Romania in UE: Tara cu cea mai mare mortalitate infantila, care cheltuie cel mai putin pentru educatie si sanatate

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 9 iulie 2017, 12:31 Actualitate | Esenţial

Romania in UE
Foto: Wikimedia Commons
Romania este tara membra a Uniunii Europene care are, de departe, cea mai mare mortalitate infantila, care cheltuie cel mai putin pentru sanatatea si educatia populatiei, dar care a parasit anul trecut, in premiera, pozitia de al doilea cel mai sarac stat, arata raportul "Romania in Uniunea Europeana", realizat de Institutul National de Statistica (INS) si citat de News.ro.

Astfel, in 2016, Romania a depasit cu putin Croatia dupa produsul intern brut (PIB) pe locuitor la paritatea puterii de cumparare, indicatorul-cheie dupa care se masoara nivelul real de dezvoltare al natiunilor, ajungand la 59% din media UE.

Datele INS arata ca, in 2016, Romania a ajuns la un nivel al PIB/locuitor la paritatea puterii de cumparare de 17.200 euro, fata de 17.100 euro in cazul Croatiei si 13.900 euro in cazul Bulgariei, tarile pe care depaseste.

Cu toate acestea, Romania ramane pe ultimul loc la unii indicatori-cheie care arata calitatea vietii populatiei.

Astfel, Romania era anul trecut tara membra a UE cu cea mai mare mortalitate infantila, de 7,6 decese la 1.000 nascuti-vii, de peste doua ori mai mare fata de media UE, de 3,6 / 1.000 nascuti-vii.

Urmatoarele tari dupa Romania in acest clasament sunt Bulgaria (6,6) si Malta (5,8).

De asemenea, Romania este si tara cu cele mai mici cheltuieli pentru sanatate, cu 5,14% din PIB, si pentru educatie (2,99% din PIB), datele fiind valabile pentru 2014, ultimul an pentru care exista date disponibile, arata raportul mentionat.

In privinta cheltuielilor pentru sanatate, tara aflata imediat peste Romania in coada clasamentului, Letonia, a alocat 5,49% din PIB pentru acest sector, in timp ce urmatoarea clasata, Estonia, are o alocare de 6,13% din PIB.

La cheltuielile pentru educatie, penultima pozitie - imediat peste Romania - este ocupata de Cehia, cu 3,84% din PIB, iar urmatoarea este Ungaria (3,98% din PIB), toate celelalte state membre alocand peste 4% din PIB.

La cheltuielile pentru cercetare-dezvoltare, Romania se situa in 2015 pe penultimul loc in UE, cu 0,49% din PIB, depasind doar Cipru (0,46% din PIB). Media UE este de 2,03% din PIB reprezentand cheltuieli pentru cercetare-dezvoltare.

Raportul INS mai arata ca Romania este al noualea poluator din UE, cu emisii de 117,81 milioane tone echivalent CO2 de gaze cu efect de sera in 2015.

Cei mai mari poluatori europeni au fost in 2015, in ordine: Germania, Marea Britanie, Franta, Italia, Polonia, Spania, Olanda si Cehia.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

9441 vizualizari

  • -58 (72 voturi)    
    2016 (Duminică, 9 iulie 2017, 12:57)

    martel55 [utilizator]

    nu e anul ala cand tehnocratii iubiti si iubitori de soros , si care au ajuns acum in mare parte in "progresistul: usr, au condus guvernul?
    • +35 (45 voturi)    
      Uitare (Duminică, 9 iulie 2017, 13:24)

      IonPopescu6 [anonim] i-a raspuns lui martel55

      Înaintea lor erau socialiștii la guvern vreo 3 ani și jumătate, dar uităm prea ușor.
    • +29 (41 voturi)    
      nene (Duminică, 9 iulie 2017, 13:29)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      nu mai bea de dimineata
    • +17 (27 voturi)    
      Shut it ! (Duminică, 9 iulie 2017, 14:04)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Stai jos "matze" fripte si mai citeste , poate treci si tu clasa 5-a la anii tai de pensionar copt.
    • +33 (41 voturi)    
      da, bah (Duminică, 9 iulie 2017, 14:07)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      ala-i anul. pana sa vina tehnocratii eram pe primul loc in Europa la absolut toate capitolele. ai gasit vinovatii, acum poti merge sa-ti continui somnul ratiunii personale
    • +1 (5 voturi)    
      Eroare (Duminică, 9 iulie 2017, 16:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Nu! E anul in care se impleau 25 anu de cind CIUMA ROSIE si-a anexat tara prin CRIMA ca sa o jefuiasca si sa se imbuibe haita lui Nastase, Ponta,DFracnea si toti ceilalti mafioti.
    • +7 (13 voturi)    
      Crizat (Duminică, 9 iulie 2017, 16:51)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      1. USR-ul este pentru voi, PSD-istii adevaratul inamic.
      Ceilalti: PNL, PMP,....sunt doar niste inamici necesari care, cand se doreste, devin tovarasi de drum.

      2. Lipsa voastra de imaginatie arata ca incepeti sa luati usor, usor, apa la bord. Aceleasi povesti aveti, bune pentru Alzeimerii care v-au votat.
    • +1 (5 voturi)    
      Bani putin la educatie..pentru tine (Duminică, 9 iulie 2017, 17:50)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Stii matale, ca un indicator al educatiei este capacitatea omului de a intelege un text.

      Matale este PSD-ist, iar in Romania sunt multi ca tine. Om-pom-pesedist!

      Dovada..iata ce scria in articol referitor la an....
      De asemenea, Romania este si tara cu cele mai mici cheltuieli pentru sanatate, cu 5,14% din PIB, si pentru educatie (2,99% din PIB), datele fiind valabile pentru 2014, ultimul an pentru care exista date disponibile, arata raportul mentionat.

      Se referea si la 2016 dar in alt context...vrei sa-ti desenez?
    • -1 (1 vot)    
      Esti /// (Duminică, 9 iulie 2017, 18:29)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Si spun asta cu riscul unui ban aici. Auzi la el, iubitori de soros, MARE-I OGRADA DOMNULUI.
    • +2 (6 voturi)    
      Amnezie (Duminică, 9 iulie 2017, 20:11)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Esti incredibil. Tu crezi ca in mai putin de un an Ciolos a reusit sa darame tot ce s-a cladit in 30? Ia incearca invers ! El a reusit intr-un an ce altii nu au reusit in 30. Meritele sale nu se masoara prin cantitate sau numar, cum esti obisnuit de la stapani, ci prin calitate.

      Adu-ti aminte cine a fost la putere 30 de ani si poate iti vei da seama de ce am ajuns unde suntem.

      Dar nu-ti face griji, stapanii tai ne vor intoarce in timp cu 100 de ani, la vremurile bune cu prietenii tai rosii.
      • -3 (5 voturi)    
        Bine, bine, am priceput...Ciol(an)os e bun... (Luni, 10 iulie 2017, 3:28)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Bine, bine, am priceput...Ciol(an)os e bun, PSD=rau. E OK, e credinta ta.
        Dar daca e altceva decat credinta (ca la biserica!), poate ne spui si in ce domenii a excelat Ciolos cu calitatea si cum ai masurat-o.
        • 0 (2 voturi)    
          Ciolos a excelat la work ethics (Luni, 10 iulie 2017, 6:13)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ai habar de asa ceva? Cat despre articol, in traducere libera spune ca romanii au ajuns atat de tampiti incat se impusca singuri in picior pt ca Educatia e praf, vinovat psd cu abrahamburica sau pop dop cel dobitoc.
          • -2 (2 voturi)    
            "work ethics"+Ciolos=Conflict major de interese (Luni, 10 iulie 2017, 15:34)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            "work etics"+Ciolos=Conflict major de interese

            Ciolanos era platit cu 8000 de euro de Comisia Europeana pe vremea cand era prim ministru al Romaniei si negocia cu aceiasi Comisie Europeana interesele Romaniei. Asta-i "work ethics" in care exceleaza Ciolanos.

            D'aia (probabil) a fost anul cu absorbtie zero al fondurilor europene, de unde si numele cu care va intra in istorie: "Guvernul zero!"

            PS: In USA nu poti fi nici macar portar in administratia centrala federala daca receptionrzi bani (sub orice forma, chiar pensie, salariu) de la o putere straina. Ghici de ce !
  • +20 (26 voturi)    
    si cu cele mai mari (Duminică, 9 iulie 2017, 13:40)

    om simplu din multime [utilizator]

    cresteri de salarii si pensii.
    avem un guvern al carui scop este numai si numai cresterea salariilor si pensiilor.
    asta ca acoprire pt jaful asupra tzarii...
    • +7 (11 voturi)    
      s-avem pardon, stimabile (Duminică, 9 iulie 2017, 15:55)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      mai trebuie legalizate coruptia, abuzul de putere, si legitimate furaciunile trecute; si-atunci suntem OK
      • -2 (2 voturi)    
        avem pardon, ca tot romanu (Luni, 10 iulie 2017, 7:59)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        dar, nu uita ca pruna lui julien putea rezolva, in multele luni la justitie.
        puteau formula ei o lege sau oug, care sa rezolve.
        dece au lasat'o in seama hotilor ?
        ai idee ?
  • +2 (6 voturi)    
    Croatia (Duminică, 9 iulie 2017, 14:06)

    cenzuratul [utilizator]

    De ce Croatia nu e marcata pe harta ca parte a UE?
  • +6 (12 voturi)    
    Aligatorii (Duminică, 9 iulie 2017, 14:15)

    Porcurorul General [utilizator]

    Nu au nevoie nici de una nici de alta.
    • -1 (1 vot)    
      100% corect! (Duminică, 9 iulie 2017, 17:34)

      CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Este singura concluzie posibila!

      Evidente, eu dau vine pe ion ilici si partidul dumnealui, insa in 28 de aani de liberatate s-au succedat la Putere mai multe formatiuni si partide, chiar daca pedesereul a dominat clar.

      Deci "care cheltuie cel mai putin pentru educatie si sanatate" nu este un accident, nu e vina unei SINGURE formatiuni politice.
      Noi alegatorii am decis ca sanatatea si educatia nu reprezinta de loc o prioritate!
      Politicienii nu au facut decat sa se conformeze cerintelor nostre ...
  • +6 (12 voturi)    
    oficial ne merge rau... (Duminică, 9 iulie 2017, 14:27)

    demaGOGU [utilizator]

    ...insa romanii investesc masiv in educatia copiilor - privat, la negru, nu importa cum - plebiscitand universitatile din Occident.
    • +2 (6 voturi)    
      Corect bre PSD-ila (Duminică, 9 iulie 2017, 16:44)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Toti prietenii matale de marca din PSD, partidul 'saracilor' isi trimit odraslele in strainatate....dar in Occident, nu in Rusia cum ne-ar spune logica.

      Ma rog, PSD-ul a actionat intotdeauna dupa o logica inversa celei clamate.
  • +11 (13 voturi)    
    Dar hei .. (Duminică, 9 iulie 2017, 14:32)

    BartSimpson [utilizator]

    Mandri ca suntem romani, nu ?
  • +13 (17 voturi)    
    proști și bolnavi (Duminică, 9 iulie 2017, 14:39)

    georghe [utilizator]

    Asta se și vrea. Pe proști îi fentezi ușor, bolnavii nu mai pot reacționa. Puie MSD!
  • +7 (11 voturi)    
    Oare... (Duminică, 9 iulie 2017, 14:40)

    fdaniel [utilizator]

    Oare cum ar arata cifrele astea pe etnii ...............
    • +3 (5 voturi)    
      ne putem imagina (Duminică, 9 iulie 2017, 19:05)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      in ceea ce priveste supravietuitorii care, in relativ scurt timp, vor deveni majoritari. fie din cauza migratiei romanilor, fie din cauza natalitatii lor invers proportionale cu a romanilor. sau ambele. :) pana la urma, stii ce? tiganii (da, tigani, nu rrrrromi) sunt printre putinii locatari ai tarii asteia care au citit corect politica romaneasca de la bun inceput. cei mai multi nu stiu sa faca nimic. si, atunci, fura (in principal). fac copii si ii trimit la furat. vezi vreo diferenta intre ei si politicianistii romani? e tara lor, nu a ta
  • +1 (3 voturi)    
    Bugete mici si pline de capuse (Duminică, 9 iulie 2017, 17:05)

    justin puscasu [utilizator]

    Bugetul sanatatii nu e doar mic, dar si extrem de prost folosit. Suntem insa tara cu cele mai multe farmacii si cu cele mai multe reclame la medicamente.
    Cat despre educatie... ce ne-am face daca, doamne fereste, s-ar destepta populimea?
  • +2 (6 voturi)    
    votati in coninuare psd... (Duminică, 9 iulie 2017, 20:51)

    liviu_ [utilizator]

    oricum mai jos nu pputem merge decat daca ne scot din ue (ceea ce nu e imposibil)
  • -2 (6 voturi)    
    Alocare PIB (Duminică, 9 iulie 2017, 20:52)

    satanae [utilizator]

    FIecare natie aloca din PIB pentru anumite sectoare atit cit crede ca sint prioritatile ei. Asa ca tarisoara noastra aloca sub 3% pentru educatie, dar da, in schimb, 2% pentru armata, ca cica asa sint angajamentele ei. Celelalte state din NATO din Europa, nu aloca atit, mai ales ca aveau termen pina in 2020 sa faca asta, dar patriotii nostri se grabira. Ce este mai fascinant este ca toata natia este de acord cu porcaria asta, ca cica asa lupta ea cu Rusia si baga in buzunar, in schimb, munti de bani tuturor smecherilor care vind pocnitori stricate cu o gramada de bani, de care ride Ivan si cu curul - vezi cazul Georgiei. Si ii mai imbogatesc si pe mos Teaca aia de la armata, care asteptau de decenii sa vina si vremea lor la furat. Dar daca astea sint prioritatile asumate ale natiei, nu vad de ce ne mai indignam atit, ca doar nu PSD-ul este cel care a inventat prioritatile astea, ci noi le vrem asa. Si ca sa fie clar - a nu se recita poezia cu sa se fure mai putin, ca furtul nu intra in calculele alocarilor bugetare, se fura din ce se aloca pe hirtie. Iar pe hirtie, noi nu alocam pentru domeniile astea mai nimic, ca nu vrem si ne place asa.
  • 0 (0 voturi)    
    criminalii din partidul infractional, (Luni, 10 iulie 2017, 19:29)

    yellowdog [utilizator]

    cum adevarata agenda este furtul, trebuie sa subfinanteze sanatatea