Kovesi a refuzat pentru a treia oara sa se prezinte in fata comisiei de ancheta a alegerilor prezidentiale din 2009

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 10 iulie 2017, 11:09 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Privesc.eu
Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a refuzat sa vina la audierile comisiei parlamentare de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, pentru a treia oara, scrie News.ro. Aceasta si-a transmis refuzul prin intermediul unei scrisori.

"Avand in vedere ca nu am cunostinta si nu detin mijloace de proba referitoare la imprejurarile si cauzele in care s-au produs evenimentele supuse cercetarii in cauza ce formeaza obiectul activitatii Comisiei, nu ma voi prezenta in data de 10 iulie 2017 - ora 11.30 la sedinta Comisiei de ancheta", se arata in scrisoarea trimisa de Kovesi.

Presedintele comisiei de ancheta, deputatul PSD Oana Florea, declara, joi, ca Laura Codruta Kovesi va fi invitata din nou, pentru luni, sa vina la audiere, iar in cazul in care va refuza si de aceasta data ar putea fi facute plangeri la Ministerul Justitiei si la parchet.

Oana Florea a declarat, intr-o interventie la Antena 3, ca scrisoarea de refuz este, in proportie de 90%, identica cu cea anterioara, iar comisia va transa prin vot ce decizie va fi luata in urma refuzului lui Kovesi, daca va fi sesizat Ministerul Justitiei sau vor fi sesizate organele de urmarire penala.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

19313 vizualizari

  • +53 (71 voturi)    
    Foarte bine !!!! (Luni, 10 iulie 2017, 11:12)

    polonyca [utilizator]

    Golanii si incompetentii politici nu au de ce sa "audieze" un profesionist adevarat. Nu au competente si autoritatea morala sa faca asta !!
    • -33 (43 voturi)    
      corect (Luni, 10 iulie 2017, 12:16)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Kovesi nu răspunde decât în fața Marii Adunări Naționale (și a lui Eric Easley).
      • +14 (24 voturi)    
        iar tu in fatza Cracanatului (Luni, 10 iulie 2017, 13:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        si comisiei de disciplina de la Savushkina
        • -9 (13 voturi)    
          opaa (Luni, 10 iulie 2017, 16:06)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          iar ai aparut?
          credeam ca te-au luat jandarmi la manifestatie!
          aaa,na-i fost la manifestatie?adica te dai barbata doar pe net?
          • +8 (12 voturi)    
            nai sau n ai sau "na-i" (Luni, 10 iulie 2017, 16:33)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            este tot mucigai de capul tau ))))
      • +5 (7 voturi)    
        Exact mazeta you nailed it (Luni, 10 iulie 2017, 18:34)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Asa ca grohalaii tai analfabeti din comisie pot sa plece acasa, consuma chiar si aeru degeaba, ba-l mai si imput.
      • +1 (3 voturi)    
        mai rusnacila, (Luni, 10 iulie 2017, 19:05)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ce va mai sta in gat...
    • +30 (38 voturi)    
      Bravo, Laura. (Luni, 10 iulie 2017, 12:22)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      DNA-ul sa-i cheme pe corupti, nu invers...
    • +10 (18 voturi)    
      rau esti (Luni, 10 iulie 2017, 12:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      poate stia ce fel de lustra avea oprea in camera aia care nu se stie daca era sufragerie, birou sau dormitor si, mai ales, cu cine a vorbit Iordanescu despre fotbal.
      comisia lui peste prajit.
    • -4 (20 voturi)    
      Anarhie (Luni, 10 iulie 2017, 12:54)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Asa e, comisia aia de ancheta e o rusine. Dar un procuror si sef DNA, nu poate sa ignore legea dupa toanele momentului.
      CCR a decis, orice magistrat e obligat prin lege sa apara in fata comisiei parlamentare, indiferent din cine are fi ea compusa. Mai mult, minte in scrisoare. Cum sa nu aiba cunostinta de imrpesjurari, cand a participat la intalnire?
      • +3 (11 voturi)    
        Bai baitu lu' Dracnea ! (Luni, 10 iulie 2017, 14:45)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Care CCR ? Aia a PSD-ului, ca a Romaniei nu este.
        Niste infractori si complici cu infractorii !
        • +3 (11 voturi)    
          Bai baiatu lu' Coldea (Luni, 10 iulie 2017, 15:50)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          Eu de la Kovesi ma asteptam sa-l bage la racoare pe Dragnea cu un dosar Teldrum. Dar sta cu fundul pe el de patru ani de zile.

          CCR e al PSD-ului in aceeasi masura in care Kovesi e a lui Iohannis. Jumatati ale USL-ului amandoi.

          Tot politic a fost numita si Kovesi, ca si judecatorii CCR. Ca daca ar fi fost pe competente si integritate, nici nu avea ce cauta in magistratura.
  • -17 (27 voturi)    
    plangeri (Luni, 10 iulie 2017, 11:18)

    sareta [utilizator]

    ...ba n-ar putea ! Asa se rezolva in Romania incalacarile Constitutiei ((unii mai presus de Lege),s-ar putea sa fie reclamati undeva !
  • +23 (45 voturi)    
    Codrutza, te rugam sa mergi sa ii arestezi (Luni, 10 iulie 2017, 11:28)

    un domn [utilizator]

    Intalnire cu Penalii din parlament este INACCEPTABIL !
    • -2 (14 voturi)    
      Daca ar durea ironia (Luni, 10 iulie 2017, 12:58)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Mda, intalnirea cu penalii este inacceptabila. Asa ca ar face bine sa ne spuna ce cauta acasa la penalul Oprea, impreuna cu capii SRI. De altfel indepartati amandoi pt ca-au calcat stramb in exercitarea functiei.
      • +6 (14 voturi)    
        ai vazut o pe Codruta acolo ? (Luni, 10 iulie 2017, 14:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        ai fost acolo ? ai poze de acolo ? sau mesteci cu stoicism o secretie Latrina 3 si raitaru teve ? chiar asa fara simturi gustative esti ?
        • -1 (9 voturi)    
          Negationism (Luni, 10 iulie 2017, 15:07)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Daca si anchetele DNA s-ar face pe ce-am vazut noi, am stinge lumina in Romania. "Äi vazut tu", asta e argument de borfas sau spargator de case.

          Au vazut fix cei care au fost acolo, au relatat deja din mai multe surse. Doar Kovesi tot refuza sa raspunda cand este intrebata despre vizita la Oprea.
          • 0 (8 voturi)    
            Äi vazut tu", asta e argument de borfas sau sparga (Luni, 10 iulie 2017, 16:09)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

            nu numai!
            e argument de imbecil !
      • -1 (1 vot)    
        mda (Marţi, 11 iulie 2017, 10:26)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Este incredibil cu cata verocitate va mancati fostele glorii ale partidului. Mai ieri, farul vostru calauzitor, acum ciumat, de cautati sa-i gasiti pe toti cei pe care i-a atins. Gogule, oprea asta este un produs perfect al partidului pe langa care va gudurati: prost, incult, hot, arogant, fudul, patriot de crasma. Am zis prost? Hmm, o mai zic o data: prost, facut gramada.
        De fapt, nu sunteti decat niste ipocriti, va folositi de orice oportunitate pentru a fura mai mult si a lega mai bine basmaua pe ochii justitiei. Singura noastra sansa la normalitate este inca un '1907'. Sa ardeti in bordeiele voastre, ascunsi de frica furcilor!
        • 0 (2 voturi)    
          Kovesi se gudura, acasa la Oprea (Marţi, 11 iulie 2017, 15:47)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

          Daca ar fi sa ma iau dupa "perspicacitatea" replicii as zice ca faci parte din electoratul captiv al PSD-ului. Dar nu e asa, nu?
          Prostii se impart intre partide mai unifrom decat coruptia.
          • -1 (1 vot)    
            Bleah! (Marţi, 11 iulie 2017, 23:41)

            robert.b [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

            Ce va mai place sa rastalmaciti adevarul si normalitatea, doar pentru a va sluji interesele voastre meschine. O sa ardeti in iad pentru asta. Sau mai bine aici, acum. Si nu ai dreptate, prostii s-au strans ca mustele la rahat in jurul psd-ului. Esti o dovada umblatoare (ca vie ar fi prea mult sa afirm), ca altfel iti gaseai si tu o meserie onorabila, nu cotcodac la partid.
            • 0 (2 voturi)    
              Vezi-ti de meseria ta (Miercuri, 12 iulie 2017, 13:46)

              man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

              Pana una alta, tu esti ingropat pana peste nas in eroare cand crezi ca ai de-a face cu un pesedist. Asa ca discernamantul tau se dovedeste inept chiar si intr-un dialog obisnuit cu un combatant al PSD-ului.

              Si atunci cam cata incredere crezi ca poti sa ai in acleasi discernamant cand iti dai cu parerea despre ce se intampla in culisele politicii si coridoarele statului de drept?

              O sa confunzi protectia coruptilor cu lupta anticoruptie, evident.
  • +31 (45 voturi)    
    vrajeala (Luni, 10 iulie 2017, 11:34)

    _eu_ [utilizator]

    Mare majoritate dintre condamnatii DNA sunt din PSD sau connectati cu PSD. Probabil in comisie sunt cativa care au dosare in lucru la DNA. Neavand de ce sa se lege, baietii gasesc tot felul de motive! Vorba aia, n-are sapca!

    Sunt sigur ca refuzul ei are acoperire legala, ma indoiesc ca un procuror care stie legea ar face ceva ilegal (in mod public, vizibil, in raport cu inamicii ei principali). Asa ca ce ramane comisiei PSD sa faca e sa faca valuri!
    • -1 (5 voturi)    
      Categoric... (Luni, 10 iulie 2017, 21:02)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      ...o zeitate n-ar face ceva ilegal, pentru ca ea stabileste ce e legal si ilegal.
  • +34 (54 voturi)    
    In sfarsit... (Luni, 10 iulie 2017, 11:34)

    Andradda [utilizator]

    ...o persoana cu functie inalta care nu se lasa calcata in picioare de borfasii lui Dragnea! (alo, Dorneanu, se aude si acolo sus la matale?)
    • +19 (25 voturi)    
      dorneanu (Luni, 10 iulie 2017, 12:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      nu poate sa auda.
      e atat de adanc bagat in fundul lui dragnea, ca are urechile astupate de fesele teleormanene.
  • -11 (25 voturi)    
    E clar care va fi răspunsul parlamentului (Luni, 10 iulie 2017, 11:37)

    Con_stan_tin [utilizator]

    la viitoarele cereri DNA, tot scrisori de refuz.
    • +17 (25 voturi)    
      )))) dar inainte ce au votat ? (Luni, 10 iulie 2017, 12:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ucenicii ali baba INDIFERENT de culoare politica au votat pe dos...
    • +7 (13 voturi)    
      Ca sa glumim nitel : Ei au inceput ! (Luni, 10 iulie 2017, 12:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Un viitor parlament, in care majoritatea sa nu aiba culoarea rosie, va schimba si soarta cererilor DNA !

      Pana atunci, fara arestari ci doar cu puneri sub control judiciar si, de ce nu, cu cu cautiuni babane.

      PS. Rau este insa ca scapa ticalosii de parlamentari care au savarsit fapte penale in legatura cu indeplinirea functiei de ministru !
  • +29 (43 voturi)    
    bravo Codruta... (Luni, 10 iulie 2017, 11:38)

    mitocanu [utilizator]

    psdistii si aldistii turbeaza, alaturi de antena3 si rtv....dar nu au ce sa-ti faca...executa-i in dosarele de coruptie ca sa scapam de ei...
  • +26 (38 voturi)    
    Cohones (Luni, 10 iulie 2017, 11:43)

    Sani [utilizator]

    PSD = Partidul Scrofitelor Debusolate

    Mostre de Intrebari pe care si le pun PSD-eii:
    1. Daca pica Dragnea?
    2. Daca vine Ponta?
    3. Cu cine sa ma pun bine?
    4. Eu ce fac daca sunt alegeri anticipate? Unde ma duc?
  • +34 (50 voturi)    
    Bravo Kovesi .... (Luni, 10 iulie 2017, 11:49)

    cartofil [utilizator]

    Baga-i in puscarie, pune-le catusele, ia-le banii la toate lichelele astea care fura Romania de 27 de ani. Nici un roman cinstit nu poate spune ceva impotriva dnei Kovesi, nu poate fi impotriva a ceea ce face foarte bine. Toate aceste zbateri disperate ale infractorilor, toate articolele din presa care au in spate niste mega infractori, ne indica noua, romanilor de rand ca aceasta femeie lucreaza in beneficiul Romaniei. Parlamentul Romaniei a devenit acum Parlamentul hotilor. Orice minus pe care-l voi primi aici in mod cert este din partea unui infractor sau din partea unei slugi ai unor infractori. Toti romanii onesti sunt de partea DNA.
    • -12 (22 voturi)    
      Vorbeste in numele tau, (Luni, 10 iulie 2017, 13:10)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Romanii onesti nu gasesti pe toate strazile. Si e de o indecenta abisala sa tipi aici in numele romanilor onesti. Nu te deosebesti cu nimic de politrucii care fac acelasi lucru cat e ziua de lunga la televizor.

      Ai un minus din partea unui roman onest. La fel ca Kovesi, care n-a miscat un colt de hartie pt a face un dosar Teldrum, ori Kazmunaygas samd.
      Uitam azi ca tot lui Kovesi ii datoram inchiderea dosarelor revolutiei si mineriadelor, cat a fost la parchetul general.

      Cineva care se intalneste acasa la penalul Gabriel Oprea, pt a-si pune la punct strategiile de supravieturie in functie de jocurile electorale, n-are cum sa fie sutinuta de un roman onest si cu discernamant.
      • +4 (10 voturi)    
        ))) roman Onest pe saracie )))) (Luni, 10 iulie 2017, 14:33)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Onestitatea NU o probezi tu ! o afirma si o declara cei care te cunosc..or tu esti prin ceea ce spui la fel/comun cu politicienii penali )))) plimba ursul la alta masa..menestrelule de pufoiaka )))
        • -2 (10 voturi)    
          Ursul se plimba pe strada (Luni, 10 iulie 2017, 15:18)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Bine ca eu n-am voie sa vorbesc nici in nume propriu, pe cand orice anonim isi aroga rolul de reprezentant al tuturor romanilor onesti.

          Nimeni nu vorbeste in numele romanilor onesti. Sa va intre bine in cap propagnadistilor, de oricare parte ati fi. Fiecare vorbeste in nume propriu, onest sau mai putin.

          Atata trufie ca la cei care se afiseaza cu # pe trotinete n-am mai vazut decat la Gigi Becali, si el indragostiti de Codruta. Numai romani onesti, unul si unul.
        • 0 (10 voturi)    
          Ai o logica de grup infractional (Luni, 10 iulie 2017, 15:38)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Daca ai avea dreptate, atunci toti pesedistii ar fi romani onesti. Ca doar ei se cunosc cel mai bine unii pe altii, si se lauda intre ei.

          Anturajul e primul care denatureaza si mistifica realitatea. Doar tu stii cel mai bine cat de onest sau mai putin onest ai fost. Si daca preferi sa te vezi prin ochii altora . . .
      • +2 (8 voturi)    
        Ei nu ma-ngalbenii soro ! (Luni, 10 iulie 2017, 14:48)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Esti cu siguranta un PSD-ist "onest". Nu s-a mai vazut asa ceva, de la dinozauri incoace.
        • -1 (9 voturi)    
          Esti doar prost, nu idealist (Luni, 10 iulie 2017, 16:04)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          Eu n-am cum sa fiu pesedist, din moment ce-am combatut mereu PSDistii. Si nici n-am lispit de la vot stramband din nas la opozitie.

          Dar acleasi principii care m-au obligat sa combat PSD-ul, ma obliga sa combat si plagiatul lui Kovesi, si complicitatile ei cu Coldea, vizitele la Oprea, dosarele revolutiei inchise in ciiuda muntelui de probe. Dosarul fratelui de la transgaz ingropat la DNA, capul ingropat in nisip la contractele Teldrum, spectacolul catuselor, arestarile nejustificate, epurarile din DNA, autovictimizarea si cultul personalitatii si personificarea luptei anticoruptie care este acum dusa in derizoriu din interiorul DNA.
      • +1 (7 voturi)    
        Ei nu ma-ngalbenii soro ! (Luni, 10 iulie 2017, 14:48)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Esti cu siguranta un PSD-ist "onest". Nu s-a mai vazut asa ceva, de la dinozauri incoace.
      • +1 (3 voturi)    
        Ba gasesti, pe strada (Luni, 10 iulie 2017, 21:07)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Exista o serie de formule magice, pe care daca le spui, te transforma automat in om cinstit. Formula este "jos coruptia", sau "coruptia ucide", "jos Dragnea", "jos ciuma rosie" etc. Cine urla formulele astea nu se poate sa fie corupt sau sa greseasca cu ceva. Iar daca spune cineva ca unii ca acestia gresesc, sunt niste nenorociti si niste corupti. din oficiu, nu e nevoie de nici o dovada mai mare.
    • -1 (3 voturi)    
      hai dna! (Luni, 10 iulie 2017, 17:19)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      hai cu dosarul apanova!
      sau dupa legiunea de onoare s-a fasait?
      hai dna cu dosarul apanova!
      sau nu va da voie ambasada?
      • +4 (4 voturi)    
        Rise Project despre Ikea. Hop cu Steaua Polara (Luni, 10 iulie 2017, 18:01)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        A fost si kovesi medaliata de ambasada suediei, ca oprescu de ambasada frantei. Fara majuscule.

        Tot Rise Project documenteaza si retrocedarile ilegale, si traficarea de paduri intre Ikea si Harvard. Dar nu deageaba umbla ambasada suediei prin Obor sa convinga vanzatoarele de la tarabe sa-i cante ode sefei DNA, chiar daca nu stiau cine este.
  • +26 (40 voturi)    
    A refuzat de asemenea maniera incat (Luni, 10 iulie 2017, 11:49)

    Susufler0 [utilizator]

    daca Comisia de ancheta face plangere penala impotriva ei pe motiv ca ingreuneaza sau impiedica cercetarea si aflarea adevarului in legatura cu fraudarea ori nu a alegerilor din 2009 se face de ras (de un ras homeric) deoarece Sefa DNA a raspuns la toate obiectivele de ancheta ale comisiei. Raspunsul este scurt clar si egal pt toate curiozitatile Comisiei : "Nu cunosc" !

    Daca va aparea o addenda cu intrebari nepuse sunt convins ca LCK va adauga si ea o addenda la finalul acestui "Raspuns" !

    Oricum sunt placut surprins de faptul ca Comisia si-a prelungit durata de viata pe parcursul intregii veri !
    Inseamna ca Livache o sa-i recompenseze cu o vacanta in decembrie in Brasilia !

    PS. Sau membrii comisiei sunt simplii lui sclavi ?
    • -3 (11 voturi)    
      A fost acolo, nu are cum sa nu stie. (Luni, 10 iulie 2017, 13:14)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Minciuna nu poate fi o aparare decat pt cineva care ascunde adevarul.
      Nici refuzul de a-ti indeplini obligatiile, asa cum au fost ele exprimate printr-o decizie a CCR, nu poate fi o scuza.
  • -12 (22 voturi)    
    "mijloace de proba" bla blah. Du-te doamna K (Luni, 10 iulie 2017, 11:54)

    jackalphonse [utilizator]

    Spune le ce ai de spus intr o fraza si spune le ca este ultima data cand mai calci pe acolo. Este atat de greu?

    Macar spargi gura targului, ca altfel incepe sa miroasa a usturoi.

    PS. Dupa ce te intorci, lasa dosarul "in rem" si trece-l pe numele Dracnea, ca altfel miroase si ala a usturoi tot stand in sertare.
    • +1 (1 vot)    
      eu aici (Luni, 10 iulie 2017, 21:06)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      sunt de acord cu el.
      de obicei il iau la misto dar acum nu este de "-"
  • +28 (40 voturi)    
    Legea nu obliga pe nimeni sa se prezinte (Luni, 10 iulie 2017, 11:57)

    Kivek [utilizator]

    PSD a facut o comisie de 'ancheta' POLITICA si crede ca acolo poate chema la raport JUDECATORII si PROCURORII care nu le convin lor


    nicio lege nu o obliga pe Kovesi sa mearga la comisia PSD-ista si orice plangere penala va fi respinsa pt ca nu a fost incalcata nicio lege penala !
    • +3 (7 voturi)    
      Fals (Luni, 10 iulie 2017, 13:18)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Decizia Curtii Constitutionale obliga magistratii si autoritatile statului sa apara in fata comisiei daca sunt invitate.
      Noi putem sa comentam si criticam cat vrem deciziile lor, dar autoritatile statului au obligatia sa se supuna legii.Cu atat mai mult un sef de parchet anticoruptie.
      • +3 (5 voturi)    
        Chiar daca Kovesi se joaca cu focul... (Luni, 10 iulie 2017, 17:42)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        ...si danseaza pe muchie de cutit, sunt convinsa ca stie exact ce face!
        S-ar putea ca Dorneanu sa ramana fara dinti (aia de plastic) daca incearca s-o muste de cur pe Kovesi!
    • +4 (6 voturi)    
      deasemenea nici principiile statului de drept.. (Luni, 10 iulie 2017, 14:15)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ..nu sunt incalcate; ba dimpotriva, statul de drept este protejat prin refuzul LCK sa se prezinte in fata comisiei parlamentare..!
      Totodata, MJ nu are ce sa faca pentruca ar incalca principiile statului de drept => LCK i-a zapacit!
      CSM e singura institutie in fata careia raspunde LCK in calitatae de procuror sau de procuror DNA.
      Problema e ca e si directoarea DNA; DNA este in subordinea Parlamentului? sa poata sa ceara socoteala conducatorului DNA?
      Dar in 2009 era LCK sefa DNA? Nope, era procurorul general al Romaniei.
      Deci si mai grav: nu chemi ca parlamentar, procurorul general al Romaniei in ancheta parlamentara... ca altfel nu mai suntem intr-un stat democratic, ci intr-unul totalitar!
      • -5 (11 voturi)    
        Curtea Constitutionala e de alta parere (Luni, 10 iulie 2017, 15:25)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Ancheta unei comisii parlamentare nu are niciun efect juridic. Ei pun niste intrebari, ceilalti raspund, lumea afla niste informatii. Asta e tot.

        Nu pica statul de drept daca raspunde un procuror la niste intrebari. Ori crezi ca lucrurile pe care le-a facut acel procuror sunt atat de grave incat aflarea lor aduce un prejudiciu statului de drept?
        • +2 (8 voturi)    
          Ziceti mersi ca nu vine, pt ca cine stie (Luni, 10 iulie 2017, 15:59)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          daca nu se intampla ca in cazul comisiei Nana : au vrut sa-l infunde pe Basescu si au sfarsit prin a-si trimite in puscarie vreo cativa primari si secretari de primarie, de a ajuns sa fie pomenit PSD-ul in zona de-acum in veac si in neam de neamul lui !

          PS. Nu spui cum, pt ca intelege si ultimul pesedac, daramite astia mai rasaritii !
          • -3 (9 voturi)    
            Foloseste singularul, ca nu esti la unitate (Luni, 10 iulie 2017, 16:27)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Poate iti convine tie sa zici mersi ca nu se duce. Unii prefera sa traiasca in negare dar eu am renuntat la toate pretentiile pe care le aveam candva de la Kovesi.
  • -7 (19 voturi)    
    bravo doamna, (Luni, 10 iulie 2017, 11:58)

    Stapanu [utilizator]

    nu esti vreun varf de intelectualitate sau moralitate, dar in cadru formal ai procedat corect / spor!
  • +16 (30 voturi)    
    :)) (Luni, 10 iulie 2017, 12:01)

    Sorrows [utilizator]

    go Kovesi!
  • -1 (25 voturi)    
    Oare DE CE... (Luni, 10 iulie 2017, 12:04)

    Stef_and [utilizator]

    Adevarul ca nici eu nu m-as prezenta in fata unei turme de semianalfabeti- care au ajuns parlamentari- dar asta sunt eu.
    Insa K. Trebuia sa mearga si sa le explice in 2 cuvinte ca nu are treaba cu ce vor ei. Simplu.
    Asa lasa numai suspiciuni pentru latrina3 si ceilalti latratori.
    • +2 (12 voturi)    
      Nu lasa niciun fel de suspiciuni ! (Luni, 10 iulie 2017, 12:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Inca nu ai inteles ca Latrina 3 nu are dubii in ceea ce o priveste pe Kovesi ?

      De ce sa mearga acolo ? Ca sa o intrebe aia asa, de "incalzire" vreo 5 ore daca sufrageria lui Oprea avea lustra cu cinci brate sau doar cu trei si inca vreo 5 ce a facut la K1, 2, 3, 4, 5, etc ?

      Deci, pt a se bucura si ei ca macar o zi au schimbat locurile cu ea ?

      PS. Nu merita, zau !
      • +1 (3 voturi)    
        Fraierilor... (Luni, 10 iulie 2017, 20:45)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Daca te cheama cineva- trebuie sa raspunzi.
        ATAT. Cu faptul ca taci - nu te aperi. Accepti tacit ceea ce se spune. FRICA de a se scapa sa nu zica ceva. Asa ca latrati si voi ca sunteti exsact pe invers ca latrina3. Extremele se aseamana - in PROSTIE- lipsa de judecata.
        • +1 (5 voturi)    
          Baietica, tu pe ce lume traiesti ? (Marţi, 11 iulie 2017, 0:03)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

          Sefa DNA a raspuns in scris la toate obiectivele Comisiei.

          In alta ordine de idei : a acuzat-o Comisia de ceva anume pe LCK, pt ca sa trebuiasca aceasta sa se apere ?

          Si pe urma, de unde pana unde ai scos-o p-asta cu "frica de a se scapa sa nu zica ceva" ?

          PS. In fine, cred eu ca un naiv ca tine ar trebui sa fie mai rezervat atunci cand se apuca sa-i judece pe altii !
    • 0 (8 voturi)    
      latrinele produc continuu "suspiciuni", dezvaluiri (Luni, 10 iulie 2017, 12:37)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Pe mine ma intereseaza ce ar putea dovedi prezenta ei, (sau a oricui) la Oprea, cand acesta era parlamentar independendent , adica nimeni (un psd-ist autoexmatriculat, inainte ca acesta sa devena "interesul national" si stapan a 7 servicii secrete ale MI) !
      Vreau o comisie de ancheta a supozitiei comisiei parlamentare ca cineva (oricine) putea FURA ALEGERILE la ora 21, la inchiderea urnelor, dintr-o locuinta privata !!
    • +3 (7 voturi)    
      Apropo (Luni, 10 iulie 2017, 13:22)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Ai vazut mailurile lui Kovesi trimise procurorilor din subordine?
      E la fel de agramata ca parlamentarii. Si cu aceleasi naravuri sfertodocte, cu doctorat obtinut doar cand s-a vazut in varful unei institutii unde a inceput sa se traga de sireturi cu mafia plagiatelor.
      • +1 (3 voturi)    
        sfertodocte,sfertodocte, (Luni, 10 iulie 2017, 16:21)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        dar este ea dottore cu doar 4% plagiat si restul lucrarii maculatura?
        dar ce pretentii sa ai de la un sportiv de performanta?
        cand trebuia sa invete era la antrenamente iar examenele le dadea in cantonament!
        pastrand proportiile,cam cum ar fi ca Hagi sa fie ministrul culturii?ca si el este absolvent de invatamant superior!da,dar nu are tata procuror general la Sibiu timp de 30 de ani
  • +15 (31 voturi)    
    Nu asa o convingeti (Luni, 10 iulie 2017, 12:06)

    Intermezzo [utilizator]

    Dar cum ? Deputatul Plescoianu sa se lege cu lanturi de poarta DNA pina ce Kovesi catadicseste sa se prezinte la comisie . L-ar putea ajuta mult si stegarul dac , daca s-ar urca intr-un pom din apropiere , de unde sa fluture necontenit steagul dac .
    • -3 (7 voturi)    
      sa se rada pe cap (Luni, 10 iulie 2017, 12:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      poate poate..impresioneaza pe cineva
    • 0 (8 voturi)    
      Mno (Luni, 10 iulie 2017, 13:27)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Stegarul dac sau protestul de duminica, tot aia e. Nici unul nici ceilalti nu stiu de ce protesteaza.
  • -3 (17 voturi)    
    Cam asta-i curajul eroinei, se teme de cateva (Luni, 10 iulie 2017, 12:20)

    xrogo [utilizator]

    intrebari deranjante, de fapt ea si-n acele inregistrari vorbea impotriva CCR si a Parlamentului, incet, incet se cere singura afara, fiecare pasare pre limba ei piere!
    • +2 (8 voturi)    
      Cand sunteti comici, cand sunteti penibili ! (Luni, 10 iulie 2017, 13:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Acuma apasati pe asa-zisa pedala a "curajului" si definiti intrebarile tendentios-penibile pe care i le-ati pune cu intrebari "deranjante" !

      PS. V-a sugerat reprezentantul PNL din comisie sa-i puneti toate intrebarile, cate-n luna si in stele si, culmea, Pricolicea nu l-a repezit pe "moftangiu"!
  • -2 (18 voturi)    
    de ce (Luni, 10 iulie 2017, 12:44)

    bobyrou [utilizator]

    aceasta femeie refuza cu ata inversunare? Ce era greu sa spuna ce sa intamplat? #DemisiaKovesi
    • -3 (9 voturi)    
      tu nu sti sa citesti? (Luni, 10 iulie 2017, 12:54)

      Sasul70 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      "Avand in vedere ca nu am cunostinta si nu detin mijloace de proba referitoare la imprejurarile si cauzele in care s-au produs evenimentele supuse cercetarii in cauza ce formeaza obiectul activitatii Comisiei"
      Cred ca in scrisoare a spus tot ce avea sa spuna.
      • 0 (8 voturi)    
        Tu nu stii sa citesti decizia CCR? (Luni, 10 iulie 2017, 15:45)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Sasul70

        N-are vreo importanta motivarea absentei. E obligata sa apara in fata lor, atat timp cat face parte din magistratura si reprezinta o institutie a statuluii roman.
    • -4 (8 voturi)    
      de ce? (Luni, 10 iulie 2017, 13:12)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      E simplu: comisia respectiva e mai mult o troica de tip comunist, care va rastalmaci faptele in asa fel incat Kovesi sa fie vinovata, indiferent ce declara.

      Bineinteles, Kovesi este vinovata de multe fapte grave: e suficient sa vedem cati infractori au ajuns in Parlament sau in Guvern si ne dam imediat seama ca activitatea DNA-ului a fost foarte redusa.
  • +2 (8 voturi)    
    ar fi bine sa sesizeze (Luni, 10 iulie 2017, 12:58)

    Sasul70 [utilizator]

    organele de urmarire penala. De ex. DNA. Cred ca intra in competenta lor presupusele fapte...
  • -4 (6 voturi)    
    tantalaii aia din parlament... (Luni, 10 iulie 2017, 14:22)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    sutn ridicoli. Nu trebuiau sa intre dreac in vacanta? Mai bine l-ar investiga pe Dragnea ca are multe bube de ascuns.
    • 0 (4 voturi)    
      Same diference (Luni, 10 iulie 2017, 15:29)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      O comisie parlamentara a majoritatii parlamentare PSD, care sa-l acheteze pe Dragnea?

      Mai repede ar investiga DNA-ul contractele Teldrum, dar au trecut deja 4 ani de cand tot asteptam. Degeaba.
  • +1 (9 voturi)    
    nu au cum sa o oblige... (Luni, 10 iulie 2017, 14:55)

    liviu_ [utilizator]

    ei se dau cu fundu de pamand doar sa o faca sa pice prost pentur ca refuza...
    evident daca venea iar pica prost pentru ca e psd si stim cu totii ce vor de fapt

    cred ca este cea mai inteleapta decizie sa nu vina!
    dar tare imi e teama ca o sa se supuna si asta la CCR si ccr o sa spuna ca pot sa cheme pe cine vor ei sa dea socoteala... because fuck separarea puterilor in stat, suntem dictatura domne!
  • -1 (3 voturi)    
    Foarte bine, Codruto ! (Marţi, 11 iulie 2017, 7:27)

    John M. [utilizator]

    Daca ei, niste impostori analfabeti, se cred deasupra legii atunci cand nu permit ca unul dintre coruptii lor sa fie trimis in justitie, atunci tu, ce reprezinti cu cinste legea in aceasta tara, ai dreptul sa fii deasupra acestui forum atat de dispretuit de toti oamenii de bine de astazi.