Klaus Iohannis: PSD nu trebuie sa negocieze vreun fel de autonomie pe criterii etnice

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 21:00 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: captura facebook
Presedintele Klaus Iohannis a avertizat PSD sa nu negocieze cu UDMR "vreun fel de autonomie pe criterii etnice", in contextul discutiilor privind sustinerea motiunii de cenzura impotriva guvernului Grindeanu.

"Atrag atentia PSD sa nu introduca in pachetul de negociere chestiuni care nu trebuie negociate. Nu trebuie sa se negocieze vreun fel de autonomie pe criterii etnice", a avertizat, din Germania, unde efectueaza o vizita, Klaus Iohannis.

Acesta a precizat ca este "natural" sa existe negocieri politice in preajma votului motiunilor si a subliniat ca, desi se afla la Berlin, a fost "in permanenta informat" despre situatia din tara.

In contextul negocierilor care au existat in ultimele zile intre PSD si UDMR, seful statului a cerut "PSD sa isi rezolve problema pe care singur a creat-o".

"Sunt chestiuni care in Romania nu sunt dorite, nu trebuie negociate sub presiunea unei situatii nedorite", a mai spus Klaus Iohannis.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

6595 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    retragerea cetateniei iudemerishtilor sau (Marţi, 20 iunie 2017, 21:08)

    un domn [utilizator]

    sa fie Incriminati pentru Tradare nationala ? evident cu P$D la Pachet !
  • +3 (3 voturi)    
    dar nu-i pe criterii etnice (Marţi, 20 iunie 2017, 21:23)

    IancuJianu [utilizator]

    ci financiare...
  • +4 (4 voturi)    
    deci (Marţi, 20 iunie 2017, 21:28)

    stefansb [utilizator]

    cine e patriotul si cine e tradatorul?
    • 0 (0 voturi)    
      Drepturile minoritatilor in Romania lasa de dorit! (Miercuri, 21 iunie 2017, 8:44)

      BanateanulVesel [anonim] i-a raspuns lui stefansb

      nimeni nu este patriotul, precum nimeni nu este tradatorul. Au fost solicitate de UDMR concesii democratice, acceptate in intreaga Europa, nu si in Romania. S-a negociat doar avizul cu trecerea la criteriul de urgenta, acestor solicitari . As intreba redactia NN unde si cand a declarat in Berlin Johannis, ca nicaieri in Europa nu au atatea drepturi minoritatile, ca in Romania? Mai nou redactia NN dezinformeaza?
  • +5 (5 voturi)    
    De parca nu incasase destul, o incaseaza si de la (Marţi, 20 iunie 2017, 21:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Presedinte !

    PS. O, ce buna ar fi fost o Brazilie acum !
  • +3 (3 voturi)    
    Dle Presedinte, aveti deja un rol important (Marţi, 20 iunie 2017, 21:50)

    lasa [utilizator]

    Oricum am lua-o , presedintele tarii trebuie sa faca diferenta, nu se poate legifera golania,oricine va castiga disputa din Parlament, nimic nu va sterge pata de pe politica romaneasca, nu trebuie sa mai zic cum ne judeca partenerii externi (cu care vrem sa facem business!)
    Sa nu ne amagim ca asta e ultima rafuiala din PSD......tot noi achitam nota de plata, noi, plebea!
    De ce nu verifica niciun jurist evolutia PSD si a unui partid extremist? Si asa... poate fi scos in afara legii. Ne dorim cu totii alegeri anticipate.
  • +11 (11 voturi)    
    Patriotism (Marţi, 20 iunie 2017, 22:28)

    sake31 [utilizator]

    Si e sas! Si ardelean! Poate toti adeptii politicii de "dambovitza" ar trebui sa invetze ce inseamna cu adevarat PATRIOTISMUL! Stiu- nu se preda la scoala de vara a TSD sau PNL, si stiu - nu se bate cu pumnul in piept atat de tare incat se zguduie Carpatzii, dar actioneaza ferm in spiritul national ATUNCI cand e nevoie! "Cacand" nu-i nevoie "ie" pline televiziunile "da' patriotzi d'aia adevaratzi""hashtag" MandruCaSuntRoman
    • 0 (0 voturi)    
      hashtagu P$D (Miercuri, 21 iunie 2017, 7:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sake31

      poate fi in acest context #MandruCaSuntUngurP$Dist
  • -9 (11 voturi)    
    parlament de tampiti. (Marţi, 20 iunie 2017, 22:42)

    eucomentez [utilizator]

    Cine a vorbit de autonomie pe criterii etnice? Alta aberatie. Toti s-au tampit.
    • +6 (6 voturi)    
      Pai da (Miercuri, 21 iunie 2017, 0:32)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      "Decat" Dragnea si Kelemen Hunor au vorbit de asta.
      • -1 (1 vot)    
        pai nu stim (Miercuri, 21 iunie 2017, 8:14)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        daca e asa. Pe proiectul ala de lege nu aparea nicio autonomie. Deci presedintele stie ceva mai mult decat stim noi sau exagereaza.
  • +14 (14 voturi)    
    Neamtul Iohannis mai patriot ca licheaua Dragnea.. (Marţi, 20 iunie 2017, 23:13)

    cartofil [utilizator]

    Trebuie sa ne invete un neamt ce inseamna patriotismul. Ca mancatorul de seminte Dragnea ar putea vinde Romania si pentru o ciorba de burta.
  • +11 (11 voturi)    
    le-a tras-o la "cofrag" Johannis (Miercuri, 21 iunie 2017, 0:07)

    Fuscus [utilizator]

    hai ca le-a dat-o pesedeilor... radeau de el... nah ca si-au furat-o!!!