A murit scriitorul Augustin Buzura

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2017, 19:52 Actualitate | Esenţial

Augustin Buzura
Foto: AGERPRES
Scriitorul Augustin Buzura a murit luni, la varsta de 78 de ani, anunta Agerpres. Acesta era socrul fostului sef al SRI George Maior.

Informatia a fost confirmata de academicianul Eugen Simion.

Augustin Buzura s-a nascut pe 22 septembrie 1938, in comuna Berinta din judetul Maramures.

A urmat liceul la Baia Mare si a absolvit Facultatea de Medicina Generala din Cluj-Napoca (1964), cu specializare in psihiatrie.

A fost redactor, secretar general de redactie, redactor-sef al revistei 'Tribuna' din Cluj, la care a debutat in 1960.

A abandonat medicina in favoarea literaturii, debutand editorial cu volumul de povestiri 'Capul Bunei Sperante' (1963). Dupa inca o culegere de povestiri si nuvele ('De ce zboara vulturul?', 1966) se dedica in exclusivitate romanului, dobandind o rapida si larga cunoastere din partea criticii si a publicului.

A publicat articole, eseuri, interviuri, note in reviste de literatura si cultura din tara si strainatate. A scris si scenarii de film.

A condus Fundatia Culturala Romana din 1990 iar in perioada 2003 - 2004 Institutul Cultural Roman.

Era membru titular al Academiei Romane din martie 1992.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

16415 vizualizari

  • +19 (35 voturi)    
    epilog de scriitor (Luni, 10 iulie 2017, 20:09)

    Danade Leeuw [anonim]

    "Scriitorul Augustin Buzura a murit luni, la varsta de 78 de ani, anunta Agerpres. Acesta era socrul fostului sef al SRI George Maior."
    Ca sa vezi ce se alege dupa o viata de om si o munca de-o viata... Conteaza al lui socru era. Augustin Buzura...
  • -2 (48 voturi)    
    A fost un mare roman! (Luni, 10 iulie 2017, 21:00)

    Mihai1985 [utilizator]

    A spus despre neregulile sistemului trecut. A scris cartea Fetele Tacerii dupa care s-a facut filmul Undeva in Est, film care povesteste despre ororile colectivizarii fortate, film apreciat si premiat international! A spus, acum vreo 1-2 ani un lucru foarte intresant, si anume ca am scapat de Basescu, dar nu am scapat de basisti! Sa-i fie tarana usoara! Dumnezeu sa il ierte!
    • +1 (1 vot)    
      Daca vezi comentariile basiste de mai jos (Marţi, 11 iulie 2017, 10:53)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1985

      iti dai seama ca scriitorul a fost un vizionar.
      Ce noroc pe base ca i s-a pierdut dosarul...
  • +8 (24 voturi)    
    + ICRul.Codoleante familiei (Luni, 10 iulie 2017, 21:12)

    Plagarus [utilizator]

    Absenţii (1970),Orgolii (1974),Feţele tãcerii (1974)Vocile nopţii (1980),Refugii (1984),Drumul cenuşii (1988)
    Recviem pentru nebuni şi bestii (1999) .
  • +25 (39 voturi)    
    Ce frumos se leaga toate (Luni, 10 iulie 2017, 21:20)

    cartofil [utilizator]

    Un membru al vechii nomenclaturi, ruda buna cu un membru al noii nomenclaturi. Cam asta-i sistemul de puterii in Romania. Fostii si-au scos la inaintare progeniturile.
  • +15 (33 voturi)    
    Nomenclaturist de meserie... (Luni, 10 iulie 2017, 21:42)

    Fraier cu geaca de piele de vaca [utilizator]

    Un securist ordinar, aia a fost.
    • +10 (18 voturi)    
      Asta am zis si eu (Luni, 10 iulie 2017, 23:11)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Fraier cu geaca de piele de vaca

      ce sinecuri a avut tovarasul asta, un rasfatat al sortii, cind soarta inseamna relatii cu securitatea aia adevarata, care domina si acum Romania si-si rade-n barba de cate ori prostimea foloseste "securist" pentru simpli angajati de acum ai statului. Cred ca este si asta o stratagema de intimidare...
      • +1 (1 vot)    
        Din pacate domina si Academia Romana. (Marţi, 11 iulie 2017, 12:35)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ...
  • +12 (16 voturi)    
    Odihneas... (Luni, 10 iulie 2017, 22:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    ... never mind!
  • +16 (22 voturi)    
    inca unul (Luni, 10 iulie 2017, 23:11)

    Miruna77 [utilizator]

    inca un nomenclaturist imputit a murit fara sa il deranjeze nimeni, fara sa plateasca nici o factura. si-a lasat progeniturile sa mai suga de pe copiii nostri, si a dat ortu popii fara sa plateasca nici o factura. viata e nedreapta, god is dead
  • +17 (27 voturi)    
    Cloaca Academia Romana (Luni, 10 iulie 2017, 23:55)

    Ziky [anonim]

    ,,Era membru titular al Academiei Romane din martie 1992". Va imaginati ce cloaca este Academia Romaniei.
  • +10 (18 voturi)    
    un mensevic in opozitie cu bolsevicii ... (Marţi, 11 iulie 2017, 1:48)

    deval [utilizator]

    Un ghiftuit "opresat" categoria Ilici Iliescu, Stefan Andrei-si inainte si dupa....
  • -4 (16 voturi)    
    Ce-mi plac mie pigmeii care ajung sa dea (Marţi, 11 iulie 2017, 8:35)

    xrogo [utilizator]

    intr-un colos al literaturii romane, fie si pentru faptul ca a murit merita putin respect, asta inafara realizarilor sale deosebite!
    • +1 (3 voturi)    
      una e una alta e alta (Marţi, 11 iulie 2017, 12:06)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nimeni nu ii contesta opera ci caracterul

      mai cunostem cativa oameni mari (inclusiv de stat) care a lasat o super opera dar au avut caractere infecte
    • 0 (2 voturi)    
      Bai postac gandac gadeac - postac esti tu! (Marţi, 11 iulie 2017, 12:29)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      fiindca vii pe un forum sa postezi contra logicii, naturii, legii si bunului simt!