Un barbat a fost accidentat mortal pe o trecere de pietoni de pe bulevardul Barbu Vacarescu din Bucuresti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 25 iunie 2017, 23:49 Actualitate | Esenţial

Un barbat in varsta de 46 de ani a fost accidentat mortal duminica seara pe trecerea de pietoni, pe bulevardul Barbu Vacarescu, in apropiere de Cristal Palace, a declarat purtatorul de cuvant al Brigazii Rutiere a Capitalei, Ovidiu Munteanu, citat de Agerpres.

Cauza producerii accidentului a fost neacordarea de prioritate la trecerea de pietoni.

Soferul autoturismului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero.

Cercetarile continua la fata locului pentru a se stabili imprejurarile exacte in care s-a produs accidentul.























​VIDEO / LIVE TEXT MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.
  • Intalnirea a inceput. Urmareste VIDEO in articol

5590 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    La noi se conduce ca la ruși (Luni, 26 iunie 2017, 7:33)

    Un Nene [utilizator]

    Adică ca in cocină. Problema e că până nu o comite, șoferul nu pricepe. Întrebarea e, trebuie fiecare sofer sa omoare un om ca sa priceapă?
  • 0 (2 voturi)    
    viata unui om nu valoreaza nimic in Romania (Luni, 26 iunie 2017, 7:49)

    cristianfagadar [utilizator]

    in Romania se moare pe trecerea de pietoni , lucruri aproape imposibile in restul umii.cauzele sunt multiple dar tin de incapacitatea autoritatilor de a se adapta la actualitate si coruptie
    • +2 (2 voturi)    
      prietene, esti penibil (Luni, 26 iunie 2017, 10:06)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui cristianfagadar

      "cauzele... tin de incapacitatea autoritatilor de a se adapta la actualitate si coruptie"

      Statul e de vina ca omori tu omul pe trecere.. cu mentalitati ca a ta am ajuns de rasul lumii. Nimeni nu-si asuma nimic, vinovatii sunt in alta parte, eventual pe Marte.
    • 0 (0 voturi)    
      iar dam vina pe autoritati? (Luni, 26 iunie 2017, 13:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cristianfagadar

      Mai ales noi, cei din Bucuresti, suntem obisnuiti ca autoritatile sa ne rezolve toate problemele: sa vina guvernul sa ne dea de lucru, sa ne dea ajutoare la inundatii, sa ne mareasca salariile, primaria sa ne ia zapada din fata usii ca pe noi ne doare la sale daca punem mana pe lopata, primaria sa spele tramvaiele si autobuzele ca in rest noi suntem liberi sa murdarim....iar acum aflu ca autoritatile sunt de vina si pentru ca dam cu masina peste pietonii aflati pe trecere.
      Nu amice, de vina suntem si noi caci ar trebui sa fim mai atenti si sa ne implicam mai mult.
  • +3 (3 voturi)    
    2 ani cu suspendare (Luni, 26 iunie 2017, 9:35)

    Dodel540 [utilizator]

    Un "sarac" mai putin. Soferul o sa ia 2 ani cu suspendare. Ati vazut ce bmw frumos, alb are la numa' 25 de ani? Ca doar judecatorii trebuie sa manance si gura lor ceva nu?
  • -1 (1 vot)    
    A murit cu dreptatea in mana (Luni, 26 iunie 2017, 11:49)

    miha1 [utilizator]

    Legal este vinovat soferul dar moral culpa este comuna. 90% din pietoni nu se asigura cand traverseaza pe trecere.
    Circula preventiv (pieton sau sofer)!
    Pietonul se poate opri in 0,5m pe cand o masina se opreste in 40-50m.
    • +1 (1 vot)    
      legal soferul va fi scos vinovat... (Luni, 26 iunie 2017, 13:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui miha1

      judecatorul nu mai sta sa afle detalii, gen de ce a traversat pietonul, daca s-a asigurat, daca a tasnit in fata masinii....a pus piciorul pe trecere, gata, soferul e vinovat.
      Sfatul meu ptr toti soferii: incetiniti viteza pana la limita opririi in siguranta, daca vedeti o trecere de pietoni. Si nu va aventurati pe prima banda, ca de acolo tasnesc pietonii.