Promisiunile premierului Tudose pentru Gabriela Firea: Analize pentru posibila trecere a Metroului la Primarie, analiza pentru posibila trecere a Centurii la Primarie, plus o decizie rapida privind vanzarea Elcen

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 5 iulie 2017, 14:24 Actualitate | Esenţial

Tudose, in vizita la Firea
Foto: Hotnews
Premierul Mihai Tudose a anuntat astazi solutiile la cererile primarului Gabriela Firea de trecere la Primaria Bucuresti a metroului si a centurii: doua analize, "ca sa vedem cum e mai bine". In privinta celei de-a treia cereri a lui Firea, acordul guvernului pentru vanzarea ELCEN catre Primaria Bucuresti, Tudose a anuntat ca va fi discutata intr-o viitoare seditna de guvern.

La finalul unei intalniri de doua ore cu primarul general al Capitalei, premierul Tudose a anuntat ca "am stabilit un mod de lucru, am stabilit responsabili de proiecte, intilniri lunare, termene clare. Am transmis mesajul ca guvernul e aproape de primarie".

Gabriela Firea a declarat, la randul sau, ca i-a cerut premierului sa gaseasca impreuna cu CFR o solutie pentru ca trenurile de marfa si de calatori sa nu mai perturbe traficul la barierele de pe Soseaua Petricani si Soseaua Andronache. "Ne-am dori pentru aceasta zona ca CFR Marfa si CFR Calatori sa imbunateasca programul trenurilor, ca dimineata si seara sa nu se mai intample ca la barierele Petricani si Andronache sa stea si cate o ora in asteptare. Am gasit deschidere la premier. Nici o capitala europeana nu e tranzitata de marfare in timpul zilei", a spus Gabriela Firea.

De asemenea, Firea a declarat ca l-a rugat pe premier sa rezolve problemele puse de comisia tehnica de pe langa Ministerul Culturii astfel inca "sa nu mai blocheze avizele cerute de primaria Municipiului si primariile de sector".























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

6886 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Ca idee, (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:35)

    mos ion roata [utilizator]

    Trecerea in subordinea Primariei a tuturor supermarketurilor, a productiei de bere si bauturi racoritoare,bisericilor si lacasurilor de cult iar circulatia avioanelor sa fie interzisa de la ora 16 la 8 dimineata sau la orice ora cand primarita fii rea merge acasa sau la birou
  • +19 (19 voturi)    
    Smecher Tudose ! (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:01)

    Susufler0 [utilizator]

    "Analiza pt..." "Analiza pt..." "Decizie rapida in..."

    Firutzo, pune-le cruce la toate trei !

    PS. Cu asta nu o sa-ti mai mearga cu bagat strambe la Sefu' pt simplul motiv ca Dumnezeu nu va da decat o data pt motiune de cenzura ! Gata... s-a gatat !
  • +4 (4 voturi)    
    de ce doar trenurile (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:52)

    Hans Metter [utilizator]

    de pe Andronache si Petricani... ?
    De ce nu si trenurile de la Domnesti ?
    • +5 (5 voturi)    
      chillax (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Nu-i da nimeni pe mana metroul si centura. Ar insemna insa ca ii transfera si niste fonduri pentru a le administra. Primaria nu are buget pentru ele si nici nu va avea... pesedeii nu renunta niciodata la ciolan.

      Soarta ELCEN este oricum pecetluita. Datoriile RADET nu vor fi niciodata platite, deci nu poate fi privatizata. Dupa fuziunea celor doua va fi mai usor pentru urmatorul primar sa inchida robinetul, sa puna lacatul si sa-i anunte pe bucuresteni ca e timpul sa plateasca o retea noua daca vor apa calda si incalzire. Asta daca nu vine cutremurul intre timp si se rezolva de la sine.. bucurestenii vor fi prea putin sa ca sa mai conteze.
  • +9 (9 voturi)    
    bai frate (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:56)

    Point [utilizator]

    metroul e obiectiv.strategic.
    astia sunt prosti sau se fac?!
    • 0 (0 voturi)    
      huh? (Miercuri, 5 iulie 2017, 19:50)

      Gelum [utilizator] i-a raspuns lui Point

      In Muenchen, Berlin, etc, metroul apartine si este operat de orasul respectiv. Asta inseamna un singur bilet pentru toate mijloacele de transport. Basca ca si S-Bahn-ul ( trenul urban ) este mai intotdeauna inclus in aceaste uniune de tarife si bilete.

      In ce sens este strategic? Militar? sau cum ?

      Pe de alta parte, da, doamne fereste sa ajunga combinatia la Firea, daca era un primar cu stofa de primar de capitala europeana, atunci da, de ce nu?
  • +7 (7 voturi)    
    Duamna Gabi, Presidinta! (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:02)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Rabdare, inca putina rabdare si Duamna Gabi nevasta lu Pandelea zisa si Albinuta va pune ordine in tara si va starpi hotia!
  • +9 (9 voturi)    
    Multumim din inima votantilor pedesere! (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:03)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Pentru imensul cadou pe care ni l-au facut cu Gabitza!

    "Nici o capitala europeana nu e tranzitata de marfare in timpul zilei" - din 1990 incoace la Primaria Capitalei s-au succedat mai multi primari, au facut tot felul de promisiuni, onorate partial sau de loc. Dar pina acum nimeni nu a mai zis ca va elimin marfarele!
    Mai raman de deviat avioanle ce aterizeaza pe Otopeni ...
  • +7 (7 voturi)    
    Doamne Fereste ! (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:12)

    CICEROnescu [utilizator]

    Le pun mafiotii astia cruce la toate ! Pregati-va bucuresteni: Ingroparea la propriu a Metroului, Distrugerea iremediabila a centirii si, nu in ultimul rand, Gerul cumplit de la iarna fara caldura.
  • +3 (3 voturi)    
    primaria (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:17)

    AndreeaMate [utilizator]

    nu e in stare sa rezolve pb canalizarii in Capitala (ca era sa si scriu camp...dar nu eram prea departe) si se ocupa de metrou? De ce? ca sa aiba spatiu mai mult pt ornamentele de Paste/Craciun etc?
  • +4 (4 voturi)    
    daca Guvernul... (Miercuri, 5 iulie 2017, 17:22)

    astronaut [utilizator]

    face cadouri Primariei Capitalei , de ce n-ar face si pentru Clujul lui Boc sau Brasovului sau Oradea lui Bolojan ? primarita sau primarii psd-ului capitalei rosii nu sunt in stare sa atraga fonduri europene , nici macar nu se gandesc la asa ceva , ei stau cu mana intinsa la Guvern , mergeti stimati edili ai capitalei in Transilvania si luati lectii cum trebuie gestionat un oras si nu e bascalie AVETI CE VEDEA !
  • 0 (0 voturi)    
    Calculati cat pierde Radet inainte sa dati ceva! (Miercuri, 5 iulie 2017, 17:49)

    rogvaiv [utilizator]

    Din cauza asa-ziselor reabilitari (cu ranga) Radet pierde tone si tone de bani care intra in buzunarele penale din banda infractionala Trocnea. Nu se stie unde merg acesti bani, probabil la unii ca deputatul PSD Cristian Radulescu care a anuntat in martie ca va impusca tinerii din Bucuresti ca la revolutie sau la Dragnea care a incercat sa rupa Ardealul la troc cu favoruri personal-penale.

    Inculpata Firea nu gestioneaza corect nici activele curente ale Primariei: amuteste plangerile legitime prin noi calomnii si abuzuri si impune cu forta niste "idei" originale deosebit de nocive si periculoase cum ar fi bagarea de zarzavaturi poluate pe gatuletele scolarilor ca sa nu se lase mai prejos de Hexi Pharma.

    Daca dati si Elcen acelorasi penali inainte sa se clarifice procesele penale care li s-au deschis, deveniti COMPLICI si Judecata poate veni mai repede decat va imaginati.
  • 0 (0 voturi)    
    da da. urgent. (Miercuri, 5 iulie 2017, 18:20)

    ouyang [utilizator]

    totul pe mana dictatoarei de voluntari. o gurista se pricepe la tot. sa ajunga doar in subordinea ei. am remarcat peformanta de a organiza zilnic cate ceva. tot bucurestiul e plin de afise de evenimente de 2 lei platite cu sute de mii de euro. multumim psd! altfel de unde ne cumparam cioace? cum mai vedeam reuniri de trupe moarte de 15 ani? sau cel mai important, cum traiau si trupele tribute? fabulos e ca festivalul de trupe tribute a avut parte de comunicare pe bani grei, outdoor, ratb, etc. cat timp concertul deep purple a putut fi promovat doar cu printuri ieftine pe stalpi.