Lider UDMR: Votarea motiunii nu mai este posibila

de Red. Politic     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 12:03 Actualitate | Esenţial

UDMR nu mai are niciun motiv sa se implice in lupta interna din PSD cata vreme intelegerile de luni cu social-democratii nu mai sunt valabile, a declarat marti senatorul UDMR Tanczos Barna. Intrebat ce vor face parlamentarii UDMR in ziua motiunii, Tanczos Barna a spus ca "orice varianta este posibila, mai putin votarea motiunii", potrivit Agerpres. UDMR va lua o decizie finala in acest sens la sedinta care incepe la ora 12.30.

"Din moment ce intelegerea de ieri nu mai este in picioare, din moment ce PSD a propus retragerea de pe ordinea de zi a tuturor proiectelor de legi pe care le-am stabilit ieri la discutiile de dimineata, nu avem niciun fel de motiv sa ne implicam in aceasta cearta interna a PSD", a afirmat marti parlamentarul UDMR, citat de Agerpres.

Referitor la prezenta in sala a parlamentarilor UDMR la dezbaterea motiunii de cenzura, Tanczos Barna a aratat: "Vom decide la sedinta celor doua grupuri parlamentare din Camera Deputatilor si Senat ale UDMR. Orice varianta este posibila, mai putin votarea motiunii. Se va lua in jumatate de ora aceasta decizie".

UDMR si-a schimbat pozitia dupa ce PSD a renuntat sa le mai sustina proiectele.























13451 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    descendentii de la Ip si Traznea Vin la Bucuresti (Marţi, 20 iunie 2017, 12:05)

    un domn [utilizator]

    sediile P$D si iudemere vor fi Pichetate !
    • -5 (11 voturi)    
      nici vorba (Marţi, 20 iunie 2017, 12:40)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      am fost la Treznea (nu Traznea) si am constatat ca tinerilor li se rupe de trecut
      • +3 (3 voturi)    
        Ce "li se rupe"? srpc-ul? (Marţi, 20 iunie 2017, 13:38)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        :-))))))))))
  • +13 (13 voturi)    
    Regula no. 1 in meseria no. 1 (Marţi, 20 iunie 2017, 12:53)

    krampus [utilizator]

    Corect, daca PSD baga portofelul la loc in buzunar si UDMR isi trage chilotii la loc. Nu platesti, nu primesti.
    • +2 (2 voturi)    
      Si iata cum unii se apropie tot mai mult (Marţi, 20 iunie 2017, 13:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      de momentul in care vor avea deasupra lor un "sef" iar singura concesie care le va fi facuta va fi aceea de a fi intrebati cum prefera : cu Vaselina sau cu Alifie !

      PS. Usturatoare este uneori viata !
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Marţi, 20 iunie 2017, 13:58)

      OmniStudio [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      insa, de vreme ce acest partid inca mai exista, inseamna ca, din cand in cand contractul a functionat! Trebuie odata si odata sa se scoata la vedere aceste aranjamente.
  • +1 (1 vot)    
    S-a scumpit? (Marţi, 20 iunie 2017, 13:09)

    omezu [utilizator]

    Sa inteleg ca nu s-au inteles la tarif?
  • +2 (2 voturi)    
    PSD = Partidul Stângu-n Dreptu' (Marţi, 20 iunie 2017, 13:10)

    Tescovin [utilizator]

    Credeam că PSD ne arătase tot ce poate în materie de auto-faultare atunci când au depus moțiunea contra guvernului PSD.
    Ei bine, m-am înșelat. PSD a ținut să mai adauge o perlă în șirag - scandalizarea propriului electorat și a unei bune părți a organizațiilor locale, și asta fără a obține în schimb nimic. UDMR a zis până la urmă pas, iar pesediștii de la bază sunt debusolați și furioși.
    Bun, e clar că PSD e în vrie, dar mă abțin să spun că asta a fost „bomboana de pe colivă”. E posibil să mai urmeze și altele.
  • +2 (2 voturi)    
    udemereu (Marţi, 20 iunie 2017, 13:29)

    meandmyfriends [utilizator]

    Avand in vedere faptul ca "Orice varianta este posibila, mai putin votarea motiunii. Se va lua in jumatate de ora aceasta decizie", rezulta ca pentru udmr nici macar interesele maghiarilor nu sunt reprezentate.
    Nu e prima data cand udmr se exprima la modul "orice e posibil", chiar cu aceste cuvinte!

    Mai mult, de fiecare data, cerintele udmr nu sunt de natura economica, sunt doar cerinte de natura emotionala, precum steaguri, zile nationale, placute bilingve, diferite evenimente culturale etc., de parca asta este marea lipsa a maghiarilor.
    Judetele Harghita si Covasa completeaza topul celor mai sarace judete; in schimb reprezentantii politicienii maghiari cer zile nationale si placute bilingve.
    Mare e gradina !!!
  • +3 (3 voturi)    
    De ce?! (Marţi, 20 iunie 2017, 14:35)

    John M. [utilizator]

    Pe langa Ardeal ati mai cerut si Teleormanul si Liviu a devenit brusc patriot?!