USR va depune miercuri un proiect de modificare a legii CCR. Potrivit proiectului, nu vor putea fi judecatori ai Curtii cei care au fost membri de partid in cei 9 ani anteriori numirii

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 iunie 2017, 17:10 Actualitate | Esenţial

Partidul Uniunea Salvati Romania va depune, miercuri, un proiect de modificare a Legii de organizare si functionare a Curtii Constitutionale, care sa accentueze libertatea judecatorilor constitutionali de a formula opinii separate, anunta un comunicat al formatiunii politice.

Necesitatea proiectului de lege a aparut dupa ce in urma cu doar cateva zile motivarea unei decizii controversate a Curtii Constitutionale a Romaniei a fost publicata fara a mai include si opinia separata exprimata de judecatoarea Livia Stanciu. Opinia Liviei Stanciu care critica decizia CCR ce obliga Parlamentul sa impuna un prag valoric in ceea ce priveste infractiunea de abuz in serviciu nu a mai fost reprodusa in Monitorul Oficial odata cu decizia emisa de Curtea Constitutionala deoarece nu ar fi respectat noile reguli de redactare, aminteste sursa citata.

Aceste reguli fusesera introduse saptamana trecuta printr-o Hotarare de organizare interna emisa de presedintele CCR Valer Dorneanu.  

"Hotararea de organizare interna cu privire la opiniile separate este inoportuna si nelegala, incalcand prevederile art. 145 din Constitutiei si cele ale art. 59 alin (3) din Legea 47/1992. Aceasta Hotarare devine un veritabil instrument de cenzura la adresa judecatorilor constitutionali care se afla in minoritate", a explicat deputatul USR Silviu Dehelean, membru in Comisia juridica.  

"Practica juridica foloseste dintotdeauna institutia opiniei separate ca o garantie a libertatii de exprimare si a libertatii de opinie a judecatorilor si da posibilitatea manifestarii unor ideologii diferite sau a unei abordari filozofice diverse a dreptului", a adaugat deputatul Silviu Dehelean.  

Proiectul USR propune modificarea si completarea unor articole din Legea 47/1992 astfel incat sa accentueze libertatea judecatorilor constitutionali de a formula opinii separate si sa statueze obligativitatea publicarii opiniei separate in forma prezentata de autorul ei, fara nicio ingerinta din partea celorlalti judecatori.  

Proiectul introduce, de asemenea, noi conditii pentru numirea in functia de judecator constitutional, respectiv cea de a detine titlul universitar de doctor in drept si cea de a nu fi fost membru intr-un partid politic in ultimii noua ani. 

Aceste conditii au rolul de a asigura indeplinirea criteriilor de integritate si de independenta politica a judecatorilor CCR, afirma USR.

"Curtea Constitutionala este o institutie fundamentala pentru democratia noastra. Desi sunt numiti de catre Camera Deputatilor, Senat si Presedintele Romaniei, judecatorii Curti Constitutionale trebuie sa fie impartiali, iar deciziile lor nu trebuie afectate de considerente de ordin politic. Pentru a da eficienta principiului independentei judecatorilor Curtii Constitutionale USR considera oportun a introduce intre criteriile de selectie a judecatorilor Curtii Constitutionale conditia ca acestia sa nu fi fost membri intr-un partid politic in ultimii 9 ani", a declarat deputatul Stelian Ion, membru in Comisia juridica.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2461 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    o sa pice... (Marţi, 27 iunie 2017, 17:13)

    liviu_ [utilizator]

    si daca printr-o minune nu o sa pice... o sa fie neconstitutionala ;)
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 27 iunie 2017, 17:21)

    CezarN [utilizator]

    Sustin initiativa si o voi populariza-o.
    Sa vedem ce vor spune cei de la PSD si PNL despre aceasta initiativa, caci ei sunt cei care au populat CCR cu tot felul de politruci.

    Demnitatea de judecator CCR este folosita de polticieni pentru a-si rasplati cateii cei mai fideli si mai talibani (vezi Mona Pivniceru), de unde si remanenta acestora in a fi slugi ale partidului.

    Nu spun ca un judecator CCR nu are dreptul la propriile sale opinii politice, insa ceaa ce eu vrea sa spun este ca aceste opinii politice nu trebuie sa fie la comanda si in interesul imediat al partidului care i-a dat sinecura.
  • +5 (5 voturi)    
    Foaaaarte bun proiectul ... (Marţi, 27 iunie 2017, 17:21)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    doar ca CaCaRaii il vor declara neconstitutional ,

    dordaneanu stie mai bine , ii lingea pantofii lui bombonel ...
  • +5 (5 voturi)    
    Din pacate... (Marţi, 27 iunie 2017, 17:26)

    Andradda [utilizator]

    ...aceasta lege n-are nicio sansa sa treaca de actualul Parlament si, in afara de asta, insasi CCR va decide neconstitutionalitatea legii, invocand discriminarea si multe alte chichite.
    Si chiar daca ar trece, va avea efect doar pe viitor, iar Dorneanu mai are inca 7 ani de "domnie" la CCR.

    Aceste conditii trebuie stipulate intr-o noua Constitutie, altfel nu exista nicio sansa sa se schimbe ceva.
  • +3 (3 voturi)    
    Iar PSD va propune alta modificare. (Marţi, 27 iunie 2017, 17:33)

    taro [utilizator]

    Pot sa fie numiti judecatori la CCR numai daca au fost membri de partid, au o lucrare de doctorat plagiata sau suspecta de plagiat si cel putin un dosar penal in curs de cercetare sau judecare.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu uitati diversitatea, vrem diversitate in CCR! (Marţi, 27 iunie 2017, 17:42)

    cenzuratul [utilizator]

    Prin lege sa fie obligatoriu ca CCR sa contina minoritati sexuale, etnice, rasiale.
    • 0 (2 voturi)    
      Hehe, ce suptili va credeti rusnacilor (Marţi, 27 iunie 2017, 23:05)

      transpenibilus [anonim] i-a raspuns lui cenzuratul

      Nu, la CCR nu trebuie sa fie "prin lege sa fie obligatoriu ca CCR sa contina minoritati sexuale, etnice" cum penibil (flazneta se prapadeste de ras de ideea ta de a incerca balonasul asta) ci niste oameni care nu sunt influentabili de SUA si UE (adica independenti) si mai ales sa nu fie COZI DE TOPOR ALE MOSCOVEI (colegii vostrii, vasazica) si care sa fie capabili sa judece obiectiv si neutru (hai ca la Republica Moldova tot voi sunteti aia cu neitralitatea in gura) chestii privind minoritati sexuale, etnice, politice sau de orice alt fel.

      Sau, nyk1 cenzuratule care vrei sa press_to_reset_the_world si esti base wannabe dar il urasti pe mazeta, omul sa dea dreptate cui i se cuvine indiferent ca e majoritar sau minoritar din orice punct de vedere. Vponil, sukinsan?
    • +2 (2 voturi)    
      E gluma , sau .... (Miercuri, 28 iunie 2017, 0:20)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      daca vorbiti serios, inseamna ca chiar nu stiti ce vorbiti ! pai CCR e adunatura ?! "obligatoriu " ? ce vorbesti , domnule ? avem nevoie de experti juristi independenti politic , asta e criteriul , indiferent de etnie, rasa, etc, dar nu trebuie ca CCR sa contina obligatoriu minoritatile astea , primeaza principiul competentei , evident . (e si mare CCR-ul ala , ce sa spun ...)
      Sau nu intelegeti ?
  • 0 (0 voturi)    
    O noua conditie ... (Miercuri, 28 iunie 2017, 11:37)

    Marius Bazu [anonim]

    .. ar trebui sa fie aceea ca un judecator constitutional sa fi fost JUDECATOR cel putin 9 ani din carierea sa profesionala de pana acum.
    Va rog sa verificati actuala lista a judecatorilor CCR. Veti constata ca predomina procurorii, avocatii sau jurisconsultii!