Liviu Dragnea contrazice noul program de guvernare al PSD, sustinand ca este programat un salariu minim de 1.550 lei in 2018, nu de 2.000 lei

de CP     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2017, 15:28 Actualitate | Esenţial

 documente
(10 Iul 2017) PDF, 2MB
Liviu Dragnea a declarat luni ca pentru 2018 "avem in program" un salariu minim de 1.550 lei, nu de 2.000 lei. Prin aceasta afirmatie, Dragnea contrazice chiar noul program de guvernare, care precizeaza ca "nivelul salariului minim brut in Romania, in urmatorii 4 ani, va fi de 2000 lei in 2018, 2200 lei in 2019 si 2400 lei in 2020". 

Mai mult, seful PSD spune ca "nu exista asa ceva" si "probabil dintr-o greseala s-a rostogolit asta in spatiul public". 

In ciuda a ceea ce este prevazut in noul program de guvernare, Liviu Dragnea a spus ca in program este prevazut un nivel al salariului minim de 1.550 lei in 2018, de 1.650 lei in 2019 si de 1.750 in 2020.

Salariul minim brut va creste in 2018 la 2.000 de lei, iar pentru angajatii cu studii superioare va fi de 2.300 de lei, se arata in programul de guvernare al guvernului Tudose depus in Parlament.

Cum va creste salariul minim brut pentru angajatii fara studii superioare: 2000 lei in 2018, 2200 lei in 2019 si 2400 lei in 2020.

Cum va creste salariul minim brut pentru angajatii cu studii superioare: 2300 lei in 2018, 2640 lei in 2019 si 3000 lei in 2020.

Vezi documentul atasat


Citeste mai multe despre   






















12735 vizualizari

  • -28 (36 voturi)    
    bai nene (Luni, 10 iulie 2017, 15:32)

    Xorciser [utilizator]

    Incepeti sa fiti enervanti cu aia 2000 lei salariu minim.

    O sa fie 2000 lei daca contributiile angajatorului se transfera catre salariat de la 1 ian 2018. Daca nu se transfera, o sa fie 1550 lei cum zice Dragnea.

    Totul depinde de ce hotarasc legat de contributiile angajatorului- daca se transfera la angajat sau nu.
    • +32 (32 voturi)    
      Da, exact ! (Luni, 10 iulie 2017, 15:49)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      O sa fie 2000 de lei, cand o sa incepem sa ne vedem ceafa. Fara oglinda.
      Sau mai pe sleau, cand o zbura stiuca.
      • +6 (6 voturi)    
        Doctrina e in ceata.. (Luni, 10 iulie 2017, 17:25)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Daca intr-adevar ajung sa consolideze contributiile astfel incat salariul brut sa fie egal cu cheltuiala salariala totala, e perfect.
        Pe de alta parte, daca PSD ar fi intr-adevar partid de stanga, ar lasa salariul minim acolo unde e si ar creste deducerile personale de baza.
        • +1 (7 voturi)    
          Incepe apocalipsa in Romania (Luni, 10 iulie 2017, 17:50)

          ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Salariul minim se taie.
          Posturile de la stat si ministere se taie.
          Pensiile probabil se vor taia.
          Taxele se vor taia.
          Pomenile PSD vor cam disparea.
          Justitia e macelarita.
          Mai vreti alte dovezi?
          • -1 (1 vot)    
            apocalipsa este în capul tău (Marţi, 11 iulie 2017, 12:36)

            justitiaru [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

            Cum poţi să previzionezi asemena tâmpenii? Doar dacă faci politica soroşistă s-ar putea să ai dreptate.
    • +14 (14 voturi)    
      o fi cum spui tu dar unde scrie asta? (Luni, 10 iulie 2017, 16:35)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      in proiectul depus in parlament se specifica asa ceva? Daca da, atunci sunt atat de prosti incat nici nu stiu cum sa comunice.
      • +6 (6 voturi)    
        pag 21 din programul de guvernare (Luni, 10 iulie 2017, 18:43)

        paul22 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

        http://www.cdep.ro/pdfs/guv201706/Program_de_Guvernare.pdf

        Vom rămâne așadar doar cu contribuțiile pe sănătate și cea de asigurări sociale, datorate de 20 către angajat, dar rămânând în sarcina angajatorului plata acestora către stat. Pentru a face acest lucru, la sfârşitul anului 2017, se va modifica baza de calcul a salariului brut prin
        creşterea acestuia cu 22.75%

        2000 este 1630 * 122.75% .
        Deci guvernul nou a promis de fapt o crestere de la 1450 la 1630 lei.
    • +12 (12 voturi)    
      fratele meu alb (Luni, 10 iulie 2017, 17:33)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      cand leafa va fi 2400, ioroiu va bate de 6. :-)
      care'i castigul celui cu oasele rupte ?!
      • +4 (4 voturi)    
        depinde cine e la BNR (Luni, 10 iulie 2017, 20:25)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        exista si alta varianta - creste salariul minim fara sa pompeze BNR bani in piata, leul isi pastreaza cat de cat valoarea si Dorel ramane somer ca nu poate sa produca de banii aia.
    • +8 (8 voturi)    
      noul (Luni, 10 iulie 2017, 18:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      si tototdata vechiul ministru al muncii, trompeta crapatilor, lia holguta vasilescu, a trambitat suma de 2000 lei incepand de la 01.01.2018. nimeni altcineva.
      nicaieri, pana ala tine, nu s-a vehiculat ideea ca vor 2000 lei prin trecerea in sarcina salariatului si a contributiilor platite pana in prezent de angajator. asa ca, mucles. nu te mai agita ca gresesti.
    • +10 (10 voturi)    
      hai ca iti maresc eu salariul de maine (Luni, 10 iulie 2017, 19:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      cu 25% mai exact, dar dupa aia platesti tu taxele la stat pe care pana atunci le plateam eu ca angajator.
      Nu-i asa ca te-ai ales cu o marire de salariu?
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa-i domnule sa macaie, atat stiu, atat fac, (Marţi, 11 iulie 2017, 8:39)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      asti fac scandal daca creste salariul minim, ca de ce creste , ca investitorii, ca dracu , ca lacu iar daca nu creste adica cum, nu respectati programul de guvernare, adica faceti ce vreti!
      Si stiti care-i culme, astia macanitorii nici macar nu au votat programul asa ca macane degeaba!
  • +14 (16 voturi)    
    Hai sa ii apar eu (Luni, 10 iulie 2017, 15:33)

    Adri4n [utilizator]

    ca astia de la PSD sunt boi vagon, nu sunt in stare nici sa se apere.

    Probabil sunt doua versiuni ale salariului minim BRUT (2000 si 1550 lei) in functie de mutarea (sau nu) a taxelor (sanatate (CASS) si pensie (CAS)) pe munca de la angajator la angajat (adica in brut).

    Zic si eu.
    • +23 (23 voturi)    
      nu conteaza (Luni, 10 iulie 2017, 15:51)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      indiferent de decizia privind taxele asta au in programul de guvernare. acolo nu scrie de conditii, deci n-au decit sa livreze ce au promis.

      pt mine oricum nu e decit alta gogoasa rasuflata a pesedului, la groapa in care o sa intre bugetul pina la anul salariul minim o sa fie 2000, dar cu minus.
    • -7 (7 voturi)    
      hahaha (Luni, 10 iulie 2017, 17:35)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      il vor usura pe angajator numai daca'l vor taxa pe venit.
      las' ca nu's asa de prosti cum apar...
    • +10 (10 voturi)    
      deci, (Luni, 10 iulie 2017, 18:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      tot o smecherie teleormaneana.
      daca tipa lumea prea tare, o inmuiem la 1550. daca nu, o bagam la 2000, fie ce-o fi.
      halal guvernare. castigi alegerile cu un program, iti dai jos guvernul cu programul respectiv, pui alt guvern de-al tau, cu alt program de guvernare, dupa care tipi ca nu-i adevarat ce-i in noul program de guvernare, ca-i mana lui Soros, ca el vrea sa te decredibilizeze.
  • +23 (23 voturi)    
    oare... (Luni, 10 iulie 2017, 15:49)

    liviu_ [utilizator]

    incet incet isi dau seama ca au promis mai multe decat poate economia?!
    poate a pus vreunu dintre ei mana pe o carte de economie de clasa a 11a si s-a luminat!
    • +3 (3 voturi)    
      nu, nu, nu! (Luni, 10 iulie 2017, 20:46)

      CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      In primul rand, nu este nevoie de Economia de clasa a XI-a! Ar fi de ajsun sa tii minte aritmetica din clasele elementare sau chiar zicala populara: "nu poti sa imparti trei paie la cinci magari"!

      Nu, promisiunile lor gogonate au fost pentru friaeri, la care actes promisuni tin. Respectivii fraieri NU o sa isi aduca aminte "dar in programul de guvernare spuneati ca se mareste salariul la 2000!", pentru ei au fost suficiente sacosele electorale rosii!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred (Marţi, 11 iulie 2017, 11:52)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Pur si simplu doar au mintit de dimineata pana seara. Singurul lucru pe care l-au bifat din aiureala aia de program a fost marirea pensiilor dar au reusit sa mareasca sensibil doar pensiile mari adica au marit si mai mult discrepantele dintre pensionari. In rest, nimic, absolut nimic palpabil. Insa sunt foarte buni la propaganda, ajutati de televiziunile de casa.
  • +21 (21 voturi)    
    HAOS & BLA-BLA-uri (Luni, 10 iulie 2017, 16:13)

    jidanul [utilizator]

    Ce zapaceala a ajuns sa fie in PSD-ul asta ? Ordine, nimic; organizare, nix; coerenta, nada, in doua cuvinte, praf si varza. Ce spun PSD-istii dimineata, nu mai e valabil la pranz si ce spun la pranz nu mai e valabil seara. Ar trebui sa va dea peste cap Iliescu, Nastase si Ponta, ca astia macar ce au zis au facut, fara s-o dea de dupa plopi dar, Dragnea & Co. vorbesc de parca au fost pocniti cu bata-n ceafa sau i-a batut soarele si canicula in cap. Bla-bla-uri si haos total. Si cand te gandesti ce bine au inceput si acum nu sunt buni nici de o fasaiala ... ca sa nu mai vorbim de cresterea salariilor demnitarilor si parlamentarilor,adica celor cei mai corupti, care contrazice orice principiu al social-democratiei. Un partid social-democrat mai intai creste, neconditionat, salariile si pensiile celor cu salarii si pensii mici si medii si apoi conducatorilor, daca mai raman bani iar cu pensiile speciale au dat-o cu mucii in fasole rau de tot. Cu imbecilitatile astea doua au pierdut 30-35% din electorat lor de baza.
    • +13 (13 voturi)    
      ? (Luni, 10 iulie 2017, 16:19)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Ponta a facut ce a zis? Cum e cu cortul si autostrada si dormitul daca nu e gata? Aud?
      • +7 (7 voturi)    
        ala cu cortul (Luni, 10 iulie 2017, 18:31)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui eem

        era retardatul de sova. dar, merge si cu ponta, cu diferenta ca asta e ochelarist si sova nu. in rest, acelasi bici
    • +10 (10 voturi)    
      Pe bune acum (Luni, 10 iulie 2017, 17:27)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Intreb si eu, asa, naiv: mai este cineva care stie citi si scrie corect (deci nu publicul Antenist), care sa mai creada ORICE din ce spun pesedistii lui Dragnea?
  • +8 (12 voturi)    
    Mai există şi un alt program de guvernare (Luni, 10 iulie 2017, 16:36)

    Razvan S. [utilizator]

    ... cel din 2016, unde apar alte cifre:
    1450 lei în 2017, 1510 lei în 2018, 1625 lei în 2019 şi 1750 lei în 2020. Vezi http://www.indraznestesacrezi.ro/documente/3.Relaxare_fiscala_si_crestere_venituri.pdf
    • +5 (5 voturi)    
      un (Luni, 10 iulie 2017, 18:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Razvan S.

      pesedist fanatic dragnea, ti-a dat minus. :))
  • +19 (19 voturi)    
    I-a innebunit pana si pe postacii pesedaci ! (Luni, 10 iulie 2017, 16:44)

    Susufler0 [utilizator]

    Unde v-ati ascuns baieti ? Nu sariti sa-l aparati pe Daddy ?

    PS. Dragnea este o panarama cum nu s-a mai vazut de mult in politica in general !

    PPS. Bine ca nu sunt pesedist ca sa mi se faca rusine auzindu-l ce spune !

    PPPS. Din pacate insa bolovanul asta decide si pt mine !
    • +15 (15 voturi)    
      Posibila explicatie (Luni, 10 iulie 2017, 17:11)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Postacii nu mai stiu nici ei care minciuna sa difuzeze?

      Aia lu' Nasu Dragnea sau aia lu' 2 si'un sfert.

      Asta este soarta daca lasi speriatii, fricosii, alzeimerii si bolnavii dependenti de lene si de stat sa-ti decida 'liderii'!
      • +8 (8 voturi)    
        ... (Luni, 10 iulie 2017, 18:34)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        in speranta ca va mai conta ce votam peste 4 ani, eu tot sper sa fi invatat ceva din experienta asta toti abstinentii aia care n-au avut optiune de vot in 2016... acum macar ar trebui sa stie impotriva cui sa voteze
  • +5 (5 voturi)    
    Aici este programul de guvernare PSD/Dragnea (Luni, 10 iulie 2017, 16:54)

    CezarN [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=csIpDgkmxpk
  • -3 (7 voturi)    
    prea politizat (Luni, 10 iulie 2017, 17:12)

    oblio123 [utilizator]

    Prea multa tendentiozitate in stirea asta. Ma informez de pe Hotnews ca nu prea am de unde din alta parte dar vad si aici destule formulari partizane- nu asa se face jurnalismul in care vrei sa pastrezi increderea cititorilor.
    Pe mediafax stirea e mult mai corect scrisa:
    http://www.mediafax.ro/politic/liviu-dragnea-salariul-minim-de-2000-de-lei-o-greseala-rostogolita-in-spatiul-public-nu-exista-asa-ceva-programul-de-guvernare-prevede-o-majorare-in-2018-a-salariului-minim-brut-foto-document-16581304
    Eu personal ma bucur ca vad o eventuala dozare mai lenta in timp a cresterii sal. minim - in fond e mai aproape de rationalitate. As prefera sa nu fiu guvernat de Dragnea, e adevarat, dar asta e alta problema.
  • +8 (8 voturi)    
    Guvernarea alba-neagra !! (Luni, 10 iulie 2017, 17:16)

    deval [utilizator]

    Exorcizati-va naibii, sepilienilor cumva! Ca nu cu aveti probleme cu comunicarea, ci cu gramatica, logica elementara si fundamentele economiei !!
    Intai va covasiti si apoi faceti analize ? Pai facem si noi declaratii cu zero, nu platim nimic si peste trei luni le rectificam ! Oare nu platim penalizari ? Ba , da , la greu !!
  • +6 (6 voturi)    
    Guvernarea prin bajbaiala (Luni, 10 iulie 2017, 19:02)

    Wanheda [utilizator]

    Astia mereu testeaza The Breaking Point pe romani. Asa a facut si Phonta cu taxa golaneasca 7 centi pt autostrazi. I-a mers, acum mai spune cineva ceva? NU. Plateste fraieru la pompa.
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea da jos guvernul Tudose (Luni, 10 iulie 2017, 23:36)

    parol_monsher [utilizator]

    Stati pe fir...
  • +1 (1 vot)    
    Minciuna de guvernare (Marţi, 11 iulie 2017, 9:47)

    benicio [utilizator]

    Tot se foloseste sintagma asta "program de guvernare", dar e goala de continut. Si presa pica in plasa propagandei PSD. Nu exista program de guvernare, este o formula de pacaleala in campanie si utilizata pana in prezent. Aia e doar o lista de chestii greu de realizat, incropita pentru a veni cu ceva asa-zis coerent in timpul campaniei. In fapt, o lista de minciuni. Presa n-ar mai trebui sa foloseasca "program de guvernare", ci alte formule, mai apropiate de realitate. Ca de exemplu "asa-zisul program de guvernare". Ca sa ramanem pe taramul realitatii, la adapost de manipularea si propaganda emanate din laboratoarele partidului.
    • 0 (0 voturi)    
      Proiectul de program de guvernare (Marţi, 11 iulie 2017, 12:13)

      paul22 [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      O formula buna ar fi si "Proiect de program de guvernare".
      De fapt chiar asta si este, de vreme ce sunt multe idei nedetaliate sau care sunt disputate chiar in guvern, cum ar fi impozitul pe cifra de afaceri, la care chiar premierul spune ca va fintrodus de fapt partial, doar pentru anumite tipuri de activitati.