VIDEO Cate viteze va avea Europa viitorului? Si ce inseamna mai exact apararea comuna europeana? Europarlamentarul Andi Cristea a discutat online cu cititorii

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 27 iunie 2017, 11:38 Actualitate | Esenţial

Andi Cristea
Foto: Parlamentul European
UE e in plin proces de transformare, cu discutii aprinse la nivel national si comunitar despre posibilitatile de reformare interna, dar si despre conceptul de aparare comuna. Europarlamentarul Andi Cristea, vicepresedinte al Comisiei pentru afaceri externe si presedintele Delegației la Comitetul parlamentar de asociere UE-Moldova, a discutat online cu cititorii HotNews.ro.

Intalnirea online LIVE VIDEO:



Carte de vizita Andi Cristea (35 de ani):

- Europarlamentar PSD din 2014
- Presedinte al Delegatiei la Comisia parlamentara de Asociere UE-Moldova (D-MD), membru in Comisia pentru Afaceri Externe (AFET), in Delegatia la Adunarea Parlamentara Euronest (DEPA) si membru al Conferintei presedintilor de delegatie (CPDE).
- In 2012 a fost director de cabinet al ministrului justiției
- Intre 2012 si 2014 a fost director general, Ministerul Afacerilor Externe

  • Pune intrebari folosind formularul de comentarii


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

1388 vizualizari

  • Apararea comuna (Marţi, 27 iunie 2017, 12:08)

    CezarN [utilizator]

    La inceput a fost UE. Unele tari deja membre UE au incercat, si parte dintre ele chiar au reusit, sa castige bani de la tarile candidate la UE in schimbul bunavointei celor mai vechi membri.

    Asa am cedat noi Petromul, pe mai nimic, Sidex-ul, Apanova, industria cimentului, etc.

    Unele tari au incercat sa faca bani din aderarea la Schengen(vezi Olanda care vrea portul Constanta in schimbul acceptarii RO).

    Pe acelasi sablon, acum se inventeaza altceva (UE concentrica, nucleul decizional al UE, etc), la care vechii membri au acces default iar cei noi trebuie acceptati, acceptare in schmbul careia va trebui sa platim intr-un fel sau altul, iar aici intervine "apararea comuna" - vrem acces in cercul restrans, cheltuim bugetul de aparare pe achizitii din FR si DE, nu pe arme USA, cu toate ca nici FR, nici DE nu pot asigura o securitate efectiva estului Europei in fata rusilor, si nici macar lor insele nu si-o pot asigura.
  • Europa cu mai multe viteze si consecintele (Marţi, 27 iunie 2017, 12:17)

    jackalphonse [utilizator]

    Buna ziua.
    Dle. Andi Crestea, vedem ca se manifesta in piete o concurenta acerba a unor giganti, sa le zicem "privati", si aceasta concurenta atrage dupa sine concurenta unor state (implicare) care incep sa depinda de acesti giganti prin venitul adus la buget si locurile de munca oferite.
    1. In contextul enuntat mai sus, credeti ca este o naivitate in a crede ca, odata ce se stabilesc "vitezele maxime", statele respective (avansate) sa facilitize in vreun fel cresterea "vitezei" statelor mai sarace, dat fiind ca acest lucru se face orecum in detrimentul celor cu viteze mai mari? (Altfel spus, sunt dispuse statele avansate sa ajute niste potentiali concurenti?).
    2. Este usor de remarcat ca vitezele diferite pot creea decalaje care, daca nu se face ceva, vor creste de la an la an. Credeti ca, cu noile reguli ale Europei cu mai multe viteze, vor aparea si vor disparea drepturile unui stat in functie de decalajele produse? Altfel spus, odata ce un stat are viteza mica, se pare ca pierde si o parte din instrumentele prin care sa reduca decalajul prin pierderea unor drepturi.
    Va multumesc.
  • moldova (Marţi, 27 iunie 2017, 12:53)

    Dragos Ivan [anonim]

    Buna ziua. Care e pozitia dvs fata de implementarea in Moldova a votului uninominal?
  • MCV (Marţi, 27 iunie 2017, 23:56)

    Edi [anonim]

    Care e pararea dvs: ar fi bine sau nu sa se ridice MCV pt Romania. Este Romania pregatita sa i se ridice MCV? Sau se ineaca in coruptie daca ramane fara colacul MCV?
  • Plahotniuc (Miercuri, 28 iunie 2017, 0:34)

    Gelu [anonim]

    Domnule Cristea, partidul dvs PSD este prietenul lui Plahotniuc din RM. Cum apreciati actuala situatie din RM cu Plahotniuc si cu Dodon la butoane?

    Basescu ce rol ar avea in RM acum? Are sanse cu proiectul sau unionist sau este expirat deja? Daca in Romania nu mai e bun, de ce ar fi in Moldova?
  • aparare (Miercuri, 28 iunie 2017, 9:41)

    Viorica Metoc [anonim]

    Buna simineata. Dintre propunerile Comisiei privind apararea comuna, pe care o preferati?
  • brexit (Miercuri, 28 iunie 2017, 9:42)

    GG [anonim]

    Aveti incredere in felul in care negociaza Barnier brexitul din partea ue? E bine reprezentata Romania in aceste negocieri?

    Succes!