Politia Rutiera a aplicat 18.000 de sanctiuni in trei zile. 1.400 de soferi s-au ales cu permisul suspendat

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 iunie 2017, 10:12 Actualitate | Esenţial

Aproape 18.000 de sanctiuni contraventionale au fost aplicate de politisti pe parcursul unei actiuni nationale de trei zile, care a urmarit prevenirea evenimentelor rutiere produse pe fondul vitezei excesive si depasirilor interzise, informeaza Inspectoratul General.

In perioada 23 - 25 iunie a.c., politistii rutieri au actionat la nivel national, sub coordonarea Directiei Rutiere, pentru prevenirea evenimentelor rutiere produse pe fondul nerespectarii regimului legal de viteza si a normelor privind depasirea. 

Astfel, politistii au aplicat 17.974 de sanctiuni contraventionale, 17.410 dintre acestea fiind prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195 din 2002, privind circulatia pe drumurile publice, iar 564 sunt prevazute de alte acte normative. 

De asemenea, au fost retinute 1.369 de permise de conducere si 313 certificate de inmatriculare si au fost constatate 261 infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice. 

Pe parcursul actiunii, politistii au folosit 486 de aparate radar, 10.148 dintre sanctiuni fiind aplicate pentru nerespectarea regimului legal de viteza. 

In 511 cazuri, permisele de conducere au fost retinute pentru depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise. 

Pentru nerespectarea normelor legale privind efectuarea depasiri, politistii au aplicat 543 de sanctiuni contraventionale.























2203 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    LOL (Marţi, 27 iunie 2017, 10:34)

    tudor74 [utilizator]

    18.000 de amenzi in toata tara ! SI ce vreti, o medalie ? Daca ati fi dat 18.000 de amenzi doar in Bucuresti unde sunt 1.000.000 de masini si tot ar fi prea putin !
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru pastrarea distantei regulamentare se da??? (Marţi, 27 iunie 2017, 16:05)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Exista vreo astfel de amenda data, in afara de accidentele cand masina din spate o loveste pe cea din fata?
  • +2 (2 voturi)    
    Sugestie pentru Politia Rutiera (Marţi, 27 iunie 2017, 12:05)

    Petru108 [utilizator]

    In Bucuresti, cel putin, mai sunt strazi pe care circula tramvaie, fara sa existe niciun fel de refugiu in statii. Se urca si coboara direct din/in strada. In ultima perioada am vazut zeci de situatii la limita cand pietonii, datorita acestei situatii, erau sa fie luati pe capota. Statii precum Amurgului, Sulitei, Cibinului etc etc. Rugam Politia Rutiera sa ia masuri.
  • +1 (1 vot)    
    Asta e o chestiune de normalitate (Marţi, 27 iunie 2017, 12:17)

    mr_mojo [utilizator]

    Nu ar trebui sa fie o știre.
    Doar ca Miliția romană are sprinturi din astea la comanda, pe urma iese ca găina babei care a ouat o mărgică pe toate posturile sa se laude. După care iar pauza 1000 de ani in timp ce orașele sunt sufocate de nerozi in trafic.

    De prea putine ori am văzut Miliția romană acționând necoordonat de la centru; adică polițiști care sa stea sau sa meargă in trafic și sa se autosesizeze când apar probleme fără a fi puși explicit sa facă asta (fisa postului).
    Mai au mult pana sa fie credibili și pana sa își justifice salariile pe care deja le au (nu alea pe care le vor).
  • +1 (1 vot)    
    rutiera (Marţi, 27 iunie 2017, 12:55)

    1anonim [utilizator]

    Ceam mai proasta, da cea mai proasta reclama pentru politia rutiera; bai frate, conducatorii acestei institutii juri ca sunt niste handicapati, nu au studii, si nu calca prin lume deloc. Si sunt ditamai generali, colonei sau ce grade mai au acum, cu studii superioare - auch, am uitat ca astia au diplome copy-paste tip Oprea - care au pretentii. Revenind la subiect, ei asa demonstreaza ca sunt in stare de vanatoare si trofeee- 18 mii de amenzi /3zile arata ca sunt sarguinciosi, dar atat. NU se face asa, concentrezi 3 zile 10 radare la Mamaia si 10 la Sinaia, arzi tot ce prinzi si apoi te lauzi; culmea e ca nu trebuie destituiti toti capii, doar vreo 3-4 rasi si usor mediatizati, si sa vezi apoi ceilalti ce incep sa faca treaba. Deci, nu actiuni punctuale, ci permanenta dace vreti sa educati soferii( adica sa vedem 1000 de amenzi dar si 500 de avertismente- evident la depasirile minimale de limite).
  • +1 (1 vot)    
    Dar Pietoni? (Marţi, 27 iunie 2017, 13:24)

    Andy [anonim]

    Avand in vedere ca 50% din accidente sunt din cauza pietonilor, cate amenzi ati dat acestora pentru traversare neregulamentara?
    Sau Politia rutiera stie doar sa stea la panda? Si preventia e zero?
    Dar administratorilor drumurilor cate amenzi ati dat pentru semnalizare necorespunzatoare sau gropi in asfalt?
    • 0 (0 voturi)    
      orasul trebuie redat pietonilor (Marţi, 27 iunie 2017, 15:40)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Andy

      acum, ca pieton, este foarte greu sa te deplasezi prin oras, din cauza masinilor. Sa dea amenzi si pietonilor care trec aiurea pe sosea, dar cu conditia sa nu mai vad nicio masina pe trotuare. Ce zici?
  • 0 (0 voturi)    
    mda...garcea (Marţi, 27 iunie 2017, 15:49)

    adrian_rolland [utilizator]

    Nu degeaba sunt luati la misto de toata lumea..

    La intrarea in Bucuresti pe A1 este OBLIGATORIU inainte, lucru semnalizat de altfel, si se poate face la stinga la prima intersectie(4-500m), existind scuar pentru acest lucru..

    Noo, bizonul face la stinga fix la liceu, blocind o banda.

    Garcea e prezent DOAR cind cite un smeker trebuie sa paraseasca Bucurestiul ... Intr-o singura zi, doar in acel loc s-ar ridica 1-2000 de permise + amenzile de rigoare...