Motivele oficiale ale revocarii procurorilor DNA Doru Tulus si Mihaela Moraru Iorga: Tulus a solutionat dosare penale in care era implicata o persoana cu care avea raporturi civile / Mihaela Moraru Iorga nu a inregistrat un denunt

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 iunie 2017, 16:53 Actualitate | Esenţial

Sediul DNA
Foto: Hotnews
Procurorii Doru Tulus si Mihaela Moraru Iorga au fost revocati din functia de sefi de serviciu in cadrul DNA, la solicitarea Laurei Codruta Kovesi, din cauza ca primul a solutionat dosare penale in care era implicata o persoana cu care avea raporturi civile, existand astfel o "suspiciune rezonabile ca impartialitatea sa este afectata", iar cel de-al doilea nu a inregistrat un denunt si nu l-a prezentat spre repartizare procurorului sef al Sectiei din care facea parte, precizeaza Directia Nationala Anticoruptie, la solicitarea Hotnews.ro.

DNA arata ca "s-a apreciat ca acestia nu mai indeplinesc conditia bunei reputatii pentru a fi procurori in cadrul Directiei Nationale Anticoruptie, asa cum rezulta din Codul deontologic al judecatorilor si procurorilor, aprobat prin Hotararea nr. 328 din 24 august 2005 a Consiliului Superior al Magistraturii."

Procurorul sef al DNA a transmis pe data de 29 iunie Sectiei de procurori a CSM cereri de avizare a revocarii din functia de procuror DNA atat pentru Mihaela Moraru Iorga, cat si pentru Doru Tulus. In cazul Mihaelei Moraru Iorga, DNA arata ca revocarea ei a fost ceruta dupa ce aceasta "nu a inregistrat un denunt in conformitate cu dispozitiile legale si nu l-a prezentat spre repartizare procurorului sef al Sectiei din care facea parte. Neprezentarea denuntului a avut drept consecinta imposibilitatea aplicarii unor dispozitii procesual penale in raport cu persoane cercetate."

La data de 29 iunie 2017, procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a aprobat incetarea delegarii doamnei Moraru Iorga Mihaiela din functia de procuror sef al Serviciului de combatere a macrocriminalitatii economico - financiare din cadrul Sectiei de combatere a infractiunilor asimilate infractiunilor de coruptie, arata DNA.

Revocarea lui Doru Tulus a fost ceruta pentru "existenta unei suspiciuni rezonabile ca impartialitatea sa este afectata, avand in vedere ca a solutionat dosare penale in care era implicata o persoana cu care avea raporturi civile."

La data de 29 iunie 2017, procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a aprobat incetarea delegarii domnului Doru Florin Tulus din functia de procuror sef al Serviciului pentru efectuarea urmaririi penale in cauze privind infractiuni asimilate infractiunilor de coruptie din cadrul Sectiei de combatere a infractiunilor asimilate infractiunilor de coruptie, precizeaza DNA.


  • Tulus si alti doi procurori DNA au facut plangere la CSM impotriva lui Kovesi

Antena 3 a anuntat ca Tulus si alti doi procurori DNA i-au facut, la randul lor, sesizare Codrutei Kovesi la CSM. Motivul cererii de revocare depuse de sefa DNA, sustinea Antena 3, ar fi fost acela ca Doru Tulus este cercetat penal in cadrul anchetei declansate dupa aparitia in presa a inregistrarilor cu Laura Codruta Kovesi.

Informatiile au fost confirmate de surse Hotnews. Potrivit surselor citate, Doru Tulus si alti procurori anchetati ar fi refuzat sa se supuna testului poligraf in cadrul anchetei interne, considerand procedura umilitoare, in conditiiile in care n-ar fi avut calitatea de suspect si de martor la data la care li s-a cerut sa faca testul.

Reamintim ca in de 18 iunie, Romania Tv, post controlat de Sebastian Ghita, a dat publicitatii o serie de inregistrari audio atribuite Laurei Codruta Kovesi, in care o voce feminina este auzita cerandu-i procurorului Uncheselu sa "decapeze institutional" in dosarul "cu casele" pentru a ajunge la "domnu' premier". Din inregistrare nu se poate deduce despre ce premier ar fi vorba.

Purtatorul de cuvant al Directiei Nationale Anticoruptie, Livia Saplacan, a declarat, in aceeasi seara, ca inregistrarea aparuta in spatiul public continea fragmente intre care au fost intercalate sintagme menite sa distorsioneze continutul celor spuse: "Inregistrarea contine fragmente care au fost rostite de procurorul sef in mod public ori la sedintele de lucru cu procurorii unei sectii operative. Intre fragmentele respective au fost intercalate o serie de sintagme care nu ii apartin si care sunt menite sa distorsioneze grav continutul celor spuse.''

Pe 19 iunie, Directia Nationala Anticoruptie a anuntat ca a sesizat procurorul general pentru a aprecia daca se impune sesizarea din oficiu pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare dupa difuzarea inregistrarii video atribuite Laurei Codruta Kovesi.

"Sesizarea a fost intemeiata pe faptul ca inregistrarile ce contin un amestec de fragmente reale cu sintagme obtinute prin colationare risca sa conduca la acreditarea unei idei false si anume ca procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie ar da ordine ca procurorii sa investigheze anumite persoane sau sa directioneze ancheta intr-un anumit sens", a aratat atunci DNA.

Procurorii DNA s-au sesizat totodata oficiu pentru infractiunea de folosire, "in orice mod, direct sau indirect, de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii": "Sesizarea a fost intemeiata pe faptul ca la sedintele cu procurorii din sectiile operative se discuta aspecte ce tin de managementul intern al acestei unitati de parchet, imprejurari care nu sunt destinate publicitatii", a anuntat atunci DNA.

Directia Nationala Anticoruptie a mai aratat ca respectivele inregistrari "nu sunt autentice" si "contin o serie de fragmente realizate prin juxtapunere, menite a altera continutul real al afirmatiilor enuntate de procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie in diverse imprejurari, cum ar fi sedinte publice ori sedinte de lucru cu procurorii sectiilor operative". "Intre fragmentele care se aud pe inregistrari au fost intercalate o serie de sintagme care nu apartin procurorului sef al Directiei Nationale Anticoruptie, dar si anumite expresii licentioase pe care nu le-a folosit si nu le foloseste", a precizat Directia Anticoruptie.

Doru Tulus este unul dintre veteranii DNA, fiind considerat unul dintre cei mai apropiati oameni de Daniel Morar si unul dintre ultimii procurori din garda veche care nu au plecat din Directia Nationala Anticoruptie dupa venirea lui Kovesi. Tulus a instrumentat dosare grele, precum Dosarul Matusa Tamara, al fostului premier Adrian Nastase, Dosarul transferurilor si unul dintre dosarele lui Gigi Becali.

Doru Tulus a anchetat si dosare controversate, cum ar fi dosarul fostului sef al ANAF, Gelu Diaconu, care a fost restituit la DNA pentru refacerea anchetei de catre judecatori.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9899 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Si ce vreti sa sugerati cu asta? (Vineri, 30 iunie 2017, 17:03)

    vio7 [utilizator]

    Motivele sunt...punct!Cum adica oficiale,aveti si altele neoficiale de pe cancan.ro...sau cum??Astea sunt motivele si mi se par mai mult decat rezonabile!
    • +1 (7 voturi)    
      Nu e cu sugerati (Vineri, 30 iunie 2017, 19:22)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Nu e cu sugerati... e cu suge...doar
    • +1 (11 voturi)    
      Un procuror DNA îi va deschide dosar lui Kovesi (Vineri, 30 iunie 2017, 20:06)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Am zis!
      • -3 (9 voturi)    
        ai citit (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 8:41)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        pe burtiera la Romania tv. sau poate esti chiar cel care a scris burtiera?
    • +8 (12 voturi)    
      Cata inocenta aveti... (Vineri, 30 iunie 2017, 20:44)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Pai tot oficial Tulus a fost invitat oficial de Ambasada oficiala SUA sa participe la receptia zilei nationale, impreuna, evident, cu oficialitatile romane de cel mai inalt rang si oficialitatile americane din zona. Codrutza... nein. Si revocat sau nu, Tulus, anchetatorul oficial al lui Nastase si al matusii sale Tamara, a ramas invitat oficial al USAmbassy. Codruta, revocata sau nu, NU. Parerea mea este ca foarte curand, urmeaza sa fie "inhatati" cativa din DNA. Evident nu Tulus, ca a fost revocat, cineva din cei ramasi. Pai cin sa fie, cin sa fie...
  • +13 (27 voturi)    
    Cartitele P$D din DNA.... (Vineri, 30 iunie 2017, 17:13)

    cartofil [utilizator]

    Si cate ori mai fi. Vedeti ce se intampla la Ploiesti si in alte parti. Lichele P$D-iste bagate cu atentie , probabil de ani de zile, in DNA, sunt acum activitate pentru a-si sluji adevaratul stapan, infractorul condamnat definitiv Dragnea....
  • +8 (12 voturi)    
    Au ajuns la faza pe dosare, (Vineri, 30 iunie 2017, 17:16)

    Susufler0 [utilizator]

    respectiv pe reclamatii !

    PS. Asta inseamna sa-ti sabotezi propria munca, propria imagine !

    PPS. Apar acusi si cei care exulta !
  • -9 (33 voturi)    
    Stalinism (Vineri, 30 iunie 2017, 17:27)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cum naiba sa fii atat de stalinista incat sa iti supui angajatii testului cu poligraful dupa ce spui tot felul de prostii si esti inregistrata? Kovesi trebuia sa-si dea demisia demult dar stalinismul si securismul, rude cu nesimtirea care zac in ea o fac sa actioneze chiar pe dos.
    • +1 (13 voturi)    
      de ce sa-si dea demisia? (Vineri, 30 iunie 2017, 20:27)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ce face, face foarte bine pentru apararea drepturilor si libertatilor poporul roman.

      Culmea e ca simpatizanti ai PSD, care a facut blatul si apoi contopirea cu partidul comunist, cu presedinte de onoare criminal cu studii la moscova, vorbesc de stalinism :)))
    • 0 (8 voturi)    
      Parampampam.. (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 11:41)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Bai, tigara, da' de ce nu faceti voi ordine prin PSD-ul ala al vostru ca sa nu mai fie nevoie de atatia bani 'aruncati' pentru DNA?

      Ia incepeti sa-i dati jos pe Dragnea, Ponta, Grindeanu, .....si atunci nu va mai fi nevoie de Dna. Kovesi, Ha?
      Oh, stiu, daca dati jos toti coruptii ramaneti doar cu portarii. Ohoho!

      Pana atunci, ciocu' mic!
  • +1 (21 voturi)    
    hahaha (Vineri, 30 iunie 2017, 17:56)

    om simplu din multime [utilizator]

    favoritu' portocala dicta delatorilor ce sa scrie, iar iorga a aruncat la cos o delatiune.
    ala a rezistat mult timp, pana la darea in video, iorga s'a cerut singura afara.
    a cautat'o cu lumanarea.:-)
    in concluzie, la dna orice delatiune trebuie luata in seama, iar daca nu este, sa fie creata/diktata.
    o chestie de logica simpla.
  • +12 (26 voturi)    
    Alooo Realitatea tv!!!! (Vineri, 30 iunie 2017, 18:15)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Scapati de hoandra care zici ca e de la antena 3!!! Ce poate sa abereze la stirile de la ora 18.00, te crucesti!!! Acuza DNA de abuzuri, ca a bagat oameni nevinovati la inchisoare- de parca nu un judcator ar dispune arestarea sau condamnarea!!, ca nu sunt respectate drepturile omului, etc. am crezut ca am nimerit pe a3 sau romaniatv!!! Daca va respectati nu puteti lasa un asemenea personaj sa abereze fara sa aduca macar o ptoba, sa indice un caz concret, sa vorbeasca la obiect nu la general...O mizerie de om...
  • +18 (24 voturi)    
    Scapati de cartite si uscaturi!!! (Vineri, 30 iunie 2017, 18:17)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Pastrati doar procurorii verticali care vor sa faca treaba!!! Si vedeti in teritoriu ca sunt unitati unde nu se mai misca nimic de ani buni!!!
  • -1 (9 voturi)    
    Calu' ovesi (Vineri, 30 iunie 2017, 19:29)

    Ozmo [utilizator]

    Calu' ovesi nici macar o flegma intre ochi nu merita��bidon patrat ovesi
  • +3 (11 voturi)    
    si procurorii sunt oameni! (Vineri, 30 iunie 2017, 19:33)

    miculescu-rucar [utilizator]

    si tot romani!
    puterea corupe! mandatele lungi si repetate ii face pe majoritatea sa se creada dumnezei in tara lui papura-voda.si uita ca in toate organizatiile "intunecate" fiecare "il are la mana" pe fiecare.in aceste organizatii a aparut celebra "cugetare":cred ca e nevoie de un moment de incredere intre noi,borfasii.
    Problema e de cine si de cand stie de cei doi procurori ca au incalcat lege.si de ce au tacut
  • +3 (11 voturi)    
    denunturi (Vineri, 30 iunie 2017, 19:44)

    bobyrou [utilizator]

    pai daca denunturile sunt de proasta calitate si false... e normal sa nu le trimeata mai departe. Dar ceaseasca de kovesi nu intelege.
  • +2 (16 voturi)    
    Kövesi... (Vineri, 30 iunie 2017, 20:29)

    Stef_and [utilizator]

    A dat-o in bara. Atat. O sa mai urmeze.
    • 0 (6 voturi)    
      Bara? (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 4:23)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Cred ca a dat-o-n bara gol. cu bolta...
  • -1 (17 voturi)    
    sursele (Vineri, 30 iunie 2017, 20:39)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    latrinei 3.
    fuc...k off!
    bravo,kovesi!
  • +1 (15 voturi)    
    DNA FORTE !!! (Vineri, 30 iunie 2017, 23:59)

    DanProdan1 [anonim]

    DNA: Cea mai importanta Institutie din Sud Estul Europei nu are voie sa isi permite jumatat in randurile sale .

    ATENTIE :Siguranta Strategica al Romaniei depinde fara indoiala de integritatea absoluta a Procurorilor DNA care lupta pe prima si ultima linie de foc inainte unui conflictului inarmat pe Teritoriul NATO !!!
    • +1 (11 voturi)    
      O fi greva la farmacii... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 4:38)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui DanProdan1

      O fi greva la farmacii ? "conflict inarmat!!!"...hehehe, te joci cu Sulica GoeStrategu'..."confict inarmat" ?
      • 0 (8 voturi)    
        Dragule! (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 11:44)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cat timp Coruptia stapaneste Romania, avem un conflict inarmat!

        Combatanti:
        1. Cosa Nostra de Romania (adica PSD)+ Alzeimerii care i-au votat
        2. Oamenii normali reprezentati de DNA
        • +2 (6 voturi)    
          Eu (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 19:04)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          sunt votant psd si deoarece ma cataloghezi "Alzeimeri",te cataloghez si eu pe tine drept vitzelus adica bou in devenire!
          Conflict "inarmat"exista doar in capul tau sec la fel ca si "Alzeimeri".
          hn,va rog sa publicati postarea mea ca drept la replica!
          • -4 (4 voturi)    
            Frate! (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 23:08)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            Daca si dupa idioteniile cu guvernul PSD dat jos de tot de ei, mai esti votant PSD....taci si nu mai vorbi.
            2 variante:
            1. Esti un profitor ordinar (v. sefii Ponta, Dragnea + cateva alte mii de panarame) caruia nu-i este rusine sa-si bata de joc de Romania.
            2. Esti Alzeimer.
            Nota: Cei care au aceasta boala nu recunosc acest lucru....+ mafiotii se dau mari familisti (v. varianta 1).

            Hai, muta-te pe Antena 3 mai trage din tigare si palincuta, iar apoi mai trage-i una la nevasta ca un PSD-ist adevarat!
          • -2 (4 voturi)    
            votant psd (Duminică, 2 iulie 2017, 7:36)

            sun [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            Nu are rost sa se discute cu tine , e ceva iremediabil, ceva ce aduce cu cancerul dar dureaza la infinit
    • +4 (6 voturi)    
      "Caldura mare" ! (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 10:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui DanProdan1

      Si din cauza asta "feciorul sigur e un stupid" ! ;)

      PS. Exagerarile astea "exagerate" nu fac bine nimanui !
  • -1 (9 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 4:23)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Afara cu coruptii...
    • +4 (6 voturi)    
      ai dreptate! (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 20:10)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      oare cu dosarul Apanova ce se mai aude?
      pare-se ca nimic dupa ce 4% a fost decorata de ambasada frantei!
  • -1 (3 voturi)    
    DOSARE GRELE ! (Duminică, 2 iulie 2017, 7:31)

    sun [utilizator]

    TULUS a inmormantat dosarul matusii Tamara!
  • -1 (1 vot)    
    alooo hn! (Duminică, 2 iulie 2017, 20:15)

    miculescu-rucar [utilizator]