti, dar daca am respecta regulile in trafic s-ar merge mai bine, cu siguranta. Din cauza unor bizoni, in loc sa treaca 8 masini la semafor, trec doar 5. Trebuie sa respectam regulile si sa ne respectam intre noi, altfel nu o sa mearga nimic in tara asta.
  • +12 (12 voturi)    
    7? In Bucuresti? E o gluma proasta? (Marţi, 11 iulie 2017, 12:52)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Militia vrea sa arate ca functioneaza si se face ca munceste? Intr-o zi ar trebui ridicate pe acest motiv 1000 de permise, filmate, si dati obezii pe posturile nationale cum se cearta cu Militia
  • +11 (11 voturi)    
    ce gluma (Marţi, 11 iulie 2017, 13:10)

    martel55 [utilizator]

    o publicatie serioasa nici nu ar fi preluat acest comunicat in bataie de joc al politiei...pai cand 7 permise poti suspenda in bucuresti in 5 minute intr-o singura intersectie, sa vii sate lauzi cu asemenea"performante" nu e jenana, e o bataie de joc la adresa celor care iti platesc salariile
  • +2 (2 voturi)    
    10 minute? (Marţi, 11 iulie 2017, 13:52)

    thebblack [utilizator]

    ce gluma buna.

    la intersectia din primul comentariu le erau necesare fix 2 minute. 2 "verzi"....
  • +2 (2 voturi)    
    Super-excelent!!! (Marţi, 11 iulie 2017, 14:08)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Eu altceva vad in trafic zi de zi, dar este minunat, este super-super-excelent ca intr-o capitala cu 3,5 milioane de locuitori si aproape doua milioane de masini, se respecta perfect regulile de circulatie, numai 7 (sapte) soferi au depasit ilegal coloana!!!
  • +1 (1 vot)    
    doar sapte? (Marţi, 11 iulie 2017, 15:03)

    Nuzic [utilizator]

    cam de ochii lumii actiunea asta...