Presedintele ANAF despre controlul la Rise Project: Inspectia a avut loc in urma unei analize de risc, dupa depunerea unei sesizari la Directia Antifrauda

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 6 iulie 2017, 20:32 Actualitate | Esenţial

Bogdan Stan
Foto: Captura Privesc.eu
Presedintele ANAF, Bogdan Stan, afirma ca inspectia care a avut loc joi la sediul Rise Project a fost facuta in urma unei analize de risc realizate de catre DGAF, dupa o sesizare, si ca institutia desfasoara sute de controale, "fara legatura cu continutul editorial al unor publicatii", scrie news.ro.

Precizarile ANAF vin dupa ce jurnalistii de la Rise Project au anuntat ca fac obiectul unui control al  ANAF, asociat in spatiul public cu anchetele acestora care l-au vizat pe liderul PSD Liviu Dragnea si cu faptul ca joi era asteptat un nou articol pe acest subiect. Liviu Dragnea a negat orice legatura cu actiunea ANAF, declarandu-se surprins si afirmand ca se incearca compromiterea sa.

"Din primele informatii puse la dispozitie de conducerea DGAF  rezulta ca inspectia desfasurata la sediul Rise Project a avut loc in urma unei analize de risc efectuata de catre DGAF.  Aceasta analiza de risc a fost facuta ca urmare a unei sesizari depuse la sediul DGAF Bucuresti", afimra presedintele ANAF Bogdan Stan.

El precizeaza ca "in fiecare zi DGAF desfasoara sute de controale, bazate pe analize interne minutioase, care nu au legatura cu continutul editorial al unor publicat'ii".

De asemenea presedintele ANAF va face declaratii de presa vineri, la sediul Guvernului, dupa intalnirea cu premierul Mihai Tudose.

"Tocmai am fost vizitati la redactie de inspectia Antifrauda de la ANAF, control inopinat. Florin Tunaru, vicepresedinte ANAF, a fost trezorierul PSD Teleorman si asociat in Fundatia pentru Politici Social Democrate cu Liviu Dragnea. Publicam curand articolul "Serviciul lor secret"", anuntau joi dupa-amiaza pe Facebook jurnalistii Rise Project, starnind un val de reactii.

Ulterior, PSD a transmis un comunicat in care  liderul PSD spunea ca a aflat din presa ca inspectori ai ANAF au descins in redactia Rise Project si ca, in conditiile in care Rise Project a publicat articole care il vizau, transmite ca nu are nicio implicare.

"Intrucat, de ceva vreme, Rise Project publica subiecte legate de persoana mea, vreau sa fac urmatoarele declaratii: 1. Nu am nici o implicare in prezenta unor inspectori ANAF in redactia Rise Project. 2. Sunt indignat de ceea ce se intampla. 3. Am sentimentul ca se incearca compromiterea mea. 4. Faptul ca o institutie de presa scrie despre un om politic nu trebuie sa aiba nici o legatura cu implicarea institutiilor statului in viata acelei institutii de presa", sustinea liderul PSD.

Jurnalistul Attila Biro a postat, pe pagina sa de Facebook o captura de ecran cu un schimb de mesaje pe care l-a avut cu Liviu Dragnea si in care l-a intrebat daca el i-a trimis pe inspectorii ANAF la sediul redactiei. Presedintele PSD a raspuns negativ, iar la distanta de 10 minute le-a mai transmis urmatorul mesaj: "Regret aceasta situatie si sper foarte mult sa nu existe vreo legatura cu articolele publicate de dumneavoastra¬.

Jurnalistii de la Rise Project au publicat mai multe materiale in care sustineau ca Liviu Dragnea are afaceri in Brazilia si ca viziteaza des aceasta tara, alaturi de diversi oameni de afaceri si lideri PSD. In cel mai recent astfel de articol, Rise Project afirma ca Dragnea a fost de 16 ori in Brazilia, inclusiv cu secretara sa, si acuza ca exista suspiciuni de spalare de bani. Pe 1 martie, presedintele PSD afirma ca nu are nicio afacere si nu detine nicio proprietate in Brazilia, fiind "o legenda" care circula de multi ani, iar daca cineva ii descopera vreo locuinta acolo, el "promite" ca o va dona.























20884 vizualizari

  • +61 (61 voturi)    
    Cine a facut sesizarea? (Joi, 6 iulie 2017, 20:38)

    mitg [utilizator]

    Cetateanul Liviu Dragnea, vreo interpusa poate?
    • +23 (23 voturi)    
      bombonica.. (Joi, 6 iulie 2017, 21:35)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      a facut sesizarea...
    • +15 (15 voturi)    
      Nu fi asa ca nu minte (Joi, 6 iulie 2017, 21:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Exista o analiza de risc. Tudosica vroia sa il dea jos iar Dracnev l-a aparat si a zis ca indiferent cat vrea el sa il demita, seful ANAF acolo ramane. Apoi, a aparut Rise care a zis de un raport de la 2&1/4 - asta dupa ce a publicat atatea lucruri despre Inalta Mustata. Riscul a fost mare si au luat masuri.

      Omul nu minte. Adica ce vrei sa spui? Ca marele sultan nu are voie sa faca sesizari? Pai omule, nu traim in comunism democratic unde oricine se opune partidului e inamic?
  • +50 (50 voturi)    
    o mai crede mutu (Joi, 6 iulie 2017, 20:38)

    ValentinV [utilizator]

    Cusuta cu ata alba declaratia.
    Ce le mai pasa lor acum de sesizari si vorba, ironic, a lui Dragnea: "Cam multe coincidenţe în aceste zile fierbinţi"
    • +17 (17 voturi)    
      o sesizare (Vineri, 7 iulie 2017, 8:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      la anti frauda, ANAF, inseamna ca RISE face evaziune fiscala.
      RISE este o comunitate de jurnaliști, programatori și activiști. poate-mi explica si mie cineva cum pot face cei de la RISE evaziune fiscala. ce pot face? sa masluiasca deconturile deplasarilor? hai sa fim seriosi.
      cat despre livache, cinstitul si onestul conducator de partid, cine-l mai crede cand spune ca habar nu are, ca nu e implicat, ca nu stie. :)) :)) :))
      • +12 (12 voturi)    
        poate (Vineri, 7 iulie 2017, 10:38)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        I-or fi prins ca-si dau singuri like pe fb si de aici evaziunea...
      • +3 (3 voturi)    
        100% corect! (Vineri, 7 iulie 2017, 12:05)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Nu este o publicatie, un ziar sau tabloid, care sa aiba incasari din vanzari sau abonamente.
        Daca nu are intrari de bani, cum ar PUTEA sa faca evaziune?!
      • +2 (2 voturi)    
        Da, asta era si nedumerirea mea... (Vineri, 7 iulie 2017, 13:06)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Desi, s-a auzit pe surse, unul dintre ziaristi a luat o coala A4 din imprimanta, sa scrie niscaiva notite...
        Pai vedeti, tovarasi, ce risc enorm de frauda ?
    • +9 (9 voturi)    
      Continuitat (Vineri, 7 iulie 2017, 10:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      Clanul de mafioti PSD asta stie: sa minta, sa fure, sa puna justitia pe butuci si sa se agate de putere ca sa se imbuibe. Acest individ de la ANAF este doar o scula a Ciocoiului Rosu, hot penal dovedit , parvenitul care a pus mina pe putere ca sa scape de ocna la care va ajunge oricum. ANAF este POLITIA ECONOMICA si POLITICA folostia de PSD ca sa ii distruga pe cei care dovedesc caracterul acestui grup de CROMA ORGANIZATA numot partid.
  • +60 (60 voturi)    
    Sa vedem (Joi, 6 iulie 2017, 20:57)

    Soljenitin [utilizator]

    Aratati sesizarea semnata, datata, cu numar de inregistrare. Aratati si registrul in care s-a notat depunerea sesizarii.
  • +58 (58 voturi)    
    Mintiti si cand respirati (Joi, 6 iulie 2017, 20:59)

    Calin02 [utilizator]

    Sunteti incompetenti si cu mentalitate de slugi.
    Ati compromis institutia.
    Cine se gandeste la ANAF, se gandeste la slugile partidului.
  • +50 (50 voturi)    
    Stane, ti-ai f...t norocul ! (Joi, 6 iulie 2017, 21:00)

    Susufler0 [utilizator]

    Coincidenta , bat-o vina, nu-i asa ?

    PS. Dupa ziua de azi o sa ti se spuna Stan Patitul si o sa fii pe post de Acar Paun !
    • +11 (13 voturi)    
      n-auzi bre (Vineri, 7 iulie 2017, 9:42)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca au facut analiza de risc?ce dracu'.

      ma intreb cam cati bani fac astia de la rise de-i cauta anaful cu arcanul mai rau ca pe multinationalele rau platnice.de asemenea de ce bate dna-ul pasul pe loc cu dosarul asta.
  • +20 (20 voturi)    
    bai slugoi sef.... (Joi, 6 iulie 2017, 21:15)

    Tinam [utilizator]

    hai sictir cu analizele voastre de risc si de impact !!
    romanii au fost si sunt fraierii Europei ca nu au facut astfel de analize inainte de a va baga buletinu in urna! voi chiar nu va ganditi ca astfel de gogosi nu au efect asupra inteligentei celor neinfectati de haznale si latrine!?
    vai mama voastra de pupincuristi care se ingesuie la fundul jupanului rosu!!
    chiar ne credeti pe toti cu IQ celor din TR, GR,IF, OT, DJ,GR?!!!
    rahatul asta este din acelasi colon oltenesc care nu stie, nu vede, nu aude si care coordoneaza sub comanda straina toate scursurile din presa si media mercenara platita de mafiotii ingroziti ca le vine randul sa dea socoteala pentru Romania furata continuu de 28 de ani!!!
  • +20 (20 voturi)    
    pentru cei curiosi: (Joi, 6 iulie 2017, 21:25)

    anonimicus [utilizator]

    Semnatarul sesizării este, evident, decedat de câțiva ani buni.
  • +26 (26 voturi)    
    Acum este mult mai clar.... (Joi, 6 iulie 2017, 21:25)

    gigiN [utilizator]

    ...motivul prntru care grindeanu voia sa-l schimbe pe individul-sef de la ANAF si i-a recomandat acest lucru si actualului PM-si-a dat seama ca si asta facea parte din regimentele de slugi ale lui dragnea.
  • +28 (28 voturi)    
    pe cuvantul tau (Joi, 6 iulie 2017, 21:31)

    moka [utilizator]

    ca riscul e la Rise si nu la Tel Drum???
  • +26 (26 voturi)    
    Rise tocmai a facut o sesizare (Joi, 6 iulie 2017, 21:32)

    moka [utilizator]

    despre Tel Drum.
    O sa faceti o analiza de risc si o sa verificati serios?
  • +27 (27 voturi)    
    Liviu Dragnea, omul intirziat. (Joi, 6 iulie 2017, 21:44)

    ofCAER [utilizator]

    Nu stia. Tirziu a aflat de control.
    N-a stiut ici despre Ordonanta 13. A aflat de la oamenii care protestau.
  • +21 (21 voturi)    
    uau !!! (Joi, 6 iulie 2017, 21:53)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Se mai indoieste cineva ca PSD=MAFIA? Bai, o sa va mature strada, la propriu, credeti-ma !
  • +23 (23 voturi)    
    pai (Joi, 6 iulie 2017, 21:57)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    am depus si eu o sesizare online la antifrauda...am primit numar de inregistrare, au trecut mai bine de 3 luni si nu s-a intamplat nimic :))) firma respectiva functioneaza si acum binemersi intr-un spatiu neinregistrat, vinde la negru etc si pe nimeni de la anaf n-a interesat pana acum sa verifice sesizarea :))))) cam asta este cu anaf antifrauda romaneasca :)) o mare gluma!
  • +22 (22 voturi)    
    Demisia, slugoiule! (Joi, 6 iulie 2017, 22:15)

    mariusssss [utilizator]

    Bogdan Stan, in loc sa fie in slujba cetatenilor ca sef al ANAF, este in slujba cetateanului Liviu Dragnea. Demisia urgenta de la ANAF, lasa ca iti gaseste un loc Bombonica la Protectia Copilului Teleorman!
  • +20 (20 voturi)    
    Oh da, marmots again (Joi, 6 iulie 2017, 22:57)

    Wanheda [utilizator]

    De parca va crede cineva.
  • -22 (24 voturi)    
    ROATA (Joi, 6 iulie 2017, 23:06)

    EmilNae [anonim]

    morii se invirrteste tac tac tac,
    Lasati fratilor sa mearga anaf si le rise ce ei sint intangibili.Cum merg la toti tot asa si la ei
    Si inca ceva cind tot anaf facea descinderi la antene erati in culmea fericirii.Va placea atunci era de bine..Acum nu de ce? ca astia de acum sint cu noi.Asta criteriu? Probabil. Lasa tata sa vina anaf sa inchida si realitatea ca sint intr-o insolventa care nu se mai termina. De ce ei nu si firma lui gica sa fie inchsa falimentata.Sintem egali in fata legii sau altii sint mai egali ca altii
    • +12 (12 voturi)    
      Da, cum sa nu... (Vineri, 7 iulie 2017, 9:15)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Dar numai ce ies de la TelDrum sa mearga la Rise. De cate ori a fost ANAF la TelDrum in ultimii 10 ani ???? Va spun eu: de zero ori. La Rise au fost deja cateva zeci de controale in 2 ani.
    • +1 (1 vot)    
      Realitatea este o televizune (Vineri, 7 iulie 2017, 12:09)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Realitatea este o televizune, Dilema este o revista. Acesta AU activitate comericala, deci AR PUTEA face eveziune fiscala.
      Da, daca le prinde cu evaziunea, trebuie sa inchida firma!

      Dar RIse Projects NU este o firma comerciala, si de NU POATE, nu are cum sa faca evaziune fiscala!
  • +17 (17 voturi)    
    raspuns corect (Joi, 6 iulie 2017, 23:26)

    om simplu din multime [utilizator]

    risca dracnea o dare'n gat, care, ce sa vezi, cu tot controlul incoruptibililor anaf, tot s'a produs.
    si nu asa, ca baron simplu de alicsandria, ci ca nash mafioso.
    ii voi spune, de acum, don nicu dracnea corleone.
  • +22 (22 voturi)    
    La Oltchim si directoru roibu ati fost??? (Joi, 6 iulie 2017, 23:28)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    roibu a devalizat sute de milioane de euro din Oltchim prin firme capuse controlate de rude, subordonati, prieteni, politicieni gen Ana Maria Patru sau Boureanu, statul sterge datoriile, romanii raman cu paguba iar roibu cu banii si hectare de teren in Rm Valcea. Iar fiul lui face blocuri in Bucuresti...Ce zice ANAF de asta??? DNA de ce nu misca nimic avand in vedere prejudiciul enorm creat statului roman prin fapte asimilate celor de coruptie???
  • +25 (25 voturi)    
    guvern de scalvi (Joi, 6 iulie 2017, 23:55)

    Adrian_. [utilizator]

    si cozi de topor cocotate in functii ce nu le merita.

    Daca Justitia ar functiona, astia la Bucuresti vedeau doar cladirea Tribunalului.
  • +26 (26 voturi)    
    Ca orice PSDist, ne ia de prosti (Vineri, 7 iulie 2017, 0:04)

    zone [utilizator]

    Ca orice taratura PSD-sta cocotata in functii ne ia de proisti. Care va sa zica, sluga asta de Teleorman, trimite tot un numarator de abac din Teleorman intr-un control de rutina la cei scriu despre jupanul si tatucul lor? Cat mai inghitim minciunile astea ghiolbanesti?
    Nu-ti vine sa-i joci in picioare pe ticalosii astia?
  • +18 (20 voturi)    
    lasa ba vrajeala... (Vineri, 7 iulie 2017, 0:40)

    liviu_ [utilizator]

    ca miroase de aici a rahat!
  • +11 (11 voturi)    
    ANAF-CAPTURAT DE URSS!!! (Vineri, 7 iulie 2017, 8:51)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Anaf deja nu se mai ocupa de colectarea taxelor si impozitelor se pare ca este unealta in mana luptelor intestine intre persoane fizice care fac ilegalitati! SRI ar trebui sa-l asasineze pe seful ANAF cu poloniu din patriotism si in functie de cum se comporta ulterior sa avertizeze si Inalta Mustata ca nu e in siguranta!
    Trebuie sa ne recuperam institutiile statului din mana URSS! Nu se poate ca agenti sovietici sa se joace cu ele!
  • +14 (14 voturi)    
    Un slugoi penibil (Vineri, 7 iulie 2017, 9:36)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Incompetent si obedient. Marca functionarului pus acolo de psd
  • +10 (10 voturi)    
    Da, s-a facut analiza de risc (Vineri, 7 iulie 2017, 10:08)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Dragnea: -Ba, exista riscul sa o infund si mai tare
    ANAF: - Da, sefu', sa traiti. Actionam.
  • +9 (9 voturi)    
    Asa incepe dictatura (Vineri, 7 iulie 2017, 10:35)

    sorin3 [utilizator]

    Toti jurnalistii din Romania ar trebui sa fie acum in fata ANAF la un meeting de protest.
    Maine urmeaza altii, pas cu pas vor inchide toate ziarele/televiziunile care ii mai critica.
  • -5 (11 voturi)    
    Tocmai pe acest site acum un an jumatate (Vineri, 7 iulie 2017, 11:41)

    xrogo [utilizator]

    postacii exultau de bucurie dandu-si unul altuia o groaza de plusuri cand un desant ANAF intrau in sediul Antenelor si cereau evacuarea, fara sa aiba nici un act judecatoresc in mana!
    Acum doi, am zis doi inspectori ANAF intra in sediul Rise, cere registrele , fac controlul si pleaca, nici amenda nici confiscare, Doamne feri nici evacuare si toti postacii sar de fund in sus si sunt foarte deranjati de acest control, cam asa e cu dublul limbaj si dubla actiune!
    • +5 (5 voturi)    
      Confunzi (Vineri, 7 iulie 2017, 11:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Antenele sunt proprietatea unei familii de infractori condamnati pentru inselatorie, fraude, santaj si verificarile anaf urmareau recuperarea prejudiciului - asa cum dicta instanta, inclusiv preluarea sediului decisa tot in instanta. Acum anaf incearca intimidarea, dupa aparitia unor articole despre activitatea infractionala a unui lider psd (nu spunem nume doar porecla "cariatul" poate stiti despre cine e vorba). Nu e nici dublu limbaj nici dubla actiune. Pe de alta parte un idiot ca tine ne ia drept fraieri si ne serveste niste ineptii agramate poate se va gasi un fraier sa puna botul.
      • 0 (10 voturi)    
        Judecatoare ce l-a condamnat pe (Vineri, 7 iulie 2017, 12:31)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Voiculescu, vestita Carmen Bogdan a fost rejectata din magistratura si culmea, fapt unic in magistratura romana de dupa 1989 i-a fost anulata o sentinta pe motiv de pronuntare ilegala, iar procuroru Eva a fost si el scos din magisratura!
        • +1 (1 vot)    
          Aceleasi ineptii agramate! (Vineri, 7 iulie 2017, 15:35)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Sentinta lui voiculescu nu a fost anulata. Pronuntare ilegala- o gluma de birt psd,"procuroru", "magisratura" sunt probe de "inteligenta de partid"
  • -1 (3 voturi)    
    Interesant reflexul... (Vineri, 7 iulie 2017, 12:46)

    DanCris [utilizator]

    Ca orice afacere romaneasca , in momentul in care te calca controlul, primul reflex este sa se puna mana pe telefon si sa sune pe cineva de sus...
    Din toata treaba cred ca e loc si pentru un dosar de trafic de influenta. Vine ANAF-ul , il anunti pe Dragnea (?! de ce?) iar acesta intervine public si cheama la raport pe cei care s-au dus acolo.
    Daca controlul avea fundament ? Mai o sa aiba cineva de la ANAF curajul sa mearga in control la RISE dupa acest scandal ?
    Imi place cum statul de drept incepe intodeauna cu ceilalti...
  • +2 (2 voturi)    
    TelDrum (Vineri, 7 iulie 2017, 14:24)

    TDragos [utilizator]

    Eu zic sa ne apucam fiecare sa scriem cate o sesizare catre ANAF cu privire la TelDrum, ferma de porci a "fiului" etc...sa vedem ce ne raspund cei de la ANAF...sunt obligati de lege sa raspunda in 30 de zile.
    In plus, vom avea ocazia sa vedem daca declaseaza un control de fond la TelDrum.
  • +3 (3 voturi)    
    Mare risc (Vineri, 7 iulie 2017, 15:18)

    avint [utilizator]

    In urma "analizei de risc" a rezultat un MARE RISC pentru libertatea lui Dragnea.

    Pana cand?
  • 0 (0 voturi)    
    Uitati-va la fata lui (Vineri, 7 iulie 2017, 20:38)

    Rescator [utilizator]

    Pare a fi un proxenet aflat in criza de "valori".Astia sunt
    bolsevicii pesedisti si slugile lor imunde!