Focsani: Patru persoane au murit, in urma unei batai cu furci si topoare intre membrii a doua grupari interlope

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iunie 2017, 7:58 Actualitate | Esenţial

Patru persoane din Focsani au murit, in noaptea de marti spre miercuri, in urma unei batai intre doua grupari interlope, victimele - trei barbati si o femeie - fiind lovite cu furci si cu topoare, potrivit news.ro. Patru persoane din Focsani au murit, in noaptea de marti spre miercuri, in urma unei batai intre doua grupari interlope, victimele - trei barbati si o femeie - fiind lovite cu furci si cu topoare.

UPDATE:

ora 9:10
Doi dintre atacatori au fost prinsi in aceasta dimineata, au anuntat reprezentantii IPJ Vrancea.

ora 08:10 Se vehiculeaza mai multe motive: custodia unui copil sau o escapada amoroasa

ora 08:02 Politia:
Toti cei implicati in omoruri au fost identificati si-i vom prinde si pe cei care au scapat

ora 08:00 Martori, pentru Romania TV: Politia a intervenit abia dupa ce evenimentul s-a consumat, desi au fost anuntati mult mai repede. Politia neaga insa.

Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Judetene Vrancea, Bogdan Toader, incidentul a izbucnit in jurul orei 00.30, pe strada Gheorghe Doja din Focsani, intre membrii a doua grupari interlope, pe fondul consumului de alcool si cel mai probabil din cauza unor neintelegeri mai vechi.

In conflictul izbucnit intre cele doua grupari - una dintre ele cunoscuta sub numele Mustafa - au fost folosite furci si topoare. Trei barbati au fost loviti cu topoarele si au decedat pe loc, in timp ce o a patra persoana, o femeie, a fost preluata de medici si transportata la Spitalul Judetean din Focsani, avand o plaga injunghiata.

Femeia, in varsta de 44 de ani, a decedat la scurt timp, la unitatea medicala. Conform sursei citate, doi dintre agresori au reusit sa fuga cu un autoturism si au fost prinsi de politisti in localitatea Dumbraveni, iar alti cinci barbati implicati in conflict au fost ridicati de catre anchetatori de acasa sau din trafic si dusi la Parchet, unde sunt audiati miercuri dimineata. De asemenea, alte cel putin doua persoane sunt cautate si ar urma sa fie duse la Parchet pentru a fi audiate.

Purtatorul de cuvant al Politiei Judetene Vrancea a precizat ca pentru prinderea suspectilor politistii si jandarmii fac filtre in tot judetul. Politistii spun ca este cel mai grav incident produs in ultimii 20 de ani in Focsani.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

14823 vizualizari

  • -1 (37 voturi)    
    2017 (Miercuri, 28 iunie 2017, 8:30)

    toxx [utilizator]

    Undeva in Europa: Romania, tara a Uniunii Europene...
    • -8 (22 voturi)    
      Vrancea este tara lui Oprisan (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:44)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Un fel de Teleorman de Oprisan, dar mai jalnic.
  • +7 (37 voturi)    
    se numeste darwinism ... (Miercuri, 28 iunie 2017, 8:32)

    Tavi73 [utilizator]

    Astea sunt legile naturii. Ar trebui sa le lasam sa functioneze mai des. Ne-am cam indepartat de ele.

    Eu nu imi aduc aminte ultima data cand ne-am batut cu furci si topoare, cred ca a fost la Rovine. Oamenii astia traiesc natural, ne readuc in memorie istoria noastra glorioasa. Pacat ca a intervenit politia.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu se numeste Darwinism ! (Miercuri, 28 iunie 2017, 18:57)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Tavi73

      Se numeste prostie in capul tau !
      La Rovine nu se luptau cu furci, ci cu sulite.
      Povestea cu furcile a fost bagata de comunisti pentru a accentua importanta taranimii din armata, inarmati cu unelte agricole.
      Cetatenii nu trebuie sa-si fac dreptate singuri.
      Daca ar fi pedeapsa capitala, ar fi mai bine sa fie aplicata pentru cei care au ucis la Focsani. Daca ostentativ vine spre tine cineva inarmat cu furca, cetateanul care nu vrea sa fie condamnat , trebuie sa se retraga pe cat posibil si sa se inarmeze si sa se apere doar in legitima aparare !
      Cine face in contra, trebuie vreo 5 ani de inchisoare pentru amenintare cu mana inarmata, si pedeapsa capitala la ucidere.
  • +34 (34 voturi)    
    si? (Miercuri, 28 iunie 2017, 8:45)

    srpc [utilizator]

    ce a pierdut lumea civilizata din asta?
  • +17 (17 voturi)    
    Doar patru? (Miercuri, 28 iunie 2017, 8:57)

    Pac-pac [utilizator]

    Inseamna ca a fost doar o imbranceala...
    Pfiu...slaba stire.
  • +17 (19 voturi)    
    Bravos Politia Romana! (Miercuri, 28 iunie 2017, 8:57)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    "Martori, pentru Romania TV: Politia a intervenit abia dupa ce evenimentul s-a consumat, desi au fost anuntati mult mai repede. Politia neaga insa."

    Foarte bine!
  • +3 (35 voturi)    
    Cosa Nostra de Romania (Miercuri, 28 iunie 2017, 9:04)

    Sani [utilizator]

    Erau membrii aripilor interlope PSD?

    Apropo, daca se intampla ceva similar intre aripile Ponta versus Dragnea, va rugam mult, NU INTERVENITI!
  • +19 (19 voturi)    
    cine scoate sabia... (Miercuri, 28 iunie 2017, 9:11)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    de sabie va pieri! Daca te apuci sa te bati cu topoare si sabii, banuiesc ca nu te astepti sa dormi in pat la noapte :)
  • +14 (20 voturi)    
    Pai (Miercuri, 28 iunie 2017, 9:12)

    miss saloane [utilizator]

    Si de ce s-au oprit?
  • +15 (17 voturi)    
    Numai 4? (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:03)

    DeNecrezut [utilizator]

    Nu inteleg de ce au murit numai 4. Puteau muri cu totii si toata luema era happy :)
  • +35 (35 voturi)    
    batai intre grupuri de romi, cu siguranta (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:13)

    bancher [utilizator]

    si la mine la tara, in Oltenia, se mai intamplau astfel de cazuri: se luau tziganii la bataie cu furcile, cutitele de taiat porci si topoarele. Funny este ca numai intre familiile de tzigani se intamplau astfel de lucruri, intre romani nu am auzit (adica se mai bateau si romanii, dar nu sareau cu toata familia la bataie0.
    Asa ca pun pariu pe ce vreti voi ca bataia a fost intre 2 clanuri tziganesti.
    • +1 (1 vot)    
      precizari (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:54)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      nu-s clanuri, in adevaratul sens al cuvantului [sau macar cat alea de prin timisoara, bucuresti, iasi]. doar ca numele "mustafa" [una din familii] e cam ca "popescu" la romani, in focsani. in special familia asta era foarte numeroasa. de fapt, e - ca procentual nu a insemnat prea mult scaderea numarului.
  • +16 (16 voturi)    
    familii (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:23)

    codyrocco [utilizator]

    nasol e altceva - s-a umplut orasul de rude de-ale astora, veniti de prin imprejurimi. pariez ca vor mai fi si alte ciocniri.
  • +26 (26 voturi)    
    Celebram diversitatea! (Miercuri, 28 iunie 2017, 10:42)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Sa nu ne mai critice UE ca nu sprijinim multiculturalitatea, ca nu lasam sa se manifeste frumoasele datini ale diferitelor grupuri etnice ...
  • -5 (19 voturi)    
    Aceste clanuri (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:16)

    John M. [utilizator]

    ar trebui aduse in actualitate prin dotarea cu arme de foc. Cine se mai lupta cu furca si toporul in sec.XXI?! Strainatatea o sa creada ca suntem o natiune de salbatici !
  • -7 (15 voturi)    
    probabil simpatizanti PSD (Miercuri, 28 iunie 2017, 12:41)

    un oarecare [utilizator]

    unii ultrasi Dragnea, altii ultrasi Ponta.
    precum in partid
    asa si la alegatori....