Adrian Tutuianu, in urma accidentului auto in care au murit trei militari: Tehnica militara este depasita. Familiile celor decedati vor primi ajutor financiar

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 30 iunie 2017, 14:28 Actualitate | Esenţial

Adrian Tutuianu
Foto: Agerpres
Ministrul Apararii Nationale, Adrian Tutuianu, a declarat, vineri, la Antena 3, ca tehnica militara este depasita, iar camioanele sunt foarte vechi. Totodata, acesta a subliniat ca familiile militarilor decedati vor primi ajutor financiar.

“Au dreptate cand spun ca tehnica este depasita, masinile sunt foarte vechi, sunt cateva sute de camioane de o vechime mare care sunt folosite”, a declarat Tutuianu.

Intrebat daca se confirma afirmatia soferului camionului privind nefunctionarea franelor, ministrul Apararii a spus ca “parchetul militar cerecteaza cu privire la cauze si imprejurari”, iar “cercetarea penala are caracter confidential”.

“Nu va pot furniza elemente legate de ancheta, pentru ca nu le am, cand parchetul va putea comunica, intreaga opinie publica va fi informata”, a mai spus Tutuianu. 

Acesta a subliniat ca familiile militarilor decedati in urma accidentului vor primi ajutoare financiare si compensatii din partea ministerului Apararii, 

Ministerul Apararii ofera, potrivit lui Tutuianu, de la 50.000 pana la 70.000 de lei in caz deces, dar exista si sansa angajarii sotului sau sotiei militarului mort, precum si acordarea de burse pentru copii pana la 26 de ani, cu conditia ca studiile sa nu fie intrerupte sau pensii de urmas. 

“Tot ce va trebui facut, va fi facut”, a incheiat ministrul Apararii Nationale.




Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

3004 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Sherlock (Vineri, 30 iunie 2017, 14:43)

    adfox [utilizator]

    'Tehnica militara este depasita' . No shit Sherlock.
    • +3 (3 voturi)    
      Stai sa vedem ce ajutor financiar va primi .. (Vineri, 30 iunie 2017, 15:17)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui adfox

      ... acest Agent 000 ajuns ministru. Probabil ca acum conturile cresc exponential.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce a descoperit Țuțuianu! (Vineri, 30 iunie 2017, 15:05)

    asavreau [utilizator]

    Că armata are tehnică învechită?Noi știm asta fără să fim miniștri.Cred-că știu și dușmanii noștri.Nu politicieni ca Țuțuianu au adus armata în halul ăsta?Pentru gașca lui Dogaru au votat pensii nesimțite din banii dedicați armatei și nu au găsit posibilități ca militarii să aibă cu ce se deplasa pentru instrucție.Cred-că,dacă se foloseau cursele de transport local era mai sigur.Nu mai mureau oameni.
  • +6 (6 voturi)    
    Alooo, dom' Bubuianu (Vineri, 30 iunie 2017, 15:16)

    BokassaOficial [utilizator]

    Inteleg, din parerea de rau (sanchi!) cu care rostesti aceste cuvinte - "tehnica militara este depasita " - ca anul asta nu va mai luati ultimele modele de haudi si bemveu acolo, la parlamentul hotilor si o sa cumparati macar 100 de camioane noi pentru armata. Ca altfel, o sa tot avem "cadavre neinsufletite ale celor decedati" pentru care, in netarmurita ta generozitate, vei plati compensatii.
  • +3 (3 voturi)    
    "Draga "politrucule moscovit (Vineri, 30 iunie 2017, 16:07)

    Rescator [utilizator]

    Cine s-a facut ca conduce Romania din Decembrie 1989
    si pana astazi? Cine a furat la greu din banii publici?
    Cine a anulat,pe banda rulanta,TOATE programele de inzestrare rezonabila a Armatei?
    Nu voi politrucii rosii PCR/PSD si gasca de infractori
    prorusi din coteria penala ALDE! Episodul asta tragic se
    va uita rapid si va fi chiar mai rau decat pana acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Iata o succinta stare a Armatei (Vineri, 30 iunie 2017, 18:18)

    Rescator [utilizator]

    Doar din surse publce;
    -Bugetul real alocat nu a depasit niciodata 0,9%din
    PIB(Guvernul Vacaroiu a acordat 0,4%,ditr-un PIB,
    vai mama lui);
    -Achizitii noi-aproape zero,iar pentru mentenanta si
    reparatii ,doar 10% din necesar;
    -Armamentul de baza si ecipamentele militare sunt
    din perioada 1940-1989;
    -Programele noi au fost blocate fara explicatii
    credibile de catre cei doi rusofili Tradiceanu si
    Dragneev;
    -toti ministry Apararii au mimat ca muncesc;
    -Actualul Sef al SMG,necunoscut publicului din
    Romania ,tace malc;
    -Salariul de baza al unui soldat profesionist este
    de 792 lei pe luna,adica 50% din salariul minim
    pe Economie,adica putin mai mult decat ajutorul
    social acordat votantilor PCR/PSD;
    -Gradele mici prost platite reprezinta 80% din cei
    60.000 de militari;
    - Seful SMG este platit cu 80% din salariul unui
    omolog de la MAI si cu 50% fata de cei din Binom;
    -Pensia cea mai mare a unui militar ,cu gradul de
    general cu 3 si 4 stele este de 5-8 ori mai mica
    decat a unor "performeri" din "Justitie";
    Rog pe cei care,cu rea credinta si rautate,tot d-au
    vina pentru lipsa inzestrarii pe salarii si pensii sa se
    intereseze la Olguta si la M.Ap.N.Totodata sa se intereseze la Directia Personal a Armatei pentru
    a constata ca putini militari apuca sa treaca de varsta de 60-65 de ani.Deci spre bucuria criticilor elibereaza
    ringul si Statul Mafiot dispune de banii ramasi.
    (cei mai multi mor de infarct ,de atata bine).Ar fi multe de spus dar ma opresc aici.
    • 0 (0 voturi)    
      tradatori de neam si tara (Vineri, 30 iunie 2017, 19:08)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      infractorii psd+ alde
  • 0 (0 voturi)    
    Tehnică nouă, (Vineri, 30 iunie 2017, 22:50)

    vnaftuli [utilizator]

    camioanele noi vor fi comandate la Atocamioane Brașov?