Curtea Constitutionala despre abuzul in serviciu: Dispozitiile penale in vigoare sunt formulate in sens larg si in termeni vagi / Legiuitorul are obligatia de a reglementa pragul valoric al pagubei (motivare)

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 18:20 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) considera ca dispozitiile penale in vigoare cu privire la infractiunea de abuz in serviciu "sunt formulate in sens larg si in termeni vagi", potrivit motivarii deciziei prin care a fost solutionata exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Bombonica Prodana, fosta sotie a presedintelui PSD, Liviu Dragnea, informeaza Agerpres.

"Dispozitiile penale in vigoare sunt formulate in sens larg si in termeni vagi, ce determina un grad sporit de impredictibilitate, aspect problematic din perspectiva art.7 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, precum si a altor cerinte fundamentale ale principiului statului de drept, aceasta redactare constituind premisa unor interpretari si aplicari arbitrare/aleatorii", se arata in motivarea publicata miercuri de CCR.

Conform sursei citate, o astfel de omisiune are relevanta constitutionala, deoarece afecteaza drepturi si libertati fundamentale ale persoanei impotriva careia se formuleaza o acuzatie penala. In aceasta situatie, CCR considera necesara instituirea unui prag al pagubei si circumstantierea vatamarii produse prin comiterea faptei, in functie de care sa se aprecieze daca este sau nu vorba de o infractiune.

Curtea Constitutionala precizeaza, totodata, ca nu are competenta de a remedia acest viciu normativ, intrucat ar intra in sfera exclusiva de competenta a legiuitorului primar sau delegat si, astfel, si-ar depasi atributiile legale.

"Curtea subliniaza ca legiuitorul are obligatia de a reglementa pragul valoric al pagubei si intensitatea vatamarii dreptului sau interesului legitim rezultate din comiterea faptei in cuprinsul normelor penale referitoare la infractiunea de abuz in serviciu, pasivitatea acestuia fiind de natura sa determine aparitia unor situatii de incoerenta si instabilitate, contrare principiului securitatii raporturilor juridice in componenta sa referitoare la claritatea si previzibilitatea legii", se arata in motivare.

De asemenea, CCR a retinut ca legiuitorul trebuie sa tina seama de principiul potrivit caruia incriminarea unei fapte trebuie sa intervina ca un ultim resort in protejarea unei valori sociale, ghidandu-se dupa principiul "ultima ratio" in exercitarea competentei de legiferare in materie penala.

"Cu alte cuvinte, Curtea a apreciat ca, in materie penala, acest principiu trebuie interpretat ca avand semnificatia ca legea penala este singura in masura sa atinga scopul urmarit (alte masuri de ordin civil, administrativ etc. fiind improprii in realizarea acestui deziderat), iar nu ca avand semnificatia ca legea penala trebuie privita ca ultima masura aplicata din perspectiva cronologica. Mai mult, masurile adoptate de legiuitor pentru atingerea scopului urmarit trebuie sa fie adecvate, necesare si sa respecte un just echilibru intre interesul public si cel individual", se mai mentioneaza in motivare.

Livia Stanciu, opinie concurenta: CCR se substituie Parlamentului si reconfigureaza reglementarea infractiunii de abuz in serviciu

Curtea Constitutionala se substituie Parlamentului si reconfigureaza reglementarea infractiunii de abuz in serviciu, apreciaza judecatorul Livia Stanciu intr-o opinie concurenta cuprinsa in motivarea deciziei prin care a fost solutionata exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Bombonica Prodana.

"Practic, Curtea se substituie Parlamentului si, bazandu-se pe considerente de principiu ale unei decizii de admitere careia ii atribuie un alt sens, reconfigureaza reglementarea infractiunii de abuz in serviciu. Daca anterior Parlamentului i se oferise un cadru, repere de ordin constitutional care sa jaloneze optiunile de politica penala ale legiuitorului, in prezenta decizie Curtea transforma acest cadru intr-o singura optiune: obligatia Parlamentului de a stabili un prag valoric in cazul infractiunii de abuz in serviciu", sustine Livia Stanciu.

In opinia sa, in acest caz, CCR si-a depasit competentele, instituind o obligatie pentru puterea legiuitoare.

"Se poate lesne constata ca se adauga astfel la considerentele Deciziei nr.405/2016, in sensul reinterpretarii unor aprecieri cuprinse in considerentele acesteia si convertirea lor, cu incalcarea competentei Curtii Constitutionale, intr-o obligatie pentru legiuitor. Aceasta obligatie nu are insa niciun suport constitutional, pentru ca nu este sustinuta de niciun dispozitiv de admitere a exceptiei de neconstitutionalitate - nici cel al Deciziei nr.405/2016, care priveste o cu totul alta problematica, si nici cel al prezentei decizii, cata vreme solutia este de inadmisibilitate", se arata in opinia concurenta.

Livia Stanciu considera, in concluzie, ca decizia de inadmisibilitate pronuntata trebuia sa cuprinda doar considerentele care explica solutia pronuntata, respectiv lipsa de competenta a CCR, care nu se poate substitui legiuitorului primar sau delegat.

Curtea Constitutionala a respins, pe 6 iunie
, exceptia privind articolul 297 alineatul l din Codul penal, referitor la "Fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, nu indeplineste un act sau il indeplineste in mod defectuos (...)" si a considerat ca nu este de competenta Curtii sa reglementeze pragul valoric al prejudiciului in cazul abuzului in serviciu.


Instanta suprema a decis, pe 28 martie, sa sesizeze CCR in privinta definitiei abuzului in serviciu, la cererea fostei sotii a lui Liviu Dragnea, Bombonica Prodana.

Bombonica Prodana a depus, pe 2 martie, o cerere de sesizare a Curtii Constitutionale privind definitia abuzului in serviciu pe doua aspecte. Unul dintre aspecte a vizat neclaritatea sintagmei "indeplineste in mod defectuos" daca nu exista stabilit un prag minim valoric pentru ca o infractiune sa fie definita ca abuz in serviciu.

Procurorul DNA s-a opus acestei cereri si a aratat ca judecatorii Curtii Constitutionale s-au mai pronuntat in trecut pe spete similare.

Avocatii Bombonicai Prodana au aratat, in cererea de sesizare a Curtii Constitutionale, ca pentru a pune sub acuzare o persoana pentru abuz in serviciu, trebuie sa existe un prag minim al pagubei, apreciind ca incriminarea faptei fara raportare la un prejudiciu, cum este este prevazut in prezent in lege, ar fi neconstitutionala.

Bombonica Prodana, fosta Dragnea, a fost trimisa in judecata de DNA in dosarul privind angajarile fictive a doua membre PSD la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Teleorman, pentru abuz in serviciu daca functionarul public a obtinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit. In acelasi dosar, Liviu Dragnea a fost trimis in judecata pentru instigare la abuz in serviciu si instigare la fals intelectual.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

5180 vizualizari

  • +14 (26 voturi)    
    Bravo,dornene.... (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:36)

    gigiN [utilizator]

    ,....inteleg ca si tu esti una dintre mainile..drepte ale lui dragnea :invata-i ce trebuie sa faca ca sa iasa cum vor ei !!!
    • -1 (3 voturi)    
      CCR a devenit presul lui Dragnea (Joi, 22 iunie 2017, 8:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Ditamai judecatorii dau hotarari halucinante intr-un ritm rapid doar pentru a-l ajuta pe infractorul condamnat definitiv Dragnea. Si pentru a o distruge pe colega lor Kovesi, pentru ca a avut tupeul sa incerce sa mai stopeze din furaciunile ciumei rosii. Au fost mituiti sau sunt fac si ei parete din gruparea mafiota Ciuma Rosie ????
  • -8 (34 voturi)    
    Hai ma ce naiba... (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    Atat o dam de gard cu abuzul in serviciu. Predoiu si cu Bica, slugile sistemului securist (lu' Bica cred ca i-a mai trecut) au facut Codul Penal si de Procedura Penala in asa fel incat sa poata aresta DNA-ul pe oricine vrea sub acuzatia de abuz in serviciu. Luarea si darea de mita, traficul de influenta si cumpararea de trafic de influenta (de fapt cele 4 infractiuni fundamentale de coruptie) sunt mai greu de dovedit. Trebuie flagrant etc. Asa la abuz in serviciu e mai usor. Nu conteaza valoarea prejudiciului, nu conteaza nimic. Iti trebuie cel mult o persoana care sa declare ca functionarul public / demnitarul l-a prejduciat si pac, in arest preventiv.
    • 0 (4 voturi)    
      Pentru ca asa e cel mai usor (Joi, 22 iunie 2017, 10:45)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...sa bagi oameni la puscarie, sau sa ii santajezi cu puscaria, fara bataie de cap. Iar unii spun ca asta e "justitie".
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Joi, 22 iunie 2017, 13:34)

        Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        Cum poti "santaja" pe cineva cu ceva daca acel cineva stie ca nu a incalcat niciodata o lege si nu a facut nimic din care sa fi obtinut bani in mod ilegal?

        Eu nu cred ca abuzul in serviciu sperie pe cineva care nu a fust nimic, Abuzul in serviciu ii sperie pe toti cei care se stiu cu "musca pe caciula". Din acest motiv toata lumea e speriata. Toti stiu ca a fost un moment care au facut ceva nu tocmai legal cu ajutorul acestei legi au posibilitatea sa faca inchisoare.

        Arestarile preventive de care spuneti voi sunt facute exact pentru a evita situatii de genul "Ghita".
        • +1 (1 vot)    
          Nu gandesti (Joi, 22 iunie 2017, 17:16)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

          Ilegal e ce spune judecatorul ca e ilegal. Nu ce crezi tu.

          Cand legea e vaga si interpretabila, esti la cheremul celui care hotaraste. In cazul abuzului in serviciu, "indeplinire defectuoasa" a unui act poate sa fie orice. Deci poti sa faci puscarie pentru ca judecatorului asa i s-a parut, ca trebuia sa procedezi altfel. Mai ales ca judecatorul nu pateste nimic orice-ar face.

          E ca si cum ai da o lege: "cine merge prea repede cu masina, va fi bagat la puscarie", fara sa precizezi vreo limita de viteza. Si politistul va hotara ca ai mers repede, sau nu, in functie de cum are el chef, sau de cum i se pare.

          Ar fi prima oara in istorie cand oameni sunt bagati la puscarie pe nedrept? Sau cand se dau pedepse mult prea mari pentru nimicuri? Sau cand legea e interpretata intr-un anume fel? Pe ce lume traiesti? De ce mai e nevoie de judecatori si de avocati, data legile si limbajul sunt atat de clare si de neinterpretabile?
  • +10 (28 voturi)    
    Prag 0 (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:50)

    R.Stoian [utilizator]

    ZERO ar fi un prag corect.
    • -1 (19 voturi)    
      zero e zero nu prag (Miercuri, 21 iunie 2017, 19:00)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui R.Stoian

      zero barat!
  • +16 (22 voturi)    
    corect (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:54)

    alex323 [utilizator]

    pe vremuri, detinere de valuta 2 dolari, trimis la parnaie, batai si viol, de multe ori cei 2 dolari bagati la perchezitie
    • -1 (9 voturi)    
      astia nu inteleg nimic (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:17)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui alex323

      tu spui ca un prag mic poate duce la abuzuri iar astia care cer prag mic iti dau plus "pe linie" :))
  • +11 (27 voturi)    
    Cat naiba mai induram umilintele astea? (Miercuri, 21 iunie 2017, 19:07)

    Lucian P. [utilizator]

    O mana de oameni isi bat joc de 20 de milioane. Pentru asta ne-am nascut? Sa fim bataia de joc a unor penali? Sa ne rada in fata dupa ce le platim salariile si le permitem sa ne fure pe fata? Am ajuns de rasul lumii prin ceea ce se intampla in tara si stam si dormim. Am iesit 12 zile in iarna, in frig si sunt gata sa o fac inca o luna daca e nevoie dar haideti sa ne trezim odata pana nu e prea tarziu.
    • +3 (11 voturi)    
      care mana de oameni? aia cu #rezist? (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:41)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      ne vedem la alegerile viitoare!
  • +1 (17 voturi)    
    Wow (Miercuri, 21 iunie 2017, 19:22)

    MironSavan [anonim]

    De ce au iesit oamenii in in strada? De ce atata scandal pentru o chestie care oricum se intampla? Au iesit prostii in strada pentru ca-s prosti?
  • -6 (10 voturi)    
    OH. (Miercuri, 21 iunie 2017, 19:27)

    letsoc [utilizator]

    Cand Eva a FURAT marul din pomul interzis ( la soaptele sarpelui ) si i l-a dat lui Adam ( el stiind ca-i smanglit ) , OMUL , printre alte drepturi a obtinut si dreptul la furat . Ce a facut acest grup infractional organizat a fost un abuz dupa mine . In zilele noastre daca este vorba de pus un prag , eu zic ca valoarea lui sa fie reprezentata de valoarea marului . Cu stima , NC .
    • +1 (9 voturi)    
      E vorba despre procurorul Eva (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:11)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      ?
  • +4 (18 voturi)    
    curtea constitutionala... (Miercuri, 21 iunie 2017, 19:42)

    Tinam [utilizator]

    a devenit trompeta comunistilor!?
    cu ce ii tine in friu dragnea pe nulitatile astea!
    astia chiar nu mai au pic de rusine??
    • +1 (9 voturi)    
      Cu nulitatea ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Tinam

      V-ati raspuns singur. Numai Livia Stanciu avea ce cauta acolo. Restul, vax albina.
  • +2 (14 voturi)    
    Care este PRAGUL valoric la Furt ? 1 Leu ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 19:56)

    DanProdan1 [anonim]

    Care este PRAGUL valoric la FURT respectiv la Coruptie -Crima si Hotie prin abuz de serviciu .

    1 Leu ? (o gaina ?)

    10 Lei ?

    100 Lei ?

    1 milion de Dollari ?

    Echilibru Just intre Catatean si Functionarul individual este urmatorul : Cetateanul este in egala masura sa nu plateasca Impozit - Taxe -Amenzi ect . in egala masura cu Pragul valoric stabilit de Parlament pentru Functionari Public vs. Poporul Roman asa cum formuleaza CCR --- astfel este o PROFUNDA DISCRIMINARE aprobata in mod abuziv de Judecatori CCR !
  • 0 (10 voturi)    
    CCR ... cata coruptie ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:34)

    DanProdan1 [anonim]

    Care este PRAGUL valoric la FURT respectiv la Coruptie -Crima si Hotie prin abuz de serviciu legiferat de CCR .

    1 Leu ? (o gaina ?)

    10 Lei ?

    100 Lei ?

    1 milion de Dollari ?

    Echilibru Just intre Catatean si Functionarul individual este urmatorul : Cetateanul este in egala masura inputernicit ( in FATA Legi sant toti egali) )sa nu plateasca Impozit - Taxe -Amenzi ect . in egala masura cu Pragul valoric stabilit de Parlament pentru Functionari Public vs. Poporul Roman asa cum formuleaza CCR --- astfel este o PROFUNDA DISCRIMINARE aprobata in mod abuziv de Judecatori CCR cu nerespectarea Constitutiei !
  • +2 (16 voturi)    
    Motivarea aceasta e perfecta si pt praguri pt alte (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:43)

    Susufler0 [utilizator]

    infractiuni, incepand cu infractiunea de furt si terminand cu infractiunile de trafic de influenta si de dare si luare de mita Pana la acestea trecand bineinteles prin infractiunile de inselaciune, distrugere, delapidare etc. !! ;)))

    PS. Succes CCR ! :)

    PPS. Succes Parlament ! :)

    PPPS. Bafta, infractori ! :))
  • +4 (14 voturi)    
    Uite dauna totala despre care vorbeam, toti (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:14)

    xrogo [utilizator]

    mi-au sarit in cap, acum spor la citit deciziile CCR, si apropo, Kovesi nu mai poate fenta comisia parlamentara, o alta decizie a CCR, inca o dauna, si mai si!
    • 0 (10 voturi)    
      Zat! (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:34)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      atat.
    • 0 (6 voturi)    
      Hai sa vedem daca o sa vina ! (Joi, 22 iunie 2017, 1:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Eu zic ca nu !

      Si nicio grija suntem in Romania. Cand se va schimba majoritatea politica din CCR se va da o alta hotarare care o sa o ingroape (de data asta in mod corect) pe asta !

      PS. Remarc totusi ceva ! Halul in care se prostitueaza judecatorii numiti la propunerea PSD si UDMR prin ordinele pe care le dau Parlamentului in cuprinsul unor hotarari de respingere !

      PPS. Iar "daunele", nicio grija se repara !
      • +1 (3 voturi)    
        Totusi ai putea sa dai o bere, am avut (Joi, 22 iunie 2017, 8:35)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        dreptate, e asa greu sa recunosti?
        • -1 (3 voturi)    
          O bere dar atat pt ca dupa aia ti se urca (Joi, 22 iunie 2017, 13:48)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          la cap !

          E totusi trist cand vezi cum CCR (datorita majoritatii pesediste) isi schimba pt un penal practica binestabilita.

          Ti-o spun ca om din domeniu : este descalificant sa schimbi o practica construita in timp pe baza principiilor fara sa motivezi de ce o schimbi. Asta inseamna sa te prostituezi dpdv profesional.

          PS. Dar, ma rog, daca nevestele si nepoatele si feciorii si soacrele judecatorilor pesedisti s-au aranjat, si-au rezolvat problemele...
      • -1 (3 voturi)    
        e mai presus de lege (Joi, 22 iunie 2017, 10:20)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        cum era cu imunitatea?
  • +1 (11 voturi)    
    Cine poate sesiza Comisia de la Venetia? (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:35)

    Maniu [utilizator]

    ce prevad alte legislatii europene? dar Curtea Europeana de Justitie cand tocmai fondurile europene sunt cel mai atacate de haitele lacome de tzoparlani agresivi?
  • -2 (12 voturi)    
    Evaziunea fiscala nu e furt? (Joi, 22 iunie 2017, 0:56)

    Fadds [utilizator]

    Abuzul in serviciu nu este considerat furt. Va dau ca exemplu evaziunea fiscala, pt care exista prag sub care nu se pedepseste penal. Nu am vazut niciun #rezistent sa iasa in strada sa se scoata pragul la evaziunea fiscala.

    "In cazul savarsirii unei infractiuni de evaziune fiscala prevazute de prezenta lege, daca in cursul urmaririi penale sau al judecatii, pana la primul termen de judecata, invinuitul ori inculpatul acopera integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevazute de lege pentru fapta savarsita se reduc la jumatate. Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 100.000 euro, in echivalentul monedei nationale, se poate aplica pedeapsa cu amenda. Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 50.000 euro, in echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se inregistreaza in cazierul judiciar."
    • 0 (4 voturi)    
      Evazionistul nu e in serviciu public, nu are (Joi, 22 iunie 2017, 8:47)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Fadds

      pensie speciala, nu e ales/numit, nu jura ca fura ca sa indeplineasca programul de guvernare, actiunea lui lasa urme (e cu factura si chitanta cum ar veni) si de cele mai multe ori e victima faptului ca e analfabet (fiscal sau la propiu) sau a Codului fiscal ambuscat pe care functioneaza ...
      Daca ciuma rosie i-ar lasa sa respire, daca coruptia(la dimensiunile din Romania) nu ar ucide,daca monstruoasa coalitie a puscariabililor fara frontiere nu ar dori nu numai sa scape cu prada si fara puscarie dar sa si consacre legal dreptul de a fura fara conasecinte - #rezist ar putea sa apese si pe alte zone , sa mai iasa puroiul.............
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e prag la evaziune!!! (Joi, 22 iunie 2017, 9:42)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui Fadds

      Esti acelasi postac care repeta o ineptie.Citeste Lg.241/2005!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Parlamentul nu poate fi obligat (Joi, 22 iunie 2017, 9:41)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...cum sa legifereze, printr-o decizie a ccr culmea- declarata INADMISIBILA!!!Atata timp cat textul e constitutional, adio si la gara!! Pot sa scrie politrucii aia ce vor in considerente ca e degeaba!! Exact cum a zis fostul presedinte al ccr, institutia e o radiera, sterge textele neconstitutionale, nu poate adauga nimic la lege, nu poate legifera pozitiv, nu e treaba ccr sa interpreteze vointa legiuitorului, daca acesta nu a pus prag inseamna ca nu se impune...Cred ca aceasta ccr in formula actuala devine o amenintare sa siguranta statului si o amenintare reala fata de statul de drept, avand in vedere ca e subordonata clar unor infractori...Doar cu d-na Livia Stanciu ccr nu poate performa.Atributiile ccr trebuie date in competenta ICCJ, unde sunt magistrati independenti si inamovibili.
    • 0 (4 voturi)    
      Dar judecatorii de CCR nu sunt independenti (Joi, 22 iunie 2017, 11:35)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      si inamovibili, ei totusi, cu o exceptie, judecatorul Grebla ce a fost saltat ilegal de DNA?
      • -1 (3 voturi)    
        Grebla era acolo ilegal (Joi, 22 iunie 2017, 14:50)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        zat!
    • 0 (4 voturi)    
      Bravo! (Joi, 22 iunie 2017, 11:35)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      excelent!
  • -2 (4 voturi)    
    proprietatea termenilor (Joi, 22 iunie 2017, 14:09)

    VladBerliba1 [anonim]

    Oamenii nu au proprietatea termenilor si isi depasesc atributiile. Nu cred ca se mai poate vorbi de cele doua institutii Parlament si CC ca fiind separate ci o singura camera cu un scop comun.