Risc de implozie la DNA. Culisele razboiului dintre Laura Codruta Kovesi si Doru Tulus 

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 2 iulie 2017, 19:53 Actualitate | Esenţial

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Ultimul lucru de care avea acum nevoie DNA este un razboi intern cu acuzatii grave. Laura Codruta Kovesi a revocat, joi, din functia de sefi de sectii doi procurori importanti: Doru Tulus si Mihaela Moraru Iorga. Lui Tulus i se reproseaza ca a solutionat un dosar penal in care era implicata o persoana cu care ar fi avut raporturi civile. DNA nu ofera detalii in comunicatul oficial, insa acuzatia ridica cel putin un semn de intrebare: de ce nu s-a abtinut procurorul Doru Tulus din aceasta cauza?

Potrivit informatiilor obtinute de HotNews.ro, ar fi vorba de Mihai Rotaru, un om de afaceri caruia Doru Tulus i-ar fi cesionat – potrivit declaratiei sale de avere - in 2010, o creanta provenind din restante salariale in valoare de 28 de mii de euro, iar sotia acestuia, Claudia Rosu, fost procuror DNA,  in 2012, o creanta tot de 28 de mii de euro.

Ulterior incheierii contractelor, procurorul Tulus ar fi clasat un dosar in care il cerceta pe Rotaru. Acesta le-ar fi platit sotilor Tulus restantele salariale insa n-ar mai fi actionat ulterior pentru recuperarea acestor sume de la stat. Procurorul Tulus a negat intr-o declaratie pentru jurnalistul Alex Costache ca ar avea raporturi civile cu cineva.

Revocarea celor doi din functii are loc pe fondul unor tensiuni fara precedent in interiorul institutiei. Pe data de 18 iunie, RTV a difuzat inregistrarea unor discutii intre procurori si sefa DNA, iar a doua zi Kovesi a dispus o ancheta interna. Mai multi procurori au fost pusi sa dea declaratii si sa se supuna unui test poligraf, insa unii ar fi refuzat considerand procedura umilitoare.  Printre acestia s-ar fi numarat si procurorii Doru Tulus, Mihaela Moraru si Nicolae Marin. Toti trei au facut pe data de 26 iunie o sesizare la  Consiliul Superior al Magistraturii impotriva sefei DNA, acuzand-o ca-si exercita functia cu rea credinta. Aici mai trebuie precizat ca testul poligraf nu este recunoscut ca mijloc de proba, dar poate reprezenta un indiciu privind savarsirea unor fapte.

Cererile de revocare s-au suprapus, asadar, peste acest scandal intern care a zguduit DNA din temelii. Niciodata nu s-a mai intamplat ca procurorii sa se inregistreze intre ei pentru a-si plati polite. Nu este clar totusi cine a inregistrat sedinta din luna martie, la care au participat, potrivit surselor HotNews.ro, circa 20 de procurori anticoruptie si care s-a tinut in sediul institutiei. Teoretic, participantii la sedinta nu sunt singurii suspecti, chiar daca in afara de procurori n-au fost de fata alte persoane.  

Cei revocati din functii considera ca sunt victimele unui act de razbunare din partea sefei lor. Neoficial,  procurorul Tulus este suspectat ca ar fi realizat inregistrarea. In baza acestei convingeri Kovesi ar fi actionat impotriva lui inainte de finalizarea anchetei si i-ar fi dat afara inclusiv ofiterul de politie judiciara cu care lucra.

Apoi, de ancheta se ocupa Marius Iacob, unul dintre apropiatii lui Kovesi. Problema e ca si procurorul Iacob a participat la sedinta DNA din martie, motiv suplimentar de nemultumire din partea celor suspectati ca si-au inregistrat sefa. Procurorul Doru Tusus a negat ca ar fi inregistrat-o pe Kovesi. „Nu am făcut eu înregistrările şi nu aş face nicodată aşa ceva pentru că nu mi se pare un lucru corect”, a declarat procurorul Doru Ţuluş, citat de jurnalistul Alex Costache pentru site-ul Romania Curata.

Doru Tulus este un apropiat al fostului sef DNA, Daniel Morar si unul dintre ultimii veterani din garda veche. Tulus a fost de doua ori la rand seful temutei sectii a II-a din DNA, care a instrumentat dosare grele cu politicieni. A obtinut numeroase condamnari in dosare cu nume grele (Adrian Nastase, dosarul transferurilor din fotbal), dar a contabilizat si unele esecuri. Judecatorii i-au restituit recent pentru refacerea anchetei dosarul cu fostul sef al ANAF, Gelu Diaconu.

Razboiul intern a izbucnit la cateva zile dupa ce ministrul justitiei, Tudorel Toader, a anuntat inceperea unui control referitor la managementul DNA. Pe langa scandalul intern, mai multi procurori anticoruptie au parasit in ultimele zile institutia. Altii fac obiectul unei cercetari disciplinare la sesizarea Luju. Toate aceste framantari interne ii ofera ministrului justitiei motive pentru a solicita revocarea conducerii DNA.

Este cel mai greu moment pentru Laura Codruta Kovesi din ultimii ani. Riscul de implozie interna este real. Nu mai vorbim acum de acuzatii lipsite de credibilitate formulate de moguli de presa sau politicieni, ci de o lupta fratricida. Conflictul din interior reprezinta bomboana pe coliva, se adauga unul lung sir de scandaluri si atacuri. DNA a ajuns in runda a 12-a, nu mai are nici energia, nici capacitatea institutionala din trecut.

Politicienii in Parlament pe de-o parte, Curtea Constitutionala pe de alta parte, au slabit treptat puterile institutiei. Atmosfera interna s-a degradat, ultimele evenimente i-au bulversat si mai tare pe procurori. Greu de spus acum in ce fel va iesi Laura Codruta Kovesi dintr-un scandal care submineaza institutia din interior si mai ales, daca va mai reusi sa mearga mai departe ca si cum  nu s-a intamplat nimic.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

45273 vizualizari

  • +26 (70 voturi)    
    Curatati DNA-ul (Duminică, 2 iulie 2017, 20:01)

    KostasP [utilizator]

    De procurori corupti si vanduti. LCK are tot dreptul sa demita procurori asupra carora planeaza acuzatii de coruptie.
    • -1 (51 voturi)    
      Prezumția de nevinovăție? (Duminică, 2 iulie 2017, 23:27)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Oare există prezumție de nevinovăție? Sau nu se aplică în România? Nu cumva cercetarea celor bănuiți ar fi trebuit făcută de altcineva decât cei reclamați? Păi, cum vine asta: eu, Țuluș, îl reclam pe Marius Iacob, iar acesta se ocupă de cercetarea cazului Țuluș? Hai? Demiterea se face după ce comisia însărcinată cu cercetarea cazului finalizează acțiunea. Eu citesc că această acțiune abia a început. Pe ce lume trăiți? Dacă tu ești subordonatul meu și BĂNUIESC că ești corupt, te dau afară că așa vreau eu? Hai, nu zău...
      • +7 (31 voturi)    
        Sunt unele functii intre care se numara si cea (Luni, 3 iulie 2017, 3:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

        de magistrat (procuror si judecator) in care este de-a dreptul dezastruos sa tarasti dupa tine o banuiala de nelegalitate majora.

        Pin urmare, in aceste cazuri, nici macar nu se pune problema de a aplica principiului prezumtiei de nevinovatie. Simpla banuiala rezonabila te face inapt pt a mai continua in functia de sef .

        PS. Pe de alta parte, o spun pt a nu stiu cata oara si vad ca tot nu se vrea a se intelege : principiul prezumtiei de nevinovatie, presupune, are in vedere o singura situatie si anume cea a judecatorului caruia ii este interzis a se pronunta intr-o cauza in legatura cu care si-a spus parerea mai inainte.
        • -6 (30 voturi)    
          Aceeași măsură (Luni, 3 iulie 2017, 7:53)

          Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Să presupunem prin absurd că așa ar fi. În cazul acesta nu ar trebui să demisioneze și Kovesi? Și nu de-acum, ci de-atunci de când s-a dovedit plagiatul lucrării ei de doctorat. Un pic de rușinică nu ar fi trebuit să aibe? Hai, dați acum cu minusuri...
          • +5 (17 voturi)    
            Plagiat, nu chiar... (Luni, 3 iulie 2017, 13:47)

            Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

            Suspiciunea de plagiat nu a fost suficienta pentru a i se retrage titlul. Deci nu a fost dovedita! Si asta pentru ca ea, spre deosebire de altii, chiar a avut o contributie acolo.
            • +1 (15 voturi)    
              Dupa cires (Luni, 3 iulie 2017, 14:59)

              man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

              A fost dovedita inca din presa, cu textele plagiate puse fata in fata cu sursele originale.

              Chiar si cei de la CNATDCU au admis c a plagiat 20 de pagini, dar au considerat ca nu e suficient pt a-i fi retras titlul. Ceea ce vine in contradictie cu toata prestatia lor anterioara, cand seful comisiei considera ca si un singur rand plagiat e suficient.
            • 0 (12 voturi)    
              Cei (Luni, 3 iulie 2017, 16:03)

              A310 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

              care au analizat asa zisul doctorat al codrutei , au fost SPERIATI , de ce anume li-i s-ar putea intampla , daca dadeau un verdict pe bune , asa ca au dat-o in mangleala , ca niste intelectuali respectabili .
        • -7 (21 voturi)    
          Oare de ce nu mă miră (Luni, 3 iulie 2017, 8:34)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          că nu ai înțeles absolut nimic, dar absolut nimic din ce a scris userul de mai sus?
          • +3 (7 voturi)    
            Aceiasi mirare o am si eu (Luni, 3 iulie 2017, 16:17)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            in ceea ce te priveste !

            N-ai priceput (sau n-ai vrut sa pricepi) nimic din comentariul meu !

            PS. Mergi in pace !
        • +2 (12 voturi)    
          Suspiciuni? (Luni, 3 iulie 2017, 14:55)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          In cazul asta Kovesi nu mai avea ce sa caute demult in DNA, s-au strans acuzatiile la adresa ei de cand a ingropat dosarul fratelui, cel cu transgaz. Sa ma iamintim si de RDS, unde avea o relatie cu unul din sefii RDS...
        • -2 (4 voturi)    
          mai deontologule (Luni, 3 iulie 2017, 18:20)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          de unde o scosesi pe aia cu prezumtia de nevinovatie?
          mai pune mana pe carte,nu ramane doar cu amintirile urechiste de cand erai student la Spiru Haret!
          ia vezi tu ce zice legea:
          Art. 4 din NCP

          Prezumţia de nevinovăţie

          (1) Orice persoană este considerată nevinovată până la stabilirea vinovăţiei sale printr-o hotărâre penală definitive
          incet,incet, incep sa te dezumflu!
          • +1 (1 vot)    
            Accesul la internet (si prin intermediul (Marţi, 4 iulie 2017, 14:38)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            acestuia la niste texte de lege) nu inseamna ca te face sa si pricepi ceea ce citesti !

            Imi mai pierd doua minute cu tine, dupa care mergi cu Dumnezeu !

            Prezumtia de nevinovatie in sistemul nostru penal are in vedere in special pe magistrat. El este cel care, in timpul cercetarii penale, trebuie sa respecte toate garantiile date de lege celui cercetat pt savarsirea unei fapte penale, prin asta respectandu-i celui in cauza prezumtia de nevinovatie.

            In virtutea libertatii de opinie un "civil" poate sa se refere la unul sau la altul cercetat penal, apreciind ca respectivul este vinovat.

            Daca acela apreciaza ca i-a fost incalcata prezumtia de nevinovatie care-l insoteste pana la pronuntarea unei hotarari judecatoresti definitive si prin asta a fost prejudiciat moral sau / si material, n-are decat sa reclame acest lucru in justitie, urmand ca acolo sa se transeze disputa dintre principiul libertatii de opinie si principiul prezumtiei de nevinovatie !

            Judecatorul insa nu are voie sub nicio forma sa se pronunte asupra vinovatiei unuia sau altuia mai inainte de a fi dat hotararea judecatoreasca !

            El este cel caruia i se adreseaza in special textul de lege citat de tine.

            Ca sa fie cum gandesti tu, trebuie modificata legea !

            Cred ca tot tie ti-am mai spus, (pt ca se pare ca ai un fix cu Spiru Haret), ca ai fi fericit sa fi facut macar jumatate din studiile facute de mine si la Universitatile la care am studiat !

            PS. Inca o data, drum bun !
    • -6 (24 voturi)    
      Gandire corecta? (Luni, 3 iulie 2017, 10:01)

      MarDark [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Cand e vorba de mizerii facute de Codruta este vorba de o inventie, un atac de la presa "ciumei rosii" sau o lupta intre "fratia" DNA. Deci Luluta e curata si nici gura nu ii pute?
      Aceeasi abordare ca in cazul basescu. O fi si aici pixelul albastru? Aici e cheia sol albastra.
      Sunteti si voi seriosi sau o ardeti A3 style?
      • -1 (11 voturi)    
        Mizerii? (Luni, 3 iulie 2017, 13:51)

        Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui MarDark

        Bai omule, e vorba de INTENTII aici. De gresit oricine greseste, nimeni nu-i perfect. Doar ca unii au intentia de a-i baga la puscarie pe unii. Iar altii au intentia de a fura fara sa intre la puscarie.
        Si e normal ca intentia DNA-ului e sa bage cat mai multi la puscarie. Ca si cei din DNA gresesc, ca nu iti place stilul, asta e altceva.

        A, si faptul ca DNA-ul are o intentie nu inseamna si ca vor reusi. Aici depinde de judecatori.
    • 0 (12 voturi)    
      Cusut cu ata alba (Luni, 3 iulie 2017, 11:56)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Numai ca nu planeaza nicio acuzatie asupra lui Tulus. Totul e doar o perde de fum si vine de la Kovesi dupa ce acesta a reclamat-o la CSM.

      Suspiciuni de coruptie planau asupra adjunctului lui Kovesi, in cardasie cu Ponta prin sotia sa. Situatie ignorata ani si ani de zile de catre sefa DNA, care n-a dat nici macar un comunicat de presa. Desi scandalul din presa locala era cat casa...
    • 0 (0 voturi)    
      OMERTA? (Luni, 3 iulie 2017, 20:51)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      era regula mafiei.
  • 0 (38 voturi)    
    Bun. Incepe deratizarea. (Duminică, 2 iulie 2017, 20:10)

    newlook [utilizator]

    Bun. Incepe deratizarea.
    • -6 (36 voturi)    
      Cu cine? (Duminică, 2 iulie 2017, 23:29)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cu Kovesi? Citind articolul de bază se pare că Țuluș ar putea avea ceva bube-n cap, dar nici Kovesi nu e ușă de biserică. În interesul societății românești este bine ca DNA să fie curățat de acele elemente care aplică doar câteodată legea. Indiferent de numele subiectului.
  • +15 (39 voturi)    
    Si presa va da apa la moara (Duminică, 2 iulie 2017, 20:16)

    Ochiana [utilizator]

    acestui conflict...Latrinele vor triumfa, RTV ul va lansa iarasi niste "descoperiri senzationale "....se va toca subiectul doar doar se vor gasi motive care sa duca la revocarea LCK
    Cred ca presa are o contributie majora la tot "****tul" asta .
    Daca ar minimaliza efectul acestui scandal intern nu ar mai da motive " ministrului justitiei pentru a solicita revocarea conducerii DNA. "
    Oare mai poate exista etica si in presa asta romaneasca ? Ca unele subiecte sa fie tratate cu discretie si fara tam -tam pana se lamureste toata treaba ?
    Valabil si pentru d-l Tapalaga
    • +12 (30 voturi)    
      Oare? (Duminică, 2 iulie 2017, 23:32)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Adică, să pună batista pe țambal, nu-i așa? Oare asta e menirea presei? Întradevăr, Latrina TV și Panica TV sunt de o puțenie insuportabilă, dar asta e din cauza Laurei Georgescu și a acoliților ei. Dar presa de calitate ar trebui să informeze populație în mod echilibrat.
      • +5 (23 voturi)    
        Formatorii de opinie (Luni, 3 iulie 2017, 0:54)

        Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

        au o anumita responsabilitate fata de public...sa nu puna paie pe foc pe o situatie care e si asa delicata.
        Sa aiba rabdare sa se clarifice ce se intampla la DNA
        Inteleg sa tipe in gura mare Latrinele si RTv dar presa onesta sau care se vrea macar a fi 'onesta" sa fie echilibrata si sa nu sara cu concluziile, mai ales in cazul formatorilor de opinie, editorialistilor.

        Inteleg sa informezi dar e o diferenta intre a informa si a forma un curent de opinie care sa creeze consecinte pe termen lung
        • 0 (18 voturi)    
          Ascunderea gunoiului sub preș (Luni, 3 iulie 2017, 7:59)

          Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

          Și dacă se încearcă ascunderea gunoiului sub preș? Hmmm? Eu nu iau partea nici lui Kovesi, nici lui Țuluș, ci partea ADEVĂRULUI și a JUSTIȚIEI, a LEGALITĂȚII. În opinia mea, pe baza informațiilor pe care eu, ca cetățean obișnuit, le am acum, impresia mea este că amândoi au partea lor de vină. În consecință, ambii ar trebui să plătească pe măsura faptelor comise. Dar, văd că pe Hotnews, unii vor ca legea să se aplice doar pentru Țuluț, nu și pentru Kovesi. Ha, ce mod infect de a gândi.
    • -1 (5 voturi)    
      OBOZO (Luni, 3 iulie 2017, 16:22)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Tu te faci ca nu vezi ce fac stalinistii de la DNA, atata timp cat se folosesc de probe false si acuzatii de domeniul pateticului ( auzi la ei, a castigat capital electoral....)>>>
      Iti convine sa fii conduis de fascisti atata timp cat tie iti este bine, da?
      Se pregatesc iesiri in strada anti dna anti iohannis, miscari masive ( milioane vor veni la Bucuresti)....
      Se clatina pamantul sub picioarele voastre
      • +1 (3 voturi)    
        Ilici? tu esti maica? (Luni, 3 iulie 2017, 16:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        Milioane zici? mineri sau teleormaneni?
  • +24 (52 voturi)    
    Aici e mana Rusiei! (Duminică, 2 iulie 2017, 20:23)

    soundtrack [utilizator]

    Romania colcaie de agenti kgb si fsb crescuti aici ca etnici romani, dar realitatea este alta: ei sunt fideli Rusiei si comunismului, ruineaza institutii si decredibilizeaza indivizi, cumpara companii si resurse si distrug o tara. Nu stiu ce fac serviciile noastre.
    • -10 (32 voturi)    
      Clar! (Luni, 3 iulie 2017, 0:12)

      Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Mana Rusiei! Medicamente!
      Sau poate vor s-o fure extraterestrii de tip comunist pe Luluta! Medicamente!
    • -4 (20 voturi)    
      ... și a Chinei, a Coreei de Nord (Luni, 3 iulie 2017, 8:01)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      ... păi, pute a despotism luminat. Nu este decât un stăpân al adevărului absolut. Mă rog, o stăpână.
      • +8 (12 voturi)    
        Aha, m-am lamurit ! (Luni, 3 iulie 2017, 11:32)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

        Pai, ai postat deja de nenumarate ori, cerand impartialitate.
        Impartialitatea ta este impotriva LCK, mai draga.
        Exact stilul lui ilici, care declara senin ca si Constantinescu a fost membru de partid, ignorand "mica" diferenta dintre un membru obisnuit de partid si un nomencalturist de pe cele mai inalte culmi.

        Ne-ai lamurit, dar nu in modul in care sperai tu...
    • -2 (14 voturi)    
      100% (Luni, 3 iulie 2017, 9:58)

      MarDark [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Rusii sau Ghita sau mai rau Dan Diaconescu!! Sau daca stau bine sa ma gandesc, e mana lui Vadim!
  • -13 (49 voturi)    
    Va ieși într-un singur fel (Duminică, 2 iulie 2017, 20:35)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Dându-și demisia. O plagiatoare dovedită, nu are ce căuta în fruntea unei instituții de asemenea calibru. Oare ce credibilitate poți avea, tu, care lupți cu hoții, dacă la rându-ți ești o hoață de cea mai joasă speță?
  • 0 (58 voturi)    
    Ce nu spune domnul Tapalaga este faptul ca, (Duminică, 2 iulie 2017, 21:03)

    xrogo [utilizator]

    cronologic vorbind revocarea celor 2 procurori ceruta de Kovesi a fost facuta ulterior sesizarii la CSM a comportamentului dictatorial a sefei DNA, sesizare facuta de cei doi procurori, asa ca se poate vorbi de razbunare si contraatac, incurca-i Doamne ca multe porcarii au facut toti, la gramada!
    • +13 (21 voturi)    
      Asta inca nu inseamna inca nimic ! (Luni, 3 iulie 2017, 3:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Relevanta are de cand stia LCK ca Tulus a clasat un dosar al unui om de afaceri care anterior cumparase de la procuror niste drepturi litigioase salariale pe care apoi nu a mai incercat sa le fructifice impotriva statului, precum si de cand stia ca Iorga a dosit un denunt in loc sa il inregistreze.

      PS. Asta si in considerarea postarii de pe facebook in care sefa DNA, le amintea subalternilor sai ca "le-a tinut spatele" !

      PPS. In rest, le cam exagerezi pacatele, dar asta e, m-am obisnuit !
      • -1 (17 voturi)    
        Da maestre, dar marea eroina n-a stiut de (Luni, 3 iulie 2017, 8:30)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        clasare pana Tulus i-a facut felul la CSM si asa, dintr-o data si-a amintit si de clasarea lui Tulus si de neinregistrarea unui dosar de catre colega sa Mihaela Iorga?
  • -25 (57 voturi)    
    de ce oare acum? (Duminică, 2 iulie 2017, 21:04)

    xanti [utilizator]

    Observam ca LCK incoltita din toate partile se tine cu dintii de scaun mai ceva decat se tinea Basescu cand a fost suspendat.
    De ce acum ,este foarte simplu ,pentru ca presedintele Trump nu o tine in brate cum au facut pana acum ambasadorii americani precedenti,putin ii pasa cine conduce DNA,"America First"

    Se mai incearca inca odata cu " strada " dar degeaba ,haita securista a fost invinsa definitiv, este cazul sa plece si tare ma tem ca va ajunge acolo unde ii este locul ,in spatele gratiilor ,asta bineinteles dupa ce vor aparea dovezi si va disparea frica procurorilor.
    • +1 (3 voturi)    
      Incoltita din toate partile... (Luni, 3 iulie 2017, 18:27)

      GabiSchengen [anonim] i-a raspuns lui xanti

      ...de catre cine?
      De catre Dragnea si Compania, adica de catre cei care au dosare de coruptie.
      Asta cu prezumtia de nevinovatie bagata unde nu trebuie, este la deruta, sa intareasca "incoltirea din toate partile". Ca si cum procurorii instrumenteaza dosare sa se afle in treaba, nu pe baza de probe; judecatorul hotaraste daca inculpatul este vinovat, sau nu, deci prezumtia de nevinovatie exista pana in clipa cand apare hotararea judecatoreasca. Acum e clar cum e cu "prezumtia de nevinovatie"?
      Desigur, coruptii "din toate partile" o vor pe Laura Codruta Kovesi plecata de la sefia DNA, sa puna in locul ei un om de paie, asa cum au instalat la CCR si Avocatul Poporului, dupa care marii corupti sa fie consilierul comunal de la Cuca Macaii, sau seful de post de la Malu' Spart.
      Din fericire lumea nu va inghiti asaceva si daca seful DNA va fi indepartat fara o motivatie solida, atunci Dragnea si Compania se vor confrunta cu masive miscari de strada: ce ai vazut in iarna va fi nimic pe langa ce va urma.
      Sunt convins ca Dragnea si ai sai sunt disperati, dar daca vor proceda la desfiintarea DNA, vor pierde partida. Desigur, sunt capabili sa arunce Romania in aer pentru a-si salva pielea, dar de data aceasta oamenii nu se vor mai lasa prostiti.
      Iti spun toate acestea sa afle "baietii" ca nu vor rezolva nimic cu aceasta manevra, ci isi vor bate singuri cuie in talpa.
  • -24 (48 voturi)    
    DNA... (Duminică, 2 iulie 2017, 21:15)

    Stef_and [utilizator]

    Asa cum s-a constituit de la inceput a fost si este o institutie de mediocritati din pacate.
    De aici nu se abat nici sefii, cel mai bine stiu calitatea oamenilor de acolo cei acre au fost colegi de studii cu ei. Nu prea sunt fosti studenti de calitate superioara.
    Asta mai repede sau mai tarziu iese la iveala.
    Implozia unui sistem bazat pe a face bine intr-o directie doar este iminenta.
    • -5 (15 voturi)    
      Nu cred (Luni, 3 iulie 2017, 8:08)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Nu cred că toți din DNA sunt ca șefa. Sunt convins că sunt și oameni care-și văd de treabă și acționează legal. Cum cred în necesitatea existenței DNA. Problema este că unele persoane, mai grav, din fruntea instituției, au ajuns să se creadă niște Dumnezei. S-a ajuns în situația aia pe care o știe orice om echilibrat la cap: dacă vrei să vezi ce fel de om este, pune-l șef. Iar șefa ne-a arătat de ce e în stare. Nu mai zic de mâna ei dreaptă, Marius Iacob, care ar fi trebuit să dea socoteală de pe vremea când era directorul ANP pentru încălcările grosolane ale legii. Dar, plebea nu știe și dă cu minusuri la greu în necunoștință de cauză.
      • +13 (17 voturi)    
        Bai... (Luni, 3 iulie 2017, 12:41)

        vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

        Sunteti nebuni sau ce?Madam furnicuta despre ce vorbim?Criterii de profesionalism?Va deranjeaza maxim competenta oamenilor din DNA?Avem un sef de Camera Deputatilor condamnat definitiv,avem un sef de Senat cercetat penal,un guvern plin de lepre,fara un minim de alfabetizare economica,juridica,de care vreti voi!Asta nu va deranjeaza si fix asta o sa va coste,exact la buzunar!Dar e ok,atata timp cat o dam afara pe Codruta-o sa fie lapte si miere in Romania!Nu va e rusine ca sunteti romani in Romania ,unde Daea e ministrul agriculturii?Nu?Atunci bine!
      • +1 (3 voturi)    
        Rodico, tu esti, fata? (Luni, 3 iulie 2017, 18:48)

        GabiSchengen [anonim] i-a raspuns lui Furnicuta

        Pe cine propui, Rodico, la DNA, sa mearga treaba snur si sa ajunga Liviu premier?
  • +20 (54 voturi)    
    LCK a actionat in mod legal, (Duminică, 2 iulie 2017, 21:21)

    Susufler0 [utilizator]

    fara sa abuzeze de functia sa !

    Ce-ar fi trebuit sa faca in cazul lui Tulus care este extrem de grav iar revocarea poate sa fie lucrul cel mai putin neplacut ce i se poate intampla acestuia ?

    Dar in cazul procuroritei Mihaela Iorga care, de asemeni, a savarsit o fapta cu conotatii penale ?

    Dar in cazul inregistrarii in mod nelegal a unei sedinte interne de lucru in care se discuta secrete de serviciu, deci chestiuni nedestinate publicitatii, care ajung la cunostinta publicului ?

    Faptul ca Tulus si inca doi procurori nu au fost de acord sa se supuna testului poligraf este dreptul lor. Mai departe insa, sesizarea facuta de ei la CSM cu privire la o asa zisa exercitare cu rea credinta a functiei de catre sefa DNA mi se pare o tactica slaba, fara sorti de izbanda din partea celor revocati. Iarasi insa este treaba lor.

    Dupa cum tot treaba lor este si hotararea luata de acei procurori ai DNA, fosti ai Parchetelor de pe langa judecatoria Cornetu si Judecatoria sectorului 4 care s-au hotarat sa se intoarca la vechile locuri de munca, pe care le parasisera pt salariile mult mai mari pe care le plateste DNA, in momentul in care Kovesi le-a spus ca mai trebuie sa si munceasca pt banii incasati !

    Daca sunt periate exagerarile, neadevarurile manipulatorii, omisiunille din tot acest nou scandal, ramane ceea ce v-am prezentat mai sus !

    PS. Ca sa nu se spuna ca am parti-pris-uri in ceea ce o priveste pe Kovesi adaug : Sefa DNA trebuie sa ne spuna de cand cunoaste motivele ce au condus la revocarea celor doi subalterni ai sai, pt ca la prima vedere pare ca le stie mai de multisor !

    PS. Daca-i asa, e grav !
    • +16 (60 voturi)    
      D-na Kovesi trebuie aparata (Duminică, 2 iulie 2017, 22:39)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Este o noua etapa a razboiului coruptilor impotriva DNA. Inceputul, si probabil intregul scenariu, apartine vicleanului Ion Cristoiu, la comanda lui Udrea si Basescu. Au urmat Ghita, Andronic, care si-au asumat roluri principale, fiind sustinuti de ceilalti interesati.Tinta lor a fost Kovesi. Au obtinut unele victorii, dar nu au dat-o jos.
      In asta seara, la un post tv, Cristoiu a anuntat sfarsitul carierei d-nei Kovesi. Poate ca stie, poate doar incearca sa-i imbarbateze pe cei din ultimul val de atacatori.
      D-na Kovesi trebuie aparata cu tarie, fara ezitari. Lupta care se da este intre coruptie si anticoruptie si nu ne este permis sa fim pasivi.
      In ultima vreme, a aparut obiceiul tampit de a o face pe echidistantii, exact in momentele critice.. Ultimul exemplu, cand Grindeanu lupta cu mafia PSD. E o capcana in care unii intra din prostie.
      Chiar daca d-na Kovesi a facut si unele greseli, ceeace conteaza este ca ea a luptat cu buna credinte, ca nu s-a lasat nici intimidata, nici cumparata.
      • +14 (46 voturi)    
        Ion Cristoiu este un zairist care (Duminică, 2 iulie 2017, 22:57)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui valll

        s-a vandut rusilor cel putin din anul 2016.
        Se observa din schimbarea directiei de critica, relativ brusc. Era in Evenimentul Zilei anti- PSD, si a ajuns pro- PSD.
        • +9 (25 voturi)    
          Sunt tertipuri (Duminică, 2 iulie 2017, 23:15)

          valll [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          La care recurge ca sa deruteze, sa para un aiurit echidistant, sincer.
          In realitate, eu cred ca nu e un simplu ziarist, cred este unul dintre capii acestei agresiuni postcomuniste.
        • -7 (27 voturi)    
          Gavarit Moskva (Luni, 3 iulie 2017, 0:11)

          Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Cine nu e cu noi e vandut rusilor! Simplu! Lozinca de tip stalinist pentru tfl-isti!
          • 0 (2 voturi)    
            Pai sunteti vanduti rusilor (Luni, 3 iulie 2017, 18:51)

            GabiSchengen [anonim] i-a raspuns lui Chaosty

            Sa va fie rusine.
        • +9 (13 voturi)    
          Nu baga rusii in seama . . . (Luni, 3 iulie 2017, 9:47)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          . . . pe un amarat de ziarist cum e Cristoiu. Aia daca au interese fata de Romania, cauta legaturi cu pesti mai mari care au putere de decizie si de a influenta in mod real mersul politic al tarii in favoarea lor. Cristoiu nu este decat un demn urmas al invataturilor comuniste de la care s-a adapat vartos in vremurile tineretii. Amintiti-va ca tipul a fost mare mahar pe la UTC si ce a invatat atunci aplica acum de multe ori din automatism. La fel ca si majoritatea politicienilor nostril cu par alb pe cap. Toti au trait in epoca comunista si cum cei sapte ani de acasa nu se uita, nici ce ai invatat pe bancile scolilor comuniste nu pot arunca la gunoi. Problema Romaniei sta in punctul 8 al declaratiei de la Timisoara care daca s-ar fi aplicat nu il mai vedeati astazi pe Cristoi ciripind voios pe la televiziuni si mai pe niciunul dintre politicienii mari democrati si iubitori, cu scrasnete din dinti, de statul de drept! Ar fi fost demult dati la lada de gunoi a istoriei. Asa insa fiind lasati in pace, nu numai ca au ajuns in fruntea bucatelor, dar au avut timp sa formeze in jurul lor o camarila de oameni tineri care au aceleasi apucaturi. Daca nu chiar mai rau. Tara asta este o tara condamnata sa fie condusa pentru multi ani de acum inainte de multe secaturi. Si nu cred ca Uniune Europeana prin mecanismele ei va pute schimba mare lucru. Si apoi treaba asta este comuna mai tuturor tarilor foste comuniste membre UE. Polonia, Ungaria, Cehia, Bulgaria se confrunta cam cu aceiasi situatie. Deci lasati rusii si pe Soros ca nu ei sunt vinovatii ci ai nostril si noi toti!
      • -7 (19 voturi)    
        Apărată de propriile greșeli/erori (Duminică, 2 iulie 2017, 23:57)

        Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Asta face presa acum. Mă rog, o parte a ei. Încearcă să o apere de propriile erori.
      • -10 (28 voturi)    
        Cred intr-una, Codruța! (Luni, 3 iulie 2017, 0:08)

        Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Sariti ca o omoara pe Luluta, oameni buni! Sa iesim in piete! Sa dam foc la CCR! Sa ocupam guvernul! E sigur mana lui Dragnea! Ciuma rosie, săriti! Toti cei care au votat cu PSD-ul sa le puna Doamna catuse! Da, cătușe, cătușe, cătușe! Vai ce excitant sună!
        Chiar daca vor fi si victime colaterale, important este că Doamna este Pură și de-a Pururea Neprihanita! Slavit să-i fie Numele!
        • -2 (12 voturi)    
          Hai, las-o moale cu ghiveciul (Luni, 3 iulie 2017, 8:16)

          Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Chaosty

          Auzi, stimabile, poate că sunt unii care gândesc că, INDIFERENT DE PERSOANA CARE A ÎNCĂLCAT LEGEA, vor ca LEGEA SĂ FIE APLICATĂ ÎN MOD ECHITABIL. Și pentru Kovesi, și pentru Țuluș, și pentru Dragnea. Adică, nu pentru unii mumă și pentru alții ciumă.
    • -13 (35 voturi)    
      ...legal: "Gasiti ceva, umflati-l pe premier" (Duminică, 2 iulie 2017, 22:51)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sigur ca da...legal: "Gasiti ceva, umflati-l pe premier";

      Ca sa nu se spuna ca am parti-pris-uri in ceea ce o priveste pe Kovesi, sa ne spuna de cand stia ca Tulus poarta cravata albastra !
      • +9 (27 voturi)    
        Esti sigur ca ai citat corect ? (Luni, 3 iulie 2017, 3:21)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        In rest, parca practicai glumite mai de soi !
        • -6 (16 voturi)    
          Vaaai, ce de plusuri ai (Luni, 3 iulie 2017, 8:20)

          Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          ... și ce de minusuri ai în gândire. Deci, așa este legal, să-l salte pe premier indiferent care este acela și indiferent că a încălcat sau nu legea. Unde naiba trăiești, stimabile, în Cuba lui Castro?
          • +10 (16 voturi)    
            Mai furnicuta mononeuronala (Luni, 3 iulie 2017, 12:27)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

            Tot nu pricepi ca e legal sa-l pedepsesti pe cel ce incalca legea. Unde, chiar in facatura de inregistraree, apare fabricarea de probe? Indicatia era sa fie pedepsit oricine incalca legea chiar daca e premier! Multi idioti mai sunteti in psd dar nu asa multi ca hotii!
          • +2 (6 voturi)    
            Astea sunt "traducerile" tale ! (Luni, 3 iulie 2017, 16:33)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

            Pardon ale Latrinei 3, pe care esti pusa sa le raspandesti.

            Voi postacii pesedaci sunteti de o asemenea rea credinta incat nu merita sa-si piarda lumea timpul cu voi !

            Repet insa voi aveti lumea voastra : Latrina 3, Ghuitza TV, Stiri pe surse..., etc. din care nici macar daca ati vrea, n-ati mai putea iesi !

            PS. Somn usor !
          • +2 (4 voturi)    
            Nici vorba: (Luni, 3 iulie 2017, 19:08)

            GabiSchengen [anonim] i-a raspuns lui Furnicuta

            Traim in Romania lui Dragnea.
            Si in Romania lui Dragnea, Justitia trebuie sa-i apere pe corupti, nu sa-i cerceteze, sau, Doamne Fereste!, sa-i condamne.
            In Romania lui Dragnea ai voie sa jignesti daca-l aperi pe Dragnea: cei care nu o fac, au minusuri in gandire.
    • -6 (18 voturi)    
      Întrebare prea banală (Duminică, 2 iulie 2017, 23:56)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De fapt, mai grav pentru societatea românească este faptul că un JURIST și-a desfășurat activitatea în baza unui act normativ ilegal. Binomul SRI-DNA nu trebuia să funcționeze în baza unei hotărâri CSAT, ci în baza unui act normativ emis de Parlament. Dar, interesele ascunse au primat pe considerentul că scopul scuză mijloacele. Nu așa se face justiție într-o țară civilizată. Dacă vreți, mai aduc un motiv. Când va fi înlocuită de la conducerea DNA, șeful nou ar putea invoca același principiu și, garantat, nu va fi în favoarea ei. Deci, concluzia: faceți, taică, totul respectând legea. De la cap la coadă. De la vlădică, până la opincă.
      • -5 (13 voturi)    
        Dilemă (Luni, 3 iulie 2017, 8:24)

        Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

        Pentru postacii de serviciu de pe Hotnews: voi cunoașteți Legea nr. 24/2000? Aaaa, nu o știți. OK, nu aveți nicio vină pentru asta, dar puteți să vă informați. http://www.mediafax.ro/social/csat-raspuns-pentru-mediafax-consiliul-nu-e-abilitat-sa-initieze-dispuna-altor-autoritati-modalitati-concrete-de-colaborare-ce-spune-despre-protocolul-anaf-sri-16194416 Colaborarea dintre DNA și SRI nu ar trebui să se facă în baza unui protocol aprobat prin hotărâre CSAT. Ori, acum, așa se face. Iar asta este ILEGAL. Sau pentru voi asta nu contează?
        • +2 (6 voturi)    
          Nu,draga (Luni, 3 iulie 2017, 16:18)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

          Colaborarea intre DNA si SRI se face pe baza unui protocol intre DNA si SRI. Ceea ce este absolut LEGAL. Precum legal ar fi sa încheiem și noi doi un protocol: tu bagi numai niste puncte-puncte in loc de comentarii terne si obositoare si eu iti dau automat un minus. Nu-i mai simplu?
      • 0 (2 voturi)    
        DNA (Luni, 3 iulie 2017, 18:39)

        GabiSchengen [anonim] i-a raspuns lui Furnicuta

        DNA nu a fost infiintat pe baza unei hotarari CSAT.
        https://ro.wikipedia.org/wiki/Direc%C8%9Bia_Na%C8%9Bional%C4%83_Anticorup%C8%9Bie
        Nu stiu pe cine vrei sa prostesti cu postarile tale, dar atat as vrea sa-ti spun:
        Daca Dragnea si ai sai desfiinteaza DNA, sau, ma rog, il va face "inofensiv" indepartand-o pe Laura Codruta Kovesi de la conducerea DNA, atunci toata lumea va iesi in strada.
        Jos labele de pe DNA!
        • 0 (0 voturi)    
          DNA infiintata prin OUG (Marţi, 4 iulie 2017, 13:59)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui GabiSchengen

          DNA a fost infiintata prin Ordonanta de urgenta (OUG) nr. 43/2002. In timpul coruptului Adrian Nastase.
          • 0 (0 voturi)    
            Exact! (Miercuri, 5 iulie 2017, 0:47)

            GabiSchengen [anonim] i-a raspuns lui Skipper1

            Deci nu a fost infiintata pe baza unei hotarari CSAT, ci, asa cum se poate citi si in linkul acesta, https://ro.wikipedia.org/wiki/Direc%C8%9Bia_Na%C8%9Bional%C4%83_Anticorup%C8%9Bie,"DNA a fost infiintata prin Ordonanta de urgenta (OUG) nr. 43/2002, in timpul coruptului Adrian Nastase" si se numea PNA.
            Deci prin OUG, nu prin hotararea CSAT, asa cum incearca sa ne prosteasca Furnicuta, care vede numai incalcari ale legii cand aude de DNA.
    • -8 (22 voturi)    
      Si daca tot raspunde (Luni, 3 iulie 2017, 0:23)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Poate spune ce cauta in sufrageria lui oprea sau in vie la ghita. Asa, ca chestie...
    • -6 (14 voturi)    
      Și, dacă e grav ce facem? (Luni, 3 iulie 2017, 8:12)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Și, dacă a știut și nu a luat măsuri cum se numește complicitate? Ce se întâmplă juridic cu complicii? Se iartă, nu-i așa, pentru că vorbim de zeița dreptății, nu-i așa? Cum noi, ca proștii, trebuie s-o iertăm pentru plagiatul lucrării de doctorat, nu-i așa? Adică, dacă lucrarea e plagiată mai puțin de 50% nu se consideră plagiat, nu-i așa? Măi, măi, ce imparțiali mai sunt unii...
  • +10 (38 voturi)    
    „Un procuror în cârdășie cu sitemul” (Duminică, 2 iulie 2017, 21:24)

    ww [utilizator]

    Iată că dl Tapalagă, aducându-ne iarăși drept „argumente” bârfe de prin redacții și informații „pe surse”, arată discret cu degetul spre Kovesi, întrebându-se cum va reuși aceasta „sa mearga mai departe ca si cum nu s-a intamplat nimic”, sugerând discret culpa acesteia pt starea de fapt din DNA. Tot dl Tapalagă ne spunea în urmă cu ceva vreme de dosarele „cu fundiță” aduse de SRI la DNA. Nu am înțeles atunci dacă „instituțiile de forță” le-au inventat fapte bieților cercetați sau necazul era că acestea au fost cumva descoperite și dovedite cam prea ușor datorită bunei colaborări dintre cele două instituții.
    Acum dl ziarist se plasează „imparțial” de partea lui Tuluș, un apropiat al lui Morar, acest Sf Gheorghe al luptei anticorupție, ajuns acum subit în tabăra celor care torpilează Justiția. Și asta este lucrul cel mai ciudat: în ciuda cârdășiei evidente dintre Morar și derapajele CC, nu am văzut niciun articol în care dl Tapalagă să critice atitudinea complice a idolului său. Ba, citind cele de mai sus, aș spune chiar „dimpotrivă”.
    • +5 (21 voturi)    
      Excelent comentariu! (Duminică, 2 iulie 2017, 22:56)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Exact asta remarcasem și eu. Faptul că „procurorul în luptă cu sistemul” a cedat „farmecelor” acestuia, îndrăgostindu-se pe loc, și iremediabil. Ajungând, așa cum bine spui, „procurorul în cârdășie cu sistemul”. Ar fi interesant de știut, dar nu vom afla probabil niciodată dacă acest „parcurs” de la mărire la decădere n-a fost cumva programat...
    • -6 (12 voturi)    
      Vai de capul tau ... (Luni, 3 iulie 2017, 9:38)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Doar pentru ca unii nu intra in hora securista a incalcarii oricaror drepturi si libertati de dragul "luptei anticoruptie" asta nu inseamna ca sunt "in tabara celor care torpileaza Justitia".

      Sa-ti intre bine in cap. Ordinea importantei absolute este asa:
      1. Drepturi si libertati
      2. Lupta impotriva coruptiei.

      Si niciodata altfel!!!

      Inteleg ca apararea acestei staliniste, Kovesi, fata de inregistrari este ca sunt editate si mai nu stiu ce alte bazaconii. Bun. Afirmatiile sunt scoase din context, lipite etc. Oricum in ce context normal "sa ajungem la domnul Premier" este o afirmatie acceptabila pentru un Procuror Sef DNA? Alta decat daca avea o intalnire organizata cu "dl. Premier" si poate dovedi ca la asta s-a referit.

      Intr-o tara normala Kovesi isi dadea demisia in secunda a doua dupa oricare dintre evenimentele si dezvaluirile care au aparut in ultima vreme (intalniri conspirative cu Ghita si Ponta in vie, vizite in sufrageria lui Oprea, plagiat 4%, inregistrarile astea). Nu poti sa faci anticoruptie cu corupti. Cu corupti faci doar stalinism.
  • -7 (15 voturi)    
    police said... (Duminică, 2 iulie 2017, 21:38)

    mcris [utilizator]

    ...that the shooting at the nightclub [...] might have stemmed from a running dispute between rival gangs (Reuters)
  • -2 (26 voturi)    
    . (Duminică, 2 iulie 2017, 21:43)

    theo667 [utilizator]

    Iese din magistratura se inscrie in partidul lui Dacian Ciolos sau hai fie si USR si candideaza la parlamentare. Sau chiar mai sus. Johannis si Firea ar avea frisoane
    • -8 (16 voturi)    
      Chiar crezi? (Luni, 3 iulie 2017, 0:01)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Tu chiar crezi că Cioloș e așa prost să-și bage bomba sub fund?
    • -3 (15 voturi)    
      mai degraba (Luni, 3 iulie 2017, 1:45)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      in partidul lui Dan Diaconescu in Direct,acolo unde e el acum!
  • -3 (41 voturi)    
    cum va permiteti (Duminică, 2 iulie 2017, 22:29)

    victor L [utilizator]

    sa aduceti atingere fecioarei Codruta?
  • -3 (21 voturi)    
    Diacritice! (Duminică, 2 iulie 2017, 23:41)

    SergiuSpătan [anonim]

    Țuluș. Doru ȚULUȘ!!
    Cu ț și cu ș, mama lor de diacritice.
    • 0 (2 voturi)    
      Doru Toulouse (Luni, 3 iulie 2017, 20:04)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui SergiuSpătan

      Nu așa se pronunță cf. Hotnews?
  • +6 (26 voturi)    
    Acelasi razboi, o alta lupta (Duminică, 2 iulie 2017, 23:45)

    motanul_gri [utilizator]

    Tinand cont cat de mult s-a straduit in ultimele luni haita coruptilor sa compromita imaginea inamicului lor natural - Justitia, este chiar de mirare cum de n-au incercat pana acum tactici "divide et impera" impotriva DNA.

    Se pare ca aceasta este noua lor directie de atac. Si cum fiecare padure isi are uscaturile sale (sau fiecare turma are cateva oi negre - ar zice dl Daea), au gasit pana la urma cativa insi cu probleme.

    Dar tot raul spre bine. Asa se elimina cozile de topor. LCK si DNA vor trece de hopul acesta, cum au trecut si de altele. De partea lor suntem noi cei 600 000, plus multi altii care gandesc la fel.
    • 0 (14 voturi)    
      Adevăr parțial (Luni, 3 iulie 2017, 8:28)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Este adevărat că haita corupților a încercat să compromită DNA, dar în acest caz eu constat că DNA prin câteva persoane de soi (Kovesi, Țuluș & Co) s-a compromis din interior. Iar gunoaiele trebuie eliminate din sistem indiferent care sunt acelea.
    • +2 (4 voturi)    
      Vezi si unjr si amr plus cei 7 din csm... (Luni, 3 iulie 2017, 18:07)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Alti cai troieni ai penalilor din justitie...
  • +8 (22 voturi)    
    Afara cu cartitele si uscaturile!! (Luni, 3 iulie 2017, 1:21)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Foarte bine, se face curat la DNA!!Erau pe-acolo unii care dadeau din casa...cum sa-ti tradezi ma colegii, pt. niste infractori???
    • -4 (16 voturi)    
      Trădare??? (Luni, 3 iulie 2017, 8:29)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Deci, dacă faci publice matrapaslâcurile se numește trădare? Hai, nu zău!
      • +2 (10 voturi)    
        Putrziciune? (Luni, 3 iulie 2017, 13:56)

        Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

        Atunci cand falsifici inregistrari, DA!
    • -2 (16 voturi)    
      Da, cand se dadea din casa si se infierau (Luni, 3 iulie 2017, 8:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      inculpatii prin prezentarea in presa, ilegal, a inregistrarilor DNA nimeni nu mai sarea de fund in sus si nimeni nu facea investigatii interne, nimeni nu folosea poligraful sa afle vinovatul, acele actiuni foloseau DNA-lui si Codrutei pentru slava si vesnica ei pomenire in presa interna si cea straina!
    • +1 (1 vot)    
      tacere? (Luni, 3 iulie 2017, 20:55)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      adica OMERTA? o regula a mafiei?
  • -3 (19 voturi)    
    Asta da gandire corecta! (Luni, 3 iulie 2017, 9:57)

    MarDark [utilizator]

    Cand e vorba de mizerii facute de Codruta este vorba de o inventie, un atac de la presa "ciumei rosii" sau o lupta intre "fratia" DNA. Deci Luluta e curata si nici gura nu ii pute?
    Aceeasi abordare ca in cazul basescu. O fi si aici pixelul albastru? Aici e cheia sol albastra.
    Sunteti si voi seriosi sau o ardeti A3 style?
  • +5 (23 voturi)    
    Va dati seama... (Luni, 3 iulie 2017, 12:26)

    Allrounder [utilizator]

    ...ce frenezie este in ieslea rozatoarelor P$D-iste daca au trimis toata armata de postaci pe HN?
    pana acum userul Furnicuta a postat de 17 ori, este atat de excitat incat isi da reply la propriile postari...cum dreaq va mai suporta pamantul ? Rusine sa va fie ...comunistilor!
    • +4 (8 voturi)    
      Da... (Luni, 3 iulie 2017, 15:01)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Allrounder

      Insecta e harnicuta si activa,raspunde si la comentariile ei insesi daca nu o baga nimeni in seama!
    • -1 (3 voturi)    
      furnicuta este o termituta (Luni, 3 iulie 2017, 20:12)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Allrounder

      termitutele mananca putin cate putin fundatia de lemn a casei Romania ...
      surpriza este ca sub aceasta fundatie se gaseste o mare lespede de piatra, care a inceput sa iasa la lumina, in urma muncii constiincioase si coordonate a diverselor termitute...
    • 0 (0 voturi)    
      Da, jigodie (Marţi, 4 iulie 2017, 15:19)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Allrounder

      Sunt vreo 2 care indraznesc sa puna la indoiala ce face zeitatea voastra si primesc zeci de minusuri. Astia sunt "toata armata" rusilor, pesedistilor, etc etc etc. Restul de 99% sunt jigodii propagandistice ca tine. Mars!
  • +3 (7 voturi)    
    kovesi vs morar (Luni, 3 iulie 2017, 16:21)

    bobyrou [utilizator]

    acum comparati kovesi si morar. Cine a facut mai mult bine decat rau? kovesi a facut justitie dar in acelasi timp a facut si abuzuri, deci trebuie sa raspunda.
  • +2 (4 voturi)    
    Quis custodiet ipsos custodes? (Luni, 3 iulie 2017, 20:03)

    Nyk1 [utilizator]

    DNAul trebuie auditat. Nu se poate ca așa-zișii paznici ai democrației, luptătorii în prima linie împotriva corupției și cei ar trebui să fie standarde de moralitate și de colegialitate, să se mănânce între ei ca niște câini turbați.

    Iar dacă se dovedește că Cruduzza vrea să fie singurul exponent al Justiției care taie și spânzură, uneori chiar dincolo de prerogative: să i se aducă aminte că importantă este instituția, nu cine o conduce. Că doar nu suntem în nazism ca să zicem că doar un singur om precum Roland Freisler poate împărți corect justiția.

    Tudorel trebuie să țină seama de toate aceste aspecte, iar dacă este cazul să aibă puterea să-l numească pe Doru Țuluș șef la DNA dacă este integru și corect. Iar dacă nici așa nu merge, să le spună procurorilor DNA că-l numește pe Florin Iordache; garantat se vor liniști instant!