UPDATE VIDEO Un roman din Arges, care ar fi aderat la Statul Islamic, ridicat de procurori. "Ibrahim" ar fi vizat un obiectiv militar si colabora cu o grupare jihadista din alt stat UE, implicata in atentatele din Paris

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 8:17 Actualitate | Esenţial

Un roman s-a declarat adept al Statului Islamic
Foto: Wikimedia Commons
DIICOT Pitesti face trei perchezitii in Arges intr-un dosar de terorism, suspectul "Ibrahim", cetatean roman fiind acuzat ca a fost in zona unui obiectiv militar romanesc pentru a culege informatii cu scopul de a fi puse la dispozitia unei "entitati salafiste si projihadiste" din alt stat UE.

Imagini cu retinerea suspectului:



UPDATE 08.54 Ce stim pana in acest moment despre "Ibrahim": 

- Romanul de 39 de ani s-a radicalizat dupa ce a stat mai multi ani in alta tara UE, unde a dezvoltat legaturi cu o grupare jihadista  

- A intrat in vizorul SRI in 2015, an in care s-a dus sa studieze informativ un obiectiv militar romanesc  

- Aceste informatii au fost culese pentru a fi transmise, in vederea unui atac terorist, unei entitati implicate in atacurile de la Bataclan din noiembrie 2015  

- A facut propaganda pro Statul Islamic (Daesh) online, dar si in persoana incercand sa-i convinga pe altii sa lupte in Siria pentru SI  

- A postat atacuri si executii (inclusiv decapitari) ale Desh, declarandu-si adeziunea la organizatia terorista

UPDATE 08.37 Barbatul de 39 de ani a fost retinut de procurori, potrivit Digi 24.

Ce spune DIICOT:

"Suspectul zis 'Ibrahim' incepand cu luna noiembrie 2016 a utilizat si/sau utilizeaza si in prezent, pe o retea de socializare, mai multe conturi personale, prin intermediul carora a postat si distribuit fotografii cu sigla gruparii teroriste DAESH, precum si inregistrari cu atacuri ale DAESH si executii, prin decapitare si impuscare, cu intentia de a le face cunoscute si de a determina castigarea de noi adepti capabili sa recurga la savarsirea aceluiasi gen de fapte ca cele a caror promovare prin propaganda a realizat-o. (...)

In primavara anului 2015, suspectul s-a deplasat in zona unui obiectiv militar de pe teritoriul Romaniei, observand cu atentie caile si punctele de acces precum si modalitatea in care acesta este ingradit. 

Datele si informatiile respective au fost culese de catre suspect in scopul transmiterii ori punerii la dispozitia unei entitati teroriste salafiste si pro-jihadiste dintr-un stat al Uniunii Europene, grupare ai carei adepti au plecat in zona siriano-irkiana pentru a participa la jihad si care a avut legatura cu persoanele care au revendicat atentatele teroriste de la Paris din 13.11.2015". 

DIICOT precizeaza a beneficiat de sprijin Informativ si tehnic din partea Serviciului Roman de Informatii.

Ce spune SRI:

"Serviciul Roman de Informatii, in calitate de autoritate nationala in prevenirea si combaterea terorismului, a intreprins masuri specifice de documentare informativa, in baza unui mandat de siguranta nationala, a unui cetatean roman, in varsta de 39 de ani, suspect de terorism. 

In fapt, cetateanul a intrat in atentia SRI in anul 2015, prezentand indicatori specifici unei persoane aflate intr-o etapa avansata a procesului de autoradicalizare. 

Cel in cauza s-a manifestat prin activitati de propaganda terorista, derulate in mediul relational si on-line, in favoarea organizatiei teroriste DAESH, la care si-a declarat adeziunea.  

Concret, cetateanul si-a exprimat in repetate randuri intentia, si a incercat sa convinga si alte persoane, de a se deplasa in Siria pentru a se alatura organizatiei teroriste DAESH.

Cetateanul a adoptat o forma radicala a islamului in timpul sederii sale, timp de mai multi ani, pe teritoriul unui stat din Uniunea Europeana, unde a dezvoltat legaturi cu membrii unui grup jihadist din tara respectiva. 

Intors in Romania, cetateanul a desfasurat, in mod conspirat, actiuni de documentare detaliata asupra unui obiectiv militar de pe teritoriul Romaniei cu scopul declarat de a contribui la organizarea unui atentat terorist la acea baza. SRI a sesizat DIICOT cu privire la actiunile ilegale ale cetateanului in cauza".


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

15888 vizualizari

  • -12 (36 voturi)    
    Ne lasati? (Joi, 29 iunie 2017, 8:27)

    mitg [utilizator]

    >roman
    >ibrahim

    Incepem si noi cu "suedezul Mohammed A."?
    • +13 (15 voturi)    
      ... (Joi, 29 iunie 2017, 10:28)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e nume de cod, nu-l cheama asa.
      • +14 (16 voturi)    
        sigur are un nume romanesc.. (Joi, 29 iunie 2017, 11:13)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        pe de alta parte, cel mai probabil Ibrahim este un nume de cod. Dar e posibil sa fie si numele dat de ISIS atunci cand a trecut la mahomedanism, asa cum Kassius Clay a devenit Muhamad Ali cand s-a convertit la islam.
        • -16 (20 voturi)    
          ISIS=ficțiune a US pt. justificare războaie petrol (Joi, 29 iunie 2017, 12:05)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Nu exista nici un Stat Islamic și nici o Al Qaeda. Cele doua organizații nu trăiesc decât în știri aruncate în mass media de Statele Unite care folosesc aceste doua entități ca pretext pentru războaiele petroliere pe care le duc în lume.

          Nimeni nu poate adera la formațiuni inexistente. Acest Ibrahim face parte din politica de intoxicare Americana. Se încearcă cu tot dinadinsul convingerea romanilor de realitatea Statului Islamic. Asemenea Ibrahimi au fost creați de SUA prin toate tarile din lume. Insa atunci când se fac investigații serioase pentru a vedea cine sunt se constata ca nimeni nu poate lua legătura cu ei.

          Sa vedem la televizor un interviu cu Ibrahim pentru a ne convinge cine este. Ar fi o premiera mondiala.
          • +2 (4 voturi)    
            nu esti simplex esti prost (Joi, 29 iunie 2017, 16:31)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            US are rezerve exploatabile de petrol mai mari decat Arabia Saudita sau Rusia http://www.cnbc.com/2016/07/05/us-oil-reserves-surpass-those-of-saudi-arabia-and-russia.html
            Vrajeala cu razboaiele pentru petrol va e dictata de la Kremlin prapaditilor
        • +7 (7 voturi)    
          @bancher (Joi, 29 iunie 2017, 12:09)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Cassius :))
          https://ro.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Ali

          Si individul este un idiot... sa faci propaganda in Romania.. inseamna ca are neuroni lipsa.
    • +15 (23 voturi)    
      Nu prea te duce capul... (Joi, 29 iunie 2017, 10:36)

      FaneBalanu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      De ce crezi ca "Ibrahim" e in ghilimele? Pentru ca asa i-a zis ma-sa cand s-a nascut?
    • +12 (16 voturi)    
      "Ibrahim" (Joi, 29 iunie 2017, 10:42)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Ibrahim" poate fi si porecla data de ofiteri in timpul anchetei.

      In alta ordine de idei, am un prieten brailean in minim a patra generatie, Memet il cheama (Mehmet). Este si asta o forma de Muhammad.
    • +12 (14 voturi)    
      numele (Joi, 29 iunie 2017, 10:59)

      satyr [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Numele actual al individului nu contează aici pentru că atunci când te convertești la islam, primești un nume cultural arab, care poate deveni numele tău legal sau nu, depinde de tine. De asemenea, orice cetățean al României e român deci articolul de tehnic corect. Faptul că te interesează etnia cetățeanului spune mai multe despre tine decât despre el, contează cumva dacă era oltean sau arab? Cultura, religia și terorismul nu țin cont de culoarea pielii pentru că sunt ideologice, nu genetice.
      • -4 (6 voturi)    
        hopa (Joi, 29 iunie 2017, 16:27)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui satyr

        ia mai zi-ne noua doua
        cu budhistii care-ti taie gatul daca nu treci la religia lor.neah sau lasa
        btw stiai ca evreii aruncau in aer barurile din palestina,frecventate de englezi?
    • +1 (19 voturi)    
      E român sadea (Joi, 29 iunie 2017, 11:06)

      Sahrian [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/ionut-balan-zis-ibrahim-anchetat-de-diicot-intr-un-caz-de-terorism-ar-fi-spionat-o-unitate-militara-pentru-jihadisti.html

      Sunt mulți români, mai ales tineri și foarte tineri, care îmbrățișează strâns islamul, fenomenul îmbrățișării islamului de către tineri fiind larg răspândit atât în Europa cât și în SUA. Sătui de trivialitatea societăților „seculare” și de ipocrizia crasă pe care o pot vedea în sânul altor religii, tinerii găsesc în islam alinare și sens.
      • +1 (19 voturi)    
        Cand (Joi, 29 iunie 2017, 11:56)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Sahrian

        Cand te spala pe creier BOR de la gradinita pana in clasa 12 cu Gizas si dZeu, e foarte usor sa inlocuiesti un prieten imaginar cu altul.


        Nu mai vreti fanatici religiosi, promovati stiinta, rationalismul, logica si umanismul nu basme !
        • -2 (4 voturi)    
          aha (Joi, 29 iunie 2017, 15:39)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          tu scapasi ghiavole de aghiasma.
          vazusi lumina rationala a stiintei si evoluasi
          carui gen te identifici o,umanitarule??

          sau lasa
          • 0 (0 voturi)    
            el sau ea este ze... (Vineri, 30 iunie 2017, 14:05)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Point

            adica gender neutral...:)))
      • +6 (10 voturi)    
        woaw (Joi, 29 iunie 2017, 11:59)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Sahrian

        adevarat?islamul are raspunsuri si rezolvari la decadenta vestica si coruptia clerului estic?
        ia mai zi domnuuuu'
        cum ziceai ca te cheama?saharian vasile?
        unde tii covorasul suflete?

        alooo nu vedeti ce comoara avem aici?un adevarat sustinator al religiei pacii si iubirii.
        el e aici sa va asculte durerile si sa le imparta cu altii.el va alina si ocroteste.
        va rog,tinerii au prioritate.ai batrani mai la urma
      • +4 (8 voturi)    
        islamul merge pentru retarzi (Joi, 29 iunie 2017, 13:31)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Sahrian

        Cartile alea pe care se bazeaza sunt pline de contradictii si manipulari stupide. Coruptia in tarile musulmane este un mod de viata.

        Nu exista tara musulmana in lumea asta unde viata sa se desfasoare in tihna, fara atentate teroriste comise de musulmani. Mai nou au inceput sa vina si prin tarile din Vest pentru a trai pe banii altora si a comite atentate teroriste. Mohammed a fost el insusi un criminal, un pedofil, un violator, un talhar la drumul mare si un terorist.
        • -2 (6 voturi)    
          cred ca totusi confunzi (Joi, 29 iunie 2017, 15:15)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          islamismul cu islamul.
          Islamismul este ramura extremista a islamului, care intr-adevar propovaduieste uciderea necredinciosilor.
          Dar islamul este o forma de religie, doar in formele extreme face rau.
          • +2 (2 voturi)    
            asta este cea mai hilara... (Vineri, 30 iunie 2017, 10:57)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            si idioata "explicatie" asupra toxicitatii, violentei si pericolului reprezentat de religia urii...explica te rog cum poate o religie "buna" si "pasnica", asa cum descri tu a fi islamul, sa aiba o ramura extremista?! Aceasta ramura extremista trebuie sa se bazeze ideologic pe niste precepte venite de undeva...singura religie la care se face referire 100% de catre adeptii acestei "ramuri" extremiste si apartenenta religioasa a acestora, tot de 100%, este islamul...iarasi, si cum adeptii islamului, sa zicem radical, omoara in numele islamului propriuzis si a zeitatii malefice in care cred, adica alah, atunci cum poate aceasta "ramura" estremista sa nu aiba nicio legatura cu islamul?!... hai, lumineaza-ne!...
      • +1 (1 vot)    
        !!!.. (Vineri, 30 iunie 2017, 13:49)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Sahrian

        "Sătui de trivialitatea societăților „seculare” și de ipocrizia crasă pe care o pot vedea în sânul altor religii, tinerii găsesc în islam alinare și sens"...tu vorbesti serios sau faci caterinca acum?!!!...pe tine cum te cheama acum, dupa converire? Mohamed?...ti-ai gasit alinarea si sensul vietii dupa convertirea la islam? Eu zic ca pentru problemele voastre existentiale, alinarea poate venii doar de la un doctor psihiatru sau internarea intr-o institutie specializata de boli mintale, in camasi de forta si luand zilnic pumnuri de pastile pentru linistire....
  • -7 (17 voturi)    
    avem si noi falitii nostri... (Joi, 29 iunie 2017, 9:31)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sau exercitiul vacuitatii la rumani!

    limita sup a pateticului.
  • +4 (32 voturi)    
    Milano (Joi, 29 iunie 2017, 9:54)

    Razvan_M [utilizator]

    In pietele principale din Milano, la sfarsitul anului trecut, patrulau echipe din trupele speciale inarmate cu automate. Italia cred ca stie despre ce este vorba.

    Dar ce am observat, in piata garii centrale: zeci de musulmani (migranti) imbracati cu haine The North Face si cu telefoane scumpe in maini pierdeau vremea in zona Garii si la intrari - trebuia sa ii ocolesti ca sa poti intra. In locurile pe unde stateau putea intens a pipi si nu numai. Bajetii astia se uitau putin dispretuitor la soldatii italieni nevoiti sa tina armele in maini pe ger.

    Eu cred ca este doar chestiune de timp pana cand situatia asta de aparenta acalmie, cu atacuri teroriste soldate cu morti si raniti relativ rare, va escalada. Romania a fost ferita deocamdata de terorismul islamic - ultimele atacuri musulmane de la noi avand loc inainte de 1989. Dar daca doar un mic procent (5-10%) dintre musulmanii care traiesc sau vin in Europa trec la fapte, deja am putea vorbi de sute de mii de potentiali teroristi. Camuflati in civili, acestia pot arunca toata Europa in haos.
    • +2 (20 voturi)    
      paranoid (Joi, 29 iunie 2017, 10:51)

      sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      care-i legatura?
      care atacuri musulmane de dinainte de 1989?
      • +7 (13 voturi)    
        au fost, asa este (Joi, 29 iunie 2017, 11:16)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

        ce varsta aveai atunci? Eu imi amintest atentatul de la ambasada Israelului, de pe str Polona. atunci palestinienii au pus bombe in cosul de gunoi din statia RATB ....si ce bum a mai facut.
        Ulterior Ceausescu a desfintat piata RATB.
        • -6 (16 voturi)    
          varsta (Joi, 29 iunie 2017, 11:26)

          sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          clar, daca nu ai 600 de ani, nu poti sti nimic din istoria medievala. iar tu ai fost probabil cel putin in cosul ala de gunoi si stii tot.
          nu a fost niciun atentat. a fost o alta "dejucare". cel mai probabil o facatura a securitatii pentru a-i servi lui ceausescu, care se visa mare mediator intre arabi si israel.
          in plus, nicio legatura cu vreo amenintare la fibra neamului romanesc.
        • 0 (8 voturi)    
          Inventezi (Joi, 29 iunie 2017, 12:28)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Planuiau un atac, nu l-au dus la pana la capat.

          "In anul 1973 este consemnata probabil prima criza determinata de teroristi din Orientul Mijlociu in Romania: organizatia terorista palestiniana Septembrie Negru voia sa atace Ambasada Israelului la Bucuresti. Incidentul, povestit de fosti securisti antitero, ilustreaza rolul de mediator pe care Ceausescu voia sa-l joace in Orientul Mijlociu si explica de ce, totusi, Romania nu a fost lovita de organizatiile din aceasta zona.

          In 1973, securistii au recrutat ca informator un palestinian de origine siriana al carui frate facea parte din organizatia terorista Septembrie Negru. Informatorul le-a spus securistilor romani ca fratele lui a introdus arme in Romania, pe la Giurgiu, iar intr-o sapatamana urma sa atace Ambasada Israelului in Romania, impreuna cu un grup intreg de palestinieni.

          Daca pentru cetatenii romani oprimati de regimul comunist, Securitatea lui Ceausescu era "ciuma", cu teroristii arabi securistii erau mai degraba "muma". Colonelul (r) Ion Botofei povesteste in cartea din 2014 ca securistii au dejucat atacul terorist planuit in 1973 mai mult cu vorba buna decat cu armamentul din dotare. "

          http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19083826-terorismul-islamic-romania-cele-mai-grave-crize-cati-teroristi-vizitat-ultimii-ani-cum-dejucau-securistii-lui-ceausescu-atentatele-teroriste-vorba-buna.htm
          • +3 (3 voturi)    
            nu la acesta ma refer, au fost si altele (Joi, 29 iunie 2017, 13:49)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

            au fost multe actiuni, numai in 1976 USLA a dejucat peste 20 actiuni ale arabilor pe teritoriul Romaniei. Chiar inainte de revolutie, prin 1986-1987, imi amintesc ca s-au gasit munitie si armament de provenineta straina pe teritoriul orasului Bucuresti, ascunse in diferite locuri.
            Spre ex in 1977, tot pe str Polona, 100 studenti irakieni s-au strans in statia de RATB, prefacandu-se ca iau autobuzul, si apoi au ocupat ambasada Egiptului, luand ostatici. A iesit zarva mare, Egiptul negocia pe ascuns cu Israelul, arabii au vrut sa il omoare pe ambasadorul Egiptului din acest motiv.
            In 1984, viceconsulul ambasadei Iordaniei la Bucuresti a fost asasinat in Romania de un palestinian student in Romania (motiv ptr care asasinul a si luat 20 ani de inchisoare).
            Un atentat s-a produs in 1985, cand studenti suniti care faceau parte din Fratia Musulmana au pus bombe in 2 masini parcate in complexul studentesc grozavesti (il vizau pe liderul studentilor sirieni, care era adeptul regimului tatalui lui Basar al Assad al Siriei). USLA a depistat bombele si a incercat sa le dezamorseze, dar, nepriceputi fiind, au sarit in aer cu tot cu masini (au murit 2 ofiteri USLA).
            In 1991 a avut loc un atentat cu arme de foc automate asupra ambasadei Indiei la Buc, fiind vizat insusi ambasadorul. SRI se astepta la atac, membrii ai brigazii Antiteroriste a SRI statea in permanenta si pazeau ambasada, si au ripostat cu armele la atacul indienilor: unul a murit, altul a fost ranit, al treilea a fugit.
            Asa ca, au fost atentate si in Bucuresti, doar ca nu se face tapaj pe seama lor (mai ales ca nu au fost de amploarea celor care au loc azi in Europa de vest).
      • +1 (5 voturi)    
        tu cati ani ai? (Joi, 29 iunie 2017, 13:33)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

        Au fost atentate si au fost si asasinate comise de musulmani. S-au incheiat dupa ce a tipat Ceausescu catre amicii lui arabeti. In Romania au fost si tabere de antrenament pentru teroristi din diverse factiuni musulmane.
      • +1 (1 vot)    
        Atentate teroriste (Joi, 29 iunie 2017, 15:16)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

        Au fost inainte de '89. Unul in Bucuresti, prin '84 sau '83 cand un diplomat palestinian a fost impuscat in cap linga hotel bucuresti, pe calea victoriei. Asasinul a fost prins in 5 minute de militie, care era f eficienta la timpul ala.
        • 0 (0 voturi)    
          era in anul 1984, (Joi, 29 iunie 2017, 16:02)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          asasinul a primit 20 ani de puscarie de la regimul comunist.
          Au fost si alte atentate, le-am mentionat mai sus.
          Problema este ca adolescentii din ziua de azi, gen Sisis, nu pot sa conceapa ca pe teritoriul Romaniei au fost atentate.
          • -1 (1 vot)    
            sisis? (Joi, 29 iunie 2017, 16:37)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            intelesei bine?10 +

            nu-i adolescent e un auto multumit!
  • -17 (21 voturi)    
    Roman? (Joi, 29 iunie 2017, 9:57)

    smc [utilizator]

    Cat de "roman" o fi cetateanul asta?
    • +1 (1 vot)    
      Foarte (Joi, 29 iunie 2017, 12:28)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui smc

      E cat se se poate de roman, numele adevarat este Ionut Balan.
  • +15 (17 voturi)    
    asta ne mai lipsea acuma! (Joi, 29 iunie 2017, 10:05)

    yoyosm [utilizator]

    nu ne ajunge cat ne "teorizeaza" dracknea & ciuma rosie, ne mai trebuia si un ratat din asta. Ce pedeapsa avem pt tembelul asta? Inchisoare pe viata? Deportare in Siria?
  • +1 (21 voturi)    
    nu e loc la noi de asa ceva! (Joi, 29 iunie 2017, 10:11)

    N.S. [utilizator]

    Din fericire, pe langa altele, serviciile isi fac treaba cu brio la capitolul terorism! Nu inteleg de ce in tarile UE mult mai evoluate, se toleaza destul de mult acest fenomen...
    • +3 (11 voturi)    
      isi fac? (Joi, 29 iunie 2017, 10:45)

      sisif.sisif [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      da, isi fac de lucru si noi platim o schema de personal mai mare ca a fbi-ului. da, au tot interesul astia sa ne ameninte pe noi, buricul pamantului. da, e greu rau sa identifici un amarat dezaxat care posteaza online ce ar vrea sa faca. da, cam la 6 luni ne mai servesc un caz despre cum ne-au salvat de la un mare atentat. da, facem o legatura cu parisul ca da bine. mai rasfirati baieti, mai rasfirati, doar atat poate divizia propaganda?
    • -2 (2 voturi)    
      pentru ca (Joi, 29 iunie 2017, 11:33)

      Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      In tarile UE mai evoluate sunt milioane de musulmani, dintre care zeci de mii sunt radicalizati. E foarte greu sa ii supraveghezi pe toti.
    • -1 (1 vot)    
      nu asta e explicatia... (Joi, 29 iunie 2017, 15:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      explicatia tine de fapul ca Romania si Bucurestiul nu sunt la fel de atractive pentru atacurile teroriste in comparatie cu Paris, Londra, Berlin sau marile capitale occidentale.
      Una e sa zici ca ai reusit sa pui o bomba la patinoarul Flamaropol din Bucuresti, si alta sa spui ca ai reusit sa comiti un atentat la sala de concerte Bataclan din Paris.
      daca e sa ne bazam pe SRI ca ne scapa de atentate, nu ne-am gasit aparatorul...SRI se ocupa mai mult cu ascultatrea telefoanelor si lupta politica interna decat cu prinderea de teroristi.
  • +20 (22 voturi)    
    Ibrahim .. (Joi, 29 iunie 2017, 10:21)

    Carcalete [utilizator]

    ... nu a mai avut timp sa se radicalizeze.
    A pierdut banii arabetilor la pacanele.
  • +26 (30 voturi)    
    bah... (Joi, 29 iunie 2017, 10:23)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    dar niciunul nu se "radicalizeaza" impotriva PSD? astia nu-si stiu prioritatile :)))))
    • +3 (3 voturi)    
      !!!... (Joi, 29 iunie 2017, 11:52)

      DelMa [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Esti tare Fox !!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Ti-am dat minus din greseala (Joi, 29 iunie 2017, 12:20)

      laurix [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Scuze, ti-am dat minus din greseala, cand de fapt vroiam sa-ti dau 1000 de plusuri :-)
  • +6 (10 voturi)    
    Avem un "Ibrahim" la guvern (Joi, 29 iunie 2017, 11:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    prieten cu sirianul condamnat pentru terorism. Asa ca de ce ne miram.
  • -1 (1 vot)    
    sunteti siguri ca individul (Joi, 29 iunie 2017, 12:04)

    Rescator [utilizator]

    Nu este din Teleorman?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce om normal (Joi, 29 iunie 2017, 12:12)

    bagu.florin [utilizator]

    la cap posteaza filmari cu decapitari ? Din punctul meu de vedere oricine posteaza asa ceva devine din start suspect, probabil asa l-a identificat si SRI. Iti faci cont pe retele de socializare ca sa discuti cu prietenii, nu ca sa postezi monstruozitati. Trebuie facut ceva care sa oprasca folosirea acestor retele pentru recrutare si propaganda terorista.
    • 0 (0 voturi)    
      da, se poate face ceva... (Vineri, 30 iunie 2017, 16:31)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui bagu.florin

      desfintarea lor
    • 0 (0 voturi)    
      PS... (Vineri, 30 iunie 2017, 16:33)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui bagu.florin

      eu de exemplu nu am cont pe nicio "retea de socializare" sau de indobitocire si vad ca nu mi s-a intamplat nimic rau si nici sfarsiul lumii nu a venit
      • 0 (0 voturi)    
        PPS... (Vineri, 30 iunie 2017, 16:52)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        daca vreau neaparat sa socializez cu cineva atunci pur si simplu o fac live ca sa zic asa vorbind direct cu persoana respectiva...
  • +1 (9 voturi)    
    Farsa SRI (Joi, 29 iunie 2017, 13:00)

    lucky luck [utilizator]

    Baietii trebuie si ei sa-si justificce salariile si bugetele faraminoase, inexistenta activitatii statutare, existenta activitatii acoperitilor din misiunile nestatutare, imixtiunea in justitie, presa, politica.
    L-au gasit pe bietul acar Paun, un baiat cel mai probabil dezechilibrat, care se lua drept James Bond si o freca pe internet.
    In loc ca acel baiat sa fie ajutat de psihologi si psihiatri, in Romania risca sa primeasca un 15, 20 de ani de parnaie.
    Stat de drept, cand ne tii...
  • 0 (0 voturi)    
    hazliu (Duminică, 2 iulie 2017, 23:21)

    Lucian* [utilizator]

    eu cred ca asta s-a saturat de stereotipurile din bancurile despre oltenii care nu au ce face si si-a zis el sa adauge o ocupatie suplimentara:
    ce face un oltean cand se plictiseste?
    De toate!
    Iar cand este prost de bubuie (al mai jos IQ din toata Oltenia) atunci devine islamist mirositor de praz!
    Eu cred ca este unicat...