Atacurile ursilor se inmultesc in Harghita. Seful Consiliului Judetean, scrisoarea deschisa pentru ministrul Mediului

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 28 iunie 2017, 10:29 Actualitate | Esenţial

Cioban dus cu ambulanta dupa atacul ursilor
Foto: CJ Harghita
Un cioban din judetul Harghita a fost atacat sambata de un urs, fiind internat cu rani grave. Prezenta si atacurile ursilor in localitatile din judet au devenit tot mai dese, spune presedintele Consiliului Judetean, Borboly Csaba, care i-a adresat o scrisoare deschisa ministrului Mediului, Gratiela Gavrilescu.

UPDATE: Asociația Felcsík pregateste un protest in Bucuresti pentru 5 iulie daca ministerul Mediului nu va emite autorizatia ceruta. Asociația Felcsík si președintele CJ Harghita, fac apel către primarii și șefii composesoratelor din județele Harghita, Covasna și Mureș, respectiv celor din județele Brașov, Prahova și Argeș, de a se alătura inițiativei de participare la miting.

Borboly Csaba ii cere ministrului sa emita autorizația de recoltare în cazul urșilor care atacă oameni, atragand atentia asupra pericolului din judetul Harghita.

Consiliul Judetean a realizat si o harta interactiva pe care se pot vedea cazurile de atacuri ale ursilor:



Scrisoarea deschisa a lui Borboly Csaba:

„Ceea ce era de „așteptat” sau mai bine spus iminent, s-a și întâmplat! După daunele materiale zilnice, sutele de animale vătămate sau ucise, de această dată ursul a atacat un cioban care păstorea animalele lăsate în grija sa”, a declarat Borboly Csaba, președintele Consiliului Județean Harghita.                                               

Ciobanul a fost rănit la ambele membre inferioare de ursul care a intrat în stâna de lângă pădurea aflată în hotarul localități Dănești, la orele amiezii, sâmbătă, 24 iunie. Dat fiind faptul că stâna se află într-un loc greu accesibil, ciobanul a fost transportat  în sat cu ajutorul unui autovehicul 4X4, de unde a fost transportat de către o ambulanță la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc.

Imagini realizate la sediul spitalului județean au fost postate pe pagina de socializare a lui Borboly Csaba:

HU - https://www.facebook.com/borbolycsaba/posts/1309291935784853

RO - https://www.facebook.com/borbolycsaba.ro/posts/1108591992575514

Postarea a generat discuții aprinse, mai multe persoane sunt de părere că acest fapt ar trebui făcut cunoscut și la București.

Karda Róbert, primarul localității Sândominic i-a solicitat prin intermediul paginii de socializare președintelui consiliului județean ca o delegație a primarilor din județ să facă o vizită de protest la București pentru a atrage atenția asupra a acestei situații intolerabile.

„Dacă strigătul de ajutor al oamenilor de la Dănești, Mugeni sau Băile Tușnad cu privire la daunele și atacurile pe care le provoacă aproape zilnic urși, nu este auzit la București, iar aceste carnivore mari nu sunt relocate sau extrase, atunci ne vedem obligați să mergem la București, deoarece această situație este intolerabilă! Viața oamenilor nu este unealtă politică și nici obiectul vreunui joc al nepăsării!” afirmă Borboly Csaba, care luni și marți, săptămâna viitoare va discuta cu primarii din județ în legătură cu probabila vizită de protest la București.

„Pe această cale fac apel la ministrul mediului Grațiela Gavrilescu de a emite autorizația de recoltare în cazul urșilor care atacă oameni. Bucureștiul să nu mai fie nepăsător, să nu se tragă de timp, în vreme ce în județul Harghita oamenii se află în pericol” a spus Borboly Csaba.

În cursul acestei săptămâni, într-o singură localitate din județ, la Mugeni, ursul a prădat mai multe de 100 de animale domestice: 12 iepuri, 29 pui și 60 găini. Cele zece familii care au suferit aceste daune trăiesc zi de zi cu frica în sân.

„Nu lupt împotriva urșilor, ci pentru liniștea locuitorilor din județul Harghita și pentru siguranța lor personală. Sunt dator față de locuitorii județului de a face tot ce îmi stă în putință pentru a pune capăt acestei situații. Deoarece azi omul este în pericol, nu ursul! Toate atacurile trebuie aduse la cunoștința opiniei publice și trebuie raportate și trebuie să vorbim despre acest lucru până când se va lua o decizie la București. Să nu lăsăm ca situația să degenereze, asemenea tragicelor incendii de la clubul Colectiv sau circul de stat, să prevenim decesele cauzate de atacurile de urs! Așadar, solicit intervenția de urgență a doamnei ministru Gavrilescu și emiterea cotei de recoltare”, a afirmat președintele consiliului județean.























4665 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    ursii patrioti (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:35)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    De la teaba cu motiunea cu automomia si steagul secuiesc se trage.
    S-au evervat si ursii.
    • +7 (13 voturi)    
      ha ha (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:11)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      cand au populat ardealul cu bozgori au uitat sa aduca si ursi de la ei.
      Ursii sunt de-ai nostri toti :)))))
    • -10 (18 voturi)    
      gluma de prost gust (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:23)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Nu-ti doresc sa apuci sa fii atacat de un asa animal...
  • +33 (39 voturi)    
    Mda (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:38)

    xanax [utilizator]

    Mai bine ii trimitea scrisoarea lui Verestoy Attila, s-o lase mai moale cu defrisarile.
    Habitatul natural al ursilor s-a redus foarte mult, asta-i problema de fapt!
    • +14 (14 voturi)    
      Perfect adevarat ! (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:59)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui xanax

      Exact asta ma preagateam sa scriu, insa vazand comentariul tau nu pot decat sa te aprob si sa-ti dau un plus.
      :)
    • +14 (14 voturi)    
      la Gaterszag Kerestoy SRL ? (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanax

      apai imediat sarea un jobbik din jobenul iudemere sa spuna ca este discriminare !, de altfel e corect ce ai spus, insa votantii iudemere spun nemtudom !
    • +11 (11 voturi)    
      pai (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:13)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui xanax

      evident ca asta-i cauza principala, da' unii tre' sa fim musai Gica contra!
    • +11 (11 voturi)    
      + si de la mine (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:31)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui xanax

      Cind defriseaza ce asteapta sa se intimple...
  • +10 (10 voturi)    
    Asteptam pe Bombo! (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:45)

    Crioan [utilizator]

    Sa fie repus in paine Primul Vanator al tarii, sa elimine ursii agresivi!
  • +12 (14 voturi)    
    atacul oamenilor (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:48)

    pardalian [utilizator]

    impotriva naturii. Asta ar trebui sa fie titlul articolului. Adica acest grof ungur cu dosar penal pt coruptie este revoltat ca dupa ce a ras padurile adica sursa de hrana a ursilor, ursii au mancat niste gaini. Poate si-a zis ca acum daca a taiat padurea, trecem la si la animale. Sa nu ramana nimic. Taiem tot, omoram tot, transformam totul in desert. FMM!
  • +13 (13 voturi)    
    poate (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:17)

    cinev@ [utilizator]

    daca nu ar mai taia padurile ursi ar sta pe acolo...
  • +12 (14 voturi)    
    Aroganta tipica (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:22)

    tudor74 [utilizator]

    "Deoarece azi omul este în pericol, nu ursul!" Pe bune ? 7 miliarde de bipezi vs cati ursi ?
    • +5 (5 voturi)    
      ursii panda, renumiti pentru ferocitatea lor, (Miercuri, 28 iunie 2017, 14:54)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      sunt pe cale de disparitie....eu nu mi-as face probleme pentru 10 ciobani sau 100 de oi...
  • +12 (12 voturi)    
    mai, dar acand ati taiat.. (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:03)

    akillies [utilizator]

    ..mii de hectare de padure, ati vant toata hrana ursilor si v-ati dus oile acolo.., ce credeati ca o sa se intample in 10-15 ani?!?! ca ursul o sa inteleaga ca nu mai e locul lui acolo si se duce in alta padure?!?!

    multa minte va mai trebuie!

    Acum, trebui sa fie omorati ursii, pentruca niste inconstienti si-au taiat craca de sub ei!
    • +9 (9 voturi)    
      realitatea (Miercuri, 28 iunie 2017, 13:10)

      ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Realitatea:taierea masiva a padurile au fost facuta de aripa maghiara a psd cu aprobarea tacita a PSD & co... Fiti siguri, ca toti sau aproape toti sefii au primit din malai...
  • 0 (8 voturi)    
    La baile Tusnad (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:38)

    Ochiana [utilizator]

    ursii vin seara de seara aproape. Merg acolo ca si turist de cativa ani...Ursii sunt o prezenta zilnica.
    Ultima oara cand am fost, de Rusalii, era un pui ce cauta prin gunoaie iar turistii tampiti radeau si filmau cu telefoanele..o gramada de vreo 10 nu aveau alta treaba decat sa filmeze.

    Puiul ala, cand va creste va deveni periculos.
    Nu ieseam din casa dupa ora 9 seara desi as fi vrut poate sa ies sa ma mai plimb.
    va dati seama cum traiesc oamenii aia care locuiesc permanent acolo.
    Nu-i de joaca si nici de gluma !
  • +6 (10 voturi)    
    O sa avem ciobani si oi in curd pe Casa Poporului (Miercuri, 28 iunie 2017, 13:20)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Nimeni nu vorbeste despre modul in care sutele de mii de oi distrug mediul natural, ciobanii mai au putin si isi fac stani pe orice metru patrat de teren.
    Sa fim seriosi, trebuie sa existe un echilibru intre habitatul natural ala animalelor salbatice si numarul de tani. In Romania oieritul a explodat, avem miliarde de oi si ne miram ca ursii ataca ciobani in creierul muntilor.
    Nu voi fi de caord niciodata cu o lege care sa dea liber la ucis ursi. Daca, punctual, avem cazuri de atac la om in zone locuite, da, sa fie impuscat cu autorizatie speciala.
    Vanatorii saliveaza la trofee si vanatoare pe bani multi.
    Sa vina strainii in Romania si sa omoare animale, ca la ei in Vest vanatoarea e interzisa.
    La fel se intampa, si la pasari.
    masacru.
    • +1 (1 vot)    
      Exista si solutii alternative (Miercuri, 28 iunie 2017, 19:26)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      De ce impuscarea lor ar fi singura solutie...
      De acord ca s-a defrisat in ultimii zeci de ani dar problema este CE FACI ACUM ? Cum rezolvi acum problema oamenilor care traiesc in locurile respective carora le sunt omorate animalele, distruse recoltele? Nu poti astepta inca 20-30 de ani sa fie reimpadurite dealurile.
      Inteleg ca noi avem un excedent de ursi in timp ce alte tari se plang ca le-au disparut din paduri. De ce nu se pot exporta?
      Sau se pot steriliza un numar de femele.....stiu ca nu-i usor dar o solutie trebuie gasita
  • +3 (3 voturi)    
    aiurea (Miercuri, 28 iunie 2017, 18:30)

    srpc [utilizator]

    trebuia sa protesteze cand s-au taiat masiv padurile, lasandu-i pe ursi fara habitatul lor, nu acum, cand culeg "roadele" prostiei lacome