UPDATE VIDEO O soferita a intrat cu masina intr-o statie RATB. Un barbat a ajuns in coma la spital, inca o persoana este ranita

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 25 iunie 2017, 11:04 Actualitate | Esenţial

Mai multi pietoni au fost loviti, duminica, de o masina pe Calea Vacaresti, din Capitala, doi dintre acestia, care se aflau intr-o statie RATB, au fost raniti, dintre care unul mai grav. Cei doi, un barbat si o femeie, au fost dusi la spital, transmite News.ro.

UPDATE 14.06  Barbatul ranit grav, este in coma, cu traumatism cranio-cerebral grav si contuzii pulmonare, fiind intubat si ventilat mecanic. Acesta, in varsta de 39 de ani, este internat in Sectia de Terapie Intensiva a Spitalului Bagdasar Arseni.  

Potrivit politistilor rutieri, o femeie aflata la volanul unei masini care circula dinspre Piata Sudului inspre Mihai Bravu a intrat intr-un grup de pietoni, pe Calea Vacaresti, din Capitala, dupa care autovehiculul s-a rasturnat.

Din primele date, a reiesit ca soferita nu a adaptat viteza la conditiile de drum si a intrat cu masina pe trotuar, lovind mai multi pietoni.

In urma impactului, doi dintre acestia, un barbat si o femeie, aflati intr-o statie RATB, au fost raniti. Barbatul a fost ranit grav, avand un traumatism cranio-cerebral si a fost transportat la Spitalul Bagdasar Arseni. Cealalta persoana ranita a fost transportata cu fractura de picior, la Spitalul Sfantu Ioan.





Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

10258 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    inconstienti la volan intra pe trotuar (Duminică, 25 iunie 2017, 11:21)

    iuliusd [utilizator]

    inca una care credea ca "stie sa mearga".. amuzanta si "incadrarea" din comunicatul militiei..neadaptarea la conditiile de drum.
    in fapt e vorba despre depasirea vitezei legale cu buna stiinta.. azi nu e ceata, se anunta maxima de 37 de grade
    • +12 (16 voturi)    
      Lucrari (Duminică, 25 iunie 2017, 12:26)

      anitza [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

      Vineri era decopertat asfaltul din acea zona pe jumatate din benzi; in jurul canalelor asfaltul era nedecopertar, semnalizarea rutiera era varza...masinile circulau haotic si cu super viteza. Trebuia sa faci slalom pe-acolo. Nu cred ca s-au terminat lucrarile pana la momentul accidentului...plus cele 3 benzi sunt clar nedelimitate... despre asta de ce nu se scrie?
      • +9 (13 voturi)    
        nu mai trebuie dat vina pe "starea terenului" (Duminică, 25 iunie 2017, 16:37)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui anitza

        Bucurestiul nu mai este un oras al oamenilor, ci al masinilor. Suntem o capitala de lumea a treia, suntem ca in India.
        Vinovate nu sunt sosele, nu lipsa indicatoarelor, lipsa lipsa lipsa. Vinovati suntem noi, care nu vrem sa ne mai dam fundurile jos din masini, nici cand mergem pana la paine. In aceste conditii apar nervii, care duc la violente, sicane in trafic, tragedii ca cea de azi.

        Mie era sa-mi loveasca cineva copilul cu masina pe trotuar acum cateva zile, deci nu ma mai mira nimic.
        • +1 (1 vot)    
          Daca vii cu transpotul in comun (Luni, 26 iunie 2017, 10:21)

          Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          la servici, esti tratat de "loser". Oamenii se uita la tine ca la un ciudat, si te intreaba cu un zambet subtire "Tu chiar vii cu autobuzul la servici ? Serios ?"
      • +1 (3 voturi)    
        deci practic (Luni, 26 iunie 2017, 8:42)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui anitza

        tu zici ca soseaua nu s-a adaptat la viteaza de deplasare a masinilor... adevarul e ca in bucuresti trebuie sa luam niste soesele mai bune sa se adapteze mai repede... soferii ESTE buni, soselele e proaste.
    • +10 (10 voturi)    
      nu are cum (Duminică, 25 iunie 2017, 14:05)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

      Viteza ametitoare, bolid, criminal etc... astea se aplica numai daca era un barbat la volan.

      Petarde cu permis. Si nu ma refer numai la femei.
    • +7 (7 voturi)    
      anita, (Duminică, 25 iunie 2017, 17:19)

      iuliusd [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

      pai militeaza pentru o lege: pe drumurile in lucru sa nu se mai aplice regulile de circulatie..cine moare treaba lui
      • +1 (1 vot)    
        Nu asta am zis (Luni, 26 iunie 2017, 0:51)

        anitza [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

        Daca nu suntem in stare sa marcam corect lucrarile, mai bine, da, sa inchid drumul...macar ar dura mult mai putin lucrarile
    • +1 (1 vot)    
      conditii de drum (Duminică, 25 iunie 2017, 21:58)

      johannis [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

      Calea Vacaresti e in curs de asfaltare acum si, cum se vede in imagini, nu sunt puse borduri, drumul e denivelat.
      • +1 (1 vot)    
        si ce daca Frantz? (Luni, 26 iunie 2017, 8:43)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui johannis

        lasa-o in fasole!!!... tu ca sofer esti chior nu trebuie sa te uiti cum arata drumul sau cum ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Politically Correctness (Luni, 26 iunie 2017, 15:16)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

      Propun sa facem precizarea ca atunci ne referim la bizoni sa includem si "bizoanele".

      Tot mai des in ultimul timp vad masini care mergu cu viteza, fac slalom printre masini, depasesc pe linie continua sau depasiri periculoase ... si evident ca toate aceste manevre nu ii ajuta foarte mult ca la primul semafor ii ajung din urma mergand cu viteza legala .... si surpriza, la volan nu e un bizon ci o bizoana !

      Am spus-o si o mai spun de o mie de ori, vina nu e a bizonilor (atat ii duce capul) vina este a Politiei Romane care doarme in papuci ! Daca ar lua amenda in 9 din 10 cazuri cand astia fac o haiducie in trafic sa vezi ce intra program bizonul: amenzi una peste alta, permis suspendat si RCA adaptat la pericolul potantial de or sa ajunga sa isi vanda masina sa le plateasca.

      Dar mna, bizonii sunt majoritari si cu drept de vot, nu vrea nici un politician sa ii supere, e mai usor doar sa numeri mortii de pe strazi si sa iti faci o cruce peste bluza cu motive romanesti.

      Noroc bun !
  • -11 (29 voturi)    
    Huoo (Duminică, 25 iunie 2017, 11:36)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Nu mai lasati femeile la volan!
  • -4 (26 voturi)    
    teroristii nostri (Duminică, 25 iunie 2017, 11:37)

    king david hotel [utilizator]

    ce religie avea soferita?
    • +14 (18 voturi)    
      De-a locului (Duminică, 25 iunie 2017, 12:58)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Surse apropiate situatiei spun ca in momentul in care a iesit din masina, ar fi strigat: "Dumnezeule!"
  • +26 (28 voturi)    
    Permisele de conducere (Duminică, 25 iunie 2017, 11:45)

    R.Stoian [utilizator]

    Sunt acordate prea ușor și multor tâmpiți care nu realizează ca volanul este ca un pistol încărcat, gata oricând să tragă.
    • 0 (0 voturi)    
      nu neaparat (Luni, 26 iunie 2017, 18:36)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui R.Stoian

      Nu permisul obtinut usor e marea problema, ci faptul ca politia nu da amenzi si bizonii care fac accidente si omoara omeni nu sunt la prima abatere in trafic.

      Probabil ca rumegatoarea asta a facut slalom pe bulevardul cu 3 benzi, a derapat sau a pierdut controlul masinii si i-a spulberat pe amaratii astia ca pe popice.
  • +24 (24 voturi)    
    Fac pariu... (Duminică, 25 iunie 2017, 12:04)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... ca vorbea la telefon, sau era pe whatsapp, sau altceva asemanator, fiind extrem de preocupata de probleme de importanta galactica, ce nu mai suportau amanare si pe care ea si numai ea putea sa le rezolve.

    Sunt efectiv inspaimantat de aceasta practica, pe care o vad si la multi barbati, dar care la soferitele din Bucuresti a capatat proportii epidemice. Nu cred ca exagerez mult spunand ca minimum una din trei doamne aflate la volan in Bucuresti fac si altceva in timp ce conduc - de la aceasta palavrageala non-stop, la machiat, fardat, cautat prin poseta etc.
    • -2 (16 voturi)    
      de unde stii? (Duminică, 25 iunie 2017, 14:10)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      intamplator sau nu femeile au o rata de accidente mai mica decat barbatii. s-a intamplat sa fie femeie ati sarit repede cu gura, ca femeile sunt proaste si ca nu stiu sa conduca
      • +4 (8 voturi)    
        din trafic (Duminică, 25 iunie 2017, 15:19)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Mai ales cand esti aproape sa faci accident din cauza uneia. Si, cand se intampla sa si faci, barbatul e vitezoman ucigas iar printesa isi continua drumul. Cam asa cu rata de accidente.

        Cate plansete pe pitzi erau in poligon cand se pica rampa la greu. Eh...

        PS: a se incadra la femei si purtatorii ilegali de oua, cu aceleasi apucaturi si cunoastere a condusului. A se incadra la barbati, de fapt cei care stiu sa mearga, femeile care chiar conduc ok.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu STIU... (Duminică, 25 iunie 2017, 23:10)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        ...doar presupun. Mesajul meu cred ca era suficient de clar din acest punct de vedere.
        Asertiunile ca femeile sunt proaste si nu stiu sa conduca n-aveti decat sa vi le asumati - eu n-am spus asa ceva.
        Obisnuiti-va sa cititi inainte de a raspunde.
  • -7 (15 voturi)    
    terorism a la roumain... (Duminică, 25 iunie 2017, 12:23)

    demaGOGU [utilizator]

    ...patetic.
    • +3 (9 voturi)    
      Tu esti patetic (Duminică, 25 iunie 2017, 15:19)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si comentariile tale.
  • +13 (13 voturi)    
    dle, cum se poate asa ceva? (Duminică, 25 iunie 2017, 12:48)

    doejohn [utilizator]

    imposibil domnule, cum sa te rastorni in zona cu maxim 50 la ora? eu zic ca avea drumul o inclinatie de cel putin 40 de grade intre benzi... sunt ironic...

    voi nu aveti zile din alea in care parca sunteti tinta toti tampitilor si in jumatate de ora la volan vor sa intre 3 in voi? si cand va dati jos va intrebati cum ati scapat de ei? ba una ce se rujeaza sau vorbeste la telefon, ba unul care goneste cu 70 in oras si schimba benzile fara se semnalizeze, ba unul care crede ca are CF pe sensul jiratoriu?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Luni, 26 iunie 2017, 18:39)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      De la semaforul de la Sun plaza jmecherii (sic) trebuie sa ajunga la cel putin 100 km/h pana la pod, numai fraierii merg cu 50 km/h ca sarantocii fara BMW / Mercedes.
  • +2 (6 voturi)    
    Soferi de Duminica (Duminică, 25 iunie 2017, 14:31)

    Zummm [utilizator]

    .
    • +6 (10 voturi)    
      mai da-ne pace (Duminică, 25 iunie 2017, 17:17)

      iuliusd [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      asta e expresia alora cu 4 clase, pentru care scoala de soferi e cea mai inalta scoala absolvita
      • -1 (5 voturi)    
        da da da (Duminică, 25 iunie 2017, 17:38)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

        Esti bucuros ca nu se mai da poligonul si ai putut sa-ti iei permisul, nu?
  • +7 (7 voturi)    
    pe acolo se circula cu mare viteza, (Duminică, 25 iunie 2017, 16:22)

    clint [utilizator]

    multi ating si 100 km/h
  • -2 (2 voturi)    
    Ce ar fi facut Iisus? (Duminică, 25 iunie 2017, 18:44)

    Porcurorul General [utilizator]

    Daca se afla in aceasta situatie, ma intreb...
  • +2 (2 voturi)    
    daca era la londra.... (Duminică, 25 iunie 2017, 19:06)

    om simplu din multime [utilizator]

    noi nu avem nevoie de teroristi muslimani.
    noi, ca americanii, ne omoram intre noi.