Donald Tusk, mesaj catre premierul Mihai Tudose: Statul de drept si progresele in lupta impotriva coruptiei sunt esentiale

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 30 iunie 2017, 18:45 Actualitate | Esenţial

Donald Tusk
Foto: Captura YouTube
Presedintele Consiliului European, Donald Tusk, i-a trimis o scrisoare de felicitare premierului Mihai Tudose, in care ii transmite ca are incredere ca va respecta statul de drept si ca va continua lupta impotriva coruptiei, care sunt esentiale pentru ca romanii sa se bucure de beneficiile oferite de statutul de membru al Uniunii Europene.

Redam scrisoarea integrala:

"In numele Consiliului European, as dori sa va felicit pentru numirea dumneavoastra in functia de prim-ministru.

Ca membra a Uniunii Europene si ca viitoare detinatoare a presedintiei Consiliului UE, Romania joaca un rol deosebit de activ in sprijinirea unei Uniuni mai puternice si unite, precum si a unei vecinatati UE stabile si democratice.

Am incredere ca guvernul dumneavoastra va oferi Romaniei stabilitatea favorabila dezvoltarii continue a tarii dumneavoastra, precum si a Uniunii Europene si va continua sa contribuie constructiv la rezolvarea provocarilor comune. Statul de drept si progresele inregistrate in lupta impotriva coruptiei, in conformitate cu asteptarile ridicate ale societatii romanesti si a valorilor UE, sunt esentiale pentru a asigura ca toti cetatenii romani pot beneficia pe deplin de toate oportunitatile oferite de statutul de membru al Uniunii.

Astept cu nerabdare sa colaborez indeaproape cu dumeavoastra si va doresc dumneavoastra si guvernului dumneavoastra toate sucesele pentru viitor".


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

3048 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    :)) (Vineri, 30 iunie 2017, 20:09)

    tudorr [utilizator]

    Si romanachele a raspuns: " Hai noroc!" :))
  • +1 (7 voturi)    
    mah! un ruby macallan (Vineri, 30 iunie 2017, 20:47)

    fuck off! [utilizator]

    care sa insoteasca depesa festivista,nimic!?
  • -17 (27 voturi)    
    Mizeria ... (Vineri, 30 iunie 2017, 21:32)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mizeria asta cu coruptia s-a lipit de noi ca o eticheta. Si peste 200 de ani, cu coruptie zero si toti rumegatorii astia de clisee tot asa vor zice "sa vorbesc cu astia din Romania ... sa le zic ceva despre coruptie / anticoruptie".
    • +13 (19 voturi)    
      asa e (Vineri, 30 iunie 2017, 22:58)

      CosminGeorge [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      doar ca psd ne-a adus eticheta si mizeria asta
    • +1 (7 voturi)    
      sintem asa datorita coruptilor (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 0:35)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cum a fi daca am avea politicieni responsabili ??? cum ar arata Romania cu politicieni care nu fura ????

      ia zi
      • 0 (10 voturi)    
        Sunteti (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 9:24)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Sunteti asa pentru ca sunteti prosti.

        Orice om normal, stat, natiune etc incearca sa scoata in fata avantajele, lucrurile frumoase pe care le are de oferit celorlalti / lumii. Rumegatorii #rezist sunt fericiti ca avem coruptie.

        Nu stiu cum ar arata Romania fara politicieni care fura pentru ca nu exista stat in lume unde sa nu fie coruptie iar politicienii sa nu fure.

        Stiu insa ca in Romania exista multa ipocrizie. Ar trebui sa vorbeasca despre coruptie cei care nu si-au pus niciodata gresie sau faianta fara factura. Cei care nu au dat niciodata spaga la controlorul RATB sa scape de amenda. Sau la politist cand au depasit viteza. Sau la un profesor sa treaca un examen. Sau la medici in sistemul de stat. Si brusc iti spun eu ca nici un nesimtit autoproclamat "imaculat" nu ar mai vorbi despre coruptie.
        • 0 (2 voturi)    
          Bine punctat (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 13:18)

          wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Nimeni nu zice ca nu e bine sa avem lupta anti-coruptie, e absolut necesara si cred ca nu e om intreg la cap care sa sustina ca e bine sa ai coruptie.

          Dar cu totul altceva e ca lupta anti-coruptie sa fie unica si cea mai importanta politica de stat. Si nu poti sa nu intri la idei cand vezi ca mai toti cand vine vorba despre RO, primul lucru de care pomenesc e lupta anti-coruptie.
  • +16 (18 voturi)    
    Da... si lu'Tudose... (Vineri, 30 iunie 2017, 22:11)

    BPM [utilizator]

    ... i-a intrat pe o ureche si i-a iesit pe cealalta...
    • +5 (7 voturi)    
      doar nu-i prost sa retina ceva (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 0:33)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui BPM

      la ficatul lui ........
  • +10 (12 voturi)    
    Pai astora . . . . (Vineri, 30 iunie 2017, 23:10)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . trebuie sa li se explice cu subiect si predicat ce inseamna statul de drept pentru ca pe intelesul lor statul de drept e acel stat care le da dreptul sa fure, sa ceara si sa primeasca mita, sa faca trafic de influenta neingradit, sa isi angajeze rudele in posturi cat mai bine platite, sa obtina titluri academice si doctorate copiind unul de la altul tezele respective, sa aiba imunitate pentru toata gama de potlogarii ce pot exista pe lume etc. etc. si din cand in cand sa mai arunce cate o ciosvarsta si celor care I-au ales, atunci cand sunt la putere.
  • +14 (16 voturi)    
    E Romania (Vineri, 30 iunie 2017, 23:25)

    parol_monsher [utilizator]

    Tusk are standarde mult prea ridicate.
  • +3 (5 voturi)    
    Europe needs DNA ---DNA needs Europe (Vineri, 30 iunie 2017, 23:58)

    DanProdan1 [anonim]

    DNA: Cea mai importanta Institutie din Sud Estul Europei nu are voie sa isi permite jumatat in randurile sale .

    ATENTIE :Siguranta Strategica al Romaniei depinde fara indoiala de integritatea absoluta a Procurorilor DNA care lupta pe prima si ultima linie de foc inainte unui conflictului inarmat pe Teritoriul NATO !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Legea nr. *8 (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 0:30)

    burebista [utilizator]

    Castigurile ilicite confiscate si ce in cauza inchisi ani grei de puscarie .Coruptia va scadea cu90%. Nu legi care sa aiba plafon caat se poate fura cca 200.000 lei . e chiar de rasul curcilor .
  • -5 (11 voturi)    
    Hai să vă zic un secret (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 3:02)

    Nyk1 [utilizator]

    PSDul e mic copil pe lângă cât se fură în Europa de Vest. Atâta că vesticii nu o fac la modul grobian, ci se acoperă cu legi, etc. în așa fel încât să nu ajungă la pușcărie. Se fură și la ei îndeosebi prin metoda contractelor cu statul.

    Și încă ceva: numiți-mi rapid o instituție echivalentă pentru DNA din oricare stat vest-european.
    • +1 (1 vot)    
      Vezi ca ai gresit adrisantul (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 14:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce spui tu se intampla in Rusia, la Est adica.
  • +2 (4 voturi)    
    Parlamentul pe înțelesul tuturor (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 8:10)

    Celbland [utilizator]

    Cum funcționează parlamentul.

    La Dragnea vine un pesedist:
    - Săru-mâna, Daddy, am furat și mă urmăresc procurorii.
    - Cât ai furat?
    - 100.000 euro.
    - Mizilic. Ce înălțime și greutate ai?
    - 1,78m și 84kg.
    - Bine, mâine parlamentul va da o lege că cei care au înălțimea între 1,77m și 1,79m, greutate între 83 kg și 85 kg, ochi căprui și păr șaten, au voie să fure până în 101.000 euro.
    - Să-ți pup mâna, Daddy !
    - Bine, bine, dar vezi că 85.000 euro trebuie să-i verși în contul lui fiul meu, 10.000 euro la partid, iar 5.000 poți să-i păstrezi.
  • +3 (3 voturi)    
    Presedintele CE... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 8:28)

    astronaut [utilizator]

    spune cat se poate de clar ca nu are incredere in noul Guvern si le pune in vedere ..! Coruptia in Romania va cunoaste un real regres adata cu desfintarea ''GIO'' !
  • +1 (1 vot)    
    )))) (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 8:50)

    fuck off! [utilizator]

    http://www.replicahd.ro/wp-content/uploads/2017/06/glume-6.jpg

    aaaaa!?
  • +2 (2 voturi)    
    e clar.... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 9:58)

    nedumeritul [utilizator]

    prin momentul ales si maniera in care o spune, e clar ca nu are nici o incredere in noul guvern, e mai lipsit de transparenta decat cel vechi.
    Nivelul de transparenta este un instrument destul de bun pentru evaluarea nivelului coruptiei si al hotiei.
  • -6 (6 voturi)    
    tot inainte cu anti-coruptia... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 11:22)

    demaGOGU [utilizator]

    ..si statul de drepti, pana la ultimul roman, leton, bulgar sau lituanian (doar cateva state deseriticate din Est cu cu rata a exodului mai mare de 50% din populatia activa)