Curtea de Apel Bucuresti amana pentru a saptea oara verdictul in dosarul in care care Mazare este acuzat de retrocedari ilegale de terenuri

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 23 iunie 2017, 10:24 Actualitate | Esenţial

Radu Mazare (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Curtea de Apel Bucuresti (CAB) a amanat vineri, pentru 7 iulie, decizia in dosarul in care fostul primar al municipiului Constanta Radu Mazare este acuzat de retrocedarea ilegala a unor terenuri, transmite Agerpres.

Este pentru a saptea oara cand judecatoarea Cornelia Corina Gheorghisan amana pronuntarea sentintei in acest dosar. 

Pe 28 octombrie 2008, Radu Mazare a fost trimis in judecata de procurorii DNA, alaturi de alte 36 de persoane, in legatura cu restituirea si atribuirea nelegala a unor intinse suprafete de teren intravilan din Constanta, Mamaia, plaja si faleza. 

Alaturi de Radu Mazare au fost trimisi in judecata mai multi membri ai comisiei de aplicare a Legii 10/2001 din Primaria Constanta, printre care si Nicusor Constantinescu - fost presedinte al CJ Constanta si fost consilier municipal. 

Acestia sunt acuzati de abuz in serviciu contra intereselor publice, cu obtinerea de avantaje patrimoniale, cu consecinte deosebit de grave, in forma continuata, fals intelectual in forma continuata si asociere pentru savarsirea de infractiuni. 

Celelalte persoane trimise in judecata sunt functionari din Primaria Constanta, functionari in cadrul Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara Constanta, mandatari, notari publici, mostenitori ai persoanelor indreptatite, cesionari cumparatori de drepturi succesorale (printre care si Cristian Borcea si Dragos Savulescu, fosti actionari ai echipei de fotbal Dinamo Bucuresti), interpusi cumparatori de terenuri si un evaluator agreat de Primaria Constanta, acuzati de procurori de savarsirea de infractiuni asimilate si in legatura directa cu infractiuni de coruptie sau de complicitate sau instigare la aceste fapte. 

In acest dosar a fost trimis in judecata si notarul Jean Aurel Andrei, sotul presedintei Tribunalului Bucuresti, Laura Andrei.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2769 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    asta deja nu mai e deliberare (Vineri, 23 iunie 2017, 10:34)

    tropotaru [utilizator]

    este negociere
    • +4 (4 voturi)    
      Exact !!!!!! (Vineri, 23 iunie 2017, 14:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      Se straduiesc sa stoarca cat mai mult de la infractorul Mazare
  • +13 (13 voturi)    
    Intr-un caz similar.. (Vineri, 23 iunie 2017, 10:36)

    Johanis [utilizator]

    pentru un prejudiciu de 55 de milioane de euro, fostul primar al sectorului 6 a primit o condamnare de 8 ani.
    Pentru 114 milioane de euro, caci acesta este prejudiciul in dosarul acesta, cat ar trebui sa primeasca Mazare?
    • +9 (9 voturi)    
      nu se pune problema cat (Vineri, 23 iunie 2017, 10:50)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      ci cand?!

      deja e bataie de joc la adresa noastra a celor care muncim si platim taxe
    • +2 (2 voturi)    
      17 (Vineri, 23 iunie 2017, 13:30)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      17
  • +12 (12 voturi)    
    . (Vineri, 23 iunie 2017, 10:43)

    Evq [utilizator]

    Dar chiar nu poate păți nimic judecătoarea aia? Asta e bătaie de joc.
  • +12 (12 voturi)    
    Daca nu e in imposibilitate obiectiva (Vineri, 23 iunie 2017, 10:45)

    Susufler0 [utilizator]

    sa se pronunte atunci situatia este penibila !

    PS. Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie daca...
  • +12 (12 voturi)    
    Asta e bataie de joc (Vineri, 23 iunie 2017, 10:47)

    Kindred [utilizator]

    Bataie de joc si pentru inculpati si pentru opinia publica. E vinovat sau nu? Daca ii e frica sa dea un verdict, sa se apuce de alte meserii.
  • +10 (10 voturi)    
    Asteapta (Vineri, 23 iunie 2017, 10:51)

    qwertyuiop [utilizator]

    Asteapta modificarea legii cu privire la pragul abuzului in serviciu...
  • +12 (12 voturi)    
    Se necotiata Spaga intre Judecatori ! (Vineri, 23 iunie 2017, 10:56)

    DanProdan1 [anonim]

    De 9 ani se judeca Dosarul --- unde este CSM si inspectia Judiciara , cand intervine DNA pentru obstructurarea Justitiei ???
  • +10 (10 voturi)    
    Pai inca NU s-a prescris... (Vineri, 23 iunie 2017, 10:59)

    Olyx [utilizator]

    fapta...
  • +9 (9 voturi)    
    cainii latra (Vineri, 23 iunie 2017, 11:18)

    mmmircea [utilizator]

    caravana cu corupti isi vede de treaba. La cate a facut Mazare, sa fie inca liber, iar tu sa-l tot amani si sa-l pasuiesti 9 ani de zile, e strigator la cer.
  • +7 (7 voturi)    
    Bai "Justitie" (Vineri, 23 iunie 2017, 12:29)

    Rescator [utilizator]

    Stiam ca esti oarba ,dar constat ca esti si tampita si corupta.Ne vedem in anul 2101,vara ,la mormantul lui Mazare,cand va fi citita sentinta de achitare.Ce jeguri
    puteti fi!