Liviu Dragnea contrazice noul program de guvernare al PSD, sustinand ca este programat un salariu minim de 1.550 lei in 2018, nu de 2.000 lei

de CP     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2017, 15:28 Actualitate | Esenţial

 documente
(10 Iul 2017) PDF, 2MB
Liviu Dragnea a declarat luni ca pentru 2018 "avem in program" un salariu minim de 1.550 lei, nu de 2.000 lei. Prin aceasta afirmatie, Dragnea contrazice chiar noul program de guvernare, care precizeaza ca "nivelul salariului minim brut in Romania, in urmatorii 4 ani, va fi de 2000 lei in 2018, 2200 lei in 2019 si 2400 lei in 2020". 

Mai mult, seful PSD spune ca "nu exista asa ceva" si "probabil dintr-o greseala s-a rostogolit asta in spatiul public". 

In ciuda a ceea ce este prevazut in noul program de guvernare, Liviu Dragnea a spus ca in program este prevazut un nivel al salariului minim de 1.550 lei in 2018, de 1.650 lei in 2019 si de 1.750 in 2020.

Salariul minim brut va creste in 2018 la 2.000 de lei, iar pentru angajatii cu studii superioare va fi de 2.300 de lei, se arata in programul de guvernare al guvernului Tudose depus in Parlament.

Cum va creste salariul minim brut pentru angajatii fara studii superioare: 2000 lei in 2018, 2200 lei in 2019 si 2400 lei in 2020.

Cum va creste salariul minim brut pentru angajatii cu studii superioare: 2300 lei in 2018, 2640 lei in 2019 si 3000 lei in 2020.

Vezi documentul atasat


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

12916 vizualizari

  • -28 (36 voturi)    
    bai nene (Luni, 10 iulie 2017, 15:32)

    Xorciser [utilizator]

    Incepeti sa fiti enervanti cu aia 2000 lei salariu minim.

    O sa fie 2000 lei daca contributiile angajatorului se transfera catre salariat de la 1 ian 2018. Daca nu se transfera, o sa fie 1550 lei cum zice Dragnea.

    Totul depinde de ce hotarasc legat de contributiile angajatorului- daca se transfera la angajat sau nu.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +14 (16 voturi)    
    Hai sa ii apar eu (Luni, 10 iulie 2017, 15:33)

    Adri4n [utilizator]

    ca astia de la PSD sunt boi vagon, nu sunt in stare nici sa se apere.

    Probabil sunt doua versiuni ale salariului minim BRUT (2000 si 1550 lei) in functie de mutarea (sau nu) a taxelor (sanatate (CASS) si pensie (CAS)) pe munca de la angajator la angajat (adica in brut).

    Zic si eu.
      #showComment#showComment#showComment
  • +23 (23 voturi)    
    oare... (Luni, 10 iulie 2017, 15:49)

    liviu_ [utilizator]

    incet incet isi dau seama ca au promis mai multe decat poate economia?!
    poate a pus vreunu dintre ei mana pe o carte de economie de clasa a 11a si s-a luminat!
      #showComment#showComment
  • +21 (21 voturi)    
    HAOS & BLA-BLA-uri (Luni, 10 iulie 2017, 16:13)

    jidanul [utilizator]

    Ce zapaceala a ajuns sa fie in PSD-ul asta ? Ordine, nimic; organizare, nix; coerenta, nada, in doua cuvinte, praf si varza. Ce spun PSD-istii dimineata, nu mai e valabil la pranz si ce spun la pranz nu mai e valabil seara. Ar trebui sa va dea peste cap Iliescu, Nastase si Ponta, ca astia macar ce au zis au facut, fara s-o dea de dupa plopi dar, Dragnea & Co. vorbesc de parca au fost pocniti cu bata-n ceafa sau i-a batut soarele si canicula in cap. Bla-bla-uri si haos total. Si cand te gandesti ce bine au inceput si acum nu sunt buni nici de o fasaiala ... ca sa nu mai vorbim de cresterea salariilor demnitarilor si parlamentarilor,adica celor cei mai corupti, care contrazice orice principiu al social-democratiei. Un partid social-democrat mai intai creste, neconditionat, salariile si pensiile celor cu salarii si pensii mici si medii si apoi conducatorilor, daca mai raman bani iar cu pensiile speciale au dat-o cu mucii in fasole rau de tot. Cu imbecilitatile astea doua au pierdut 30-35% din electorat lor de baza.
      #showComment#showComment
  • +8 (12 voturi)    
    Mai există şi un alt program de guvernare (Luni, 10 iulie 2017, 16:36)

    Razvan S. [utilizator]

    ... cel din 2016, unde apar alte cifre:
    1450 lei în 2017, 1510 lei în 2018, 1625 lei în 2019 şi 1750 lei în 2020. Vezi http://www.indraznestesacrezi.ro/documente/3.Relaxare_fiscala_si_crestere_venituri.pdf
      #showComment
  • +19 (19 voturi)    
    I-a innebunit pana si pe postacii pesedaci ! (Luni, 10 iulie 2017, 16:44)

    Susufler0 [utilizator]

    Unde v-ati ascuns baieti ? Nu sariti sa-l aparati pe Daddy ?

    PS. Dragnea este o panarama cum nu s-a mai vazut de mult in politica in general !

    PPS. Bine ca nu sunt pesedist ca sa mi se faca rusine auzindu-l ce spune !

    PPPS. Din pacate insa bolovanul asta decide si pt mine !
      #showComment
  • +5 (5 voturi)    
    Aici este programul de guvernare PSD/Dragnea (Luni, 10 iulie 2017, 16:54)

    CezarN [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=csIpDgkmxpk
  • -3 (7 voturi)    
    prea politizat (Luni, 10 iulie 2017, 17:12)

    oblio123 [utilizator]

    Prea multa tendentiozitate in stirea asta. Ma informez de pe Hotnews ca nu prea am de unde din alta parte dar vad si aici destule formulari partizane- nu asa se face jurnalismul in care vrei sa pastrezi increderea cititorilor.
    Pe mediafax stirea e mult mai corect scrisa:
    http://www.mediafax.ro/politic/liviu-dragnea-salariul-minim-de-2000-de-lei-o-greseala-rostogolita-in-spatiul-public-nu-exista-asa-ceva-programul-de-guvernare-prevede-o-majorare-in-2018-a-salariului-minim-brut-foto-document-16581304
    Eu personal ma bucur ca vad o eventuala dozare mai lenta in timp a cresterii sal. minim - in fond e mai aproape de rationalitate. As prefera sa nu fiu guvernat de Dragnea, e adevarat, dar asta e alta problema.
  • +8 (8 voturi)    
    Guvernarea alba-neagra !! (Luni, 10 iulie 2017, 17:16)

    deval [utilizator]

    Exorcizati-va naibii, sepilienilor cumva! Ca nu cu aveti probleme cu comunicarea, ci cu gramatica, logica elementara si fundamentele economiei !!
    Intai va covasiti si apoi faceti analize ? Pai facem si noi declaratii cu zero, nu platim nimic si peste trei luni le rectificam ! Oare nu platim penalizari ? Ba , da , la greu !!
  • +6 (6 voturi)    
    Guvernarea prin bajbaiala (Luni, 10 iulie 2017, 19:02)

    Wanheda [utilizator]

    Astia mereu testeaza The Breaking Point pe romani. Asa a facut si Phonta cu taxa golaneasca 7 centi pt autostrazi. I-a mers, acum mai spune cineva ceva? NU. Plateste fraieru la pompa.
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea da jos guvernul Tudose (Luni, 10 iulie 2017, 23:36)

    OmulNou [utilizator]

    Stati pe fir...
  • +1 (1 vot)    
    Minciuna de guvernare (Marţi, 11 iulie 2017, 9:47)

    benicio [utilizator]

    Tot se foloseste sintagma asta "program de guvernare", dar e goala de continut. Si presa pica in plasa propagandei PSD. Nu exista program de guvernare, este o formula de pacaleala in campanie si utilizata pana in prezent. Aia e doar o lista de chestii greu de realizat, incropita pentru a veni cu ceva asa-zis coerent in timpul campaniei. In fapt, o lista de minciuni. Presa n-ar mai trebui sa foloseasca "program de guvernare", ci alte formule, mai apropiate de realitate. Ca de exemplu "asa-zisul program de guvernare". Ca sa ramanem pe taramul realitatii, la adapost de manipularea si propaganda emanate din laboratoarele partidului.
      #showComment