HARTA Rezultate Bac 2017 - Vezi lista cu rezultate din fiecare judet si Bucuresti. 71,4% dintre elevi au obtinut medii de promovare, un procent apropiat de situatia dinaintea camerelor video

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iulie 2017, 12:57 Actualitate | Esenţial

harta rezultate bac 2017
Foto: bacalaureat.edu.ro
​Listele cu notele obtinute de elevi la examnul de Bacalaureat au fost afisate pe bacalaureat.edu.ro, iar potrivit ministrul Educatiei, Liviu Pop, 71,4% dintre candidati au obtinut note de promovare, inainte de contestatii. 

Potrivit ministrului Educatiei, Liviu Pop, procentul absolventilor de liceu care au reusit sa obtina note de trecere este mai mare decat in anii trecuti, insa "odata cu modificarea legii educatiei nationale, cu un singur stil de bacalaureat, a dus liceele tehnologice la un grad de promovabilitate din ce in ce mai mic". 

Rata de promovabilitate la nivel naţional, inainte de contestatii, in 2016, a fost de 66,7%.

CLICK PE HARTA si Selectati judetul pentru care doriti sa vizualizati listele/rapoartele disponibile:



Citeste mai multe despre   






















70064 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    la mc donald's (Miercuri, 5 iulie 2017, 13:23)

    DuracelToshib [anonim]

    nu o sa se mai vorbeasca la per tú. vor fi oameni cu bacul absolvit. yuhu!
  • +12 (20 voturi)    
    Lux (Miercuri, 5 iulie 2017, 13:24)

    Aphex [utilizator]

    De la 66.7% in 2016 la 71.4% in 2017 e un salt calumea. Si mai ziceti ca PSD-ul indobitoceste..
    Acuma serios, ce au facut? Au scos camerele?
    • +6 (8 voturi)    
      ??? (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:34)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      pai mai sunt camerele la examen ?
    • -6 (14 voturi)    
      Poate a fost propagande ce ai citit pana acum... (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:55)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      Sau ai citit ce ti ai dorit sa auzi.
      Felicitari pentru 71.4%, succes la a doua incercare celorlalti.
      • +2 (2 voturi)    
        Dintre ei vor rasari viitorii" doctori" / ha (Miercuri, 5 iulie 2017, 20:42)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Cei "picati " de ce au mai facut liceul ? Note de 3 cat pot duce cei 700 km de autostrazi din RO.
        Merituosi vor studia in strainatate,asa ca ramanem cu ''materialul" fara valoare de intrebuintare performanta.
    • +6 (14 voturi)    
      explicatia e simpla... (Miercuri, 5 iulie 2017, 14:55)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      ...au inceput din nou sa copieze. Impostura a invins, fugiti care apucati.
      • +6 (12 voturi)    
        nici macar (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:34)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Au simplificat subiectele suficient.
    • +6 (8 voturi)    
      PSDul indobitoceste! (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:03)

      Doby [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      Elevii nu au votat inca, dar prostii de parinti i-au condamnat deja sa ne plateasca datoriile!
      Nu prea are de-a face PSD-ul cu rezultatele la bac; doar daca noul imbecil Pop nu a cerut subiecte mai accesibile (adica sa treaca toti boii ca sa aibe fabricile de diplome de unde colecta malaiul).
      Si daca mai vreo problema, nu uita ca anul scolar a inceput cu tehnocratii , deci de aici au inceput sa invete mai bine - au avut modele cu scoala!
      • -3 (3 voturi)    
        .... (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:48)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Doby

        Pop nu era ministru cand s-a dat bacul si oricum subiectele erau deja facute.
    • +6 (12 voturi)    
      au dat subiecte f usoare, asta au facut (Miercuri, 5 iulie 2017, 15:58)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      nu inseamna ca a crescut gradul de cunostinte a candidatilor.
      In continuare avem absolvent slab pregatiti.....dar cu diploma
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Joi, 6 iulie 2017, 9:48)

        dandra [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        https://www.youtube.com/watch?v=ILQepXUhJ98
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 5 iulie 2017, 16:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      subiecte usoare
    • +3 (3 voturi)    
      Sunt camere (Miercuri, 5 iulie 2017, 21:33)

      MarcelinaPopa1 [anonim] i-a raspuns lui Aphex

      Nu numai ca s-au pastrat camerele, dar s-au introdus camere si-n salile in care se corecteaza, plus ca acum toate lucrarile sunt evaluate in alt judet decat cel in care s-au dat.

      Cu exceptia unor ochiade ocazionale (destul de rare) in lucrarea colegului din fată, se poate spune ca examenul asta a devenit un examen corect.

      Procentajul de promovare a crescut fata de 2016 pentru ca sunt mai putini inscrisi la bac: raman destui corigenti dupa clasa a XII-a, care nu mai intra in bac in prima sesiune, plus ca dintre absolventii liceelor tehnologice sunt destui care nici nu se mai inscriu la bac (stiu sigur ca n-o sa-l ia).
    • 0 (0 voturi)    
      de la 66.7 (Joi, 6 iulie 2017, 7:19)

      george_13 [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      Au fost rezultate mai "bune" pentru ca au avut grija sa dea subiecte usoare (si abordabile) pentru ca sa iasa PSD-ul cu rezultate "excelente", dar chiar si asa, Teleorman (langa Giurgiu) cele mai slabe. De ce oare??
      • 0 (0 voturi)    
        pt teleormaneni au fost grele subiectele (Joi, 6 iulie 2017, 9:53)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui george_13

        daca si asa doar 53% au miscat ceva .......jalnic

        de la anul directiva de la pardtid sa se dea doar adunari si scaderi, inmultirile vor fi pt nota 10*
  • +2 (2 voturi)    
    Creste " materia prima " pt.fabricile de diplome (Miercuri, 5 iulie 2017, 19:12)

    Plagarus [utilizator]

    Abramburica si sindicalistul,ne intelectualizeaza / " titreaza " ?
  • 0 (0 voturi)    
    normal (Joi, 6 iulie 2017, 7:01)

    toxx [utilizator]

    ca au luat toti peste 8, ati vazut ce subiecte au fost ? eu am terminat liceul in 2000 (acum 17 ani) si nu mi-a placut niciodata matematica (deci nu am avut motiv sa retin chestii) dar la prima vedere subiectele la matematica au fost puerile, tipul ala de probleme pe care le faci impreuna cu profesorul cand iti preda prima data materia aia, cred ca daca citesc teoria 1 ora acum, le fac fara probleme si eu :)

    Vorba de la TNR: absolventii sarbatoresc la McDonald's pentru ca e ultima lor zi pe partea asta de tejghea
  • 0 (0 voturi)    
    rata promovabilitate gresita (Vineri, 7 iulie 2017, 17:09)

    nogdarin [utilizator]

    Dragi tovarasi si pretini, rata promovabilitatii NU ESTE DE 71.4% inainte de contestatii - aceasta este o minciuna a domnului Liviu PZEROp. Verificati, va rog:
    91.754 candidati "reusiti" impartit la 135.513 candidati inscrisi egal cu 67.7%. Informatiile provin de pe portalul dedicat al Ministerului Educatiei.