Ministrul Justitiei: A venit vremea clarificarilor la DNA / Am sesizat Inspectia Judiciara pentru o evaluare de fond a activitatii manageriale la DNA si la Parchetul General

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 iulie 2017, 9:27 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat luni ca a sesizat Inspectia Judiciara pentru a face o evaluare "de fond" a activitatii manageriale la DNA si la Parchetul General, iar masurile care vor fi propuse in urma acestei evaluari "vor fi proportionale disfunctionalitatilor constatate".

"La cele doua autoritati nu au fost facute evaluari de fond privind activitatea manageriala din 2007. Zece ani de zile o institutie sa nu fie verificata nu stiu daca e tocmai in regula", a spus Tudorel Toader, intr-o conferinta de presa.

"Va asigura ca masurile propuse vor fi proportionale disfunctionalitatilor constatate", a adaugat Tudorel Toader, mentionand ca "a venit vremea clarificarilor la DNA".

Acesta a precizat ca sustine "cu toata convingerea continuarea luptei impotriva coruptiei" dar a adaugat ca "lupta impotriva coruptiei nu inseamna numai DNA, aplicare de pedepse si condamnari, ci inseamna in primul rand prevenirea faptelor de coruptie".

"Nici Inspectia Judiciara nici ministrul Justitiei nu se pot substitui autoritatii pe care o are procurorul in solutionarea cauzei. E vorba de o evaluare a activitatii parchetului de pe langa ICCJ, a managementului respectivelor autoritati", a subliniat Toader.

In ceea ce priveste recentele dispute de la DNA, Tudorel Toader a mentionat ca nu poate spune el daca inregistrarile audio care au aparut in poresa sunt adevarate sau nu, dar la CSM este in curs procedura de verificare a respectivelor inregistrarii.

In urma controlului pe care il verifica Inspectia Judiciar, "sper sa se constate ca nu avem o justitie selectiva" si "sper sa se respecte si cronologia solutionarii functie de cronologia inregistrarii" cauzelor, a continuat el.

"Ca ministru sunt obligat sa nu vad numai partea pozitiva, sa vad si partea negativa, si faptul ca din pacate multi cetateni sunt arestati, urmariti penal, anchetati, trimisi in judecata eventual si condamanti ca ulterior sa se constate ca sunt nevinovati, ceea ce e o adevarata tragedie pentru cel in cauza si o pata pe obrazul justitie din Romania", a declarat ministrul Justitiei.

El a notat ca nu ar califica drept "scandal" recentele dispute din cadrul DNA, ci mai degraba "controverse", care au si  "o parte pozitiva: se scot la suprafata eventualele disfunctionalitati, neconcordante".

Intrebat daca ia in calcul o discutie cu Laura Codruta Kovesi, Tudorel Toader a spus ca "cel putin pe moment nu", deoarece ar insemna sa se substituie inspectiei judiciare, ceea ce nu are voie.

"Ministrul Justitiei nu ii cheama pe cei reclamati, deoarece s-ar duce in zona controlului. Ministerul Justitiei are rolul de a asigura echilibrele, buna functionalitate iar buna functionalitate nu o asigur vorbind cu procurorul sef ci cerand Inspectiei Judiciare respectivele verificari".


Citeste mai multe despre   






















17116 vizualizari

  • +43 (63 voturi)    
    cauza relelor este P$D (Luni, 3 iulie 2017, 9:30)

    un domn [utilizator]

    desfintarea P$D ar Relaxa tensiunea sin Societatea Civila
    • +35 (47 voturi)    
      PSD se lupta cu Justitia si cu DNA de 6 luni (Luni, 3 iulie 2017, 10:41)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Tudorel Toader a anuntat ca s-ar putea inscrie in PSD desi el poate fi o scula PSD-ista si fara sa se inscrie.

      Tudorel Toader nu mai stie ce sa faca sa para independent desi toate actiunile lui arata clar ca e un slujitor al PSD
    • +4 (8 voturi)    
      Poate, (Luni, 3 iulie 2017, 11:11)

      Scapa cine poate [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar societatea ar deveni mai greu de stapanit, un electorat fracturat, cu multe partide gen balama e mult mai convenabil pt posibilitatile cognitive ale alesilor nostri. Fake news-urile si diplomele masluite au creat fake politics, teoriile de import neverificate au creat o realitate mincinoasa din care nu reusim sa scapam.Am scapat noi din crize financiare sau politice, dar criza morala ne va veni de hac!
    • -1 (9 voturi)    
      Cine decapeaza, de decapare va muri (Luni, 3 iulie 2017, 14:06)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cand Kovesi cu siguranta cerea "Decapati sa ajungeti la domnul prim ministru" era foarte bine.

      Cand pur ipotetic si improbabil dupa mine, Dragnea ii cerea lui Tudorel "Decapati sa ajungeti la doamna procuror sef" nu mai e bine.

      E plin de inconsistente logice in bula cititorilor HN.
      • 0 (6 voturi)    
        Decaparea P$D este Logica ! (Luni, 3 iulie 2017, 15:14)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        Si Este De Dorit ! In Logica Ta, de asistat Social al P$D Nu ma amestec !
  • +41 (59 voturi)    
    Ca sa intelegeti (Luni, 3 iulie 2017, 9:36)

    qwertyuiop [utilizator]

    Ca sa intelegeti si voi, va zic pe limba "lu' " Floricica Dansatoarea:
    "Jos mainile dupa DNA".
  • +52 (62 voturi)    
    Limba de lemn (Luni, 3 iulie 2017, 9:36)

    omezu [utilizator]

    Sarpe mai mare ca Tudorel asta, n-am vazut! Parlamentarii pot profita de vacanta, Tudorel lucreaza pentru ei vara asta. Sau are impresia ca plecam cu totii in concediu si n-are cine sa iasa in strada daca se atinge de procurori?
  • +41 (65 voturi)    
    Va jucati cu focul... (Luni, 3 iulie 2017, 9:39)

    Io1234 [utilizator]

    ...aseara au fost 1.000, maine vom fi 1.000.000...
    • -30 (44 voturi)    
      Si ce folos? (Luni, 3 iulie 2017, 10:13)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Protestele în strada nu tin loc de prezenta la vot, vezi Turcia, Ungaria etc. Iar dacă credem că prin proteste putem schimba ceva. e suficient să ne uitam la Primăvara Arabă. Protestele de stradă au „succes” (vezi 1989) doar atunci când vrea Big Brother, în special atunci când duce lipsă de piață de desfacere, materi prime, prostituate sau mână de lucru ieftină. Atunci apar „democrații originale” ca ciupercile după ploaie.
      • +24 (28 voturi)    
        Nu poti compara Romania, care are o istorie (Luni, 3 iulie 2017, 10:41)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ww

        chiar inainte de 1948 democratica si, de bine de rau, si in ultimii 27 de ani cu statele arabe. Si nici pe romani cu arabii.
        • -9 (15 voturi)    
          Oare? (Luni, 3 iulie 2017, 11:41)

          ww [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Cred că ar trebui să privim mai atent țările arabe, pentru că probabil asta ne așteaptă și pe noi: o prezență militară masivă a SUA care ne va crea o senzație de securitate, iar pe plan intern conducere prin clanuri supuse lui Big Brother. Vor fi desigur și diferențe: conducătorii noștri nu se vor numi șeici, ci baroni, președinți de consilii, judecători CC, miniștri etc. În rest, în ceea ce privește speranța și calitatea vieții omului de rând, nu va fi nicio diferență între un român și un arab. Iar dacă se dă mână liberă BOR, poate ne îmbracă și pe noi pe toți în patrafire, ca să se mai estompeze din diferențe.
      • +7 (11 voturi)    
        arabii si URSS = Love (Luni, 3 iulie 2017, 10:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ww

        retorica voastra de la Savushkina este Predictibila !
    • -22 (34 voturi)    
      Crezi? (Luni, 3 iulie 2017, 10:36)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Fara manipulare securista, nici 30.000 nu se vor aduna.
      • +3 (9 voturi)    
        Da, Fadoino, in 31 ianuarie am tesit in strada (Luni, 3 iulie 2017, 12:33)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        la o ora dupa anuntul lui Ciordache, si dupa ce am citit textul ordonantei si l-am pus in rucsac !
        Spusele repetentilor din zilele urmatoare au alimentat actiunea initiala, i-au dat combustie...
        Ce spui matale o fi ca Ciordache&compania sunt securisti ?
        Cum putem determina securistii fix cat OZN-urile, problema este doar cine e mafiot/corupt/puscariabil (sau mercenarii acestora) si cine indrazneste sa li se opuna ! Atat !!
        • 0 (8 voturi)    
          Si ati iesit degeaba, OUG13 a fost si (Luni, 3 iulie 2017, 15:47)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui deval

          legala si constitutionala, deci rezultatul iesirii voastre, un mare 0!
          • +2 (8 voturi)    
            ha ha, rezultatul s-a vazut fraiere (Luni, 3 iulie 2017, 18:37)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            OUG 14
            Deci poti sa te zgarii linistit pe ochi, Dragnea nu scapa de puscarie.
          • +2 (6 voturi)    
            OUG 13 a fost un act de tradare (Luni, 3 iulie 2017, 19:05)

            deval [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            pentru oricine nu intelege ca Coruptia (la nivelul din Romania ) ucide ! Pentru cine nu intelege ca aceasta afecteaza statul de drept si siguranta nationala !
            Pentru mafioti, conserve KGB-iste si adeptii acestora , nu. Pentru cine trage pe nas stevie la cele 3 latrine , la fel.
            Cand am contestat OUG 13 nu am facut-o pentru ca era neconstitutionala ci pentru ca favoriza infractorii privind coruptia !!
            • 0 (4 voturi)    
              CORECT (Luni, 3 iulie 2017, 21:15)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui deval

              chapeau bas !
              p.s ptr rucar nustiu cum...komrad KGBIST, OUG 13 este Lovitura De Stat !
          • 0 (4 voturi)    
            mircica, am zapat zufm (Luni, 3 iulie 2017, 20:50)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            si te am auzit..Nu mai posta IPOCRIT
  • +36 (60 voturi)    
    Jos labele ....... (Luni, 3 iulie 2017, 9:48)

    13adi [utilizator]

    de pe DNA !!!!
    • -23 (45 voturi)    
      dna (Luni, 3 iulie 2017, 10:14)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

      si'o face cu laba proprie...
      • +17 (29 voturi)    
        Esti simplu rau, pe limba rusa (Luni, 3 iulie 2017, 10:42)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        stii cum se zice "simplu"?
        • -4 (16 voturi)    
          Lasa aberatiile consiprationiste (Luni, 3 iulie 2017, 11:40)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Nu e rau cel caruai ii raspunzi, e evident ca DNA se compromite fara niciun ajutor din afara.

          Sa-mi fie scuzata exagerarea, dar o fac pt a scoate in evidenta asemanarea. Kovesi se comporta ca un Erdogan al DNA.
          • +1 (11 voturi)    
            pai (Luni, 3 iulie 2017, 12:58)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

            daca ai amanunte picante din bucataria dna,de ce nu le publici tata?
            te umpli de bani si faima:
            socant!!
            omul care stie secretul dna!!
            evz e mic copil.poti realiza fluvii de reportaje
            te rog,asteptam cu sufletul la gura,dezvaluirile
            promit sa ma abonez oriunde,numai sa pot citi
            • +1 (3 voturi)    
              o fi secret (Luni, 3 iulie 2017, 13:21)

              om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Point

              dar numai pt. matale.
              vuieste lumea. :-)
            • +2 (4 voturi)    
              Scandalul e public (Luni, 3 iulie 2017, 15:02)

              man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Point

              Problema e a ta daca urmresti doar siteurile care refuza sa publice toate informatiile.
  • +28 (48 voturi)    
    Vă jucați cu focul (Luni, 3 iulie 2017, 9:51)

    Captain Obvious [utilizator]

    Jos labele roșii de pe justiție
  • +43 (65 voturi)    
    DNA (Luni, 3 iulie 2017, 10:01)

    minitehnicus [utilizator]

    Tudorica ,tata ,te cam mananca pielea! Cu OUG 13 ati reusit sa scoateti 600.000 in piata ,acum vreti sa stabiliti un nou record?! Hai ca poate va dam jos pana la urma.Succes!
    • -20 (40 voturi)    
      iar iestiul in piata (Luni, 3 iulie 2017, 10:19)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui minitehnicus

      a scapat pe multi de mititica.
      recentii mitica de la liga si nasul de la frf, achitati pe vid legislativ, nu mai exista abuzul in serviciu.
      ciolos si pruna au lasat'o on seama psd.
      asta este, iar voi ati desavarsit opera, in piatza.
      mai rau ca oile, macar alea n'au internet.
      are dreptate daea, sunteti mai rau ca oaia ! :-))
      • +2 (12 voturi)    
        daca... (Luni, 3 iulie 2017, 11:52)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        ai putea sa te exprimi corect, poate as intelege si eu ce vrei sa zici...
        dar probabil e mai greu cand prima limba e rusa!
      • +1 (11 voturi)    
        Mori de ciuda, aI ? (Luni, 3 iulie 2017, 12:09)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Le amesteci, ceva de groaza, retetea garantata ruseasca...
  • +27 (47 voturi)    
    tudorele, tudorele... (Luni, 3 iulie 2017, 10:04)

    PaulV [utilizator]

    cat esti de mic...la fel de mic precum fetita care se joaca cu chibriturile
  • -25 (47 voturi)    
    Evaluare (Luni, 3 iulie 2017, 10:10)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai cum? Evaluare? Nu face Zeita Justitiei, doamna Kovesi insasi, bilanturi triumfaliste an de an. Cu recolta la hectar. Cati ministri, parlamentari, primari etc a mai trimis DNA in fata procurorilor? Nu se insira toti de la SRI pana la Iohannis, sefi ai judecatorilor etc, in fata dansei si ii fac elogiul mai ceva ca pe vremea lui Ceasca? DNA si doamna Kovesi sunt perfecte.
    • +5 (11 voturi)    
      ai de tine... (Luni, 3 iulie 2017, 11:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      tu ai vazut cate aprecieri externe are DNA si Kovesi?!

      psd (si cei ca voi) nu inteleg in ce se baga daca distrug DNA...
      o sa incerc o scurta trecere in revista: bani de la ue 0, firme care se vor cara, oameni care se vor cara => falimentu... simplu...
      bine nu e vorba doar de dna aici... e vorba de tot programu deguvernare...
      in stilu asta nu ne prinde 2018 fara sa fim in faliment!
  • +24 (34 voturi)    
    Vai, nene... (Luni, 3 iulie 2017, 10:22)

    Geirge [utilizator]

    Ba, noi vrem o justiție selectivă - să selecteze infractorii de oamenii cinstiți. Adevărata justiție este totdeauna selectivă: Ce vreți să faceți voi se numește „subjugarea justiției”.
    • -11 (27 voturi)    
      ai o ideie gresita despr justitie (Luni, 3 iulie 2017, 10:41)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      justitia nu face politica, nu uneste, nu separa.
      singurul rol al justitiei este sa judece dupa lege si sa faca dreptate.
      iar dna, caci ea este cea acuzata de selectivitate, nu este justitia.
      conf. constitutiei, justitia este facuta de inalta curte, curtile de apel si judecatoriile teritoriale.
      rolul dna este sa supravegheze organul de investigatie penala, sa intocmeasca un dosar echitabil, care sa fie inaintat pt. judecata intr'o curte a legii, la judecatori.
      dupa cum au fost inapoiate dosarele in ultima vreme, se vede cat de selectiva este activitatea dna, care, da dna face politica. nu toata directia, ci numai sefa si cativa acoliti.

      da, nimeni nu este deasupra legii si fiecare trebuie sa accepte sa dea seama.
      • +5 (11 voturi)    
        huh (Luni, 3 iulie 2017, 11:13)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Da ce-ti mai sfaraie degetelele, simplutu lui tata! Sa-l scoata nen-tu mazeta la inaintare si pe xorgo sau pe harpalete haralambie, orti macar pe pensionarul zizin ca te compromiti.
        Si sa-i ceri lui Tapalaga sa-ti schimbe nikul cu "om eficient din multime" pentru ca te apropii de personal best, 16 comentarii la o postare.

        Da svidania, rusnacule! :-)
        • -4 (6 voturi)    
          Am aparut si eu daca ai dorit asta, ca (Luni, 3 iulie 2017, 15:53)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          sa-mi exprim satisfactia fata de inceperea anchetei Inspectiei Judiciare, s-o vad pe Luluta dand cu subsemnatul si explicand procurorilor ce inseamna decaparea unui dosar si de ce indica la cine sa se ajunga cu cercetarile!
          • +4 (4 voturi)    
            mircica, lasa bani de pampers ptr (Luni, 3 iulie 2017, 21:17)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            fiitu, nu strange bani pentru cartele din pushcarie ! acolo vei ajunge !!!! motociclistul a vrut sa iti schimbe mutatia de IQ negativ..tu l ai refuzat !!!
      • +4 (8 voturi)    
        Nici vorba (Luni, 3 iulie 2017, 12:01)

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Nici vorba.
        Dosarele au fost inapoiate de judecatorii corupti din UNJCR (Uniunea Nationala a Judecatorilor Corupti din Romania) si din AMCR, (Asociatia Magistratilor Corupti din Romania), care se afla in solda mafiei psd.
        Probele prezentate de procurori sunt beton.
        Sefa DNA este ultra corecta, curajoasa, competenta, echidistanta, incoruptibila. Este o eroina sa lipte aproape singura impotriva mafiei psd.
        De ce nu organizeaza Societatea Civila mitinguri de susnere a Sefei DNA ?
        • -2 (6 voturi)    
          asa'i (Luni, 3 iulie 2017, 13:19)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

          este dus. bine indoctrinat de cacademia soros. :-)
          dece nu incerci sa'ti folosesti propriul cap ?!
          ca nu e facut numai sa dai cu el....
    • +6 (6 voturi)    
      Imblanzirea justitiei (Luni, 3 iulie 2017, 11:49)

      Scapa cine poate [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      Este scopul unei oligarhii economico-politico-financiare, cat si dovada ca aceasta oligarhie exista.O societate poate deveni o oligarhie într-un anumit moment al evoluției ei printr-un mecanism de acumulare graduală și netransparentă de mijloace economice de către un grup restrâns de indivizi.
      Oligarhia este acea formă de guvernământ în care puterea aparține unora puțini. Oligarhia are tendința de a-și crea structuri suprastatale, și nu poate funcționa în absența unui control strict al justiției.Ecuația oligarhiei include în mod obligatoriu: infiltrarea politică, controlul mass-media, accesul privilegiat la resursele energetice și îmblânzirea justiției.
  • +19 (23 voturi)    
    sper sa se constate ca nu avem o justitie selectiv (Luni, 3 iulie 2017, 10:23)

    pardalian [utilizator]

    Ceeee maah!?! De cand avem noi o justitie neselectiva? Te faci ca nu vezi cati hoti avem in parlament care traiesc in lux in timp ce justitia baga in puscarii babutze care vand patrunjel fara autorizatie. FMM!!
    • -11 (17 voturi)    
      Stii ce? (Luni, 3 iulie 2017, 10:35)

      MarDark [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Inseamna sa nu cauti cu orice pret sa faci dosare, mai mult sau mai putin, fondate doar unora care nu se pupa cu prietenii tai. Dar rezistenta la mansarda nu te ajuta.....pe niciunul.
  • -22 (38 voturi)    
    Nesimtitii (Luni, 3 iulie 2017, 10:30)

    MarDark [utilizator]

    Cum pot sa o evalueze pe Luluta. Cea mai curata, cea care lupta cu ciuma rosie din toate puterile. Aplica legea selectiv ca sa faca pe plac rezistentilor. Ce mai conteaza principiile justitiei sa fie pentru toti.
    Acest pixel albastru se evde de la o posta.
    Luluta cea mai tare, rezist rezist rezist.
    Spalarea pe creier nu e doar la latrina din pacate.
    • +12 (20 voturi)    
      Termenii lui VC Tudor si stilul lui (Luni, 3 iulie 2017, 10:43)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MarDark

      nu-nteleg ce cauti aici. Sconcs!
      • -2 (8 voturi)    
        Oooo (Luni, 3 iulie 2017, 11:02)

        MarDark [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Rezistentul stie de Vaccin Tudor.....iluminatule. Tu ce cauti aici? Te asteapta piata! Hai la lupta, salvati luluta, salvati justitia, ciuma rosie, comunistii, si ce alte lozinci mai aveti.
        • +2 (6 voturi)    
          Bai Mark cel rosu ! (Luni, 3 iulie 2017, 12:39)

          Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui MarDark

          Nu te mai da dark ca tot rosu esti, ca PSD-ul tau.
          • 0 (4 voturi)    
            Asa e (Luni, 3 iulie 2017, 13:46)

            MarDark [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

            Rosu roz albastru....oricare ar fi eu incerc sa imi folosesc capul. Nu cred nici in Mustata de Dragnea cu pupezele lui Olga si Firea, cum nu cred nici in trubadurul de Orban si pupezele lui Turcan si Gorghiu si nici in Nicusor foi de vita cu pupaza lui Clotilda si nici in Basaul cu pupezele lui Udrea si Macovei.

            Cu atat mai mult in Tudorel acest Dorel al Justitiei sau jupana Luluta care face jocurile altora sa se distreze rezistentii.
      • +1 (7 voturi)    
        ehhh (Luni, 3 iulie 2017, 12:27)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Sconcs rusesc
    • +1 (5 voturi)    
      hai sa o luam altfel... (Luni, 3 iulie 2017, 11:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MarDark

      Kovesi a reusit sa bage la puscarie niste oameni... DNA functioneaza , e laudat de straini etc...

      ne luam dupa rezultate, nu suntem spalati pe creier...
      spalati pe creier eram daca repetam ca papagalii ce spuneau gadea sau badea

      mai mult psd se vede clar ca da in justitie (nu numai in dna)... astea le vezi indiverent de canalul pe care-l privesti...

      dar na ... la tine e spalat pe creier
      • -1 (3 voturi)    
        Realitatea (Luni, 3 iulie 2017, 13:49)

        MarDark [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Spalat pe creier e ala de mai sus de viseaza rusii si alte bombe. E la fel de resetat ca floricica dansatoarea. Dar fiecare cu orientarea lui...
        • 0 (0 voturi)    
          Da, ma (Marţi, 4 iulie 2017, 17:48)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui MarDark

          rusii sunt sfinti.
          Normal, daca te platesc...
  • +10 (20 voturi)    
    Mă chinuia talentul și uite ce a dat din mine: (Luni, 3 iulie 2017, 10:34)

    Geirge [utilizator]

    Vai, că mai mă pișh pe mine,
    Tudorică nene,
    Cine te-a numit pe tine,
    Tudorele nene,
    Așa prost la ministere,
    Tudorică nene...
  • +17 (21 voturi)    
    A venit vremea (Luni, 3 iulie 2017, 10:38)

    Geo7 [utilizator]

    Poate a venit vremea ca gasca de hoti sa nu mai fure Romania si sa nu mai faca legi pentru ei!!! Sa nu mai fie aparati de un om fara coloana vertebrala precum Toader! A venit vremea sa pecati si sa avem alegeri anticipate!
  • +12 (20 voturi)    
    Dorele, consumul de latrine dauneaza grav (Luni, 3 iulie 2017, 10:43)

    deval [utilizator]

    sanatatii !!
    Control managerial ?
    Sa nu-i fi dat afara Codruta la timp pe procurorii care se fac ca lucreaza sau care lucreaza intentionat defectuos, respectiv protejeaza coruptia in anumite judete ?
    Ii invitati pe procurori sa doarma pe bani buni si sa sanctioneze doar coruptia cu factura si chitanta si pe cea executata de functionari marunti ?
    Cumva actul de justitie nu trebuie sa fie indreptat SELECTIV, catre varfuri ? Sau trebuie sa prinda doar plevusca , acari Paun, ca pana in 2014, Dorele ?!
  • +13 (19 voturi)    
    Ministrul Justitiei complice al infractorilor ! (Luni, 3 iulie 2017, 10:43)

    Idealistu [utilizator]

    Lasa in pace DNA, servitor al infractorilor din parlament !
  • +8 (12 voturi)    
    DNA nu e numai Codruta , a fost si Morar (Luni, 3 iulie 2017, 10:44)

    Koczka [utilizator]

    Chestia e mai complicata. Adevarul e ca DNA nu mai instrumenteaza dosare cu greutate. Anii trecuti, cu exceptia unor spectacole televizate se observa o slaba activitate a procurorilor DNA care instrumenteaza nesatisfacator dosare de coruptie, care cad unul dupa altul in fata instantelor. Alte dosare 'incepute' si cu publicitate deja creata in media zac acum in sertare pana la sfantul asteapta. Chestiunile astea ar trebui sa constituie ancheta inspectiei judiciare.
    • +4 (10 voturi)    
      Dosarele cad din cauza judecatorilor corupti (Luni, 3 iulie 2017, 11:53)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Dosarele cad din cauza judecatorilor corupti din UNJCR (Uniunea Nationala a Judecatorilor Corupti din Romania) si din AMCR (Asociatia Magistratilor Corupti din Romania).
      Probele procurorilor sunt beton, dar judecatorii corupti le ignora.
      Mafia psd s-a infiltrat in UNJCR si AMCR, a ajuns si la CCR si la CSM si la Inspectia Judiciara.
      Probabil ca si Serviciile Secrete au ajuns pe mina mafiei psd, pentru ca este extrem de suspect ca atacurile concentrate impotriva judecatorilor si procurorilor cistiti, corecti, competenti, incoruptibili nu sunt pedepsite.
      Este imposibil sa nu se cunoasca de catre Serviciile Secrete cine finanteaza si coordoneaza linsarea mediatica a procurorilor si judecatorilor cinstiti si competenti, cine angajeaza spioni din strainatate, cine falsifica inregistrari etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Habar n-ai (Luni, 3 iulie 2017, 17:12)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Judecatorii fac justitie, nu procurorii. Atunci denigrand la gramada toti judecatorii care nu dau verdictele asteptate de tine, tu esti cel care ataca si denigreaza justitia, nu?

        Adevarul e ca si judecatorii si procurorii trebuie priviti cu un ochi foarte critic. Nicio categorie nu trebuie sa fie ridicata pe vreun piedestal, abuzuri existand cu duiumul si de oparte si de cealalta.
  • -3 (13 voturi)    
    Justia nu e selectiva, (Luni, 3 iulie 2017, 10:51)

    Scapa cine poate [utilizator]

    S-a lucrat dupa algoritm, unul de la psd, unul de la liberali, respectandu-se egalitatea de sanse. Ca liberalii au fost mai putini si psd a simtit doar o piscatura de furnica e alta treaba, au rezerva de cadre mai numeroasa. Pnl a fost lovit la cap si la sustinere, psd urecheat parinteste. Sunt de ras dosarele alea pt cativa banuti, pe cand acuzatii au milioane de euro nejustificate. Poate pt a nu se cere sechestrarea sumelor dobandite ilegal, un fel de blat in car ,stai cativa ani in arest la domiciliu, cateva luni la brutarie, si apoi se imparte profitul?
  • +2 (4 voturi)    
    e clar (Luni, 3 iulie 2017, 11:01)

    DanIonita1 [anonim]

    fortarea anticipatelor a fost ultima sansa pentru
    Romania ratata de Ioianis. Nu mai rezista nimic din Romania normala pana in 2020. Degeaba va pierde psd alegerile atunci. Nu mai ramane piatra pe piatra.
  • +6 (8 voturi)    
    Daca in cazul Colectiv nu va putea fi condamnat (Luni, 3 iulie 2017, 11:08)

    deval [utilizator]

    nimeni (ca in multe alte cazuri), inseamna ca :
    - cei 64 s-au sinucis ,
    - procurorii sunt idioti,
    - legile sunt schiloade, facute de repetenti, instrumentele infractorilor sau chiar de mafie?!
    Dupa ce ati taiat jumatate din degetele DNA (in loc sa le rafinati, imbunatatiti mijloacele) vreti sa se faca ca canta foarte bine la pian ?
    Ai luat-o in gura si tu cu PREVENTIA , dupa livache ! Pai vaccinati-va dracu toti care nu vedeti diferenta intre salariu si spaga !
    10 ani de confiscare extinsa averii pentru actele de coruptie ! Asta ar fi preventie !!
  • +7 (7 voturi)    
    serios?! (Luni, 3 iulie 2017, 11:09)

    liviu_ [utilizator]

    mai hotii astia nu se lasa pana cand ori fug ei elicopteru , ori fugim noi in alte tari si raman singuri pe mosie
  • +7 (7 voturi)    
    PS: (Luni, 3 iulie 2017, 11:10)

    liviu_ [utilizator]

    sa-i verifice cine?! inteleg ca sugerezi politicu... pai nu era ceva care spunea ca justitia e independenta de politica... asta ca tot ai fost membru CCR?!
  • +6 (6 voturi)    
    Ca aproape oricare universitar de Iasi (Luni, 3 iulie 2017, 11:20)

    ac [utilizator]

    Daca nu e pesedist, nu se povesteste. Chiar nu e clar ca oamenii astia nu fac nimic decit pentru privilegii? Indiferent ca-s doctori, judecatori, avocati, ce-or fi, esentialul e sa e afle pe partea corecta a puterii, si sa actioneze ca niste slugi obediente ca sa nu-si piarda avantajele.

    Atit. Despre asta este vorba. Nu conteaza pe cine jefuim, cum, in ce fel. Conteaza doar ca ei sa se afle in locul care se numeste "presus".

    Iar copchiii sint la fel ca ei, cu numele de familie potrivit, pricepindu-se la mai nimic, trecuti cu 10 din an in an doar pe baza de mamica si taticu, si atit. In cel mai bun caz pleaca din tara si muncesc prin vest. In cel mai rau caz calca oameni pe zebra si iau 1.50 la bac.
  • +7 (9 voturi)    
    Pentru prevenirea coruptiei (Luni, 3 iulie 2017, 11:22)

    BEDE [utilizator]

    Zice bine Tudorel cu prevenirea coruptiei. Problema este cum anume sa se procedeze concret pentru aceasta.
    Eu as vedea ca solutia cea mai eficienta ar fi ca populimea sa nu mai voteze P$D. Si sa dispara de pe scena politica Dragnea si baronii P$D. Asta da prevenire a coruptiei, pentru ca asitia stimuleaza numai acte de coruptie.
  • +5 (7 voturi)    
    Are domnul ministru macar vreo sugestie (Luni, 3 iulie 2017, 11:53)

    Susufler0 [utilizator]

    in ceea ce priveste prevenirea coruptiei, pt ca multi lanseaza ca prioritate, in cadrul unor strategii noi, moderne, adecvate epocii, aceasta idee ca fiind salvatoare pt Romania, dar cand sunt intrebati cum va fi pusa ea in practica ii apuca tusea, ii cheama urgent in alta parte si tot tertipuri d-astea smecheresti pt a se fofila in a da un raspuns !
  • +8 (10 voturi)    
    Tara asta e a noastra !! (Luni, 3 iulie 2017, 12:08)

    lp [utilizator]

    Dragnea & Co, va jucati cu focul ! Dintr-un motiv sau altul, noi inca stam in Romania, si vrem sa traim intr-o tara civilizata, nu teleormanul si balta jegoasa din care ati iesit voi
  • +8 (10 voturi)    
    mda. nu s-au invatat minte. (Luni, 3 iulie 2017, 12:10)

    g01an [utilizator]

    declaratii corecte politic la inceput si pe urma da iar cu batul in balta.

    nu poti sa spui ca sunt arestati oameni nevinovati fara sa dai numere si sa arati daca fenomenul este peste media europeana sau nu.

    altfel, ramane de vazut ce planifica baietii.
  • +10 (12 voturi)    
    e foarte clar... (Luni, 3 iulie 2017, 12:18)

    astronaut [utilizator]

    Tudorel a primit sarcina , la a doua nominalizare s-o dea afara pe Kovesi fiinca a ''deranjat''cam mult ! Inspectia judiciara compusa din membrii care ''trebuie''sa traga concluziile necesare demiterii ! Am mai vazut si auzit de asemenea comisii !
  • +11 (13 voturi)    
    Acest mos... (Luni, 3 iulie 2017, 12:25)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Acest mos Ion Creanga-sfatos,dandu-ne impresia de doct in probleme subtile de justitie-s-a dovedit o carpa murdara stipendiata de borfasii neamului.Sa vedeti ce frumos va imbraca in precepte juridice pragul la abuzul in serviciu, ce frumos si aparent logic ne va povesti el, ca un parinte iubitor,ce crime ordinare a clocit doamna Kovesi si DNA-ul condus de domnia sa, instrumentand oameni nevinovati!De parca nu Instantele de judecata i-au condamnat!Chiar,penalii astia, ticalosii astia,nu mai pot fi opriti?Chiar, Romania e deja pierduta?
  • +8 (8 voturi)    
    Controlul dispus de Tudorel vizeaza (Luni, 3 iulie 2017, 12:26)

    Susufler0 [utilizator]

    "evaluarea de fond a activitatii manageriale la DNA si la Parchetul General" !

    Avand in vedere tema controlului tin sa-i anunt de pe acum pe adversarii lui Kovesi ca dupa finalizarea controlului si elaborarea raportului si a concluziilor (care, indiferent ca a fost dispus de Ministru, va ajunge si pe masa CSM ce isi va spune parerea cu privire la acesta), nefiind vorba de un control profesional, pe dosare, nu se va putea lasa cu propuneri de revocare ! Luati-va gandul de la aceasta.

    Ca de obicei Tudorel este istet, lucreaza la doua capete, dar e perfect acoperit !

    Ii va multumi intr-un anume fel si pe badaranii penali de la PSD, pt ca vor fi nereguli manageriale descoperite in sarcina sefei DNA si vor fi si un fel de sanctiuni cat sa lustruiasca insa un picior de lemn, dar pe de alta parte nu vor fi descoperite (nu neaparat pt ca nu ar fi, ci, pur si simplu, pt ca nu fac obiectul controlului dispus) chestiuni care sa atraga necesitatea revocarii lui Kovesi (de exemplu, imixtiunea in procesul electoral sau in solutionarea unor dosare, etc.)

    PS. Prin urmare, LCK isi va duce pana la capat mandatul de sefa a DNA, dar, din pacate, institutia va intra intr-un fel de hibernare in ceea ce priveste menirea ei !

    PPS. Sper totusi sa ma insel !
  • +4 (4 voturi)    
    Off (Luni, 3 iulie 2017, 13:03)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Trist om
  • +6 (6 voturi)    
    EXECUTAREA Cameliei Bogdan prin inspectia (Luni, 3 iulie 2017, 14:36)

    deval [utilizator]

    judiciara , nu e o PATA pe obrazul justitiei ?!!
    Si astea ce sunt si ele, CRATERE , ABISURI pe care obraz al justitiei (??!!) :
    -nici un vinovat in moartea Aurei Ion (care a murit de FRIG-conform legistului )
    -nici un vinovat in moartea lui Gigina
    -nici un vinovat pentru mortii de dupa fuga lui ceausescu
    -nici un vinovat la mineriade
    -nici un vinovat la Siutghiol
    -nici un vinovat pentru Colectiv, nici unul pentru nozocomiale,nici unul pntru minciunile care au urmat si care au dublat numarul victimelor ?????????
    Cei care stiu de pe aici sa-mi spuna si mie care sunt "victimele" DNA , la care se refera creatura ????
    • +5 (5 voturi)    
      Ba eu as indrazni sa spun ca e chiar mai mult (Luni, 3 iulie 2017, 15:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      decat atat si anume ca este pur si simplu primul atac impotriva justitiei independente dat chiar din interiorul sistemului de catre o serie de reprezentanti ai sistemului dispusi la compromisuri uriase in schimbul unor functii de conducere !
    • +3 (3 voturi)    
      banii CRESCENT tot la Ciclop (Luni, 3 iulie 2017, 22:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui deval

      sunt...grav si nepermis
  • +1 (1 vot)    
    E Romania (Marţi, 4 iulie 2017, 6:23)

    parol_monsher [utilizator]

    Vreti justitie independenta? E in alta tara.
  • +1 (1 vot)    
    Declaratie ministeriala, cat un autodenunt ! (Marţi, 4 iulie 2017, 12:40)

    deval [utilizator]

    Revazand declaratia demisionarului nedemisionat, integrala si inregistrata la vedere, netrunchiata poti sa ai confirmarea privind echipa in care joaca ! Si nu e a profesionistilor
    Nu stiu daca cineva mai avea dubii privind spartul in figuri al lui Dorel , cel sustinut si de alde si de psd !!!