Liviu Dragnea despre desfiintarea Pilonului II de pensii: O prostie

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 15:49 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat ca este "o prostie" desfiintarea pilonului II de pensii, potrivit Agerpres.

Intrebat cum comenteaza declaratia ministrului propus al Finantelor, Ionut Misa, dupa audierile din Parlament, conform careia Guvernul va desfiinta pilonul II de pensii, Liviu Dragnea a spus: "O prostie". 

Pilonul II de pensii va disparea, urmand sa ramana doar Pilonul I si III, a spus joi viitorul ministru de Finante, Ionut Misa. 

"La nivelul Pilonului II de pensii astazi sunt acumulate 40 miliarde lei. Din analiza pe care am facut-o impreuna cu colegii, pensia pe care a primi-o astazi un contributor la Pilonul II de pensii ar fi undeva la 25 de lei pe luna", a spus Misa.

  El a precizat ca beneficiile pentru cel care contribuie la Pilonul II de pensii nu sunt foarte mari. "Luam in calcul de a da posibilitatea fiecarui contribuabil sa opteze catre Pilonul III de pensii, catre cel privat, sau sa mearga catre Pilonul I. Este alegerea contribuabililor", a spus ministrul propus al Finantelor.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

12845 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Celebra tehnica (Joi, 29 iunie 2017, 15:55)

    Anonym [utilizator]

    Bad cop, good cop
    Sau troll vs omul de bine
    bad cop, troll = min de finantate, good cop, omul de bine = dragnea
  • +16 (16 voturi)    
    Fa repede o motiune de cenzura, fa Dragnea (Joi, 29 iunie 2017, 16:01)

    andipetre [utilizator]

    Repeda, da si guvernul asta jos, ca si-au luat-o si ministrii astia noi in cap. Cel mai bine e sa fii tu insuti premier, ministri, secretari de stat si presedinte de Camera, toate la un loc. Tradare, dom' Livache!
  • +17 (17 voturi)    
    loool (Joi, 29 iunie 2017, 16:04)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Dragnea asta e dus cu pluta...

    Ministrii PSD arunca cu variante si daca e ok, vine Dragnea si zice ca e ideea lui, daca se sparge oala, vine si zice ca nu e vina lui...

    cat de prosti sunt votantii PSD ?
    • +10 (10 voturi)    
      Exact atat de prosti (Joi, 29 iunie 2017, 16:41)

      Je2 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Incat sa creada absolut orice graieste oracolul de Teleorman.
    • -1 (1 vot)    
      chiar (Joi, 29 iunie 2017, 19:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      nu pot fi trasi la raspundere?
      pentru minciuna, pt. inselatorie, parca se face ceva parnaie.
  • +16 (16 voturi)    
    MINCINOSUL (Joi, 29 iunie 2017, 16:07)

    Opus Dei [anonim]

    Tot ce spune Dragnea este minciuna, de la cap la coada. Nu-l mai credeti niciodata!. Sau interpretati pe dos ce spune!
  • +12 (12 voturi)    
    O noua prostie marca PSD.Urmeaza justitia ! (Joi, 29 iunie 2017, 16:14)

    Plagarus [utilizator]

    + ca românii vor fi obligaţi să plătească o taxă de solidaritate,iar aceasta va fi una dintre cele 10 impozite pe care va trebui să le achite populaţia.
  • +8 (8 voturi)    
    plecati undeva deseara ? (Joi, 29 iunie 2017, 16:15)

    Claudiu-N [utilizator]

    D-le Hamster
  • +11 (11 voturi)    
    Bai kaghebistule (Joi, 29 iunie 2017, 16:23)

    Rescator [utilizator]

    Strneste-ti cretinii pe care I-ai numit ministii,altfel va fi
    foarte rau de voi.
  • +15 (15 voturi)    
    este ... (Joi, 29 iunie 2017, 16:25)

    liviu_ [utilizator]

    imbucurator faptul ca la finante e un ministru cara habar nu are ce vorbeste...
    pai ideea pilonului 2 era sa cresca acea contributie pana va inlocui pilonu 1 si odata cu el o sa elibereze din stresul platii pensiilor de catre stat... (bine asta in multi ani).
    normal ca acum contributia este infima , dar peste niste ani acea contributie o sa creasca si pensia o sa fie calculata mai corect s.a.m.d.

    ce sa mai zici... psd efectiv distruge viitorul romanilor!
  • +17 (17 voturi)    
    Adică el nu e de acord cu propriul guvern (Joi, 29 iunie 2017, 16:26)

    mr_mojo [utilizator]

    Și peste 6 luni îl va da jos fără a fi șifonat deloc. O prostie dar se aplica; dacă iese, a fost ideea lui, dacă nu, a guvernului pe care îl remaniază sau îl schimba complet în câteva luni.
  • +14 (14 voturi)    
    Daddy ot TR,unde-si va " manca " oare pensia? (Joi, 29 iunie 2017, 16:31)

    Plagarus [utilizator]

    Pilonul 1 este cel obligatoriu, din care se plătesc acum pensiile.
    Pilonul II este unul privat obligatoriu, de care nu se poate atinge statul.!!!!
    Pilonul III este unul privat, opțional
  • +9 (9 voturi)    
    o teleormanitate (Joi, 29 iunie 2017, 16:42)

    tropotaru [utilizator]

    - o a treia scoarţă a programului de guvernare
    - un pilon cu actiuni la purtator
    - un obiectiv pe care Grindeanu nu l-a indeplinit, chiar daca nu era prevazut in unicul, intangibilul dar efemerul vechi program de guvernare
    - n-am stiut ca pilonul II se va desfiinta, o sa vorbesc cu colegii, vom reflecta sa vedem daca nu cumva ideea nu este chiar asa de rea, chiar daca, asa cum am spus, este o prostie. Dar daca decat se degajeaza o astfel de solutie...