Mihai Tudose, despre pilonul II de pensii: Nu se va desfiinta, punct

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 16:58 Actualitate | Esenţial

Premierul desemnat Mihai Tudose a afirmat joi, la Parlament, ca nu se va desfiinta pilonul II de pensii, in totala contradictie cu ce spunea ministrul desemnat pentru Finante, cu cateva ore mai devreme, scrie Agerpres.

'Nu se desfiinteaza. Eu nu stiu de ce a spus (Ionut Misa - n.r.), o sa il intreb. Cum sa spuna asa ceva. Nu se desfiinteaza, punct', a precizat prim-ministrul desemnat.

Joi, dupa audierea sa in comisiile parlamentare de specialitate, Ionut Misa, propus pentru functia de ministru al Finantelor, a declarat ca Executivul va desfiinta pilonul II de pensii.

'Pilonul II de pensii se va desfiinta si banii se vor intoarce inapoi la cei care au cotizat la pilonul de pensii, ei avand posibilitatea sa opteze pentru bugetul asigurarilor sociale sau pentru Pilonul III, cel privat', a spus Misa.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5936 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    looool (Joi, 29 iunie 2017, 17:05)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce retardat !
  • +1 (1 vot)    
    bah nene (Joi, 29 iunie 2017, 17:05)

    zicsieu [utilizator]

    misa asta si-a facut bine temele. atat de bine ca incepe sa turuie singur si mandru ca e roman. tudose o sa fie mereu in defensiva, e mancat dinainte de a fi investit. ce nevoie avem noi oare de un gurvern care nu are nici cea mai mica licarire ca ar putea ajunge un guvern care sa ne ghideza in viitor?
  • +1 (1 vot)    
    Sa retraga acest tampit din propunerea de Guvern ! (Joi, 29 iunie 2017, 17:05)

    KTerinca [utilizator]

    Cu asa o declaratie dovedeste ca e un cretin.
  • +3 (3 voturi)    
    ah acum e clar (Joi, 29 iunie 2017, 17:05)

    Adrian_1234 [utilizator]

    E manevra Tariceanu din 2005 ca sa pape ceva bani de la bursa.
    Taiem pilonul 2 ... pica burs, prostii vand jmecherii cumpara.
    Ah am gresit. Nu taiem nimic. Bursa creste prostii cumpara, jmecherii vand.
    De fapt o sa taiem jumate din pilonul 2 si il redenumim pilonul 5. Bursa cade abitir, jmecherii cumpara si mai ieftin

    Bursa romaneasca e plina de mizerii de-astea, de asta ramane mica. In afara, chestii de-astea ar fi anchetate penal.
  • +1 (1 vot)    
    alba neagra cu pilonul II (Joi, 29 iunie 2017, 17:06)

    yoyosm [utilizator]

    ba il desfiintam, ba nu...alo tovarasi aia-s bani privati asa ca jos labele de pe ei
  • +1 (1 vot)    
    astia ne guverneaza??? (Joi, 29 iunie 2017, 17:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu stie stinga ce face dreapta?
    • 0 (0 voturi)    
      Stanga nu stie nimic, (Joi, 29 iunie 2017, 23:05)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      la fel ca votantii de stanga.
      • 0 (0 voturi)    
        Iar dreapta le site pe toate (Vineri, 30 iunie 2017, 8:47)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Doar ca e plecata in excursie cind sunt parlamentare. Noroc ca nu e la ski si de prezidentiale...
  • +2 (2 voturi)    
    abulici, prosti si hoti. (Joi, 29 iunie 2017, 17:11)

    ouyang [utilizator]

    mama voastra de jnapani. Cat dumnezo va mai suporta tara asta fara sa va dea foc?
  • +3 (3 voturi)    
    Hai ca ati inceput bine (Joi, 29 iunie 2017, 17:19)

    banel [utilizator]

    Sunteti mai bezmetici decat aia pe care i-ati inlocuit cu mare tamtam. Sfatul meu, completati singuri demisiile alea date in alb.
  • +3 (3 voturi)    
    Ha, ha (Joi, 29 iunie 2017, 17:20)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    vedeti ce se intampla daca nu va intelegeti intre voi cand mintiti?
  • +2 (2 voturi)    
    Ha, ha (Joi, 29 iunie 2017, 17:21)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    unul zice "hais", altul "cea". Vai de capul vostru, cica sunt si ei politicieni si numiti in govern.... Rusine sa va fie!
  • +3 (3 voturi)    
    iar incep astia (Joi, 29 iunie 2017, 17:21)

    Itsoc [utilizator]

    zice ministrul ca se face, dragnea zice ca nu se face si tudose zice si el ca nu se face.
    atunci de unde a mai plecat? si de ce vorbeste ministrul? daca a gresit sa-l dea afara.

    dar parca vad ca in 2 saptamani nu mai e pilonul 2 :)))
  • +1 (1 vot)    
    Pic și poc (Joi, 29 iunie 2017, 17:24)

    R.Stoian [utilizator]

    varianta sinistră.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai FMM (Joi, 29 iunie 2017, 17:49)

    alegzandru [utilizator]

    ..am pierdere vreo 500 de lei azi pe bursa, si eu nu am actiunile cele mai lovite si nici vreun portofoliu de o valoare prea mare, altii pierd azi bani de un concediu prin Maldive, doar pt ca niste barbugii de spatele blocului au fost investiti ministri si se trezesc vorbind niste enormitati. Habar nu au ei ce raspundere mare au vorbele unui ministru, ei sunt obisnuiti cu samanta in varful limbii si berea desfacuta in fata!

    Canicula de zilele astea merge mana in mana cu programul de pustiire marca PSD, va ramane desert in urma aplicarii masurilor iresponsabile pe care le propun!
    • +3 (3 voturi)    
      relax (Joi, 29 iunie 2017, 18:47)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      Nu e intamplare
      E manevra Tariceanu din 2005. Vor sa cumpere ceva dar nu au bani. Baga varza cu pica pilonu 2. Lumea vinde, ei cumpara. Dupa zic, aaa nu taiem pilonu 2. Actiunile cresc ei vand si lumea cumpara. Asa fac rost de bani. Apoi lovesc. Ne-am razgandit, taiem pilonul 2. Actiunile scad complet. Ei cumpara linistiti ce vor cu banii scosi inainte si apoi reglementeaza problema
      In 2005 a facut Tariceanu la fel cu impozitul pe actiuni, ba ca e pe actiuni ba ca nu e pe actiuni, ba ca e pe profit ba ca e pe tranzatii, 2 sapt bursa a facut valuri.
  • +4 (4 voturi)    
    Sunteti varza ! (Joi, 29 iunie 2017, 18:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Punct !

    PS. ( Adica, semnul exclamarii ! ;) )