Mai multe grupuri civice ii cer presedintelui organizarea unor consultari cu societatea civila inainte de numirea unui nou premier

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 16:47 Actualitate | Esenţial

Mai multe grupuri si organizatii civice i-au transmis, miercuri, presedintelui Romaniei, Klaus Iohannis, o scrisoare deschisa prin care ii cer organizarea unor consultari cu societatea civila inainte de a numi un nou premier, scrie News.ro. Ei ii solicita presedintelui sa numeasca un prim-ministru doar "sub rezerva asumarii unor principii de guvernare", referindu-se la independenta justitiei, demiterea persoanelor condamnate penal din functii publice, precum si la transparenta actului de guvernare.

"Credem ca politica in Romania are nevoie de principii. De baze comune, agreate de toti jucatorii politici implicati care sa duca la democratizarea si transparentizarea vietii publice si, in final, la un nivel cat mai mare de prosperitate si pace sociala. (...) Cerem Presedintelui Romaniei sa numeasca un nou prim-ministru doar sub rezerva asumarii unor principii de guvernare privind independenta justitiei si continuarea luptei anticoruptie, reforma legislatiei electorale, guvernarea deschisa si mentinerea directiei euro-atlantice a Romaniei", precizeaza organizatiile in introducerea scrisorii deschise care circula pe retelele de socializare, invitand cetatenii sa o semneze, la randul lor.

Semnatarii solicita presedintelui organizarea unor consultari inclusiv cu societatea civila inainte de a numi un nou premier: "Ne exprimam, deci, deschiderea de a participa impreuna cu dumneavoastra la operationalizarea acestor masuri, pentru a le defini cat mai clar in termeni de actiuni concrete, termene limita si rezultate asteptate", se arata in scrisoare.

Potrivit scrisorii adresate presedintelui, printre "principiile de guvernare" pe care viitorul premier ar trebui sa si le asume, se numara garantarea independentei justitiei si renuntarea la orice demers care sa vulnerabilizeze lupta anticoruptie, precum gratierea si amnistia sau reducerea pedepselor pentru acte de coruptie.

De asemenea, organizatiile solicita ingradirea accesului si demiterea persoanelor condamnate penal pentru infractiuni de serviciu, numite politic de catre Guvern in diverse functii publice, precum consilieri, sefi de cabinet sau asistenti.

ONG-urile ii cer lui Iohannis sa desemneze un premier care sa reformeze legislatia electorala si finantarea partidelor politice, prin revenirea la doua tururi de scrutin pentru alegerea primarilor si a presedintilor de consilii judetene, scaderea numarului de semnaturi necesare partidelor si independentilor care doresc sa candideze de la 1% la 0,25% pentru partide si la 0,1% pentru independenti, precum si introducerea votului electronic la distanta pentru toate tipurile de alegeri incepand cu alegerile pentru Parlamentul European din 2019, eliminarea pragului electoral pentru alegerile locale si nationale, dar si schimbarea modalitatii de finantare a partidelor si a campaniilor lectorale, astfel incat cotizatiile si donatiile sa se faca doar electronic, iar incasarile si platile sa se publice in timp real.

Un alt punct se refera la transparenta actului de guvernare si participarea comunitatilor la decizia publica, prin publicarea contractelor publice pe site-ul Guvernului si pe site-urile institutiilor publice, a proiectelor de investitii publice, inclusiv stadiul de executie si platile si introducerea unui sistem public de consultare periodica a cetatenilor.

Semnatarii scrisorii spun ca noul premier trebuie sa respecte angajamentele europene asumate de Romania, dar si mentinerea directiei euroatlantice a Romaniei, precum continuarea si intarirea parteneriatului strategic cu SUA si integrarea si mai profunda in Uniunea Europeana, inclusiv adoptarea euro ca moneda dupa ce economia Romaniei va fi compatibila cu zona euro.

"Consideram ca aceste masuri sunt aplicabile indiferent de ideologia politica a noii echipe de guvernare. Acceptarea si asumarea acestora reprezinta un act de minima buna-credinta si un pas absolut necesar in reducerea clivajului existent intre societatea civila si actuala putere", arata semnatarii.

Printre grupurile civice semnatare se numara Contract Romania, retea nationala formata din mai multe grupuri civice, Coruptia Ucide, Geeks for Democracy, #Rezistenta, De-clic, Romania Vie si Daruieste Viata.


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

1837 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Hehehe, Societatea in civil (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:07)

    newlook [utilizator]

    Hehehe, Societatea in civil (Adica Binomul, adica cei nealesi nici de dracu, dar cu pretentii) a luat-o in barba...dar nu se lasa.

    Dupa parerea Societatii in Civil, aparatoarea Statului de drept(i), romanii pot alege pe cine vor ei, dar la putere hotaraste ea, Societatea in Civil, cine merge !

    Asta a fost miza, nu pacaliciul de Grindeanu, marioneta lui Ponta, marioneta Binomului !
    • 0 (2 voturi)    
      hai las-o p-asta cu "alesii" (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:14)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      alesi pe minciuni, pacaleli, retorica gaunoasa si pe promisiuni neindeplinite... de catre un procent foarte mic din populatia cu drept de vot. Nu au legitimitate sa faca ce vor cu tara asta.
      Mi se pare ca PSD face jocurile celuilalt "binom": Putin-Erdogan. Apropos, de data asta or s-o propuna tot pe Saidehh sau direct pe Omar Haisam?
      • +1 (1 vot)    
        "Alesi" in alegeri libere si democrate (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:44)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        "Alesi in alegeri libere si democrate, dupa toate regulile si canoanele tarilor civilizate. Tari, care, btw, au certificat prin observatori ca alegerile au fost corecte.

        Dar tie-voua, bolsevicilor de tip nou, va put alegerile, in general. Orice fenta in care parerea oamenilor sa nu fie bagata in seama, ca, deh, "voi stiti ce-i bine", ca asa va spun voua "vocile" e buna, d'aia #rezist, "societatea in civil"

        Asta se intampla peste tot in lume (d'aia #rezist exista si in Ro si in USA), dar diferenta e ca USA e un stat democratic CARE NU E CONDUS DE PROCURORI (si echivalentul Binomului romanesc).

        D'aia (pentru ca in USA exista democratie, nu "stat de drept(i)") , in USA, Procurorul General nici macar nu are curaj sa clipeasca atunci cand este chemat la audieri de catre Parlament.
        In Romania, desi se dau decizii CCR special pe speta asta ... o anumita procuroare (nici macar cea mai mare din sistem), trimite scrisorele Parlamentului, de genul "fac ceva pe voi si pe CCR...si pe democratie si pe alegeri...in general"
        • 0 (0 voturi)    
          democratia asta (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:38)

          Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          democratia in sensul in care o minoritate 30-40% din populatie isi manifesta o anumita preferinta de cateva minute in cabina de vot o data la 4 ani (din care jumatate voteaza PSD), pacaliti constant cu promisiuni desarte si retorica gaunoasa, care nu s-au indeplinit niciodata dupa 89? Destul de convenabil pt politicieni, sa promita dar sa nu deconteze in niciun fel neindeplinirea promisiunilor, chiar penal cum ar fi normal.

          Asta e doar demagogie, nu democratie.
          Pentru ca mai e o categorie importanta, de 70-80% din populatie, care nu a votat cu partidul castigator, si care doreste sa fie reprezentata, dar care nu s-a regasit in niciun mesaj din campanie sau care nu mai are incredere in clasa politica si-n promisiunile acesteia, dar doreste sa se implice DIRECT si constant in viata cetatii, nu printr-o stampila o data la 4 ani.
          E hilar cum bolsevicii ii acuza pe ceilalti de bolsevism, si se ascund in spatele unei asa zise democratii si a unui fragil vot popular.
          • 0 (0 voturi)    
            Exact ceea ce spuneam.... (Joi, 22 iunie 2017, 0:10)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

            Exact ceea ce spuneam....Iti pute votul popular ca nu e cum vrei tu. Si ...sigur, aia care se bazeaza pe vot sunt "bolsevici" ca asa spui matale. E plina de boolsevici America aia, de la alegerea serifului la alegerea presedintelui. Ce ti-e si cu bolsevicii astia, i-au cucerit pe toti...pana si Brexitul !

            PS: Nici nu ma mai chinui sa pun ghilimele acolo unde se impun. Orice om normal intelege textul meu, in sensul in care e scris. Matale...sigur, matale vezi bolsevici, lupti cu comunismul....hehehe..intelegi si matale cat poti!
  • -1 (5 voturi)    
    grupuri (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:15)

    bobyrou [utilizator]

    cata smecherie si cu grupurile astea civice. De unde rasar frate si astia? A... da, agenti sri.
    • -2 (2 voturi)    
      Mi se pare mie (Miercuri, 21 iunie 2017, 19:40)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Sau faceti amandoi spume la gura?
      • +1 (3 voturi)    
        Exact, mai gigel...cu g mic (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:59)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Exact, mai gigel...cu g mic, de la "gaga" si eu si bobyrou l-am sustinut pe , fostul Puie Monta....hahahaha

        Ne-ai prins si acum, daca au pierdut securistii si Binomul #GoGrindy si "Pontica", "facem spume la gura"....

        Bravo, outstanding #rezist !

        (Nu-i de mirare ca pentru #rezisti, "emblema, seful, lumina" e unul de 46 de anisori...asa tanar si deja student! (De la Cluj, )
  • +2 (4 voturi)    
    Johannis absolut liber sa desemneze un Premier ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:32)

    DanProdan1 [anonim]

    Interesul National mai presus decat Interesul de Partid !

    Presedintele al Romaniei K. W. Johannis este liber si obligat in NUMELE Poporului Roman , asa cum prevede Constitutia , sa desemneze cel mai potrivit si intergru "Prim Ministru al Romaniei" care la randul lui apara si garanteaza(daca este nevoie pana la anticipate) fara dubi urmatoarele :

    1. Siguranta Nationala
    2. Statul de Drept
    3. Garanteaza nelimitat continuarea Luptei Anti CORUPTIE -Crima si Hotie .

    Si asta dat in scris de viitorul Premier in fata Poporului Roman -SUVERANUL SUPREM- (si nu Partidul ) inainte de investire !!!
  • +2 (6 voturi)    
    sper ca presedintele sa-si dea seama (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:38)

    RaduTudorache [anonim]

    ca aceste cereri sunt incompatibile cu profilul membrilor psd si sa aleaga un prim ministru care sa garanteze toate aceste cerinte minimale as zice eu si prin urmare singura solutie posibila ar fi ca si celelalte partide parlamentare sa faca o reala opozitie PSD-ului si sa propuna si ele un prim ministru incat presedintele sa poata alege. Sincer eu l-as prefera pe Ciolos din nou ca prim ministru dar doar ca a doua optiune dupa ce porima optiune ar pica la votul de investitura in parlament. In acest moment o incercare de suspendare a presedintelui in parlament nu se poate obtine si presedintele ar trebui sa fie constient de acest lucru. Ceva este cert: NU va trebui sa-i dea satisfactie lui dragnea si sa puna un prim ministru sluga a lui cum a fost Grindeanu pana de curand!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce gluma buna, ce articol din Contitutie (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:21)

    xrogo [utilizator]

    stipuleaza asta, ONG-le se baga-n seama!